Plaatwellerij één dag t.v.-studio Zeilend van Nieuw-Zeeland-IJmuiden Dick Holthaus overdag het kleding voor mooist Acht uur werken voor vijf minuten film Portier Griekspoor hartelijk gehuldigd Minder VARA-leden in Velsen-Noord 11 4% OOK OPGERUIMD Grote schoonmaak in Beverwijk Gevonden Ereprijzen voor vogelliefhebbers voorwerpen DONDERDAG 5 MAART 1964 Mammoettanker Frisia uit IJmuiden vertrokken 1! TWS* "V- Willem van der Pligt, bestuurder van een volkheftruck bij de n.v. Plaatwellerij in Velsen-Noord, heeft dinsdag wellicht de meest uitzonderlijke vracht uit zijn hele loopbaan vervoerd. Want het van de grond verheffen van een complete filmploeg behoort zeker niet tot zijn dagelijkse werkzaamheden. Toch heeft zijn truck met dezelfde onverstoorbaarheid, waarmee hij anders stapels zware stalen platen door de fabriekshallen zeult, nu cameraman Tom Bumé en geluidstechni cus Ries van der Stijl van n.v. „Cinecentrum" uit Hilversum met hun ingewikkel de apparatuur naar een verheven post getild, om hun een perfect uitzicht te bieden op twee mannen in overall, die met een enorme mechanische snijbrander een dikke stalen plaat te lijf waren gegaan. Deze scène zullen de televisiekijkers straks op hun beeldscherm kunnen terugzien, wanneer de opnamen door de VARA in de filmserie „Flitsen uit het bedrijfsleven" worden uitgezonden. Dit filmpje, dat bij de vertoning waar schijnlijk al weer na vijf minuten zal zijn geëindigd, heeft aan zijn voorbereidingen beduidend meer tijd gekost. Behalve een gehele „draaidag" op de fabriek, zijn •erst nog de heren Cor van Leeuwen en L. Otte respectievelijk van de VARA •n de Plaatwellerij bijeen geweest, ten •inde de noodzakelijk geachte beelden in «en „draaiboek" vast te leggen. De bedoe ling van dit filmpje is namelijk de kijkers «en indruk te geven van de vele bewer kingen welke een van de Hoogovens af komstige stalen plaat moeten ondergaan, alvorens deze als tank op het chassis van •en tankauto kan worden gemonteerd. De eerste scène stond in het draaiboek dan ook als volgt vermeldt: I. Plaat in klem aan takel hangen, op lorrie leggen en met behulp van hyster de tnijhal binnenrijden, waar de „Magnat" ttaat. Deze handeling, welke in het normale arbeidsproces waarschijnlijk met enkele minuten is bekeken, verliep thans heel wat minder vlot. Assistenten met enorme schijnwerpers moesten eerst voor de no dige lichtsterkte zorgen, welke pas na ein deloze metingen met belichtingsmeters kon worden vastgesteld. Dan moest de cameraman nog de juiste positie kiezen, waardoor hij zich zoals boven reeds werd vermeld eenmaal zelfs met een vorkheftruck in hoger sferen liet brengen. Op deze wijze werden alle handelingen op de filmband vastgelegd, welke door tel kens andere ploegen met de platen wor den uitgevoerd, zoals het voorbewerken op De heer G. M. J. Griekspoor, die veertig Jaar geleden zijn eerste stappen zette op het terrein van de Koninklijke Papierfa brieken Van Gelder Zonen N.V. iri Velsen- Noord, is dinsdagmiddag, vergezeld van echtgenote en kinderen hartelijk ontvan gen en gehuldigd in het directiekantoor door de bedrijfsdirecteur, de heer J. H. Smidt van Gelder jr. In aanwezigheid van de heren J. W. Weynman, waarnemend hoofd technische dienst en A. van Minnen, directe chef van de heer Griekspoor, heeft de directeur een aartal hoogtepunten in de loopbaan van de jubilaris gememoreerd. Voor de grote verdiensten aan het bedrijf bewezen dankte de heer Smidt van Gelder de trouwe medewerker om hem vervol gens als huldeblijk van de directie een en veloppe met inhoud te overhandigen, waarbij schriftelijke gelukwensen van de hoofddirectie waren gevoegd. De langdu rige trouw vond erkenning in het aanbie den van het vererend getuigschrift en de grote zilveren legpenning van de Maat schappij voor Nijverheid en Handel. Me vrouw Griekspoor ontving de gebruike