Economische moeilijkheden in Polen nemen steeds meer toe Gomoelka zoekt oplossing in het verscherpen van de leer De Beurs T extiel j aar beur s trekt zich terug uit Inter-Decor Cuba koopt opnieuw Engelse autobussen Recordresultaten „De Zwitserse" Nillmij had een voorspoedig jaar Dreigende staking bij de Gemeenschappen Flinke reserveringen bij KNSM nodig Bedrijfsresultaat van Verolme 1 ït Akkoord tussen ENI en Gulf Oil Twee stoffenfabrieken sluiten de deuren Ver. Trans heeft nog geen plannen tot reorganisatie Oranjevereniging benadert de jeugd PROF. J. DRION ZONDAG IN LEIDEN OVERLEDEN België heeft sinds zaterdag de invoer van aardappelen stopgezet Nieuwe opdrachten voor Stork-Werkspoor Kort economisch nieuws SCHEEPVAARTBERICHTEN Liberiaanse tanker in tweeën gebroken Zendtijd voor experimenteel gebruik van tweede zender Stoops Bad zette zijn directeur in de bloemetjes oi 01 °l MAANDAG 2 MAART 1964 7 Westen zondebok HOE DE PRUZFNl STÜGFN II Eigenlijke oorzaken Santpoort-N oord Uitzondering wordt gemaakt voor ons land P. Schultink jubileerde BOEKENHOEKJE PORTRAIT OF HOLLAND en THE CARRIERS OF EUROPE, beide door F. J. van Wel, m.m.v. een groot aantal fotografen, uitg. Het Wereldvenster te Raam. De Stichting Nederlands® Textieljaar- beurs zal niet deelnemen aan de in het najaar door de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs te organiseren vakbeurs „Inter decor" Het bestuurslid van de textiel jaar beurs, drs. H. G. H. Trost, die in de voorbereidingscommissie zitting had, heeft zich teruggetrokken, omdat hij de opzet van deze vakbeurs onverantwoord acht. „Inter-decor" zal een vakbeurs worden van voornamelijk woningtextiel, die van 28 september tot 3 oktober in een der jaarbeurshallen aan de Croeselaan in Utrecht wordt gehouden. MIAMI (Reuter) Radio-Havanna heeft bekendgemaakt, dat Cuba een nieuw con tract met de Britse maatschappij Leyland heeft gesloten voor de levering van nog vijftig autobussen en onderdelen. Eerder had Cuba bij dezelfde onderneming vier honderd autobussen met onderdelen voor een bedrag van tien miljoen dollar besteld. In het begin van februari had 'n woord voerder van Leyland meegedeeld, dat Cu ba in totaal duizend autobussen zou wil len kopen. Hij voegde hier toen aan toe, dat Leyland met de Cubaanse autoritei ten zaken blijft doen, ook al hebben de Verenigde Staten hiertegen grote bezwa ren. Ook in 1963 heeft de Zwitserse Maat schappij van Leevnsverzekering en Lijf' rente over de gehele linie recordresultaten geboekt. De bruto jaarproduktie, uitge drukt in Zwitserse francs, bedroeg niet minder dan 2 miljard 145 miljoen (v.j. 1% miljard). De stand van de portefeuille overschreed aan het einde van het jaar de 11 miljard, hetgeen betekent, dat een netto-vooruitgang van rond l'/j miljard werd geboekt. Ook in de ontwikkeling van het Neder landse bedrijf komt volgens de directie de sterke aantrekkingskracht van de maat schappij tot uitdrukking. De bruto-toe- neming bedroeg in 1963 177 miljoen gul den, tegenover 143 miljoen in 1962. De Nederlandse portefeuille bedroeg aan het einde van het boekjaar rond 725 miljoen gulden, de netto-toeneming 130 miljoen, dat is rond 22 percent van de stand der portefeuille per ultimo 1962. Het jaar 1963 Is voor de Levensverzeke ringmaatschappij Nillmij blijkens het ver slag een voorspoedig jaar geweest. De produktie heeft die van alle vorige jaren ruim overtroffen. Het winstsaldo vertoont volgens de directie een bevredigende stijging. De produktie aan nieuwe verzekeringen bedroeg f 388 miljoen 34 miljoen of rond 9.6 percent hoger dan in 1962). De netto vooruitgang was 239 miljoen (vorig Jaar 218 miljoen), waardoor het totaal verzekerde bedrag de 2V2 miljard over schreed (ultimo 1963 2.504 miljoen). Het bedrag aan periodieke premiën steeg van 45,8 miljoen tot 48,4 miljoen. Aan koopsommen werd 8,8 miljoen ontvangen tegen 7,3 miljoen in 1962, zodat het totale premie-inkomen steeg van 53 miljoen tot 57,2 