Dusseldorp ontdekt een onbekende Verdi-opera u Mm ~mat UITGAAN IN HAARLEM omgedoopt in „Der Doge von Venedig I due Foscari A. DE HOOP HAARLEM N.V. Raak Zwolsman-interview VRIJDAG 28 FEBRUARI 1964 13 ff Willy Caron een der Verdi-concourswinnaars E.M.S.-cultuurprijs M. van Doorninck Zijlstraat 56 Telefoon. 11828 GA?FORNU!ZEN Bijenkorfprijs voor Jaap ter Haar Veroverend fris... after shave ,r lotion nabeschouwingen J. Damshuizer De radio geeft zaterdag MUZIEK TONEEL AMATEUR- EN KINDERTONEEL CABARET VOLKSUNIVERSITEIT BALLET TENTOONSTELLINGEN DIVERSEN T elevisieprogramma DE „DEUTSCHE OVER AM RHEIN" waaraan het mu ziekleven in het Rijnland al vele waardevolle initiatieven dankt, heeft voor de Verdi-herdenking in dit seizoen het overbekende, al dan niet in sterbezetting, ter zijde stellende geopteerd voor een onbekende opera uit Verdi's jeugd. „7 due Foscari", dat in de tekstbewerking van de Stuttgartse dramaturg Honolka als „Der Doge von Venedig" te Dussel dorp werd herboren. Het is het werk van een 31-jarige en Verdi's zesde opera, gecomponeerd voor 't Romeinse Teatro DE TWEE FOSCARI's zijn vader Fran cesco en zoon Jacopo, van wie de oudste in de eerste helft van de 15e eeuw een van de meest belangrijke doges is geweest. Een heerser, naderhand in zijn macht be dreigd door een lid van het, aan de Fos- cari's vijandige geslacht Loredano, dat enige malen probeert de vader te treffen in de zoon. Wat deze Loredano na een paar vergeefse pogingen ook inderdaad gelukt, wanneer Jacopo een idealist, die uit vrijheidsdrang gaat rebelleren tegen de, in despotisme ontaardende, almacht van de Staat bij een hernieuwde aan slag in zijn handen valt. Verraad loopt in dit „gunstigste" geval uit op verbanning, maar, uitgeput door folteringen, overvalt de dood Jacopo nog eer hij het schip, dat hem weg zal voeren, heeft bereikt. Met het onmiddellijke gevolg dat ook vader Francesco ten prooi aan een innerlijke tweestrijd tussen vaderliefde en staatsbe lang, welke laatste overweging hem er toe brengt het vonnis tegen zijn zoon mede te ondertekenen sterft op Jacopo's lijk. Nadat hij eerst nog de mantel, symbool van zijn hoge waardigheid, over zijn ont zielde zoon heeft uitgespreid. UITSLUITEND zwarte bladzijden, be vattende in vier taferelen de trieste neer gang van gevangenzetting, kerker, veroor deling en verbanning en daarbij nog on derstreept door de weeklachten en ver geefse smeekbeden van Jacopo's vrouw Lucresia. Een neergang zonder één enkele tegenstem en met de merkwaardigheid, dat de dramatische grondslag van de han deling de strijd tussen de families Lore dano en Foscari en het direct vooraf gaande conflict tusser. Jacopo en zijn te genspeler als voorgeschiedenis zijn be schouwd en bij gevolg in de opera werden weggelaten. De arbeid van Honolka nu komt er op neer, dat hij poogde de al te eentonige handeling enigszins uit te diepen en een grotere intensiteit te geven; b-v. door het scherper stellen van duidelijk aanspreken de tegenstellingen als vrijheid en tyran- nie, recht van enkeling contra staatsbelang e.d. Tegelijk heeft hij deze handeling zonder toevoeging van nieuwe elementen en uiteraard ook met volledige eerbiedi ging van de muziek verwerkt in een goed zingbare Duitse tekst. Honolka ver volgt daarmede de reeds bij andere wer ken door Franz Werfel in de jaren twintig ingeslagen weg, die tot de toenmalige Ver- di-renaissance zovee' heeft bijgedragen Storende fouten in de zinsbouw en het zondigen tegen voorschriften van decla matie met als gevolg een volslagen ver tekening van de voordracht