Voor Velsens sluitende begroting moet straatbelasting 5 pet omhoog Water moet duurder en ook herziening andere tarieven Meer of minder dan in 1963 Randstad Holland zal door ontwikkeling Noordzeekan. nieuwe impulsen krijgen Ontwikkeling van Velsen Kort IJmondnieuws SEMI-PROFS IN DE IJMOND Havenberichten Hoogoven I wordt 2 maart aangeblazen AMATEURS IN DE IJMOND Commissie Streekplan wordt binnenkort geïnstalleerd Amateurelftallen Gemeente Bibliotheek Velsen Twee schepen vergaan op de Noordzee Afscheid van dr. W. J. Royaards Dagtocht: Reis- en Passagebureau ZATERDAG 29 FEBRUARI 1964 5 IJ mond Nieuwe gashouder Zomerprogramma HOTELPLAN TREINREIZEN VLIEGREIS naar Z.-Limburg rondrit door Ardennen met voll. verzorging 37.50 p. p. Derdeklassers Vierdeklassers DIRECTEUR PROV. PLANOLOGISCHE DIENST: Welvaart eist ruimte Optimaal welzijn Nieuwe impulsen Aanvaringen in dichte mist VELSENS inkomsten en uitgaven voor de gewone dienst in 1964 worden eik ge raamd op 29.390.754. De kapitaaldienst laat aan uitgaven een totaal zien van 159.952.103, waartegenover een totaal aan inkomsten van 119.426.263 staat: hier een nadelig slot dus van 40.525.840. De straatbelasting zal van 10 op 15 percent moeten worden opgevoerd; geraamd wordt, dat dit f 310.000 meer zal opleveren. Een tariefsverhoging voor water is in overweging en hetzelfde geldt ten aanzien van de bad-, was- en zweminrichtingen. Ofschoon het vrijwel vast staat, dat het gasbedrijf een belangrijk nadelig saldo zal opleveren, zal vooralsnog hier geen tariefsverhoging worden voorgesteld. Het College van Burgemeester en Wet houders heeft zich nog niet ten volle kun nen beraden omtrent een eventueel nodige herziening van de tarieven, toe te passen bij vanwege de gemeente verrichte wer ken en diensten. Verwacht mag worden, dat in de loop van het jaar voorstellen ter zake zullen volgen. Wellicht komen er verhogingen voor: leges ter secretarie, openbare leeszaal, vuilnisemmers, leges bouwvergunningen, gebruik van de openbare weg (precario). De standplaats gelden voor het woonwagenkamp worden verdubbeld, uiteraard indien de raad hierin toestemt Intussen hebben de regelingen inzake het centrale woon wagenkamp in de IJmond de hogere goedkeuring verworven. De gemeente Heemskerk is thans doende de daarvoor benodigde gronden in handen te krijgen, zodat eerlang een in de IJmond lang gekoesterde wens in vervulling kan gaan. Het adviescollege voor het IJmondgebied heeft voor het jaar 1964 geen begroting ingediend, zodat deze post pro memorie is geraamd. Over de gestalte van een ver eenvoudigde samenwerking tussen Velsen, Beverwijk en Heemskerk bestaat geen ver schil van mening, maar ten aanzien van de regeling van de inhoud der samenwer king is stagnatie opgetreden, omdat de gemeente Beverwijk opschorting van de besprekingen ter zake heeft gevraagd. Onderwijs De pogingen om rijkssubsidie te ver krijgen in de kosten van de middelbare meisjesschool zijn nog steeds niet met suc ces bekroond. Velsen heeft kort geleden opnieuw met klem van redenen zijn aan spraken uiteengezet en de minister is verzocht andermaal een onderhoud ter za ke toe te staan; hierop is nog geen ant woord ontvangen. Ook het bestuur van het avondlyceum stelt al sedert jaren pogingen in het werk om eindelijk rijkssubsidie te verkrijgen. Omdat zo langzamerhand de overtuiging is gegroeid, dat deze pogingen ten slotte nutteloos zullen blijken, hebben B. en W. hun bemiddeling verleend om te komen tot een. combinatie in de een of andere vorm met een