Brits disconto van 4 op 5 pet Aardgasprijs kan wellicht iets lager bij wijkverwarming HOORTOESTELLEN - DE BEURS - Amsterdamse bouwers komen de nieuwe CAO strikt na Landbouwministers praten in Parijs over lonen en prijzen Ziekenfondsbijdragen Rotterdam liever Rijnstad noemen Ongunstige vooruitzichten bij Scholten Carton Soedan wijst nu missionarissen uit De Wit's Textiel verwacht 2 tot 3 min hogere omzet 67 werknemers op wachtgeld Amsterdamse stakers weer aan de slag Bod op Besoeki Handelsverdrag van EEG met Japan Melk, boter en kaas duurder door EEG i maagzuurklachten j verdwijnen met norac SCHEEPVAARTBERICHTEN VRIJDAG 28 FEBRUARI 1964 17 „Niet bedoeld om kortlopend geld aan te trekken' MINISTER ANDRIESSEN ANTWOORDT: GEERVLIET fö V Kon,ngstraat 7, 1 Haarlem, Tel. (02500) 16171 van alle binnen- en buitenlandse fabrikaten. Dr. K. P. v. d. Mandele Bij artillerie-inrichtingen Controle op concentratie van ondernemingen in EEG WALL STREET Verenigde Staten bezorgd over aspecten van plan-Mansholt LONDEN (AP). Zoals gisteren reeds in een groot deel van onze editie gemeld heeft de Britse regering besloten net bankdisconto met een percent te verhogen tot vijf percent. Dit als gevolg van aanwijzingen „van druk op de eco nomie van het land", zoals de Bank of England in een communiqué meedeelde. De maatregel moet leiden tot een nor maler verhouding tussen het tarief voor schatkistpapier en het bankdisconto (die de afgelopen maanden ongewoon dicht bij elkaar hebben gelegen) en de flexibiliteit van het bankdisconto ten opzichte van het tarief van schatkistpapier voor de toe komst zonodig te herstellen. De verhoging is niet bedoeld om een toestroming van kortlopende gelden aan te trekken. De Londense effectenmarkt reageerde zeer fel op het nieuws. Zo verloor Imperial Chemical Industries een shilling op 45 en Courtaulds verloor zeven en een halve pence op 72 shilling en drie pence. Het Britse disconto stond sinds 3 ja nuari 1963 op vier percent. Het hoogste percentage werd bereikt in de economi sche crisisperiode van juli 1961 en sep tember 1957, toen voor krediet 7 percent moest worden betaald. Het kan nodig zijn, wil het aardgas kun nen concurreren bij afname van grotere hoeveelheden olie, dat de prijs van het aardgas lager is dan tien cent per kubie ke meter. In het door de S.R.O.G. gead viseerde aardgastarief (tien cent per ku bieke meter) is reeds aangegeven, dat de ze prijs bij een belangrijk groter verbruik kan dalen. Wordt die prijs op negen cent per kubieke meter gesteld, dan is het aard gas volledig concurrerend. Dit is de mening van prof. dr. J. E. Andriessen, minister van Economische Zaken. Hij heeft dit standpunt neergelegd in zijn antwoord op de schriftelijke vra gen van het Tweede-Kamerlid drs. G. M. Nederhorst (Arb.) over de aardgasprijs voor de verwarming van nieuw te bouwen woningen. In dit antwoord zegt de bewindsman verder dat het duidelijk is, dat bij een wijkverwarming een zeer groot brandstof verbruik optreedt. Een verbruik van meer dan een miljoen kubieke meter aardgas per jaar lijkt alleszins aannemelijk, aldus de minister. „De prijs van tien cent per kubieke meter heeft vanzelfsprekend niet de pretentie met een dergelijke afname rekening te houden," zo merkte hij op. Zou het systeem van wijkverwarming, dat tot dusver in ons land nauwelijks wordt toegepast, meer algemeen ingang gaat vinden, dan zal moeten worden bestudeerd in hoeverre bij voorbeeld het nog vast Bezoekt ons of bel ons op voor het vrijblijvend geven van Inlich tingen thuis. Dagelijks geopend van &-17.30 uur. 