HUWELIJKSBUREAU VOOR EENZAME OORBELLEN... m f F DE STERRENHEMEL IN MAART ft PUZZEL NUMMER 23 PANDA EN DE MEESTER-MEESTER 1 ITS C*j 1 DE SMARAGDEN RINC Ji 21 ZATERDAG 29 FEBRUARI 1964 Ons vers otgicrhaaï (A princess for Port Royal) door Frederick du Quesnay M POOLSTER „ocro.V 3?/ bloemendaalseweg 259 overveen tel. 02500-51728 lid NEVIS Cowboy-vakantie Kort nieuws Verjongingshormoon voor mannen V i 4) „O nee Max, wees niet gek," Mary keerde zich scherp naar hem om, ..wat ter wereld zou je willen doen? Je weet niets van de plagen in dit hol. 't Is waarschijnlijk de gele koorts of iets even miserabels en als dat zo is, is de oude man zo goed als dood." Ze klemde zich wanhopig aan hem vast. „O Max wees geen dwaas, 't is een verschrikkelijke reis en nog nacht ook." Max Avery duw de haar opzij en wendde zich tot de jongen. „Breng mij naar mr. Col- beck." Zijn stem was beslist, als een bevel. Mary beet zich op de lippen en volgde hen van het strand Die vervljongen, dacht ze. Binnen in de herberg was het heet en de meeste kaarsen waren al uitgegaan, het was laat. Peter Col- beck zat alleen aan een tafel te drin ken. Hij stond op, zijn ogen vol ver wachting toen voetstappen weerklon ken op de harde stenen vloer. Max ging onmiddellijk naar hem toe. „Mr. Colbeck geloof ik, ik ben Max Avery". Peter Colbeck gaf hem een krachti ge handdruk. Er was een vreemde nieuwe blik in Peters ogen, weg wa ren de lijnen van moeheid en teleur stelling die zijn gezicht tevoren ge tekend hadden. Zijn opluchting was onmiskenbaar en .Max kon zien, dat hier een man stond vol kracht en vol liefde voor zijn zieke vader. Peter's haar hing dik en zwart om zijn brede schouders, want vreemd genoeg droeg hij zijn eigen haar, terwijl de gewoonte in Jamaica was het haar kort te knippen wegens de uitzonderlijke hitte, en voor speciale gelegenheden een lange pruik te dra gen. Zijn oranje buis en witte linnen hemd waren bedekt met schuim en zweet, de hoge zwarte laarzen bespat met modder. Zijn gezicht was vuil, met een baard van een paar da gen. Maar ondanks dit alles merk te Max de krachtig getekende mond op en de ernstige vasthoudendheid van de diepblauwe ogen. Mary bij de deur, ongezien in het halfduister van de taveerne, voelde een vreemde opwinding. Deze vreem deling, zo verreisd en toch zo knap en zelfs nu in de vertwijfeling van het ogenblik vol leven en jeugd, deed haar de meer gepolijste Max als de minst aantrekkelijke van de twee zien. Ze sloop langzaam naderbij tot waar zij tegenover elkaar zaten. Te der sloeg zij een arm om Max' hals. Hij keek niet op, hij wist dat zij er was. Zijn stem klonk onbewogen. „Mr. Colbeck, dit is mevrouw Carle- ton, eigenares van deze herberg." Haar blik hield Peter vast, een vluch tige glimlach speelde om haar lippen en zij was blij, dat Max met zijn rug naar haar toe, de uitdrukking in haar ogen niet kon lezen. „Het is prettig met U kennis te maken, Mr. Colbeck. Ik hoop dat U hier nog eens zult terugkeren als U in Port Royal bent en dan onder ple zieriger omstandigheden. Peter bloosde en draaide zijn hoofd af. „Dank U," zei hij, „misschien la ter". Hij dacht: wat een vrouw! Haar ogen hadden hem verteld wie zij was en als die het niet gedaan hadden dan was de bedoeling in haar stem onmiskenbaar. Hij vond haar in weerwil van zich zelf fascinerend. Max Avery werd ongeduldig: „Kom, we moeten onmid dellijk gaan, wat zei U. Peter trachtte de draad van zijn be toog