A.R.deBOERÉ^p Ds. Th. Soggin komt over! de Waldenzen spreken l\1 GOUD TUSSEN DE VISMANDEN NIET VERGETEN DRIE IS TEVEEL cJtfc o"tbe "Zotiea, bij ÏHck fkuS v Bord aan het kanaal FILM EN FILMWERELD II Gevonden voorwerpen VRIJDAG 28 FEBRUARI 1964 CONSTANT verlovingsringen! Af:;i :v -'V -V-h; MAANDAGAVOND IN HAARLEM Kort nieuws lm Meer vis maar minder geld in IJmuiden jf Wg*Jfli%if|ÉT r'' VW\ IJmuiden telt (gelukkig) nog veel plekjes die de her innering aan „de goede oude tijd!' levendig houden. Dit verweerde maar nog al tijd stevig in de zuidelijke oever van het Noordzee kanaal (achter de Stations wegstaande bord bijvoor beeld. De stoompont is al lang ter ziele en ook de oversteek bij het oude dorp Velsen is geruime tijd ge leden verplaatst. Maar on geschokt door de jaren en vernieuwingen waarschuwt het bord de scheepvaart nog steeds voor het stoom- pontveer op 600 meter. ii.i.i! Èi$É|{ii ALLE MODELLEN •,5' (p^y)- Peter Cheyney's detectiveroman „A toi de faire, Mignon" leverde de ti ir hu lente bestanddelen voor „Jouw beurt, schat je", een prima avonturenfilm, waarin Eddie Constantine als de stoere Lemmy Caution weer op volle toeren wordt gebracht. Ditmaal is het allemaal begonnen om de Amerikaanse professor hitaker, een bekend geleerde, die onderzoekingen verricht op het gebied van vaste brandstof. Hij wordt door onbekende misdadigers ontvoerd, waarbij Olivia Brandt, een geheime agente van de F.B.I. het leven laat. Onmiddellijk wordt de hulp ingeroepen van Lemmy Caution die ontdekt, dat niet alleen de professor, maar ook zijn verloofde is verdwenen, waarbij het spoor der moordenaars naar Frankrijk leidt. TIJDENS ZIJN VLIEGTOCHT naar Pa rijs ontmoet Lemmy een zeer charmante jongedame, die voorgeeft mode-ontwerp ster te zijn Tevens ontvangt hij een tele gram, waar hem in wordt meegedeeld dat het hoofd van de Franse geheime dienst hem helaas niet kan ontvangen, zodat hij door een zekere heer Grant zal worden vervangen. Wie deze meneer Grant in wer kelijkheid is komt Lemmey pas te weten wanneer hij het vliegveld verlaat, om na derhand in een hotelkamer pas bij te ko men. Dan komt onze held weer ouder wets in actie, met vuisten, whiskey en re volvers. Hij raakt spoedig van de ene in trige in de andere verzeild, met als hoog tepunt de achtervolging van de bende per helicopter. Met een enorme sprong be landt Lemmy daaruit op een volgeladen hooiwagen, om vervolgens in een afgele gen kaasfabriek terecht te komen, waar het opnieuw flink knokken is geblazen. Na een enerverende vechtpartij wordt de bende gearresteerd en de aanvoerder van de gangsters ontmaskerd, welke ontkno ping een grote verrassing is voor ieder een behalve Lemmy, die het uiteraard al lemaal reeds lang heeft doorgehad. Eddie Constantine als Lemmy, hetgeen van vrij dag tot en met woensdag een overvloed van actie en humor garandeert. ZONDAGMIDDAG draait „Opstand der roodhuiden" met welke titel een om schrijving van de inhoud volmaakt over bodig zou worden en donderdagavond „Zij was dertien jaar", een film met een Spaans-Mexicaanse regisseur, die zich een rechtgeaard filmer toonde met zijn keihar de. sarcastische beelden, waarmee geen „heilige huisjes" worden gespaard. (Stadsschouwburg) De bijna on geloofwaardige avonturen van George R. Tweed, radioman bij de Amerikaanse ma rine tijdens de oorlog met Japan, zijn het onderwerp geworden van de film „Invasie op Guam", die zaterdag en zondag in de Stadsschouwburg wordt vertoond. George staat op het punt zijn diensttijd te beëin digen en pakt zijn spullen al bijeen voor het grote verlof, als de Japanners hun verraderlijke overval op Pearl Harbor ple gen. Op dit moment bevindt George zich op het eiland Guam, dat prompt door Nip pon wordt veroverd, waarna de radioman zich met vijf kameraden in de oerwouden terugtrekt om de strijd tegen Japan te kunnen voortzetten. Uiteindelijk is hij nog de enig overlevende, die er ondanks de grootste moeilijkheden en