's Zaterdags van 9-13 uur. Rotterdam met satellietsteden zal uit groeien tot een complex van 1 miljoen inwoners, waarin het huidig aantal van twee oeververbindingen zal uitgroeien tot zeven in het tijdsbestek van zes tot ze ven jaar. Rotterdam nu bekend als Maas stad zal dan eerder Rijnstad mogen he ten, vertelde gistermiddag mr. dr. K. P. van der Mandele, voorzitter van de Kamer van Koophandel te Rotterdam in zijn voor dracht over Rijnstad, Rijnmond, Rijn stroom en Rijnwater. Tot zijn gehoor behoorden de leden van de Nederlandsche Maatschappij voor Nij verheid en Handel, departement Den Haag. In de laagstgelegen polder van Nederland zal deze Rijnstad ook Alexanderstad om vatten dat 150.000 inwoners zal omvatten. De industrie in Rotterdam is sinds de oorlog zeer sterk toegenomen, waarbij naast het metaal de petrochemie van groot belang werd. Ook de structuur van de haven is sterk veranderd. Voor de oorlog massagoed, kolen en erts van en naar Duitsland, nu stukgoed. In enkele jaren groeide de over- salg daarvan van 8 tot 18,5 miljoen ton. De havens komen in 1964 onder het beheer van de „Rijnmond". De terreinen in Euro poort zijn al uitverkocht en men wil nu in zee de Maasvlakte gereed maken tot een haven die de allergrootste schepen zal kunnen ontvangen. Er is al sprake van schepen van 125.000 ton. Shell bouwt in Europoort olietanks van 100.000 ton inhoud, waarin een supertanker zijn hele inhoud kan lozen. „Voor het lopende boekjaar zal men er rekening mee moeten houden dat de toe stand allesbehalve gunstig is. Er wordt thans niet met winst gewerkt. De grond- stoffenprijzen zijn enorm tegengevallen. Het artikel stro is zo hoog in prijs als nog nimmer is voorgekomen." Dit heeft de president-commissaris van Scholten Carton en Papier n.v. te Gronin gen, de heer G. H. Smits, in de algemene jaarvergadering verklaard. De aandeelhou ders toonden zich verontrust over de te leurstellende gang van zaken. Zij meen den dat de directie de voorlopige resulta ten eerder had moeten bekendmaken. Voorts zeiden zij onaangenaam verrast te zijn door de sterke koersdaling ter beurze van het aandeel Scholten. De voorzitter antwoordde dat reeds in de vorige vergadering uitdrukking is gegeven aan de gedrukte stemming. De directie heeft toen (de notulen wijzen het uit) gewaarschuwd dat de toestand slechts was door produktiebeperking en stijgende kos ten. Een verwijt achtte de voorzitter dan ook niet op zijn plaats. De afzet naar Engeland is thans bijzon der slecht, zei hij. Het verlies van enkele grote buitenlandse afnemers van semi-che- mical papier is het gevolg van concurren tie op basis van kwaliteit. Dit papier wordt ln de Scandinavische landen gemaakt met als grondstof houtafval, en is beter en ster ker dan dat met stro als grondstof. KHARTOEM (Reuter) De regering van Soedan heeft meegedeeld dat de drie honderd buitenlandse missionarissen en zendelingen, die in Zuid-Soedan werken, worden uitgewezen. Sinds enkele jaren zet Soedan missiona rissen en zendelingen over de grenzen. Vo rig jaar februari moesten 143 buitenlandse geestelijken, die functies bij het onderwijs vervulden, het land verlaten. Zij zouden vervangen worden door Soedanese leer krachten. Sinds het leger in 1958 de macht in handen nam steunt de regering de Mo hammedaanse godsdienst en de Arabische taal. De vele activiteiten, die de Wit's Textiel nijverheid te Helmond in het boekjaar 1962-63 op het gebied van deelnemingen en nieuwe projecten heeft ontplooid, weer spiegelen duidelijk de wens van het bestuur om een verhoging van het rendement te bereiken. Met name de textielindustrie lijdt wat haar rendement betreft nog al eens aan bloedarmoede, zo heeft de heer W. Vrolijk, commissaris van De Wit's Textiel, in de gisteren gehouden jaarlijk se aandeelhoudersvergadering verklaard. Over het lopende boekjaar is het be stuur tot nu toe niet ontevreden. De re sultaten zijn niet achtergebleven bij dè overeenkomstige periode van het vorige jaar. Onvoorziene omstandigheden voorbe houden wordt een omzetstijging verwacht van 2 a 3 miljoen. Het bestuur voelt op dit moment geen behoefte, ter dekking van de investeringsbehoeften, een beroep te doen op de kapitaalmarkt. De directie van de Artillerie-Inrichtingen aan de Hembrug heeft besloten 67 werk nemers van zestig jaar en ouder op wacht geld te stellen. Na overleg tussen de mi nister van Defensie en het bestuur van de artillerie-inrichtingen aan de Hembrug heeft de minister voor dit staatsbedrijf een richtlijn voor de bedrijfsomvang gegeven, zo heeft de directie meegedeeld. te stellen industrietarief ook voor deze woonobjecten toepassing zal kunnen vin den. In het antwoord wordt er op gewezen, dat aan het systeem van