HET WEER Dertien herten sterven gifdood Brits vakantievliegtuig in Alpen van Tirol te pletter gevlogen Erhard in Den Haag aangekomen Oorlogdreiging bij Cyprus neemt met het uur toe Vliegrampen eisten dit weekeinde 170 levens Griekse koning heeft trombose Sjoukje Dijkstra op één been wereldkampioene Vissersboot uit Harlingen zoek Drinkgelag op schip eist twee doden Griekenland vreest Turkse invasie Don Carlos en zijn ouders naar Soestdijk éee MORRIS before you $ny! SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES 's Nachts lichte vorst Het woord is aan In de krant van heden: Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSE N-IJMU1DEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Gi^Iekeoto® ,,muideI Comarn no'. 129288. In wandelbos Groenendaal Koninklijke gelukwensen voor Sjoukje Dijkstra Methyl-alcohol gedronken Constellation verongelukt BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSéSTRAAT (BI/ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Droog weer met slechts enkele verspreid voorkomende opkla ringen. Vannacht temperaturen om het vriespunt en plaatselijk lichte vorst. Morgenmiddag tem peraturen enkele graden boven het vriespunt. Matige tot zwakke wind uit oostelijke richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Anton Tsjechov: Liefde, vriendschap, eerbied, brengen mensen niet zozeer tezamen als een ge meenschappelijke haat. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Beeldverhalen 2, 9 Buitenlands nieuws3 Op de Praatstoel 3 Radio en t.v4 Kunst 4 In de Vishal en op zee5 Uit stad en omgeving5, 6 Beurs 7 Scheepsberichten 7 Economisch nieuws7 Feuilleton 9 Sport 10,11,12,13 Topstj 14 Luidsprekers 14 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's 49e JAARGANG NI MMER 100 MAANDAG 2 MAART 1964 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I 1 1 T 1 I Tj T Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. 1 I Abonnement pel week 75 cent per kwartaal Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. 9,75, franco per post 10,25. Losse Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. nummers afgehaald aan ons bureau 20 cent. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Rosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Dertien herten in het wandelpark „Groenendaal" in Heemstede zijn ge durende het afgelopen weekeinde ge storven. Een voorlopig onderzoek wees uit dat de dieren de vergiftigingsdood gestorven zijn. Vrijdagmorgen werden de eerste herten dood aangetroffen. Sindsdien stierven de dieren achter elkaar. Men stond machte loos, omdat men niet wist welk gif de oor zaak van de dood was. Kwade opzet wordt niet uitgesloten geacht. Mogelijk bestaat er verband tussen de diefstal van vijf kostbare parkieten uit de volière van het Heemsteedse park en de dood van de herten. Vanmorgen werd voor het leven van een veertiende dier een hinde nog ge vreesd. De veeartsenjjkundige dienst in Utrecht heeft de zaak, mèt de oppassers en een Haarlemse dierenarts, in onderzoek. De ravage op de plaats van de ramp met het Engelse Bristol Brittannia vliegtuig was enorm. De bergings- ploeg die er met hef schroef vliegtui gen is heengebracht staat voor een zeer zware taak. Het zal zeer moei lijk, zo niet onmogelijk, zijn de stof felijke resten van de slachtoffers te identificeren. De Oostenrijkse bergingsploeg van gendarmes heeft opdracht zoveel mogelijk onderdelen van de veron gelukte Brittania uit de sneeuw te verzamelen. Over de oorzaak van de ramp tast men nog volkomen in het duister. Men hoopt dat deskundigen zich een oordeel kunnen vormen aan de hand van de wrakstukken. om nog lang in de lucht te blijven. Het was met weekeindreizigers op weg naar de casinostad Tahoe. Het toestel was ei gendom van de Paradiso Airlines. Een F-106 B straaljager van de Ame rikaanse luchtmacht is zondag twintig ki lometer van Superior in de staat Wiscon sin neergestort. De piloot kwam om het leven. Een tweede inzittende wist zich met zijn