ander, wel voor rijkssubdi- die in aanmerking komend, avondlyceum. Een positief resultaat is nog niet bereikt. In de raadsvergadering van 18 maart aanstaande zal de melkverstrekking op de scholen opnieuw worden behandeld. In het voorstel van B. en W. is, na behan deling in het college in zijn nieuwe sa menstelling, geen wijziging gebracht, ter wijl de minderheid haar standpunt hand haaft. Kermis, parkeren en VVV Voorheen liet de gemeente de bezetting van het lunapark over aan een particu lier, die voor dit recht drie tot vier mille betaalde. Sedert de gemeente de verpach ting zelf ter hand heeft genomen, wordt een hogere inkomst verkregen: de laatste verpachting in januari jongstleden heeft 29 mille opgebracht. Binnenkort zal het parkeerterrein voor auto's terzijde van de Minister van Houten laan gereed komen. Het terrein zal voor een aanmerkelijk deel ten dienste staan van de bezoekers der sporttereinen aldaar. Deze parkeerruimte zal wellicht worden verpacht. Omdat de realisering van de laatste uit breidingsplannen Zeewijk en Velsen-Oost in het verschiet ligt, hebben B. en W. zich beraden omtrent de verdere ontwikkeling van de gemeente. Deze laat zich uiteraard niet inperken door in het verleden ge maakte prognoses, maar zal zich voort zetten naarmate de behoefte aan uitbrei ding zich zal voordoen. Voor een verantwoord onderzoek ter zake, mede ter beantwoording van de vraag, langs welke banen deze ontwikke ling zich heeft te bewegen, is de zo ge noemde structuurcommissie ingeschakeld. De raad kan een rapport en daarop ge baseerde conclusies verwachten. Wat de woningbouw betreft, het aan Velsen toegekende bouwvolume is zeer minimaal en op geen stukken na voldoen de voor lening van de woningnood. Ge tracht zal worden door de bevordering van continuebouw enige verlichting te brengen. Er is een bouwteam geformeerd en ge hoopt wordt, langs die weg een voort gaande bouw te verzekeren in het plan- Zeewijk. Lag het oorspronkelijk in het voor nemen, dat de gemeente voor verschil lende van haar diensten het centraal kantorengebouw zou stichten en daarin tevens ruimte zou scheppen voor het onderbrengen van het postkantoor, de om standigheid dat PTT beschikt over eigen bouwvolume, heeft ten slotte geleid tot de afspraak, dat PTT zal bouwen voor eigen dienst en Radio-Holland. Het ge bouw zal tevens ruimte bieden voor het gemeentelijk bedrijf van Openbare Wer ken, welke ruimte de gemeente voor een aanvaardbare termijn kan huren. Het gevolg zal zijn, dat de gemeente zelf zal moeten voorzien in de onderbrenging van de dienst voor Sociale Zaken en de Ge neeskundige Dienst. Plannen hiertoe zijn ontworpen. Omtrent de bestemming van Beecke- steijn zijn activiteiten ontwikkeld, die echter nog niet tot een bevredigend resul taat hebben geleid. Ten aanzien van de Vereniging voor vreemdelingenverkeer zal het college nog maals aandringen op de verhoging van eigen inkomsten. De voorlichting moet be ter worden. Voetbal en Schouwburg Een verhoogde opbrengst der vermake lijkheidsbelasting, vergeleken met de op brengst in 1962, lijkt het college verant woord, niet alleen omdat de voetbalwed strijden op Schoonenberg meer publiek trekken, maar ook omdat de gemeente thans over een schouwburg kan doen be schikken. Visserhuis, Kennemergaarde De begroting voor het bejaardentehuis W. F. Visserhuis sluit met een bijdrage van 64.250 van de gemeente. Er is een verhoging van het tarief in overweging, waarbij ook zullen worden betrokken de huren van de in de omgeving van