ontberingen in slaagt uit handen van de vijand te blijven, tot de zegevierende Amerikanse marine hem na bijna drie jaar uit zijn gevaar lijke positie verlost. Dit op ware gebeur tenissen gebaseerd oorlogsverhaal werd op uiterst boeiende wijze verfilmd door John Monks jr. en Richard Goldstone en met Jeffrey Hunter als de moedige marine man, in kleuren en voor wide screen uit gebracht. Zondagmiddag voor de afwisse ling een detectivefilm „De Saint en de Tjjger", waarvoor de gelijknamige roman van Leslie Charteris model heeft gestaan, welke auteur bekend staat als de geeste lijke vader van de meesterdetective Simon Templar. (Luxor) Het ware verhaal van een massale ontvluchtingspoging uit een Duits gevangenkamp gedurende de laatste oor log is het onderwerp van een boeiende film, die de Amerikaanse regisseur John Sturges heeft gemaakt met een wel zeer internationale „cast". Paul Brickhill, de auteur van „De grote ontsnapping" heeft zelf gevangen gezeten in Stalag Luft III, een kamp dat de Duitsers speciaal had den bestemd voor de „lastige gevallen": de geallieerde krijgsgevangenen, die her haaldelijk pogingen tot onsnapping heb ben gewaagd. En Brickhill heeft zelf ook deel uitgemaakt van de Organisatie X die de plannen ontwierp om 250 gevangenen tegelijk te laten ontvluchten uit dit extra versterkte en bewaakte kamp. DE OPZET in zijn geheel is natuurlijk niet gelukt, uiteindelijk konden 76 geallieer de soldaten de tocht naar de vrijheid door vijandig gebied beginnen en van hen wer) den er nog vijftig opnieuw gevangen geno men en tegen alle wetten van het oor logsrecht in vermoord. Maar de opzet van dit soort, vaak hopeloze ondernemingen was ook minder bedoeld om krijgsgevan genen te bevrijden, dan wel om zoveel mo gelijk Duitse bewakingstroepen aan het front te onttrekken. Dit avontuurlijk gege ven is een onderhoudende film geworden; waarin humor en spanning, maar ook de tragiek van de mislukking afwisselend aan bod komen. De grootste attractie ontleent hij echter aan het spelletje dat de vinding rijke gevangenen spelen tegen hun boze en niet erg snuggere tegenstanders, een spel letje dat wij tot en met dinsdag met een zekere „Schadenfreude" mogen bekijken. Tenslotte woensdag een vertoning van „Spaar de spotvogels", een film waar van de kwaliteiten met drie Oscars wer den beloond. gelachen om Laurel en Hardy in de klucht „IJ scotoeristen". (W. B. - theater). Een vliegtuig landt in Lissabon. Eddie Constantine, nu eens John Jarvis moet ontdekken wie van de passagiers Mark Lemoine is. Erg snel zelfs, want voor de zon ondergaat zal de ze worden vermoord. Eddy pakt, zo als gewoonlijk de zaken meteen energiek aan. Hij ontdekt een dubieuze fotograaf, schudt schaduwen af en pikt ergens natuurlijk weer een mooi blondje op, dat elke tien meter van de film wel even om de hoek komt kijken. Er gebeurt heel wat voor de zon ondergaat: spannende achtervolgingen door haarspeldbochten, een adembene mende tocht in een vliegtuig en uiteraard de nodige balletachtige vechtpartijen. Maar Eddie zou Eddie niet zijn als hij LANGE NIEUWSTRAAT 413 - TELEF. 6321 (K e n n e m e r theater) Na het schandaal met Christine Keeler in Enge land zijn de handige filmjongens er als de kippen bij geweest om haar galante avonturen in een rolprent samen te vat ten. Deze film heet „The Christine Keeler story", Yvonne Buckingham en John Drew Barymore spelen de hoofdrollen en het re sultaat kan vrijdag tot en met woensdag in dit theater worden bekeken. AAN DE ZELFKANT van de Franse sa menleving dolen genoeg lieden, die voor niets terugschrikken. In deze sfeer wor den wij zaterdagnacht binnengeleid via de film „Paspoort voor de hel", die geweld en verleidingskunst als attractieve motie ven gebruikt voor de ontwikkeling van een intrige, die de zogenaamde werkelijkheid niet schuwt. Daarbij kan men er uit leren dat het in de onderwereld ook niet alles is. De persoonlijke verhoudingen worden er het meest suggestief in uitgewerkt door regisseur Alfred Rode en zijn hoofdrol spelers Claudine Dupuis en Jean Gaven. Na al deze misère uit de onderwereld kan dan zondagmiddag weer hartelijk worden Er is geen stadje in Italië of er is wel een protestantse gemeente. Voor vele Nederlanders zal dit een verrassende mededeling zijn, maar toch steekt ds. Thomas Soggin uit Como er zijn hand voor in het vuur dat het waar is. In het r.