miljoen. Het premie-inkomen eigen rekening bedroeg 55,2 miljoen. Het belegde vermogen, inclusief dat via de dochterondernemingen, bedroeg per ultimo 1963 579 miljoen. Voorgesteld wordt een onveranderd di vidend van 15 percent over het gestorte en een eveneens onveranderd dividend van 2 percent over het niet-gestorte ka pitaal. LUXEMBURG (Reuter) Vakbonds vertegenwoordigers van ongeveer achtdui zend werknemers bij de Gemeenschappe lijke Markt. Euratom en de K.S.G. hebben besloten een staking uit te roepen als hun eis voor een onmiddellijk ingaande sala risverhoging van acht percent niet wordt ingewilligd. De bonden besloten een sta kingscommissie in het leven te roepen en om een ronde-tafelconferentie met rege ringsvertegenwoordigers te verzoeken. Zij verklaarden, dat, sinds de vorming van de E.E.G., de kosten van levensonderhoud in de leden-staten met ongeveer een kwart zijn gestegen, terwijl de salarissen van de werknemers bij de drie gemeenschappen slechts met acht percent zijn verhoogd. In dezelfde periode zouden de salarissen van de ambtenaren in de leden-staten met veertig percent zijn toegenomen. Directie en commissarissen van de Ko ninklijke Nederlandse Stoomboot Maat schappij (KNSM) zijn van mening, dat een conservatieve dividendpolitiek op de lange duur in het belang van aandeelhou ders is. In de gisteren gehouden jaarver gadering van de maatschappij, werd van de zijde van de aandeelhouders ernstige kritiek uitgeoefend op de, naar de mening van aandeelhouders, lage dividenden en hoge reserveringen. Eén der directeuren van de KNSM, jhr. H. van Lennep, ver klaarde evenwel dat het bestuur de KNSM sterk wil houden en dat flinke reserverin gen daarom noodzakelijk zijn. De bedrijfsresultaten bij het Verolme- concern zijn zodanig geweest in 1963, dat tot uitbetaling van het maximum dividend percentage, namelijk 9 percent, conform de winstdelingsregeling, zal worden over gegaan. (Zoals bekend, is Verolme een besloten n.v. Red.). (Van onze correspondent) WENEN Er komt geen einde aan de berichten uit Polen over steeds meer toe nemende moeilijkheden op algemeen eco nomisch terrein en vooral in de toevoer van levensmiddelen. In het afgelopen jaar werden de prijzen tweemaal verhoogd: met 100 percent voor brandstoffen, elek trische stroom en gas en met 8 tot 100 percent voor zuivel, azijn, lucifers en wodka. Zoals een bekende Poolse schrij ver kortgeleden aan ons vertelde, staan de mensen in de grotere steden urenlang in de rij om een onsje vlees of boter te krijgen. Vooral de moeders van jonge kinderen zijn verontrust, omdat babymelk schaars is geworden. Bovendien is Polen het land met het hoogste geboortecijfer, wat tot gevolg heeft dat jaarlijks onge veer 400.000 jongens en meisjes de mid delbare school verlaten en dan een plaats zoeken in de fabriek of op de universiteit. Het geld voor de nodige beroepsopleiding ontbreekt echter, zodat toch weer een half- intellectueel proletariaat overblijft. Partijleider Gomoelka weet dat het eco nomische systeem dat tot nu toe werd toe gepast onhoudbaar is en daarom herzien dient te worden. Aangezien de dalende lijn speciaal sinds 1956 merkbaar is, dus nadat de soepele koers werd ingeslagen, is hij van mening dat er alleen verbete ring kan komen door het inslaan van een scherpere koers, ofschoon hij persoonlijk geen doordraver is. Toch heeft hij in de laatste tijd herhaaldelijk geklaagd over het verzwakken van de communistische ideologie, die onder de invloed van de wes terse wijsbegeerte, litteratuur, sociologie, toneel en film zou verwateren. Hij wil de ideologische teugels weer strakker aanha len en het klassieke marxisme met meer nadruk propageren op scholen, in dagbla den en in de kunstenaarskringen. Van de ze ideologische herziening verwacht hij dan een verbetering op economisch ter rein. In verband hiermee is ook de spanning tussen regering en kerkelijke overheid gro ter geworden. Men heeft zelfs de indruk dat