Bouw nieuw Vinkennest gaat spoedig beginnen Raad Heemskerk subsidieert r.-k. verenigingsgebouw Prof. dr. E. van Slogteren wordt erelid van Botanische Vereniging CONTACTLENZEN Aan Duin en Kruidbergerzveg Veiligheid op drukke scheepvaartwegen Inseclenbestrijding zal selectief moeten zijn Geen arbeiderstekort bij Shell-Pernis Grondwerker omgekomen in Sint Pancras Gerstenmaier wil Skorzeny niet zien Pionier van het bloembollenonderzoek S.G.P. verontrust Enthousiaste Volks tuinders in Beverwijk Garagehouder weerstaat twee overvallers Nieuwe agendapoging in Genève Pernis volgend jaar niet langer in een kwade reuk MOOI WEER OF STORM VRIJDAG 28 FEBRUARI 1. 7 Maft» 'i GOUDA Minister zal zo nodig speciale maatregelen treffen Café ondanks P.v.d.A.-motie in subsidieregeling Twee volmaakte mogelijkheden voor goed zien. Zowel voor BRIL als CONTACT LENZEN zijn uw ogen bij ons in zeer veilige handen. Samenwerking met uw oogarts wordt door ons op prijs gesteld. MR.OPTICIEN - IJMUIDEN ZWIJNDRECHÏ In IJmuiden gevestigd: KENNEMERLAAN 92 TEL. 5072 Veel gereisd Impregilio bouwt stuwdam in de Nigerstroom i iW Aan de Duin en Kruidbergerweg bij Driehuis worden voorbereidingen getroffen voor de bouw van het nieuwe kindertehuis van de stichting ,,'t Vinkennest Vel sen Op de plaats waar het gebouwencomplex zal komen tussen de weg en de spoor baan worden op het ogenblik ettelijke bomen gekapt en zijn enkele houten ge bouwtjes opgericht ten behoeve van de aannemer en bouwdirectie. Een dezer dagen zullen proefpalen in de grond wor den geheid. De bouw van het kinderhuis, dat huisvesting zal bieden aan ongeveer tachtig kinderen met personeel, wordt uitgevoerd door de aannemingsfirma M. J. de Nijs uit Warmenhuizen. De aannemings som is 1.940.000. Verwacht wordt dat met de bouw omstreeks een jaar gemoeid zal zijn. Het gebouwencomplex, ontworpen door de Haarlemse architect B. J. J. M. Stevens, omvat acht paviljoens elk plaats- biedend aan 13 kinderen en drie leidsters, een centraal gebouw waarin ondermeer de directie en het personeel onderdak krijgen De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. Van Aartsen, zal, wanneer behoefte blijkt aan speciale veiligheidsmaatregelen eventueel in de vorm van zeilverboden, af le aandacht schenken aan de belangen van het commerciële en het recreatieve ver keer op de rijkswateren. Hij is niet van plan dergelijke maatregelen te treffen zon der de daarbij betrokken belangengroepen te hebben gehoord. De bewindsman deelt dit mee in ant woord op vragen van het Tweede Kamer lid de heer Posthumus (P.v.d.A.) over een mogelijk verbod van de zeilsport op druk bevaren scheepvaartroutes. Het aantal zeilers, dat aanleiding heeft gegeven tot gevaarlijke situaties of aanva ringen op scheepvaartroutes, is thans nog niet verontrustend groot, maar de minister Voorziet, dat dit aantal met de te verwach ten grote toeneming van vooral kleine zeil schepen zal kunnen stijgen in een mate, die tot een nader regelend optreden zal nopen. De minister heeft niet de indruk, dat de beroepsschippers onvoorzichtig optreden, maar juist op de drukbevaren scheepvaart routes is het voor snelvarende schepen niet altijd mogelijk om in noodgevallen tijdig vaart te minderen of uit te wijken. Ge tracht moet worden gevaren te voorkomen door verbetering van de reglementering voor de binnenscheepvaart. In het komen de Vaarreglement is dan ook de nieuwe bepaling opgenomen dat de kleine schepen verplicht zijn voor andere schepen uit te wijken. De praktijk wijst echter uit, dat zich ondanks goede reglementering juist op