-k. Italië zijn tweehonderdvijftigdui zend protestanten, en zij zijn overal actief. Ds. Soggin Is nu in Nederland. Hij houdt lezingen over de Waldenzen en komt hier voor maandagavond om acht uur in de doopsgezinde kerk, Peuzelaarsteeg 3 in Haarlem. Met tal van dia's zal hij zijn lezing verluchten. Ds. Soggin spreekt Nederlands. Dat is niet zo verwonderlijk, want zijn moeder is een Nederlandse, en in het gezin is altijd Nederlands gesproken. Zijn vader was of ficier van het Italiaanse leger. Hij trok van het ene garnizoen naar het andere, en daardoor kwam het ook dat Thomas Soggin in Zwitserland werd geboren. Hij heeft twee broers, waarvan Alberto pro fessor in de theologie aan de Waldenzische universiteit in Rome is. „Het mag u vreemd lijken met een va der als officier, maar we zijn thuis allen anti-militairisten" zegt ds. Soggin, die ver telt dat er in zijn familie nooit eerder een dominee is geweest. „Het was het idee, dat er in Italië voorgangers nodig waren, dat mij en mijn broers heeft gegrepen." Boeiende gemeente Ds. Soggin stond eerst een jaar in Tu rijn, daarna ging hij naar Como, waar hij nu al negen jaar predikant is. Een boeiende gemeente met tweehonderd le den. Daarnaast zorgt ds. Soggin nog voor honderdvijftig verspreide Walden zen. Vlak bij Como is het Europese atoomcentrum Ispra, waar ook Neder landers werken. Er zijn daar meer dan vijftig protestantse gezinnen, die ds. Sog gin regelmatig op bezoek krijgen. Eén maal per maand gaat hij er in een dienst voor. Como is een interessante gemeente: er is een Europese viertalige school, waar wordt onderwezen in het Frans, Duits, Ita liaans en Nederlands. Het is voor ds. Sog gin, die zo voortreffelijk Nederlands spreekt, prettig, dat de enige protestantse Nederlandse groep in Italië juist onder zijn gemeente valt. En in het toeristensei zoen komen er natuurlijk tal van toeristen in zijn kerkje. Ds. Soggin zal dus komen spreken over de Waldenzen en meer speciaal over de houding van de Italiaanse protestanten te genover het concilie. Maar bovendien zal hij door middel van veel dia's laten zien welk sociaal werk de Waldenzen op Sici lië doen. De problemen liggen daar zeer moeilijk. „De r.k. kerk doet zeer veel sociale ar beid" zegt ds. Soggin, „maar een groot probleem is dat de verhouding tussen r.k. kerk en maffia (het Siciliaanse gangster- Ds. Th. Soggin tijdens een lezing. Op de foto vertoont hij dia's in de Eglise Wallonne in Arnhem. dom) onduidelijk is. Toen onlangs de Maf fia-leider Don Carlo stierf, liet hij zijn broer, een priester, een miljard lire na. Voor dat geld zijn mensen van hun ogen beroofd en heeft men anderen handen afgekapt. En is er vorig jaar niet het proces ge weest tegen enkele monniken, die de Maf fia hadden geholpen?" Ds. Soggin zegt zelfs dat kardinaal Ruf- fini van contacten met de Maffia wordt verdacht. „Het is een zeer moeilijke zaak Je moet echt stellen, dat hier de macht der duisternis aan het werk is" zegt hij. W aldenzen De Waldenzenkerk, waartoe ds. Soggin behoort, heeft al een heel oude historie. De naam komt van Petrus Valdo, een rijke koopman uit Lyon, die al zijn bezittingen had verkocht en uitgedeeld aan de armen. De „Armen van Lyon" werden echter uit de Franse Provence verjaagd, en trokken toen naar de Noord-Italiaanse Alpen, waar zij lang rust hadden. Maar in 1665 trok de hertog van Savoie met een leger van vijftienduizend man naar de „Waldenzen- valleien" en richtte een ware slachting aan. De Waldenzen stonden op de zwarte lijst, want zij hadden zich in 