Professor Hallstein wil snellere voltooiing van douane-unie HET WEER Sigaretten en benzine voor 1 april duurder Mijnramp in de Sovjet-Unie Heftige NKV- critiek op drs. Schmelzer Schelde" trok gestrand schip van de rotsen Ook Oe Thant vindt geen oplossing voor Cyprus Als Kennedy-ronderesultaat geeft Nederland: Behandel industrie- en agrarische produkten evenwichtig Enkele reis moet 0.50 gaan kosten Negen tbc-gevallen in één gezin Begrotingsbehandeling gemeente Velsen Baby in bedje gestikt Makarios lonkt naar de Sovjet-Unie Twee mannen gewond bij sprong uit brandend huis 0» Overwegend droog éeè MORRIS 'éeforetfou êuij! FALCON REGENJASSEN A msterdamse tram Israel Dr. Josef Klaus kanselier van Oostenrijk Het woord is aan Ausehwitz-proces pagina 3 Ambtswoning van minister Marijnen pagina 4 In de krant van heden: 99 Logement in Alkmaar ging in vlammen op 49e JAARGANG NUMMER 95 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSE N-IJ MUID EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DINSDAG 25 FEBRUARI 1964 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 10,25. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije De voorzitter van de uitvoerende com missie van de Europese- Economische Gemeenschap (E.E.G.), prof. W. Hall stein, heeft maandag in Brussel de minis terraad van de E.E.G. in overweging ge geven de douane-unie vier jaar eerder te voltooien. Hij deed deze suggestie tijdens een de bat in de ministerraad over een Duits voorstel, dat de vorige maand is gedaan en dat de mogelijkheid beoogt van een extra-verlaging van de douanetarieven op 1 januari 1965, indien de komende confe rentie over internationale verlagingen van douanerechten de „Kennedy-ronde" voldoende resultaten zal opleveren. Volgens de bepalingen van het E.E.G.- verdrag dienen per 1 januari 1965 de on derlinge douanerechten in de E.E.G. we derom met 10 percent te worden verlaagd. Met een extra-verlaging van 10 percent, De mode voor de zomer 1964 is weer op-en-top vrouwelijk. Zelfs de grote lanceerder van de boy-look, Yves Saint-Laurent, is van die al te stoere lijn teruggekomen, getuige bijgaande foto. Een pakje van een geruite stof in oker en wit. Plooirokken zijn voor Laurent's collectie kenmerkend. Ook de andere Parijse ontwerpers hebben zich beijverd de mannen-lijn uit het modebeeld te bannen, zoals u zult be merken bij het opslaan van pagina 9. Verwachting tot morgenavond: Plaatselijk opklaringen en over wegend droog. Zwakke tot ma tige wind tussen oost en zuid. Dezelfde temperaturen als van daag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 die de regering in Bonn voor ogen heeft, zou op die datum reeds 80 percent van de rechten in het onderlinge handelsverkeer tussen de „Zes" zijn verdweenn. Prof. Hallstein gaf de E.E.G.-ministers in overweging per 1 januari 1966 de res terende 20 percent eveneens af te schaf fen, zodat met het ingaan van de derde etappe van de uitvoering van het E.E.G.- verdrag de onderlinge douanerechten zou den zijn verdwenen. Op deze suggestie van prof. Hallstein kwam van geen der ministers van de zes E.E.G.-landen een onmiddellijke reactie. Wel bleken er reeds reserves te bestaan tegen het voorstel voor een extra-verla ging van 10 percent per 1 januari 1965 zoals dit de vorige maand door de Duitse minister van economische zaken, Schmü cker, was geformuleerd. De Nederlandse staatssecretaris van buitenlandse zaken, L. de Block, stelde een dergelijke extra-verlaging niet alleen afhankelijk van het succes van de „Kenne dy-ronde", maar ook van de voorwaarde, dat ook een extra-verlaging wordt doorge voerd voor die landbouwprodukten, waar voor nog tarieven in de gemeenschap mo gen worden geheven. Hij legde daarbij de nadruk op het belang, dat Nederland hecht aan een evenwicht tussen de behandeling in industrie- en in landbouwprodukten. Frankrijk