Gomoelka met opzet conflicten met de kerk zoekt om een schuldige te vinden. Prijsverloop van hel levensonderhoud vopr.gezinnen (indexcijfers1959/60=100) ro or o - Jl 1%)V.1963 Jjan.1964 fO -*o P- 5-a r~ -r - O O 3 Z3 Ofschoon hij geen aanhanger van het sta linisme kan worden genoemd, omdat hij daarvan zelf het slachtoffer is geweest, schijnen bepaalde stalinistische of semi- stalinistische kringen weer aan de opper vlakte te komen. Op de voorgrond treedt hier vooral de zogenaamde partisanenvleu- gel die een scherpere koers verdedigt en die onder leiding staat van de partijse cretaris Strzelecki, de waarnemende mi nister van Binnenlandse Zaken Moczar en het hoofd van de geheime veiligheidsdienst generaal Kouzynski. Het is merkwaardig dat de zo nuchtere politicus, die Gomoelka toch is, zo slecht op de hoogte blijkt te zijn omtrent de eigenlijke oorzaken van zijn economisch faillissement. Men kan nauwelijks aanne men dat hij toneel speelt en wel beter weet, want daarvoor schijnt hij te eerlijk te zijn. In alle geval zoekt hij zijn heil in de gedwongen indoctrinatie. Deze ideo logische beïnvloeding van bovenaf zal de Gulf Oil Corporation en het Italiaanse Staatsoliebedrijf ENf hebben bekendge maakt, dat dezer dagen een overeenkomst over de levering van ruwe olie tot stand gekomen is na onderhandelingen, die het gehele jaar 1963 geduurd hebben. Volgens de overeenkomst zullen aan AGIP, een dochteronderneming van ENI, in een op 1 januari 1964 begonnen periode van vijf jaar 9.150.000 vaten (5.000 vaten per dag) aan ruwe olie uit Koeweit geleverd wor den. Bovendien heeft Gulf de produktie van het Ragusaveld op Sicilië met ingang van 1 januari 1964 eveneens ter beschik king van AGIP gesteld. De Wollenstoffenfabriek A. de Rooy en Zonen te Tilburg en het zusterbedrijf de Eindhovense wollenstoffenfabriek Ewova, beide werkend met circa honderd man personeel, zullen binnenkort de produktie beëindigen. Lopende orders zullen wor den afgewerkt. Aan het besluit van de directies liggen geen financiële moeilijk heden ten grondslag. De toekomstige mo gelijkheden voor de bedrijven, die voor- namelijk damesstoffen maken, achten zij echter weinig rooskleurig en zij zien een verdere daling van omzet en export in het verschiet. Het personeel is van het besluit van de directies in kennis gesteld. Ontslag is nog aan niemand verleend; men wil het personeel geleidelijk laten afvloeien. Over een nieuwe bestemming voor de gebou wen bestaat nog geen zekerheid. toch al vrijgevochten gemoederen in Po len echter tot nog groter passief verzet aansporen. De Poolse bevolking heeft het vertrouwen in Gomoelka verloren en het weet dat de oorzaken van deze mislukking elders gezocht moeten worden: niet in een verzwakking van de ideologie, maar in het economische systeem zelf dat voor de werknemers geen enkele aantrekkelijkheid meer heeft en bovendien leidt tot corrup tie, bedrog en diefstal. In de nabije toekomst zal er van een financiële reorganisatie bij de n.v. Ver- eenigde Transatlantische Hypotheekbanken nog geen sprake kunnen zijn, zo heeft de voorzitter, prof. dr. W. L. G. Lemaire, tijdens de algemene vergadering van aan deelhouders meegedeeld. Het is nog te vroeg om dienaangaande plannen te ma ken, wanneer we niet weten waarmee we, uit hoofde van de bestaande mancover plichtingen, nog besprongen kunnen wor den, zo voegde hij hieraan toe. Over de vooruitzichten valt, aldus het bestuur, weinig reëels te zeggen. Enig perspectief biedt de stijgende tendens in de Canadese prijzen van agrarische be zittingen. De eigen farm in de Redlands heeft dit jaar een recordoogst binnenge haald. Verwacht wordt dat hier een winst van 22.000 Can. dollars zal worden behaald. (Vorig jaar 2.477 dollar). Overigens geeft de balans geen duidelijk beeld van de ren tabiliteit op dit moment, aangezien de om zet, vooral uit de agrarische sector, zich eerst in december realiseert, terwijl de boeken per 30 juni worden afgesloten. De