valscherm te redden. Het toestel kwam neer op een boerderij. De eigenaar hiervan werd ernstig gewond. Hij was al leen thuis. Bij Labouan in Noord-Borneo is zondag een straaljager van de Britse luchtmacht neergestort. De piloot kwam om het le ven. De Duitse bondskanselier, professor dr. L. Erhard, is vanochtend per trein in Den Haag aangekomen. Hij zal er besprekingen voeren met de Nederlandse regering. Het hoofdonderwerp van gesprek is de toestand in Europa en in het bijzonder de vraag wat de zes landen van de Europese gemeenschappen kunnen doen om de poli tieke samenwerking tussen deze landen te bevorderen. Verder zal ook over andere vraagstuk ken worden gesproken, zoals de betrek kingen tussen Oost en West, de Noordat- lantische Verdragsorganisatie, de aanstaan de Kennedyronde en de tarietonderhande- lingen. De bondskanselier wordt op dit officiële bezoek onder anderen vergezeld door zijn minister van Buitenlandse Zaken, dr. G. Schroder, en de staatssecretaris van bui- telandse zaken dr. R. Lahr. Minister-president, mr. V. G M. Marij- nen, en de minister van Buitenlandse Za ken, mr. J. M. A. H. Luns, alsmede de Nederlandse ambassadeur in Bonn, mr. G. E. Baron van Ittersum, begroetten de Duitse gasten op het perron. De Westduitse ambassadeur in Den Haag dr. H. Berger, had zich te Utrecht bij de Bondskanselier gevoegd. Vanmorgen zijn op het Staatsspoor in Den Haag de Duitse Bondskanselier prof. dr. Ludwig Erhard en zijn minister van Buitenlandse Zaken dr. Gerhard Schroder aangekomen. Pre mier Marijnen haalde het gezelschap af. Koningin Juliana en prins Bernhard heb ben Sjoukje Dijkstra telegrafisch geluk gewenst met het behalen van de wereld titel. Het telegram luidt als volgt: „Har telijk gelukgewenst bij het behalen van de wereldtitel na Europees en Olympische overwinning door ons allen hier". De staatssecretaris van onderwijs, kun sten en wetenschappen, drs. L. J. M. van de Laar, heeft Sjoukje Dijkstra eveneens een telegram met zijn gelukwensen ge zonden. Zijn telegram luidt: „mijn har telijke gelukwensen met bekroning spor tieve prestaties in 1964". Jhr. mr. A. Feith en dr. W. van Zijll, respectievelijk voorzitter en algemeen se cretaris van de Nederlandse Sport Fede ratie, hebben zatedagavond aan de we reldkampioene kunstrijden Sjoukje Dijk stra het volgende telegram gestuurd :„Be stuur NSF wenst je met verovering van drie kampioenstitels in een seizoen harte lijk geluk stop met deze grootse presta tie heb je prachtig voorbeeld gegeven wat met oefening, techniek en elegance door een Hollands meisje in de internationale sportwereld kan worden bereikt". Aan de scheepvaart tussen het Duitse eiland Sylt en Harlingen is verzocht uit te zien naar een vissersboot uit Harlingen de Harlingen 51. Het scheepje, dat een tweekoppige bemanning heeft, zou zaterdag in Harlingen zijn aangekomen, maar was daar zondagavond nog niet aangekomen. Schipper van de HASI is de heer J. Oving. Zijn knecht aan boord is de 17-ja rige J. van der Molen. De schipper had vorige week zijn vrouw telefonisch mee gedeeld dat hij donderdagmiddag van het Deense eiland Sylt zou vertrekken. Ver ondersteld wordt da' de HA 51 machine- schade heeft gekregen en stuurloos op de Noordzee ronddrijft. Het schip heeft wel een radio-ontvanger maar geen zender. Zowel Scheveningen Radio als Norddeich Radio heeft aan de scheepvaart verzocht naar het Harlinger vissersvaartuig uit te zien. Ook is de kustvaart van Terschelling tot Helgoland gewaarschuwd. Een feestje in Amsterdam van de be manningsleden van de Noorse vrachtsche pen „Utvik'e en „Utsila" heeft het leven gekost aan de 31-jarige reparateur Sigurd Magnus Karlsen uit Bjorge en de 31-ja- rige eerste kok Per Flam Hovland uit Oystese. Zij zijn overleden na het drinken van methyl-alcohol. Elf andere opvarenden, tien Noren en een Zweed, en de Nederlandse verloofde van één der mannen, moesten in het Bin nengasthuis en het Weesperpleinziekenhuis worden opgenomen. Hun toestand was vanochtend