SER sterk verdeeld over optrekken AOW en AWW SCHRIJVENDELE 7&wVl NAVO-conferentie in Den Haag kost ons land een half miljoen Julianakazerne wordt van de buitenwereld afgesloten lip Verkoudheid 11 IT3 IPI Commissie heeft drie standpunten Aanbevelingen van Pugwashcomité Vorst? Vorstelijke soepen! 'In HL I het boekenweekgeschenk haal het vandaag nog Eis van 2 jaar tegen jongeman die bij generaal inbrak wintersoepen VRIJDAG 28 FEBRUARI 1964 11 Er is alle kans dat het op zeer korte termijn uit te brengen S.E.R.-advies voor het optrekken van A.O.W.- en A.W.W. uitkeringen tot een sociaal minimum een drieledig verdeeld advies zal zijn. In de studiecommissie-Bosman van de S.E.R liggen de standpunten van werkgevers en werknemers tegenover elkaar. Daar naast is er nog een tussenstandpunt van prof. Bosman zelf. De Sociaal-Economische Raad zal zie vandaag buigen over het rapport van zijn commissie, maar het is weinig waar schijnlijk dat de raad erin slaagt alsnog tot een eensluidend advies te komen Voor alle standpunten zullen wel aan hangers worden gevonden, waardoor de regering voor een zware beslissing komt te staan. De werknemers in de commissie-Bosman bepleiten een optrekking van de uitkerin gen tot het sociaal minimum, dat zij per 1 juli 1963 stellen op 3250 gulden per jaar voor gehuwden en 2275 voor alleenstaan den. Hierbij zou dan nog tien percent moeten komen. De premie voor A.O.W. en Restaurant TER BURG Beverwijk Ontwapening en vrede Zigeunerkoning overleden Werkgevers Prof. Bosman Onze Bejaarden - een stoutmoedig plan Het kwik daalt, maar de stemming stijgtWant U brengt Knorr winter- soepen op tafel. Binnen 20 minuten! Hollandse Erwtensoep met echte erwten 68 ct Bruine Bonensoep met hele bonen 78 ct Slechte bestrating Componistenbuurt zonder „eigen" bus Laden en lossen in de binnenstad Geachte mevrouw Roelofs-Cappelle De Songfestivalliedjes Hij spreekt van „vrijven", „vrak" en „vrat" als hij wrijven, wrak en wrat be doelt. Mijnheer Damshuizer, geef ons In- dischen nu geen schopje voor onze uit spraak van het Nederlands. Wij leerden het Nederlands in het voormalige Neder- lands-Oost-Indië van Nederlandse leer krachten, blank, blond, blauwe ogen, en zij gaven ons perfect les. L. HANSEN, Haarlem. Vervolg feuilleton Den Haag krijgt in mei 27 buitenlandse ministers op bezoek. Het zijn de ministers van Buitenlandse Zaken en van Defensie van de veertien andere NAVO-landen, die in de residentie de delegaties bij de NAVO-voorjaarsconfe- rentie zullen leiden. Totaal worden 600 deelnemers en journalisten verwacht in de Koningin Julianakazerne, waarin de Generale Staf zetelt. De staf gaat echter op oefening en het gebouw staat voor de conferentie ter beschikking. Het moet zelfs worden uitgebreid met een paviljoen, speciaal voor de journalisten. Perspaviljoen is dit jaar een spannende detective die u gratis krijgt als u in de boekhandel voor f5- boeken koopt Voorkom Rillerig? Onprettig? Vlug: Echo I weer te zien Ook een „feest" voor tiw vrouw Het Nederlandse Pugwash-Comité heeft •en brief gezonden aan de Nederlandse regering met aanbevelingen voor Neder landse initiatieven als bijdrage tot ont spanning van de internationale verhoudin gen in Europa. Het beveelt aan het we derzijds aanvaarden van waarnemingspos ten in de landen van NAVO en Warschau pact om misverstanden over militaire ac tiviteiten te voorkomen en het gevaar van verrassingsaanvallen te verminderen. Wederzijdse verklaringen van NAVO- en Warschau-pact-landen, dat in centraal Europa geen raketten, kernwapens of stra tegische bommenwerpers gestationeerd zijn of zullen worden; een niet-aanvals- verdrag tussen de NAVO en de landen van het Warschaupact, mits hierbij de vrije toegang tot West-Berlijn is verzekerd; een