Dorpelingen weten pan de prins geen kwaad WEES EEN DIER IN HET VERKEER p Bezoek aan Lignières, het [eboortekasteel van Doe Carlos Hf Zwarte huid, blonde pruik Wekelijks toegevoegd aan edities van Haarlems Dagblad,'Oprechte Haarlemst'he Courant en IJ muider Courant lyjjjte IT t J Potdicht Openhartiger G. B. Benesch wmxtÊm Deze Jeanne de France werd als 12- jarige door haar vader, Lodewijk XI, gedwongen tot een huwelijk met de vijftienjarige Louis d'Orléans, een verbintenis waar weinig zege op rustte en na welker snelle ontbinding de toekomstige heilige hier een zuster orde stichtte, die nog steeds bestaat. Er is voorts een ijzerwinkel en een boekhandeltje, dat vooral van ansicht kaarten lijkt te leven. Een postkan toortje dat herkenbaar is aan een uit hangbord waarop het woord „Postes" is geschilderd. Nauwe kronkelstraatjes met grauwe huizen waarvoor opstap jes geplaatst zijn met bloempotten die voor het komend voorjaar althans wat fleurigheid beloven. Een nogal driftig riviertje, de Arnon, dat zich rond het dorpsplein slingert, een onstuimig ge klater verwekt en naar het schijnt ook nog wel eens buiten zijn oevers wil treden. Persoonlijk houden we wel van zulke dorpjes die je alleen maar in Frankrijk vindt en waarop de latere eeuwen weinig vat hebben gehad. We kennen echter ook mensen die hier binnen een week rijp voor een ge sticht zouden zijn en die na een maand hun zelfmoordneigingen be slist niet meer zouden onderdrukken. EN DAN IS er het kasteel. Een kas teel dat in de zeventiende eeuw werd verwoest om daarna door een der gro te bouwmeesters van die tijd, Fran cois Levan, opnieuw te worden opge zet. En de beroemste tuinarchitect die Frankrijk ooit bezeten heeft, Lenötre die de tuinen van Versailles, Fon- tainebleau en van ettelijke andere Fran se koningssloten de lusthoven ontwierp tekende ook de parken rond dit kas teel. Fors en toch sierlijk verheft het zich als 'n burcht-op-een-eiland uit het water van de brede vierkante vijver. Het kasteel behoort trouwens aan het zelfde geslacht dat ook eens Versailles bezat om tenslotte in handen te ko men van prinses madeleine de Bour bon Parma, geboren de Bourbon-Busset de moeder van prins Hughues alias Don Carlos. Samen met haar gemaal prins Xavier, hoofd van de Bourbon-Parma- dynastie en leider van de Carlisten die zich graag de „infanteristen van Chris tus" noemen, resideert de oude prinses met haar familie een aantal maanden van het jaar op dit familiebezit, al zijn die bezoeken de laatste jaren dan ook steeds minder frequent en langdurig ge worden. IN DE Mic-helin-gids hadden we ge lezen dat het kasteel dagelijks tot zes uur bezocht mocht worden, maar voor een keer was die voortreffelijke weg wijzer er dan toch naast. De (verroes te) hekken in smeedijzer waarvan de symbolen der koninklijke herkomst- kronen en Christuskruisen verwerkt zijn, waren 's middags bij onze aan- De Spaanse pers heeft, zoals men weet, alle primeurs gehad in de romance van prinses Irene met Don Carlos. Een sprekend voorbeeld hier van leverde het te Barcelona ver schijnende dagblad La Vanguardia Espanola dat reeds in zijn edities van dinsdag 11 februari meldde: „La boda de Irene de Holanda y de Car los de Borbón se celebrara el 8. de abril" (het huwelijk van Irene en Carol zal op 8 april voltrokken worden) en „Alternaran su residen- cia entre Francia y Navarra" (zij zullen afwisselend in Frankrijk en in Navarre gaan wonen). Kennelijke speculaties zijn de plaatsen waar het huwelijk volgens La Vanguardia