weer op te vatten.zoals ik zei, meneer, wij hebben geen ver trouwen in die man in St. Jago de la Vega, die zich dokter noemt. Dus stond mijn zuster Stella erop, dat ik dr. Warner ging halen, maar zoals U weet, is hij weg. Ik moet hulp halen, mijn vader is werkelijk erg ziek." „Naar wat U me verteld hebt," zei Max „denk ik dat Uw vader een bloe dende buikloop heeft er is geen tijd te verliezen, we moeten meteen gaan. We kunnen beneden aan de straat bij mijn pension stoppen en mijn tas ophalen. Beiden stonden op en Mary kon haar blik niet van Pe ter afhouden. Zij wist dat ze niet verder zou protesteren tegen Max' heengaan. Ergens wilde ze Peter hel pen. Haar stem was verre van vast toen ze zei: „Max je hebt je hoed op het strand laten liggen, zal ik iemand sturen om hem te halen?' „Mijn hoed.o maak je daar nu maar niet bezorgd over, ik pik onder weg wel een andere op." „Ik zal hem bewaren tot je terug komt," zei ze en haar stem was kalmer. Zonder te wachten tot hij hem aanbood, greep zij Peter's hand: „Ik hoop dat Uw vader spoedig beter is. Dit is een afschuwelijk klimaat voor ons Engel sen," en zich tot Max wendend „Schiet op", zei ze, „het is erg laat". Max en Peter liepen snel naar buiten naar de met stenen geplaveide binnenplaats van de herberg; drie treden leidden naar de straat. Mary's taveerne, gebouwd van bleek-rode steen met zijn jaloezieën voor de ramen, leek kleiner dan de omringen de gebouwen. Ergens huilde een hond en verderop wankelden twee dronken mannen arm in arm huiswaarts. De stank van rottend afval in het stilstaande water van de open goten mengde zich met het exotische par fum van de jasmijn en van de bloe men, die in potten op de balkons van de huizen stonden. De dronken kerels passeerden een andere slechtverlichte kroeg en de klank van kletterend staal en harde rauwe stemmen werden ge hoord boven het geschreeuw van de dronken mannen en vrouwen binnen. Max dacht dat er zelfs in de onder wereld van Londen niets was als dit. Peter liep naast hem als in een droom. Port Royal had naar het scheen voor hem geen verrassingen. Max verhaastte zijn schreden toen de schemerige omtrekken van zijn pension voor hen oprezen, iets afge zonderd van de rest, gelegen in een klein tuintje. Hij vroeg Peter te wachten, sprong de trappen op, stak de grote sleutel in de deur en ver dween naar binnen. Hoofdstuk III Enkele ogenblikken nadat Max Ave ry en Peter Colbeck de taveerne ver laten hadden, arriveerde Tom Jones. Hij was zwaar dronken. Zijn schoe nen klotsten zwaar op de vloer. Op zijn roepen kwam een der zwarten aanrennen. „Waar is iedereen voor de duivel?" schreeuwde hij. „Alstublieft meneer, het erg laat zijn meneer, iedereen naar huis gaan, de meesteres zijn boven." De jongen opzij stotend, liep hij naar de trap, stommelde onder veel lawaai naar boven en stond stil bij Mary's kamer. Hij greep de deur knop en rukte daar wild aan de deur was op slot. Hij bonsde er hard op en zonder langer te wachten trap te hij de deur in. De kamer was leeg op het maanlicht na, dat door de vensters stroomde. Tom, woedend, dat hij de kamer leeg vond, stampte woest naar de tegenoverliggende deur en struikelde daarbij over een stoel. Toen hij weer op zijn voeten stond zag hij een nieuw obstakel op zijn weg: een hoed, die gevallen was, toen hij de stoei omwierp. Een man- nenhoed met een rode pluim. Hij raapte hem op, bekeek hem en smeet hem weer weg. Dit was 't dus! Nu, hij