Turkse en Griekse extremisten plaatsen hem voor een dilemma Taak van VN-macht is de ontwapening van Turken Ut Erhard spreekt in Nederland ook over Europese eenwording Zweedse prinses verlooft zich Kwestie-Habsburg is in Oostenrijk weer actueel WERELDNIEUWS lp Zonder klemmen lijmt u snel met SNELFIX r Van dag tot dag missie Schoten van douane troffen Belgisch smokkelaar MAKARIOS TUSSEN TWEE VUREN Blijde gebeurtenis in Belgische gevangenis ^^raatótoel Congres vraagt om reclameverbod voor pijnstillers Nu tien juryleden in Rubyproces 3 vrijdag 28 febr. t/m zaterdag 7 maart nieuwe K0MPLETE UITRUSTINGEN amsterdam Op de ZATERDAG 29 FEBRUARI 1964 Enorme verscheidenheid van tweewieler-produkten in een fleurige voorjaars-entourage van duizenden bloemen. De lente begint dit jaar in de RAI! Toeris tische inzendingen uit alle delen van het land, met daaraan verbonden een boeiende prijsvraag: iedere dag kans op f500.-. Curieuze tweewieler-constructies, racemodellen, ve- teranenclub-, scooterclub- en kart-centra. Opvouw bare fietsen met een proef-circuit. Uitgebreide AN WB- voorlichting. Openingstijden: 10-17 uur en van 19.30-22.30 uur. Zaterdagen en zondag van 10-18 uur. Toegang: f2.- voor alle maatschappijen van de koopvaardij. Direkt uit voorraad. UNIFORMSPECIALISTEN Zijlstr. 71 (t.o. Twentsche Bank) Excursies garantie Bonn pessimistisch over missie hondskanselier Elias Zal gas nu toch voordeliger worden De Roemeense premier Maurer gaat over enkele dagen met een groep van zijn communistische partij- en landgenoten in Peking praten. Onderwerp van gesprek is de „eenheid in het socialistische kamp" Het communiqué dat hierover is ver schenen, duidt een fase aan in een ont wikkeling die, hoe kenmerkend ook, in het Westen vrijwel onopgemerkt is ge bleven. De Roemeense communisten hebben steeds de opvattingen van de Russische partijgenoten in het geschil met de Chinese kameraden gesteund. Ze hebben dat nim mer klakkeloos gedaan. Zij verbraken, bij voorbeeld, de banden niet met Albanië. De laatste tijd hebben zij steeds meer de na druk gelegd op wat de westerse communis ten bindt aan de partijgenoten in China. Een scherp oordeel over de Chinese com munisten heeft men zich in Roemenië nooit gepermitteerd. Men vermeed dat bijna angstvallig. Dat heeft men in Peking duidelijk ge waardeerd. Terwijl de verhouding tussen het Russische blok en de Volksrepubliek- China het stadium van ideologische scheld partijen en verwijten had bereikt, en zelfs nog daaronder zakte, bleef de toon van Peking in het contact met Boekarest vriendelijk en hoffelijk. Het is duidelijk dat Maurer naar Peking gaat met de gedachte dat hij misschien de aangewezen man is om te bemiddelen in de familievete, die de zaak van het communisme in de wereld ongetwijfeld reeds heel veel schade heeft gedaan. Hij zou reeds aanzienlijk veel bereiken, indien hij de Chinezen ertoe zou kunnen bewe gen weer aan de conferentietafel te gaan zitten met de Russen. Daarop zal hij ongetwijfeld spelen. Hij doet dat dan op het ogenblik dat Russische grensdeskundigen in Peking proberen met de Chinezen tot een gesprek te komen over enkele grensgeschillen. De missie van Maurer is allesbehalve gemakkelijk. Het geschil tussen Russen en Chinezen over de weg die moet worden gevolgd om de invloed van het communis me in de wereld uit te breiden, is ge compliceerd. De standpunten worden niet alleen be paald door de interpretatie van leerstel lingen. Die speelt in feite maar een on dergeschikte rol. Zij is de vlag die de la ding moet dekken. Het wezenlijke verschil van mening is een gevolg van het feit, dat de