VAN DAG TOT DAG SKODA Minister La vakbonden Malfa stelt in gebreke Nederlanders en Schotten zijn goede overburen WERELDNIEUWS Zeg het met bloemen Tempo Soldaten zoeken in België naar vermiste vrouw f. 4990 Economisch evenwicht verstoord door het stellen van onvervulbare eisen Russen stellen Denen schadeloos Nazi-moordenaar vrijgesproken Kerndefensie voor Groot-Brittannië €)p de ^Qraatótoel Zuid-Vietnam wil mevr. Nhoe gaan berechten VRIJDAG 28 FEBRUARI 1964 3 N. een veilige keuze geheel compleet Propaganda-bezoek voor jaarbeurs van Glasgow IN EEN STAD.... tgeit Het Duitsland van Hitier verloor de oor log. Nog geen twintig jaar later drukt het Duitsland van Erhard voor een niet ge ring deel zijn stempel op de internationa le verhoudingen en politiek. Het laatste is waarschijnlijk een gevolg van het eerste Het Duitse vraagstuk is in zijn huidige territoriale omvang en zijn internationale draagwijdte door de partners in de strijd tegen het Derde Rijk in het leven geroe pen. Toen het er eenmaal was, is nauwe lijks ernstig gepoogd het op te lossen, of althans het binnen de perken te houden. Integendeel, het is een steeds belangrij ker stuk geworden in het ideologisch ge- «chil tussen Oost en West. Duitsland is de scharnier die de Europese politiek van de Sovjet-Unie en van het Westen be weegt. De Duitse politici hebben na 1945 aan deze ontwikkeling bewust meegewerkt. Men kan van Duitsers blijkbaar nog niet verlangen dat zij de deling van hun land als een voldongen feit aanvaarden. Wel echter dat zij nalaten deze deling uit te spelen. Zij laten niettemin geen gelegen heid voorbijgaan om die situatie aan de orde te stellen, en West-Duitsland vermijdt daarbij iedere toenadering tot de Oost- Duitsers, die de tegenstelling zou kunnen verminderen. Merkwaardig genoeg is het juist dit vraagstuk dat hun zo'n invloed op de internationale politiek heeft gege ven. Men zou zich met enige ironie kun nen afvragen op welk baken zij politiek zouden moeten koersen als dat politieke probleem plotseling uit de wereld zou zijn geholpen. Het is overigens wel duidelijk, dat Ul- bricht ogenschijnlijk heel wat minder in vloed heeft op de politiek van het Krem lin in Europa dan Bonn op de houding van het Westen in het. Duitse vraagstuk. Naar mate echter West-Duitsland aan betekenis wint in het Westen, wordt ook de positie van de Duitse Demokratische Republiek in het communistische kamp sterker. Adenauer is er in geslaagd mede door de stormachtige economische ont plooiing van West-Duitsland zijn land in het Westen een plaats te bezorgen, waarvan men de macht die het heeft en de invloed die het uitoefent moeilijk kan overschatten. In feite is West-Duitsland op het vaste land van Europa de toonaangevende na tie. Het heeft een beslissende stem in alle zaken die het economische en politieke ge zicht van het westelijke deel van het con tinent bepalen. Het is op het ogenblik on denkbaar dat er buiten Bonn om in het Atlantisch bondgenootschap beslissingen worden genomen of voorstellen worden gedaan. Erhard reist door Europa en probeert de weg vrij te maken voor een voortzet ting van het gesprek over de Europese eenwording. Men hoeft er niet aan te twij felen, dat de regering van de Bondsrepu bliek oprecht streeft naar een politieke unie voor West-Europa. Het tot stand ko men ervan is een Duits belang van de eerste orde, omdat zo'n unie immers als belangrijkste Europese vraagstuk onmid dellijk de tweedeling van Duitsland op haar menu zou vinden. Het zou voor haar vrijwel onmogelijk zijn dat hete gerecht voor langere tijd onaangeroerd te laten. De Duitse disgenoten zouden niet aflaten het keer op keer warm aan te bevelen. Kanselier Erhard heeft premier Kroesjt- •jev woensdag laten weten het helemaal eens te zijn met zijn voorstel grens- en territoriale