PEKINGS IDEOLOGISCHE KOUDE OORLOG MET DE SOVJET-UNIE Heeft Mao Tse-To gelijk? Chinese communisten zijn niet vergeten dat Moskou hen vroeger steeds in de steek heeft gelaten ZATERDAG 29 FEBRUARI 1964 Erbl] door Raymond Scheyven, Belgisch oud-minister Betwist gebied Scherper en duidelijker dan waar ook, kan men in Peking constateren hoe diep de kloof is, die tussen China en de Sovjet-Unie is ont staan. Als de Chinezen de Russen uitmaken voor „revisionisten", dan klinkt dit woord in hun mond beledigender dan als zij het Westen en in het bijzonder de Amerikanen uitschel den voor „imperialisten". De regering van Peking, die de pers be- heerst, dirigeert een anti-Sovjetcampagne, die bij de Chinezen des te gemakkelijker inslaat, omdat zij alles wat blank is of van blanke herkomst, in zekere zin wantrouwen. Het volk reageert ongeveer zoals het Neder landse volk in de bezettingstijd. Nu bijvoor beeld fruit en groenten dit jaar overvloediger voorhanden zijn dan in vorige jaren, heet het: „Het duidelijkste bewijs, dat zij - dat zijn de Russen - er met alles vandoor gingen!" Men kan zich buiten China moeilijk voorstellen, hoever de Chinezen hun afkeex voor de Russen doordrijven, vaak tot op het kleinzielige af. Zo ben ik een uur te laat gekomen bij de Sovjet-ambassadeur in Peking, die mij voor een diner had uitgenodigd, omdat mijn chauffeur, hoewel ik die via mijn tolk nauwkeurige instructies had gegeven, voorwendde, dat hij de Russische ambassade niet wist te vin den en vervolgens verdwaald was. Sedert veertig jaar Papieren tijger Misverstand Veel incasseren Leider van berooiden Niet naast Stalin Het is een zeer moeilijke opgave in één artikel een overzicht te geven van het Chinees-Russische geschil. Tientallen boe ken en duizenden artikelen zijn erover ge schreven. In de jongste tijd volgen de Chi nese en Russische nota's elkaar snel op. Beschuldigingen en scheldpartijen lichten geleidelijk een tipje op van de sluier over een recente periode. Het is ondoenlijk in kort bestek ook maar de grieven van beide partijen op te sommen of de tragedie te be lichten want een „tragedie" is dit geschil. China ligt wat technische ontwik keling betreft tientallen jaren bij de Sovjet-Unie en de westerse mogendheden ten achter. De Chi nezen hebben het gevoel dat zij die achterstand zelf in enkele jaren kunnen inlopen. In de kringen van de Chinese regering te Peking weet men echter wel, dat het land eigenlijk best grootscheepse steun van het Westen zou kunnen gebruiken. Azië en China. China is een land, dat gedeeltelijk in de feodaliteit en gedeel telijk in een koloniaal bewind leeft en zijn zeer talrijke bevolking leeft voortdurend aan de rand van de hon gersnoodAndere volken in Zuid- oost-Azië, die in dezelfde omstandig heden verkeren, ondergaan vanzelfspre kend de invloed van China". De Chinese communisten hebben nooit nagelaten de volken van Azië of van het zuidoosten van Azië te beïnvloeden. Zelfs op het hoogtepunt van de Chinees- Russische vriendschap gedroegen zij zich reeds als de dynamische vleugel van het internationale communisme. Maar de Chinese ambities zijn gegroeid in evenredigheid met de verzwakking van de Chinees-Russische banden. Voor bij is de tijd, dat de Sovjet-Unie de revolutionaire ijver van de Chinezen kon controleren en matigen. Thans pro beert China niet alleen zijn buurlanden in beroering te brengen; het is in de gehele wereld aanwezig, overal waar ontwikkelingslanden de revolutionaire strijd beginnen. Het Chinees-Russische geschil wordt tenslotte nog aangevuurd door China's territoriale aanspraken. Ik had dit wel vermoed verleden jaar, toen ik mij afvroeg, waarom de Russen zo'n haast maakten met de „bezetting" van Si berië. De tijd van de vermoedens is voorbij; thans eisen de Chinezen bijna openlijk het gebied van Port Arthur op, Dairen, de Amoer-eilanden en het gebied van de Oessoeristroom, en zelfs enkele streken van Mongolië en het uiterste Oost-Siberië. De territoriale problemen zijn het scherpst gesteld in Sinkiang. Deze pro vincie in het centrum van Azië heeft steeds de belangstelling genoten zowel van Rusland als van China. Sinkiang is rijk aan ertsen en petroleum en wordt bewoond door een