brachten Werfel in die tijd tot zijn zuivering van de Verdi-teksten. En hij lette gelijk ook Honolka nu bij zijn vertalingen er te vens op het Duits zoveel mogelijk te voe gen naar het Italiaanse melos. wat vroe gere bewerkingen totaal hadden veron achtzaamd. Een en ander mede ten dienste van Verdi's operafiguren, die met al hun. vaak wat primitief aandoend, conflict materiaal, uit deze behandelingen helder der en daardoor menselijk aanvaardbaar der, te voorschijn kwemen. MUZIKAAL BLIJKT DEZE „Doge von Venedig" een waardevolle schakel in Verdi's operaketen. Voor welke kennis making wij Dusseldorp dankbaar mogen zijn. „Harmonisch minder belangrijk nog, staan hier evenwel melodisch wonderen te gebeuren. En stelt men zich voor dat deze opera, die valt in Verdi's jaren van „dwangarbeid" aan meerdere opdrachten tegelijk, waarschijnlijk in slechts enkele weken is ontstaan, dan is het in dit op zicht getoond creatief vermogen kortweg verbazingwekkend. Muziekdramatisch kan men bij deze „Doge" van een tussenvorm spreken: de uitsluitend „nummeropera" maakt plaats voor een stijl, die ook de overgangen kent. Van recitatief en arioso naar aria en ensemble, bij welk laatste duet, terzet en quartet aaneen gesloten leiden naar het dramatisch hoogtepunt. Herinneringsmotieven, o.a. van Lucrezia, Jacopo en de Senatoren de zogenaamde Raad van Tien keren regelmatig terug en bevorderen de samen hang. Op twee plaatsen staat een effect volle passage genoteerd: een barcarolle moment (en eventuele balletepisode) uit het Venetiaanse Carnaval schijnt reeds een voorloper van Violetta's herin neringsbeeld uit Traviata, 4e akte, waar het intermezzo echter sterker is geplaatst. OOK INSTRUMENTAAL brengt de componist hier troeven in het spel, die men uit vroeger werk nog niet zo van hem kent. En zelfs het strikt begeleidende or- kest-a-la Bellini heeft, naast conventio nele passages, bij momenten al duidelijk een persoonlijker accent. Overziet men het gehele werk, dan zou deze „I due Foscari" alleen al om de tweede akte regelmatig op onze programma's moeten staan. Ingeleid door een orkestvoorspel van lage strijkers een waarlijk Mozartesk stuk kamermu ziek en als opmaat tot de nu volgende ker kerscène bepaald beklemmend suggestief rijst in een schitterende climax een akte op, die tot en met de bekronende fi nale volkomen gelijkwaardig is aan het werk uit Verdi's rijpe midden-tijd. Een hecht bouwwerk met een onafgebroken rijkdom aan melodieën: vanaf de aria van de geketende Jacopo, via het duet der ech telieden en het terzet met vader Francesco naar het slot-quartet, waarin de vijandige Loredano zich in het ensemble voegt en de gevangene ter verantwoording komt roepen. FRANCESCO FOSCARI en zijn schoon dochter Lucresia, aap wie Verdi belang rijke duetten toebedeelt voor sopraan en bariton, vonden in de Nederlandse Gerry de Groot en de door Dusseldorp onlangs geëngageerde Abe Poiakoff waardige ver tolkers. Met uitzondering van een soms geforceerde hoogte, is Gerry de Groot's jonge lyrische sopraan van een bijzonder goed gehalte en zij is in dit werk volko men op haar plaats, waardoor zij de goede Argentina en ontstaan even na „Ernani". Hoewel aanvankelijk in Rome met gejuich begroet, raakte het werk al spoedig in vergetelheid. Wat gelijk de Dusseldorpers onlangs konden horen de op zijn latere opera's (Rigoletto, Traviata, Aïda o.a.) aansluitende muziek toch allerminst verdient. Het li bretto evenwel, van de hand van de toen op dit gebied aan de lopende band werkende Piave, verloopt in een constant dalende curve dermate zonder spanning, dat het de muziek lange tijd heeft meegesleept in zijn val. De Nederlandse tenor Willy Caron is een van de acht winnaars van een interna tionaal concours voor operazangers in Ve netië geworden. Hij krijgt van de Italiaanse radio en te levisie een beurs om drie maanden in Ve netië te studeren. Het concours was geor ganiseerd door de Europese Radio-Unie ter gelegenheid van het feit dat Verdi 150 jaar geleden werd geboren. Er namen 17 zangers uit negen Europese landen aan deel. De E.M.S. heeft een jaarlijkse cultuur prijs ingesteld voor jonge Nederlandse kunstenaars tot dertig jaar. Het ene jaar zal deze prijs, die f 10.000,- bedraagt, wor den bestemd in de sector van de schil der- en beeldhouwkunst, het andere jaar voor de groep muziek en architectuur. Het geld is bedoeld voor een studieverblijf van een jaar in Frankrijk. De heer Zwolsman, die deze mededeling voor de televisie deed, is tot dit idee ge komen om de culturele banden met Frank rijk aan te halen. Het is de bedoeling de ze prijzen uit te reiken op een gala-avond in het Kurhaus te Scheveningen, die een geheel Frans karakter zal dragen en waar aan Franse kunstenaars van grote naam zullen meewerken. indrukken, in het vorige seizoen bij deze instelling gevestigd met haar Desdemona, nog eens kon bekrachtigen. In Polakoff's buigzame stemorgaan, gesecondeerd door een voortreffelijke mimiek, spiegelde zich de ganse tragiek van de aan zijn plicht ge bonden vader. De tenor William Olvis, eveneens nieuw voor de „Deutsche Oper am Rhein". werd in latere uitvoeringen vervangen door Eugen Talley-Schmidt, betrouwbaar zanger voor het Italiaanse vak en van een kwaliteit, als men aan iedere operainstelling toe mag wensen. Dat de baspartij van Loredano aan de ver tolker van de rol nauwelijks kansen biedt mag deze dan librettist Piave in de schoe nen schuiven, die de grote tegenspeler der Foscari's jammerlijk misdeelde. Wij zeiden het reeds met andere woorden, dat voor een dirigent met dit Verdi-orkest van de „Foscari" wel degelijk eer is te behalen. En voor Alberto Erede, later opgevolgd Abe Poiakoff als Francesco Foscari en Gerry de Groot als Lucrezia in Verdi's „Der Doge von Venedig". door Carlos Kleiber, blijkt dit dan ook een kolfje naar hun hand. Decorator Max Fritzsche werkte mei het contrast zwart- rood, verlucht met toespelingen uit de Ve netiaanse bouwkunst, zonder dat hij helaas daarbij profijt kon trekken van een, aan een ander toevertrouwde, costumering. Minder vergeeflijk dunkt het ons echter, dat aan de regie geen enkel idee was inge vallen met betrekking tot de hier op twee plaatsen ingelaste Venetiaanse maskerade. Kleine smetjes overigens op een gebeur tenis, die terecht als een muzikale ontdek king is gevierd. Aan de 42-jarige schrijver Jaap ter Haar uit Hilversum is op grond van zijn bij zondere verdiensten voor de Nederlandse jeugdlitteratuur in de afgelopen vier jaar de Bijenkorfboekenmarktprijs 1964 toege kend. De jury, gekozen door het bestuur der vereniging van letterkundigen be stond uit: Marie Schmitz, Marijke van Raephorst en Jean Dulieu. De jury roemt Ter Haars vakmanschap, grote activiteit, kennis van en warme lief de voor de jeugd en de natuur, werke lijkheidszin en zijn vermogen bekende stof (bijv. uit de geschiedenis) zo te be werken dat de atmosfeer uit vroeger tij den bewaard bleef, maar de jonge lezer tegelijkertijd contact krijgt met de mens van alle tijden. Aldus het juryrapport. Exclusief verkrijgbaar bij de kapper! Na het succes van de film „Toi, Toi, Toi", die de voorbereiding van de