Massamoord op joden in Pinsk vervult mensen met ontzetting r HOE IS HET ONTSTAAN? n 0 CUNARD Gevangene in Auschwitz schoot een SS-er dood HAV ™Gp en om liet Binnenhof— FEITEN VAN DEZE WEEK Kinderen verlangden naar gaskamer Voorsprong van Labour kleiner Premier van Kasjmir is afgetreden - Gratis aardappelen voor Hagenaars Gemeenteklassen en CAO's BRITSE DIPLOMATIEKE DIENST MOET WORDEN GEMODERNISEERD vertrouwen waardt Demonstratie tegen de kernbewapening Resolutie van Europese federatie van sigarenwinkeliers POTTERS, MMS SK0DA-TRABANT ZATERDAG 29 FEBRUARI 1964 4 "--x Rechtstreeks vanuit Rotterdam met de moderne passagiers schepen „CARMANIA" of de „FRANCONIA" (elk 23.000 ton). Twee namen verbonden aan het Cunard-begrip„verfijnd reiscomfort". Voorbeelden? Volledige airconditioning privébad of -douche en -toilet in vrijwel elke hut meer dan één Lido-dek met zwembad en openluchtbar nachtclub met cabaretvoorstellingen in de toeristenklasse. Ongekende luxe, dat biedt Cunard op Uw reis naar Canada en vanzelf sprekend ook op de beide snelle Queen-schepen die U naar Amerika brengen. In Kerkrade gingen 7000 overhemden in vlammen op Dit woord: JUTTEPEER ONDERDAAN Dit woord: FAT GAANDERIJ GARAGE BAKKER J. A. Koops overleden IS UW VERZEKERD KAPITAAL: MÉÉR DAN 11/2 MILJARD GULDEN! .HAV LEVENSVERZEKERINGEN - SCHIEDAM - TELEFOON (010) 6 9304 - HAV LEVENSVERZEKERINGEN Roken en kanker Kerkelijk nieuws BRONSWIJK (Reuter) Drie verdach ten in het proces tegen vijf voormalige S.S.-officieren, dat in Brunswijk wordt ge voerd, hebben iedereen in de rechts zaal met ontzetting vervuld door hun verhaal over het neerschieten van „hon derden, misschien zelfs duizend" joflen, door hen in één keer bij een massa-execu tie in Polen. In de zaal zaten oudere schoolkinderen, die met hun leraar het proces bijwoonden, met verschrikte ogen te luisteren naar de verklaringen van het drietal. De vijf offi cieren worden ervan beschuldigd in augus tus 1941 in Pinsk 5.200 joden te hebben vermoord. De eerste beklaagde, de 55-jarige Ger hard Patschicke, zei dat hij zieh niet meer kon herinneren hoeveel joden hij zelf had neergeschoten. De joden waren uit de om ringende plaatsen in Pinsk bijeenge bracht. Op de vraag van de president, hoe hij zich gevoeld had toen hij de mensen doodde, antwoordde hij: „In die buiten gewone toestand voelde men alleen maar dat er iets verkeerd was. Ik kan nu niet meer beschrijven wat ik voelde". De 43-jarige Friedrich Schaffert zei: „Ik had opdracht gekregen naar het front te gaan voor deze executies. Ik moest schie ten. Ik kan me niet meer herinneren wat er daarna gebeurde het was te ver schrikkelijk". Later vertelde hij, hoe een S.S.-onderofficier van zijn peloton een jood had doodgetrapt, omdat deze niet MENTHOI.PZ ClETS Toeten hoest en KeelPH Uitwerking frappant Molenmaker Van Beek en ziin zoon hebben het druk met de restauratie van de bekende watermolen in Rijn- saterwoude aan het Braassemermeer. Een industrieel heeft de vervallen molen gekocht om er een trefpunt voor zijn zakenrelaties van te maken. 8- Uw passage- en reisbureau licht U graag nader in. HOOFDAGENTEN VOOR NEDERLAND: BUYS CO. - ROTTERDAM HOOFDAGENTEN VOOR AMSTERDAM: HOYMAN k SCHUURMAN S SCHEEPSAGENTUUR N.V. (Van onze correspondent) LONDEN Labours voorsprong over de Conservatieven is volgens het laatste opinie-onderzoek teruggelopen tot 5,5 pet., het laagste percentage sinds oktober 1962. In één maand tyd is de achterstand van de Conservatieven gehalveerd. Het persoonlijke aanzien van premier Sir Alec Douglas Home is beter dan ooit. Oppositieleider Harold Wilson, die de laat ste tijd bij het publiek sympathie had ver loren, heeft enig terrein herwonnen. Het vasthouden aan het onafhankelijke kern wapen is een belangrijke steun voor Douglas Home. Sir Alecs argumenten win nen veld- De leider van de oppositie blijkt daarentegen aanhang te verliezen wegens Labours houding tegenover defensie. DJAMMOE (Kasjmir) (Reuter) De «erste minister van Kasjmir, Kwaja Sjam- soeddin, is afgetreden. Er was de laatste tijd kritiek op hem geuit. Goelam Mohammed Sadiq, evenals Sjamsoeddin lid van de Nationale Confe rentiepartij, de grootste partij van Kasj mier, heeft opdracht gekregen een nieuwe regering te vormen. De Indische minister zonder portefeuille Sjastri India heeft het opperste gezag over Kasjmir is naar Djammoe geko men na de uitgebreide wanordelijkheden, die zich daar hebben voorgedaan nadat, op 27 december 1963, een haar van de profeet Mohammed uit een heiligdom te Hazratbal, bij Srinagar, was gestolen. De haar is, een week na de diefstal, weer door de dieven teruggelegd. FRANKFURT (Reuter) (DPA) De Weense arts dr. Fritz Wolken heeft als getuige in het Auschwitzproces in Frankfort voor de tweede maal enige van de ervaringen meegedeeld die hij op deed in de jaren 1943 tot 1945, toen hij als gevangene in Auschwitz werkzaam was. Dr. Wolken zei dat op 19 september 1944 meer dan 300 joodse gevangenen werden vergast „ter viering van het joodse nieuw jaar". Verder vertelde hij hoe een groep van negentig kinderen naar de gaskamers werd gebracht, onder leiding van een veer tienjarige jongen. De jongen zei tegen de kinderen niet te huilen. „Jullie hebt ge zien hoe ze jullig ouders en grootouders in Dachau hebben gedood. Nu is het jullie beurt. Maar wij zien hen en elkaar in de hemel weer", zo zei het kind tot zijn lot genootjes. Tegen een S.S.-er zei de jongen: „Maar jij, geloof jij maar niet dat je vrij uit zal gaan voor wat je doet". De jongen was volgens dr. Wolken hierna geslagen, ,Maar hij had gezegd wat gezegd moest worden". Dr. Wolken vertelde hoe hij eens per on geluk tussen een groep zieke gevangenen terecht was gekomen, die vergast moesten worden. Ternauwernood had hij de dood kunnen ontlopen. Een groot aantal gevangenen overleefde niet de eerste weken in de quarantaine afdeling van het kamp, waar dr. Wolken werkzaam was. „Als zij niet vlug genoeg stierven, werden zij doodgeslagen", zo zei hij. Zij die honger en marteling overleef den kregen hun lot van de kamparts te horen. Eens had een vrouw, die wist wat er ging gebeuren, een pistool uit handen van een S.S.-officier gerukt en de man neergeschoten. Voordat zij zelf dodelijk werd gewond wist zij verscheidene ande ren te verwonden, aldus dr. Wolken Een onvoorstelbare tragedie noemde de Ween se arts het vergassen van 299 kerngezonde meisjes en twee zuigelingen in het jaar 1944.' Van de 22 beklaagden zei dr. Wolken de vroegere korporaal Baretzki en de ser geant-majoor Klehr te herkennen; de laat ste zou een specialist op het gebied van dodelijke injecties zijn geweest. Baretzki zou niet alleen op vluchtende gevangenen hebben geschoten, maar ook een gevan gene wegens niet behoorlijk groeten zo zwaar hebben mishandeld dat deze korte tijd later stierf. Dr. Wolken zei dat de S.S.-ers dikwijls zonder aanleiding een bloedbad onder de gevangenen hadden aangericht. Uit wraak voor de door een kampbewoner om het leven gebrachte kampfunctionaris Schillin- ger werd op 25 oktober 1943 het vuur ge opend op gevangenen. Hierbij waren vol gens de getuige dertien doden en veel zwaar gewonden gevallen. S.S.-bewakers hadden onder elkaar gewed op vijftig me ter afstand gevangenen met een schot in de nek te kunnen doden. Op een gegeven ogenblik schreeuwde Baretzki dr. Wolken toe: „Kijk naar me. kijk goed naar me. Bent u er zeker van dat u mij niet met iemand anders ver wart?". Wolken antwoordde: „Ik herken u na twintig jaar nog. Het spijt mij werkelijk voor u om wat u te wachten staat, maar ik kan er niets aan doen dat ik u herken". „Ik zie nog voor me hoe hij op ons af placht te rennen, zwaaiend met zijn gum miknuppel terwijl iedereen voor hem weg vluchtte. Mijn vrouw is er van overtuigd dat ik niets vergeten ben. Zij zegt dat het bijna onmogelijk is naast mij te slapen omdat ik vaak 's nachts schreeuw". Dr. Wolken vertelde dat kinderen in het kamp verlangden naar hun dood in de gaska mers om aan de S.S.