Oranjevereniging Santpoort-Noord heeft haar jaarvergadering gehouden in „Zomerlust". De belangstelling van de leden was zeer gering. De voorziter, de heer J .R. Madiol, memoreerde de activi teiten van de vereniging in het afgelopen jaar. Het bestuur kwam tenminste één maal per maand bijeen, met uitzondering van de zomermaanden. Het bestuur zou meer belangstelling van de leden zeer op prijs stellen. Het staat open voor goede suggesties en gezonde critiek. Teneinde een inzicht te krijgen van wat er onder de jongeren leeft, heeft het be stuur de besturen van de verschillende jeugdverenigingen, in de meest algemene zin, uitgenodigd en hen gevraagd of zi; medewerking willen verlenen bij het samenstellen van de programma-onder delen en de organisatie hiervan willen verzorgen. De oudercommissies van de scholen zijn benaderd om hun medewerking te ver lenen aan de versierde kinderoptocht ten einde deze te stimuleren. Het bestuur hoopt dat aan deze oproep gehoor wordt gegeven. Het aantal leden is weer toegenomen, echter niet in gelijke tred met de uitbrei ding van de bevolking. Vooral uit de nieuwe wijken worden nog veel leden ver wacht. De praktijk heeft geleerd dat een persoonlijk gesprek zeer goede resultaten geeft. Dit kost echter veel tijd. Dit jaar wordt weer een ledenwerfactie gehouden onder het motto „Ieder lid een nieuw lid". Deze actie wordt gestimuleerd door raam affiches en de bekende aanmeldingskaar- ten. De aftredende bestuursleden stelden zich weer beschikbaar en werden her kozen. Als nieuw bestuurslid werd de heer J. Broerse gekozen, die het bestuur reeds assisteerde en zich hoofdzakelijk met de ledenadministratie en propaganda zal bezighouden. Zondag is in Leiden overleden prof. mr. dr. J. Drion, hoogleraar aan de rijksuni versiteit in Lelden in het burgerlijk recht en het internationaal privaatrecht. Prof. Drion werkte sinds 1954 mee aan het sa menstellen van een nieuw burgerlijk wet boek. Prof. Drion werd op 30 december 1915 in Den Haag geboren. Hij studeerde in Leiden, waar hij in 1939 doctoraal examen deed. Spoedig daarop werd hij assistent van prof Meijers. In 1950 werd hij be noemd tot hoogleraar aan de Leidse unt versiteit. Toen prof. Meijers in 1954 overleed werd prof. Drion met twee andere juris ten aangewezen om de vernieuwing van het wetboek voort te zetten en als re geringscommissaris de minister van Jus titie bij te staan bij de behandeling van de wetsontwerpen met betrekking tot de ze wijzigingen in de Tweede Kamer In de bezettingsjaren stond prof. Drion in de eerste rijen van het verzet. Samen met zijn broer, prof. mr. H. Drion, die enige jaren na hem tot Leids hoogleraar in het burgerlijk recht werd benoemd Sinds zaterdag is het niet meer mo gelijk aardappelen naar België te expor teren. Een uitzondering is echter ge maakt voor Nederland. Tussen het Bel gische en Nederlandse ministerie van Landbouw is namelijk afgesproken dat de regeling niet voor ons land zal gel den. Wel zullen de beide Beneluxlanden overleg met elkaar plegen als de prijzen van de Nederlandse aardappelen te laag worden. De Belgische invoerstop is het gevolg van een forse prijsdaling van de Belgische aardappelen, die weer is veroorzaakt door forse invoer van goedkope aardappelen uit Frankrijk. Op 7 februari reeds heeft de Belgische regering de Europese Commissie en de E.E.G.-partners op de hoogte gesteld van het voornemen de aardappelen onder het stelsel van minimumprijzen te brengen. Vijftien dagen daarna heeft België dan het recht de invoer op te schorten, als de prij zen op de Belgische markt in drie opeen volgende dagen beneden de aangekondigde minimumprijs blijven. Tussen de E.E.G.