zou worden voltrokken, te weten „Ma drid, Parijs of Pamplona" (stad in het Noordspaanse bolwerk van de Carlistische beweging). komst potdicht en kennelijk van plan hun geheimen ook niet prijs te geven. Via een concierge vermochten we des ondanks contact te leggen met de „re gisseur" of slotbewaarder, monsieur Timel, die ons zelfs even toestond, van af de entrée, een blik te werpen op het monumentale bouwsel, dat zo'n twee honderd meters verder lag. Maar al spoedig bleek ook monsieur Timel aan zeer nauwe instructies te zijn gebon den, en als een panter verdedigde hij de „privacy" van zijn heer. „Hoeveel vertrekken telt nu wel uw slot?", hadden we zo zielsgraag gewe ten. „Zou ik u niet kunnen zeggen". „Hoe groot is het personeel?" „Ik mag u niet antwoorden". „Verwacht u de familie binnenkort weer terug?" „Het is mij niet bekend". NIETTEMIN konden we deze func tionaris toch nog de informatie ontwor stelen, dat de domeinen van Lignières ruim duizend hectaren land beslaan, die door een dertig verschillende boerenge zinnen worden bewerkt. Vooral veel graan. Ook wel paarden, maar niet om op te rijden. Toch is prins Xavier voorzitter van de plaatselijke renver- eniging, waarvan hij de dagelijkse zor gen overlaat aan burgemeester Budin. Prins Xavier pleegt door zijn oppas met „monseigneur" te worden aange sproken; zijn zoon wordt altijd voluit „Prince Hugues" genoemd. De naam Don Carlos is in Lignières onbekend. ALS INFORMATIEBRON toonde ab- bé Seveau zich gelukkig wat spraakza mer en openhartiger. Sinds zeven jaar is hij de zieleherder van zijn (armlas tige) parochie, en in die functie heeft hij uiteraard ook de familie De Bour bon goed leren kennen. Men zal geen kwaad woord over de Bourbons van hem vernemen. „Het zijn christenmen sen zoals men ze tegenwoordig weinig meer vindt", betoogt hij met warme instemming in het studeerkamertje van zijn pastorie waar geen kachel brandt en waar we samen dan ook eendrach tig met de voeten op de planken vloer zitten te trappelen, om de vochtige kou wat te bestrijden. Van het familieleven van de Bour bons hangt de pastoor een beeld op dat letterlijk in een handboek voor de be oefening der christelijke deugden zou kunnen worden overgenomen. „Ze zijn vriendelijk, voorkomend, niet verwaand en vol erbarmen voor de eenvoudige mensen. Monseigneur betaalt het onder houd van de kerk en van de school, of schoon hij voor zichzelf het geld toch allerminst over de balk gooit". (Een ver zekering die door de aanblik van het kasteel ook wel wordt bevestigd: er zullen heel wat potten verf moeten aan rukken alvorens Lignières ook maar in de verte in de schaduw van het blanke paleis van Soestdijk zal kunnen staan). Bij de foto's: Hierboven: een lucht opname van het sierlijke maar tamelijk verveloze kasteel van Lig nières. Links boven: de kapel van het slot. DIE INGETOGENHEID kenmerkt in tussen ook de wijze waarop de fami lie haar vakanties hier pleegt door te brengen. Men maakt wandelingen en doet ook wel eens een spelletje binnen, zo herinnert zich de abbé, maar fees ten of garden-parties zijn er nooit bij geweest. Op dolce-vita-uitspattingen zal men de Bourbons zeker niet kunnen be trappen. Het woord „patriarchaal" vindt de geestelijke wat fors ter omschrijving van het karakter der familieverhoudin gen. Maar dat er in den huize De HAASTIGE AUTOMOBILISTEN gebruiken vaak nogal beeldende termen om elkaar of andere weggebruikers aan te duiden. Veel van dat soort omgangstaal is ontleend aan het rustieke land leven, met