redelijk. De twee Noorse schepen waren afge meerd bij de Amsterdamsche Droogdok Maatschappij in Amsterdam, waar enkele reparaties zouden worden verricht. Aan boord van de „Utvik" organiseerde de be manning een feestje om het weerzien te vieren. Toen de drank op was heeft iemand een blik industrie-alcohol, met een alco holpercentage van 99 percent, uit de ma chinekamer gehaald en met water ver mengd. Met deze drank werd het feest voortgezet. De bemanning had al enkele dagen klei ne hoeveelheden van deze Japanse me thyl-alcohol gedronken zonder schadelijk gevolg. Daarom dacht men dat er geen ri sico bestond. Omstreeks vijf uur werd de kapitein door een bemanningslid gewaar schuwd dat de onderhoudsmonteur en de kok dood in hun kooi lagen. De anderen werden daarna in donker Amsterdam op gespoord en snel naar het ziekenhuis ver voerd. Onder de ogen van een groot Nederlands legioen op de tribunes en miljoenen TV-kijkers heeft Sjoukje Dijkstra voor de derde keer de wereldtitel kunstrijden be haald. Ze werd op uitbundige wijze door de Nederlandse supporters be jubeld. Het verslag van de nieuwe „kroning" van de Nederlandse ijs koningin vindt men op pagina 12. (Telefoto) ATHENE (AP en Reuter) De Griek se vloot houdt manoeuvres in de buurt van Cyprus. In Griekenland zelf zijn nog meer eenheden van het leger in staat van paraatheid gebracht. Griekse officieren bij het Navo-hoofdkwartier in Parijs heb ben opdracht gekregen zich gereed te ma ken, opdat zij onmiddellijk naar Athene kunnen komen, als de regering ze op roept. Deze maatregelen zouden door de re gering-Papandreou zijn genomen in ver band met toenemende berichten over een invasie die de Turken op het eiland zou den willen ondernemen. Zee, omdat ook Turkse vlooteenheden daaraan meedoen. De Griekse regering zou verontwaardigd zijn over de Amerikaanse houding in de Veiligheidsraad, toen de kwestie Cyprus daar werd behandeld. In Ankara heeft het kabinet Inonu inten sief overleg gepleegd. De Turkse regering zou geen enkel heil zien in het inschake len van de Veiligheidsraad. Zij houdt on verkort vast aan haar rechten in de kwes- tie-Cyprus. Uit New York komt het bericht, dat de vijf niet-permanente leden van de Veilig heidsraad Bolivia, Brazilië, Ivoorkust, Marokko en Noorwegen het eens zijn geworden over de tekst van een ontwerp resolutie over Cyprus. Hierin wordt voorgesteld een internatio nale politiemacht te vormen die onder toezicht van de Verenigde Naties komt te staan en secretaris-generaal Oe Thant van de V.N. een bemiddelaar te laten benoemen. Verder zouden alle landen moeten afzien van acties, waardoor de toe stand op Cyprus slechter zou kunnen wor den. In Athene is zaterdag door duizenden studenten gedemonstreerd voor zelfbe schikking voor Cyprus. De stemming in de Griekse hoofdstad is sterk anti-Ame rikaans. Er zijn portretten van presi dent Johnson verbrand. Ook tegen het Navo-bondgenootschap wordt door vele Atheners betoogd. De Griekse regering gebruikt in het conflict steeds krachtiger taal. Premier Papandreou heeft de Grieks-Cyprioten verzekerd dat zij op de onwankelbare steun van Griekenland kunnen rekenen. Griekenland zal niet deelnemen aan de NAVO-vlootoefeningen in de Aegeïsche De Rijksvoorlichtingsdienst heeft heden morgen meegedeeld, dat de verloofde van prinses Irene, don Carlos, morgen naar paleis Soestdijk komt. Zijn ouders zullen daar woensdag arriveren. Volgens de Rijksvoorlichtingsdienst „is het onderwerp van dit bezoek niet be kend". De veronderstelling ligt echter voor de hand dat tijdens deze familiebijeenkomst gesproken zal worden over plaats en da tum van de huwelijksvoltrekking. HOGE PRIJZEN STAATSLOTERIJ Vierde klasse negende lijst f 1500: 18168 21366 1000: 2891 7503 8453 9859 15092 400: 1255 2543 4350 8561 14070 200: 3784 5218 5630 6458 7063 7206 7777 8123 9363 9618 10539 12153 12493 14369 14380 14676 16068 17254 17556 18646 18654 19176 19212 19588 20680 21079 INNSBRUCK (AP, AFP en Reuter) - Een viermotorige