Voorjaarssfeer in de R.A.I. HET WEER Ontwapening op dood spoor Autoreparatie, tarieven rijlessen en doodkisten mogen niet duurder Archipenko overleden Nieuwe wet moet een optreden tegen t.v.-eiland mogelijk maken Ontwerp bij ministerraad Nieuwe maatregelen van Andriessen Bouwvakstaking in Amsterdam Japans vliegtuig neergestort Jury voor Ruby telt nu acht leden Studenten Vakbeweging krijgt 21 zetels in ASVA-ledenraad Sjoukjes „rivalen" vrijwel kansloos Politicus uit Kiel verdronk in haven tó'MORRIS ieforeyou iuy/ 49e JAARGANG NUMMER 97 DONDERDAG 27 FEBRUARI 1964 Vrij zacht Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I 1X1 #^1 1 f| "I T "j^ T Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. I III V J I V M 1 J I V J III Abonnement per week 75 cent per kwartaal Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 n. 7519. 9,75, franco per post 10,25. - Losse DAGBLAD VOOB VELSE N-IJ M UID EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING C«To'. T2S In de krant van heden: Het woord is aan Defensie-debat in het Lagerhuis pagina 4 Draagbare radio's taboe op Keukenhof pagina 11 Tweede t.v.-net pagina 17 FALCON CAMELJASSEN Veronica Na 2 verplichte figuren BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Het RAI-gebouw zal zijn omge toverd in een groot voorjaarspark met bloemen, lanen en bottende bomen en groene heesters als de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. F. J. F. M. van Thiel, vrijdagmorgen (28 fe bruari) de 48ste RAI-tentoonstelling opent. De „48ste" is gewijd aan de twee- wieler. In de grote RAI-hallen zijn 120 stands te vinden met het nieuws op het gebied van fietsen, bromfiet sen, motorrijwielen en scooters. Er is veel nieuws, dit jaar. Tientallen mer ken presenteren hier hun nieuwe mo dellen. Enkele fabrieken tonen hier zelfs hun produkten als wereldpri meur. De tweewieler-RAI is tot en met zaterdag 7 maart geopend. Twee pagina's in dit nummer zijn aan deze tentoonstelling gewijd. Verwachting tot morgenavond: Nu en dan bewolkt met tijdelijk wat regen. Zwakke tot matige wind tussen zuidwest en zuid oost. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 17 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws 3, 5 Uit stad en omgeving7, 9, 11 In de Vishal en op zee9 Topsij 11 Kennemer Kruimels11 R Al-pagina's13, 15 Kunst 17 Radio en t.v17 Feuilleton 19 Economisch nieuws21 Beurs 21 Scheepsberichten 21 Sport 23 Luidsprekers 11 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's Cicero: Niet elke fout is een domheid te noemen. Foster deelde aan de conferentie mee, dat hij en Tsarapkin niet in staat waren geweest een onderwerp of groep van on derwerpen te vinden, die naar de mening van beide voorzitters voldoende vooruit zichten biedt op spoedige overeenstem ming. GENÈVE (AP) De ontwapeningscon ferentie in Genève staat op dood spoor. Men is het niet eens geworden over de punten waarover men met elkaar kan praten. De Amerikaanse afgevaardigde William C. Foster is van plan vandaag naar Washington terug te keren. De Russische vertegenwoordiger Tsarap kin en hij hebben als voorzitters van de conferentie geprobeerd het eens te worden over een agenda. Dat is mislukt. Zjj hebben toen de vertegenwoordigers van de zeventien landen die aan de con ferentie deelnemen, meegedeeld dat zfj geen gespreksthema konden vinden. Er kan daardoor geen sprake zijn van gedetailleerde onderhandelingen die enige kans op succes zullen hebben. Het is wel *de bedoeling met elkaar te bljjven praten. Men hoopt dat men vroeg of laat uit het siop komt, waarin de ontwapeningscon ferentie nu is beland. Hij verklaarde, dat zijn Russische col lega er op stond, dat het voorstel van Moskou betreffende een algemene over eenkomst tot vermindering van de mili taire uitgaven een van de onderwerpen van de onderhandelingen te Genève moest zijn. Het radioschip Veronica kwam wèl ter sprake. Prof. Samkalden (P.v.d.A.) wilde weten onder welke vlag het voor de kust