zou haar eens wat laten zien en zo waar als hij leefde: hij zou die ke rel mores leren. Hij ging naar de achterdeur en sloop geruisloos naar buiten, langs de trap, die naar de tuin leidde. Staande op de bovendste tre de overzag hij het toneel, dat voor zijn troebele blik op en neer deinde. Hij zag de tuin beneden zich en ver derop het maanlichte strand, helder als de dag. Iets op het strand bewoog en hij zag de figuur van een vrouw. Zij was alleen en stond met de rug naar hem toe te kijken naar de zilve ren baan, die de maan trok over de zee. (Wordt vervolgd) VRIJWEL IEDERE VROUW die oor bellen draagt (en ivie doet dat niet tegenwoordig?) heeft wel eens een exemplaar van zo'n paar oorsieraden verloren. De overblijvende tweeling oorbel is dan van geen enkel nut meer en belandt meestal in het bijouterie- doosje, waar het de rest van zijn dagen in vergetelheid slijt. DUIZENDEN oorbellen worden ieder jaar verloren, maar zij worden zelden door de vinders teruggebracht of op een politiebureau gedeponeerd. Maar wat ge beurt er met hun pendants: de niet-ver- loren tweede exemplaren? Dat vroeg me vrouw Marcelle Dorsay in New York zich af. Vooral de goedkopere oorbellen, zo bedacht zij, worden bij duizendtallen in massa gefabriceerd en dus moeten er altijd ergens twee „verweesde" exempla ren van één model te vinden zijn, die sa men een nieuw paar zouden kunnen vor men. De moeilijkheid is alleen maar: hoe brengt men zo'n tweetal weesjes bij el kaar? MEVROUW DORSAY verschafte zelf de oplossing voor dit probleem. Zij richtte een soort huwelijksbureau voor eenzame oorbellen op, dat zij de „Dorsay Earring Exchange" noemde: een ruilbeurs dus waar alle eigenaressA van solitaire oor bellen terecht konden. Haar kantoor is ge vestigd in 200 West 57th Street in New York City en doet profitabele zaken. Via advertenties in dagbladen en damestijd schriften worden meisjes en vrouwen uit genodigd, afstand te doen van hun over tollige eenling-oorbellen en deze op te stu ren naar de Earring Exchange. Daar wor den de binnenkomende exemplaren inge boekt en volgens model en uitvoering ge sorteerd op grote plateaus, voorzien van een label met naam en adres van de ei genares. Komt er nu later een identieke oorbel binnen, dan wordt deze „gepaard" met het eerder ontvangen exemplaar en naar de eerste inzendster opgestuurd. Die betaalt dan een klein bedrag aan admini stratie en verzendkosten en daarmee is de zaak wat haar betreft rond. Zo is het mevrouw Dorsay reeds gelukt, honderden dames weer in het bezit te stellen van een compleet stel oorsieraden. Wil een in zendster wel delen in de kans, dat er ook voor haar een bijpassende bel gevonden wordt, maar wil zij van haar exemplaar niet voorgoed afstand doen, dan kan zij het corpus delicti na een half jaar terug krijgen van de ruilbeurs, die dan echter een klein bewaarloon bedingt. Alle niet- teruggeëiste exemplaren gaan, indien er geen paar gevormd kan worden, na een half jaar naar ziekenhuizen en rustoorden om daar als grondstof voor de arbeidsthe- rapie voor de patiënten gebruikt te worden. Mevrouw Dorsay heeft gemiddeld zo'n 200.000 oorbellen in voorraad en kan on geveer een van elke drie klanten geluk kig maken. Zo groot is haar omzet dat zij van de geïncasseerde bemiddelingspremies royaal kan leven en dat zal niemand deze vindingrijke Newyorkse misgunnen! Botsing met vogel. De piloot van een straaljager heeft een noodlanding moeten