lijke foto. Aangezien de jubilaris van een verdere huldiging op het bedrijf had afgezien, ge schiedde deze in de middag in zijn woning aan de Rijnstraat 143 te IJmuiden, waar een deputatie van beambten en collega's zich meldde. Bij de vele bloemen, onder andere van de directie, werd de vrouw des huizes nog een fraaie plant aangeboden en ontving de heer Griekspoor een mooie mo len voor zijn werphengel om een van zijn hobby's te kunnen uitoefenen. Aangezien de jubilaris als oud-klarinettist van enige Velsense muziekgezelschappen ook lief hebberij heeft „in de klassieken", kreeg hij van de collega's een hem passende gram mofoonplaat. Zijn verdiensten als trouw EHBO-lid uregen evenzeer erkenning. De 53.000 ton metende tanker Frisia, het grootste schip dat ooit 't Noordzeekanaal be voer, is woensdagmorgen uit IJmuiden ver trokken naar d« Perzische Golf. Het onder Liberiaanse vla* varende schip had in Amsterdam em tandrad vernieuwd. een branderbed, het walsen en lassen en t' aanbrengen van de beide bodems, waar door de plaat de fabriek uiteindelijk kan verlaten als een echte tank, waarmee on der andere propaangas kan worden ver voerd. Uiteraard betekende deze draaidag voor de employé's van de Plaatwellerij een wel kome onderbreking van de dagelijkse sleur en er is hun dan ook weinig van de verrichtingen van de televisiemannen ontgaan. De opnamen zullen dus wel eni ge „manuren" hebben gekost, maar daar staat tegenover dat alle met enthousias me hun medewerking hebben verleend. Ook het voorschrift, vooral niet in de lens te kijken, werd stipt nagekomen. En nu maar afwachten hoe zij het op het beeldscherm zullen doen, al vallen er bij de Plaatwellerij dan ook geen gouden pla ten af. Film. De voetbalvereniging Velsen or ganiseert een jeugd-filmavond op donder dag 5 maart in de filmzaal van Zomerlust aan de Hoofdstraat in Santpoort; aanvang 19 uur. Op de jaarlijkse ledenvergadering van de afdeling VARA te Velsen-Noord, die dinsdagavond in het gemeentelijk wijk centrum is gehouden heeft voorzitter A. v. d. Hoff gezegd, dat gedurende bijna veertig jaar deze omroep op de bres heeft gestaan voor een sociale rechtvaardigheid, ook ten aanzien van de zendtijd. Daarom achtte hij het noodzakelijk stelling te ne men tegen plannen voor commerciële om roep en televisie. Men dient tegen reactio naire stromingen te zijn, die het omroepbe stel in de war kunnen gooien, zoals clan destiene zenders srorend werken op scheeps- en noodgolven. In het jaarverslag van mevrouw Krui- zinga werd gewaagd van een dalend le- dencijfer (vorig jaar 700). De heer M. S. Eterman, uit Santpoort, die 33 jaar VARA-bestuurder is, ruim 25 jaar voorzitter van het district „Noord- Holland-Noord" en evenlang lid van de VARA-verenigingsraad, werd hartelijk gehuldigd. Hij zal binnenkort aftreden in verband met zijn leeftijd. Namens de af deling kreeg hij een prachtig boekwerk en bloemen aangeboden. Omdat mevrouw Kruizinga zich niet herkiesbaar stelde, werd het bestuur te ruggebracht tot vijf personen, van wie de heer W. D. Ree zal fungeren als secretaris penningmeester. Voor de algemene op 12 april in Hilversum te houden districtsver gadering werd de heet W. Nieland als kan didaat-voorzitter gesteld. De heer Eterman dankte aan het slot van de avond voor de huldebetuiging. BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN BEVALLEN: F. M. E. Gleusteen-Kruyne, dr., Roos en Beeklaan 73, Santpoort; M. P. Bakker-Moleman, zn., Hoofdstraat 166 rood, Santpoort; A. M. van Bladeren- Lenaarts, dr., Van Dalenlaan 111, Sant poort; R. O. R. Koevoets-Boffin, dr., Lin- naeusstraat 167, IJmuiden; W. M. Cran- del-Van der Drift, dr., Voorzorgstraat 82 zwart, Haarlem; J. C. Handgraaf-Zoon- tjes, zn., Wardenaarstraat 1, Velsen-N.; L. H. Markx-Hillecamp, zn., Kortenaer- straat 33, IJmuiden-O.; N. E. van der Meer-Mos, dr. Trompstraat 