niet-Chinese bevol king, verwant aan de bevolking van de Russische zijde van de grens in het gebied van het Balkasjmeer en in de Illivallei. Al die gebieden hebben de Russen volgens de Chinezen verkregen door middel van verdragen, die een verslagen en verzwakt China werden opgedron gen. Daarom moeten die verdragen her zien worden. In 1950 had Stalin verklaard, dat hij wel wilde onderhandelen over de her ziening van die „dictaten". Maar kort geleden heeft Kroesjtsjev ook op dat gebied de destalinisatie ingeluid met de verklaring, dat, als men dan toch eeuwen in de geschiedenis terug wilde gaan om uit te maken aan wie dit of ander grondgebied toebehoort, men be ter kan beginnen bij Adam en Eva, de periode toen er nog geen staten en geen grenzen bestonden. Kabarovsk, dat ik in 1962 bezocht, drukte als het ware een uitdaging aan het adres van China uit. Het ligt nau welijks dertig kilometer van de gren* in het gebied ten oosten van de Amoer, dat de Chinezen door de Tsaren werd „ontstolen". Het wordt door de Sovjet- Unie geïndustrialiseerd als een specta culaire bevestiging van Ruslands' rech ten. En verleden jaar vertelde mij een Russisch academielid met een knip oogje: „Natuurlijk industrialiseren wij Siberië om economische redenen. Maar het is mogelijk, dat wij ook politieke motieven hebben...!" Het Chinees-Russisch geschil wortelt in een ver verleden en het vertoont allerlei aspecten, in die zin, dat het door meer dan één factor is beïnvloed. „Het ijs vriest geen drie voet dik in één nacht", zegt een Chinees spreek woord. De Chinese communisten zijn niet vergeten, dat Moskou hen in de steek liet toen Tsjang Kai-Sjek de Kwomin- tang oprichtte en hun bevel gaf hun revolutionaire legers te ontbinden en met Tsjang samen te werken. Zij zijn evenmin vergeten, dat Moskou nog in 1949, onmiddellijk vóór hun overwin ning nog met Tsjang Kai-Sjek onder handelde om de Russische belangen in Sinkiang veilig te stellen. Eerst in 1950, na Mao's bezoek aan Moskou, kreeg China de eerste finan ciële hulp van de Sovjet-Unie. Het bedrag was belachelijk laag 300 mil joen dollar in vergelijking met de enorme rijkdom, die de Sovjet-Unie verwierf uit de ontmanteling van de industrie in Mantsjoerije. Deze ont manteling moest vreemd genoeg gelden als „herstelbetaling" door Japan na Ruslands goedkope „overwinning" in 1945. Maar vooral de laatste jaren hebben de incidenten tussen Rusland en China zich opgestapeld. In juni 1959 heeft de Sovjet-Unie eenzijdig en zonder waar schuwing de honderden contracten ver broken voor de bouw van fabrieken en zodoende het gehele Chinese industriali satieprogramma in de war gestuurd. Eveneens in 1959 aan de vooravond van het bezoek van Kroesjtsjev aan de Verenigde Staten heeft Rusland het Chinees-Russische akkoord van oktober 1958 opgezegd en geweigerd China de toegezegde atoomgeheimen te onthullen. Nog in 1959 zou Kroesjtsjev tijdens de beroemde gesprekken van Camp Davis de eis hebben laten vallen, dat Amerika Formosa moest afschrij ven voor het de regering in Peking kon erkennen. In de zomer van 1960 riep Moskou plotseling de Sovjet-deskundigen terug, die ter beschikking van China waren gesteld. Deze deskundigen vertrokken hals over kop. Dit jaar tenslotte, deelde de Sovjet-Unie de Chinese leiders mee, dat zij een overeenkomst had gesloten met de Amerikaanse regering en voort aan gekant was tegen de verspreiding van kernwapens. Deze laatste „slag" heeft China erg getroffen en het ge hele Russische beleid sedert 1959 wordt er thans voorgesteld als een onderdeel van een reusachtig komplot. Dit „komplot" vertoont meer dan één aspect. Het eerste is van ideologische aard. Mao Tse-Toeng is een consequente Marxist: hij roemt nog altijd de „universele draagwijdte van de weg van de oktoberrevolutie". Hij zegt voorts met klem, dat „de revolutie een noodzaak is voor de volken, die nog onder de heerschappij van de impe rialisten en de kapitalisten leven dat de volken die de weg naar het socialisme reeds zijn ingeslagen de re volutie moeten voltooien". Trouw aan zijn ideologie blijft de Chinese leider geloven, dat er onont beerlijke en te verantwoorden oorlogen bestaan: de eigenlijke revolutionaire