geschillen zonder gebruik van geweld te regelen. Hij is, zo heeft hij Moskou laten weten, gelukkig met dat voorstel. Hij betreurt het echter dat de Russische premier verschil maakt tussen die geschillen in het algemeen en het Duitse vraagstuk. Dat vindt hij een dis criminatie van het Duitse volk. En daar mee erkent hij eigenlijk dat de Bondsre publiek dank zij de tweedeling van Duits land tot politieke macht in de internatio nale samenleving is gekomen. en bestel tijdig! Een steeds groter wordende lacune in de verkeerswetgeving is thans tot en met 7 maart „in levenden lijve" te zien in het Amsterdamse RAI-gebouw: daar is een show van tweewielers, waarbij de af deling „bromfietsen" duidelijk demon streert dat deze vervoermiddelen lang zamerhand niets meer met brommen en niets meer met fietsen te maken hebben „Hulpmotor", vlak na de oorlog geïntro duceerd als een onschuldig lijkend kracht bronnetje voor fietsers, heeft als een koe koeksei bezig genomen van het nest, in casu de fiets, en er een motorrijwiel van gemaakt. Een merkwaardige ontwikkeling terwijl het zware motorrijwiel terrein ver loor en steeds zeldzamer gekocht werd ontwikkelde zich uit de „bromfiets" een zwaar motorrijwiel. De verklaring ligt, behalve in de gemo derniseerde, gemakkelijk te hanteren tech nische uitvoering en de aantrekkelijker vorm zeer zeker ook in het feit, dat de Wet het nieuwe vehikel steeds als „rij wiel" bleef behandelen en dienovereen komstig ruimte gaf voor allerlei facilitei ten: Geen rijbewijs, geen wegenbelasting, toegelaten op rijwielpaden, onderworpen aan de fietsvoorschriften op de weg, kort om, als een vrijbuiter in de verkeersorde viel de brommer in vele handen die van de voordelen profiteerden. En of ze gelijk hadden! Maar de werkelijkheid is, dat de Wet aanzienlijk achterblijft bij de noodza kelijke ordening op dit gebied. Terwille van de veiligheid van brommers en ande re verkeersdeelnemers en vooral ter be scherming van de nog steeds populaire ge wone trapfiets dient zij die achterstand met snelle schreden in te halen. Ons land kan daarbij niet bij het buitenland in de leer gaan, wat doorgaans gemakkelijker en nuttiger is. Het is een echt Nederlands probleem, dat een complicatie te meer vormt in onze verkeersorganisatie, die toch al zo moeilijk wordt door speciaal Neder landse omstandigheden. Wat in dit opzicht al is ingehaald en voorgenomen, is nog steeds onvoldoende en te traag van tempo. De cijfers van brommersaantal en toene ming spreken daarvan duidelijke taal: bij na 2 miljoen in 1970! Enige tijd geleden verscheen op het t.v.-reclamescherm van de B.B.C. een aanbeveling om eens een proef met Rus sische wodka te nemen. „Eens gepro beerd, altijd vereerd," aldus zoti men de strekking van deze reclame kunnen sa menvatten en daarmee werd, al leek het onbelangrijk, een stukje nieuwe historie in de betrekkingen tussen Oost en West in geluid. Het was namelijk een aanwijzing voor het feit, dat de Russen zijn begonnen met het onderzoeken en bewerken der weste lijke markten. Ietwat onwennig nog, want de politieke geschiedenis der Sovjet-Unie heeft sinds Czaar Peters buitenlandse werkbezoeken geen symptomen vertoond van commerciële activiteit in het buiten land. Daar was ook weinig ruimte voor, aangezien de verhoudingen tussen de ge revolutioneerde staat in het Oosten en het zich bedreigd voelende Westen geen voe dingsbodem leverden voor amikale han delsrelaties. Men realiseert zich echter te weinig, dat in vroeger tijden het oude Rusland een dankbaar afzetgebied voor westelijke in dustrieën heeft gevormd, en niet alleen voor Duitsland, dat sinds oudsher een levendi ge handel met het Oosten voerde. In het begin van deze eeuw heeft een zekere An ton Philips zijn kleine familiebedrijfje van de ondergang gered door met