105, IJmuiden- Oost; S. Koese-Vuijk, zn., Pegassusstraat 37, IJmuiden; O. van Aalst-Van der Meu- len, dr., Wijkeroogstraat 136, Velsen-N.; T. Snel-Verloop, zn., Leeuweriklaan 14, IJmuiden-O.; K. Vink-Bruijns, dr., Spaar- ne 84 rood, Haarlem; C- G. M. Maalman- Vijzelaar, zn., Koningsstraat 4, IJmuiden; J. C. Blinkhof-Stol, zn., Julianakade 18, IJmuiden; C. J. M. Looze-Wijdeveld, dr., Gildenlaan 10, Velsen-N.; M. van der Kolk-Eberhard, zn., Orionweg 20, IJmui den; L. A. Aland-Binkhorst, zn., Graham- straat 114, IJmuiden; I. M. A. W. R. Beerepoot-Klaphake, zn., Marktplein 14, IJmuiden. OVERLEDEN: J. J. Roodenberg, 64 jr., echtgenoot van A. Badart, W. de Zwijger laan 6, Santpoort; G. L. Veldhuis, 67 jr., Rusburglaan 17, Santpoort; C. W. van Noord, 70 jr., echtgenote van W. Wage- mans, Piet Heinstraat 46, IJmuiden-O.; R. Garritsen, 73 jr., weduwe van N. H. Edcius, Edisonstraat 16, IJmuiden; A. Kostermans, 67 jr., echtgenote van M. van Renswouw, Tuindersstraat 104, IJmuiden- Oost; A. M. Does, 37 jr., echtgenoot van P. G. Heeremans, Burg. Weertsplantsoen 82, Santpoort; A. F. R. Benzien, 75 jr., weduwe van E. A. Kost, Laurillardlaan 5, Santpoort. DE LENTE-ZOMER collectie 1964 van de Amsterdamse couturier Dick Holt haus, gisteren in zijn boutique geshowd, begon veelbelovend. Met kittige pakjes van grove losgeweven en lichte wollen stoffen ziet Holthaus de dag beginnen. De jasjes zijn kort. Hebben rondgesneden voorpanden met één rij knopen of twee- rij ig gesloten rechte panden. Kleppen of van een verticale plooi voorziene opge stikte zakken met kleppen zorgen voor de versiering. De rok is recht, gerend, soms geplooid. De bijbehorende blouses zijn in dezelfde tint van zijden jerseys. HOLTHAUS' MANTELS zijn sportief. Ook hier de geplooide zakken. Veel door geregen ceintuurs, die aan de voorkant of van achteren met een strikje sluiten. Ook wel brede rugceintuurs. De onderkant van deze ceintuurs valt op de taillelijn, zodat een verhoogde taille-effect wordt verkre gen. De verhoogde taille keert terug in zijn japonnen door middel van stiksels van armsgat tot armsgat rond over de maag. De stiksels herhalen zich langs de aan gesloten hals en langs de ver naar de hals toe uitgesneden armsgaten. De japonnen zijn meestal mouwloos. In het geval ze Rose, turquoise en beige linnen japonnen uit de Boutique-collectie van Dick Holthaus. De japon links is gegarneerd met een opstaand wit piqué boordje en camelia. wel mouwen hebben, zijn deze kort, een beetje gepoft met een manchet. Eenvoud en sjiekt details zijn de kenmerken van Holthaus kleding voor overdag. VOOR DE AVOND worden de lijnen soe peler, de détails speelser. Avondhoeden zijn bij voorkeur opgebouwd uit bloemen. De japonnen vertonen tot op de maag rei kende punt-decolleté's of extravagante ruguitsnijdingen. Ze zijn gemaakt van zij den crêpe, kant, mousseline of zijde. Soms zijn de zomen en half afgewerkt met vo lants of hesje, ritselende blad-vormige lo vertjes, waaruit zelfs een geheel bestond. We geven het toe, het ontbreekt Holthaus zeker niet aan fantasie, maar het wordt hem wel eens te veel, wat vooral in zijn avondcreaties tot uiting komt, die danook doorgaans van minder allure zijn dan zijn tailleurs en namiddagjaponnen. i tm m Rr» De oud-IJmuidenaar Ar nold Swier (32 jaar) voor dat hij tien jaar geleden naar Nieuw-Zeeland emigreerde was hij schoenmaker in de zaak van zijn vader aan de Trompstraat is met twee vrienden van plan in een zelfgemaakte houten boot van Oamaru in Nieuw-Zee land naar Nederland te zei len. Op het ogenblik is het ondernemende drietal in de Stille Zuidzee druk aan het proefvaren, want de voorge nomen tocht rond de halve aardbol eist een gedegen en harde voorbereiding. De heer Swier heeft zich^ in zijn nieuwe vaderland niet bij zijn leest gehouden. Na verschillende banen te hebben gehad vestigde hij