Sovjet- Unie in economische en sociale ontwikke ling de Volksrepubliek China tientallen ja ren vóór is. De kinderen en kleinkin deren van de revolutie in Rusland wil len de vruchten gaan plukken van de plant waarvoor hun vaders en grootvaders de zaailingen hebben uitgezet en zich onnoe melijke offers hebben getroost. In de Volksrepubliek China zijn het nog steeds de vaders en grootvaders zelf die aan hun revolutie werken. Zij hebben in zeer korte tijd ongelooflijk veel gepres teerd. Zij hebben ook het kan niet an ders op heel wat gebieden ernstig ge faald, maar geven het niet op. Terwijl nu in de Sovjet-Unie de pro- duktie van verbruiksgoederen krachtig wordt bevorderd, is men in China nau welijks het stadium van de ongebreidelde industrialisatie ingetreden. Hiervoor wordt alles op het spel gezet. De Russen herinneren zich de offers die gebracht zijn om hen op de rand van een zekere mate van welvaart te brengen. De Chinezen menen dat zij in de wereld nog alles hebben te winnen, omdat zij in het eigen land nog steeds aan het zaanien zijn en het oogsten nog wel een generatie op zich zal laten wachten. Het is voor Maurer eigenlijk ondoenlijk een formule te vinden die dit verschil in historisch moment kan overbruggen. Hij zal reeds meer dan tevreden zijn, indien de Chinezen bereid gevonden worden er niet zo mee aan de weg te timmeren. Een Belgische smokkelaar is in het grensgebied ten noorden van Turnhout door twee kogels, afgevuurd door de Nederlandse douane, getroffen. De man werd ernstig aan een been gewond. De Belgische pers spreekt van een „grensincident", omdat de smokkelaar zich reeds op Belgisch grondgebied zou hebben bevonden. De smokkelaar weigerde gevolg te geven aan een bevel van de Nederlandse douane om te blijven staan en sloeg op de vlucht. Bij de beschieting werd hij twee keer in een been getroffen. De Belgische Rijkswacht nam zijn auto in beslag. Er werden vervalste nummer platen en autopapieren in aangetroffen. WWWWWWVWWVWVWWWWVWWVWWWWVWWWWI/WWWI *WWWWWWWVWWW/W\Hfl/VWVVtfWWVWVVVVVWVVVWW MALTA NOG NIET ONAFHANKELIJK LONDEN (Reuter) De Britse regering heeft de beraadslagingen over de verle ning van onafhankelijkheid aan Malta ge schorst, nadat pogingen om tot een politiek compromis te komen niet tot resultaat heb ben geleid. De besprekingen met politieke leiders van Malta hadden tot doel het eiland 31 mei onafhankelijk te maken. (Van onze reisredacteur W. L Brugsika) NICOSIA Tussen de schrale heuvels buiten Nicosia staan de legertenten op stenen en modder. Langs een slordige prikkeldraadversperring slenteren een paar donkere, zwaar-gesnorde mannen met jachtgeweren. Achter die geïmproviseerde wacht kamperen nu al twee maanden lang 3500 Turks-Cyprische mannen, vrouwen en kinderen. Geiten met verbaasde ogen en honden met vlooien houden hen gezel schap. Zij bidden vijf keer per dag en eten één keer per week vlees. Gevlucht voor de Griekse Cyprioten uit Omorphita, een voorstad van Nicosia, leven zij op de schrale rantsoenen van de Turkse Rode Halve Maan en op de hoop dat het Turkse leger vandaag of morgen voet aan wal zal zetten om de Griekse Cyprioten mores te leren en Cyprus in twee stukken te delen. Het Turkse deel van de Cyprische voor lichtingsdienst alle regeringsinstanties zijn al in twee delen uiteengevallen or ganiseert dagelijks excursies voor buiten landse bezoekers naar dit vluchtelingen kamp. De tocht gaat eerst naar het uit gestorven Omorphita zelf. In december hebben gewapende. Grieks-Cyprioten deze voorstad overvallen, een aantal Turken vermoord, een aantal huizen in brand ge stoken, andere kort en klein geslagen en leeggeplunderd. Sindsdien is Omorphita een van de vele niemandslanden tussen de twee partijen. In een gat, door een gra naat in een muur geslagen, zit een kat op mussen te loeren. „Vraag zelf aan de mensen," zo zegt de Turkse voorlichter in het tentenkamp, of zij, na wat er in Omorphita gebeurd is, nog met de Griekse barbaren kunnen samenleven." „Camera loopt," zegt de regisseur van het Italiaanse t.v.