daarentegen bleek een extra verlaging zeker niet afhankelijk te willen stellen van de resultaten van de „Kenne dy-ronde", maar ook afgezien daarvan nogal bezwaren te koesteren. Van Italiaanse zijde werd echter wel een verband gelegd tussen het Duitse voorstel en de „Kennedy-ronde", terwijl België en Luxemburg geen definitief In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de tijdelijke verho ging van de omzetbelasting voor sigaret ten en de tijdelijke verhoging van het bijzonder invoerrecht op benzine, zeggen de minister van financiën, dr. H. J. Witte- veen en zijn staatssecretaris, dr. W. H. van den Berge, dat zij deze verhogingen zeker niet later dan 1 april 1964 in wer king willen doen treden. De voorgestelde tariefsverhogingen heb ben een conjuncturele strekking, zij zul len een deflatoir effect teweeg brengen doordat enerzijds de particuliere sector in zijn bestedingen wordt beperkt, terwijl anderzijds de overheid met de door deze maatregelen verkregen gelden geen addi tionele bestedingen doet. Ten aanzien van de vraag wat er moet gebeuren na afloop van het jaar, waarvoor de maatregelen worden voorgesteld, kun nen de bewindslieden nog geen concrete gedachten uitspreken. Het totale effect van de voorgenomen fiscale maatregelen be draagt ongeveer 120 miljoen. De lasten voor de consument zullen echter hoger zijn omdat aan de verhoging van de omzetbe lasting op sigaretten een prijsverhoging gekoppeld 'is. De verhogingen zijn bedoeld om in de toekomst te vervallen, dan wel te worden ingepast in een structureel plan. De schadelijkheid van sigaretten voor de gezondheid is niet gebezigd als argument om de voorgestelde belastingverhogingen te rechtvaardigen. Evenmin houdt de voor gestelde verzwaring van de kosten van het rijden op benzine verband met enig bij de regering bestaand algemeen plan voor de verkeersontwikkeling. De ritprijs van de Amsterdause trams en bussen zal van 35 op 50 cent moeten worden gebracht om de enorme kosten stijging door onder andere de loonsverho gingen van het personeel te kunnen op vangen. Het jaarlijkse tekort van het ge meente vervoerbedrijf bedraagt thans 18 miljoen; als de tarieven niet zullen wor den verhoogd zal het tekort stijgen tot 22 miljoen. De verhoging van de tramtarieven is onderwerp van bespreking geweest in de commissie van bijstand van de hoofdstede lijke gemeenteraad. De commissie heeft de directie van het vervoerbedrijf een nader rapport ge vraagd, waarin een duidelijk inzicht wordt gegeven van de mogelijkheden, die het bedrijf een hoger rendement zouden kun nen geven. De directie van het vervoerbedrijf heeft onlangs evenals de directies van de ande re Amsterdamse gemeentebedrijven het verzoek van B. en W. ontvangen te onder zoeken op welke wijze de kostenstijgingen binnen de bestaande begrotingen kunnen worden opgevangen. Bij het vervoerbedrijf meent men dat een verhoging van het ta rief onvermijdelijk is. De rijksoverheid staat een dergelijke verhoging toe, mits hiertoe voor 1 april een verzoek wordt in gediend. standpunt innamen. Bij de bespreking van dit onderwerp legde de Duitse minister Schmücker een opzienbarende verklaring af over de noodzaak van economische sta biliteit in de gemeenschap. Hij bepleitte een harmonisatie en coördinatie van de conjunctuurpolitiek tussen de „Zes", om dat economische stabiliteit in één van de lid-staten in de gemeenschap niet tot dat land kan worden beperkt. De Duitse mi nister sprak hierbij over de in de bonds republiek optredende inflatoire gevaren als gevolg van de voortdurende grote over schotten op handels- en betalingsbalans. Hij nodigde de Europese commissie uit op korte termijn voorstellen voor een gehar moniseerde conjunctuurpolitiek bij de mi nisterraad in te dienen. Opnieuw hebben de E.E.G.