-landen bestaat er ver schil van mening of men die serie van drie dagen pas na het verstrijken van de vijftien marktdagen mag laten beginnen, of reeds daarvoor. In dit geval was 24 februari de derde marktdag met prijzen beneden de maxi mumprijs. Op 27 februari werd het besluit tot daadwerkelijke toepassing der regeling genomen, maar omdat er nog drie respijt dagen zijn voorgeschreven voor onderweg zijnde aardappelen werd besloten tot toe passing per 1 maart. was prof. Drion oprichter van het ille gale blad „De Geus onder Studenten", waarvan hij vijf jaar lang de uitgave ver zorgde. Morgenmiddag om vier uur wordt in het Leidse academiegebouw een herden kingsbijeenkomst gehouden, welke is be legd door de faculteit der rechtgeleerd heid. De crematie van het stoffelijk over schot van prof. Drion geschiedt woens dagmiddag om twee uur in het crematO' rium te Driehuis-Westerveld. Voor gezamenlijke rekening met de af deling' buitenland van de Verenigde Be drijven Bredero voert de montage-afdeling van Werkspoor-Utrecht de opdracht uit van de Shell en British Petroleum tot de bouw van een complete olieraffinaderij in de nabijheid van Port Sudan. De installatie krijgt, naar de Werkspoor-Courant meldt, een verwerkingsmogelijkheid van circa 1 miljoen ton ruwe olie per jaar. Werk spoor-Amsterdam heeft, volgens hetzelfde orgaan, opdracht gekregen voor een post- sorteermachine voor de Philippijnen. De opdracht zal waarschijnlijk worden uitge breid met eenzelfde tweede machine. De VMF Stork-Werkspoor heeft, de laatste opdrachten uit China en Noord-Korea in begrepen, thans orders verworven voor de bouw van tien ureumfabrieken. Op verzoek van de drie vakcentrales zal, naar wij vernemen, het bestuur van de Stichting van de Arbeid zich in zijn vergadering van vrijdag 6 maart beraden over de gang van zaken bij het visserijconflict te Scheveningen. De 5(4 percent 30-jarige obligatielening groot f 5 miljoen ten laste van de stichting Maria Roepaan te Ottersum (L.) is, zo delen emittenten mee, sterk overtekend Op de inschrijvingen moet een belangrijke reductie worden toegepast. De Heide Mij., die in 1959 haar ontginnings werk in Indonesië moest staken, keert hoogst waarschijnlijk naar dit land terug om er op nieuw grond in cultuur te brengen. Op uitnodi ging van de Indonesische regering is ir. C. Staf, president-directeur van de maatschappij, zater dag met zijn directeur buitenland, ir. A. Franke, van Schiphol naar Djakarta vertrokken, waar hij gaat onderzoeken hoe de hervatting der werk zaamheden kan worden geregeld. Achilles 1 te Puerto Cabello. Acmaea 29 te Punta Cardon v. Tromsö. Acteon 1 te Rotterdam. Adara 28 670 m. z.o. Charleston n. Charleston. Adonis 1 te Freeport (Bahama's). Agamemnon 29 v. New York n. Santo Domongo. Alca 2 te Port of Spain verwacht. Alchiba 1 te New York v. Marseille. Algol 1 te Antwerpen. Alhena 29 te Rio Grande do Sul. Alkes 29 75 m. n. Alexandrië n. Genua. Almdijk 29 v. Calcutta n. Madras. Alnati 29 v. Bahia n. Las Palmas. Alphacca 28 te Colombo. Aludra 29 v. Rotterdam n. Hamburg. Amerskerk 29 te Genua. Ampenan 2 te Rotterdam. Amsteldijk 29 v. Swansea n. Balboa. Amstelhof 2 in Panamakanaal n. Vancouver. Amstelland 29 130 m. n.n.o. K. Finlst. n, L. Palm. Amstelmeer 29 v. Rotterdam n. Buenos Aires. Amstelsluis 29 te Glasgow. Amstelstad 29 515 m. z.w. Acapulco n. Taketoyo. Andijk 29 v. Rotterdam n. Antwerpen. Angolakust 2 te Antwerpen. Annenkerk 29 180 m. n.o. Mombasa n. Aden. Archimedes 2 te Paita v. Callao. Ares 29 te Arica v. Matarani. Argos 29 te Rotterdam. Aristoteles 29 68 m. n.n.o. Finisterre n. Antwerp. Asmidiske 29 320 m. z.o. Kp. Race n. Amsterdam. Attis 2 v. Balboa n. Punta Arenas. Atys 3 te Willemstad v. Stanlow. Bakongan 29 te Sorong Balong 1 te Norfolk. Batjan 29 v. Beyrouth n. Latakkia. Batu 29 610 m. z.w. K. Verdische eil. n. Kaapstad. Bawean 29 te Alexandrië. Beninkust 29 te Rotterdam. Bennekom 29 te Rotterdam. Billiton 29 v. San Francisco v. Los Angeles. Bintang 1 te Tocopilla. Blitar 29 v. Genua n. Catania. Breda 29 te Kingston v. Montegobay. Burl S. Watson 29 v. Rastanura n. Trinidad. Bussum 29 195 m. z.w. Ouessant n. Le Havre. Calamares 29 te Rotterdam. Calt. Amsterdam 29 925 m. w.z.w. Gibr. n. P. Said Caltex