maken op de vliegbasis Eindhoven omdat boven Son een vogel door de ruit van de cockpit vloog. De vlieger werd in het gezicht gewond, maar slaagde er in de Thunderstreak veilig aan de grond te krijgen. Mercurius bevindt zich in het begin van de maand dicht bij de zon en wordt pas op het einde 's avonds in het westen zichtbaar. Op 31 maart gaat de planeet iets meer dan anderhalf uur na de zon onder. Venus is een zeer heldere avondster in het westen. Zij gaat meer dan vier uren na de zon onder. Venus nadert de sterrenhoop der Pleijaden aan het einde van de maand. Jupiter is s avonds in het westen nog even zichtbaar, maar nadert nu snel de zon. De planeet bevindt zich nabij Venus in het begin van de maand. Mars en Saturnus staan te dicht bij de zon en zijn dus onzichtbaar. O. TWEELINGEN rrJ 1 rMti exclusieve interieurs US, ■ïpsth-m-m Als een nevenattractie voor de be zoekers van de komende Wereldten toonstelling in New York City zijn in de staat van die naam een dertigtal „dude ranches" (namaak-veeboerderijen in Wild West-stijl) ingericht, waar men desgewenst een week „cowboytje" kan gaan spelen. Alles op en om deze ran ches is aanwezig, inclusief paarden, cowboytenues, een saloon-annex-dans- tent en een aantal lieftallige cowgirls, die als gidsen en instructrices zullen op treden. Men kan er vee brandmerken, hillibillie-songs zingen om een kamp vuur en zelfs revolverduels uitvechten met losse flodders, uiteraard. De meeste van deze ranches liggen nabij Lake George in de Adirondacks en zijn van New York City uit in enkele uren bereikbaar. Een week cowboyleven, in clusief vol pension, één barbecue, kost afhankelijk van de accommodatie tussen de f 220 en 650 per persoon. Naar Apeldoorn. De organisatie T.N.O. heeft Apeldoorn gekozen als centrum voor de nieuwe concentratie van instituten, om dat in de nabijheid van de T.N.O.-institu- ten in Delft geen terrein voor verdere uit breiding beschikbaar is. Het centraal tech nisch instituut en het metaalinstituut, in stituten met 450 medewerkers, gaan naar Apeldoorn. Protest. De motorrijwielreparatiebe drijven en reparatiebedrijven van land- bouwtractoren, verenigd in twee afdelin gen van de BOVAG, hebben geprotesteerd tegen de .Prijzenbeschikking onderhoud en reparatie auto's en andere motorvoer tuigen 1964" omdat de betrokkenen niet in de gelegenheid zijn gesteld hun oordeel te geven en zelfs niet op de hoogte zijn gesteld van de voornemens van de minis ter. Bovendien menen zij, dat er geen en kele aanleiding is tot een prijsmaatregel in hun branches. LONDEN (GPD) De 61-jarige Lon dense arts dr. Tiberius Reiter heeft ver klaard op een lezing voor medici dat Britse onderzoekers bijna gereed zijn met de vervaardiging van een hormoon preparaat dat aan oudere mannen jeugd en kracht zal „teruggeven". Na afloop van de bijeenkomst drukte een aantal dokters twijfel uit over de juistheid van deze bewering. Een hunner zei dat slechts een klein deel van de oudere mannen hiervan zou kunnen profite ren. Dr. Reiter had voor een groep top specialisten verklaard dat „gebogen, zich langzaam voortbewegende, en lang zaam denkende" mannen in de 60 of 70 door het hormoon „zo jong als mensen van vijftig" waren geworden. „Zij spre ken nu weer gewoon en lopen rechtop. Er waren zelfs veranderingen in hun stem, hun hele manier van doen en hun wijze van handelen." Het belangrijkste bestanddeel van het synthetisch samen gestelde elixer is