ligt, omdat men dan tenminste kon gaan praten met het land dat die vlag voert. De minister deelde echter mee, dat die vlag of nationaliteit geen verschil uitmaakt wat strafrechtelijk optreden betreft. Radio uitzendingen zonder machtiging zijn straf baar, maar niet als zij geschieden vanaf schepen die zich buiten de Nederlandse ter ritoriale wateren bevinden. Omdat er dus geen strafbaar feit is gepleegd, is er geen aanleiding tot een proefprocedure. „Er dan twee en een half percent boven het ni veau van 1 oktober 1963 mogen liggen. In de prijzenbeschikking doodkisten 1964 is bepaald dat fabrikanten deze kis ten slechts mogen verkopen tegen de prij» die hiervoor op 1 oktober 1963 gold ver meerderd met een toeslag van respectie velijk ten hoogste negen percent voor mas sief eikenhouten kisten en zes percent voor andere kisten. Dit percentage is vastge steld mede op grond van de verhoogde houtprijzen. De geldmarge van handelaren in doodkisten mag ten hoogste vijf percent meer bedragen dan die welke op 1 oktober 1963 werd toegepast. Deze maatregelen moesten worden ge nomen, omdat in een groot aantal geval len in de betrokken sectoren prijsverho gingen zijn doorgevoerd die niet in over eenstemming zijn met de spelregels van het prijsbeleid. Overleg met de desbetref fende organisaties heeft er niet toe kunnen leiden dat de prijsverhogingen op korte termijn tot een aanvaardbaar niveau zul len worden teruggebracht, zo vernemen wij van het ministerie van Economische Zaken. De prijsmaatregelen zijn afgekondigd In de staatscourant van vandaag. Alexander Archipenko, een van de grootste kubistische beeldhouwers, is naar pas thans bekend werd dinsdagavond op 76-jarige leeftyd in New York overleden. De in de Russische stad Kiev geboren kunstenaar is voor de ontwikkeling van de moderne sculptuur van even grote be tekenis geweest als Pablo Picasso voor die van de schilderkunst. Hü is vooral bekend geworden door de door hem ontwikkelde ruimteplastiek en is in zyn opvattingen steeds tot de avant-garde blijven behoren. Archipenko bezocht van 1902 tot 1905 in Kiev de school voor beeldende kunsten; van 1905 tot 1908 was hij in Moskou. Daar na ging hij naar Parijs, waar hij zijn stu die voortzette en een eigen stijl ontwik kelde. In 1912 opende hij in de Franse hoofdstad een eigen school voor beeld houw- en schilderkunst en vervaardigde in datzelfde jaar de eerste plastieken in de stijl van het constructivisme. Van 1920 tot 1923 had hij in Berlijn de leiding van een eigen school voor beeldhouwers, waar na hij naar Amerika trok, waar hij in New York en Chicago nieuwe kunstscholen stichtte en zich verbond aan verscheidene universiteiten. Hij was de eerste die door holten volumesuggestie schiep. Hij gaf bij voorbeeld een been een concave vorm. Voor de scheppingen van Archipenko bestond grote internationale belangstel ling. Hij heeft ruim duizend beeldhouw werken vervaardigd, die in musea en par ticuliere verzamelingen over de gehele wereld zijn ondergebracht. De wereld dankt aan hem een aantal kolorietplas- tieken van zeldzame bekoring. In latere jaren wijdde hij zich ook aan de ver vaardiging van doorzichtige figuren van plexiglas, die door hem verlicht werden en die in een donkere ruimte wonderlijke effecten teweeg brachten. In het nationaal- socialistische Duitsland werd ook hij door de actie tegen de „ontaarde kunst" ge troffen. Als schilder kreeg hij vooral door zijn naaktstudies naam. TOKIO (Reuter, AFP) Een Convair van de Japanse Foedji Airlines, die te Oita, op het eiland Kioesjoe, wilde landen is omlaag gestort en in brand gevlogen. De Japanse radio heeft meegedeeld dat 21 van de 42 inzittenden zyn gered. Er waren 37 passagiers aan boord. Het toe stel had een bemanning van vyf koppen. Het toestel heeft bij het dalen de roibaan gemist. Het schoot door en kwam toen in botsing met een helling. Hierdoor brak het en vloog het in brand. Stormen afrijden is steeds weer de taak van de trawlers, die