beperkte kernwapenvrije zone van 50 tot 100 km. ter weerszijden van de scheidingslijn tussen NAVO- en Warschau- pact-landen, en het terugtrekken van de tactische kernwapens uit de landen van centraal Europa, waarbij tevens de con ventionele strijdkrachten tot overeenge komen sterkten beperkt worden op zoda nige wijze, dat hieruit geen eenzijdig voor deel resulteert, aldus het Nederlandse Pugwash-Comité, dat gevormd wordt door 30 hoogleraren, drie oud-hoogleraren, een scheikundige, een" directeur en een oog arts-geneticus. Het comité beveelt voorts aan het instellen van een speciale regerings instantie, mogelijkerwijs een ministerie, ter behartiging van de problemen van vrede en ontwapening, en het instellen van een adviescommissie van de regering over deze problemen, waarin ook de wetenschap ruim zal zijn vertegenwoordigd. Tn zijn woonwagen in Sliedrecht is gis teravond op 59-jarige leeftijd overleden de zigeunerkoning Fernando Westhiner. Aan zijn sterfbed stonden ongeveer 120 verwan ten en vrienden. Het stoffelijk overschot zal maandag of dinsdag worden bijgezet in een grafkelder op de algemene begraaf plaats te Sliedrecht. Fernando Westhiner was in augustus vorig jaar op doorreis in Sliedrecht aan gekomen, waar hij ziek werd. Vastgesteld werd dat hij aan kanker leed. Enkele stamgenoten die met hem mee optrokken en die evenals Fernando rooms-katholiek zijn besloten hun koning naar de bede vaartplaats Lourdes te brengen. Hij vond daar echter geen genezing. Een zendeling van de Pinkstergemeente haalde de groep over naar zijn seoie, doch ook daar had Fernando geen baat bij. Het grootste ge deelte van de ruim 100 stamgenoten keer de terug tot de r.-k. kerk. Fernando wordt als stamhoofd opgevolgd dasjr zijn oudste broer Antonio. Vanuit Brussel zijn donderdagmor gen koning Leopold van België en zijn echtgenote, prinses De Rhety op Schiphol gearriveerd, op doorreis naar Mexico. A.W.W. tezamen moet hierdoor van 8,1 pet tot 11,95 pet. stijgen. Van het ver schil 3,85 pet. willen de vakcentra les 2 pet. ofwel 500 miljoen gulden uit de schatkist laten betalen, ook als hiervoor een belastingverlaging opnieuw moet wor den uitgesteld. De werkgevers hebben zich tegen deze gedachte al meermalen in het openbaar verzet. Zij menen dat door het optrekken van de uitkeringen tot een sociaal mini mum vele mensen worden geholpen die het niet nodig hebben. Zij schatten het deel van de bejaarden dat werkelijk van de A.O.W. moet leven op 25 pet. Dit deel, menen de werkgevers, zou kunnen wor den geholpen via de volgend jaar in wer king tredende Algemene Bijstandswet. Dit spaart niet alleen de werknemers 1,85 pet. van hun inkomen aan premie, het bespaart bovendien de schatkist ongeveer 450 miljoen gulden. De werknemers daar entegen menen dat het aantal bejaarden dat nog niet op het sociaal minimum zit, veel hoger moet worden geschat en wel tussen de 30 en 40 pet. Zij geloven dat velen van hen door familieleden worden onderhouden omdat zij de gang naar so ciale zaken nog steeds moeilijk vinden. Een derde standpunt is ingenomen door de voorzitter van de commisslie, het kroon- lid prof. Bosman. Ook hij stelt het sociaal minimum op 3250,- medio 1963. Hij meent echter dat het niet noodzakelijk is dit bedrag met 10 pet te verhogen. Deze tien pet, zegt prof Bosman, vormen de loonstijgingen maar die worden door 5 pet-prijsstijgingen gehalveerd. Het sociaal minimum kan dus per 1 januari 1964 wor den bereikt door de 3250 met de over blijvende 5 pet te verhogen. Verder zou den dan de uitkeringen normaal moeten worden gekoppeld aan de loonindex. Prof. Bosman wil in de toekomst de pre- miegrens bevriezen op het niveau dat per 1 april wordt bereikt, namelijk 10.900. Hij wil de lagere inkomensgroepen tege moet