een mannelijk hor moon dat een centrale rol speelt en om de 200 dagen in het lichaam van de patiënt moet worden gebracht. Het be vindt zich in een rond kokertje dat elke dag een kleine hoeveelheid hormoon, namelijk testosterone, in de bloed- sstroom loslaat. Deze langzame methode vormde „de sleutel van het succes". Het belang van testosterone werd reeds dertig jaar geleden ontdekt maar nu zou men er voor het eerst in geslaagd zijn, een nieuwe en betere methode te vinden om het toe te passen. Het kan thans in zijn zuiverste vorm zorgvuldig gedoseerd zoals insuline worden ge bruikt. Het hormoon heeft echter geen invloed op de levensduur. m Van 16 tot 19 maart is 's avonds het asgrauwe" licht van de maan te zien. Zonlicht, door de aarde weerkaatst, is de oorzaak van dit schijnsel. Let op de avonden van 16 en 17 maart op de positie van de maan ten opzichte van de heldere planeet Venus; de ver plaatsing na één dag springt in het oog! De eigenlijke samenstand tussen de twee hemellichamen valt op 17 maart te 7 uur ('s morgens!) en zullen we dus niet kunnen aanschouwen. Op 19 maart te 11 uur komt de maan in conjunctie met Aldebaran, de hoofd- 105. Ik Opgewonden snelde Jolliepop naar binnen, zal eens een hartig woordje met deze mr. Vlijmen spre ken!" zo riep hij verwoed. Hoe haalt deze onbeschaam de procureur het in zijn hoofd om tijdens mijn afwe zigheid mijn werkgever onder zijn voogdij te stellen? Hier moet ingegrepen worden!" „Kalm toch, Jolliepop!" drong Panda aan. „Meneer Vlijmen meent het goed met me, dat zegt hij zelf." „Ik hecht geen waarde aan zijn woorden," antwoordde Jolliepop. „Hij is onder valse voorspiegelingen binnengedrongen; dat tekent hem reeds als onbetrouwbaar." „O nee, hoor, dat kan niet," wierp Panda tegen. „Hij moet echt eerlijk zijn, want hij is advocaat. Iemand, die niet betrouwbaar is, gaat toch niet Rechten leren?" De knecht gaf hier geen antwoord op. Driftig opende hij de deur van Vlijmens kantoor en sloot deze achter zich met een slag. Panda hoorde, hoe daarbinnen met stemverheffing werd ge sproken. Het was een kort maar krachtig onderhoud, want het volgende ogenblik kwam Jolliepop al weer naar buiten, voortgestuwd door een ferme schop... ster van het sterrenbeeld Stier. Weer een samenstand die overdag valt, en die wij dus niet kunnen kunnen zien. In de avond van de 19de zullen we alleen kunnen bemerken dat de maan de ster voorbijgetrokken is. Op 20 maart te 15.10 is het nacht evening: voor het Noordelijk halfrond betekent dit het begin van de astrono mische lente (het begin van de herfst voor het zuidelijk halfrond). In 1964 begint de lente dus niet op 21 maart. Eigenlijk is dit maar een kwestie van afspraak. Voor de weerkundigen bestaat de lente uit de drie maanden maart-april-mei, en begint zij dus op 1 maart. Op 25 maart te 4 uur staat de maan in de nabijheid van Regulus, de hoofd ster van de Leeuw. En tenslotte, op 31 maart des avonds, staat Mercurius drie graden van Jupiter. De twee planeten kunnen 's avonds in het westen worden opgezocht even na zonsondergang. Observeer liefst met een veldkijker; zo hebt u meer kans de hemellichamen in de luchten van de avondschemering te ontdekken. Van 29 februari tot 31 maart lengen de dagen met 1 uur en 58 minuten. Om de kaart te richten moet men ze boven het hoofd houden, en het N laten samenvallen met de noordelijke hori zon. De stand van de hemel is die op 15 maart te 21 uur. Voor vroegere