1532 bij de hervor ming van Genève aangesloten. Meer dan dertig jaar duurde de vervolging. Frans sprekende Zwitserse predikanten kwamen de gelederen aanvullen en daardoor is de ze streek eeuwenlang tweetalig gebleven. De grote hulp, die de Waldenzen van de Waalse kerken in Nederland hebben ont vangen, heeft de band met het Frans spre kende protestantisme ongetwijfeld verste vigd. Sinds 1662 hielden de Waalse kerken collectes voor hun vervolgde geloofsgeno ten, hetgeen in 1735 resulteerde in de op richting van een groot steunfonds, dat nog bestaat. Ook de hervormde kerk heeft nog uit die tijd een Waldenzenfonds. Een maand. De rechtbank te Gronin gen heeft een 20-jarige jongeman uit Nieuw-Amsterdam veroordeeld tot een maand gevangenisstraf en een jaar ont zegging van de rijbevoegdheid. In decem ber was hij met zijn auto in Ter Apel tegen twee bomen gebotst. Een naast hem zittend 16-jarig meisje uit Emmercom- pascuum kwam bij dit ongeluk om het leven. Reünie 19141918. De Nederlandse Bond van oud-strijders en dragers van het Mobilisatiekruis overweegt aan de datum 1 augustus 1918 gestalte te geven door Nederlandse oud-militairen uit de eerste wereldoorlog nog eens bijeen te doen komen. Geïnteresseerden kunnen zich wenden tot het bondsbureau, Park laan 9 te Prinsenbeek (N.B.). Treinstel ontspoord. In Nijmegen is gistermiddag om half vijf een treinstel met twee assen ontspoord. Het treinver keer ondervond hierdoor vertraging. zich er niet uitredde. Volgens zijn gewoon te zet hij hierbij vrijdag en zaterdag al les in vuur en vlam. DE DUITSE REGISSEUR Fritz Lang is teruggekeerd tot een van zijn oude lief des: de romantische griezelfilm van de der tiger jaren, die in zekere zin de voorloper is geweest van de moderne science fiction- rage. Het waren rolprenten als „Het ka binet van dr. Caligari," „Het geheim van dr. Mabuse" en „De man met de wassen beelden," waarin geheimzinnige supermis- dadigers met dodende stralen en andere helse concepties een drieste greep deden naar de wereldmacht. En al is dat motief eenmaal in de figuur van Hitier tries te werkelijkheid geworden, over het alge meen stonden dergelijke fantasieën toch wel heel ver van de realiteit. De dr. Ma- buse die Lang ons nu presenteert, speelt zich af in een mysterieus hotel waar al lerlei spectaculair^ hevigheden gebeuren, waarbij alle oude foefjes en knaleffecten i van stal werden gehaald om de spanning op te voeren. Hetgeen in ieder geval niet voor niets is geweest. Deze film is dan weer voor zondag en maandag, met de western „De vuurdoop van een lafaard" voor zondagmiddag. Temidden van tientallen vismanden die duidelijk de sporen van een veelvuldig en niet zachtzinnig gebruik dragen zegt de heer J. H. Aangeenbrug: „Mijn vader was mandenmaker en diens vader was het ook. Ik doe het al meer dan drieënveer tig jaar. Ik kom uit een fa milie van mandenmakers. We hebben altijd manden gemaakt. In Lisse. Voor de bollen. Het is een ambacht dat aan het uitsterven is. Hier in IJmuiden ben ik de enige en laatste die nog vis manden repareert. Ik heb er een goede boterham van. Als ik opnieuw een beroep moest kiezen zou ik weer manden maker worden". De heer Aangeenbrug wordt in maart 74 jaar. „Zo lang ik het nog kan doen blijf ik werken", zegt hij. Met een soort snoeimes knipt hij de slechte delen uit een mand. Nieuwe rotan ligt bij de hand om ingevlecht te worden. „Het loont nog al tijd de kosten om een mand te repareren. Een nieuwe kost over de elf gulden en een reparatie nog geen vier". De handen rusten even om het kopje koffie aan te pak ken dat zijn vrouw hem aan reikt. Mevrouw Aangeen brug komt evenals haar man uit de bollenstreek rond Lis- se en Hillegom. Hun huwe lijk en de mandenmakerij zijn nauw met elkaar ver bonden. Donderdag 5 maart hoopt het echtpaar zijn gou den huwelijksfeest te vieren. „Ik was 31 jaar toen ik in de Neptunusstraat in oud- IJmuiden als mandenmaker begon. Voor de oorlog was er geen