komen door vanaf f 5.000 inkomen de premie voor elke 100 inkomen minder te verminderen met 0.10 pet., totdat men bij 3.000,- een reductie van 2 pet heeft gegeven. De schatkist zal het ontstane te kort moeten bijpassen. Een werkgevers lid van de commissie bepleit een variatie van het standpunt Bosman. Hij zet het so ciaal minimum medio 1963 op 3.000 en wil daarna normaal de loonindex volgen door dit bedrag met 10 pet te verhogen. JÊÊs ssJli raPfefet w&fch. «i 4® §®S SÈ *~JÊÈ m i fffi W lÉÉs BBr M Dr. Heering is ondersteboven van het feit, dat enige Haarlemse miljoenen in de schijnbaar bodemloze put van de sport verdwijnen en dat 's nachts van een ou der echtpaar, dat onvoldoende wordt ver zorgd, de man en de vrouw beurt om beurt uit bed rollen. Zo mag ik de zaak scherp omlijnd wel stellen, geloof ik. Dr. Heering doet de sport onrecht. De sport kan het niet helpen dat er oude mensen zijn. Dr. Heering bedenke ook hoeveel mensen er plezier van beleven te kunnen juichen voor hun sport-sterren. De zorg voor de oudere mens vermag geen vergelijk met de zorg voor de sport! Maar zou het soms mogelijk zijn de krachten uit die sport en de belangstel ling daarvoor met zijn enthousiasme te bundelen tot een krachtsinspanning voor het belang van die oudere mens? Ik zal niet schrijven over wat reeds bij herha ling uit de dagbladen bleek. Er is een schromelijk tekort binnen deze sterk ver anderende samenleving in de zorg voor de oudere mens, zijn huisvesting en zijn geestelijke en lichamelijke verzorging. Maar tóch worden er miljoenen uitge geven aan de bouw van bejaardentehui zen. Er wordt vanuit het beperkte arse naal van de bouwcapaciteit voor de be jaarden gebouwd. Tegenover de behoefte is dit echter zonder meer onvoldoende. Dr. Heering blijkt echter ook niet in staat te zijn betere plannen aan de hand te doen. Hij doet een beroep op de barm hartigheid van de samenleving. In die samenleving schuilt ook de kracht die be sloten ligt in het sportenthousiasme in al zijn geledingen. Waarom dan geen fantastisch plan ge lanceerd? Haarlem kan in één of twee jaar een dorp bouwen, waarin 200 of 300 bejaarde echtparen kunnen worden ge huisvest en nog enige honderden alleen staanden kunnen worden verzorgd. Het geld is er. Alleen de exploitatie moet mo gelijk zijn. De stichtingskosten moeten dus laag zijn, de exploitatiekosten zo laag mo gelijk. Een groot deel van de stichtingskos ten moeten dus worden gedragen door de barmhartigheid. De arbeidskracht voor de bouw moet voor een belangrijk deel buiten de bezette arbeidstijden liggen. De arbeid nodig voor de exploitatie moet worden beperkt en mede worden geënt op de bereidheid van de jongeren voor ei gen ouders en ouderen wat te doen. Dit alles kan, mits enthousiasme „het dorp" naar een toekomst draagt. Het plan: Men bouwt op Elswout, of een andere overeenkomstige plek, een aantal meer of minder permanente houten of stenen bungalows voor oudere echtparen. Daarnaast verzorgingsgebouwen voor dien sten en alleenwonenden. Men moet af stappen van de trots van een bestuur voor mooie, grote bejaardenpensiongebou- wen. Op Elswout kan men zo bouwen, dat de vrijheid de oudere mens omgeeft en doet leven. Een uniform ontwerp zal 'n woningfabriek tot een goedkoop produkt kunnen inspire ren. Een architect zal op zijn vrije za terdag het schetsontwerpplan kunnen ge ven en zich uitleven. Industrieën kunnen een huis schenken. Haarlem heeft sterke industrieën. Denk eens in, een dorp met een Hin-huis, een Stork-huis enz. Groepen kunnen huizen schenken, b.v. een spoor weghuis, een posthuis, een EDO-huis. Sol daten kunnen de grond egaliseren en bouwrijp maken. Bouwvakkers en anderen kunnen op een aantal zaterdagen de huizen in elkaar zet ten. Honderd of tweehonderd