-team en de interviewer vraagt aan een oude Turk met televisie- genieke gelaatstrekken: „Kunt u na wat er in Omorphita is gebeurd nog met de Grieken samenleven?" „Yok", zegt de Turk, hetgeen nee be tekent. „Wat wilt u dan?", vraagt de Italiaan. „Taksim", zegt de Turk, hetgeen zo veel wil zeggen als deling. De Turkse voorlichter kijkt tevreden en hoopt dat niemand op het idee komt om aan de Grieken te vragen, hoe dat nu zit met Omorphita. Dat zit zo: in 1958 over vielen gewapende Turken de Griekse voor stad Omorphita, vermoordden een aantal mensen, staken wat huizen in brand, sloe gen andere kort en klein of plunderden ze. Het Britse koloniale bestuurkeek toen voor het gemak een andere kant op. Wat Omorphita betreft is de stand dus nu gelijk. Maar met dit soort gelijk komt Cyprus niet veel verder, want aan beide kanten zijn er mensen die op een beslis singswedstrijd aandringen en die hun res pectieve volksgroepen in de strijd mee sleuren. Deze politieke leiders zijn minder modern dan de luchthaven van Cyprus, de uitstekende hotels en door de Britten achtergelaten administratieve structuur zouden doen vermoeden. Met de Cornet op Nicosia vliegt men naar de negentiende eeuw, naar een ex treem nationalisme. Aan de Turkse kant is er de zeer Turk se, volslagen minachting voor alles en iedereen die anders is. Turkije heeft zijn imperium verloren maar niet zijn mis prijzend superioriteitsgevoel. En d£ Turk se leiders op Cyprus bezitten de mysan- thropie van het nationalisme: zij denken aan Turkije en niet aan de Turken. Twee Turks-Cyprische journalisten die op mo derner politiek en Turks-Griekse samen werking aandrongen, hebben zij dan ook op dezelfde tijd, zij het op verschillende plaatsen, laten afslachten. De Turkse leiders proberen ook die Tur ken, die niet de gemengde dorpen of wij ken willen verlaten onder dreiging van ge weld te pressen naar Turkse dorpen of wijken te trekken. Wie niet gaat wordt af gerost. Aan de Grieks-Cyprische kant heeft men de mond vol van het hellenisme. Maar dat is niet helemaal het soort dat op Nederlandse gymnasia wordt onderwe zen. Achter de Byzantijnse figuur van de president-priester Makarios staan hardere mannen, zoals de arts Lizarides, en de journalist Samson die niet allen hun eigen extreem-nationalistische kranten maar ook hun eigen legertjes hebben, die er geen been in zien af en toe Turkse kinderen te vermoorden ter meerdere glorie van de bakermat der beschaving. Deze extreme kernen aan beide kanten hitsen steeds hun respectieve volksgroepen die au fond niets anders willen dan rustig verder leven door incidenten, pro vocaties en fanatieke propaganda tot nieu we acties op. Onder het kruisvuur van die haarpropaganda is het gelijk van een der beide partijen dan ook niet meer te onder scheiden, eerder het ongelijk van beide. De vraag wie er het eerst geschoten heeft, doet er trouwens weinig toe. De Turkse minderheid was zonder meer be reid de Grieken tot een aanval te pro voceren, „volkenmoord" te roepen en op Turkse interventie te hopen. De Griekse extremisten waren tot die aanval bereid omdat zij niet geloofden dat Makarios1 redelijk voorstel tot wijziging van de grond wet dat een eind zou