-terreur te ontsnap pen. De kinderen werden zo wreed behan deld dat zij dikwijls zelf op de vrachtauto's klommen die hen naar de gaskamers brachten. Zij wisten, aldus de getuige, dat hun lijden dan spoedig voorbij zou zijn. snel genoeg liep tijdens de mars naar de plaats van executie. De derde getuige, de 53-jarige Michael Müntz, zei dat hij had meegeholpen met het doodschieten van joden naast een massagraf bij Pinsk. Later, tijdens een „heksenjacht" van de nazi's op de joden in Pinsk, had hij een klein joods meisje een reep chocola gegeven. Tijdens de schietpartijen „waren wij vol komen ons hoofd kwijt. De joden huilden, baden, zongen gewijde liederen en smeek ten om medelijden. In een dag schoten wij er vele honderden dood, misschien dui zend joden in een enkele keer". Een vierde voormalige SS-er, August Sundermann, bloosde en weigerde te ant woorden, toen de rechter vroeg of ook hij joden had neergeschoten. Het viertal be weerde dat het in opdracht had gehandeld, en zelf zou zijn neergeschoten wanneer het niet had gehoorzaamd. De voornaamste beklaagde is de voorma lige luitenant van de SS-cavalerie Hans Nenntwich, die nu 47 jaar is. Hij wordt ervkn beschuldigd minstens zeven joden eigenhandig te hebben gedood. De SS-ers zelf zijn de enige overgebleven getuigen. Een school te Brunswijk heeft het pro ces in het lesrooster voor de oudere leer lingen opgenomen. Boeren uit Goeree-Overflakkee, Fries land, de Noordoostpolder, de Hoeksche Waard, Voorne-Putten en het eiland van Dordrecht zijn gisteren in Den Haag gratis aardappelen gaan uitdelen. Zij wilden daarmee de aandacht vestigen op de naar hun mening veel te lage prijzen die zij voor deze aardappelen krijgen. In een briefje dat in de zakjes aardappelen van tweeëneenhalve kilogram zat, werd een en ander aan de huisvrouwen uitge legd. Er waren zes vrachtauto's, ieder met vier tot vijf ton aardappelen, naar Den Haag gekomen. Op de vrachtauto's en de personen auto's die bij deze actie werden gebruikt waren spreuken aangebracht als: „Het is bittere ernst", „Produktschap doe meer en „Het puik van Frieslands aarde, door overschot te geringe waarde". In de lucht vestigde een reclame-vliegtuig de aandacht op de actie. Een kleine driehon derd boeren waren voor deze actie naar de residentie gekomen. Zoals te begrij pen is waren zij spoedig uitverkocht. Een zware binnenbrand heeft in een overhemdenfabriek in Kerkrade een scha de aangerient van ongeveer 120.000 gulden. De brand is door onbekende oorzaak ont staan in de strij kinrichting van de fabriek. Ongeveer zevenduizend overhemden gin gen verloren. Bovendien ontstond grote schade aan het interieur en aan kostbare machines De Stichting van de Arbeid pleit in een brief aan het College van Rijksbemidde laars voor een minder strak hanteren van de gemeenteclassificatie bij het beoorde len van lonen en salariscontracten. De partijen die bij 'n C.A O. zijn betrokken die nen volgens de stichting 'n zekere vrijheid te hebben om zelf de gemeenteklasse te -bepalen. Dé''Stichting van de Arbeid vraagt'in "haar brfef wel de" huidige klas se-indeling voorlopig te handhaven. Door dat vele C.A.O.'s naar de gemeenteklas se verwijzen, zou een officiële afschaffing thans de basis onder een aantal bestaan de contracten weghalen. Van de zijde der vakcentrales is reeds meermalen gesteld dat de huidige indeling van de gemeenten elke praktische grond mist en dat zij in feite een achteruitstel ling van de werknemers in de provincie be tekent, hoewel de kosten van het levens onderhoud over het gehele land niet veel meer verschillen. Van werkgeverszijde, is er echter op gewezen dat als bedrijven „in de provincie" dezelfde lonen moeten betalen als de bedrijven in de grote ste den, zij in een ongunstige concurrentie positie komen. In de afgelopen maanden hebben de ge meenten