Integer ambtenaar met veel gevoel voor humor verliet gemeentesecretarie Meteen oude huifkar de wereld rond 1 f KAPITEIN EERSTE STUURMAN H00FD-WERKTUIGKUNDIGE TWEEDE WERKTUIGKUNDIGE RADIO-OFFICIER DUIKER Dn N.V. HAGAM - Heemstede BOERBOOM AFSCHEID PH. TEN NAPEL Veertig jaar bij Hoogovens Voorjaar op Beverwijkse veilingen Artis verhoogt de toegangsprijzen In de vishal en op zee THUIS N.V. Baggermaatsch. Bos Kalis te Sliedrecht een werkster Automobielmonteurs De heer Van Ees overhandigde de jubila- Bloemenveiling „Wees alstublieft een beetje voorzichtig met het rietje. Het is ons enige!" Door inruil verkregen: 1e en 2e MONTEURS POMPBEDIENDE RIJSCHOOL G.A.V.O. PTT Zelden hebben wij de raadzaal in Velsen zo met belangstellenden gevuld ge zien als dit vrijdagmiddag het geval is geweest bij het officiële afscheid van de heer Ph. ten Napel chef van de afdeling financiën en eerste loco-secretaris van de gemeente Velsen, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd deze functies ter beschikking moest stellen van zijn opvolger, de heer R. Beens uit Krommenie. Onder de vele aanwezigen - zo groot in aantal, dat ook de publieke tribune moest worden opengesteld bevonden zich het voltallige col lege van B. en W., diverse hoofden van dienst en talrijke ambtenaren en leden van de gemeenteraad. Nadat de heer Ten Napel en zijn echt genote temidden van hun naaste familie hadden plaatsgenomen, werd de scheiden de functionaris eerst toegesproken door de burgemeester van Velsen, mr. J. C. Bührmann, die zich voor dit afscheids woord had verdiept in oude papieren, ten einde te kunnen nagaan waarom de heer Ten Napel ruim veertig jaar geleden bij het toenmalige gemeentebestuur genade heeft kunnen vinden. Welnu, hierbij had de burgemeester een aanbevelingsbrief gevonden van de gemeentesecretaris van Leiden, waarin deze meldde „niets ten on gunste van de heer Ten Napel te hebben ontdekt," waarbij uit Urk werd vernomen dat hij „een goed karakter bezat, gelijk matig van humeur was en beleefd tegen zijn superieuren." Onder de nodige hilari teit gaf de burgemeester hierbij te kennen dit laatste niet gaarne te onderschrijven, want als er één ambtenaar op de secreta rie was die zich tegenover het college durfde te laten gelden, dan is dit ongetwij feld de heer Ten Napel geweest. Ook her innerde de burgemeester eraan, dat de heer Ten Napel zich gedurende de oorlog een voorbeeldig Nederlander heeft ge toond, die bereid bleek alle risico's daar van te accepteren. Door dit alles was spreker hem bijzon- De heer Ph. ten Napel ontvangt van burgemeester mr. J. C. Bührmann als afscheidsgeschenk een verrekijker. der erkentelijk voor zijn grote verdiensten voor de gemeente en dat niet in het minst, voor de dank van allen te hebben over gebracht, overhandigde hij de heer Ten Napel namens het gehele secretarie-per soneel een enveloppe met inhoud, waar voor hij de bestemming gaarna aan hem overliet. Vervolgens spraken nog de heer J. J. M. Verlaak, de waarnemend chef van de tweede afdeling; de heer L. de Boer, na mens de vereniging van diensthoofden; de heer H. Hoogetoorn, namens de Ne derlandse Bond van Gemeenteambtenaren en de heer J. Broertjes, die Het Witte Kruis vertegenwoordigde. Zij allen lieten zich met de meeste waardering over de scheidende functionaris uit, waarbij de laatste