maken aan de Turkse constitutionele sabotage enige kans van slagen had. Deze stand van zaken plaatst Makarios voor een afschuwelijk dilemma. Zijn vrij heid van handelen raakt nationaal en in ternationaal steeds verder beperkt. In feite heeft hij het recht geweld te gebruiken tegen de „Turkse opstandelin gen", een gemeenschap die op een volko men regelmatig voorstel tot wijziging van de grondwet, antwoordde met het opzeg gen van haar medewerking aan regering tidos Uw garantie voor verrukkelijk fruit. het allerbeste uit de topklasse. BONN (AP) Kanselier Ludwig Er- hard van West-Duitsland zal tijdens zijn bezoek aan Nederland verdere pogingen doen om de politieke samenwerking in Europa te bevorderen. Erhard begint hier mee een reeks bezoeken aan de Benelux landen, na de grote landen in de E.E.G., Frankrijk en Italië te hebben gepolst. Hij zal zondagavond uit Bonn naar Den Haag vertrekken en dinsdag in de Duitse hoofdstad terugkeren. In regeringskringen in Bonn is men nogal pessimistisch ge stemd over de resultaten van het bezoek van Erhard aan Den Haag. Men wijst daarbij op de grote verschillen van op vatting tussen Frankrijk en de vijf overi ge leden van de E.E.G. De assistent perschef Werner Krüger zei vrijdag op een persconferentie dat de onderwerpen welke Erhard in Den Haag wil bespreken ook de Kennedyronde en de fusie van de uitvoerende commissies van de E.E.G., Euratom, en de Kolen- en Staalgemeenschap omvatten. W.-Duitsland en Nederland zijn het niet eens over het aantal leden dat de geza menlijke commissie zou moeten tellen. West-Duitsland wenst negen leden en Ne derland veertien. Dit grotere aantal zou de kleine landen in de E.E.G. meer stem men in de commissie bezorgen. Deze kwestie van het aantal leden in de nieuwe commissie was nog niet opgelost toen de Raad van Ministers van de E.E.G. erover vergaderde. Krüger zei verder dat kanselier Erhard nog pas kort geleden over een „Europa van gelijken" had gesproken waarmee hij te kennen had willen geven dat de kleine landen er zeker van kunnen zijn dat hun wensen nooit zullen worden genegeerd. en staat. En ook met separatistische actie die regering, politie, strijdkrachten, open bare diensten en het Cyprische volk al in feite heeft gesplitst. Geeft Makarios echter het sein tot actie aan de 25.000 gewapende Grieks Cyprio ten, dan wordt dat niet een straf-geleide campagne om de Turken te ontwapenen en hun concentraties te verstrooien maar een wilde schietpartij door de extreem-na tionalistische oorlogsheren met hun privé- legers. Dan speelt hij Kutchuk in feite in de kaart en lokt Turkse of internationale interventie uit. Zo heeft hij een pistool in de rug en een pistool op de borst. Het is die positie die Makarios momenteel in westerse ogen een intrigerende lastpost maakt, een dwin geland die de belangen van de vrije we reld negeert. Toch heeft hij vanuit zijn standpunt gezien, het grootste gelijk. Accepteert hij een NAVO-vredesmacht, die Turkije moet ontzien, dan voltrekt zich onder die militaire paraplu onherroe pelijk de deling van Cyprus. Daarom wenst hij een onpartijdiger V.N.macht. Daarom eist hij vooral dat die opdracht krijgt zich niet alleen maar tussen de partijen te plaatsen, maar aan het „herstel van wet en orde" mee te werken. Dat betekent dat de VN-macht ordelijk moet doen wat anders op een kwade dag de Grieks-Cyprioten onordelijk zullen doen: de Turken ontwapenen. Dat zou Turkse in terventie met zich meebrengen en oorlog in het oosten van de Middellandse Zee tus sen twee Navopartners. Als daarentegen een VN-macht de Turkse Cyprioten niet alleen ontwapent' maar