name aan de veestapel. Men noemt elkaar os, ezel of rund al naar het uitkomt en dat is eigenlijk onbillijk. Onbillijk niet alleen ten aanzien van de medemens die in zo'n geval zelfs een aanklacht wegens belediging kan in dienen maar ook jegens de geïncrimineerde dieren die zich over bet algemeen veel verstan diger gedragen in het verkeer dan vele voet gangers en weggebruikers. Een os bijvoorbeeld zou er niet over peinzen (symbolisch bezien natuurlijk) om van een rijden de tram af te springen of om nog gauw even voor een aanstormende auto de rijweg over te steken. •èm DIEREN LEREN vaak vlugger dan mensen. Daarvan getuigt de volgende ware geschiedenis die zich voor 1938 in Oostenrijk heeft afgespeeld. In die jaren golden namelijk een tijdlang twee verschillende rijvoorschriften. In het oosten van het land moest men links houden, in het westen rechts. Aan de provinciegrens tussen Opper-Oostenrijk en Salzburg moest van rijrichting ge wisseld worden. Een boer die dagelijks met zijn os- senkar deze grens passeerde vergat echter herhaaldelijk zijn dieren naar de andere kant van de rijweg te sturen, waardoor hij steeds weer in moeilijk heden kwam met de gendarmerie. Op een morgen echter dommelde de ze domme boer op de bok in. Toen hij weer wakker werd zag hij dat hij zich al ver over de grens bevond en aan de goede kant van de landweg. Zijn os sen waren eigener beweging naar de andere zijde overgestoken bij het pas seren van de grensborden. En dat noemt men stomme dieren. AMERIKAANSE dier-psychologen hebben experimenten met ganzen ge daan ook spreekwoordelijke stomme lingen die altijd keurig op een rijtje lopen als zij zich verplaatsen. Het gold als ondenkbaar, dat zo'n koppel gan zen vrijwillig zijn instinctieve marsor de zou verbreken. Maar de Amerikaan se geleerden bewezen dat ook hier het verstand prevaleert boven het instinct Toen zij een toom ganzen alle uit een nest dwongen, een drukke ver keersweg over te steken, verbraken zij zelf de „ganzenmars". Twee of drie volgden de leider van de troep en flad derden kakelend voor een auto langs. De rest echter wachtte netjes (hoewel kennelijk in grote opwinding) tot het even iets stiller was op de weg. Pas aan de overkant verenigden zij zich om in gesloten gelederen verder te wag gelen. De leider had keurig netjes op de staartgroep gewacht. „VERKEERSMINDED" zijn ook ve le soorten in het wild levende vogels geworden. In vroegere jaren waren de Autobahnen in West-Duitsland vaak be zaaid met kadavers van overreden fa zanten. Tegenwoordig zijn dat zeldza me verschijningen geworden, zelfs in gebieden waar de autosnelwegen wild reservaten kruisen waar de vogelstand kunstmatig op peil gehouden wordt. On danks de steeds toenemende verkeers dichtheid laten de fazanten en ande re loopvogels zich niet meer verleiden tot riskante oversteekexperimenten zij zijn door schade en schande „wijs" geworden. VOGELS die dichter bij de mens le ven, zoals de mussen, spreeuwen en duiven in onze grote steden, trekken zich van het motorisch verkeer hele maal niets meer aan zoals iedere auto mobilist uit eigen waarnemingen kan bevestigen. Met volmaakte rust dribbe len zij op de rijbaan heen en weer om een brokje brood te verschalken of el- Verkeersongevallen met mensen ne men toe, die met dieren verminderen gestaag. Harry, de herdershond moest naar de veearts omdat hij zonder uit te kijken de rijweg over stak. Het zal hem niet gauw weer overkomen: hij heeft een pijnlijk lesje geleerd. kaar het hof te maken. Reeds