Heerenveen, Utingeradeel, Op- sterland en Finsterwolde de gemeente classificatie eigenmachtig afgeschaft. Maar deze besluiten zijn door minister Toxopeus geschorst en bij de Kroon ter vernietiging voorgedragen. Dat wij in het eerste deel van de samenstelling de eigennaam Jut moe ten zien, wordt waarschijnlijk gemaakt wanneer wij het woord: juttepeer plaatsen naast aagtappel en dirkjes peer. De vorm Jut wordt beschouwd als een verbastering van Judith. Ook als voornaam van een man komt Jut voor, bijvoorbeeld in: een dove Jut, te vergelijken met: een boerentrien. Verouderd is het bijvoeglijk naam woord juttig dat bijv. Wolff en Deken gebruikten voor: suffig, slaperig. In de kop van Jut hebben wij te maken met een achternaam. Jut was een beruchte moordenaar; op zijn kop kon het volk zijn woede koelen. Voor de verklaring van het woord onderdaan moeten wij teruggaan naar een werkwoord onderdoen dat de klemtoon op de eerste lettergreep had en dat betekende: onderwerpen, de baas worden. Het voltooide deelwoord luidde: ondergedaan. Daaruit is het bij voeglijke naamwoord onderdaan ont staan, dat betekende: onderworpen en dat later is vervangen door onderdanig. Alleen als zelfstandig naamwoord is onderdaan nog in gebruik. Eigenlijk zou men er iedereen mee kunnen aandui den die zich in de macht van een ander bevindt, maar men bezigt het slechts in de verhouding van volk tot vorst. Schertsend wordt het meervoud onder danen ook gebruikt voor de benen, die geacht worden ondergeschikt te zijn aan de persoon die zij dragen. Een fat is een man nooit een vrouw! die overdreven veel zorg be steedt aan zijn kleding. In het Frans en ook vroeger in het Nederlands had het woord ook de betekenis: iemand die in hoge mate met zichzelf ingeno men is. Bij Rabelais betekent dat: zot en bij Boileau: ijdeltuit. Veel verschil is er in wezen niet. De oorsprong van het woord vindt men in het Latijn. In die taal is fatuus zowel onnozel, mal als: een dwaas, een gek. Het Frans heeft ook Jiet zelfstan dige naamwoord fatuité voor: inbeel ding, verwaandheid. Verwant is fade: laf, flauw. Het Nederlandse bijvoeglijke naam woord bij fat is fattig of fatterig. Het woord gaanderij, waarmee op het eerste gezicht niets aan de hand is, be rust op een misverstand. Het goede woord is galerij, dat evenals het Duitse galerie en het Engelse gallery is over genomen uit het Frans, dat het weer uit het Italiaans had. Aangenomen wordt dat in het woord galerij het Griekse woord kalon: hout, schip, ver scholen is en dat een galerij dus een houten, overdekte gang aanduidde, zo als een galei, een galjoot en een gal joen houten schepen waren. De fout die men nu in het dagelijks gebruik heeft gemaakt, is dat men het woord galerij in verband heeft gebracht met het werkwoord gaan en er dienten gevolge eerst ganerij en vervolgens gaanderij van heeft gemaakt. Behalve gang betekent galerij: tribune, omloop, balustrade en ook: tentoonstellingszaal (National Gallery). LONDEN (Reuter) In Groot-Brittan- nië is een officieel rapport verschenen waarin wordt aangedrongen op veranderin gen in de Britse diplomatie die „tegemoet komen aan de nieuwe plaats van het land in een veranderende wereld." Een uit ze ven leden bestaande commissie, onder lei ding van de vroegere voorzitter van het Britse gezagsorgaan voor kernenergie, Lord Plowden, zegt in haar rapport dat Groot-Brittannië grote behoefte heeft aan een gemoderniseerde buitenlandse dienst waarin de bevordering der handelsbelan gen op de eerste plaats staat. De com missie is van oordeel dat de Britse diplo maten meer kennis van economische en handelsvraagstukken dienen te hebben en zij merkt in het rapport op: „economische en politieke beweegredenen lopen en lie pen in onze buitenlandse politiek immer dooreen. Nu zijn echter de economische en commerciële belangen fundamenteel ge worden en zij moeten als de belangrijkste ,".T O ROZENSTRAAT 49 - 55 b(j station Haarlem - Tel. 21275 - 12979 