ter verre visserij gaan. Hoge zeeën laten de schepen stampen of slingeren, en er is niet veel aan te doen. want als men een schip wil bouwen, dat snel naar de ver gelegen visgronden kan gaan, dan moet men het slingeren tijdens het vissen op de koop toe nemen. Het is nu eenmaal nog altijd een zoete droom voor de scheeps bouwers een schip te maken, dq,t zowel bij hoge als bij lage snelheden zo vast mogelijk ligt. De foto toont twee trawlers, die met een hoge zee te karripen hebben, de Duitse „Mechtild" en op de achtergrond de IJslandse „Geir". (Foto Pressedienst der deutschen Fischwirtschaft). DALLAS (AP) In het proces tegen de moordenaar van Oswald, de man die ver moedelijk president Kennedy heeft ge dood, zijn nu acht van de twaalf juryleden aangewezen. Onder de aanvaarde juryleden zyn twee vrouwen. Foster zei, dat volgens de Amerikaanse opvatting de kwestie van de militaire uit gaven niet zou leiden tot overeenstemming en dat het daarom zinloos was, daarover te discussiëren. „De Verenigde Staten juichen de po gingen van elk land toe, dat de militaire uitgaven wil besnoeien, maar er zijn en kele landen, waarvan de bijzondere poli tieke positie op het internationale toneel het voor hen onmogelijk maakt, dit te doen", voegde Foster hieraan toe. (Van onze parlementaire redacteur) Er stapelen zich reeds donkere wolken op boven het t.v.-eiland van de R.E.M. Binnen niet al te lange tijd zal de minister van Justitie, mr. Scholten, bij de Staten-Generaal een wetsontwerp indienen, waarbij kunstmatige installaties buiten de territoriale wateren ten aanzien van bepaalde wetten als Nederlands grondgebied kunnen worden beschouwd. De minister zei dit gisteren tijdens de behandeling van de begroting van Justitie in de Eerste Kamer. De regering wil door middel van dit wetsontwerp vat krijgen op het R.E.M.-eiland. Het wets ontwerp is op het ogenblik nog in behandeling bij de ministerraad. Buiten de territoriale wateren zouden bij voorbeeld voor vermaaksdoeleinden eilan den kunnen komen, waar wel eens een moord gepleegd zou kunnen worden zonder dat men, justitieel gezien, een greep op de moordenaar zou kunnen krijgen. Dit is één van de overwegingen die minister Scholten ertoe heeft gebracht het wetsont werp op te stellen. Het is opmerkelijk dat geen der Eerste- Kamerleden het probleem van het TV- eiland ter sprake had gebracht en dat de minister dus de eerste en enige was die deze netelige kwestie aansneed. valt niets te beproeven", aldus minister Scholten. Voorlopig moet het verdrag wor den afgewacht, dat de Raad van Europa over dit soort exterritoriale zenders op stelt. Pas dan kunnen maatregelen wor den overwogen. Prof. Samkalden had de re gering min of meer verweten dat zij op zettelijk laks zou zijn met maatregelen te gen Veronica. Nog geen commentaar De directeur van de R.E.M., de heer P. Brandei, wilde hedenmorgen in verband met de komende regeringsmaatregelen tegen zijn t.v.-eiland geen commentaar geven. Hij zal morgen in het Hiltonhotel te Amsterdam spreken op een lunch van het Genootschap voor Reclame. Wellicht zal hem daar gevraagd worden wat de R.E.M. nu denkt te doen. De Studenten Vakbeweging is bij de ledenraadsverkiezingen van de Algemene Studentenvereniging Amsterdam (ASVA) als overwinnares uit de stembus gekomen. De S.V.B., die voor het eerst aan deze zo genoemde studentengrondraadsverkiezin- gen deelnam, kreeg 21 van de 50 zetels van de ASVA-ledenraad. De landelijke praeses der S.V.B., de heer A. A. Regtien, was lijst trekker in Amsterdam. Er namen 3.171 van de ruim 8.500 leden aan de stemming deel. Van de 50 zetels kreeg het Amsterdams Studentencorps-Vrouwelijke Studenten Vereniging er 13, Propria Cures 3; Spoor studenten 2; Studenten Vakbeweging 21; Centrum Groep Amsterdam 8 en Progres sieve Amsterdamse Studenten 3. Hoe sneller de vliegtuigen worden hoe meer ze uiterlijk op een raket gaan gelijken. Dit is een nieuwe uit voering van het Amerikaanse raket vliegtuig