wijkverwarming enige bezwaren zijn verbonden. Zo ligt het brandstofverbruik als gevolg van de gro te warmteverliezen, die hierbij optreden, gemiddeld rond vijftig percent hoger dan bij individuele centrale verwarming en ook nog twintig percent hoger dan bij blok verwarming. Verder vergt het grote inves teringen. De tweehonderd betonstorters van de aannemingsmaatschappg Van Eesteren, die gisteren het werk aan de nieuwe Ne derlandse bank op het Frederiksplein had den neergelegd uit protest tegen het ont slag van acht collega's, hebben het werk 's middags weer hervat. De directie verklaarde zich akkoord de acht stakers opnieuw in dienst te nemen onder drie voorwaarden, die de stakers integraal accepteerden. De voorwaarden van de werkgever wa ren: normaal werken zonder dagelijkse staking en demonstratie van een uur (om kracht bij te zetten aan een looneis), bij het in gebreke blijven van het leveren van een behoorlijke- arbeidsprestatie min dering op het loon en mededeling daar van aan de vakbonden en de verplichting overwerk te verrichten als de omstandig heden daartoe aanleiding geven. De directie van Van Eesteren formuleer de deze drie eisen nadat de kernploeg van de stakers in gezelschap van de be stuurders van de drie erkende vakbonden om elf uur had verzocht de acht ontsla gen in te trekken. Dit voorstel was het resultaat van een bespreking tussen sta kers en vakbondsbestuurders. H. Albert de Bary en Co. N.V. deelt mede dat zij namens principalen gerech tigd is een bod van zestig percent uit te brengen op aandelen Besoeki Tabak Mij. N.V. Nadere mededelingen zullen volgen. De laatste beurskoers der aandelen was 47 percent. DIVIDEND De N.V. Maatschappij Hotel l'Europe stelt over 1963 een onveranderd dividend van acht percent vopr. De Handelscompagnie n.v. te Rotterdam is van plan een dividend uit te keren van zestien percent in contanten (vorig vijftien percent). jaar Een woordvoerder van de commissie van de E.E.G. heeft bekend gemaakt dat de E.E.G. een gezamenlijk handelsverdrag met Japan wil sluiten in plaats van de afzonderlijke verdragen, die op dit mo ment gelden. Op het ogenblik hebben Frankrijk, Ita lië, West-Duitsland en de Benelux afzon derlijke overeenkomsten met Japan, waar in verschillende ontsnappingsclausules voorkomen, zodat deze landen verschillen de regelingen treffen om de invoer uit Japan te beperken. Deze maatregelen worden van kracht zodra bepaalde goederen een te grote in vloed op de markt van het betreffende land krijgen. De commissie van de E.E.G. zal voor stellen doen aan de ministerraad voor een gezamenlijke handelspolitiek van de zes landen ten opzichte van Japan. De kans bestaat dat melk, boter en kaas voor de Nederlandse consument aanzien lijk duurder worden, als het E.E.G.-zui- velreglement ertoe zou leiden dat in ons land de richtprijs voor de melkproducent hoger wordt gesteld. De voorzitter van de Nederlandse christelijke boeren- en tuin- dersbond, drs. R. Zijlstra, heeft hierop vanmorgen in de algemene vergadering van de Gelderse C.B.T.B. in Arnhem de aandacht gevestigd. De minimum- en de maximumrichtprijs, die de E.E.G.-ministerraad voor elk der zes landen zal moeten vaststellen, zullen waarschijnlijk liggen in de buurt van res pectievelijk 29 cent (de Franse prijs) en 35 cent (de Luxemburgse prijs) per kilo gram. De Nederlandse prijs zal hier tussen in moeten terechtkomen. w Geen last meer van hinderlijk maag zuur. Eén tabletje na het eten is al vol doende. Uw apotheker of drogist heeft Uw I doosje Norac klaar staan, j Doosje met 50 tabletjes i nu f 1,60. Len produkt van de N.V. Algemeene NORIT Maatschappij DELI-MAATSCHAPPIJ VAST De certificaten van de Deli-Maatschap- pij hebben gisteren vast in de markt ge legen. Gedaan werd van 131 tot 132.50. Woensdag werd genoteerd 129. De stuk ken werden in een kalme open hoek ver handeld. De vaste stemming voor genoem de certificaten was het gevolg van een be reikte overeenkomst van de Deli-Maat- schappij met Indonesië inzake de distri butie van verscheidene Indonesische pro- dukten, waarvan hoofdzakelijk rubber. Op dit bericht liep de prijs van de certifica ten