Arnhem 2 te Gothenburg. Caltex Leiden 29 v. Port Said n. Canvey eiland. Calt. Madrid pass. 29 Str. Ormoesz n. Tutunciftl. Caltex Naples pass. 29 Gibraltar n. Frederlcia. Caltex Nederland 29 te Suez. Caltex Utrecht 29 v. Tamatave n. Reunion. Camerounkust 1 te Rotterdam. Carillo 29 012 m. n.o. Kp. Gracias n. Charleston. Castor 1 te Izmir v. Volos. Celebes 1 te Londen. Charts 28 600 m. n. Mona eil. n. Santo Domingo. Chiron 29 te Hamburg v. Amsterdam. Colytto 28 v Philadelphia n. Belfast. Congokust 29 te Monrovia v. Freetown, Cumulus (weerschip) 29 te R'dam v. Atl. Oceaan. Dahomey kust 1 te Abidjan v. Douala Daphnis 28 v. Point a Pitre n. Antiqua. Delft 28 150 m. n.w. Kingston n. Aruba. Delphina 29 v. Antwerpen n. Monrovia. Dinteldijk 1 te New Westminster. Diogenes 2 te Buena Ventura. Doelwijk 2 te Rotterdam. Dongedijk 1 te Los Angeles. Dorestad 1 v. Yarrow n Amsterdam. Drente 29 v. Houston n. Philadelphia. Echo 2 te Rotterdam. Eemhaven 1 te Khorramshahr v. Khoralmufattah Eos 29 v. Bourgas n. Messina. Esso Den Haag 29 te Sidon. Esso Rotterdam 29 70 m. o. Gibralt. n. Rastanura. Fina Nederland 2 te Abadan verwacht. Forest Hill 29 v. Anglebay n. Finnart. Forest Lake 29 270 m. w. Sabang n. Mena. Friesland KRL 1 v. San Francisco n. Hongkong Gaasterdijk 2 te Le Havre. Gaasterkerk 29 te Swansea v. Port Said. Gaasterland pass. 1 Madeira n. Amsterdam. Ganymedes 2 te Amsterdam. Gooiland 29 v. Antwerpen n. Londen. Gorredijk pass. 29 Scillys n. Antwerpen. Grote Dijk 1 te Bremen. Gulf Hansa 29 v. Port Said n. Rotterdam. Gulf Hollander 299 60 m. z.w. Djeddah n. Suez. Gulf Italian 29 v. Liverpool n. Port Said Gulf Swede 29 10 m. o. Gibralt. n Wilhelmshaven. Heemskerk 1 te Rangoon. Helicon 29 195 m. n.o. Flores n. Curasao. Hercules 29 v. Port of Spain n. Punta Del Gada. Hilversum 29 te Antwerpen. Inca 29 20 m. z. Balboa n. Puerto Bolivar Irazu 29 v. Corpus Christ! n Vera Cruz Ittersum 29 v. Antwerpen n. Houston. Izalco 2 te Arica verwacht. Jacob Verolme 2 te Carupano verwacht. Jason 29 v. Amsterdam n. Curacao. Johannes Frans 1 te Baltimore. Kabylia 29 360 m. n.o. Fort Aleza n. Curacao. Kalydon 1 te Rotterdam. Kara 29 v. Singapore n. Hongkong. Katelysia 2 te Curasao. Katwijk 28 v. Amsterdam te Vlissingen. Kenia 1 te Killingholm. Kennemerland pass. 29 Kp. Finlst. n. Teneriffe Kerkedijk 29 te Antwerpen v. Rotterdam. Kieldrecht 2 te Antwerpen. Kinderdijk 29 320 m. z.z.o. Kp. Race n. Le Havre Koningswaard 29 v. Fal rivier n. Curasao. Kopionella 29 360 m. o.z.o. Socotra n. Singapore. Korenla 29 v. Bangkok n. Singapore. Kosicia 1 v. Curasao n. Rotterdam Kreon 29 v. Paramaribo n. Amsterdam. Kylix 28 t« Tripoli v. Akrotirl. Kryptos 29 460 m. o. Charleston n. Bridgeport. Laga 29 v. Genua n. Dublin. Leto 29 180 m. w.n.w. Flores n. Avonmouth. Liberty Bell 29 te Rotterdam. Loppersum 29 v. Hamilton n. Port Everglades Maashaven 1 te Takoradi Maaskerk 3 te Marseille verwacht. Madlsonlloyd 2 te Antwerpen. Mataram 29 300 m. w.z.w. Sint Vincent n. Malta. Mediterranean Sprinter 1 te Rotterdam. Meerkerk 29 v. Hamburg n. Gdynia. Memnon 29 v. New Orleans n. Maracaibo. Merwelloyd 29 220 m. z St. Helena n Kaapstad. Mississippilloyd 29 te Calcutta. Mylady 29 23 m. z. Takoradi n. Abidjan. Naess Commander 29 130 m. o. Massawa n. Suez- Naess Lion 29 v. San Pedro n. Yokohama. Naess Tiger 29 210 m. o. Malta n. Banias. Neder-Eems 29 v. Le Havre n. Lissabon. Neder-Elbe pass. 1 Gibraltar n. Tripoli. Neder-Rhone 28 v. Amsterdam n, Yokohama Neder-Weser 29 te Biak. Nista 2 v. Batumi n. Birkenhead. Noordwijk 29 33 m. o.n.o. Ouessant n. IJmuiden. Oberon 29 v. Le Havre n. Amsterdam. Ommenkerk 29 te Marseille. Oostkerk 1 v. Genua n. Port Said. Ootmarsum 29 te Suez v. Port Sudan. Oranje 29 te Singapore v. Colombo. Oranjefontein 29 v. Kaapstad n. Tenerife. Ossendreeht 29 te Durban v. Bahia Blanca Ouwerkerk 29 v. Lorenco Marques n. Durban Pacaya 1 te New Orleans. Palamedes 1 te Aruba. Parkhaven 1 te Rotterdam. Parthenon 