een toon- koffer vol gloeilamp-modellen op reis te gaan naar Rusland en daar enorme be stellingen te plaatsen! Dat de laatste maanden een sterke ople ving van de aandacht in commerciële wes telijke kringen voor de Sovjet-markten te constateren is, mag dan al geen bewijs zijn voor het feit dat alle onderlinge vij andschap tot het verleden behoort, maar het vormt toch een aanwijzing voor de veronderstelling dat de handelsgeest aan weerskanten langzamerhand de politieke kibbelarijen moe is. De Russische industrialisatie heeft een sterke behoefte aan westelijke produkten en fabrikaten. De westelijke industrieën hunkeren naar de voorlopig niet te ver zadigen oostelijke afzetgebieden. De com merciële „natuur"-wet verdringt de kunst matige politieke afscherming. Het handels- bloed kruipt waar het niet gaan kan en men ziet het nu onder het IJzeren Gordijn doorkruipen. Daarbij moet een handels- en transitoland als Nederland sterk op zijn hoede zijn. Het zou namelijk wel eens door een al te stringente naleving van westelij k-politieke dogma's de boot kunnen missen op de commerciële stroom. Zijn grote westelijke partners leiden reeds druk salesmen" op voor de nog steeds moei zame onderhandelingen met Sovjetrussi- sche, Poolse, Tsjechische en Hongaarse commerciële instanties. Zonder Amerika, Duitsland of Engeland te willen beschul digen van misbruik der politieke leuzen ten bate van hun eigen handelsafzet, zou Ne derland er goed aan doen zijn eigen han delsinstincten vrijer baan te laten in ooste lijke richting. Want vroeg of laat opent zich daar een vacuum ook voor Nederland se leveranties, BRUSSEL Driehonderd militairen zijn bezig de streek rondom Houdremont bij Aarlen in België te doorzoeken naar het mogelijke graf van mevrouw Champenois. Deze zestigjarige nogal bemiddelde da me die was gehuwd met een dertig jaar jongere houthakker —een analfabeet wordt sedert juni van het vorig jaar ver mist. Haar echtgenoot zegt dat zij hem heeft verlaten. In anonieme brieven wordt hij echter van moord beschuldigd. Het is tevens gebleken dat de vrouw sedert ju li niet in contact is geweest met de Brus selse bank die haar zaken behartigt. H. ENGLEBERT N.V. - VOORSCHOTEN - TEL. (01717-2010) DEALER: Garage VERBEEK, Bloemendaalseweg 5-7, Bloemendaal, tel.52301 (Van onze correspondent) ROME De economische moeilijkhe den in Italië zijn nog allerminst opgelost. Hugo la Malfa, de centrale figuur van de republikeinse partij, heeft nu in de Vo ce Repubblicana een artikel geschreven, waarin hij er de vakbonden van beschul digt tijdens de regeringsperiode van het kabinet-Fanfani (centrum-links) de ver storing van het economisch evenwicht te hebben veroorzaakt. „Juist op het ogenblik", schrijft hij, .dat de conjunctuur in geheel Europa, en dus ook in Italië, een terugslag ondervond, hebben de vakbonden getracht verlangens te verwezenlijken, die ze zelfs in de voor afgaande jaren van grote economische bloei niet konden verwerkelijken. Hun druk is enorm geweest en het heeft grote moei te gekost hieraan weerstand te bieden. Als gevolg hiervan konden verschillende moeilijkheden niet worden opgevangen waardoor het economisch evenwicht werd verstoord. De huidige regering heeft de ze zware erfenis moeten aanvaarden". La Malfa riep de Italianen op zich er in deze moeilijke maanden rekenschap van te geven wat er op het spel staat. Slechts dan zal een herstel van het eco- moet een einde komen aan de wanhopige agitaties van de laatste maanden, die ons in grote moeilijkheden hebben gebracht". Hij drong er met kracht op aan te trach ten geschillen over lonen en salarissen door middel van concessies op te lossen en niet onmiddellijk tot stakingen en der gelijke over te gaan. La Malfa wil de huidige economische moeilijkheden uit de weg helpen door mid del