nabeurs op van 129 tot 131. Des morgens werd als hoogste prijs 133.50 voor de stukken betaald. Het bericht dat Engeland het disconto heeft verhoogd van vier tot vijf percent was een rem voor de kopers op het Dam rak. Deze discontoverhoging werd echter, aldus de arbitrage, verwacht. Philips daal de van 150.50 tot 150.10 150.60). Uni lever en Kon. Olie wat lager op resp. 142.60 143) en 155.90 156.50). AKU verloor vier punten op 515%, terwijl Hoog ovens praktisch onveranderd waren op 603. De omzetten in alle hoofdfondsen waren zeer gering. VERHANDELDE FONDSEN 27 februari 26 februari I Totaal 457 460 Hoger 141(30,9%) 145(31,5%) Lager 220(48,1%) 224(48,7%) I Gelijk 96 (21,0%) 91 (19,8%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U513 Hoogovens Kon. Olie155,30-155,80 gl Philips 148,50—149,50 Unilever 141,50142 StemmingFlauw. VOORBEURS VAN HEDEN Slot 2de tijdv. lste tijdv. A.K.U511 gb-513 Hoogovens 598 599% Kon. Olie155,50—155,60 155,60 Philips 147,90 gb-148,20 148,60 Unilever 141,70 E.M.S370 Vorige slotkoers De ondernemers in het bouwbedrijf, die in Amsterdam werken uitvoeren, hebben donderdagmiddag in een vergadering een resolutie aangenomen waarin zij zich ver binden de nieuwe C.A.O. nauwkeurig na te komen. Zij zullen schriftelijk met de onderaannemers overeenkomen, dat deze op hun beurt hun eigen werknemers strikt zullen betalen overeenkomstig de voor de betrokken categorie geldende C.A.O. of loonregeling. De ondernemers onderwerpen zich aan een onderlinge looncontrole, verplichten zich geen arbeiders zonder geldig ont- slagbewijs in dienst te nemen en over treding van deze regeling bij de daar voor ingestelde commissie te melden. Overtredingen worden geacht te zijn in strijd met de erecode. Op zeer korte termijn zal worden be- Twintig ministers van landbouw uit de veeltallige westelijke familie der Organi satie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling, waarbij ook Amerika en Ca nada zijn aangesloten, hebben elkaar de ze week op het Parijse hoofdkwartier van de O.E.S.O., het Chateau de la Muette, rendez-vous gegeven, om in het bijzon der de kwesties van Ionen en prijzen te bestuderen. Een materie, die op ministerieel en in ternationaal niveau nog maar zelden als voornaamste agendapunt ter conferentie tafel was gekomen, maar die door de boe ren zelf in verschillende landen, maar voor al in Frankrijk, de laatste jaren herhaal delijk en vaak zelfs zeer hardhandig aan de orde is gesteld. Verscheidene landelijke boerenorganisa- ties hebben al als principe gesteld dat landbouwers recht hebben op overheids bescherming tegen alle grillen van de ba rometer. Dit beginsel houdt voor de rege ringen de verpichting in de prijzen van landbouwprodukten onder alle omstandig heden te garanderen, hetgeen in interna tionaal verband allerlei im- en exportpro blemen opwerpt, die nu in Parijs dan ook worden onderzocht. Over de verhouding tussen prijzen en lonen in de landbouw heeft speciaal de Franse minister Pisani gesproken, die dit vraagstuk als een persoonlijk stokpaard beschouwt, dat hij dan ook niet zonder meesterschap berijdt. Hij waarschuwde tegen te kortzichtige maatstaven. Zo kan het volgens zijn inzichten noodzakelijk zijn onrendabele landbouwbedrijven in be paalde gebieden kunstmatig in stand te houden om te voorkomen dat anders de waardevermindering wordt prijsgegeven. De steun aan de eigen boeren wordt door de diverse ministers met omzichtig heid te berde gebracht. Zo heeft de Ame rikaanse afgevaardigde, die de recente kippenoorlog vermoedelijk nog niet verge ten was, een veelzeggende toespeling ge maakt op het kleinbedrijf in familiever band, dat ook in de Verenigde Staten nog altijd welig tiert en dat de regering voor de noodzaak plaatst de belangen van landbouw en veeteelt ook tegenover het buitenland soms met grote onverzettelijk heid te verdedigen. werkstelligd, dat het aan leveranciers ver boden zal zijn volgens de „regeling sa-1 menwerking bouwbedrijven" materialen te leveren aan onderaannemers in de bouw- nijverheid die de afspraak niet nakomen- De gezamenlijke ondernemers in de I bouwnijverheid in Amsterdam hebben