ook beschermt, dan kan er voor Cyprus mogelijk een nieuwe constitutionele politieke oplossing gevon den worden. En dat is op lange termijn ook voor het Westen het beste. STOCKHOLM (AP) De dertig-jarige prinses Margaretha, een kleindochter van koning Gustaaf Adolf yan Zweden heeft zich met de niet-adellijke Londenaar John Ambler verloofd. De veertigjarige Ambler woont aan het deftige Belgrave Square in Londen en is eigenaar-directeur van een vervoeronder neming. Prinses Margaretha is een dochter van prinses Sibylla en wijlen kroonprins Gu staaf Adolf, die in 1947 bij een vliegtuig ongeluk het leven verloor. Enkele jaren geleden was er sprake van een romance tussen haar en de pianist Robin Douglas Home, een neef van de Britse premier Margaretha is de oudste van prinses Sibylla's vier dochters. Zij is gediplo meerd arbeidstherapeute, opgeleid in het Caroline-ziekenhuis te Stockholm. Bij vele gelegenheden vertegenwoortiig- de zij haar land in het buitenland. Haar jongere zuster Desirée verloofde zich achttien december van het vorig jaar met een rijke Zweedse grondbezitter, ba ron Niclas Silfvershioeld. Van onze correspondent) BRUSSEL Mevrouw Marie José Longpré heeft in de gevangenis van Sint Andries bij Brugge het leven geschonken aan een zoontje. Zjj moet binnenkort voor de rechtbank van Namen verschijnen. Zij wordt ervan beschuldigd haar zeventien maanden oude zoontje Pierre de vrjjdag voor Pasen van het vorige jaar in de Sambre te hebben gegooid. Pierre ver dronk. (Van onze correspondent) WENEN De Oostenrijkse kabinets formateur Klaus heeft weliswaar zijn ka binet gevormd, maar hij moet eerst met de socialistische fractie onderhandelen om tot overeenstemming te komen over het regeringsprogramma van de twee coali tie-partijen. Er bestaat een coalitie-over eenkomst uit de tijd van Gorbach. Deze overeenkomst dient als basis, maar zowel de rooms-katholieke volkspartij als de so cialisten willen dit programma aanvullen en bepaalde wensen daarin gerespec teerd zien. In dit opzicht stellen de socialisten de hoogste eisen. Zij willen in de eerste plaats dat de coalitie-partijen een verkla ring afleggen waardoor de terugkeer van Otto von Habsburg verhinderd kan wor den. Zij denken aan een verklaring waar in die terugkeer „ongewenst" wordt ge noemd. Maar formateur Klaus behoort tot die politici die met Otto von Habsburg sym pathiseren, wat niet betekent dat hij de terugkeer van de monarchie bevorderen wil. Ofschoon hij enkele maanden gele den onder druk van de socialisten zijn lidmaatschap van een monarchistische vereniging heeft opgezegd, kan men zich toch moeilijk voorstellen dat hij een ver klaring tegen Habsburg zal ondertekenen. De discussie over dit punt zal dan ook hard worden, zodat volledige overeen komst lang op zich kan laten wachten. Optimisten Volgens optimisten is woensdag aan staande de vroegste termijn voor een re geringsverklaring. Realisten echter zijn van mening dat men veel meer tijd zal nodig hebben om het eens te worden. Ook de volkspartij heeft een verlanglijstje en zal onder andere eisen dat er integratie plannen in de regeringsverklaring worden opgenomen. Daar tegenover staan dan weer wensen van de socialisten, die onder andere ver langen dat de militaire diensttijd wordt verkort van negen tot zes maanden en dat de regering zich nog duidelijker zal uitspreken over de Oostenrijkse neutrali teit, waarbij dan de verhouding ten op zichte van de E.E.G. nauwkeuriger dient te worden gepreciseerd. De grootste moeilijkheid zal echter de kwestie-Habsburg blijven. Voor het geval men hierover geen overeenstemming be