tijd stippen de kaart draaien in de richting van de wijzers van een uurwerk, voor latere waarnemingen in tegenoverge stelde richting. De plaats van de maan is voor enkele avonden aangegeven. De getallen duiden de dag van de maand aan. De plaats van Jupiter (J) is aan gegeven, alsook de schijnbare loop van Venus (V). De stippellijn die door de Zwaan en de Voerman gaat duidt de hartlijn van de Melkweg aan. De andere gestippelde lijn is de ecliptica (Dieren riem); de zon, de maan en de voor naamste planeten bevinden zich steeds in de nabijheid van deze lijn. Horizontaal: 1. ham (ZN), 4. soort van hamer, 8. opgeld, 12. meisjesnaam, 13. le vensvocht ip organi sche lichamen, 14. rivier in Rusland, 16. I gem. in Gelderl., 17. onbeduidend, 19. wat tot dekking dient, 21. deel van de bijbel (afk.), 22. afkorting van idem, 24. mu zieknoot, 25. mount (afk.), 26. uitroep, 27. binnenkort, 30. maan stand, 32. scheikun dig element (afkor ting), 33. staat meest al boven drukwerk, I 34. plechtige gelofte, 35. bijwoord, 37. ge luid van een ezel, 39. meisjesnaam, 41. godsdienst (afkort.), 42. nevenschikkend voegwoord, 44. onbep. voornaamw., 46. be hoeftig persoon, 47. zijtak Fulda, 48. nauwe, 50. meisjes- I naam, 52. afkorting van Ezechiël, 53. zwakke, 55. soort onderwijs (afkorting) 56. staatsbedrijf (afkorting), 58. deel van het oor, 60. rund, 61. voorzetsel, 62. scheik. element (afk.), 64. teugel, 67. rivier in Siberië, 69. meisjesnaam, 71. voornaam woord, 72. scheik. element (afk.), 73. voor zetsel, 75. stroperij, 78. vorstelijk eigendom, 81. mijnheer (Eng.), 82. gem. in Gelderl., 84. stoot, duw, 85. hond, 86. ruk, haal, 87. vat met een hengsel, 88. Nederl. leer dichter. Verticaal: 1. lichaamsdeel, 2. hogepries ter te Silo, 3. stad in Italië, 4. toverkunst, 5. voorzetsel, 6. bekende afkorting, 7. be roemd Frans beeldhouwer, 9. gebaar, 10. dorpje onder de Dr. gem. Vries, 11. gek heid, 13. muzieknoot, 15. scheik. element (afk.), 18. geheel de uwe (afk. Lat.), 20. lengtemaat (afk.), 23. werpanker, 24. rijtuig op twee wielen (Ind.), 26. donkere zolder in molens, 27. boom, 28. lidwoord (Fr.), 29. gebod, 31. kolenemmer, 32. gem. in N.Brab., 33. gem. in N.H., 36. vervoermiddel, 38. stad in Drente, 40. korte degen, 41. hoofd deksel, 43. hoofddeksel, 45. eer, 49. bij woord, 51. vette vloeistof, 52. gem. in Gel derl., 54. deel van het skelet, 57. suo loco (afk.), 59. bekende afkorting, 60. aardrijks kundige aanduiding (afk.), 63. honigbij, 65. Noors christenprediker in Groenland, 66. grensriviertje tussen Sleeswijk enHolstein, 67. muzikaal toneelspel, 68. dorp in Gel derland, 70. ontkenning (Eng.), 73. voor zetsel, 74. gezellig, 76. schijn, voorkomen, 77. lidwoord, 79. jongensnaam, 80. onbep. voornaamw., 83. emeritus (afk.), 84. voor naamw. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen voor donderdag a.s. in ons bezit te zün. OPLOSSING PUZZEL No. 22 1. letter, 2. genoeg, 3. Dommel, 4. regent, 5. repuls, 6. selene, 7. benard, 8. servet, 9. moeder, 10. slegel, 11. donker, 12. streng, 13. staart, 14. genade, 15. lommer, 16. IJs land, 17. boerin, 18. beleid, 19. herder, 20. legger, 21. kerker, 22. meteen. LEMELER- VELD—GRAMSBERGEN. PRIJSWINNAARS PUZZEL No. 22 ƒ7.50: J. E. van Schenk Brill, Kwekers- laan 3, Santpoort. ƒ5.00: F. A. H. Bos, Voorweg 23, Heem stede. 2.50: W. Drinkenburg, Brouwerskade no. 55 zw., Haarlem.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 21