het be jaardentehuis staande woningen voor ouden van dagen. Door de invoering van de verhoogde ver- J. Kolkman, wethouder van Financiën. pleegprijs in het Tehuis voor chronisch zieken Kennemergaarde is het geraamde tekort teruggebracht van 14.250 tot 3.250. De exploitatie van het tehuis, het aantal bedden in aanmerking genomen, is niet economisch. Plannen tot uitbreiding, die in voorbereiding zijn, zullen echter van de toekenning van bouwvolume afhanke lijk zijn. De door de Stichting Uitvaartcentrum Velsen ingediende begroting 1964 is door B. en W. goedgekeurd. De begroting sluit met een uitkering van de gemeente wegens een nadelig saldo van 10.425. Geraamd wordt, dat de openbare veilig heid in Velsen in 1984 57.000 meer gaat kosten dan in 1963 was begroot. De Volksgezondheid zal 104.000 meer vergen dan vorig jaar. Volkshuisvesting laat ten opzichte van '63 een nadelig verschil zien van 185.000. Openbare werken vraagt 112.000 meer op de begroting 1964. De eigendommen van de gemeente, niet voor de openbare dienst bestemd, zullen 'n kostenvermeerdering geven van 16.500. Wat het onderwijs betreft, laat de be groting '64 de volgende nadelige verschillen zien ten opzichte van de vorige: openbaar gewoon lager onderwijs 10.000; openbaar voortgezet gewoon lager onderwijs 31.000; openbaar uitgebreid lager onderwijs ƒ21.000; openbaar buitengewoon lager on derwijs f 1.500; bijzonder gewoon lager onderwijs 19.000; bijzonder voortgezet gewoon lager onderwijs ƒ9.000; bijzonder uitgebreid iager onderwijs ƒ5.000; bijzon der buitengewoon lager onderwijs ƒ3.000. Kleuteronderwijs laat een batig verschil zien van f 46.000 en bijzonder kleuteron derwijs een batig verschil van ƒ21.000. Het lager- en kleuteronderwijs, voor zo ver niet vallend onder het eerder genoem de, toont een nadelig verschil van 55.000. Voor het middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs is het nadelig verschil De nieuwe gashouder aan de IJmuider Straatweg, met de bouw waarvan ongeveer IV2 jaar geleden werd begonnen zal op 13 maart officieel in gebruik worden geno men. Namens het gemeentebestuur zal de wet houder voor de financiën zich hiermede be lasten. Afgezien van de raadsvergaderingen wordt dit dan de eerste openbare hande' ling van de heer Kolkman, die oals bekend onlangs de in het najaar over leden wethouder A. de Jong opvolgde. Boekingen en inlichtingen bij N.V. VEREEN. SCHEEPSAGENTUREN Kanaalstraat 71 - Tel. 4941 IJmniden Marktplein - Telefoon 5644 - IJmniden Spreekuur wethouders. Wethouder J. G. Kolkman is woensdag verhinderd zijn wekelijks spreekuur te houden en wet houder R. Verbeek heeft dit van woensdag naar donderdag verzet. Boekenweek. Ter gelegenheid van de Boekenweek houdt de schrijver Anton Koolhaas op donderdag 3 maart een lezing over zijn dierenverhalen. Deze lezing wordt gegeven in het Hervormd Verenigingsge bouw aan do Schans in Beverwijk. De in6tuif Velsen-Beverwyk viert zondag een oud folkloristisch feest, een boerenbruiloft. Het bruidspaar en de boerenstampot met worst ontbreken niet op het appèl. Zondagmiddag 1 maart om 16 uur begint dit festijn, dat tegen mid dernacht zijn einde vindt. De muzikale omlijsting wordt verzorgd door het dans en showorkest „de Tophitters". De plaats van handeling is De Meerpaal in Velsen- Noord. 85.000; voor het nijverheidsonderwijs 4.000. Onderwijs, kunsten en wetenschappen (niet vallende onder eerdergenoemde pos ten) vergen 235.500 meer dan vorig jaar. Hierbij zijn inbegrepen meer kosten voor: subsidie huishoudelijke voorlichting, subsidie N.H. Ph. Orkest, subsidie sport verenigingen en overige kosten lichamelij ke opvoeding 17.000); leeszalen -97.000); cultureel werk 28.000); vrijetijdsbeste ding .