drukbevaren routes situaties kunnen voor doen, die alleen oplosbaar zijn indien bei de partijen zich laten leiden door de in het reglement voorgeschreven eisen van goede zeemanschap, welke als regel pas na veel ervaring verkregen kan worden. Daarom kan de vraag rijzen of de veilig heid van alle gebruikers der scheepvaart wegen, in het bijzonder die van de ple- zierzeilers, voldoende gewaarborgd blijft, indien zeilende pleziervaartuigen zich over al in net scheepvaartverkeer kunnen blij ven begeven, aldus de minister. Dr. A. D. Voüte, directeur van het insti tuut voor biologisch onderzoek in de na tuur heeft tijdens een bijeenkomst in Utrecht van hoofden van gemeentelijke plantsoenendiensten gepleit voor een wat hij noemde harmonische insectenbestrjj- ding. Deze harmonische bestrijding zou onder meer met een minimaal gebruik van spe cifiek werkende insecticiden moeten ge paard gaan. Het gebruik van dergelijke insecticiden zou inhouden dat het nadeel voor andere vormen van grondgebruik en voor de volksgezondheid tot een minimum wordt teruggebracht. De harmonische bestrijding moet naar het oordeel van dr. Voüte dienen als re serve voor het geval in de toekomst de chemische bestrijding verstek laat gaan door resistentie van schadelijke insecten tegen insecticiden. Hij acht dit gevaar reëel. Dr. Voüte is er echter van overtuigd dat men het bij de bestrijding van schade lijke planten en dieren op den duur toch niet geheel buiten de chemische bestrijding lean stellen. en een recreatiehal waarin sport beoefend kan worden. Verder zal een deel van het aangrenzende terrein geschikt worden gemaakt voor sport en spel. Het kinder huis 't Vinkennest is thans ondergebracht op de buitenplaats Waterland van F. C. H. Baron van Tuijll van Serooskerken in Velsen-Zuid, Bij het openluchtzwembad De He renduinen in IJmuiden heerste grote bedrijvigheid. Bomen worden geveld en zandauto's rijden af en aan. Het begint er op te lijken dat de drin gend noodzakelijke vernieuwing van deze zweminrichting die al lang niet meer aan de eisen van deze tijd vol doet, met kracht ter hand wordt ge nomen. De foto geeft de plaats aan waar straks een kleedgebouw ter lengte van zeventig meter zal ver rijzen. Zoals wij kortgeleden bericht ten is inmiddels ook een nieuw filter gebouw in wording en zal het water van het zwembad worden verwarmd. Mettertijd zal het zwembad geheel worden vernieuwd. De raad van Heemskerk heeft zich gis teravond beraden over een voorstel tot subsidiëring van de stichting- en inrich tingskosten van het r.k. verenigingsge bouw aan de Van Coenhovenstraat en een voorstel tot wijziging van de subsidiëring van het buurtwerk alsmede een wijziging van het uitbreidingsplan Heemskerk-dorp. Bij de behandeling van de subsidiëring van de kosten van het verenigings gebouw merkte de heer N i j d e k e n (P.v.d.A.) op, dat hij zich wel met het voorstel kon verenigen, maar dat hij er toch wel bezwaar tegen had dat het café restaurant dat er aan verbonden is even eens in de subsidie zou worden betrokken. Hij was bang dat een slechte exploitatie mogelijkheid de gemeente een blok aan het been zou bezorgen. Hij stelde dan ook voor om de voorgestelde subsidie met vijf en twintig percent te verminderen omdat dit bedrag wel ongeveer overeen kwam met de bouwkosten van het café. De heer W e n t i n c k (P.C.G.) waar schuwde er voor dat men bij de bouw van dit huis niet dezelfde fout zou maken als men heeft gedaan bij de bouw van het K.S.A.-gebouw waarvan achtera/ gebleken is dat het veel te groot is opgezet en aan de bescheiden behoeften ruimschoots vol doet. Het r.