nog opmerkte, dat men in zijn kringen zijn pensioenering met een zekere vreugde tegemoet heeft gezien, omdat de heer Ten Napel er niet de man naar is zijn vrije tijd in ledigheid door te bren gen. Alle sprekers boden hem tenslotte omdat de heer Ten Napel altijd voor ge zonde financiën zorgde. Verder zal hij door zijn groot gevoel voor humor stellig op het raadhuis worden gemist, zodat de burgemeester hem met nadruk verzocht nog dikwijls even te komen aanlopen en dan liefst onaangediend, want de heer Ten Napel zal hier altijd welkom zijn. Met zijn beste wensen voor de toekomst bood bur gemeester Bührmann hem tenslotte als afscheidsgeschenk een verrekijker aan. Op zijn beurt herinnerde de heer J. Veenstra als gemeentesecretaris aan een zeventienjarige voorbeeldige samenwer king, waardoor hij de heer Ten Napel had leren kennen als een bekwaam ambtenaar, een goed collega en een karaktervolle persoonlijkheid. Sedert zijn komst was er in Velsen wel het nodige veranderd, waar bij spreker als voorbeeld wilde volstaan met het noemen van het verschil in de begrotingen van 1920 en 1964, namelijk 3,7 en 200 miljoen, een bijna zestigvoudige vermeerdering dus. Tussen deze cijfers ligt een lange ambtelijke weg, waarbij de financiën door de heer Ten Napel werden beheerd alsof het zijn eigen salaris betrof. Ook de heer Veenstra vestigde er de aandacht op dat men hem op het raad huis slechts hoogst ongaarne ziet vertrek ken, omdat hij voor allen een vriend en een raadsman is geweest. Na hem hier- nog een boekenbon aan. In zijn dankwoord bewees de heer Ten Napel dat zijn groot gevoel voor humor niet ten onrechte was geroemd, want zijn woorden verwekten telkens de nodige vro lijkheid. Zo noemde hij de tijd die hij op het raadhuis heeft doorgebracht een amb telijke „zitbaan," om in het vervolg van zijn speech aan een oude boer op Urk te herinneren, die tegenover de dominee had verklaard: „Ik ben ervan overtuigd dat U meer weet dan ik, maar het weinige wat ik weet, weet ik even goed als U." Op zijn beurt was spreker altijd bijzon der ingenomen geweest met zijn burge meester en secretaris, evenals hij vol lof was over de kwaliteiten van het personeel op de secretarie. Hij was er dan ook van overtuigd zijn opvolger hiermee van harte geluk te kunnen wensen. Na dit officiële gedeelte werd de aan wezigen gelegenheid gegeven persoonlijk van de heer Ten Napel en zijn echtgenote afscheid te nemen, waar uiteraard een bij zonder druk gebruik van werd gemaakt. Vrijdag werd de heer H. Wennis, opzich ter magazijndienst ijzer en staal, in besloten kring door het bedrijf gehuldigd wegens het feit dat hij veertigrjaar geleden bij Hoog ovens kwam. De heer Wennis begon in 1924 bij het magazijn. In 1943 werd hij eerste man, in 1946 voorman, in 1952 baas en tien jaar later volgde zijn promotie tot opzichter. In de koffiekamer van het centraal ma gazijn waren vele vrienden van de jubilaris bijeengekomen. Ir. H. C. Patoir, hoofd hulp diensten en technische dienst produktie, bood de jubilaris namens de directie het gouden Hoogovenembleem, de oorkonde, het gouden hcfrloge en de enveloppe met in houd aan. „U als een van de mensen van het eerste uur moest vroeger soms dag en nacht in touw zijn om de zaak draaiende te houden. De directie is u daar zeer dank baar voor". Ing. I. van