van een krachtige politiek van beper king: beperking van de winsten op het kapitaal, van de winsten der grote onder nemingen en van de salarissen van de ho ge functionarissen in de industrie; beper king ook van alles Wat naar overmatige luxe zweemt, te beginnen op het gebied van de bouwindustrie.Hij pleit tevens voor grotere activiteit bij de bestrijding van de belastingontduiking. Tenslotte stelt La Malfa vast dat nu het tijdstip is gekomen waarop de vakbonden moeten besluiten wat zij wensen. „Wan neer zij opnieuw „neen" zeggen tegen de MOSKOU (Reuter) De Sovjet-Unie heeft besloten Denemarken schadeloos te stellen voor de Deense bezittingen, die in de laatste wereldoorlog door de Russen zijn genaast. Het gaat om vergoeding voor voormali ge Deense bezittingen in de drie Balti- sche republieken Estland, Letland en Li touwen en in Russisch gebied dat vroeger deel uitmaakte van Oost-Pruisen of Po len. Hiermee is een klein bedrag gemoeid. Waarnemers beschouwen het besluit van de Russen op grond van een met Dene marken gesloten overeenkomst echter wel van principieel belang. Na Zweden is Denemarken het tweede land dat schadevergoeding voor de naas ting van eigendommen in genoemde ge bieden van de Russen krijgt. Verder is Denemarken het eerste NAVOland, dat een dergelijke vergoeding krijgt. Voorts is er een nieuw contract geslo ten. op grond waarvan Denemarken drie koelschepen aan de Sovjet-Unie zal le veren. De Denen hadden laten weten, dat zij de Russen graag machines en ander materiaal voor de fabricage van kunst meststoffen wilden leveren. huidige politiek, dan willen zij geen de mocratische politiek, maar een strijd tus sen het kapitaal en de arbeid. KEMPTEN (West-Duitsland) (Reuter) Een Duitse oorlogsmisdadiger, de voor malige S.S.-onderofficier Leonhard Scherer is in Kempten vrijgesproken. Vastgesteld werd dat Scherer in september 1942 tussen de vijftien en dertig Russische vrouwen, kinderen en oude mannen heeft gedood, maar dat hij dit in opdracht had gedaan. Tegen Scherer was zeven jaar gevangenis straf geëist. Scherer had opdracht gekre gen naar partisanen te zoeken en had zijn slachtoffers in een schuur ondergebracht. Daarna beval hij deze schuur in brand te steken. Degenen die er in slaagden aan de vuurdood te ontsnappen, vielen onder het maehinegeweervuur van de SS-ers die rond de schuur stonden. Scherer zelf be weert dat hij in de vlammen geschoten heeft om de Russen de verschrikking van de verbrandingsdood te besparen. Scherer werd woensdag na achttien maanden voor arrest in vrijheid gesteld. Hij was post bode. De president van de rechtbank zei dat is vastgesteld dat Scherer zijn mis daden op bevel had gepleegd. Hoewel be klaagde niet het gevaar liep zelf gedood te worden wanneer hij niet aan het bevel tot het doden van de burgers had voldaan, moet als verzachtende omstandigheid gel den dat hij daarvoor vreesde. LONDEN (DPA) Met een meerder heid van 98 stemmen heeft het Engelse La gerhuis donderdagavond de defensiepoli tiek van de conservatieve regering, die ook in de toekomst op een onafhankelijke kern- strijdmacht is gegrondvest, goedgekeurd. Een amendement van de oppositie, die een onafhankelijk Brits kernwapen een illusie vindt, werd met dezelfde stemmenmeer- derheid verworpen. id ino biro1* bxieV *021. r sxidfei T 4 (Van onze correspondent) LONDEN De stoere Schotten met hun sterk nationaal zelfbewustzijn laten zich vooral ook op economisch gebied gelden. Schotland is arm aan natuurlijke rijkdom men en het gebied moet een harde strijd voeren voor het bestaan. Elke vijf jaar organiseert het een hoogst belang wekkende, op export gerichte jaarbeurs in Glasgows Keivin Hall. De eerstvol gende beurs de „Enterprise Scotland '64" zal van 3 tot 19 september worden ge houden. Schotland exporteert een derde