-k. kerkbestuur heeft met veel kunst en vliegwerk de zaak gaande gehou den in weerwil van de uitzonderlijk hoge exploitatiekosten. Voorstel teruggenomen Burgemeester Nielen bracht de raad onder de aandacht dat men als col lege genoodzaakt zou zijn het voorstel te rug te nemen als men zou besluiten de subsidie op het café er uit te lichten want dan zou het aandeel van het café eerst nauwkeurig berekend moeten worden. Wethouder Van Herpen stelde, dat een vergelijking met een dorpshuis zich wel opdringt maar dat het erg moeilijk is zich van een dergelijk huis een voorstel ling te maken omdat voor wat opzet en gebruik totaal verschillende objecten onder die naam bekend staan. De aard en de omvang van het verenigingsgebouw brengt echter met zich mee dat men een ruimte reserveert waar de bezoekers iets kunnen gebruiken. Hij voelde dan ook meer voor de naam foyer. Dat deze inrichting de ge hele dag geopend zal zijn vond de wethou der niet zo:n bezwaar omdat dit tenslotte ook geld in het laatje brengt. Behalve voor verenigingswerk kan het gebouw ook voor tal van andere manifesta ties gebruikt worden en de wethouder meende dat dit de exploitatiekosten in gun stige zin zou beïnvloeden. Vlak voor het op stemming aankwam over de motie-Nij de ken en de raad voor enige tijd geschorst was om het college gelegenheid te geven voor beraad, was de K.V.P.-fractie zo bleek uit een verklaring van de heer Boe ree tegen het voorstel Nijdeken. De heer Wen tink (P.C.G.) wilde het voorstel evenmin steunen met als gevolg dat slechts de drie man sterke P.v.d.A.- fractie tenslotte voor de motie Nijdeken stemde. Aanpassingsmoeilijkheden Tenaanzien van de subsidiëring van het buurtwerk meende de heer Boeree dat de subsidiëring van dit werk een aflopend ka rakter moest krijgen omdat het tenslotte was opgezet om migranten met aanpas singsmoeilijkheden op te vangen. Nu was de tijd toch wel zo langzamerhand aange broken om te trachten deze mensen te be trekken bij het verenigingsleven in Heems kerk. De heer Nijdeken wilde weten in hoeverre de subsidie voldeed aan de door het rijk gestelde normen en tevens was hij nieuwsgierig naar een opgave van de verenigingen en groepen die voor sub sidie in aanmerking willen komen. Lang leven Wethouder De Graaf zei in zijn toelichting op het voorstel dat het rijk 40 percent voor zijn rekening neemt en de gemeente een even groot deel van de kos ten. De rest is voor rekening van de aan vragers zelf. In tegenstelling tot de opinie .van de heer Boeree .wenste de burgemees ter de verenigingen die op het terrein van het buurtwerk bezig zijn in het snel groei ende Heemskerk nog een lang leven toe. De heer Nijdeken betoogde, dat de men sen die uit vele delen van het land komen bijzondere problemen met zich brengen en dat dit vooral bij de jeugd het geval is. De sociale integratie is noodzakelijk ook op die terreinen die niet door de confes sionele verenigingen worden bestreken. Een wijziging van het uitbreidingsplan Heemskerk-dorp werd aangenomen. Dit voorstel was tot stand gekomen op aan drang van ged. staten die wel wat meer winkelbebouwing in het centrum wilden zien. Tevens werd de mogelijkheid gescha pen om een oud bezwaar van de raad te gen woningen in vier bouwlagen weg te ne men omdat deze nu zullen vervallen. In het bestuur van de stichting Sociale en culturele ontwikkeling Heemskerk wer den de heren Boeree, Veerman, Hoope Molenaar en Jongsma door de raad be noemd. De Shell verwacht een zodanige ver dunning en verspreiding van de gassen dat deze niet