reikt, zodat de regeringsvorming nog langer wordt uitgesteld, doen de socialis ten het voorstel dat men deze kwestie zou kunnen isoleren en er het volk over laten beslissen door middel van een plebisciet. De volkspartij heeft echter laten weten dat zij zich in dit geval tegen een plebis ciet zal verzetten, omdat een hoger ge rechtshof over deze kwestie reeds een be slissing heeft genomen. Met deze eis over Habsburg beginnen de socialisten niet alleen de regeringsvor ming té blokkeren, maar er dreigt bo vendien een regeringscrisis te ontstaan. Wanneer de socialisten aan deze eis vast houden, geeft Klaus zijn opdracht als for mateur terug. MOSKOU (Reuter) Op het internati onale congres over de giftigheid van ge neesmiddelen dat van 24 tot 28 februari in Moskou is gehouden en dat werd bijge woond door afgevaardigden uit negen Eu ropese landen, waaronder Nederland, is vrijdag de legeringen aanbevolen de re clame voor pijnstillers en kalmerende middelen te verbieden met het oog op het risico van verslaving en vergiftiging. In een door dr. Con.vbeare van het Brit se ministerie van Gezondheid voorbereid rapport wordt de waarschuwing geuit dat ook de medici niet tegen overvloedige re clame voor verdovende geneesmiddelen bestand zijn. Het rapport bevat voorts de aanbeve ling alle nieuwe geneesmiddelen de eerste drie jaar uitsluitend op voorschrift van de medicus te verstrekken. Zij moeten duide lijk het puoliek op nadelige neveneffecten wijzen. Het Car lis me Eerlijk wat wist u een maand ge leden van het Carlisme? Eerlijk ik had er nooit van gehoord. Ik kende het woord niet eens, al tracht ik mij in redelijke mate van de recente wereldgeschiedenis op de hoogte te hou den. Het is natuurlijk wel begrijpelijk dat de Nederlandse pers zich beijverd heeft om ons almaar Carlisme te voeren, want het is evenzeer begrijpelijk dat het Neder landse volk zich interesseert voor de per soon, de werkzaamheden en de achter gronden van het leven van de aanstaande prins-gemaal, doch anderzijds is het toch een wonderlijke gedachte dat wij met ons allen ruim twaalf miljoen minus wel licht enkele tientallen hispanologen ons hele leven lang geleefd hebben, zonder van het bestaan van het Carlisme te we ten en zonder dit ook maar een ogenblik als een gemis te hebben gevoeld en dat wij zelfs ons gehele verdere leven zonder een voelbare lacune in onze kennis en ons levensgeluk zouden hebben geleefd met die leegte, als de prinses een ander tot levensgezel zou hebben verkozen. Bovendien hebben twaalf miljoen Neder landers (minus de zeer minderjarige en overige analfabeten onder hen) nu kennis gekregen van de dikke, oer-oude en breed- vertakte stamboom in de eerbiedwekken de hof van Huize Bourbon en hebben zij de gelegenheid gekregen zich ten zeerste te bekommeren over het staatsburger schap van een jong persoon van wiens be staan zij, luttele weken her, zelfs geen vermoeden hadden. Dit alles is zeer voor-de-hand-liggend, begrijpelijk en logisch en er is geen enkel bezwaar tegen. Niettemin is het op een of andere wijze, een wonderlijke zaak, dat wij plotseling alles willen weten van aan gelegenheden die ons nimmer hebben be kommerd en die ons nimmer een ogenblik zouden hebben bekommerd, ware het niet dat Cupido zijn pijl juist in deze richting had geschoten. Een andere overweging kan nog zijn: hoeveel beklijft van al deze plotseling ver worven kennis? Tal van nijvere schrijvertjes hebben zich grote moeite gegeven om alles op te speu ren en uit de doeken en de boeken te doen wat wij allemaal zo dolgraag wilden we ten. Vele, vele uren waarvan vele nach telijke zijn besteed