HET WEER Zwolsman koopt nu Euromast en ARM Grote onzekerheid in Amerika over nieuwe koers in Vietnam Gesprek over een politieke oplossing nu uitgesloten Velsen heeft ook dit jaar een sluitende begroting „IJmuider Tong" Prinses Irene en verloofde één dag in Lech Cyprus tragisch eiland Daggeld verhoogd tot 2V2 Nu werkweek van veertig uur bij handelsbanken Spaans schip na aanvaring gekapseisd Beleid kan onveranderd worden voortgezet HELE IC IP ƒ3.- per stuk HAZENBERG m m m heerlijk Koningin en prins komen morgen met haar naar Nederland Automatiek DEKKERS Lange Nieuwstraat 425 „Post" caravanverkoop Iets koeler Geen heil Handel Het woord is aan Kierkegaard: Schrijvende lezers pagina li NAVO-conferentie in Den Haag pagina 11 Geen zwarte lonen in Amsterdamse bouw pagina 17 In de krant van heden: ECLAIRS NOUGATEIEREN Patisserie DEKKERS Aee MORRIS before you êuy! SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES VOOR GOEDE HAARVERZORGING OOK ZONDER AFSPRAAK van HAZENBERG 250 gram van 1.50 voor 1.30 49e JAARGANG NUMMER 98 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave; Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Prinses Irene en haar verloofde zijn gisteren in Lech am Arlberg aan gekomen om er de laatste dagen van deze week in gezelschap van koningin Juliana en prins Bernhard door te brengen. Na het weerzien met de jongverloofden poseerden de konink lijke gasten bereidwillig voor Hotel Post. Prinses Irene en haar verloofde zijn don derdag uit Kitzbühel in Lech aangekomen. Het paar werd daar begroet door koningin Juliana en prins Bernhard. Kringen die in nauwe betrekking staan met de koninklijke familie zeiden dat gesproken zal worden over de huwelijksplannen van prinses Ire ne en don Carlos. Don Carlos is vandaag uit Lech naar Spanje teruggekeerd. Koningin Juliana en prins Bernhard zul len morgen met prinses Irene per vlieg' tuig naar Nederland terugkeren. Onze reisredacteur, W. L. Brugsma is teruggekeerd naar het eiland Cyprus, waar opnieuw bloed vloeit. In 1955 be schreef hij er de toen nog geweldloze campagne van de Griekse Cyprioten voor de unie met Griekenland. Een jaar later moest hij uit Nicosia rapporteren over de E.O.K.A.* die deze campagne met terreur kracht bijzette. Reeds toen tekende zich een Britse politiek af, die bittere vruchten moest afwerpen: het tegen elkaar uitspelen van Turkse en Griekse Cyprioten en van de N.A.V.O.- partners Griekenland en Turkije. De vaststelling van de Britse verantwoor delijkheid voor het probleem-Cyprus wordt verzacht door de waardering voor de manier waarop de Britse troe pen nu de verbitterde partijen schei den. Maar zelf daarin ligt, ironisch ge noeg, een gevaar voor de politieke op lossing die Cyprus nodig heeft. Onze reisredacteur begint vandaag in een korte serie artikelen aan een uiteen zetting van de historische achtergron den, de huidige situatie en de mogelijke fof onmogelijke) oplossing van het tra gische Cyprische probleem. PIETER DE HOOGHSTR. 35 - HST. bij Jan van Goyenstraat - Tel. 34997 Verwachting tot morgenavond: Vrij veel bewolking met van nacht en in de ochtend plaatse lijk mist. Kans op enige regen. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Over het algemeen iets lagere tempera turen. Volledige weerrapporten op pagina twee. De Zwolsman-groep heeft de meerder heid in aandelen verkregen van de Euro mast in Rotterdam en de Amsterdamse Rijtuigmaatschappij in Amsterdam. De groep wil verder de Portugese synagoge in Den Haag verbouwen tot cultureel cen trum. Binnenkort gaat men in het Kurhaus beginnen met kunstmanifestaties. Jaarlijks zal er een culturele prijsvraag worden uit geschreven voor jonge kunstenaars. Dit is gebleken tijdens een tv-interview uit het Loosdrechtse buitenhuis van de heer Zwolsman. De heer Zwolsman heeft tijdens dit in- Ingaande heden is het tarief voor dag geld (call moneyj met een half percent verhoogd tot twee-en-een-half percent. Dit