gratis ar beidsuren zouden bij voorbeeld recht kun nen geven op een woning voor het eigen ouderpaar. De voorzieningen aan verwar ming, kracht en licht kunnen door goed bekende Haarlemse deskundigen worden ontworpen. Scholen kunnen een object adopteren. Andere bejaardentehuizen kunnen schen- Het aanbrengen van een elektrische straatverlichting in de straten nabij de Duvenvoordestraat en de Pieter Kies straat is een enorme verbetering. Hiervoor niets dan lof. Misschien kan er nu ook iets aan de bestrating in deze omgeving gebeuren. Het plaveisel is namelijk in een niet al te beste staat. Misschien kunnen en hardstenen trottoirbanden en tegel troittoirs worden gelegd. Ik ben ervan overtuigd dat ik hiermee de wens van veel bewoners uit deze buurt naar voren breng. A. KLABOU, Haarlem. Uit een mededeling in uw blad blijkt dat lijn 2 van de NZH zal verdwijnen uit de Componistenbuurt. De mogelijkheid zal dan worden onderzocht om lijn 80 voor stadsdienst te gebruiken. Och, och wat heeft moedertje NZH het weer goed met ons voor. Een vorstelijk aanbod die lijn 80, waarvan waarschijnlijk haast niemand gebruik zal kunnen maken. Vrijwel niemand uit de Componisten buurt heeft als einddoel de Tempeliers straat, zodat men zal moeten overstappen. Vooral 's zomers is lijn 80 afgeladen met Amsterdammers op weg naar Zandvoort, zodat de bus bij de Componistenbuurt on getwijfeld een bordje „vol" op de voor ruit zal hebben. Tenslotte zal niemand er veel voor voelen om, komende uit de stad de drukke Schipholweg over te steken. Misschien worden nu we toch naar de Schipholweg moeten de bordjes bij de haltes van Maarse en Kroon waarop staat „alleen uitstappen" verwijderd, zo dat we met deze bussen rechtstreeks naar het station kunnen. Dat zou mooi zijn. De buitenlijn zou dan de dienst overnemen die de stadslijn zelf niet kan of wil ver zorgen. Op lijn 5 kunnen we immers ook niet rekenen, omdat de dicht bij de Com- ponistenbuur gelegen haltes hiervoor geen uitkomst bieden. De bussen zijn daar vooral bij regenweer in de regel al vol. Nee NZH (volgens advertenties de groot ste busonderneming in Nederland) toon die grootheid en maak van lijn 5 een vijf- minutendienst. Dat werd vorig jaar al be loofd toen lijn 2 ook verdwijnen moest. Splits de lijn vervolgens in tweeën; om de beurt de ene bus naar Parkwijk en de andere naar de Componistenbuurt. Mocht er geen bevredigende oplossing komen, dan hopen we dat het gemeente bestuur, dat toch de toestemming voor een dergelijke wijziging geeft zonodig aangespoord door de raad de NZH eens op haar sociale plichten wijst. J. SCHOLTE, Haarlem. kingen doen. Doel na doel kan worden na gestreefd, om geldelijk of in daadkracht te worden bereikt. Mits men voor de fan tasie niet terugschrikt en de groep vindt die met daadkracht en werkelijkheidszin doorzet, stimuleert, enthousiasme kweekt en behoudt. De exploitatie kan met fan tasie tot een werkelijk gunstig resultaat worden geleid. Als dr. Heering pleit voor meer zorg, dan stuit hij op de grens van de mate riële mogelijkheden. Men zal deze fantasie misschien niet tot werkelijkheid durven te brengen. Maar dan heeft deze brief moge lijk tot nuttig resultaat, dat men moet in zien, dat er geen normale weg is om de ouderen snel te helpen. Als men dat in ziet, moet men zwijgen of deze fantasie met durf volgen. Wie?! W. JELLES (administrateur van een bejaarden tehuis), Aerdenhout. In de krant van vrijdag 21 februari las ik dat een vrachtwagen die in de Gier straat stond te lossen de doorgang versper de voor een bus en daardoor het hele ver keer stopzette. Ik geef de chauffeur groot gelijk, dat hij doorging met lossen. Als hij dat niet zou doen, zou hij nooit klaar ko men. Tal van straten in de stad kan men onmogelijk