zich enige jaren geleden als zelfstandig huisschilder in Otematata. Nu heeft hij daar een goed florerend schildersbedrijf met een paar man personeel. Of het nu kwam omdat hij als ge boren IJmuidenaar zioh nog altijd nauw verwant voelt met de zee, maar de ge dachte aan een grote en avontuurlijke zeiltocht over de woelige baren liet Arnold Swier niet los. Hij sprak er over met twee vrienden, de 24-jarige Nederlander Eisse Eissens en de Engelman Geoffrey Moore en zo' werd 't plan geboren van inlands hout een grote zeilboot te bouwen van het type dat al eeuwen geleden door de Polynesiërs werd gebruikt bij hun ontzagwekkende zee reizen in de Stille Oceaan. De zeilboot eigenlijk een grote prauw met aan weers zijden een drijver (outrigger) De oud-IJmuidenaar Arnold Swier, die met twee vrienden in een zeilboot van Nieuw- Zeeland naar Nederland wil varen. waaraan de drie Nieuw- Zeelanders straks hun lot willen toevertrouwen in ruim tien meter lang en heeft een totale breedte van ongeveer zes meter. De drij vers zijn negen meter lang. Het zeil heeft 'n oppervlakte van 60 vierkante meter. Voor de bouw van het vaartuig werd voornamelijk ceder hout en mahonie gebruikt. De boot heeft een zelflopen- de kajuit van vier bij vier meter. Tot de verdere uit rusting behoort een benzine motor van 20 pk, die bij ge brek aan wind om te zeilen goede diensten kan bewijzen. De drie zeezeilers willen deze maand nog uit Oamaru vertrekken om de oversteek over de Pacific te wagen. Ze zullen zoveel mogelijk van eilandengroep naar eilan dengroep zeilen en hopen in een half jaar het Panama kanaal te bereiken. Dan zal het nog zeker nog zes maan den duren voordat het eind doel Nederland in zicht komt. Vooropgesteld na tuurlijk dat het waagstuk want een riskante onder neming blijft het goed voor de drie zeevaarders afloopt. „Ik ben er helemaal niet gerust op. We hebben het Arnold vaak genoeg afge raden er aan te beginnen, maar hij en zijn vrienden zijn niet van hun plan af te brengen. Ze willen doorzet ten". Dat zegt schoenherstel ler H. G. Swier, Kromme Mijdreohtstraat 3 in IJmui den. Hij is een broer van Arnold. „We zullen er maar 't beste van hopen", zegt hij. „In zijn laatste brief schreef hij dat hij graag in de IJmui- der Courant over zijn bele venissen tijdens zijn zeereis van Nieuw-Zeeland naar IJmuiden zou vertellen". Wij geloven ongetwijfeld dat de gigantische zeiltocht die de drie Nieuw-Zeelanders voor de boeg hebben boeiende leesstof kan opleveren. Wie weet leest u binnenkort in deze courant meer over het wel en wee van het trio en hun nietig schip op de wereldzeeën. nujjHfjjjtj{; jfflf Elders op deze pagina kunt u een en ander lezen over de actie „Opgeruimd staat net jes" die gisteren in Bever wijk is gestart. Iedereen weet voor zich zelf wel dat op ruimen en netjes begrippen zijn die elkaar niet altijd dekken. Hoe het niet moet laat dit plaatje van een „versierd" straatnaambordje zien dat onze fotograaf in Santpoort schoot. Hier is op geruimd allesbehalve netjes. In de raadzaal van het Be verwij kse stadhuis „Schey- beeck" waren woensdagmid dag vijftien zetels ingeno men door eenzelfde aantal in witte overalls gestoken jon gelieden die geen van allen erg onder de indruk leken van deze statige en voor hen stellig ongewone omgeving. En toch zouden zij door bur gemeester J. G. S. Bruinsma officieel worden geïnstal leerd als een soort bezem brigade, welke met dit nut tige attribuut gewapend de strijd tegen de toenemende stadsverontreiniging gaat hervatten. Er zijn in totaal dertig van deze vrijwilligers aangewor ven, allen in de leeftijd van veertien tot achttien jaar, die tegen een kleine vergoe ding en onder leiding van een „expert" van Openbare Werken in ploegverband enige middagen per week in actie zullen komen, teneinde de straten en plantsoenen van Beverwijk te „kuisen", zoals dit