wegens de krappe geldmark.t hoofd zakelijk als gevolg van de ultimo-opvra- gingen. Op 25 februari was het tarief reeds met een kwart percent verhoogd tot twee percent. (Van onze correspondent) WASHINGTON Uit de vele vragen die Dean Rusk, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, werden gesteld op zijn gisteren gehouden persconferentie, kwamen duidelijk de onzekerheid en ver warring naar voren over de Amerikaanse politiek ten aanzien van Zuid-Vietnam. De antwoorden van de minister toonden aan dat hij zich, evenmin als de andere woordvoerders van de Amerikaanse rege ring, wil uitlaten over een mogelijke wij ziging in de Amerikaanse politiek in Viet nam. Geruchten over plannen de strijd te ver leggen naar Noord-Vietnam, werden ont kend. Volgens Rusk zou de strijd op Noord- vietnamees gebied de infiltraties en guer rilla-activiteit in Zuid-Vietnam op zichzelf niet beëindigen. Wat opviel was dat Rusk een gesprek over een politieke oplossing op dit mo ment uitgesloten acht. Dit zou volgens hem kunnen betekenen dat van de Ver enigde Staten verwacht wordt dat het Zuid-Vietnam aan de genade van de com munisten overlevert. Een regeling is denk baar in Zuidoost-Azië als de communisten hun naburen ongestoord hun eigen leven laten leiden. Uit alles blijkt dat de Amerikaanse po litici geen heil zien in een gesprek, voor dat men de toestand in Zuid-Vietnam fei telijk en militair onder de knie heeft. En juist daarover zijn de meningen in de Amerikaanse hoofdstad niet optimistisch. Beslissingen zullen wel moeten wachten op het resultaat van het aanstaand bezoek van minister van Defensie McNamara aan Vietnam. Wat de ontwapeningsbesprekingen be treft, meende Dean Rusk dat de berich ten uit Genève niet bijster opwekkend zijn, maar evenmin reden geven het ge sprek af te breken. Ook al is er nog geen overeenstemming over de agenda. Er kun nen toch nuttige gesprekken met gedele geerden van allerlei landen worden ge voerd. In de Amerikaanse hoofdstad bestaan over mogelijke resultaten in Genève voorshands geen grote 'verwachtingen. Wat er eventueel later uitkomt, hoe klein ook, zal men hier een meevaller vinden, zonder dat men een keerpunt in de be wapeningswedloop verwacht. Dal Rusk speciaal met de Russische ambassadeur Dobrynin moest spreken over de Geneefse conferentie, is volgens politieke waarnemers in de Amerikaanse De C.A.O. voor het administratief per soneel bij de handelsbanken kent als eer ste in Nederland een werkweek van 40 uur. De Stichting van de Arbeid heeft hier aan zijn goedkeuring gegeven op voor waarde, dat dit geen precedenten zou scheppen voor andere bedrijfstakken. In de overige administratieve sectoren ligt de werkweek nog op 4U/2, 42 of meer uur per week. De nieuwe C.A.O. voor de handelsban ken bevat voorts een vrij aanzienlijke loonsverhoging van gemiddeld vijftien per cent. Deze verhoging is voornamelijk het gevolg van de inkorting van de salaris schalen. Aan het eind van de schaal be draagt de salarisstijging elf percent. De grens voor overwerk-betaling is ge bracht op f 10.200.- en de minimum over- werkbetaling op 2,25 per uur. De vakan tie is met twee dagen uitgebreid. hoofdstad een duidelijke aanwijzing dat het gesprek dreigt vast te loperi. Rusks opmerkingen over verschillen van mening met de bondgenoten over de han del met Cuba en andere communistische landen klonken bijna lakoniek. Zulke ver schillen hebben sinds 1945 bestaan, aldus de minister, en zij zullen het bondgenoot schap niet in verwarring of in gevaar brengen. Het geschil gaat in hoofdzaak over de omvang en het karakter van deze han delsbetrekkingen. Wat Cuba betreft, sprak de minister de hoop uit dat over de han del toch nog een compromis met de bond genoten kan worden bereikt. De Amerikaanse regering is nog altijd zeer teleurgesteld over de onwil of het on vermogen van de westelijke bondgenoten om in te zien hoe belangrijk Cuba is, niet zozeer voor de