meer met menselijke zintui gen waarneembaar zal zijn. Het plan tot de bouw van deze enorme schoorsteen is het resultaat van jarenlange studie. Daar aan hebben medegewerkt de inspectie voor de volksgezondheid, het K.N.M.I., dat gegevens verstrekte over de luchtbe weging boven en rondom de Waterweg, en de Meteo-dienst van de vliegbasis Woens- drecht. Bij de bestudering van de mogelijkhe den om luchtverontreiniging te voorkomen had de Shell-directie de keuze tussen de bouw van deze hoge schoorsteen of de verwerking van zwavelarme brandstof. Ge bruik van zwavelarme brandstof aard gas bleek uit economische overwegin gen onmogelijk. De brandstofrekening zou bij gebruik van aardgas f 50,- miljoen per jaar hoger worden. De directeur van Shell-Pernis, ir. P. P. van den Bergh, heeft verklaard dat wat de Shell in het Botlekgebied betreft, het er naar uitziet, dat het tekort aan arbeids krachten is overwonnen. „Wij hebben sinds een half jaar geen tekort meer aan arbeidskrachten. Het ver loop is aanzienlijk verminderd en de kwa liteit van de zich meldende arbeidskrach ten is aanzienlijk vooruit gegaan", zo zei- de hij. De 54-jarige grondwerker M. Kooy uit Sint Pancras is gisteren bij rioleringswerk zaamheden te Alkmaar om het leven ge komen. Bij het verslepen van een rioolbuis met behulp van een dragline raakte de buis bij een onverwachte draaibeweging los. De heer Kooy kreeg de bak van de dragline tegen zijn borst en moest met ernstige in wendige kneuzingen naar het Centraal Ziekenhuis worden vervoerd, waar hij een half uur later overleed. De draglinemachi nist. een dertigjarige inwoner van Zand- voort, liep een shock op. MADRID (DPA) In Madrid is don derdag een persconferentie afgelast, om dat Eugen Gerstenmaier, de voorzitter van het Westduitse Parlement, de ex-SS- officier en „bevrijder van Mussolini" Ot to Skorzeny niet wilde ontmoeten. Gerstenmaier liet weten dat hij de man, die hem in verband met de aanslag op Hitler van 20 juli 1944 gearresteerd had. niet wilde ontmoeten. De organisator van de conferentie moest ingrijpen. Hij kon namelijk niet garanderen dat Skorzeny, die als correspondent van een Westduits blad een perskaart bezit, niet op de pers conferentie zou komen. Skorzeny woont al jaren in Madrid, waar hij een im- en ex portzaak heeft. Ook in het winterseizoen is een wandeling langs het IJMUIDER STRAND en op de in aanbouw zijnde nieuwe pier een boeiendë vrijetijdsbesteding. Een bezoek aan één der vier verwarmde STRANDPAVILJOENS is daarbij een gezellige onderbreking. Ruime parkeergelegenheid. „Ik vind het erg fijn. Ik ben er zeer mee ingenomen!" Dit antwoord gaf ons donderdagmiddag prof. dr. E. van Slogte ren uit Bennebroek toen wij hem vroegen hoe hij zijn jongste benoeming, tot ere lid van de Koninklijke Nederlandse Bota nische Vereniging, had gevonden. „Ik ben blij dat ik als oude man nog niet verge ten ben" was de reactie van de professor. De oorkonde behorende bij het erelid maatschap zal hem spoedig worden uitge reikt. „Het is ook voor de Koninklijke Neder landse Botanische Vereniging een grote eer u tot ons erelid te rekenen" stond er in de brief die de hoogleraar dezer dagen in het rusthuis „Huis te Bennebroek" ont ving. „Deze vereniging bestaat reeds hon derdvijfentwintig jaar", vertelde profes sor Van Slogteren ons. Het is de officiële vereniging tot bevordering van het weten schappelijk botanisch onderzoek." De professor is veertig jaar lang direk- teur van het bekende „bloembollenlabora torium" in Lisse geweest. Daar heeft hij grote naam gemaakt als ontdekker van diverse