denkt de automobilist, er een overreden te hebben, maar op het laatste ogenblik fladdert het „slachtoffer" nog even ter zijde. De brutaalste hebben zelfs uit gevonden, dat je rustig kan blijven zit ten als er een auto nadert, wanneer je maar zorgt dat je precies tussen de wielen terechtkomt. Zij zijn dan ook gevaarlijker voor de weggebruikers dan voor zichzelf. Want wie, om zo'n ge vleugelde straatjongen te sparen, snel het stuur omgooit die eindigt vaak zelf in het ziekenhuis of op een nog somber der bestemming. DE WEENSE dierpsycholoog dr. Ferdi nand Brunner heeft langdurige waarne mingen gedaan naar het gedrag van honden in het verkeer. Hij stelde vast, dat vooral de zwervers onder het hon- dendom volkomen „verkeersvast" zijn, nimmer zenuwachtig worden en zelfs in het drukste straatgewoel altijd een goed heenkomen vinden. Hetzelfde doet zich trouwens voor bij kleuters die de hele dag aan zichzelf overgela ten op straat „struinen". Zij hebben bar slechte verkeersmanieren, maar hun overkomt veel minder vaak een ongeluk dan kinderen die slechts te hooi en te gras zonder toezicht op straat spelen. BEROEMD is het (ook door dr. Brun ner gesignaleerde) geval van de oude straathond die regelmatig bij een druk kruispunt in een van Wenens winkel straten overstak. Hij wachtte daarbij steeds tot het stoplicht voor het krui sende snelverkeer op rood stond. Dr. Brunner merkt hierbij op dat het na tuurlijk volmaakt uitgesloten is, dat de hond de functie van het verkeerslicht „begreep". Hij concludeerde dat het dier verschil had leren maken tussen het geluid van rijdende auto's en dat van stilstaande, stationair draaiende motoren. Door ervaring had hij „ge leerd" dat hij voor dat laatste geluid geen angst hoefde te hebben. TEN GUNSTE van de mens moet hierbij opgemerkt worden dat er se dert de stormachtige ontwikkeling van het motorische verkeer in de laatste twee decennia reeds drie tot vier gene raties honden gekomen en gegaan zijn. Vier „hondelevens" lang heeft „men" dus reeds ervaring en lering kunnen opdoen om zich aan het moderne snel verkeer aan te passen. De huidige mens blijft dus de troost, dat wellicht zijn achterkleinkinderen model-wegge bruikers zullen zijn; hij zelf is dat bij lange na nog niet. Maar laten we er ons dan wel voor wachten, medemen sen voor ezel, rund of stomme hond uit te schelden. Nemen wij liever deze viervoeters als voorbeeld: wees een dier in het verkeer. Bourbon niets gebeurt of wordt beslo ten zonder toe- of instemming van Prins Xavier, hoeft volgens hem niet te worden betwijfeld. Elke ochtend ver schijnt het gezin, met de prins en de prinses voorop, trouw op het appèl voor de mis in de kapel, waar vaste stoelen (met wat versleten rood trijp bekleed) voor hen zijn gereserveerd. En bij da ingang van de kerk hangt de lijst van film- en televisieprogramma's die door de gelovigen wel en niet mogen wor den bekeken. Overbodige vraag natuur lijk of de abbé blij zou zijn indien prins Hugo wiens politieke ambities in Spanje hij een wat zonderling, maar overigens onschuldig, buitenissigheid je schijnt te vinden zich met Irene in Lignières zou kunnen vestigen. „En of", roept hij geestdriftig uit. „In ieder geval hoop ik een uitnodiging voor de bruiloft in Holland te zullen mogen ontvangen. En veertig parochia nen sparen al om ook van de partij te kunnen zijn. We huren dan een bus af. In drie of vier dagen zouden we uit en thuis kunnen zijn". We beloofden ab bé Seveau de wens van hem en van zijn gemeente aan Nederland