toneel opvoering van „De Perzen" liet zien, bracht de AVRO gisteravond de documen taire „Pas voor Pas" op het scherm, een filmische samenvatting van het vele werk, dat verbonden is aan de voorbereiding van een ballet-opvoering. Een uiteraard aan trekkelijk onderwerp, dat aan vakkundige mensen alle mogelijkheden voor een goed werkstuk biedt. En die mensen waren er gelukkig: regisseur Will Simon en ca meraman William Vogler, die ten volle de kans benutten, hun geboden door de uit slag van de landelijke jeugdprijsvraag van het Nationaal Ballet. Zowel de prijs winnares, Mirjam Koen, dochter van het bekende N.C.R.V.-paar, als haar inzending, het libretto „Da Capo" maakten het na melijk mogelijk, aan het nogal bekende gegeven, het zware en alle inzet vergende balletwerk, de elementen toe te voegen, nodig voor een boeiende reportage. Het commentaar, hier en daar onbescheiden lyrisch, was kennelijk geschreven door iemand, die niet gewend was voor film te schrijven, of die ten onrechte bevreesd was, dat het verhaal er „door het beeld niet uit zou komen". Monotoon en somber als gewoonlijk, maar in dit geval zeer toepasselijk, was het stemgeluid van Peter Fock bij een „Televizier"-onderwerp over de primitieve burgeroorlog in Yemen, dat een gruwelijk einde had. Gelet op het betrekkelijk vroe ge uur, waarin deze film uitgezonden werd, vroegen wij ons af, of men dat dodelijke einde niet beter had kunnen cou peren. De reportage was zonder die scènes reeds een protest tegen „de krankzinnig heid van de oorlog". Aan verleiding, lek ker „hard" te zijn, had de redactie van deze rubriek meer weerstand moeten bieden. Amusant en charmant is de strijd van de klassieke held Hercules en zijn helper Theseus tegen de Amazonen, zoals door de Amerikaanse schrijver Benn W. Levy weergegeven in zijn blijspel „De Roof van de Gordel". Maar het stuk nam wel wat teveel tijd in beslag, nadat duidelijk ge worden was dat die vermaarde vrouwen geen vechtersbazen waren, maar zeer bevallige en daardoor uiterst gevaarlijk» schepsels. Dat dit spel niettemin een klei ne anderhalf uur goede ontspanning bood, moet zeker ook toegeschreven worden aan regisseur Jan Retèl, aan de actrices Ina Van Faassen en Femke Boersma, en aan hun mannelijke collega's Hans Croiset en Wim van Rooy. Zij allen hadden zich dui delijk met geestdrift aan de taak gezet, van dit luchtige schrijfwerk een t.v.-opvoe ring te maken. De moeite en de kosten, die de AVRO zich getroostte om het Nederlandse pu bliek een zo duidelijk mogelijk beeld t» geven van de heer R. Zwolsman, werd be loond met een voortreffelijke reportage, die tal van interessante nieuwtjes en fei len opleverde. Het is ongetwijfeld mede aan de journa list Erik Peereboom te danken en aan regisseur Roelof Kiers, dat dit zo'n uniek» en boeiende uitzending werd. Eerstge noemde nam gemakkelijk de hindernis, die ontstond door een recent, maar wat oppervlakkig interview, dat een medewer ker van de K.R.O.-rubriek „Brandpunt" met dezelfde financier (of hoe diens be roep dan ook moge heten) had. Met ge noemde regisseur buitte hij goed de extra mogelijkheden uit, geboden door het feit, dat dit gesprek in het kapitale buitenhuis van Zwolsman kon plaats vinden. Het was een beetje jammer, dat de straat-inter views, die de gastheer zelf te zien kreeg, zoals deze zelf constateerde, wat te mild waren. Meningen van felle tegenstanders van de Zwolsman-groep hadden wellicht een wat fellere reactie kunnen oproepen. HILVERSUM I. 402 m. 746 kc.s. 7.00- 24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Morgengebed. 