droog brood mee te verdienen. Toen ik uit de De aanvoer van vis in IJmuiden is in januari van dit jaar groter geweest dan in de eerste maand van 1963, maar de opbrengst is vorige maand minder geweest. In de rijkshallen werd in januari 1964 totaal aangevoerd 5.914.972 kilogram vis, die in totaal opbracht 4 579-666, tegen respectievelijk 4.959.249 kilogram en 4.855.189 in januari 1963. Neptunusstraat vandaan moest hebben ze me gezegd ik was al 68 jaar schei er toch mee uit en ga terug naar Lisse. Maar ik ben blij dat ik in IJmuiden gebleven ben. Ik kon aan de Bik en Arnoldkade een nieuwe werkplaats met bijbehoren de woning beginnen en ik heb nu werk plenty". De heer Aangeenbrug wijst op de opgestapelde manden om hem heen. „Ik weet nog goed dat toen ik in 1921 in IJmui den begon er hier vijf man denmakerijen waren. Ik ben de enige die overgebleven is. Geen mens wil het vak meer leren. Toch is het een mooi handwerk. Er komt geen machine aan te pas. Nieuwe manden maak ik niet meer. Ik heb m'n handen vol aan het reparatiewerk". Wie het echtpaar Aangeen brug met hun 50-jarige echt wil gelukwensen kan daar voor op 5 maart tussen vier uur en half zes terecht in gebouw „De Rank" aan de Wilhelminakade. Korte werkpauze in de man denmakerij van de heer Aangeenbrug aan de Bik en Arnoldkade in IJmuiden. In het tijdvak van 15 febr. tot en met 21 febr. 1964 wer den in de gemeente Velsen de volgende voorwerpen als gevonden aangegeven: Herenhandschoen (rechts), bankbiljet, 2 bankbiljetten, dameshandschoen (r.), Ango rakat, siervelgrand v. auto, wieldop, kettinkje, armband je, bruine lederen aktetas, portemonnee m. inh„ reser vewiel en opstapje van ca ravan, brommertrapper met trapas, paar dameshandsch., etui inh. schrijfgerei, dames horloge, jongensjasje, zilve ren gulden, wieldop en sier rand van V.W., jongenspor temonnee, nylonwant (links), vulpen, zakje buitenlandse postzegels, portemonnee m. inh., sjaal, paraplu en foe draal, muts, bedelarmbandje, paar plaste sandalen, paar suede wanten, jongenstrui, kinderschoentje, kinderslee tje, bankbiljet, witte dames portemonnee inh. lipssleutel, pet met band, 30, ring met 2 lipssleutels, paar rolschaat sen, rood pantoffQe, witte sjaal, kinderwantjes, heren polshorloge, broche. Misschien hebt u vorige week deze foto in deze rubriek al gezien. De reden waarom we het opnieuw plaatsen is dat we iets goed willen ma ken. Vorige keer schreven we dat het een beetje ver wonderlijk is dat dit bord wel aan de noordzijde maar niet aan de zuidzijde van de Veiser tunnel te zien is. Van verschillende zijden kre gen we er reacties op. We zijn daardoor tot het inzicht ge bracht dat er van een een zijdige'waarschuwing aan tunnelgebruikers helemaal geen sprake is. Hier is de verklaring. Overdag is het ontsteken van autolichten en dat geldt hoofdzake lijk voor de achterlichten voor het verkeer van noord naar zuid noodzakelijk ge bleken omdat het zonlicht dat aan de zuidzijde van de tunnel door de uitgang en de ruitvormige openingen naar binnen valt hinderlijk kan zijn voor auto- en motorrijders. En aange zien de zon in het zuiden staat volgt daaruit dat tun nelgebruikers die van zuid naar noord gaan deze licht hinder aan de noordzijde niet zullen ondervinden. Vandaar dat een bord met „Ontsteek uw lichten" bij de zuidelijke tunnelingang niet nodig is. „Vergeten" is het dus be paald niet zoals wij veronder stelden. Cyclopen zjjn in de Griekse fabelleer één-oogige reuzen die bliksemschichten voor oppergod Zeus smeden. De „Cycloop" aan de IJmuidense Kanaalstraat heeft zich ech ter niet met één „oog" te vreden gesteld, maar h(j heeft zich er liefst drie aan gemeten. De schilder van dit bord is kennelijk de tel kwjjt geraakt bjj de spelling van de naam van het café. In ieder geval heeft IJmuiden er een bezienswaardigheid meer door gekregen. r»»inixH#/#0iw«niaf#«ni>nrjnrw0nllw,0,/,0#fu «nnfflnaxi

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5