-ministers geen overeenstemming kunnen bereiken over de inhoud van een handelsakkoord met Israel. Wel werden er in de E.E.G.- ministerraad zoals de Nederlandse mi nister van economische zaken, prof. J. E. Andriessen na afloop verklaarde enige vorderingen gemaakt, doch tot beslissin gen kwam het niet. De kwestie komt op nieuw in de E.E.G.-ministerraad aan de orde op 9 maart. Gehoopt wordt, dat dan de Europese commissie een volledig man daat kan worden gegeven voor het vol tooien van het in november 1962 met Israel begonnen gesprek. LONDEN (Reuter) In een mijn in Workoeta in het noorden van de Sovjet- Unie is een aantal arbeiders omgekomen door een gasontploffing. Hoewel geen na dere bijzonderheden over het ongeluk wor den gegeven, leidt men uit een boodschap van medeleven van de regering en het centrale comité van de communistische partij af dat een groot aantal mijnwer kers om het leven is gekomen. In de boodschap, die op de voorpagina van de Pravda stond afgedrukt, wordt ge sproken van een „tragische gebeurtenis een ontploffing van methaangas waar door het dierbare leven van kameraden verloren ging". Workoeta ligt ongeveer honderd kilome ter ten noorden van de poolcirkel. De stad werd in de tweede wereldoorlog gebouwd. Zij leverde Leningrad steenkool toen de bevoorrading uit andere bronnen was .af gesneden. Negen van de vijftien leden van een ge zin in Velddriel in de Bommelerwaard zijn in een sanatorium opgenomen omdat bij hen primaire infecties van tuberculose zijn ontdekt tijdens het schoolonderzoek en een daarna volgend onderzoek van het hele gezin. Vermoedelijk heeft een vroe gere kostganger het negental besmet. De leden van de gemeenteraad te Velsen kunnen in de loop van deze week de stuk ken met betrekking tot de begroting 1964 verwachten. De vergaderingen van de afdelingen zullen worden gehouden op maandag 16 maart en woensdag 18 maart. De ge wone raadsvergadering van 18 maart wordt verschoven naar 25 maart. Het ligt in het voornemen de begrotin gen te doen behandelen in te houden raadsvergaderingen op donderdag 23 april ('s middags en 's avonds), vrijdag 24 april, maandag 27 april en dinsdag 28 april ('s avonds). Op 29 april volgt dan een gewone raads vergadering, waarin indien nodig te vens de rest van de begrotingsbehandeling kan volgen. De 53 jaar oude dr. Josef Klaus is benoemd, als opvolger van Alfons Gorbach, tot kanselier van Oosten rijk. Zijn volgelingen willen, dat hij hard optreedt tegen de socialisten. Kan hij hard zijn en tegelijk de con- servatief-socialistische coalitie in stand houden, die Oostenrijk sinds het einde van de tweede wereldoor log geregeerd heeft? Of zullen de conservatieven uit de regering ge rangeerd worden door een nieuwe coalitie van de socialisten en de kleine, rechtse Oostenrijkse Vrij heidspartij? Klaus heeft bewezen, dat hij behoorlijk hard kan zijn. Toen hij minister van Financiën was ging de politie staken om kracht bij te zet ten aan looneisen. De verkeerslichten werden niet bediend. De grenswacht maakte de toeristen woedend met een langzaam-aan-actie. Klaus gaf echter niet toe. Hij verscheen voor de tele visie en zei: „Ik heb het geld niet om de hogere lonen te betalen. Ik moet aan heel Oostenrijk denken en niet alleen aan de belangen van één groep." Het dertien maanden oude dochtertje Karin van de familie Bogaart van het Elzenplein in Haarlem is maandagavond in haar bedje gestikt. Omstreeks tien minuten over elf vond de moeder het meisje aan het voeteinde van het ledikan- tje onder enkele dekentjes en een ma trasje. Het meisje was om zeven uur 's avonds te slapen gelegd. Ze was de jongste in een gezin van vier kinderen. Reactionair geluid op partijraadsverga dering K.V.P., zo reageert deze week Ruim Zicht, orgaan van het N.K.V. (vroe ger KAB), op de rede die K.V.P.-fractie- voorzitter W. K. N. Schmelzer op de K.V.P.