De heer J. A. Koops, ere-voorzitter van de Nederlandse Rooms-Katholieke Midden standsbond en oud-lid van de Eerste Kamer is in Venlo op 71-jarige leeftijd overleden. Hij was van 1928 tot 1961 voorzitter van de Katholieke Limburgse Middenstands bond, van 1935 tot 1960 voorzitter van de Nederlandse Rooms-Katholieke Midden standsbond en van 1950 tot aan zijn dood voorzitter van de Internationale Katho lieke Middenstandsbond. Van 1956 tot 1960 was hij lid van de Eerste Kamer. taak van onze diplomatieke dienst worden gezien." De commissie stelt voor de werkzaam heden van de buitenlandse dienst, de Ge menebestvertegenwoordigingen en de con sulaire dienst te coördineren. Zij gaat nog niet zover één ministerie van Buitenlandse Zaken voor te stellen. Het uiteindelijke doel zou volgens de commissie een eenvor mige uitvoering van de buitenlandse poli tiek moeten zijn, doch een dergelijke stap zou „op dit ogenblik uitgelegd worden als een verlies van belangstelling in het Ge- menebestverbond". Het Comité 1961 voor de Vrede en de Nederlandse Vredesraad, waarin opgeno men een vertegenwoordiger van het Vol- kelcomité, hebben besloten een gezamen lijke demonstratie te houden tegen de kernbewapening op zaterdag 4 april. De beide organisaties hebben als grond slag voor deze demonstratie aanvaard: „het voeren van acties tegen het ver vaardigen, in voorraad houden, beproeven, verspreiden en gebruiken van kernwapens, waar ook *er wereld en voor welk doel ook". De demonstratie zal bestaan uit een mars door Amsterdam en een daarop vol gende betoging in hel oude RAI-gebouw, waar vier sprekers het woord zullen voe- ren. Het Volkelcomité, dat zijn demonstratie pleegt te houden met Pinksteren, zal de gezamenlijke demonstratie bevorderen, maar behoudt zich het recht voor dit jaar daarnaast zelf met Pinksteren zijn eigen demonstratie te houden Indien dit ge beurt. zal het Comité 1961 voor de Vrede die Pinksterdemonsr.ratie ondersteunen, aangezien zij wordt gehouden op dezelfde grondslag als die van 4 april. De beide organisaties, die tot deze sa menwerking hebben besloten, zijn ervan overtuigd, dat de strijd in Nederland te gen de atoombewapening hierdoor aan zienlijk in kracht zal toenemen. De FEODT, de Europese federatie van sigarenwinkeliers, heeft zich in een reso lutie gekeerd tegen „de tendentieuze en generaliserende berichten in de internatio nale pers die het ontstaan van longkanker aan het roken toeschrijven". In de resolutie, waarbij de Nederlandse Algemene Bond van Sigarenwinkeliers zich heeft aangesloten, wordt gezegd „dat het de medische wetenschap, waar ook ter wereld, niet gelukt is om het ondubbel zinnige bewijs voor deze stelling te leve- ren." De federatie erkent de noodzaak van deskundig en verantwoord wetenschappe- De Nederlandse Kamer van Honderd vijftig overwoog deze week twee, elk op zichzelf, belangrijke beslissingen. Met al le vooruitstrevenheid, die velen, ook op zichzelf niet eens zo progressieve perso nen en groepen, gaarne aan de dag wil len leggen, blijkt het in de praktijk dik wijls nog niet zo gemakkelijk te zijn om de daad bij het woord te voeren. Zo ging het wetsontwerp tot instelling van het openbaar lichaam voor het ge bied van de Rijnmond, wat de zeggen schap van dat te scheppen lichaam be treft, heel wat minder ver dan naar ve ler moderner opvattingen aanbeveling zou verdienen. Minister Toxopeus achtte het echter wijzer om eerst nog eens wat meer praktijkervaring op te doen en dus de kat nog wat uit de boom te kijken, alvorens zover te gaan als in feite ook vrijwel al le tot de Partij van de Arbeid behorende Kamerleden het liefst gezien zouden heb ben. Doch kiezende tussen iets of niets gaven zij thans allemaal hun stem aan het wetsontwerp. Met een Pacifistisch Socialist bleken achttien K.V.P.