met een vrachtwagen doorko men. Haarlem gaat in dit opzicht niet voor-, maar achteruit. We hebben toch een verkeerscommissie Ik ben zelf vrachtwagenchauffeur en kamp herhaaldelijk met de moeilijkheid dat ik mijn wagen niet kwijt kan om goe deren te lossen. Een van de gevallen, waar mee ik enkele malen per week te maken heb doet zich in de Zijlstraat voor. Aan een kant staat het vol met geparkeerde auto's. Nu kan ik mijn wagen wel aan de andere kant op de stoep zetten, maar al lossende ben ik mijn leven dan niet zeker. Als ik moet wachten totdat er ruimte komt in de file geparkeerde auto's sta ik soms meer dan een uur. Ik heb al verscheidene malen met de po litie gesproken in de hoop dat die voor een oplossing kan zorgen. Ik heb het pro bleem al op het spreekuur aan de po litie voorgelegd, maar ook daar kan men mij geen oplossing aan de hand doen. U kunt nu wel voorstellen dat het los- en laadwerk alleen met kleine wagens dient te geschieden, maar dat is ook geen oplossing. Er zijn zaken die wel één grote maar niet twee kleine vrachtwagens kun nen laten rijden. Dat is namelijk aanzien lijk duurder. Deze hogere kosten zullen toch wel niet door de gemeente (of door Haarlems Dagblad) worden betaald? Ik ben van oordeel dat de personenauto in de watten wordt gelegd ten nadele van de vrachtwagen.De vrachtwagenchauffeurs en expediteurs moeten maar zien hoe ze zich redden. Als je ergens staat waar een wacht- of stopverbod is, moet je nog vlug zijn ook, want anders krijg je een bon, N. M. RUTTE, Haarlem. Op uw brief „Ander gevaar" in uw blad van 21.2.1964 wil ik u gaarne met mijn antwoord van dienst zijn. Weet u niet (of leer u 't nooit), dat er voortdurend voorlichting gegeven wordt door, zowel de stroomleverende elektrici teitsbedrijven als de erkende, vakkundige, installateurs. Het is onnodig, dat u bij het gebruik van elektrische apparaten aan gevaar blootstaat, indien u deze betrekt van een deskundige installateur (en niet van een zaak, die op dit gebied totaal ondeskun dig is) en als u diens adviezen ook opvolgt. Ook zonder het aanschaffen van appara ten kunt u dagelijks bij de bevoegde in stanties alle inlichtingen krijgen die voor u een „betere voorlichting" zullen zijn. Gaarne hoop ik u hiermee de juiste weg te hebben gewezen. C. TH. M. KRIJNEN, Velsen. Uw televisierecensent, de heer Dams- huizer, had critiek op Anneke Grönloh's uitspraak van het Nederlands. Hadden al le Nederlanders maar zo'n uitspraak: een goed hoorbare „r", niet vervormd tot een g", of tot een „ie", of soms helemaal niet uitgesproken. Over de radio heeft men het vaak over de „gegeging" (regering). Meer malen hoorde ik Fankijk en Giekenland in plaats van Frankrijk en Griekenland. Men groet elkaar hier met „goeie moige" en zegt „ja, hooi". De dubbellettergreep wr geeft de Nederlander ook al moeite. In deze rubriek worden eenmaal per week brieven opgenomen, die met uit drukkelijk verzoek tot publikatle aan de redactie worden toegezonden: voorwaar den tot publikatle zijn: Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dat algemeen belang te zijn beschouwd De Inzender moet de brief met zijn volle naam en adres ondertekenen en In stemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaats. (Dus geen pseudo niem of Initialen) De brief moet gesteld zijn in behoorlijk Nederlands en in begrijpelijke, beknopte vorm. De redactie behoudt zich het recht voor de brief ter publikatle te bekorten op niet essentiële punten, of opneming te weigeren. Opneming van een bepaalde brief be tekent allerminst, dat de redactie het eens is met daarin vervatte meningen of argumenten. Is het misschien aardig voor uw lezers het volgende aan het pas geëindigde feuil leton van „De Kapiteinsdochter" toe te voegen? Hier