X-15. Het is de X-15 A-2, die bij een temperatuur van 2400 gra den Fahrenheit op een hoogte van 35.000 meter een snelheid kan ont wikkelen die acht maal sneller is dan die van het geluid. Het toestel heeft extra brandstoftanks, verstel bare vleugeltoppen en verplaatsbare staartvlakken. Het venster van de cockpit heeft de vorm van een pa trijspoort. Het toestel vliegt voor rekening van de NASA, de Ameri kaanse regeringsinstelling voor lucht en ruimtevaart. Het is gebouwd door de vliegtuigmaatschappij North American Aviation. Minister Andriessen (Economische Zaken) heeft prijsmaatregelen afgekon digd, met betrekking tot de prijzen van onderhoud en reparatie van auto's en andere motorvoertuigen, de tarieven van autorijscholen en de prijzen van in Nederland vervaardigde doodkisten. Volgens de thans afgekondigde prij zen beschikking onderhoud en reparatie van motorvoertuigen 1964 mogen voor onder houd en reparaties van auto's en andere motorvoertuigen de prijzen niet meer dan drie percent boven het niveau van 1 okto ber 1963 liggen. De prijzenbeschikking autorijscholen 1964 schrijft voor dat de tarieven niet meer Sjoukje Dijkstra heeft na de eerste twee verplichte figuren een ruime voor sprong genomen in de strijd om het wereldkampioenschap kunstrijden dames in Dortmund. Het puntenverschil met Regine Heitzer bedraagt 18.8 pnt en met Petra Burka 44 pnt. De stand na twee verplichte figuren luidt: 1. Sjoukje Dijkstra (Ned.) 347,6 pnt.; 2. Regine Heitzer (Oostenrijk) 328.8 pnt.; 3. Petra Burka (Canada) 303.6 pnt.; 4. Miwa Fukuhara (Jap.) 3.02.8 pnt.; 5. Christine Haisler (V.S.) 302.4 pnt.; 6. Peggy Fleming (V.S.) 302.0 pnt.; 7. Nicole Hassler (Fr.) 298.8 pnt.; 8. Sally Ann Stapleford (G.B.) 296.4 pnt.; 9. Wendy Griner (Canada) 292.8 pnt.; 10./11. Albertina Noyes (V.S.) en Shirra Kenworthy (Can.) 287.2 pnt. 562ste STAATSLOTERIJ Vierde klasse achtste ïyst Prijzen van: ƒ2000 17719 1500 7877 20437 21728 ƒ1000 2262 2371 3686 4118 4640 7863 8388 15067 16410 16554 20360 400: 1494 2356 3054 3895 4382 8815 11204 11622 11836 12081 13301 14298 14954 15470 18046 20136 200: 1267 2673 3024 3294 3742 5399 5487 5659 6526 6594 6882 7256 7870 8779 8913 8966 9788 11778 13222 13348 14056 14515 14624 16322 16687 16845 17231 17516 18347 18594 19340 20461 De 200 betonstorters van de Bouw- en aannemingsmaatschappij J. P. van Eeste ren, die werken op het bouwterrein van de nieuwe Nederlandse Bank op het Fre- deriksplein in Amsterdam, zijn vanoch tend om zeven uur in staking gegaan uit protest tegen het gistermiddag aan acht collega's gegeven ontslag. De staking is algemeen. Alleen 50 betonijzerwerkers, die niet in dienst zijn van Van Eesteren, werken nog. De betonstorters zouden in de loop van de ochtend vergaderen met vertegenwoor digers van de bona fide vakbonden. Ir. J. Elderenbosch, die de leiding heeft van het bouwobject, vreest dat het arbeidscon flict wel eens lang zou kunnen duren, om dat het niet alleen gaat om het ontslag van de acht betonstorters, maar ook om ontevredenheid betreffende de verminder de premie. Dit is een gevolg van de eerste stap om het zwarte loon wit te maken. Daar mee is bij Van Eesteren reeds een begin gemaakt op 1 januari jl. Als „schoon loon" kregen de arbeiders hetzelfde in hun loonzakje als voorheen, maar een de putatie van hen gaf vorige week te ken nen dat zij korting van de verhoogde basisionen op de premie onbillijk vonden. KIEL (DPA) De 54jarige minister van Cultuur van de Westduitse deelstaat SleeswijkHolstein, Edo Osterloh, die sinds dinsdag werd vermist, is verdronken. Het ministerie van Justitie in Kiel deelde woensdag mee dat op het lijk geen spo ren van geweld zijn aangetroffen. Het werd1 woensdagmorgne door een voorbij - gangster in de haven van Kiel gevonden. Osterloh was 'n christendemocratisch po liticus die bekend stond om zijn verzet te gen de nazi's. De politie vermoedt dat hij zelfmoord heeft gepleegd.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1