oorlog, die de kapitalistische heerschap pij aan het wankelen moet brengen. Hij weigert aan te nemen, dat het bestaan van kernwapens die onont beerlijke en te verantwoorden oorlogen verbiedt, zoals de Russen denken. Het ergert hem, dat Kroesjtsjev beweert: „De kernbom kent geen klasse-onder- scheid Het is de historische zending van de communisten de strijd van de Dit verschil in het bereikte ontwik kelingspeil verklaart waarom in China nog Stalins uur slaat. vijandig gezind zijn. Die vijandigheid brengt ons samen maar ieder van ons is tevens het produkt van een natio nale geschiedenis en wij bevinden ons op een verschillend peil van de revo lutionaire ontwikkeling. China door loopt nu de etappes, die wij dertig jaar geleden hebben afgelegdWij ge nieten van een hoger levenspeil; ons volk heeft dagelijks nieuwe behoeften en verlangt dat die worden bevredigd. Wij kunnen van onze mensen niet langer de opoffering vragen, die de Chinezen zich opleggen. Wij vinden dat het erg genoeg is, laten wij een weinig rust nemen: de socialistische wereld leeft toch in veiligheid. De Chi nezen zien dat anders. Zij willen dag in dag uit de maximale prestaties leve ren en klagen er dan over, dat onze machines niet tegen dergelijke inspan ningen bestand zijn. Zij zijn zeer trots. Zij willen op gelijke voet worden be handeld. Wij hebben het recht geëer biedigd te worden veroverd. Zij vechten nog voor dit recht. Zij zullen het berei ken op hun manier, die voor hen onge twijfeld de geschiktste is. Er bestaat een Russische spreekwoord, dat voor die situatie als geknipt is: „Men kan het hoofd van de ene mens niet op de schouders van de andere plaatsen." volken tegen het gevaar van een we reldoorlog met kernwapens te organi seren en te leiden!" Het ergert Mao nog meer, dat de Russen nu verkon digen, dat elke oorlog thans onver mijdelijk een wereldoorlog wordt en met kernwapens zal worden uitge vochten. Mao Tse-Toeng houdt staande, dat Kroesjtsjev in feite wijkt voor de ka pitalisten encapituleert door te wijken voor de kernbomchantage. De onontbeerlijke en gewettigde oorlogen moeten, aldus de Chinese leider, ook nu nog mogelijk zijn! Men mag natuurlijk het gevaar van een kernoorlog niet onderschatten. Maar niet iedere oorlog behoeft een kern oorlog te worden. Zijn er in Korea, Cuba en Algerije geen revolutionaire oorlogen tot een goed einde gebracht zonder dat er kernwapens werden ge bruikt? Waarom zouden de Aziatische volken dan geen strijd kunnen voeren tegen het kapitalisme zonder een kern oorlog te ontketenen? Kroesjtsjev's antwoord daarop luidt als volgt: „Wie zich niet wil inspannen om de wereldoorlog uit het leven van de volken te bannen, om een massale mensenslachting en de vernietiging van de beschaving te vermijden, verdient veroordeeld te worden Het is duide lijk, dat de Chinese kameraden het gevaar van een kernoorlog onderschat ten". Maar het dovemansgesprek wordt voortgezet: „Waarom zou onze ideolo gie haar optimisme moeten verliezen? vraagt Peking zich af. Niet de mens zal door het kernwapen worden ver nietigd maar het kernwapen door de mens, wiens scheppend genie spoedig een „anti-kernwapen" zal uitvinden. Wij zijn er vast van overtuigd, dat de mens niet overwonnen kan worden door de bom en daarom noemen wij haar een „papieren tijger". Maar ons ideolo- De Chinezen hebben gebroken met de Sovjet-Unie. Zij hebben voor Kroesjtsjev en zijn politiek geen goed woord over. De Chinese pers voert met veel succes een cam pagne tegen de Sovjet-Unie. Zij misprijst alles wat blank is. Haar communiqués worden door dui zenden, vooral jongeren, verslonden. gisch optimisme maakt ons toch niet overmoedig. Onophoudelijk hebben wij een algemeen kernwapenverbod bepleit en wel een verbod op de produktie, de proeven, het opslaan van voorraden en op het gebruik van kernwapens. Bovendien hebben wij herhaaldelijk voorgesteld het gebied van de Stille Oceaan kernwapenvrij te maken en een ruim kemvrij gebied in te stellen, dat alle landen zal omvatten, die de Oceaan raken, de Verenigde Staten in begrepen". De Chinezen beseffen niettemin wel, dat de Verenigde Staten nooit zullen instemmen met een ontwapening, die in feite de revolutionaire