Britse Bristol Brittan nia is zaterdagmiddag tien kilometer van Innsbruck verongelukt. De 83 in zittenden 75 vakantiegangers en acht bemanningsleden zijn om het leven gekomen. Het toestel, eigendom van de Eagle Maatschappij, is in dichte mist tijdens een zware sneeuwbui in de Tiroler Alpen tegen de top van de 2200 meter hoge Glungezer te pletter gevlogen. Twee minuten voordat het toestel In Innsbruck zou landen, werd het radiocon tact met de verkeerstoren plotseling ver broken. Vlak voor het uitvallen van het radiocontact had de gezagvoerder mee gedeeld, dat hij door het slechte zicht niet in staat was zijn toestel aan de grond te zetten. Er werden onmiddellijk, nadat de ver binding met het toestel was verbroken, maatregelen genomen. Reddingsacties waren echter door het zeer slechte weer onmogelijk. In geheel Oostenrijk en een deel van Zuid-Duitsland stonden zeker vijf tig vliegtuigen klaar om het vermiste toe- »tel op te sporen, zodra het weer wat zou verbeteren. Zij konden niet opstijgen. Reddingsploegen zijn zaterdagmiddag te voet de bergen ingetrokken. Zij begaven zich naar een vallei dertig kilometer van Innsbruck. Dorpelingen daar hadden ge hoord dat de motoren van een vliegtuig plotseling waren uitgevallen. Vliegtuigen van de Royal Air Force en de Amerikaanse luchtmacht werden later ATHENE (Reuter) Koning Paul van Griekenland, die herstellende is van een maagoperatie lijdt thans aan trombose in het rechterbeen. In medische kringen verklaarde men, dat de na operaties betrekkelijk vaak voor komende trombose zelden een ernstig ka rakter heeft. Artsen menen, dat er geen aanwijzing is dat de trombose een nadeli ge invloed op de algemene gezondheids toestand van de koning zal hebben. Nader wordt gemeld dat de artsen bij koning Paul een longembolie hebben ge constateerd. Vanmiddag om twaalf uur is de Griekse premier George Papandreou op het paleis ontboden. bij het opsporen van de Brittannia inge schakeld. Het was tenslotte de piloot van een Oostenrijkse Pipercub die zondag de wrakstukken van het toestel ontdekte. De ze waren 150 meter naar beneden ge stort en in een bergkom terecht gekomen, nadat de botsing met de bergwand had plaatsgehad. Toen zondagmiddag het weer opklaarde zijn zeven hefschroefvliegtuigen van de Oostenrijkse gendarmerie begonnen met het overbrengen van ongeveer tweehon derd gendarmes naar de plaats van de ramp. De stoffelijke resten van de slachtoffers zullen naar Innsbruck worden gebracht. Het zal echter zeer moeilijk zijn ze te iden tificeren. De ravage op de plaats van de ramp is enorm. De wrakstukken van het vliegtuig liggen over een grote afstand verspreid. Bovendien wordt ter plaatse het bergingswerk bemoeilijkt, doordat een dikke laag sneeuw de stoffelijke resten van de verongelukten bedekt. Op één na alle inzittenden hadden de Britse nationa liteit. Men tast nog volkomen in het duis ter over de oorzaak van de ramp. Bij het ongeluk zijn onder andere hele gezinnen omgekomen. In Oostenrijk is de verslagenheid over de ramp groot. Het land is in rouw gedompeld. Op het vlieg veld van Londen wachtten familieleden van de slachtoffers urenlang op berichten. Er deden zich daar hartverscheurende scènes voor. Zondagochtend is in de Verenigde Sta ten een viermotorige Constellation veron gelukt. Hierbij zijn 85 mensen om het leven gekomen, 81 passagiers en vier be manningsleden. Het toestel was op weg van San Jose in Califomië naar Lake Tahoe in Nevada. Het is terecht gekomen in een verblin dende sneeuwstorm. Het vliegveld van Tahoe Valley deelde de piloot mee dat hij geen zicht had om te kunnen landen. De piloot bleef toen cirkelen boven het meer. Hij had radiocontact met de ver keerstoren. Plotseling brak die verbinding af. Het opsporen van het toestel werd bemoeilijkt door zeer slecht weer. Offi cieel is het verongelukken van het toe stel nog niet bekend gemaakt. Het toe stel had niet genoeg benzine aan boord

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1