-ers er de voorkeur aan te geven, het „tegen" te la ten horen. Dit konden zij rustig doen. Het betrof hier immers een, politiek bezien, volstrekt vrije kwestie. Daarom behoefde niemand er zich iets van aan te trekken, dat meer dan een derde van genoemde fractie in dit geval in de oppositie was, met het gevolg dat het ontwerp in kwes tie met 104 tegen 19 stemmen werd aan genomen. Veel geringer was de meerderheid waar mee minister Veldkamp de door hem ver dedigde nieuwe Drankwet aangenomen zag. Die kwam er slechts met 72 tegen kens twee leden tegen het wetsontwerp. Wat de Eerste Kamer zal doen, valt niet te voorspellen. Hoe dit zij, 's heren Veldkamps ambt genoot Scholten, de minister van Justitie, zal stellig met voldoening kunnen terug zien op zijn ontmoeting met de Eerste Kamer ter gelegenheid van de behande ling van zijn begroting. Zo maakte hij bijvoorbeeld in zijn uit eenzettingen over het gratievraagstuk on- 52. Voor de socialisten, die eensgezind het hunne ondernamen om dit wetsont werp om hals te brengen, vormde vooral de verdwijning van een wettelijk vastge legd maximum ten aanzien van de ver gunningen de steen des aanstoots bij uit nemendheid. Met hen keerden zich de Boe renpartij, het Gereformeerd Politiek ver bond, de communisten, de Staatkundig Ge reformeerden, de Pacifistische Socialisten, alsmede zowel van de Christelijk-Histori- gchen als van de anti-revolutionairen, tel- der meer een goede indruk door ter de- ge in het oog te houden, dat de stelling alsof het recht van gratie een bijzonder recht van de Kroondraagster of -drager zou zijn, elke redelijke grond mist en dat in dat opzicht de ministeriële verantwoor delijkheid geen haartje minder is dan in alle overige zaken, waarbij het gaat om beleid van de regering, dus van staats hoofd en ministers, zulks onder volledi ge verantwoordelijkheid van laatstgenoem de functionarissen. Natuurlijk kon ook prof. Samkalden (P.v.d.A.) tevreden zijn, toen Excellentie Scholten duidelijk toonde heel goed in te zien, dat verlening van gratie louter dient te geschieden op grond van beoordeling van de speciale omstandigheden verbon den aan het individuele geval, waarom het bij al dan niet-verlening van gratie gaat. In beginsel kon er verder nog reden tot verheugenis bestaan over het door de mi nister van Justitie na te streven beleid, wegens zijn voornemen om te trachten met behulp van een wettelijke regeling voldoende bescherming te kunnen berei ken tegen eventuele „buitengaatse" pira terij, zulks in de vorm van televisieuit zendingen enz. met behulp van installaties op kunstmatig te maken eilanden buiten de territoriale wateren. Natuurlijk zal de minister van Justitie er zich wel voor wachten een wet in het leven te helpen roepen, die strijdig zou zijn met het vol kenrecht. Te hopen valt nu maar, dat hij er, bij handhaving van eerbiediging van het internationale recht, in zal weten te slagen een regeling in het leven geroe pen te krijgen, waardoor een vrijbuiters gedoe als hier bedoeld, straks niet meer mogelijk zal zijn. DR. E. VAN RAALTE lijk onderzoek en bewerking van de uit komsten ervan om er aanwijzingen voor het toekomstige beleid uit te putten. De federatie verklaart dat zij als hoog ste belangenvertegenwoordigster van de Europese sigarenwinkeliers met de groot ste belangstelling en zorg alle aanwijzin gen zal volgen, die door wetenschappelij ke deskundigen als resultaat van het on derzoek worden gegeven. De resolutie wijst er tenslotte op, dat de Europese tabaksindustrie en -handel een integrerend deel is van het bedrijfs leven, dat honderdduizenden een bestaan verschaft en dat een aanmerkelijke bij drage levert aan de inkomsten van de verschillende landen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Blokzijl (toez.): F. Ger- brandy te Vrouwenparochie; te Hooger- smilde: E. Gijsbers, voorheen predikant op Nieuw-Guinea, woonachtig te Emmen; te Goedereede: G. Voordijk, cand. te Oud- Beijerland. Baptisten Gemeenten Beroepen te Alblasserdam: W. Veenstra te Musselkanaal.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 4