15 Klassieke grammofoonmuziek. 7.45 Geestelijke liederen. 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Strip voor de jeugd. 8.20 Djinn, gevarieerd programma. 12-0 Ange lus. 12.04 Liedjes over het verre Westen. 12.25 Platennieuws. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Licht instru mentaal kwartet en zangsoliste. 12.50 Re geringsuitzendingArbeidsbemiddeling voor blinden, door Mr. S. J. H. Breukel, Consulent voor de bijzondere bemiddeling van het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. 13.00 Nieuws. 13.15 Marktberichten. 13.18 Musicerende dilet tanten: Mannenkoor. 13.40 Franse les 14.00 Voor de jeugd. 15.00 Karakteristiek: gevarieerde muziek. 15.30 Lichte gram mofoonmuziek. 16.00 Grensland, program ma voor jonge mensen. 16.15 Jazzmuziek Vrijdag 28 februari, Concertgebouw, 20.15 uur: Concert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest o.l.v. Henri Arends. Programma: Van Hemel, G. Gershwin; Strawinsky, Janaatsjek (Se^ rie V). Vrijdag 28 februari, Hervormde kerk „De Hoeksteen", Santpoort-Z., 8 u.: Orgel concert door Albert de Klerk. Program ma: Nikolaus Bruhns, Jimenez, Orlando Gibbons, Sweelinck, Frescobaldi, Hinde- mith en J. S. Bach. Zondag 1 maart, Teylers Museum. 15 uur Vioolsonate van Henk Badings door Bouw Lemkes en Jeanne Vos; orgelbe speling door Anton de Beer: compositie van Joel Mandelbaum voor 31-toons Fokkerorgel. Maandag 2 maart, Concertgebouw, 19.45 u. Provinciaal Jeugdconcert door 't Noord hollands Philharmonisch Orkest. Soliste: Emmy Verhey (viool). Programma Clarke, Mozart, Saint-Saëns, Mendels sohn, Ravel. Dinsdag 3 maart. Concertgebouw, 20 uur: Concert door het vrouwenkoor „ZIGEA". Dinsdag 3 maart, aula A.H. Gerhardsohool, 20 u.: Haarlemse discoclub: grammofoon- platenconcert: Beethoven, Schubert, Liszt, Mahler. Woensdag 4 maart, Concertgebouw, 20 u.: Concert door de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" o.l.v. Jan Laar veld. Solisten: David Hollestelle (bas- bariton), George van Renesse (piano). Programma: Mozart, H. Wolf, Schubert, F. de Nobel, Fr. Poulenc, Chopin, Loorij. Vrijdag 6 maart, „De Sneeuwbal", Heren weg 111, Heemstede, 20 u.: Concert door „Jeugd en Muziek" ten bate van Nieuw Unicum. Taveerne „In 't Goede Uur", Korte Hout straatNieuwe KerkspleinDagelijks klassiek grammofoonplatenconcert van 21 tot 22 u. Tot en met 1 maart: Anton Bruckner. Tot en met 8 maart: Jean- Baptiste Bréval. Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heilig land 1: Dagelijks van 20-23.30 u. klas siek grammofoonplatenconcert. Vrijdag: Handel; zaterdag: Beethoven; zondag: diverse orkestwerken; maandag: opera; dinsdag: Mozart; woensdag: Vivaldi; donderdag: liederen. Vrijdag 28 februari. Stadsschouwburg, 20 u.: Toneelgroep Studio met „Pas op dat je geen woord zegt" van Dimitri Frenkel Frank. Regie: Peter Oosthoek. M.m.v. Nell Koppen, Marlies van Alc- maer, Els Bouwman, Jack Horn, Dore Smit, Lettie Oosthoek, Ingeborg Uyt den Bogaard. Zaterdag 29 februari en zondag 1 maart, Stadsschouwburg, 20 u.: Toneelgroep Centrum met „Iphigeneia in Tauris" van J. W. Goethe. Regie: Robert Freitag. M.m.v. Elisabeth Andersen, Guus Her mus, André van den Heuvel, Peter Aryans, Egbert van Paridon. Maandag 2 maart, Stadsschouwburg, 20 u.: Toneelgroep Studio met „De wijze kater' (Haarlemse Bestuurders Bond). Donderdag 5 maart. Stadsschouwburg, 20 u.: Nieuw Rotterdams Toneel met „Kiss me Kate" van S. en B. Spewack. Muziek van Cole Porter. Bewerking: Seth Gaikema. Regie: L. Steckel. M.m.v. Lia Dorana, Robert de Vries, Annet