Van vijf Amerikanen na noodlanding bij Vijfhuizen niets meer gehoord Door illegaliteit gekaapte foto's brachten geen licht in de zaak V Ruby's verdediger Belli is een toneelspeler voor de balie Jan van Eibergen kwam nooit op de plaats waar hij wilde komen Nieuwe CNV-voorzitter stond nog tot 1946 op de steigers NYLON VELO ONOPGELOST DRAMA UIT DE TWEEDE WERELDOORLOG Havenberichten Sport in IJmond Arend Reym WONINGINRICHTING UIT THUIS VRIJDAG 28 FEBRUARI 1964 Noodlanding in polder Duitse mitrailleurs Foto's naar illegaliteit een ongekende luxe binnen ieders bereik MARKTPLEIN - IJMUIDEN gÉSx- •- en tóch Met PHILIPS TELEVISIE gezellige avonden Uiterlijke rust Loonbeleid Stichting Nutsspaarbank Medische verzorging tijdens het weekeinde OPEL en VOLKSWAGEN RIJSCHOOL voor alle rijbewijzen 25 februari 1944 was een kalme, zon nige winterdag. Er stond een zachte bries, die de akkers van de Haarlemmer meerpolder snel deed drogen, zodat de boeren aan de voorjaarswerkzaamheden begonnen te denken. Ook op een ander terrein had het fraaie winterweer vele activiteiten tot gevolg. Immers, 1944 was het vijfde oorlogsjaar; het jaar waarin de grote ken tering kwam die haar toppunt zou vin den in de invasie van de geallieerde le gers op het vasteland van Europa. In februari werden daartoe al voorberei dingen getroffen, onder meer bestaande uit bombardementsvluchten van steeds grotere aantallen geallieerde bommen werpers naar Duits gebied. Zo waren ook in de ochtenduren van de 25e februari 1944 weer grote formaties bommenwerpers begeleid door snelle jagers oostwaarts getrokken. Zoals al tijd ging de tocht naar vijandelijk gebied in gesloten gelederen, waarbij de condens- strepen van de toestellen nog lang tegen de blauwe lucht zichtbaar bleven. Het te rugvliegen dat omstreeks het middag uur plaatsvond geschiedde veel onre gelmatiger. Nu eens passeerde een kleine groep vliegtuigen, dan weer trokken er een paar over of gonsde er één alleen vliegend nader om over de duinen en het strand het laatste deel van de thuisreis naar Engeland te aanvaarden. Daarom zag men er op die dag in de Haarlemmermeerpolder niet zo vreemd van op, dat om half één 's middags een Amerikaanse bommenwerper uit het oos ten naderbij kwam. Wél vond men het op vallend, dat het vliegtuig belangrijk lager vloog dan de andere overtrekkers. Toen het nog ver weg was, kon men al zien dat het een viermotorig „Vliegend Fort" was. Boven het kruispunt IJweg-Schipholweg wijzigde de bommenwerper zijn koers en ging pal noordwestwaarts in de richting van Haarlem. Het vliegtuig verloor snel hoogte en daardoor was het duidelijk, dat er iets aan de hand was. De mensen, die op de Schipholweg stonden, ontdekten dat twee van de vier motoren stilstonden. Terwijl laag boven de bommenwerper twee Amerikaanse jachtvliegtuigen als snelle reuzelibellen cirkels draaiden en rondvlogen om hem tegen vijandelijke luchtaanvallen te beschermen, wijzigde het vliegtuig tussen Haarlem en de Ring vaart zijn koers. Het keerde en vloog, rakelings over de bomen op de ringdijk, naar de polder te rug. Ieder zag dat de vlieger zich gereed maakte voor een noodlanding. De bom menwerper kraakte door een boomtop bij een boerderij aan de Spieringweg nabij de rooms-katholieke kerk van Vijfhuizen. Vlak daarachter landde hij op een wei land. Alsof het een normale landing be trof, taxiede het viermotorige gevaarte over het gras, en wanneer na een kilo meter de IJtocht geen obstakel had ge vormd, zou het normaal tot stilstand zijn gekomen. Nu boorde de bommenwerper zich met de neus in de oever van de vaart. Vijf Amerikaanse vliegers vier officieren en één onderofficier stapten ongedeerd uit bet vrijwel niet beschadigde toestel op Haarlemmermeerse bodem. Hoewel er in deze polder gedurende de oorlogsjaren verscheidene geallieerde vlie gers konden ontsnappen, was het bij dit vijftal niet mogelijk. Op een kilometer af