oorlogen zou aanmoedigen. Zij rekenen dus met de mogelijkheid van een kernoorlog. „Mocht een kernwapenoorlog uitbre ken", aldus een Chinese regerings woordvoerder op 1 september 1963, „dan zou slechts de helft van de we reldbevolking van drie miljard eraan ten offer vallen. Maar de proletarische helft zou overblijven om de laatste imperialisten te begraven De Chinese leiders zijn inderdaad in hun binnenste van oordeel, dat een kernbom met het vermogen tweehon- Trots en hoogmoedig zijn de Chine zen! In Peking hoorde ik voortdurend hetzelfde refrein: „De Russen hebben altijd de mond vol over de hulp, die zij ons verleend hebben. Maar zij zeg gen nooit een woord over de aanzien lijke steun, die wij hun gegeven hebben. Wij hebben ten dele de grondstoffen geleverd voor de Spoetniks en de kern wapens. De Sovjet-Unie heeft ons kre dieten gegeven, zeker, maar het ging om bescheiden bedragen, de rentevoet was vrij hoog en bovendien hebben wij er al een deel van teruggestort en wij zullen niet nalaten de Sovjet-Unie tot de laatste kopeke terug te betalen!" De Chinese nadruk op de bijdrage aan de Russische voortuitgang is als het verwijt van de pot aan de ketel. Eén van de laatste Russische nota's bevat immers de volgende zinsneden, die door de herhaling zonder meer ver nederend worden: „Wij hebben China geholpen Het Sovjetvolk heeft zijn bezit edelmoedig gedeeld met zijn Chi nese broedersDank zij de actieve hulp van de Sovjet-Unie kon China 198 hypermoderne bedrijven bouwen Met Russische samenwerking heeft China nieuwe industrietakken opge richt Duizenden Chinese specialisten en arbeiders hebben hun opleiding ge kregen in de Russische scholenDe Sovjet-Unie verleent haar technische medewerking aan China Welk volk zou niet geprikkeld wor den door dergelijke dingen? Wat de Chinezen echter het meest heeft ge kwetst is, dat zij onophoudelijk van de Russen hebben moeten horen: „Wij hebben u moeten helpen". Hoe is het mogelijk, dat de Russen niet hebben ingezien, dat zij van China de profeet en de „specialist" van het communisme voor arme landen zouden maken door het hun hulpverlening te ontzeggen? Zo komen wij vanzelf terecht op de Chinese roeping, het Chinese messianis me. „De grote verdienste van Mao Tse-Toeng", zo schreef de huidige pre sident van de republiek, Lioe Sjao-Tsji, in 1946, „is, dat hij de Chinese en Aziatische vorm van het marxisme heeft geconcipieerd. Marx en Lenin waren Europeanen, die in een Europese taal hebben gesproken over de Euro pese geschiedenis en problemen. Zij hebben zich niet beziggehouden met Het tweede aspect van het Chinees- Russische geschil houdt verband met het verschil in ontwikkelingspeil. In China slaat het uur van Stalin en in Rusland dat van Kroesjtsjev. Nog op het 21ste congres van de Russische com munistische partij in 1959 zei Kroesj tsjev: „Theoretisch zou het juister zijn aan te nemen, dat de socialistische landen min of meer tegelijkertijd zullen overgaan naar de hogere fase van de maatschappelijke ontwikkeling: de communistische samenleving". Wij zijn thans wel ver van die theorie ver wijderd! De Sovjet-Unie is er zich van bewust, dat zij een aanzienlijke voorsprong heeft op China. Kroesjtsjev belooft voortdurend, dat het tempo van de opmars naar de vooruitgang zal worden versneld. Hij kan er niet langer aan denken de middelen, die hij nodig heeft om het ontwikkelingstempo van de Rus sische economie op te drijven, te be steden aan verre revolutionaire oor logen. Hij kan er zelfs niet aan denken op China te wachten. In Peking heeft een Russische histo ricus het volgende heldere beeld van de toestand gegeven (geciteerd naar „Snow: the other Side of de River", bladzijde 662): „Zeker, wij vormen twee socialistische landen, twee landen, die het kapitalisme derd miljoen mensen te doden, er in China nog vijfhonderd miljoen in leven zou laten. Dezelfde bom zou in de Sov jet-Unie of in de Verenigde Staten de gehele bevolking uitroeien. Dit ont hutsende argument maakt iedere ver dere discussie natuurlijk onmogelijk. Het staat vast, dat de Chinezen ver trouwen op het „incasseringsvermogen" van hun zeer talrijke bevolking

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 14