bollenziekten. Zijn hele leven heeft professor Van Slogteren ingezet voor de bestrijding van ziekten in de bloembollen en voor het on derzoek. In 1953 werd hij aan de Konink lijke Academie van Wetenschappen be noemd. Professor Van Slogteren studeerde aan de universiteit van Groningen. In 1917 promoveerde hij. Hij werd vervolgens in Wageningen benoemd en even daarna ge detacheerd in Lisse. In deze bloembollengemeente heeft de professor veel baanbrekend werk ver richt. „Het was allemaal pionierwerk", Pas na een jaar of vier kregen we een bescheiden subsidie van vijfhonderd gul den. Deze subsidie is nu tot vele tonnen uitgegroeid." De heer Van Slogteren heeft veel ge reisd in zjjn hoedanigheid van directeur In de in Utrecht gehouden algemene ver gadering van de Staatkundig Gereformeer de Partij is een telegram aan de koningin gezonden, waarin uiting wordt gegeven aan de verontrusting en bezorgdheid over de stap van prinses Irene, welke zo zeer indruist tegen de historie van ons land, toen, onder de leiding van uw door- luchte voorvaderen, ons volk werd ver lost van de machten van Rome en Span je". van het laboratorium voor bloembollenon derzoek. Hij reisde vijfmaal naar de Ver enigde Staten. De professor toont een groot respect voor de feeling en de prak tijkervaring van de kwekers. „De jonge ren vergeten vaak dat juist deze praktijk ervaringen bij elk onderzoek van het grootste belang zijn," meent hij. „Die denken dat een microscopisch onderzoek alleenzaligmakend is!" Professor dr. E. van Slogteren, die in april 76 jaar wordt (hij rijdt nog steeds in zijn Peugeot 403 door de streek) is een be roemd en geëerd man. Zijn portret en le vensverhaal verschenen in zeer vele vak bladen en grote dag- en weekbladen, tot de Saturday Evening Post toe. Hij blijft er echter onbewogen onder. Het belang van de bollenwereld staat bij hem op de eerste plaats. Dat niet alleen de bollenkwekers, maar nu ook de Botanische Vereniging daarvoor van hun waardering hebben blijk gegeven, stemt hem echter tot tevredenheid. Tijdens de in café Sport gehouden jaar vergadering van de Volkstuindersverenl ging Beverwijk werd aan de heer M. Tim merman de wisselbeker 1963 uitgereikt voor het beste tuindersresultaat. Naast de heer Timmerman waren er nog twee eer steprijswinnaars, namelijk de heren A. Besseling en A. J. Burger. De drie tweede prijzen waren voor de heren P. W. Kaan' dorp, A. Teisman en Th. Wernke; de drie derde prijzen waren voor de heren H. Rid derbos, M. Hagens en R. Versluis. Het hoofdbestuurslid van het Algemeen Verbond van Volkstuindersverenigingen in Nederland, de heer P. Kramer stelde onder luid applaus een tweede wisselbeker ter beschikking voor het jaar 1964. Het ligt in de bedoeling van het bestuur om de drie tuincomplexen nog dit jaar van een passend naambord te voorzien. Het oudste complex zal „Stappershof" worden genoemd, dit als blijk van waardering jegens de aftredende voorzitter, de heer P. C. Stappers; het tweede complex zal uit historische overweging „Molenwei" worden genoemd; het derde complex zal „Gladio- lenhof" heten. Bij de bestuursverkiezing werd tot voor zitter gekozen de heer N. Brieffies. Met handen en voeten heeft de garage houder Suppers uit Oss donderdagmiddag gevochten tegen twee overvallers, die het op zijn nieuwe personenauto hadden voorzien. Tot tweemaal toe heeft hij een van de aanvallers bewusteloos geslagen en eveneens tot tweemaal toe heeft hij de andere in de sloot langs de weg getrapt. Het respijt, dat hij na de tweede knock out respectievelijk tewaterlating van zijn tegenstanders verkreeg stelde de heer Suppers in staat te ontsnappen. Nadat acht politiemannen met drie auto's in actie waren gekomen werden de beide overvallers spoedig gevat. Het wa ren een twintigjarige opperman uit Oss en een negentienjarige fabrieksarbeider uit het kerkdorp Maren, gemeente Lith. Na het gevecht met (je garagehouder hadden de onverlaten nog een .lift gekre gen van de echtgenote van een dierenarts uit Oss-.