Verenigde Staten zelf, maar voor de rust en de veiligheid in de kleinere landen vooral in Zuid- en Mid den-Amerika. Zo ziet de tekenaar het al voor zich: Een veerdienst over het Kanaal te onderhouden met de Hovercraft, dat vreemde luchtkussenvoertuig dat zich even gemakkelijk te land als ter zee voortbeweegt. Bij de Westland Air craft Ltd. in Engeland zijn de plan nen geboren voor een super Hover craft Sr. N 4, die een gewicht moet krijgen van 150 ton. Dit voertuig van de toekomst zou een lenate moeten krijgen van 40 tot 50 meter. De nut tige lading zou voor het grootste deel moeten bestaan uit passagiers en auto's. Zonder auto's zou de Hover craft zitplaats kunnen bieden aan 566 mensen. Aan zit- èn staanplaat sen zouden er echter 660 kunnen zijn. En om nog een paar voorbeelden te geven van berekeningen omtrent passagiers- en autovervoer: Elke reis zou het luchtkussenvoertuig aan boord kunnen nemen: 228 personen en 2732 auto's, of 116 personen en 3340 auto's of 228 personen, 1518 auto's en 3 bussen. De bouwkosten werden begroot op ongeveer twaalf miljoen gulden. Indien de Hovercraft veerboot jaarlijks negenhonderd uur in bedrijf zou zijn, zouden de vaste lasten jaarlijks ongeveer 4 miljoen gulden bedragen. terview gezegd niet te werken met bui tenlands kapitaal. De waarde van de be zittingen is nu ongeveer 300 miljoen gul den, 165 miljoen meer dan aan het ein de van 1962. De EMS heeft bovendien voor 160 miljoen aan nieuwbouwprojecten in uitvoering. Plannen voor 200 miljoen lig gen klaar voor realisatie. Zij wachten ech ter nog op rijksgoedkeuring. De nieuw bouwprojecten zijn voor het overgrote deel bestemd voor de verkoop. Met de Euromast heeft de Zwolsman groep opnieuw een belangrijk project in de amusementssfeer in handen gekregen. De n.v. boekte in 1962 een brutowinst van bijna zes ton, het kapitaal bedraagt 2,4 miljoen. De aandelen, op de incourante effectenmarkt verhandeld, schommelen in de buurt van 420 percent. Het dividend was 7 percent. Met het overnemen van de ARM heeft de Zwolsmangroep haar bezittingen in de automobielbedrijven weer uitgebreid. Be halve het grote Rotterdamse automobiel bedrijf Pietersen heeft de groep nu ook de Atam (Citroën-dealer), die een doch ter is van de ARM. De ARM zelf heeft agentschappen voor Renault, General Mo tors (Opel, Chevrolet, Vauxhall en Bed ford), Saab, Man, Alfa en BMW. De ARM heeft voorts nog een belangrijke taxi-on derneming in Amsterdam en er zijn ook belangen in de autoverhuur (Avis) en vleesvervoer (WA). De aandelen-ARM staan genoteerd op 382 percent, het ka pitaal bedraagt ruim vier miljoen. De Zwolsman-groep heeft voorts in Gro ningen de ENNAM opgekocht, die agent schappen heeft voor General Motors, Fiat en Citroën. Na een aanvaring op de Noordzee ter hoogte van Terschelling is vanmorgen even over twaalf uur het Spaanse schip „Siërra Umbria" gekapseisd. Van de be manning zijn zeventien koppen aan boord gegaan van de Zweedse vrachtvaarder „Tauri", het bij de aanvaring betrokken schip. De sleepboten „Holland" en „Pool- zee" zijn vertrokken naar de plaats van de aanvaring, waar een dichte mist hangt. Het leven kan alleen achteraf begre pen worden, maar het moet voorwaarts worden geleefd. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 11 Beeldverhalen 2, 15 Op de Praatstoel 3 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3, 4 Kennemer Kruimels5 Films 5 Uit stad en omgeving .5, 6, 7, 9 In de Vishal en op zee6 Medische verzorging 9 Topstj 12 Kunst 13 Radio en t.v13 Uitgaan in Haarlem13 Feuilleton 15 Economisch nieuws17 Beurs 17 Scheepsberichten 17 Sport 4, 19 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Na een aanvankelijk geraamd tekort, is men er toch in geslaagd Velsens begroting voor het dienstjaar 1964 sluitend te ma ken. Vandaag heeft het dagelijks bestuur van de gemeente Velsen deze begroting de leden van de gemeenteraad aangeboden. Het tijdstip van indiening van