bij onze zuiderbu ren wordt genoemd. Hoe no dig dit werd bracht burge meester Bruinsma hun onder het oog in een korte toe spraak, waarbij hij precies de juiste toon wist te tref fen. Aldus wees de burgemees ter onder meer op de veran derde levensgewoonten, waardoor duimdrop en an- Bij de onlangs in Rotter dam gehouden kampioen schappen van de Nederland se Bond van Vogelliefheb bers waar meer dan duizend vogels waren tentoongesteld hebben vier IJmuidenaren, allen lid van Fauna Felisena ereprijzen behaald. De heer J. Kiewiet werd onderschei den met het bondskrui9, won twee medailles en drie ere prijzen. De heer A. Korf won een bondsmedaille in de afdeling tropische vogels, terwijl in de afdeling water slagers de heren R. Hoog land en A. J. van Dijk elk een bondsmedaille en een ereprijs in de wacht sleep ten. De heer W. Vundering kreeg een bondsmedaille en een ereprijs in de afdeling parkieten. Op de wereld kampioenschappen in Tou louse werd de heer Hoog land als zesde geplaatst in de afdeling waterslagers. In het tijdvak van 22 febr. tot en met 28 febr. 1964 wer den in de gemeente Velsen de volgende voorwerpen als gevonden aangegeven: Kinderwant (r.), grijze led. handschoen (1.), zilver ringe tje met rode steen, reserve band van vrachtauto, gebits beugel, kettinkje met Lour- desmedaille, loper, spaar kaart, padvindersriem, st. slee dameshandschoen (r.), kin derschoentje, dameshorloge, hoofddoek, houten auto- pedje, kinderschep, broche, snelbinder, zilveren arm band met bedels, jongens zwembroek, armbandje, dou ble herenring, bankbiljet, bril' in etui, geruite jas met kap, damesbeurs, speelgoed auto. hondje, portemonnee met inhoud, rozenkrans, pa raplu, kindertuigje, rode autoped, fototoestel, zak boekje Kon. Landmacht, glacé dameshandschoen. Inlichtingen betreffende deze gevonden voorwerpen zijn te verkrijgen dagelijks aan het hoofdbureau van politie te IJmuiden. De ge deponeerde voorwerpen zijn te verkrijgen elke dinsdag en vrijdag van 16.30 uur tot 17.30 uur aan genoemd hoofdbureau van politie. "•nnninnnniiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiniiiiiniinimiiiiiiiuniiiiinniiiiiiiiiiniiitniininiiiiiiimita dere ouderwetse lekkernijen nu zijn vervangen door mo derner versnaperingen, waarvan vooral de patat zich in een enorme populari teit verheugt. Hierdoor is echter tevens het achteloos weggeworpen verpakkings materiaal op een waarlijk ontstellende wijze toegeno men en gevoegd bij de slor dige nonchalance waarmee men zich ook verder van al lerlei afval pleegt te ont doen, geraakt het stadsbeeld steeds meer in tegenspraak met de eenmaal zo gerenom meerde Nederlandse rein heid. Door dit alles toonde de burgemeester er zich bijzon der over verheugd dat men deze jongelui bereid heeft gevonden de strijd tegen de vervuiling aan te binden, vooral omdat het gemeente bestuur zich al lang 't hoofd heeft gepijnigd over een ma nier, waarop de ingezetenen van de noodzaak van een schone stad kunnen worden overtuigd. „Deze overall staat je nu wel stoer, maar je moet. het toch zien als een uniform, welke je de ver plichting oplegt er naar te streven te gaan behoren tot de elite van de burgerij", vervolgde burgemeester Bruinsma, waarna hij zijn toespraak besloot met de wens dat zij zich volledig voor hun taak zullen inzet ten, waarbij de opdracht is inbegrepen eventueel wan gedrag van volwassenen te corrigeren. Nadat drs. A. C. M. de Kok, als secretaris van de plaatselijke commissie „Op geruimd Staat Netjes" en wethouder W. J. Vessies nog woorden van gelijke strek king hadden gesproken, reik te de burgemeester de jon gens een splinternieuwe be zem uit. Met kennelijk en thousiasme verspreidden zij zich daarop door de stad, om hun eerste aanval op het straatvuil te ondernemen. Moge dit enthousiasme blij vend zijn.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 11