ïeugd (ƒ28.000); jeugduitwisseling; huiswerkcursus (ƒ14.000); gemeentelijke sportparken f 23.000); stadsschouwburg 3.000). Maatschappelijke steun en voorzorg eist een geraamd groter bedrag op van 726.500. Voor economische aangelegenheden wordt f 27.500 meer gevraagd. Batige verschillen ten opzichte van 1963 geven te zien: openbare werken ƒ112.000; belastingen ƒ35.000; algemene uitkeringen en bijdragen ƒ1.463.580; kasvoorzieningen ƒ85.000; overige inkomsten en uitgaven 30.000. Ondanks het feit, dat Telstar zondag j.l niet „in het geweer" kwam, was het toch geen slechte dag voor de IJmuidenaren, daar 5 van de zes clubs, die boven hen op de ranglijst troonden, één of twee verlies punten kregen te noteren, zodat de afstand tussen de whites en de beide clubs, die de twee plaatsen bezetten, welke promotie naar de ere-divisie mét zich brengen, al weer verkleind is en het met Telstars voornemen om een hartig woordje in de strijd, om één van de twee begeerde plaat sen mee te blijven spreken, steeds meer ernst schijnt te worden. De komende wed strijden dus om te beginnen die van zondag tegen Enschedese Boys zijn daarom van zeer groot belang. De eerste ontmoeting tegen deze ooste lijke voetballers eindigde in een éclatante 5—0 zege voor Telstar. Nu is het te hopen, dat deze grote overwinning alsmede het feit, dat de Boys momenteel vrij laag op de ranglijst staan Kort c.s. er niet toe brengt de Enschedeërs te onderschatten, want dat zou wel eens fatale gevolgen kunnen hebben. Verloor Sittardia destijds ook niet in Enschede (10), moest Elinkwijk niet met een gelijkspel genoegen nemen (11) en konden Excelsior (01), Velox (01) en Volewijckers (34 alle dus clubs die boven Telstar op de ranglijst staan niet slechts met de oneven goal winnen? Daar om moet het parool voor de IJmuider ploeg zondag luiden: Aanpakken van de eerste tot de laatste minuut. Vrfjdag kwamen in IJmuiden aan: Blanken- stein van Antwerpen; Margrit Angelika. Grange mouth; Wilma Frank, Karlshamn; H.K.S. De Hoop, Noordzee, bijlegger IJmuiden; Duurt, Grangemouth, kolen voor Velsen; Paul Westers, Rotterdam, voor IJmuiden; Utvik, Londen; Hoegh Banniere, Freetown; Tor, Londen; Sophocles, Nordenham; Markab, Waterford; Res Nova, Lon den; Confid, Londen. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Evagelistra naar Bremen; Dortmund. Antwerpen; Astrid Bres, Fredericia; Amrum, Cuxhaven; Abu, Mena al Ahmadi; Heinz Bernz, Falkenberg; Katwijk, Vlissingen; Militence, Londen; Blisworth, Dagen- dam; Andalien, Liverpool; FoufahBay, Hamburg; Hoorneboeg, Kalmar; Mosel, Hamburg; Hasseloe, Emden, van IJmuiden; Saint Thomas, Duinker ken; Goote. Liverpool; Baden, Oslo-, Lingestroom, Bristol; Kruszwica, Hamburg; Jans, Londen; Chiron, Hamburg; Ostendia, Delfzijl; Rote, Go thenburg; Valiant, Harlingen; Cortia, Gothen burg; Draco, Stavanger; Daloa, Hamburg; Bata vier 3, Stockholm; Hoogvliet, Leith; Zuiderkerk, Lissabon; Valga, Gdansk. Zaterdag kwam in IJmuiden aan: Steenborg van Harlingen. voor IJmuiden. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Mynias naar Rotterdam; Neder-Rhone, Port Said; Stavborg, Simonsvik, slabs van IJmuiden; Flevo, Odense; Rudolf Oetker, Constanza. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Maandagochtend 2 maart om half elf gaat het vuur in hoogoven I. Bij de grote reparatie van augustus 1962 tot het midden van 1963 heeft de oven één centrale val- leiding gekregen, waardoor hij nu in uiter lijk overeenkomt met de grote ovens 4 en 5. Als hoogoven I, die sinds de zomer van vorig jaar in reserve stond, weer is aange stoken, zijn voor het eerst vijf hoogovens tegelijk in werking. Dit duurt voorlopig VVB, dat het in de laatste vier wed strijden zo lelijk heeft laten liggen, moet, wil het niet verder achterop raken, mor gen van Aalsmeer winnen. In het bloemen dorp trokken de WB-ers destijds inder daad aan het langste einde (1-3), maar ditmaal zijn we daar nog niet zo zeker van. Zou er in 2 A maar één club degraderen, dan zou er voor DEM met 12 punten uit 13 wedstrijden tegen NFC nul punten uit 12 ontmoetingen geen vuiltje aan de lucht zijn, maar nu er twee clubs afzakken naar de derde klas zijn de Beverwijkers nog lang niet veilig. Ze zullen dan ook zeker morgen van NFC willen winnen en onzes inziens slagen zij daarin ook. Velsen speelt thuis tegen UW. Deze Utrechtse 2de klasser treedt de laatste tijd nogal „puntenveroverend" op, zodat we het zeker niet uitgesloten achten, dat het hoger geklasseerde Velsen een puntje moet afstaan. De Kennemers ontmoet op eigen terrein Meervogels. De Akersloters nemen in 3 A de voorlaatste plaats in, maar mogen toch niet onderschat worden. Doen de rood zwarten dit inderdaad niet, dan trekken ze aan het langste einde. De de laatste tijd zo op de voorgrond tredende ADO-ers 8 punten uit 5 wed strijden trekken naar VIOS en aan dit reisje houden zij zeker één puntje over. In gedachten zien we zondag Beverwijk in de uitwedstrijd tegen RSV voor de vierde achtereenvolgende maal zijn pun- tenaantal met twee vermeerderen. Stormvogels gaat in Badhoevedorp zijn krachten meten met St. Pancratus. Het is te hopen, dat de Vogels in hun laatste wedstrijd tegen Zaanlandia die ze met 2-3 verloren goed wakker geschud zijn, want St. Prancratus is op eigen veld een lastige tegenpartij, getuige het feit, dat ze in eigen home na 5 wedstrijden nog ongeslagen is (8 punten). Waterloo speelt thuis tegen Renova. De eerste ontmoeting wonnen de Haarlem mers destijds met niet minder dan 5-1 maar ditmaal zien we de kaarten anders liggen. We verwachten nl. een gelijkspel. IEV trekt strandwaarts om Wijk aan Zee te bekampen. Op 27 oktober bezorg den de IEV-ers de badmensen hun eerste winstpunten (1-4), maar we nemen aan, dat ze ditmaal beter voor de dag komen, nl. in de vorm van een gelijkspel. In Driehuis ontvangt VSV het Amster damse Wilskracht/SNL. Na een periode van 4 wedstrijden, die hun 7 punten op léverden, verloren deze hoofdstedelingen hun laatste wedstrijd tegen ASV/Arsenal met niet minder dan 6-0. We geven VSV tot hoogoven 4 op 6 mei voor een reparatie dan ook een goede kans op de twee wordt gedoofd. punten. De vele belangstellenden, onder wie burgemeesters, wethouders, raadsleden en directeuren van gemeentelijke diensten in het IJmondgebied die vrijdagavond naar het gymnasium Paulinum in Driehuis waren gekomen voor de causerie van dr. ir. R. van der Waal, directeur van de Provinciale Planologische Dienst te Haarlem, over „De ruimtelijke problematiek rond het Noordzeekanaalgebied" zullen niet geheel voldaan huiswaarts zijn gekeerd. Zeker zal dat het geval zijn geweest met degenen die gehoopt hadden van een ter zake zo kundig man als dr. ir. Van der Waal iets meer te vernemen over de plannen en oplossingen van tal van vraagstukken, die nu al zo lang boven het Noordzeekanaalgebied in de lucht