1 te Kp. Haitien. Pendrecht 2 ten anker Bahia Blanca. Pericles 28 v. Amsterdam n. Zuid-Pacific. P. G. Thulin 29 360 m. n.n.w. Monapassage naar Lasalina. Philidora 29 20 m. z. Singapore n. Kharg eiland. Polydorus 1 te Penang. Prins Fred. Hendrik 29 v. Cartagena n. Hamburg. Prins Frederik Willem 1 te Londen. Prins Johan Willem Friso 29 te Salina Cruz. Prins Willem III 29 v Akaba n. Suez. Provenierssingel 29 1650 m. w.z.w. San Francisco naar Guayamas. Rempang 2 v. Port Said n. Genua. Reza Shah the Great 2 te Port Said. Riouw 29 v. Las Palmas n. Kaapstad. Rossum 29 te Punta Cardon. Rotte 1 te Madras. Rotterdam 2 v. Singapore n. Bangkok. Rotti 29 te Hamburg v. Barcelona. Sarpedon 2 te Amsterdam. Scheldelloyd 29 te Cristobal v, Baltimore. Schelpwijk 2 te Cardon v. Sewaren. Schiedljk 29 300 m. z.o. Kp Race n. Boston. Schouten 29 210 m. o.z.o. Saigon n. Kaohsiung. Seinelloyd 29 te Auckland. Senegal 29 120 m. z. Tenerife n. Bordeaux. Senegalkust 29 v. Le Havre n. Antwerpen. Sepia 28 v. Ras el Sider n. Rotterdam. Serooskerk 29 dwars Minicoi n. Aden. Siaoe 2 te Sydney. Sinon 2 te Grenada verwacht. Sloterdijk 29 360 m. z.z.w. Flores n. P. Everglades Socrates 1 te Amsterdam. Sommelsdljk 29 180 m. n.o. Bermuda n. Le Havre Sophocles 28 te Amsterdam. Stad Maastricht 29 te Amsterdam. Statendam 29 v. New York n. San Juan. Statue of Lib. 29 335 m. n.o. Azoren n. Curapa Steenkerk 29 te Melbourne Straat Franklin 1 te Abidjan v. Freetown. Straat Soenda 29 te Luanda. Straat Torres 29 te Abidjan. Tacana 2 te Punta Arenas Tahama pass. 29 Elba n. Milazzo. Tamara 29 540 m. o. Sokotra n. Japan Telamon 29 te Port of Spain y. Pampatar Themos 1 Margarita ell. gepass. n. Pto. Cabello. Theron 1 te Rotterdam. Tjlluwah 29 v. Sydney n. Melbourne. Togokust 1 te Freetown. Tweelingen 29 v. Rotterdam n. Narvik. Ulysses 29 v. Mobile n. Houston Van Riebeeck 2 v. Kuwait n. Khorramshahr. Viana 29 325 m. w.n.w. Finisterre n. Curapao. Vitrea 1 te Suez. Vlieland 2 v. Singapore n. Bombay. Vlist 29 900 m. w. Djakarta n. Takatoyo. Waardrecht 29 450 m. z. Kldiak eil. n. Vancouver Waingapoe 29 30 m. o. Ceylon n. Singapore Waterland 29 360 m. n.n.o. St. Paulsrock n. Hamb. Westerdam 1 te Rotterdam. Woensdrecht 29 750 m. z. California n. Japan. Wonorato 29 255 m. n.o. Saigon n Hongkong. Zuiderkerk 28 v. Amsterdam n. Kaapstad. KLEINE VAART Ank T. 29 30 m. w. Lundy eil. n. Sevilla. Aruba pass. 29 Westhinder n. Bordeaux. Atlas 28 10 m. n.w. Bizerta n. Tel Aviv. Audacia 29 op Tees n Rotterdam. Coccinelle 29 dw Kp. St. Vincent n. Duinkerken. Eijo S. pass. 29 Terschellingerbank n. Hamburg. Frans Böhmer pass 29 Noordhinder n. Hamburg. Inspect Mellema 28 70 m. n. Pasajes n. Pasajes. Jetty 20 4 m. w. Ildeyeu n. Bordeaux. Kastanjesingel 29 dwars Outergabbard n. R'dam. Philetas 28 75 m. o. Palos n. Lissabon. Stanislas 29 rede Milos n. Marseille Vrijburgh 29 op Thames n Casablanca. SLEEPVAART Holland 28 n. Sierra Umbrla bij Terschell.bank. Poolzee 2* d. Sierra Umbrta bij Tereohell.bank. HALIFAX (Reuter) De Liberiaanse tankboot „Amphialos" (15.800 ton) is gis teren, op ongeveer 230 mijl ten zuidoos ten van Liverpool in de Canadese staat Nieuw-Schotland, in de Atlantische Oceaan in tweeën gebroken. Een bemanningslid kwam om het leven. Zestien man werden uit twee reddingsboten opgepikt door de Canadese torpedobootjager „Athabaskan" en een man werd uit het water gered. Achttien van de in totaal 36 bemannings leden bleven op het achterschip dat nog drijft. Het voorste deel van de tankboot is gezonken. Een andere torpedoboot, de Crescent, blijft vandaag in de buurt van de ach tersteven van de Liberiaan en wacht op bericht van de rederij of het wrak door kanonvuur tot zinken moet worden ge bracht. De „Amphialos" was met ruwe olie op weg van Zuid-Afrika naar Halifax. Aan de Nederlandse Televisie Stichting is thans zendtijd toegewezen voor experi mentele uitzendingen over de tweede zen der te Lopik, de eerste zender van het tweede