worden de gedenkschriften van Peter Andrejewitsj Grinjow onderbroken. Uit familieverhalen weten wij, dat hij in het eind van 1774 bevrijd werd op bevel van de keizerin; dat hij de terecht stelling bijwoonde van Poegatsjow, die hem in de menigte herkende en een teken gaf met het hoofd, dat een ogenblik later, dood en met bloed bevlekt, aan het volk vertoond werd. Spoedig daarna trouwde Peter Andrejewitsj met Maria Iwanowna. Hun nakomelingen hadden een gelukkig leven in het gouvernement Sim- birska. Op 30 mijl afstand bevindt zich een dorp, behorend aan tien grondbezit ters. In een van de terzijde gelegen land huizen toont men een eigenhandig ge schreven brief van Katarina, die onder glas in een lijst is gevat. Hij is geschre ven aan de vader van Peter Andrejewitsj en houdt een volledige kwijtschelding in voor zijn zoon en lofspraken over het hart en de wijsheid van de dochter van kapitein Mironow. Het manuscript van P. A. Grinjow ontvingen wij van één van de kleinzoons, die wist, dat wij het tijd vak door zijn grootvader beschreven, be werkten. Wij besloten, nadat we verlof van de familie hadden verkregen, het manuscript uit te geven, boven ieder hoofdstuk af zonderlijk een toepasselijke zinspreuk te plaatsen. Ook veroorloofden we ons slechts enkele eigennamen te veranderen. Hier is dan het einde. Maar er is ook nog een supplement. In nummer 29 staat: Zoerin kreeg bevel de Wolga over te steken en vlug op te marcheren naar Simbrisko, dat al in vlammen stond. En dan volgt een heel verhaal van zestien bladzijden over het weerzien met ouders en geliefde. Peter is alleen vooruit ge gaan. Swabrin komt met zijn bende en belegert het huis. Net als hij de schuin-, waarin de ouders, Maria en Peter zich verschanst hebben, in brand steekt, komt Zoerin hen bevrijden. Dan vertrekt Peter weer met Zoerin (Vertaald uit het espe ranto). (Mijn dochter leest dit over en vraagt: Wie is die „wij?" Wel, dat is Poesjkin. Pluratis modestiae. Heb ik dit goed onthouden? Ik ben al zo lang van school af!!) C. J. STARILSKY, Sevenhuijzen. niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiuiiiiiiutiuiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiutiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Het probleem om de pers, de radio en de televisie een goed uitgeruste werkruim te te verschaffen, heeft er aanvankelijk toe geleid niet de Julianakazerne maar het Kurhaus te bestemmen tot conferentie oord. Toen de E.M.S. echter weigerde het Kurhaus drie weken lang voor de toeristen te sluiten, is het toch de Julianakazerne geworden. Voor de pers komt er nu een speciaal gebouw in de tuin van de kazerne, compleet met conferentiezalen, telefoons en telexen, compleet met conferentiezalen, telefoons en telexen, donkere kamers en studio's voor radio en televisie. In het pa viljoen komt ook het restaurant voor de conferentiedeelnemers en informatiekanto ren. De NAVO-conferentie, die wordt toebe reid door een secretariaat onder leiding van ambassaderaad L. J. Goedhart, is de grootste politieke conferentie die na de oorlog in Nederland wordt gehouden. De openingsplechtigheid wordt op 12 mei ge houden in de ridderzaal. Daar zullen de secretaris-generaal van de NAVO, mr. D. U. Stikker, de ere-voorzitter van de NAVO raad, de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Rusk, en diens Ne derlandse ambtgenoot mr. Luns het woord voeren. De volgende dag zal er een rege ringsdiner yoor 400 personen zijn in het Kurhaus. Voor de echtgenotes van de con ferentiedeelnemers is reeds een uitgebreid programma opgemaakt met bezoeken aan Den Haag en Amsterdam en enkele ex cursies. De conferentie zal Nederland een half miljoen gulden kosten. Strenge veiligheids maatregelen zullen worden genomen. Een groot