Ees, hoofd technische dienst ijzer en staal, haalde herinneringen op uit de tijd toen de heer Wennis in dienst trad. „Er was vaak weinig vrije tijd, iedereen stond voortdurend klaar om in geval van storing onmiddellijk in te grijpen en ieder een kende ook elkaar. Nu is dat anders ge worden. Het bedrijf is enorm uitgegroeid. Dat is voor een groot deel te danken aan mensen zoals u, die onder moeilijke omstan digheden de zaak aan de gang wisten te houden". ris een album met foto's uit de beginperiode van Hoogovens. Het was aan de groenteveiling ook deze week weer de rabarber die de eer van het voorjaar hoog moest houden, want er werd na een kleine inzinking in het midden van de week weer tot 1,15 per bos betaald. Waspeen ging ook weer iets vlotter weg en kwam nu tot 48 cent per kilo, nadat men enige dagen geleden nog slechts even meer dan de helft van deze prijs ontving Prei ging ook nog wel, hier heeft de kwaliteit veel van de winter geleden, vandaar dat tot 75 cent per kilo werd besteed. De vrij regelmatige aanvoer van witlof kon men plaatsen tegen een prijs die tus sen de 48 en 65 cent per kilo lag. Selderie- knollen kon men tot nu toe slecht ver kopen; boven de 18 cent per stuk kwam deze groente niet. Er komen ook nog sprui ten aan de veiling, maar het einde is hier nu ook al weer van in zicht. De geschoon de spruiten kwamen tot 1,47 per kilo en de ongeschoonde partijtjes lagen dicht bij de gulden per kilo. De aanvoer van boeren kool heeft weinig meer te betekenen, een goed kistje kwam tot 65 cent per kilo, maar dan is het ook met de koolsoorten gebeurd. Rode en witte kool zijn heel slecht te ver kopen, terwijl dit ook het geval is met de wortelen en uien. De prijzen waren aldus: rabarber 85115, waspeen 1848, prei 32 75, witlof 4867, selderieknollen 718, spruiten 65147, uien 68, peen 3,5-7, rodekool 713. De heer D. van Velen, chef magazijn dienst, bood de heer Wennis een fauteuil aan, waarna de heer E. J. Akkerman, on derafdelingschef, ook namens de collega's de jubilaris een broodrooster en sigaren overhandigde. Ook een pijp met tabakszak werd de heer Wennis rijker. Na een dankwoord van de jubilaris bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen. De reeds een maand geleden aangekon digde verhoging van de toegangsprijzen van de Amsterdamse dierentuin Artis zal met ingang van 1 maart een feit worden. De toegangsprijzen voor volwassenen wor den van 2,- op 2,50 gebracht: die voor kinderen van 1,- op f 1,25. De moge lijkheid is echter geschapen de tuin toch tegen de oude prijs te bezoeken. Voor 10,- kan men namelijk een knip- kaart met vijf knippen kopen waarvan elke knip toegang geeft voor een volwas sene of twee kinderen van drie tot en met veertien jaar. Niet verhoogd worden de prijzen die op Hemelvaartsdag en gedurende de goedko pe septembermaand van kracht waren. Ook ongewijzigd blijft het tarief van de jaarkaarten voor bejaarden, invaliden, leerkrachten en jeugdigen. Dit is gehand- I haafd op 7,50. De bloemenveiling heeft een drukke week achter de rug. Door het zachte weer kwam alles nu pas goed los en meerdere malen had men deze week een aanvoer van ruim honderd karren bloemen. Vrijdag waren er zelfs 126. Uit een groot deel van Noord-Holland worden de bloemen nu naar de Beverwijkse veiling gebracht en de kopers komen uit alle delen