Nieuwenhuyzen, Donald Jones, John Lanting, Pieter Lutz, Adolf Rijkens, Jo Fischer jr., e.v.a. Vrijdag 6 maart, Staddschouwburg, 20 u.: Toneelgroep Theater met „O hé, de lucht valt naar benee" van Leonard Spigel- gass. Regie: Ferd. Sterneberg M.m.v. Enny Mols de Leeuwe, Bé Schenk, Anita Menist, Annet Langenaken, Carla de Raet, Elly Ruimschotel, Eli Blom, Ferd. Sterneberg, Willem Nij hooft, Eric v. d. Donk e.v.a. Dinsdag 3 maart, Stadsschouwburg, 20 u.: Toneelvereniging „Vriendschap zij ons doel" met ,,'s Avonds om kwart over elf" van Falleland L. Cary. Woensdag 4 maart, Minervatheater, 14.30 uur: Roberti's Jeugdtoneel met „Tom Poes en Ollie B. Bommel". Waag-Taveerne: Iedere vrijdag, zaterdag en zondag van 20-1 u. het programma „Wiedewagen" van Coby Schreyer en Ronnie Potsdammer. Zaterdag m.m.v. „De Hollandse Hootenanny". Café-chantant „Adam en Eva", Raamvest: Iedere avond cabaret van 21-23.15 u. ,,'t Is zonde". Iedere maandag besloten voorstelling en dinsdag gesloten. Mede werkenden: Frans en Fiet Koster, Carry Tefsen, Cees van Oven en Enrico Neck- heim (piano). Geopend van 20 u. af. Maandag 2 maart, Hildebrandzaal, 20 uur: Max Tailleur en zijn cabaret-gezelschap (Boekenweek). Vrijdag 28 februari, Frans Halsmuseum, 20 u.: mevrouw dr. H. L. Spanjaard: laatste voordracht over „Provence: land, volk en taal". Maandag 2 maart, Frans Halsmuseum, 20 u.: prof. dr. G. C. van Niftrik: eerste voordracht in serie van drie over „Is er nog plaats voor de mens als individuali teit?" Dinsdag 3 maart, Frans Halsmuseum, 20 u.: G. K. C. van Tienhoven: lezing over „Noord-Italië". Woensdag 4 maart, Minervatheater, 14 u.: H. P. Baard: tweede lezing in serie van vier over „De kunstschatten van het Frans Halsmuseum". Woensdag 4 maart, Frans Halsmuseum, 20 u.: mej. dr. K. Akkerman: tweede lezing in serie van drie over „Le phéno- mène humain". Woensdag 4 maart, Stadsschouwburg, 20 u.: Het Nederlands Dans Theater met een lustrumprogramma. Dansen: Madri- galesko, Interieur, De hospita, Noten kraker, Atomische les. Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62 Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Geopend dagelijks van 1017 uur, zon- en feestdagen van 13 tot 17 uur. Prentenkabinet, tentoonstel ling van Perzische miniaturen. Tot 15 april. Woonhuis Jacobus van Looy, ingang Kleine Houtweg 103: Geopend donderdag van 1012.30 uur en van 13.3017 uur. Zon en feestdagen van 14-17 u. Van 29 februari tot en met 22 maart. Museum Het Huis Van Looy, Kleine Hout weg 103 Interscholair Jeugdtournooi: tentoonstelling van tekeningen, foto's en produkten van handwerken en handen arbeid. Geopend dagelijks van 9-13 u., 14-17 u.; woensdag en vrijdag ook van 20-22 u. en zondag van 14-17 u. Kunstzaal „In 't Goede Uur", Korte Hout straatNieuwe KerkspleinTentoon stelling van tekeningen van Hans Mulder. Tot en met 29 februari. Van 1-31 maart: tekeningen van Frieda Holleman. Dagelijks geopend van 10-18 en van 20-24 u. 's Zaterdags en zondags van 10-18 u. en van 20-21 u. Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heilig land: Eerste etage: Expositie „5 tot 500 (gulden)"schilderijen, tekeningen, aquarellen en gravures. Bootzaal: „100 Ambachten" van Jan Luyken. Dagelijks van 10-23.30 u. Teylers Museum, Spaarne 16: Tentoonstel ling van schilderijen 19de en 20ste eeuw. Tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse school 16de tot en met 19de eeuw. Fossielen, hist, natuurkundige instru menten. mineralen, 31-toons Fokker orgel. Geopend (behalve maandag) van 11-15 uur, de eerste zondag van de maand van 13-15 uur Vishal, Grote Markt: Tentoonstelling van hedendaagse Engelse typografie en boe ken. Dagelijks van 10-17 u. en 's zondags van 13-17 u. Tot 8 maart. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79 Tentoonstelling van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunst nijverheid. Dagelijks behalve maandag geopend van 10—12.30 uur en van 13.30— 17 uur, zon- en feestdagen van 14 17 uur. „Kunstzaal Barteljoris", Barteljorisstraat straat 32, tekeningen en etsen van Jos Jansen en Joop van Meel. Tot en met 29 februari. Geopend op maandag van 13-18 en dinsdag tot en met zaterdag van 9-18 uur. Marius Bauerlaan 7, Aerdenhout: Tentoon stelling van schilderijen van Hugo Land heer. Geopend op zaterdag van 14 17 uur of na afspraak, tel. 43644. Wandelgangen Stadsschouwburg: februari: werken van de portretschilder Simon de Heer. Maart: ter gelegenheid van zijn 80ste verjaardag exposeert de etser Dirk Harting zijn werken in de wandelgangen en bovenfoyer. R.-K. Kathedrale Basiliek: Voor bezichti ging melden bij de portier. Grote of St Bavokerk, Oude Groenmarkt 23, te bezichtigen op werkdagen van 9-17 uur. Stadhuis: Te bezichtigen op werkdagen van 912.30 uur. Daarna melden bij de portier. Zaterdag gesloten. Zaterdag 29 februari, Kantine Sportveld Kleverlaan, 20 u.: Jongerensociëteit „Haerlem": Dansavond door „Les rou tiers du Jazz". Zaterdag 29 februari, „De Princehof', Glipperweg 57, Heemstede, 20 u.: Dans avond door „El Cid" m.m.v. het dans- en showorkest „The Valiants". Zaterdag 29 februari, Muziekzaal restau rant Brinkmann, 20 u.: Jongerenclub „De Twintigers"dansavond m.m.v. „The darktown seven". Zondag 1 maart, „De Linge", De Linge- straat, 20 u.: Jongerensociëteit „Kami- gro": kwartet Jan Feien. Maandag 2 maart, restaurant Brinkmann, 14 u.: Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen: jaarvergadering. Maandag 2 maart, restaurant Brinkmann, 20 u.: Nederlandse-Zuidafrikaanse Ver eniging: Zuidafrika avond. Maandag 2 maart, gebouw Vrjjzinnig Her vormden, Jacobstraat/Vestestraat, 20 u. Vereniging „Weten en Werken": H. P. Baard over „Het menselijk element in het levenswerk van Rembrandt". Maandag 2 maart, restaurant Brinkmann, 20 u.: Archeologische Werkgemeenschap voor Westelijk Nederland: mej. C. A. W. H. Hofstede Crull over „Kelten, onze erflaters". Dinsdag 3 maart, „Bloemenheuvel", Over- veen, 20 u.: Buurtvereniging „Overveen": T Hoogland over toeristische routes in Frankrijk en Duitsland. Woensdag 4 maart, A. II. Gerhardschool, Raaks, 20 u.: NIVON: Simon cfe Waard over Finland. Donderdag 5 maart, vroegere HBS, Zjjlvest no. 25a, 20 u.: Genootschap Nederland Engeland: Lady Cayley over „Witches, warnings and warlocks". Donderdag 5 maart, Frans Halsmuseum, 20.15 u.: Boekenweekforum met drs. H. W. M. van Run, mevrouw E. Mayer- Swart, Kees Fens, drs. W. L. Heiwig, Ton Neelissen. Haarlemse Voorjaarsbeurs, Krelagehuis, Leidsevaart: Van 5 tot en met 13 maart. Geopend: 5 maart van 13-17 en 19-23 u.; 6 en 7 maart van 10-17 en 19-23 u.; 8 maart van 13-17 en 19-23 u. Hildebrandzaal, zon- en feestdagen dansen van 20-2 uur. Orkest: „The Sunbeams" o.l.v. R. van de Berg. met commentaar. 16.40 De Springplank. 17.00 Leiding geven, lezing. 17.10 Licht» grammofoonmuziek. 17.30 Boekbespreking. 17.40 Instrumentaal Octet. 18.00 Kunstkro niek. 18.30 Lichte orkestmuziek. 18.50 Lichtbaken, lezing. 19.00 Nieuws. 19.10 Ac tualiteiten. 19.22 Sportperiscoop. 19.30 Limburgs symfonie orkest en solist: popu laire klassieke muziek. 20.30 Rieleksen. amusementsprogramma. 21.30 Buurman'» krant: berichten van buitenlandse corre spondenten. 