-vergadering in Utrecht hield. De heer Schmelzer had verklaard dat de sociale evenwichtige maatschappij niet wordt bereikt door overheidsmaatregelen, die in de inkomens en vermogensverhou dingen als een soort correctie achteraf in grijpen. „Wij hebben altijd gedacht," al dus Ruim Zicht, „dat de inkomensbelasting een belasting naar draagkracht wel degelijk een correctie achteraf was, waar door de tegenstellingen werden verklaard. Waarom zou dit ook niet gelden voor ver mogensvermeerdering, aldus het N.K.V.- blad, vooral als deze een gevolg is van ongebreidelde speculaties. In Nederland heerst er een soort goud koorts schrijft Ruim Zicht 'n ongebreideld speuren naar vaste goederen. In luttele jaren liepen de prijzen van onroerende goederen gebouwen, woningen en grond op tot soms de dubbele waarde. Ook de aandelen van de ondernemingen zijn de laatste jaren geleidelijk in waarde geste gen. Gelukkig is er in Nederland een aan tal mensen dat zich daarover zorgen mankt en dat is begrijpelijk als men be denkt dat het moeilijk leven is in een zo'n klein land met zoveel bewoners, aldus het N.K.V.-blad. Wat drs. Schmelzer aanbeval was demo cratisering van de onderneming en winst deling, bezitsvorming en verantwoordelijk heid van de factor arbeid op alle niveau's. Niemand zal tegen bevordering van per soonlijke krachten zijn, maar wat kunnen deze uitrichten, zo schrijft Ruim Zicht, te gen de welhaast automatische vermeerde ring van de bestaande vermogens, tegen het verdergaand scheeftrekken van de verhoudingen van het bezit en tegen de ongehoorde speculaties. G. Kinkel: De mens schept zichzelf zijn noodlot. Weerrapporten 1, 2 Agenda van ljmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Beeldverhalen 2, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op zee5 Langs sluizen en havens5 Uit stad en omgeving5, 6 Kunst 7 Radio en t.v7 Topsy 8 Mode voor de vrouw9 Feuilleton 11 Economisch nieuws12 Beurs 12 Scheepsberichten 12 Sport 13 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's De sleepboot „Schelde" van L. Smit en Co.'s internationale sleepdienst heeft maandagavond het b(j Wight op de rotsen gestrande Liberiaanse stoomschip „Brother George" vlot gebracht. Even na hoogwater, 's avonds om kwart over negen, kwam het schip vlot, nadat het de „Schelde" was gelukt 's middags een trosverbinding tot stand te brengen. De „Brother George" is vermoedelijk niet zwaar beschadigd. Het schip maakt weinig water. De machine is echter uitgevallen en het roer is vernield. De „Schelde" sleept de „Brother George naar Rotterdam. NEW YORK (AP, AFP en Reuter). - Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft geen formule ge vonden voor een oplossing van de kwes- tie-Cyprus. Hij heeft zijn bemiddelings poging gestaakt. Vanavond komt de Veiligheidsraad bij een. De voorzitter van de raad, de Bra ziliaan Alfredo Bernardes, heeft de zes niet-permanente leden van de raad uitge nodigd samen met hem te zoeken naar een formule die voor alle partijen aanvaard baar is. De niet-permanente leden zijn: Marokko, Ivoorkust, Noorwegen, Brazilië, Bolivia en Tsjecho-Slowakije. President Makarios zou net voornemen hebben te .vragen om een buitengewone vergadering van de voltallige vergadering van de Verenigde Naties, indien ook de Veiligheidsraad geen oplossing vindt. Hij zou deze ongebruikelijke stap willen doen, indien Turkije, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten zich blijven verzetten tegen de aanneming van een resolutie die de onafhankelijkheid en de territoriale on schendbaarheid van Cyprus garandeert. Makarios heeft ook laten doorschemeren dat hij speelt met de gedachte zijn bui tenlandse politiek meer te richten op de communistische landen, als Engelsen en Amerikanen niet aan zijn eisen tegemoet willen komen. Hij zou dan beginnen met de erkenning van de Volksrepubliek Chi na. De Cyprische regering heeft