stand op de hoek van de IJweg en de Vijfhuizerweg waren Duitse stellingen van waar men over de vlakke akkers een ongehinderd schootsveld had op de plaats van de noodlanding. Weldra ratelden dan ook de mitrailleur, die de vliegers belet ten er vandoor te gaan en na korte tijd waren Duitse militairen uit de stellingen op de plaats van de landing om de Ame rikanen gevangen te nemen. Het vliegtuig was van de Vijfhuizerweg af goed zichtbaar. Op de neus was geschil derd, dat het 42 vluchten naar vijandelijk gebied had gemaakt. De uit de tanks lo pende benzine het „Vliegend Fort" had nog duizenden liters aan boord ver spreidde zich over het water van de vaart naar de Vijfhuizerweg. Daar, waar de vaart onder de weg doorstroomt heeft men toen het donker was geworden nog getracht deze benzinestroom in brand te steken, in de hoop dat het vliegtuig óók zou verbranden en de bezetters deze buit sou ontgaan. Dat is echter mislukt. 's Avonds maakte de B.B.C. bekend, dat van een Amerikaanse bombardements- vlucht naar Schweinfurt in Midden-Duits- land 59 bommenwerpers en 10 jachtvlieg tuigen niet waren teruggekeerd. De volgende dag lieten de Duitse militai ren in de Haarlemmermeer de na de lan ding door hen gemaakte foto's van het vliegtuig en de gevangenneming van de vliegers zien. Eén serie van deze Duitse opnamen belandde toen bij de illegaliteit. Onder het gezegde „Je kunt nooit weten hoe die foto's nog eens van pas komen", werden ze op een veilig plekje weggestopt. Niemand kon toen vermoeden hoe de foto's •ens zouden worden gebruikt. liet was al meer dan een jaar na de bevrijding toen er in Vijfhuizen en omge- ving opeens navraag werd gedaan naar de landing van het „Vliegend Fort" in fe bruari 1944. Er verschenen autoriteiten van het Nederlandse Bureau voor opspo ring van oorlogsmisdadigers in het dorp. I.ater kwamen er ook leden van de Ame rikaanse Inlichtingendienst, die speciaal met het onderzoek naar oorlogsmisdaden belast waren. Uit alles bleek, dat er iets fout was met hetgeen op die wintermid dag van 1944 op het weiland tussen de Spieringweg en de IJweg was gebeurd. Eén van de inlichtingenofficieren vertel de wat dit was: de vijf Amerikaanse vlie gers, die ongedeerd uit hun bommenwer- intussen al lang gedemobiliseerde op de foto voorkomende Duitse soldaten te vinden. Na veel moeite slaagde men erin. Eerst vond men er één. Later nog één. Maar het leidde niet tot het gewenste resul taat. Men had gehoopt, dat 't een sneeuw bal zou worden, dat men door de één op het spoor zou komen van de ander en zó uiteindelijk het lot van de vliegers zou ontdekken. Dit is niet gebeurd. De Duitse militai ren die in de laatste jaren van de oor log de barakken en bunkers op de hoek van de IJweg en de Vijfhuizerweg bevolk ten, konden maar weinig vertellen. Alleen dat de Amerikanen naar Amsterdam wa ren gebracht, wisten zij zich te herinne ren. Verder ontbreekt elk spoor. En daar mee werden de namen van deze vijf Amerikaanse vliegers bijgeschreven op de lijst van de vele duizenden vermisten in de Tweede Wereldoorlog. P. KJaassen Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Jason van Rotterdam; Lingestroom, Londen; Lady Mac- Gowan, Londen, explosieven voor Buitenhuizen; Jans. Londen; Valiant, Londen; Caroline, Lorient; Cortia, Gothenburg; King Fisher, Londen; Saar land, Antwerpen; Militenee, Brussel; Ubbergen, Klaipeda; Portelet, Swansea; Valga, Liepaja; Vechtstroom, Dagenham; Kruswica, Londen; Rijnstroom, Londen; Wexford, Boston, naar Koog a. d. Zaan; Hasseloe, Gefle, erts voor IJmuiden; Celebes. Rotterdam. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Gittelil naar Esbjerg; Catharina, Birkenhead, walsmate- riaal van IJmuiden; Noordborg, Ystad, kunstmest van IJmuiden; Lady MacGowan, Irvine, van Bui tenhuizen; Clothilda M., Berwick, kunstmest van IJmuiden; Forel, West-Hartlepool, walsmateriaal van IJmuiden; Clan Grant, Antwerpen; Esso Emden, Hamburg; Johanne, Oskarshamn, wals materiaal van IJmuiden; Fivelborg. Delfzijl, van Zaandam; Amstelland, Las Palmas; Larchbank, Londen; Martha Ahrens^ Rotterdam; King Fisher, Harlingen; Ariel, Helsinki; Temar, Boston; Bo- heme, Baltimore; Marwick Head, Newcastle; Finngerma, Trondheim. VrUdag kwamen in IJmuiden aan: Hoogvliet van Gent; Hangard, Karlskrona, hout voor Zaan dam; Andalien, Hamburg; Gouwestroom, Fowey; Aaltje, Londen; Goote. Antwerpen. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Ammon naar Nassau; Jongkind, Bremen: Else Danielsen, Pa lermo, walsmateriaal van IJmuiden. baPisom Het sterke nylon van Tapisom (zelfs sleepkabels worden van nylon gemaakt!) neemt geen vlekken op. Alles wat erop wordt gemorst, kan er met een eenvoudig reinigingsmiddel gemakkelijk worden afgehaald. Dank zij de stofdichte onderlaag is af en toe stofzuigen voldoende omïapisom volkomen stofvrij te houden.Tapisom kan niet worden geplet; zelfs door naaldhakken niet. In Tapisom ziet u geen naden. Het is krimpvrij, kan niet uitzetten, niet verschieten. Ga naar Tapisom kijken bij: unie „Het kan zijn dat er betere verdedigers zijn dan ik", zo zegt Meivin M. Belli, maar ik heb er nog nooit een in een rechtszaal gezien". De man die optreedt als verdediger van Jack Ruby heeft een ervaring van dertig jaar als advocaat en is bekend om zijn levendige en drama tische manier van optreden voor de ba lie. .'S'jéL.-'" Aan het begin van zijn loopbaan trad Belli eens op als raadsman van een vrouw die bij een tramongeluk in San Francisco een been was kwijtgeraakt. Belli kwam elke dag in de rechtszaal met een groot pak onder zijn arm dat was omwikkeld met vetvrij slagerspakpapier. Hij legde dat pak dan op een tafel en negeerde het tot de laatste dag van het proces. Toen begon hij het uit te pakken. Er ging een huivering door de zaal. Om een illustra tie te geven van het verlies dat de vrouw had geleden, haalde Belli een houten been tevoorschijn, toonde dit aan de juryleden en vroeg hun op ironische toon „het been te betasten, het warme bloed te voelen dat door de aderen stroomde". De jury wees de vrouw 100.000 dollar schadevergoeding toe. Belli zei in een vraaggesprek: „Ik heb mijn best gedaan te bewijzen dat ik geen waardige figuur ben volgens de standaar den van het Amerikaanse genootschap van rechtskundigen. Voor hen betekent die waardigheid het dragen van het juiste pak, het lid zijn van de juiste' club en het werken voor de juiste firma. Zij zien de wet als een zaak waarbij geld te ver dienen valt." Ik zie de wet als een prach- Over het geploegde land langs de Vijfhuizerweg gaan de Amerikanen hun dood tegemoet. Op de voorgrond drie der vliegers met (rechts) een Duitse bewaker. Ook op de achter grond loopt één der vliegers met een bewaker. Beide foto's behoren tot de opnamen, die de Duitsers in 1944 door de illegaliteit werden ontfutseld. Duitse Luftwaffe-manschappen on derzoeken de Amerikaanse bommen werper, die juist is geland met de neus in de IJtocht. Op de achter grond het dorp Vijfhuizen en de Spieringweg. per waren gestapt, waren vermist, spoor loos. Hoe? Waar? Men tastte volkomen in het duister. Uit de buitgemaakte papieren bleek, dat ze krijgsgevangen waren gemaakt, doch onderzoekingen hadden uitgewezen, dat ze nooit in een Duits krijgsgevangen kamp waren geweest. Men vermoedde dat een oorlogsmisdaad was gepleegd, waardoor de vijf vliegers het leven had den verloren. Bij de speurtochten in Vijfhuizen en om geving kwamen ook de door de Duitsers gemaakte foto's voor de dag. De mensen van de opsporingsdienst hoopten, dat de ze de sleutel zouden vormen om het raad sel op te lossen. Er werden grote reporduc- ties van gemaakt, waarmee in Duitsland naspeuringen werden verricht om de A ■•o'ï' fitüao V vr ösfaïï ï'Afc iaSsi if Het Kinheim-elftal neemt het voor de zaterdagcompetitie in een uitwedstrijd op tegen SVJ uit Heemstede. Kinheim staat drie punten voor op de belangrijkste con current, SIZO. Kinheim verschijnt met: De Boer; Van Kooperen en Grevink; Tiel- rooy, Sparreboom en Geerlofs; Visscher, Botvliet, Verburg, Nieuwenhuis en Bax. Het is niet alleen een zware verant woordelijkheid, maar het doet ook pijn de eigen bond te moeten verlaten. Ik heb echter in het belang van het C.N.V. gemeend niet te mogen weigeren". Dit zijn de woorden van de heer J. van Ei bergen, thans nog voorzitter van de Nederlands Christelijke Bond van Werk nemers in de Hout- en Bouwnijverheid, die op 24 maart de C.N.V.-hamer van de heer Van Mastrigt zal overnemen. Het is vreemd gelopen met de heer Van Eibergen. Naar zijn eigen woorden kwam het verzoek de protestantse vak centrale te gaan leiden ook voor hem als een volkomen verrassing en daarmee werd de lijn van zijn levensloop eigenlijk doorgetrokken. „Ik ben nooit terecht ge komen, waar ik meende te moeten zit ten", verklaarde de 57-jarige vakbonds bestuurder. Ook voor het aller laatste sportnieuws 100% service Philips-dealer Trompstraat 68 Tel. 5198 Op 19 juni 1906 werd Jan van Eibergen geboren als zoon van een fabrieksarbeider te Renkum. Hij was een van de vijf zoons. Na de lagere school moest hij reeds voor zijn elfde jaar aan het werk. Hij werd loopjongen, later metselaar en dit vak heeft hij uitgeoefend tot 1946 toe. Hoewel hij in zijn jeugd hoopte nog eens opzichter in de bouw te worden, werd hij in 1946 gekozen tot districtsbestuurder van de vakbond, waaraan hij toen al 17 jaar lang een deel van zijn tijd had gegeven. Het jaar daarop werd Van Eibergen reeds ge kozen in het bondsbestuur van de christe lijke bouwvakarbeidersbond en in decem ber 1949 werd hij voorzitter. In 1956 is de heer Van Eibergen ook gekozen als Tweede-Kamerlid voor de Arp. In deze functie kreeg zijn naam landelijke bekendheid toen hij in december 1960 een motie indiende die een regeringscrisis ver oorzaakte. Hij eiste namens de Arp. en de C.H.U. 5.000 woningwetwoningen meer. Toch heeft de heer Van Eibergen zijn carrière nooit gezocht. Met plezier heeft hij de Renkumse bouwvakarbeidersbond in de twintiger jaren opgericht en met ple zier is hij daar jarenlang voorzitter van geweest. Toen hij in 1959 werd aangezocht om C.N.V.-secretaris Roolvink op te vol gen die staatssecretaris werd, weigerde hij. Zijn hart lag in de bond waarvan hij inmiddels voorzitter was en hij meende de grens van zijn capaciteiten te kennen. Met warmte denkt de heer Van Eibergen ook terug aan zijn eerste bezoldigde vak bondsfunctie. In '46 kreeg hij als districts bestuurder het contact te behartigen met de bouwvakarbeiders in de vele opbouw- gebieden. Die arbeiders zaten grotendeels in kampen. „Toen zijn er banden gelegd die thans nog levend zijn", verklaart hij met voldoening. Zijn vijfjarige maatschap van het Ren kumse crisiscomité in de dertiger jaren ziet hij als belangrijk omdat hij komen de uit een zeer orthodox milieu leerde met andere levensrichtingen om te gaan. Dit zal in zijn toekomstige functie bijzon' der belangrijk worden en dit verklaart mede waarom het C.N.V. hem verkoos als voorzitter. Wat het eerst opvalt bij van Eibergen is zijn uiterlijke rust, het gemak waarmee hij zichzelf blijft in alle kringen. Autori teitenvrees heeft hij nooit gekend. Zijn levensbasis het christendom heeft hem geleerd dat alle mensen gelijk zijn en vanuit die basis leeft hij. Daarnaast staat hij echter open voor alle goeds in alle levensrichtingen. „Tot mijn spijt moet ik zeggen", aldus de heer Van Eibergen, „dat vele humanisten het christendom be ter in praktijk brengen dan sommige christenen". De oecumenische levenshouding van de nieuwe C.N.V.-voorzitter en zijn praktische zin maken duidelijk dat hij een sterk voor stander is van de huidige samenwerking der drie vakcentrales, ook al wil hij hier over thans niets zeggen. Daarentegen geeft hij zijn mening over het woonbeleid onomwonden. „C.A.O.