van Neder land. De prijzen die in het begin van de week iets terugliepen, herstelden zich later weer en vrijdag waren vooral de goede bloemen duur. Een goede bos tulpen, onder andere Gudosnik en Apeldoorn, ging tot 2,40, terwijl tussen de 1,50 en 2 de meeste andere goede partijen gingen. Ook de grote aanvoer van narcissen, vooral uit de rol- kassen, werden grif verkocht en kwamen weer tot ruim boven de gulden per bos. Hyacinten varieerden van 12 tot 30 cent per stuk en een bos blauwe druifjes kwam tot 70 cent. Anjers beginnen weer ruim schoots aan de markt te komen, terwijl ook het aanbod van rozen ruimer wordt. Er kwamen enige grote fresiakwekers naar de Beverwijkse veiling met heel goe de soorten van prima kwaliteit. Deze week zag men ook irissen aan de markt, het waren de Wedgewood. Bij de potplanten zag men een levendige handel. Vrjjdag Vrijdag werden in IJmuiden aangevoerd 5900 kisten vis, waarvan 540 kisten tong en tarbot, 2 heilbot, 10 tongschar en schar- tong, 1190 schol, 65 schar, 45 bot, 2525 ha ring, 178 makreel, 230 schelvis, 555 wijting, 445 kabeljauw en gul, 5 leng, 6 ham, 7 poon 77 koolvis en 20 diversen. Betaald werd, in guldens, per kilogram voor: heilbot 4,60-4,30. gr. tong 5,20-4,80, grm. tong 5,10-4,50, kim. tong 5,40-4,90, kl. tong I 7,80-6,80, kl. tong II 6,80-6, tarbot I 4,70-4,30. Per 50 kilogram: tarbot IV 168-136, schartong 30-20, gr. schol 33-26, grm. schol 28-25, kim. schol 35-29, kl. schol I 43-31, kl. schol II 38-18, schar 32-18, bot 9-7, verre haring 26,20-15 makreel 32-21, gr. schelvis 55, grm. schelvis 58, kl. schelvis I 81, kl. schelvis II 51-8, wijting 43-21, gr. gul 46-37, middel gul 43-28, kl. gul 41-28, ham 172-152, poontjes 35-32, lommen 29, en kl. koolvis zwart 38-33. Per 125 kilogram: gr. kabeljauw 168-68, gr. koolvis zwart 92-63, gr. leng 112-50. In IJmuiden werden vrijdag de volgen de besomingen, in guldens, gemaakt: KW 54 25.140. 183 8.240, 152 9.130, 91 6.080, 148 8.200, 164 7.980, 19 9 200, 112 620, IJM 55 5.050 65 7.980, 54 8.100 Op zee Op de maandagmarkt in IJmuiden wor den de volgende schepen verwacht: Van de verre visserij: „Rijnmond 2", KW 43, met 800 kisten en 1000 stuks stijve kabeljauw. Van de Noordzee: „Brittenburg" KW 121, met 720 kisten haring, 360 makreel, 60 wij ting, 40 koolvis en kabeljauw, 15 schelvis en 20 radio; „Delft" IJM 37, met 970 kisten haring, 140 makreel, 120 wijting, 20 schel vis, 20 gul en kabeljauw en 10 diversen; „Elisabeth Christine" KW 41, met 1600 kisten; „Jan Maria" KW 171, met 1.060 kisten en met onbekende vangst „Bets Engerda" VL 112. Voorts werd gemeld dat in de afgelopen nacht door diverse trawlers op 58 gr. N.B. bijzonder veel makreel is gevangen. Sommigen spraken zelfs van 100 tot 200 kisten per trek. In scherp contrast met het voortjagen de snelverkeer op de Amsterdamse vaart hobbelde vrijdagmiddag de huif kar van de Amerikaanse familie Gillis op zijn dooie akkertje in de richting Haarlem. Het gezin Gillis, bestaande uit vader en moeder en de drie dochters Carol (17), Barbara (16) en Janes (12) en zoon Gerorge (9) trekken sinds de zomer van het vorig jaar per huifkar de wereld door. In juli 1963 namelijk, bepakten ze hun historisch vervoermiddel, spanden er twee potige paarden voor en vertrok ken uit Richmond, Virginia, het avon tuur tegemoet. In de hotsende