hangen. De gastspreker van de Stichting Opbouw Katholiek Kennemerland en het Oriëntatie Centrum Kennemer- land opende zijn inleiding met de mededeling dat men op deze avond niet van hem zou horen wat er rond het Noordzeekanaal staat te gebeuren. Als ambtenaar vond ir. Van der Waal het namelijk geen pas geven vooruit te lopen op beslissingen die het provinciaal bestuur nog moet nemen, daarin geadviseerd door de binnenkort te installeren Commissie Streekplen Noordzeekanaalgebied. Dit adviescollege zal bestaan uit ongeveer zestig leden, afkomstig uit de Provinciale Staten, gemeentebesturen, Kamers van Koophandel en andere bestuursorganen. Hebben de met geprojecteerde kaarten en kleurendia's toegelichte uiteenzettingen van ir. Van der Waal dus weinig nieuws kunnen brengen, de talrijke problemen die hij met betrekking tot de toekomstige ontwikkeling rond het Noordzeekanaal on der de aandacht bracht waren desalniette min het aanzien en aanhoren ten volle waard. Een van de moeilijkst op te lossen vraagstukken waarvoor de Randstad Hol land zich geplaatst ziet is hoe een gestaag toenemende bevolking het beste kan wo nen in een gebied waar ruimte schaarser is dan geld. In het noordelijk deel van de randstad, tussen 't Gooi en Haarlem. Wo nen in een gebied dat 0,3 deel van Noord- Holland beslaat driekwart van de bevol king van deze provincie. Elk jaar komen in Noord-Holland zich 20.000 mensen meer vestigen. De planologen zijn, zo zei dr. ir. Van der Waal, tot de ontdekking gekomen dat er een samenhang bestaat tussen de bestaansbronnen en het bevolkingscijfer. Daar waar een concentratie van be staansmogelijkheden is zal men ook een concentratie van de bevolking aantreffen. Verder is gebleken dat met het stijgen van de welvaart ook meer ruimte nodig is. Als tekenend voorbeeld noemde dr. Van der Waal Amsterdam. In de jaren dertig telde die gemeente 122 inwoners per ha. Nu wonen er 82 mensen per ha terwijl Amsterdam toch sinds 1930 aanzienlijk is gegroeid. De mate waarin een woongebied zich ontwikkelt is sterk afhankelijk van de nieu we impulsen die dat gebied krijgt. Een dergelijke nieuwe impuls voor de randstad Holland is het in ontwikkeling brengen van het Noordzeekanaalgebied tot een gebied dat op zijn minst gelijkwaardig zal zijn als de Rijnmond, aldus ir. Van der Waal. Niet alleen het bevaarbaar maken van het Noordzeekanaal voor de grootste schepen, maar ook de binnenscheepvaart zal daar bij een hoogst belangrijke functie moeten vervullen. Andere problemen die de ontwikkeling van het Noordzeekanaalgebied opwerpt liggen op het terrein van de arbeidsvoor ziening, de woningbouw en het vervoer. Massaal vervoer is volgens de heer Van der Waal geen oplossing. Om aan al die planologische moeilijk heden rond het Noordzeekanaal het hoofd te kunnen bieden Is het naar zijn mening in de eerste plaats belangrijk zich af te vragen voor wie die ontwikkeling gebeurt. Een streekplan beantwoordt volgens ir. Van der Waal niet aan zijn doel als het optimale welzijn daarin niet ten volle tot zijn recht komt. Dat is niet alleen nodig voor de tegenwoordige generatie maar vooral voor onze nakomelingen. Het scheppen van werkgelegenheid mag nooit doel zijn maar alleen middel. Het levensgeluk van de mens dient voor alles op de voorgrond te staan. Dat geldt niet alleen voor de gebieden die al midden in hun ontwikkeling staan doch ook voor de daarbij ten achter gebleven dorpen en streken. Dr. Van der Waal was van oordeel dat de verdere ontwikkeling van het Noord zeekanaalgebied