- kwesties, stakingen, ambtenaren-salarissen of ambtenaren-pensioenen horen niet in de Tweede Kamer thuis," zegt hij. „Dit zijn kwesties die alleen de werkgevers en de werknemers in het bedrijfsleven aangaan." De Kamer dient zich alleen uit te spreken, meent hij, over de algemene sociaal-eco nomische koers van het kabinet. Het con tact tussen de regering en het bedrijfs leven over de loonpolitiek ziet de heer Van Eibergen momenteel als te innig. „Dit heeft ons het verwijt bezorgd bood schappenjongens van de regering te zijn. De debatten in de Tweede Kamer vorig tig, levend iets. Zoals ik het zie hoort de wet bij een proces waarin de mensen d« dingen tot uitdrukking brengen die zij vol gens hun sociale gedrag willen zien uit gevoerd. De wet zorgt ervoor dat dez« dingen gebeuren. Als dat niet op die wij ze gebeurt krijgt men dictatuur, zoals in de Sovjet-Unie. Ik zie de wet als een stel sel van menselijke rechten en de advo caat als een menslievend iemand". Deze logica, vermengd met menselijk gevoel, verklaart zijn rol als de voornaam ste raadsman van Jack Ruby, die wordt berecht wegens het doodschieten van Lee Harvey Oswald, de man die werd beschul digd van moord op president John F. Ken nedy. „Dit is wellicht een van de belangrijkst* gevallen uit mijn carrière", zegt Belli. „Er is natuurlijk een honorarium en mijn diensten zijn niet goedkoop. Ik had ver wacht 75.000 dollar te krijgen, maar er ia niet helemaal zoveel geld als de familie van Ruby eerst had gezegd". Mevrouw Joy Belli, de derde vrouw van de advocaat, zegt van hem: „Van één ding kun je zeker zijn: je hoeft je met hem nooit te vervelen. JONGELUI, sluit een jeugdspaarovereenkomst in de gemeente Velsen IJMUIDEN Artsen: J. J. Wuife, Röntgenstraat 1, tel. 4953; A. J. G. Wermenbol, Maasstraat 15, tel. 6388; F. M. van Stekelenburg, Leeuweriklaan 52, tel. 4290. Apotheek: Apotheek Kuylman, Lange Nieuwstraat 403. Wijkverpleging: voor IJmuiden en IJmui- den-Oost, zuster C. Nap, Rembrandt- laan 5, IJmuiden, tel. 02550-6195; voor Santpoort-Zuid, Santpoort-Noord en IJmuiden-Oost, zuster G. Lammerts, Curagaostraat 18, Santpoort, tel. 02560- 8756; voor Velsen-Noord, Velsen-Zuid en Driehuis, zuster J. Markerink, Geel vinkstraat 27, Velsen-Noord, tel. 02510- 3936. Verloskundigen: Mevrouw M. Bakker, Snelliusstraat 53, tel. 5053; mejuffrouw E. W. Engelhardt, Moerbergplantsoen no. 154, tel. 7949; mejuffrouw A. C. van Saase, Rijnstraat 92, tel. 8960. Tandartsendienst voor Velsen, Beverwijk en Heemskerk: M. C. Geurs, C. van Manderstraat 1, Heemskerk, tel. 02512- 2408. SANTPOORT Arts: M. M. C. Trooster, W. Daniëls- laan 14, Santpoort-Station, tel. 02560- 8410. Apotheek: Santpoortse Apotheek, Bloe- mendaalsestraatweg 145, Santpoort-Zuid, tel. 02560-8249. BEVERWIJK Artsen: van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagmorgen 9 uur: C. Versélewel da Witt Hamer, Vondellaan 29, tel. 02510- 23969; zondag van 9 tot 24 uur; J. A. Hommes, Plantage 154, Beverwijk, tel. 02510-26050. Tandartsendienst voor Velsen-Bever- wijk en Heemskerk: M. C. Geurs, C. van Manderstraat 1, Heemskerk, tel. 02512- 2408. Apotheek: zondag en de komende week nachtdienst: Apotheek J. H. Huisman, Wijkerstraat 163, Velsen-Noord, telef. 02510-23883. Vs sy KERKWEG 67 - SANTPOORT TEL. (02560) 8930 en 8947 als, de vakbeweging gaat kapot aan ac- mij behoeft de vakbeweging nergens bang ties hebben mij nooit veel gedaan. Volgens voor te zijn als zij in de eerste plaats vakbeweging blijft, dat wil zeggen een be- langen-organisatie. Overleg met de re gering blijft noodzakelijk uiteraard, maar de vakbeweging moet tenslotte zelf het be lang van de eigen leden tegen het alge meen belang afwegen." Een Opmerkelijke uitspraak voor iemand die zelf Tweede jaar vond ik bar dramatisch. Uitlatingen kamerlid is.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 9