zich op deze wijze plechtig willen verbinden weer echte ondernemers te zijn die hun plaats in de bedrijfstak met ere kunnen innemen zonder tot oneerlijke concurren- tiemethoden te vervallen op het stuk van de lonen. Zij realiseren zich dat er moei lijkheden kunnen komen, maar zijn nietl van Plan voor welke eisen dan ook door de I knieën te gaan. Op dit punt rekenen de ondernemers op de onvoorwaardelijke I steun van de erkende bouwvakbonden. De vergadering werd bijgewoond door de voorzitter van de Nederlandse aannemers- bond en patroonsbond voor de bouwbe-1 drijven N.A.P.B., de heer L. J. te Pas en de voorzitter van de Nederlandse ka- I tholieke aannemers- en patroonsbond N.K.A.P.B., de heer Nelissen. LUXEMBURG (DPA) De voorgeno men fusie van de Europese Gemeenschap I voor Kolen en Staal (E.G.K.S.) en de Europese Economische Gemeenschap (E.E.G.) moet aanleiding zijn om de problematiek van de concentratie van on dernemingen in de gemeenschap nogmaals te overwegen, aldus het hoofd van het di rectoraat „kartels en fusies" van de Ho-1 ge Autoriteit, Johannes Petrick. Het betreft hierbij het principiële vraag stuk of men controle van de concentratie als fundamenteel onderdeel van de toe komstige Europese economische politiek I ziet of niet. Volgens Petrick dient ook in Europees verband een openbare controle I te worden geschapen als tegenwicht voor de particuliere economische machtsposities. Hij kondigde aan, dat de Hoge Autori teit binnenkort een uitvoerig rapport over haar ervaringen in de concentratiepolitiek I van de afgelopen jaren aan het Europese parlement zal voorleggen. A'dam Rubber H.V.A A.K.U. Deli Mij Hoogovens Philips Gem. Bez. Unilever Dordtsche Petr K Ned. Petr. Mij. Holl. Am Lijn K.L.M K.N.S.M Ned. Stoomv. Mij. Ommeren, Phs. v. Scheipv. Un. Ned. Interunie Nefo Robec-» Unitas Ver. Bezit v. 1894 Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank TwentscheBank. Albert Heijn Amstel Brouwerij Berkel's Patent Bols Bührm.-Tetterode Fokker Ford Gelder Kon. Pap. Gist Spir.f. Kon. Van der Heem Heinekens "Bier Hoogenbosch Sch. Indola Kon. Zout-Ketjen Müller Nat. Bezit Ned. Kabelfabr. Philips Pref Stokvis ThOi issen Dr. Ver. Machinefabr. Wessanen Wilton Fijenoord Zwanenberg-Org. Billiton Mij. II Aluminium Ltd. American Motors Anaconda Bethlehem Steel.. C'ties Service General Motors Kennecott Copper Republic Steel Shell Oil U.S. Steel 119% 159% 514% 130,75 602 150,15 142,55 712% 155,70 1161/! 66,— 159% 146% 285% 141% 208,— 111,50 236,— 535,— 135,— 355 345% 335V4 312 596 396 240 1065 736 406% 938 202% 322% 296% 467 357 448 822 320% 411% 55,70 177 755 212% 426 263 943 453 29% 17% 49% 34% 67 80% 83% 43% 46% 56% Abbekerk 27 v. Port Said n. Antwerpen. Achilles 27 v. Cristobal n. Puerto Cabello. Acila 27 60 m. z.w. Landsend n. Curasao. Acteon 27 65 m. z. Finisterre n. Rotterdam. Adara 26 60 m. n.o. Sint Maarten n. Charleston. Adrastus 27 v. Balik Papan n. Tandjong Priok. Agamemnon 27 te New York v. Baltimore. Alcor pass. 27 The Brothers n. Aden. Algorab 27 te Bremen. Alkes 27 te Suez v. Djibouti. Amerskerk 27 te Marseille x. Amsterdam. Ampenan 27 280 m. n.o. Horta n. Rotterdam. Amsteldiep 27 82 m. z.w. Admirality eil. n. China. Amsteldijk 27 te Swansea. Amstelhoek 27 v. Moji n. Sydney. Amstelhof 27 150 m. z.w. Osaka n. Aruba. Amstelland 27 v. Amsterdam n. Las Palmas Amstelmeer 27 300 m. n.n.w. Admirality eil. naar Geelong. Amstelsluis pass. 27 Aberdeen n. Glasgow. Amstelveen 27 250 m. n.n.w. New Hanover naar Geelong. Andljk 27 te Rotterdam. Area 27 30 m. o. Townsville n. Singapore. Archimedes 27 v. Iqulque n. Matarani Argos 27 120 m. z.w. Ouessant n. Rotterdam. Aristoteles 27 v. Casablanca n. Antwerpen. Arkeldijk 27 in Suezkanaal n. Akaba Artemis 27 v. Puerto La Plata n. Newport News. Asmidiske 27 390 m ,n. Bermuda n. Amsterdam. Attis 26 v. Kingston n. Puerto Liimon. Atys 27 800 m. n.o. Sombrero n. Curasao. Avedrecht 27 75 m. z.z.w. K. Comorin n. Perz. G. Bali 27 te Antwerpen v. Amsterdam Banda 27 13 m. z.o. Kp. Hatteras n. New York. Batu 27 1080 m. n.w. Kp. Verd. eil. n. Kaapstad. Bawean 27 45 m. w.n.w. Malta n. Alexandrië. Bengalen 27 te Kuwait. Bennekom 26 v. Bremen n. Antwerpen. Bovenkerk 27 650 m. n.w. Cocos eil. n. Aden. Breda 27 50 m. o. Jamaica n. Montegobay. Burl S. Watson 27 te Rastanura. Bussum 27 75 m. z. Lissabon n. Le Havre. Calamares 27 te Bremerhaven. Calt. Amsterdam 27 120 m. z.w. Ushant n. P. Said. Caltex Arnhem 27 190 m. z.w. Ouess. n. Gothenb. Caltex Eindhoven 27 65 m. z.z.w. Ras al Hadd naar Isle of Grain. Caltex Leiden 27 85 m. z.o. Daedalusrif n. Suez. Caltex Madrid 27 te Kharg eiland v. Rotterdam. Caltex Naples pass. 27 Kp. Bon n. Fredericia. Caltex Nederl. 