gisteren de Sovjet-Unie bedankt voor de steun die zij Kroonprins Constantijn van Grieken land, die als regent optreedt voor zijn vader koning Paul, die een ern stige operatie heeft ondergaan, ver scheen gisteren voor het eerst in het openbaar in zijn nieuwe functie. De prins, die zelf „chief scout" van Grie kenland is, ontving een aantal pad vindersleiders in Athene. (Telefoto) aan de zaak van Cyprus heeft gegeven in de Veiligheidsraad. Zij vergeleek de hou ding van Rusland met die van andere lan den die zich „onoprechte vrienden hebben getoond". De Raad van Europa bestudeert op het ogenblik de mogelijkheid om een Europe se politiemacht voor Cyprus beschikbaar te stellen, indien de Verenigde Naties niet kunnen besluiten strijdkrachten naar het eiland te sturen. Het hoofdkwartier van de strijdkrachten op Cyprus heeft bekendgemaakt dat er zich geen belangrijke incidenten hebben voorge daan. In Limassol, waar zes dagen geleden bloedig werd gevochten, heeft het leven zijn normale loop hervat. Een Cyprisch- Turkse woordvoerder zei dat dr. Kutchuk vandaag naar Famagusta zal gaan. Het tot stand brengen van een trosver binding was een moeilijke zaak. De kata- strofale gebeurtenis met de sleepboot „Witte Zee" was een waarschuwing voor de „Schelde", die maandagmorgen op da plaats van de stranding was aangekomen. Kapitein J. van der Ende waagde zich omzichtig in de buurt van de gestrande Liberiaan. Op vierhonderd meter afstand reeds raakte de „Schelde" even de rots achtige bodem, maar dat had geen ern stige gevolgen. De „Schelde" kon echter niet dichter naderen. Kapitein Van der Ende liet een sloep te water en deze bracht de tros over naar de „Brother George". Om twee uur maan dagmiddag stond de tros vast. De bedoeling was dat de „Schelde" om streeks vijf uur in de middag bij op komend tij zou gaan trekken. Tegen het middaguur had men van de „Schelde" echter reeds waargenomen dat de „Brother George" door de zeegang op de rotsen bewoog. Voorzover men wist lag het schip over de gehele lengte op de rotsen ge boeid. Op de top van hoogwater kwam de Liberiaan plotseling vlot. Toen bleek dat het schip geen water maakte, begon dadelijk de sleepreis naar Rotterdam. De sleep kan morgen voor de Waterweg aankomen. Door deze berging kon de zojuist van zijn eerste grote reis teruggekeerde zee sleepboot „Zwarte Zee" binnenblijven. Alle maatregelen waren namelijk reeds getroffen om het vlaggeschip van de rederij met een aflosbemanning nog gisteravond naar Wight te laten vertrekken. In de afgelopen nacht is het logement op de hoek Lombardsteeg-Ramen in Alk maar uitgebrand. De brand is vermoede lijk ontstaan doordat brandende sigaret tenpeukjes in een vuilnisemmer waren geworpen. Een logeergast uit Breezand sprong in paniek uit het raam van de bo venverdieping en liep naar het politiebu reau, een spoor van bloed achterlatend. Hij bleek een slagaderlijke bloeding te hebben. Na in het politiebureau te zijn verbonden is hij naar een ziekenhuis ver voerd. Een Chinees, die ook uit het raam was gesprongen, liep een wervelfractuur op. Ook hij moest in het ziekenhuis wor den opgenomen. De logementhouder, zijn vrouw en de twee andere gasten wisten het brandende huis nog via de trap te ver laten. Het pand brandde geheel uit. Het vuur werd gevoed door olie die uit een gesmolten leiding van een oliekachel toe stroomde. Na een uur was de brandweer het vuur meester. 562ste STAATSLOTERIJ. 4e klas 6e lijst Prijzen van ƒ2.000,—: 9551. ƒ1.500,—: 7919. 1.000,—: 6266 8385 9641 11163 13193 17215 21993. 400,—: 1557 1678 2272 3825 4385 9477 13308 16882 20634 20648 f 200,—: 1921 2592 4601 5548 5557 5693 5820 78§8 8553 9385 9428 9444 9537 10362 10693 13161 13328 13353 13770 13874 15118 15432 15956 17162 17223 17389 19914 20636 20939 20999 21016 21908.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1