aan grondig onder zoek omtrent hetzelve het zou mij inte resseren te weten in hoeverre het resul taat van deze wetenschapsvoorziening deze moeite rechtvaardigt; dat wil zeggen: hoeveel weet u er op dit ogenblik nog van? Zoudt u zich met een gerust gemoed dur ven onderwerpen aan een examentje om trent uw kennis van de groei en bloei van de boom Bourbon? Maar laat u zich niet in onrust brengen door deze vraag. Ik behoef er geen antwoord op te hebben. Advertentie Nu Nederland de kat de (gas)bel heeft aan bonden en er in ons land veel meer aard gas aanwezig blijkt te zijn dan men oor spronkelijk dacht, wordt het een actuele kwestie of de gasprijs inderdaad naar be neden kan. Voorlopig is dit echter nog een vraag waarop de naaste toekomst het antwoord zal geven. Er is echter een andere „vindplaats van overvloed" waar die lage prijs in het geheel geen vraag, maar een feit is: de markt- en straathan del. De prijzen zijn daar altijd laag ge weest en zij zullen het blijven, dankzij het feit dat de marktkoopman en de straathandelaar voordeliger werken. Zij alleen zijn in staat tegen de laagste prijs kwaliteitsartikelen te leveren. Zij bie den de meeste keus en laten hun klanten vrij en ongedwongen uitzoeken en ver gelijken. Aan dit alles dankt de markt zijn reputatie van „het voordeligste en gezelligste koopcentrum", waar het publiek voor zijn plezier kijkt en koopt. De markt is één grote openlucht etalage, éen grote, gezellige toonbank, waar geld te verdienen valt, want. OP DE MARKT IS UW GULDEN EEN DAALDER WAARD D ALL AR (Reuter) Vrijdag is het tiende lid gekozen van de jury, die zal moeten oordelen over Jack Ruby, de nachtclubeigenaar die Lee Oswald, de vermoedelijke moordenaar van wijlen president Kennedy, heeft doodgeschoten. Nu er nog slechts twee van de twaalf leden van de jury gekozen moeten wor den, bestaat de hoop, dat het eigenlijke proces maandag zal kunnen beginnen. Mijnramp. In de nacht van donderdag op vrijdag zijn bij een mijninstorting in de omgeving van Johannesburg in Zuid- Afrika drie negers en een blanke omge komen. Luchtmacht. De Noorse regering wil haar luchtmacht uitbreiden en moderniseren door aankoop van 64 Amerikaanse „Northrop" F-5AI-straaljagers. Ver wacht wordt dat de „Freedom Fighters" die thans nog niet operationeel zijn, te gen het einde van het volgend jaar zul len worden afgeleverd. Soldatentaal. De Russische opvoeders van het Rode Leger hebben hun pogingen her vat onbehoorlijke woorden uit de taal van de Russische soldaat te bannen en er fatsoenlijke woorden voor in de plaats te stellen. Een soortgelijke campagne werd ook het vorig jaar gevoerd. Dreigbrieven. De Amerikaanse ambassa deur in Zuid-Vietnam Henry Cabot Lod ge, heeft dreigbrieven ontvangen. In verband met deze dreigementen heeft Lodge, die gewoon was alleen door Sai gon te wandelen, ingestemd met grote re veiligheidsmaatregelen. Vliegtuig. Het eerste Russische verkeers- toestel dat ooit op Cyprus is geland is vrijdag bij zijn aankomst door enige dui zenden juichende en klappende Grieks- Cyprioten verwelkomd. Het was een Iljoesjin 18 van Teroflot. Scheepsbouw. Het ministerie van Verkeer van Japan heeft aan de regering een scheepsbouwprogramma van drie jaar voorgelegd, dat voorziet in de jaarlijkse bouw van 1.9 miljoen bruto register ton aan vracht- en tankschepen. Staking. De hoogleraren aan de universi teit in de Belgische stad Luik hebben vrijdag gedreigd in staking te zullen gaan, indien hun salarissen niet worden verhoogd. Zij eisen vóór vijftien maart een beslissing, over hun eisen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3