27 127 m. n.n.o. Massawa n. Suez. Caltex Pernis 27 295 m. n.o. Singapore n. Bahrein Caltex Rotterdam 27 v. Rastanura n. Bombay. Caltex Utrecht 27 te Tamatave. Camphuys 27 v. Mombasa n. Dar es Salaam. Carrillo 27 te Almirante v. Barrios. Cartago 27 te New York v. Golfito Casamance 27 120 m. z.w. Finisterre n. Dakar. Celebes 27 v. Rotterdam n. Amsterdam. Charis 26 150 m. n.o. KJ. Hatteras n. S. Domingo. Cities Service Valley Forge 27 35 m. z Sta. Maria (Azoren) naar Coryton. Congokust 26 v. Dakar n. Freetown. Cradle of Liberty pass. 27 Algiers n. Flnnaert. Dahomeykust 27 v. Douala n. Abidjan. Daphnis 27 v. Dominica n. Point a Pltre. Delft 26 200 m. w. Key West n Aruba. Diogenes 27 v. Curasao n. Cristobal. Doelwijk 27 30 m. o. Gibraltar n. Rotterdam. Doris 27 ten anker Corinto. Drente 23 te Houston. Eemland 27 30 m. o. Bonavista n. Santos. Eenhoorn pass. 27 Finisterre n. Hamburg. Elisabeth Broere pass. 27 Kp. Villano n. Dakar. Esso Den Haag 27 30 m, n. Malta n. Sldon. Fina Nederland 27 800 m. w. Bombay n. Abadan. Forest Hill 27 160 m. z.w. Ouessant n. Finnart. Forest Lake pass. 27 Malacca n. Mena al Ahmadi. Fravizo 27 140 m. w. Cyprus n. Valencia. Friesland SSM 27 v. Immingham n. Gent. Gaasterkerk 27 te Antwerpen. Gabonkust 27 170 m. n.n.w. Las Palmas n. Antw Ganymedes 27 v. Hamburg n. Temeuzen. Geeststar 2 7v. Punta Del Gada n. Preston. Gorredijk 27 600 m. n. Azoren n. Antwerpen. Graveland 27 te Itajai. Grote Dijk 27 te Hamburg. Gulf Hansa 27 60 m. w.z.w. Djeddah n. R'dam. Gulf Hollander 27 160 m. o.n.o. Aden n. Suez Gulf Swede 27 45 m.t n.o. Tunis n. Wilhelmshav. Hathor 27 1000 m. z.o. Bermuda n. Sto. Domingo Heemskerk 27 v. Madras n. Rangoon. Helicon 26 330 m. z.w. Ouessant n. Curasao. Hollands Duin 27 320 m. z.w. Manilla n. SingaD Hoogkerk 27 te Antwerpen. Houtman 27 400 m. z.w. Fiji eil. n. Brisbane. Inca 27 500 m. n.w. Panamakan. n. Pto. Bolivar. Isis 27 v. Port of Spain n. Matanzas. Ivoorkust 27 240 m. n.n.o. Finisterre n. Dakar Izalco 27 te Callao. Jagersfont. 27 470 m. n.n.o. St. Helena n. Kaapst. Kabylia 27 720 m. z.w. Monrovia n. Curacao Kalydon 27 te Shellhaven. Kara 27 ten anker voor Singapore. Karachi 27 v. Penang n. Djibouti. Karakorum 27 370 m. o.n.o. Saigon n. Manilla. Katelysia 27 720 m. o. Bermuda n. Curacao. Keerkring 26 v. Belawan n. Tandjong Priok. Keizerswaard 27 300 m.z.w. Azoren n. Curacao Kermia 27 te Bluff v. Dunedin. Kieldrecht 26 te Hamburg. Kloosterdijk 27 v. Rotterdam n. Antwerpen Kopionella 26 v. Aden n. Singapore. Korendijk 27 te Antwerpen. Korenia 27 te Bangkok n. Singapore. Korovina 27 12 m. z.o. Ceylon n. Vlzagapatnam. Kosicia 27 v. Point Fortin n. Curagao. Krebsia 27 225 m. z.w, Karachi n. Kandia. Kreeft 27 180 m. z.w. Lissabon n. Rotterdam. Kryptos 27 120 m. n.n.w. Pto. Rico n. Bridgeport Kylix 27 90 m. z. Kreta n. Tripoli. Langkoeas 27 v. Djibouti n. Akaba. Liberty Bell 27 100 m. z.w. Landsend n. R'dam. Loosdrecht 27 360 m. w.n.w. Walv.bay n. L. Palm Maasdam 27 450 m. o. Kp. Race n. New York. Maaskerk 27 30 m. n.o. Ouessant n. Marseille Markab 27 45 m. w.n.w. Algiers n. Ancona. Mataram 27 250 m. z. Azoren n. Malta Mediter. Sprinter 27 te Finisterre n. Dieppe. Medon 26 35 m. n.o. Baltimore n. Philadelphia Meerkerk 27 v. Brake n. Hamburg. Mentor 27 te Hamburg v. Rotterdam. Merwelloyd 27 300 m. z.w. Ascunslon n. Kaapstad. Moh Reza Shah 27 25 m. z. Kreta n. Banias. Munttoren 27 te Gela. Mylady 27 v. Calabar n. Abidjan. Naess Comm. 27 170 m. z.o. Ras Fortah n. Suez Naess Lion 27 te San Pedro. Nedêr-Ebro 27 180 m. n. Azoren n. New York Neder-Eems 27 et Le Havre