zich in noordelijke rich ting zal moeten voltrekken. De isolerende invloed van het Noordzeekanaal moet op geheven worden. Er zullen voor het ge bied ten noorden van het kanaal nieuwe impulsen gevonden moeten worden. Op welke manieren dat zal gebeuren is gro tendeels nog een onderwerp van studie. Ir. Van der Waal achtte het van groot belang dat het meedenken en meepraten over deze planologische problematiek in zo breed mogelijke kring geschiedt. Daardoor zal de kans dat voor moeilijkheden een oplossing wordt gevonden en conflicten worden vermeden volgens de heer Van der Waal zeer zeker toenemen. Ons nageslacht kan ons daar alleen maar dankbaar voor zijn. Bij de hierna volgende gedachtenwisse- ling vroeg de burgemeester van Uitgeest de heer H. J. J. Aalders de mening van ir. Van der Waal over de handelwijze van bepaalde gemeenten die industriën tot zich willen trekken ook al verwerken die voor de mens schadelijke stoffen om dat ze daarmee de gewenste uitbrei ding beogen. Ir. Van der Waal was van mening dat een selectie moet worden toegepast en dat dit vraagstuk zeer spoedig aan de orde moet worden gesteld. Op een vraag van ir. L. Stoelinga, di recteur van Openbare Werken van Bever wijk, waarom, indien gemeenten een aan- eengroeiing van woon- en werkgebieden niet wensen, de Rijnmond niet anders wordt neergelegd, zei ir. Van der Waal dat het juist de grote moeilijkheid is de kwaliteit van een gebied te verhogen zonder dat de quantiteit al te veel toe neemt. „We moeten niet in quantiteit den ken maar in kwaliteit." Aan het slot van de avond heeft de heer C. F. J. Lampe, voorzitter van de Stich ting Opbouw Katholiek Kennemerland, dr. ir. Van der Waal dank gebracht voor zijn inleiding. Velsen (thuis tegen UVV): Rutte; Van den Pieterman en Hijnen; Nijssen, Schoorl en Van Schagen; Van der Poll, Hoogzaad, Weber, Böhm en Blüm. De Kennemers (thuis tegen Meervogels) Dijcks; Minks en Huisman; Verhagen, Van Gerven en Van der Graaf; Kops, Jonker, Van Duyvenbode, Beeldman en Noordermeer. Stormvogels (uit tegen St. Paneratius): Van Gooi; Van der Stelt en Freriks; Kloosterman, Luppens en De Graaf; Kiewiet, Maarleveld, Cleeren, Haver kamp en Glas. Beverwijk (uit tegen HSV): Van der Does; Niesten en Winands; Opzee- land, Minneboo jr. en Hoogerwerf; Van Zon, Kluft, Minneboo sr., Schel vis en Plezier. VSV (thuis tegen Wilskracht/SNL): Klaassen; Gravemaker en Veldman; Van Hooff, Van der Wal en Van Oe- veren; Gerrits, Nat, Kramer, Voet en Zuurbier. Waterloo (thuis tegen Renova): Kok; Oldenburg en Bruisschaart; Iskes, Van Eden en Van Dongen; Boekhout, Broek, Demmers. Van der Zwan en Thijms. WB (thuis tegen Aalsmeer): Van den Boogaard; Hoopendijk en Altena; Van Vuuren, Scholting en Stet; Lui tjes. Kersbergen Kooimans, Paay en Bakker IEV (uit tegen Wijk aan Zee): Flipsen; Metselaar en Ivens; Vink, Vendel en Bakker: Rozemeijer, H. de Reus, Beentjes, J. de Reus en Kramer. DEM (thuis tegen NFC): Aardenburg; Nooij en Schram; Oorthuyzen, Van den Brink en Wiilems; Zonjee, Pijnen, Vessies, N.N. en Kleef. Nieuwe aanwinsten van de Gemeente-Biblio theek Velsen zijn de volgende boeken. Nederlandse en vertaalde romans en novellen! Derksen, De kuise voorbijganger; Heeresma, D« vis - een allegorie; Huël, De bestemming; Van Loon, Ieder is anders; Timmermans, Sabine Mar- dagas; Wolkers, Een roos van vlees; Amis, Lucky Jim; Caldwell, De dynastie des doods; Demarest Gordon, Der engelen stad; Durrell, Witte ade laars boven Servië; Fabris, Heldencarrousel; Fast, Een ochtend