aantal marechaussees en politie mannen zullen de Julianakazerne van de buitenwereld afsluiten. Verslaggevers ko men de kazerne niet binnen. Zij zullen ge- informeerd worden op persconferenties in het paviljoen. Het restaurant in dit paviljoen biedt plaats aan 350 personen. De bediening wordt verzorgd door het personeel van de generale staf. Ook de keuken is bezet door dit personeel, aangevuld door de Militaire Kokschool in Leiden. Bij de toegangshek ken van de kazerne komt een parkeer plaats voor 700 auto's. Via bruggen, die de genie zal bouwen, is dat terrein te bereiken. De werkvergaderingen worden gehouden in de grote zaal van de kazerne, die tij dens de bezetting door de Duitsers is ge bouwd. Aan het NAVO-secretariaat zullen in de kazerne ongeveer veertig kamers worden toegewezen en eenzelfde aantal zal ter beschikking van de delegaties worden gesteld. Per land zullen aan de werkver gaderingen twee ministers en zes andere delegatieleden kunnen deelnemen. Verder is er plaats voor leden van het NAVO- secretariaat. Voor de pers men verwacht 250 tot 300 journalisten zal in de tuin van de kazerne een paviljoen worden opgericht dat een oppervlakte van 2300 m2 zal be slaan. Het gebouw wordt gehuurd. Het be staat uit houten zijwanden en een dak van tentdoek. In dit paviljoen komt een persconferentiezaal met 250 zitplaatsen. De journalisten zullen de beschikking krijgen over dertig telefooncellen. Voor de pers bureaus worden kamers ingericht met te aSS publikatie van de Commissie CPNB lexverbindingen. Ook komen er ruimten voor radio en televisie, een paar donkere kamers, twee perskamers, een postkan toor, een reisbureau en een bank. In het paviljoen wordt een restaurant in gericht waar aan 350 personen maaltijden en dranken worden verstrekt. De bedie ning wordt door militairen verricht. De mi litaire koksschool te Leiden zorgt voor keukenpersoneel. De Rijksgebouwendienst heeft zich belast met de coördinatie van de werkzaamheden aan het paviljoen. De P.T.T. zal zorgen voor de verbindingen, de vertaalinstallaties en het postkantoor. In de onmiddellijke omgeving van de kazer ne wordt een terrein ingericht als parkeér- plaats voor ongeveer zeshonderd auto's van delegatieleden. De binnenplaats van de kazerne zal dienen als parkeerplaats voor de delegatieleiders en hoge ambtena ren. Deelnemers en journalisten zullen in ho tels logeren. De kamers zijn nu al be sproken, tot in Noordwijk toe. Twee jaar gevangenisstraf heeft de of ficier van Justitie bij de rechtbank in Den Haag geëist tegen een een 22-jarige huis knecht, die terecht stond wegens een groot aantal inbraken in Den Haag en Voorburg. Onder meer had hij uit de woning van generaal Van der Wall Bake een kistje met tafelzilver ter waarde van ongeveer zevenduizend gulden gestolen. Bij inbra ken maakte hij enkele duizenden guldens buit. Na zijn arrestatie had de vrouw die met de jongeman samenleefde het kistje met tafelzilver in het water geworpen. La ter is het door kikvorsmannen opgehaald. De verdachte moest ook nog terecht staan wegens mishandeling van de vrouw met wie hij samenleefde. Hiervoor werd drie maanden gevangenisstraf tegen hem ge- eist. De sterrenwacht te Utrecht deelt mee dat de Amerikaanse ballonsatelliet Echo-I, die in augustus 1960 werd gelanceerd, in de komende dagen weer te zien zal zijn, gaan de van west naar oost aan de zuidelijke hemel. Zij zal zich juist in het zuiden be vinden op heden, 28 februari, om 21.07 en om 23.07; op 29 februari om 19.58 en om 22.00 uur; op 1 maart om 20.53 en om 22.54 uur; op 2 maart om 19.46 en om 21.48 uur, en op 3 maart om 20.41 uur. De andere ballonsatelliet, Echo-II, zal de komende weken nog niet te zien zijn. i

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 11