van zijn produkten. De Scottish Council (Schotse Raad), een onafhankelijk li chaam, geheel door particulieren gefinan cierd, waarbij industrie, vakbeweging en tal van anderen samenwerken, is voor de ze jaarbeurs verantwoordelijk. Er komen 140 stands, waarin 345 firma's hun produkten zullen tonen. Niet alleen de traditionele, zoals whisky en Schotse rui ten, maar een enorme reeks artikelen, voortbrengselen van het moderne Schot land. De Schotten hebben zich als een klein, maar hoogst actief volk altijd bij zonder aangetrokken gevoeld tot hun Ne derlandse overburen. De Schots-Neder- De Franse federatie van meester kleermakers heeft in Parijs de nieu we herenmode li)64 met de zoge naamde „Olympische lijn" geïntro duceerd. Van links naar rechts: zo zouden wij gekleed moeten gaan voor respectievelijk de jacht, het week end, sportieve genoegen en paardrijden. landse handel en het wederzijds toerisme groeien dan ook sterk. Vandaar dat Lord Clydesmuir, lid van de Scottish Council en voorzitter van het tentoonstellingscomité, van 6 tot 8 maart onder auspiciën van de Anglo-Dutch Trade Council in 's-Gravenhage een bezoek aan ons land zal brengen ter versteviging van het contact met onze zakenlieden. Lord Clydesmuir heeft als Schots officier deel genomen aan de bevrijding van ons land en is later nog eens voor een herinnerings- bezoek teruggekomen. In een gesprek dat wij in Londen met hem voerden, sprak hij de hoop uit dat talrijke Nederlanders belangstelling zullen tonen voor de Schotse jaarbeurs, tijdens welke de bezoekers de gelegenheid hebben te genieten van het prachtige Schotse landschap. Mogelijk zal er voor het begin van de jaarbeurs ergens in het westen van ons land een Schotse week worden georganiseerd. De Scottish Council is ook voor ons land een waardevol orgaan omdat het onlangs een luid protest liet klinken tegen het verlangen van de Britse overzeese lucht vaartmaatschappij B.O.A.C, om de lan dingsrechten van buitenlandse luchtlijnen in Prestwick te beperken. Elke beknotting van de luchtverbindingen met Schotland, zo zei Lord Clydesmuir, betekent voor Schotland een stap achteruit. Handicap Toen ik onlangs enige malen achtereen met mijn ogen knipperde bij het lezen van deze rubriek, zei mijn vrouw: „Ik zou maar eens naar de oogarts gaan, als ik jou was". Aangezien mijn vrouw mij niet is, had ik deze raad naast mij neer kunnen leg gen, maar ik ben van nature een voor zichtig man. Van ogenknipperen komt bij ziendheid, van bijzienheid komt vér-ziend- heid en voor je het weet ben je een suk kelachtig oud heertje. De oogarts was een vriendelijk man van een zeer jeugdig uiterlijk, vers van de universiteit, en alles om hem heen rook naar de verf. „Zozozozo," zei hij amicaal. „En wat scheelt eraan?" „Ik ben niet zo erg helderziend meer, dokter," zei ik klagelijk. „Als ik de krant lees, knipper ik met mijn ogen." „Is dat een bezwaar?" vroeg hij ver baasd. Ik vond van wel, ofschoon ik dadelijk begon te twijfelen. Op de keper beschouwd heeft niemand er last van. Er zijn mas sa's mensen die bij het lezen van deze krant met hun oren klappen en die gaan toch ook niet onmiddellijk naar de oor arts. „Hier is een krant," zei de dokter. „Lee* eens wat voor." Ik vond dat tijdverknoeien, maar toen ik drie regels van het feuilleton had gelezen met de gedragen stem die bij dit sonore verhaal past, zei de dokter: „Hou maar op, ik zie het al. U houdt de krant op armslengte en op die afstand kunt u de let ters niet meer duidelijk onderscheiden." Hij peinsde even en vroeg toen: „Wat prefereert u, uw armen laten inkorten of een bril?" Ik zei dat ik die zware beslissing eerst met mijn vrouw wilde bepraten. „Als ik jou was," zei ze, „zou ik mijn armen laten inkorten." „Waarom?" vroeg ik nerveus. „Omdat een bril mij zo belabberd staat," zei ze. R. Agteran waar het voordeel van een uit gebreide keus tot de mogelijk heden behoort, kan het pro bleem „waar zal ik heen", aan de dag kunnen treden. Wie ech ter geïnteresseerd is bij een uitgebreide kollektie modieuze en zeer goede herenkleding in de betaalbare prijsklasse, gaat in Haarlem naar Smit van Rijsbergen. ZIJLSTR. 