kabine vertelde me- vrouw Gillis ons iets van hun weder waardigheden. Het is de eerste keer dat ze voet op Europese bodem zetten en ze zijn van plan om, in tegenstelling tot sommigen van hun landgenoten, de Oude Wereld volledig uit te pluizen. Zodoende staan vele landen (onder meer Frankrijk, Griekenland, België) van het continent op het programma, tot Rusland toe, waar iet gezin in de hoog-zomer in Moskou hoopt aan te komen. Op hun reis hebben de Gillis' al tem peraturen van -17° F. te verduren gehad en toch is geen van de globetrotters nog noemenswaardig ziek geweest. Op onze vraag wat ze van Holland dachten antwoordden ze dat ze het een „wonderful" land vonden en vooral de mensen zijn er zo vriendelijk! Voor de kinderen Gillis is de wereld reis verre van een schoolloos paradijs, want hun moeder neemt de taak van de onderwijzeres over, een beroep dat ze trouwens vóór haar huwelijk ook al uit oefende. „Ik onderwijs ze in alle vak- ken", vertelde ze, „behalve in aardrijks kunde, want met dat vak worden ze dag in dag uit geconfronteerd!" Hun toeverlaten op deze trip zijn de merries Vera en Marian, allesbehalve be vallige meiskes, die met de zware tred van hun gespierde poten de huifkar door de wereld zullen trekken. imo um P1B COPENHAGEN 7739 vraagt ten behoeve van haar dochteronderneming LAND MARINE CONTRACTORS Ltd. voor tewerkstelling op een 1300 pk zeesleepboot in Lybië (N.-Afrika): FORD ANGLIA '63 FORD TAUNUS 17 M '62 FORD ZEPHYR '59 m. schuifd. en over-drive FORD ZEPHYR '58 RENAULT DAUPHINE '63 OPEL REKORD '59 OPEL REKORD '56 LLOYD „600" bestelwagen met zijruiten Tevens vragen wij Aanmelden OFFICIAL FORD-DEALER Kalverstraat 9 - IJmuiden - Telefoon 4806 VECHTSTRAAT 127 - TELEFOON 4159 Instructeur met 30-j. rij-ervaring en nieuw materiaal Speciale theorie-opleiding door deskundige iedere woensdagavond 8 uur in Cultureel Centrum. Cursus ƒ10.—, vrije deelname. Rijles ƒ8.— per uur. Cursus van 20 lessen 150. Het RIJKSKUSTSTATION SCHEVENINGEN RADIO 2e Sluiseiland IJMUIDEN vraagt Salaris volgens Rijksregeling. Aanmelden bij de directeur van het Rijkskust- station, 2e Sluiseiland te IJmuiden. GEVRAAGD met goede vakkennis en ambitie. Hoogst toegestane beloning. Aanmelden: Official FORD-dealer voor Haarlem en omstreken: Zandvoortselaan 4—6 - Tel. 38825 Na 18 uur: Oude Posthuisstraat 15, Heem stede, Tel. 36985 in bezit van diploma S.G.s of S I met minstens 2 jaar vaartijd stuurman grote sleepvaart in bezit van diploma S III met minstens 2 jaar ervaring dekdienst sleepboot, met diploma B met diploma A Schriftelijke sollicitatie te richten aan personeelsafdeling van N.V. BOS KALIS, Postbus 38, Sliedrecht. vraagt CENTRALE VERWARMING OLIESTOOK en SANITAIRE INSTALLATIES HAARLEM Vergierdeweg 250 (0 2500) 65167 VIJFHUIZEN: Vijfhuizerdijk 157 (0 2508) 456 v/h JACOBINE HOLLANDIA 1e OLIESTOOKMONTEUR Kennis van en ervaring met het electrische gedeelte van olie- stook- en regelinstallaties is beslist vereist. Salaris afhankelijk van genoten opleiding en er varing. ONDERHOUDSMONTEUR voor centrale verwarmingsinstal laties in woningbouwcomplexen. Deze verantwoordelijke betrek king vereist een gedegen in zicht in centrale verwarming- en oliestookinstallaties. Eventueel kan een woning be schikbaar gesteld worden.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 6