deze be groting, is aanzienlijk later dan in het voornemen lag. De ambtelijke voorberei ding van de ontwerpen der begroting was tijdig gereed. Het overlijden echter van wethouder A. de Jong en het tijdsverloop, gepaard gaande met de procedure vóór een nieuwe Wethouder voor de financiën was benoemd en zijn taak kon aanvangen, heeft er, zoals te begrijpen is, toe geleid dat de beoordeling door een voltallig College van B. en W. van de gemaakte ontwerpen is vertraagd. Aan de raad zijn thans aangeboden, ter vaststelling de begrotingen van de elf ge meentelijke bedrijven en diensten, ter goedkeuring de begrotingen van de wo ningstichting Velsen en van de Stichting Kinderverzorging en dan als belangrijkste het sluitstuk van de hiervoor genoemde begrotingen, namelijk de gemeente-begro ting voor het dienstjaar 1964. Van belang is, dat opnieuw een „sluiten de" begroting kon worden voorgelegd, dit wil zeggen dat de voor 1964 geraamde uit gaven gedekt worden door een gelijk be drag aan inkomsten. Het sluitend maken van een gemeente begroting is geen vanzelfsprekende zaak, doch vereist de voortdurende zorg van het gemeentebestuur. De toenemende over heidstaak vergt steeds grotere bedragen en vraagt dus ook een stijging van de inkomsten, die grotendeels uit het gemeen tefonds moeten worden verschaft, uit de landelijke belastingen dus. De eigen inkomsten der gemeente, be staande uit gemeentelijke belastingen en heffingen en inkomsten uit verstrekte diensten, bieden relatief weinig mogelijk heden. Gewacht wordt dan ook op de be handeling in de Staten Generaal van een op 14 mei 1963 ingediend wetsontwerp tot verruiming van het gemeentelijk belasting gebied. Voor de gemeentebegroting van Velsen werd aanvankelijk een tekort geraamd van f 650.566. Voor de overbrugging van dit geraamde tekort, worden de volgende maatregelen voorgesteld: - een verhoogde raming van de uitkerin gen uit het zo genoemde gemeentefonds (dit is een redelijke verwachting, als men de aanzienlijke loonstijging en de als gevolg daarvan te voorziene verhoogde op brengsten van loon- en inkomstenbelasting, waaruit zoals gezegd het gemeente fonds in hoofdzaak gevoed moet worden, in aanmerking neemt); - een verhoging van de straatbelasting; - verder kunnen in aanmerking worden genomen de beschikking over een gedeel te van de rente van gereserveerd kapi taal en een verlaagde afschrijving en rente van per 1 januari 1964 nog niet in uit voering genomen kapitaalsobjecten; - een herziening van tarieven van door de gemeente verrichte diensten is als pro- memoriepost in dit lijstje van maatregelen opgenomen. De voorgestelde maatregelen zullen niet behoeven te leiden tot inperking van on derhanden of voorgenomen activiteiten. De begroting, zoals nu aan de raad kan worden voorgelegd, stelt het gemeentebe stuur in staat de lijnen van het tot nu toe gevoerde beleid onveranderd door te trekken. De openbare behandeling van de ge meentebegroting 1964 in de gemeenteraad zal aanvangen op donderdag 23 april aan staande. A.s. zaterdag als REKLAME een kombinatie met mocca slagroom, van 38 voor 30 ct per stuk NEGRO zaterdagavondtaart 2.50 38 ct. per stuk Lange Nieuwstraat 425 - Telefoon 4302 BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 UIDSESTRAAT {BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 DAMESKAPSALON Lange Nieuwstraat 471 Telefoon 8166 - na 6 uur 8768 het uitzonderlijk fijne boterkoekje en specialiteit voor IJmuiden, viel bij zonder in de smaak. Wij handhaven onze aanbieding ter meerdere kennismaking „TONG" die smelt op uw tong Een VERRUKKELIJKE BOTERKOEK ca 500 gr. - zaterd. van 2.50 voor f 2.25 4 HEERLIJKE TAARTEN 4 VERSCHILLENDE SMAKEN ÉÉN KWALITEIT „Choco-room" - „Turko" „Mocca-room" - „Hazelnoot" IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V ELS E N-IJ M U ID EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 10,25. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1