-Zij was begaan met -de jongens, die met bebloede koppen langs de weg stonden en haar een verhaal over een on geluk met een bromfiets opdisten. Argwa nend geworden door een gefluisterd ge sprek van de jongens en door hun plot seling wegduiken bij het naderen van een politie-auto had zij hen onderweg toch uit haar wagen gezet. Enige minuten daarop werden de jonge lui gearresteerd, waarbij opnieuw hevig werd gevochten en de politiemannen van hun gummiknuppels gebruik moesten maken. GENèVE (AFP en Reuter) De ont wapeningsconferentie in Genève komt volgende week woensdag in besloten ver gadering bijeen om te trachten zelf haar agenda vast te stellen. De Amerikaan se afgevaardigde Foster zei, dat presi dent Johnson enkele „zeer belangrijke" voorstellen had gedaan, waaronder een plan voor een gecontroleerde beperking van strategische kernraketten en een be ëindiging van de produktie van splijtbaar materiaal voor kernwapens. De Sovjet- Unie heeft op deze plannen nog niet gere ageerd. De Amerikaan is naar Washing ton vertrokken na de mislukte besprekin gen over de agenda-procedure. In conferentiekringen verklaart men dat de Sovjet-Unie vasthoudt aan haar standpunt dat voorrang dient te worden gegeven aan het Russische voorstel de militaire begrotingen met tien tot vijftien percent te verlagen en aan haar denkbeel den over voorkoming van het versprei den van kernwapens. De Verenigde Sta ten willen eerst een bespreking van pre sident Johnsons voorstel. De Amerikaanse minister Dean Rusk heeft donderdag een gesprek gehad met de Russische ambassadeur in Washington, Dobrynin, over de impasse op de ontwa peningsconferentie in Genève. De Ameri kaanse minister zei, dat de Verenigde Sta ten en de Sovjet-Unie met elkaar zullen blijven overleggen om er achter te komen waar vorderingen gemaakt zouden kunnen worden. De Amerikanen, aldus Rusk, moeten geduld blijven oefenen omdat er zoveel op het spel stond. LAGOS (Nigeria), (AP) De Italiaanse bouwonderneming Impregilio is een con tract van ruim 355 miljoen gulden gegund voor de bouw van een dam met hydro- elektrische centrale in de Nigerstroom. Impregilio, de laagste van vijf bieders, zal zo spoedig mogelijk beginnen met de omlegging van de rivier, die gewoonlijk in augustus buiten zijn oevers treedt. De Niger-dam is de hoeksteen van 'het zes jarenplan voor de ontwikkeling van het land. Het contract, dat aan Impregilio ge gund is, is het grootste van het project, dat in totaal ruim 680 miljoen gulden zal kosten. Impregilio bouwt op het ogenblik de Volta-dam in Ghana en de Roserios-dam In Soedan. Een schoorsteen van 200 meter hoog zal volgend jaar boven Pernis uitsteken, waar door het Waterweggebied en omgeving zul len zijn verlost van de blauwe nevel en kwalijk riekende dampen, die Pernis nu via zijn 60 schoorstenen de lucht inblaast. De Shell Nederland Raffinaderij n.v., die op zijn complex van 450 hectaren 100 fa brieken heeft staan, gaat in die 200 me ter hoge schoorsteen 11.- miljoen inves teren. Deze ene schoorsteen zal het werk overnemen van 25 thans in gebruik zijnde lagere schoorstenen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 7