televisienet, die gereed is gekomen. In de periode van 1 maart tot 1 oktober 1964 zal ten hoogste 150 uur worden uit gezonden, waarvan de N.T.S. maximaal 90 uur beschikbaar kan stellen voor uit zendingen van omroeporganisaties. Vast stelling van de dagen en uren waarop zal worden uitgezonden, is overgelaten aan het overleg tussen de N.T.S. en de omroep organisaties. Dit staat in een beschikking van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Th. H. Bot. De beschikking is gepubliceerd in de Neder landse Staatscourant van heden. Uit de aanhef van de beschikking blijkt dat de Pacificatiecommisie over deze regeling it gehoord. In Stoop's Bad in Overveen is zaterdag middag de 78-jarige heer P. Schultink, gehuldigd ter gelegenheid van zijn 25-ja- rig directeurschap van de badinrichting. Na de huldiging was hij het middelpunt van een drukbezochte receptie in de turn zaal van Stoop's Bad. De officiële huldiging werd bijgewoond door verscheidene nazaten van de stichter van Stoop's Bad en door het personeel. De jubilaris werd toegesproken door d® heer J. A. Langelaan uit Den Haag, pre sident-commissaris en kleinzoon van d® stichter van Stoop's Bad. Hij getuigde van zijn bewondering voor de werklust van de heer Schultink, die toen hij zijn di recteurschap aanvaardde reeds een lang® carrière in het voormalige Nederlands In- dië achter zich had. Tegenover de moei lijke financiële omstandigheden waarin Stoop's Bad vaak verkeerde, heeft u grote vasthoudendheid aan de dag gelegd, zo zei de president-commissaris. De wrijvin gen die er ook wel eens waren, schreef hij toe aan het explosieve" karakter van de 78-jarige directeur. De heer Langelaan bood een geschenk onder couvert, een at las en een oorkonde aan. De heer J. W. Kramer uit Bloemen- daal, mede-directeur van Stoops-Bad, liet de afgelopen 25 jaar de revue passeren. Van de drie directeuren die ik sinds 1915 heb meegemaakt, was u de meest ener gieke, voortvarende en explosieve, zo zei hij. „U kwam van de tabak in het water terecht, maar u hebt het hoofd boven wa ter weten te houden". Mejuffrouw P. M. Zuurendonk, de cais sière, bood gelukwensen en geschenken aan namens het personeel. Door het con tact met de kinderen bent u jong van hart gebleven, zo zei zij. De heer Schultink sprak een bewogen dankwoord. Tijdens de hierna volgende receptie, waar de jubilaris opnieuw tal van geschenken in ontvangst kreeg te nemen en duchtig in de bloemen werd gezet, kreeg de heer Schultink vele handen te schudden. Ver tegenwoordigers van verenigingen die in Stoop's Bad zwemmen, van de onderwijs wereld en particuliere zwemliefhebbers gaven acte de présence. De jubilaris werd ondermeer toegespro ken door de heer M. Wiegel, bestuurder van de KNZB en voorzitter van de zwem- sprak namens de tennisclub Duinlust. De echtgenote van de jubilaris deelde in de hulde die haar man op deze middag ten deel viel. In het eerste „goodwill-boekje", be stemd als geschenk voor buitenlandse relaties (Engels, Duits en Spaans), zijn het vooral de foto's, die de band tussen gever en ontvanger moeten versterken. Goede foto's natuurlijk, want ons land telt veel goede fotografen, ook al moch ten zij in dit handige werkje weinig „eigens" leggen. Nog steeds schijnen klompen en klederdrachten de blik vangers te moeten zijn afgewisseld met molens en oude stadhuizen. Vooral het zo geheten pittoreske aspect der Lage Landen kwam zodoende aan bod. Het tweede boekje bevat meer tekst dan illustraties en biedt een kort over zicht van onze historie, voor een be langrijk deel natuurlijk toegespitst op de groei van onze internationale han delsbetrekkingen. Als relatiegeschenk zullen deze twee deeltjes uit een zesdelige serie hun weg wel vinden. VOORBEURS VAN HEDEN A.K.U Hoogovens Kon. Olie Philips Unilever lste tijdv 528 gb-530 gl 598—600 154,40—154,80 147 gb-147,40 141,30 Slot 2de tijdv. 530 155,20 147,40 141,40

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 7