v. Rotterdam. Neder-Elbe 27 500 m. z. Azoren n. Tripoli. Neder-Rijn 27 150 m. n.o. Kp. Varella n. Singap. Oberon 27 150 m. w.z.w. Ouessant n. Le Havre. Oceansprinter 27 150 m. n.n.o. Tenerife (bestem.) Ondina 27 te Thameshaven. Onoba 27 95 m. n.n.o. Perim n. Ras al Khafji. Osiris 26 20 m. n. Bermuda n. Bahama. Papendrecht 27 115 m. n.n.w. Perim n. Djibouti. Parthenon 27 v. Paramaribo n. Kp. Haitien. Pendrecht 27 v. San Lorenzo n. Montevideo. P. G. Thulin 26 v. Baltimore n. La Salinas. Philidora pass. 27 Sabang n. Kharg eiland. Philine 27 125 m. n.o. Kuria Muria n. Le Havre. Philippia pass. 27 Sabang n. Kharg eiland. Pieter S. 27 te Rotterdam. Poolster 27 in Zee van Marmora n. Algerije. Poseidon 27 te Santo Domingo n. Le Havre. Prins Johan Willem Friso 26 v. Guaymas naar Salina Cruz. Prins Willem George Fred. 27 780 m. w. Scillys naar Halfax. Prinses Irene 27 240 m. o.z.o. Kreta n. Antwerpen. Prinses Margriet 27 610 m. o. K. Race n. N. York. Radja 27 v. Cadiz n. Antwerpen. Rempang 27 150 m. n.w. Djeddah n. Suez. Reza Shah the Great 27 130 m. z. Ibiza n. P. Said Riouw 27 v. Lissabon n. Las Palmas. Roebiah 27 500 m. w. Karachi n. Kuwait. Rondo 27 v. Akaba n. Port Sudan Rossum 27 180 m. o.z.o. Trinidad n. Jta. Karmon Rotte 27 200 m. w. Colombo n. Madras. Rotti pass. 27 Texel n. Hamburg. Sanana 27 250 m. n.w. Singapore n. Malacca. Sarpedon 27 v. Leixous n. Antwerpen. Scheldelloyd 27 dwars Salvador n. Cristobal. Schiedijk 27 720 m. n. Azoren n. Boston. Seinelloyd 27 v. Noumea n. Auckland. Senegalkust 27 160 m. n.o. Finisterre n. Le Havre. Sepia 27 te Es Sider n. Rotterdam. Serooskerk 27 350 m. w. Sabang n. Aden. Sinabang 27 180 m. n.o. Semarang n. Bangkok Sinoutskerk 27 45 m. z. Colombo n. Singapore. Sirrah 27 900 m. w.z.w. Kp. Verd. eil. n. Aruba Situla 26 v. New York n. Porto Alegre. Slamat 27 115 m. n.n.o. Massawa n. Djibouti Sloterdijk 27 225 m. n.w. Madeira n. P. Everelad Socrates 27 te Hamburg. Soestdijk 27 te Philadelphia v. New York. Sophocles 27 v. Nordenham n. Amsterdam. Spaarnekerk 27 te Akaba v. Aden. Stad Amsterdam 27 100 m. z. Ouess. n. IJmuiden Stad Den Haag 27 400 m. o.z.o. Kp. Race n. Oslo! Stad Kampen 27 250 m. z.w. Azoren n. Hampt.rds. Stad Maastricht 27 130 m. w.z.w. Ouess. n. A'dam Stad Zwolle 26 v. Buvika n. Houston. Statue of Lib. 27 96 m w.z.w. Ushant n. Curacao Straat Bali 27 v. Vitoria n. Kaapstad. Straat Freetown 27 160 m. n Billiton n. Durban. Straat Lombok 27 310 m. z.z.w. Port Kembla van Melbourne. Straat Mozambique 27 100 m. n.n.w. Penang naar Mauritius. Straat Rio 27 540 m. z.o. Colombo n. Singapore. Straat Torres 27 te Takoradi v. Tema. Streefkerk 27 180 m. w. Pt. Elisabeth (bestemm Tamara 27 125 m. n.w. Sokotra n. Japan. Telamon 27 v. Guanta n. Cumana. Tjibodas 27 717 m. o. Mombasa n. Mombasa. Tjikampek 27 250 m. z. Nagasaki v. Hongkong- Tjimanuk 27 840 m. w. Amsterdam n. Durban Tjipondok 24 te Yokohama. Triton 27 80 m. n. Curagao n. Curagao. Tweelingen 27 150 m. z.z.w. Stavanger n. R'dam Van Heemskerck 27 970 m. z.w. Ceylon n. Singap' Van Linschoten 26 te Yokohama v. Nagoya. Van Riebeeck 27 te Bahrein v. Ummsaid Van Waerwijck 26 v. Makassar n. Djakarta. Vlana 27 60 m. z.w. Wight n. Curagao. Videna 27 366 m. z.z.w. Socotra n. Durban. Vitrea 27 115 m. o.no. Massawa n. Rotterdam. Vivipara 27 20 m. z. Daedalusrif n. Mena. Vlieland 27 6 m. z. Ceylon n. Singapore. Waterland 27 50 m. z. Fern. Noronha n, Hamburg. Westerdam 27 950 m. z.z.w. Bishoprock n. R'dam. Westertoren 27 205 m. z.z.w. Bombay n. Perz. G. Will. Ruys 27 te Pt. Everglades v. Pt. au Prince. Willemstad 27 te Madeira. Wonogiri 27 te Chinwantao. Wonorto 26 v. Singapore n. Hongkong. Zaria 27 in Suezkanaal n. Mersin. Zonnekerk 27 v. Port Pirie n. Adelaide. Zwijndrecht 27 500 m. z.w. Bermuda n. Ryeka. KLEINE VAART Adara 27 15 m. n. Hanstholm n. Oslo. Admiraal Courbet 27 150 m. z. Ouessant n. Gyon. Admiraal Nelson 27 30 m. z. Smalls n. Exmouth. Ank T. 26 v. Wicklow n. Preston. Ardeas 27 30 m. z.w. Kp. Matapan n. Rhodos. Atlas 26 v. Valencia n. Tel Aviv. Audacia 27 20 m. z.o. Smithknoll n. Stockton. Batavier-5 27 120 m. w. K. Matapan n. L. Palmas. Binnenhaven 27 10 