21.50 Bric k Brac, cabaret. 22.20 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Kruispunt: discussie over de verschijningsvorm van de Kerk in de we reld van vandaag. 23.10 Boston symfonie orkest en solist: amusementsmuziek (ste- reofonische uitzending). 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc.s. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00-24.00 VARA VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte grammofoonmuziek. (Om 7.30 Van de voorpagina). 8.00 Nieuws en socialis tisch strijdlied. 8.18 Lichte grammofoon muziek. 8.30 Wegwijs: tips voor trips en vakanties. 8.40 Lichte grammofoonmuziek. (verv.). 9.00 Loon naar werken, uitzen ding in samenwerking met het N.V.V. 9.10 Klassieke grammofoonmuziek. VPRO: 9.40 Bijbelse miniaturen, lezing. 9.55 Als het kind maar een naam heeft, praatje. VA RA: 10.00 Buitenlands weekoverzicht. 10.15 Geknipt voor herhaling. 11.00 Licht orkest met zangsolisten. 11.25 Techniek en leven, discussie. 12.00 Licht orkest. 12.30 Mede delingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Ac tueel sportnieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 Va- RA-varia. 13-20 Voor de jeugd. 14.10 Voor de twintigers. 14.45 Artistieke Staalkaart. 15.15 Radio Jazzclub. 15.45 Een instituut dat er al is, lezing. 16.00 Matinee op de vrije zaterdag: Concertgebouworkest en soliste: moderne eri klassieke muziek. 17.05 Boekenwijsheid. 17.30 Salonorkest met zangsolist. 18.00 Nieuws en commen taar op het nieuws. 18.20 Draaiorgelklan ken (gr.i. 18.30 Weerklank: muziekrevue. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Radioraad: beantwoording van telefonische vragen van luisteraars. 20.00 Nieuws. 20.05 Spe cialiteitentheater, maandelijkse radio show. 20.55 Socialistisch commentaar. 21.10 Teenager-show. 21.55 Langs vergeten wegen, hoorspel (14). 22.25 Wereldkam pioenschappen kunstrijden op de schaats in Dortmund. 22.30 Nieuws. 22.40 Ba lans: hoofd- en bijzaken uit de actualiteit. 22.50 Waarom nietfantasie met muziek. 23.20 Lichte grammofoonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Lichte orkestmuziek. 12.30 Gevarieerd programma. 12.55 Pro gramma-overzicht. 13.00 Nieuws. VOOR VRIJDAG NTS: 11.25-11.50 Schoolradio: Engel» spelenderwijs (II) (herhaling van dins dag 25 februari 1964). NCRV: 19.30 Ba rend de Beer. 19.35 Toekomstmuziek, pro gramma voor de jeugd. NTS; 20.00 Jour naal en weeroverzicht. NCRV: 20.20 At tentie. 20.55 Nou jij weer, amusementspro gramma. NTS: 21.30 Vakantie in 6 x 6, documentaire. NCRV: 22.15 Ridder van Maison Rouge, T.V.-feuilleton (dl. 11). 22.40 Dagsluiting. NTS: 22.50 Journaal. 22.55- 23.45 Wereldkampioenschappen Kunstrij den Dortmund. VOOR ZATERDAG VPRO- 15.00 De Russische ruimtevaart, documentair programma. 15.40 Cabaret kroniek. 16.25 Portret van een Sportman. 17.00-17.45 Voor de kinderen. 19.30 Onbe kende Sporten- handboogschieten. 19.43 Korte film. NTS: 20.00 Journaal en weer overzicht. VPRO: 20.20 Binnenpretjes, ca baretprogramma. 20.50 Al Jolson, een por tret in filmbeelden. NTS: 21.30 Wereld kampioenschappen kunstrijden op d» schaats te Dortmund: Vrije figuren da mes. 23.00-23.05 Journaal. RAMBLERS KRIJGEN NIEUWE NAAM Als Theo Uden Masman zijn Ramblers in april verlaat, zal het radio-dansorkest van die naam ophouden te bestaan. Een nieuw orkest met een nieuwe naam maar in de aloude samenstelling zal de Ramblers opvolgen ev. de leiding komt in handen van de 43-jarige pianist-arrangeur Charly Nederpelt.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 13