71 (t.o. TWENTSE BANK) PARIJS (AFP) De regering van Zuid- Vietnam heeft de Franse autoriteiten om uitlevering verzocht van mevrouw Nhoe, onder Ngo Dinh Diems regime de mach tigste vrouw van Zuid-Vietnam. Het ver zoek wordt bestudeerd. Mevrouw Nhoe, de schoonzuster van d« vermoorde president Ngo Dinh Diem, woont sedert verleden jaar met haar kin deren in een deftige wijk van Parijs. Zij schrijft haar memoires. Ze heeft geen asiel gevraagd. Maandag vaardigde een rechtbank in Saigon een arrestatiebevel tegen haar uit. Zij wordt beschuldigd van misbruik van openbare fondsen en benadeling van de nationale economie. J Schrijver. Generaal Franco is sedert woensdag onder het pseudoniem Jaime de Andrade lid van het Spaanse schrij versgenootschap. Franco heeft onder meer de boeken „Diario de una bande ra" dagboek van een vaandel en „Raza" ras geschreven. Grootkruis. Frankrijks premier, Georges Pompidou, heeft uit handen van de voor zitter van de Amerikaanse vereniging voor oorlogsveteranen het grootkruis in rood en goud in de orde van Malta ontvangen, de hoogste Amerikaanse on derscheiding voor buitenlandse oorlogs veteranen. Toeristen, 's Werelds eerste toeristenonder zeeër is donderdag in het meer van Ge- nève tewater gelaten. Tijdens de Zwit serse nationale tentoonstelling, die op 30 april wordt geopend en een half jaar zal duren, zal het schip rondvaarten ma ken. Honden. Te Princess Anne in de Ameri kaanse staat Maryland heeft de politie met honden en brandspuiten enkele hon derden negerstudenten uiteengejaagd die betoogden tegen de rassenscheiding. Maskerade. Bandieten, die zich met neu zen en snorren hadden vermomd, hebben donderdag de kassier van een ziekenhuis in Bordeaux overvallen. De met machi nepistolen gewapende mannen gingen er met een gedeelte van de salarissen van door, een bedrag van ongeveer ander halve ton. Zij vergaten een geldzak mee te nemen, waarin ruim honderdtachtig duizend gulden zat, Herverkiezing. Het bestuur van de West- duitse C.D.U. heeft de voormalige bonds kanselier Konrad Adenauer kandiaat ge steld voor diens herverkiezing als par tijvoorzitter. Ook de waarnemend voor zitter, Dufhues, werd voor herverkiezing aangewezen. Bijten. In Kampala, in Oeganda, heeft een man een politiehond gebeten. Het dier beet uit zelfverdediging terug. Een pa trouille met politiehonden had een Afri kaan betrapt die bij een bioscoop tracht te in te breken. De hond achtervolgde de man die zich omdraaide en het dier in het rechteroor beet toen het hem aan viel. Politie. De politie van Triëst heeft don derdag om de hulp van politiemannen moeten vragen. Want zij wil wel graag weten welke schurk er vandoor gegaan is met de radio-installatie uit de politie auto, die vlak voor het hoofdbureau van politie geparkeerd stond. Passagieren Drie circusolifanten, die al twee dagen in een goederenwagon op het station van Sestri Levante aan da Italiaanse Riviera stonden, hadden er ge noeg van. Zij rukten zich los van hun kettingen, drukten een wand uit de wa gon en gingen de stad in. Vrolijk trom petterend zaaiden zij paniek. De dikhui den drongen eerst een heren-modemaga zijn binnen, maar vonden het daar ken nelijk te saai. Zij verlegden hun werk terrein naar de café's, waarvan zij er enkele gedeeltelijk afbraken. In de laat ste kroeg die zij bezochten, kwamen zij tot rust. Daar vond de kornak hen. Zonder moeite kon hij de dieren meene men,

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3