in april; Goytlsolo, Het eiland; Ste wart, Avontuur in Avignon; Trew, Twee uur voor donker; Liedmeier, Russische verhalen van deze tijd. Buitenlandse romans en novellen: Greene, A sense of reality; Ballet, L'inutile retour. Studieboeken: Plato, Symposium - een gesprek over de liefde; Sikken, Uit en bij de brief aan de Galaten; Rahner, Kerk en sacramenten; Thilo Overwinning van tweespalt; Hagedorn, Vredes apostel in het oerwoud; Cageling, Zeegaande vloot; Bleeker, Het snoeien van bomen en strui ken; Eek, Ventilatoren; Autotechniek glashelder; Hendy, Die National-Galerie London; Grimm, Rafaël; Giedion-Welcker, Paul Klee - een inlei ding tot zijn kunst; Heerker.s, Zelf maken - zelf bespelen; Danish drama - ballet and music; Van Leeuwen, Rondom forum; Sartre, De heilige Ge net, martelaar en komediant; Pemath, Instru mentarium voor een winter, Gedichten 1955-1980; Vroman. Fabels; Heurgon, Zo leefden de Etrus- ken; Vien en Lord, De tweede wereldoorlog, deel I en II: Mees, Lamoraal van Egmond; Levron, Madame de Pompadour; Klein, Delta, poort van Europa; Job, Italiaanse steden; Smedts, Italië - land, volk, cultuur; Hoogland, Tips voor een rustige vakantie in Duitsland; Hoogland, Tip» voor een rustige vakantie in Frankrijk. Op de Noordzee bij Terschelling zijn vrijdag in dichte mist vijf schepen betrok ken geweest bij aanvaringen. De Spaans» coaster „Siërra Umbria" en het Zwitsers» vrachtschip „Carona" zjjn na de botsin gen gezonken. Alle opvarenden konden worden gered. De 686 brt. metende „Siërra Umbria" maakte terstond zware slagzij en begon meteen te zinken. De zeventien koppen tellende bemanning kon aan boord van d» Zweed worden genomen. De „Carona", die 2351 brt. meet kwam twee mijl noordoostelijk van Terschelling in aanvaring met het Liberiaanse vracht schip „Evagelistria", 7.231 brt. Even la ter botste het Duitse vrachtschip „Bublos" (3.241 brt.) uit Bremen op de „Evagelis tria". De 34 opvarenden van de „Carona", van wie twee vrouwen, stapten na de aanva ring in de sloepen en roeiden naar het lichtschip Terschelling, dat hen aan boord nam. De kustwacht van Terschelling zond de reddingboot Carlot, die de 34 schip breukelingen van het lichtschip overnam. De „Carona" zonk. De „Evagelistria", de „Byblos" en d» ,Tauri" liepen alle zware schade op. De salonboot „Friesland" van rederij Doeksen is gisteren bij Vlieland in aan varing geweest met de kotter UK 45. Bei de schepen liepen een groot gat in de boeg op. De „Friesland" maakte een extra rei» met boormateriaal voor de N.A.M. Vrijdagmiddag heeft dr. W. J. Royaards, geneesheer-directeur van het Roode Kruis- Ziekenhuis te Beverwijk in het Statenhuis aan de Velserweg afscheid genomen van zijn collega's, vertegenwoordigers van ziekenfondsen en van vele plaatselijke in stanties, vrienden en oud-patiënten. In da namiddag vond in het zusterhuis een har telijk afscheid plaats van de directie en 't personeel. Na veel waarderende woorden overhandigde een vertegenwoordiger van de Kring Noord-Holland van het Roode Kruis namens het hoofdbestuur het kruis van verdienste, benevens het daarbij be horende getuigschrift. Een ontroerend mo ment was het, toen de oud-voorzitter van het ziekenhuis te Beverwijk, de heer G. W. P. Stoutenbeek, afscheid nam van de man waarmee deze zoveel heeft meegemaakt, gedurende de 28 jaar dat dr Royaards zijn praktijk uitoefende. Dr. Royaards zal nu optreden als genees heer-directeur van „De Lichtenberg" t» Amersfoort

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5