over te brengen. Frank Onnen Dit seizoen zijn in Lagos, Nigeria dt pruikenrage voor vrouwen doorgedron gen. De nieuwste mannenmode is een Loemoemba-baard. Overal in de stra ten van deze westafrikaanse hoofdstad ziet men meisjes, zowel Westers als Nigeriaans gekleed, die een valse haar dos dragen. Een warenhuis heeft moeite, d« voorraad pruiken op peil te houden. Ve le vrouwen die erg chique willen zijn, kopen twee of drie modellen voor ver schillende gelegenheden. Zwart is het meest in trek, ofschoon men ook blonde en zelfs zilverwitte pruiken ziet dragen. Minister Van Buitenlandse Zaken Jaja Watjsoekoe zag dat een secretaresse van zijn ministerie een pruik droeg en beval haar de pruik af te zetten. „Zij kreeg een schriftelijke aanzegging, haar kastanjebruine pruik thuis te laten of anders van het bureau weg te blijven", zo staat te lezen in een verhaal op de eerste pagina van de in Lagos verschij nende Daily Express. „Lagos is plotse ling Hollywood gaan nadoen", schreef een andere krant. „Het doet ietwat vreemd aan volkomen donkere vrouwen licht haar te zien dragen. Maar als blanke meisjes zwarte pruiken dragen, waarom zouden Nigeriaanse meisjes dan geen witte pruiken dragen? zeggen ze." Vele jonge mannen kweken zorg vuldig baarden in verschillende model len. Het meest populair is de-snor-met puntbaardje, zoals die gedragen werd door de vermoorde Congolese premier Loemoemba. Korte en lange bakke baarden en heel kleine tandenborstel snorretjes ziet men overal. Een cursiefjesschrijver van een Ni geriaanse krant analyseerde dit ver schijnsel en kwam tot de conclusie, dat baarden op intelligentie wijzen en bij Afrikaanse leiders en stamhoofden al sinds lang in trek zijn geweest. „Maar terwijl baarden pruiken in de mode zijn verdwijnen de diepe sneden in de wang. Dit zijn stamtekenen en vele' moderne Nigerianen zien deze lit tekens als iets primit efs waarvoor ze zich schamen. Ze werden uitgedacht om stamfami- lies te kunnen identificeren. Sommigen hadden wel drie vertikale en drie ho rizontale littekens op elke wang. Hun oorsprong is niet bekend. De meeste mensen hier menen dat de tekens het eerst gebruikt werden om tijden» stamoorlogen vriend en vijand van el kaar te kunnen onderscheiden. rrT_ Een der vragen j die Nederland zich in verband met de verloving van prinses Irene stelt, betreft de J woonplaats die het toekomstige echtpaar zal i kiezen. Er zijn 5 vele namen genoemd en gissingen gedaan, maar de meeste kansen worden toegeschreven i aan het familiekasteel in Lignières, waal de prins ook is geboren en waar zijn ouders indertijd hun bruiloft vierden. In afwachting ran de definitieve onthulling, zijn wij in Lignières poolshoogte gaan nemen en hebben we een praatje gemaakt met lieden die de familie de Bour- bon-Parma en de prins al vele jaren kennen. LIGNIÈRES is een plaatsje dat bijna mathematisch-nauw- keurig in het centrum van Frankrijk is gelegen. Een dikke 300 kilometers ten zuiden van Parijs, een 500 van de zuid kust en een zelfde afstand van de noordgrens. Een ge hucht van hooguit tweeduizend koppen. Met twee koffie huizen die natuurlijk Café du Commerce een holle gelag kamer met een biljard in het midden en een vlezige waardin achter een doffe tapkast en Café de Paris zijn geheten. Een marktplaatsje met langwerpige „hallen" geschenk van de familie de Bourbon een school ander cadeau van dezelfde zijde en een vroeg middeleeuwse kerk die aan Jeanne de France is gewijd.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 13