m. w. Casquets n. Duinkerken. Bloemgracht 26 v. Stockholm n. Tolkis. Calchas 27 60 m. n.n.w. K. Villano n. Rotterdam. Coccinelle verm. 27 v. Agadir. Cornells Broere 27 v. Waterweg n. Rotterdam. David 24 te Sheemess. Draco 26 v. Barcelona n. Targona. Driebergen 2/3 te Faskrudsfjord (IJsland) verw. Drie Gebroeders pass. 22 Elsinore. Erasmussingel 27 160 mijl n.w. Alexandrië naar Massawa. Gouwestoorm 27 10 m. n.o. Sandetti n. A'dam. Gramsbergen 3/3 te Dublin verwacht. Groningen 27 dwars IJmuiden n. Rotterdam. Hardenberg 27 820 m. z.w. Landsend n. Liverpool Hoogland 27 v. Stettin n. Velsen. Houtman 26 v. Rouaan n. Silloth. Jetty 26 25 m. w. Oporto n. Nantes. Joost 26 v. Cork n. Barry. Keizersgracht 27 10 m. z.w. Ouessant n. Calais. Lauriersgracht 26 v. Helsinki n. Amsterdam. Labrador 27 120 m. o. Malta n. Chaikis. Leuvehaven verm. 28 v. Aarhus n. Rotterdam. Libertas 27 70 m. z.w. Marseille n. Cartagena Magas 27 40 m. w. Oporto n. Genua. Markab 27 30 m. w. Wight n. Amsterdam. Nassauhaven verm. 27 v, Antwerpen n. R'dam Netta 27 90 m. z.o. Ancona n. Portsmouth. Parklaan 27 40 m. z.o. St. Catharinapt. n. Bilbao. Patricia 23 v. Colchester n. istley. Phidias 27 20 m. z. Kp. Palos n. Rotterdam. Prinsengracht 26 v. Walkom n. Shoreham. Rijsbergen 27 5 m. z. Sint Vincent n. Casablanca. Statenlaan 27 10 m. n. Burlings n. Sheerness. Stella Polaris 28 te Constantza verwacht. Strabo 27 30 m. z. Finisterre n. Vigo. Ubbergen 27 te Amsterdam IJselhaven verm. 28 v. Rouaan n. Casablanca Zevenbergen 27 te Kenitraroads n. Kenitra. SLEEPVAART Argus, Atlas en Schelde 28 te Rotterdam met Brother George. Steenbank 26 v. Rotterdam n. Noordzee. Zwarte Zee 26 te Schiedam. BUITENLANDS BANKPAPIER De advleskoersen voor buitenlands bankpapier, geldend in Amsterdam, luidenEngels pond 10 05 —10,15, Amerikaanse dollar 3,58—3,62, Canadese dollar 3,30'/i3,35'/i, Franse frank (100) 73,35—73,85 Belgische frank (100) 7,15'/»—7,20'/: Duitse mark (100) 90,50—91,00, Zweedse kroon (100) 68,9069,90 Deense kroon (100) 51,65—52,65, Noorse kroon (100) 49,85—50,85. Zwitserse frank (100) 83,10—83,60, Itali aanse lire (10.000) 57,00—59,00, Oostenrijkse schil ling (100) 13,93—14,03, Portugese escudo (100) 12,50— I 12,63. 1 Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) De koersen op de Newyorkse aandelen markt daalden gisteren, ondanks de sterke vermindering van de inkomstenbelasting. De handel was levendig. De belasting verlaging, met een totaal van 11.500 mil joen dollar de grootste in de Amerikaanse geschiedenis, scheelt de gemiddelde Ame rikaan ongeveer tien percent in zijn aan slag. Kennelijk waren de beleggers door de verlaging in een stemming om te ver kopen; de verhoging van het Britse bank disconto oefende bovendien een neer waartse druk uit. Staalwaarden, auto-aandelen, lucht vaartmaatschappijen, elektronica, sigaret ten, oliefondsen en non-ferrometalen daal den. Elektrische uitrustingen, sommige chemicaliën en bepaalde goudgerande aan delen liepen op. Er werden 1.346 fondsen verhandeld, waarvan er 608 daalden, 480 stegen en 258 onveranderd bleven, met 73 nieuwe hoog te- en 16 dieptepunten voor de periode 1963-1964. De omzet steeg tot 5.420.000 stuks tegen 5.350.000 op woensdag. Het Dow Jonesgemiddelde voor indus triële waarden daalde met 2.34 tot 797.04, dat voor spoorwegen steeg met 0.04 tot 189.40 en dat voor openbare nutsbedrijven daalde met 0.48 tot 140.36. (AP). De Verenigde Staten zullen blijven aan dringen op een redelijk aandeel in de groeiende Europese markt voor landbouw produkten," zo heeft de Amerikaanse mi nister van Landbouw, Orviile Freeman, donderdag op een persconferentie in Pa rijs verklaard. Minister Freeman heeft de afgelopen twee dagen als voorzitter van de landbouw- conferentie van de organisatie voor econo mische samenwerking en ontwikkeling (OESO) gefungeerd. Hij zei voorts, dat de Verenigde Staten van mening zijn dat de landbouw, naast de industrie, onderwerp van bespreking moet zijn op de komende conferentie van de algemene overeen komst voor tarieven en handel (GATT) in mei (Kennedy-ronde).

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 17