Kansen liggen goed, meent Allemann Brusselers: „Men neemt het ons kwalijk als we verliezen" Vreugde rond zege van 1-0 op FC Zürich getemperd PSV haalde uit groot overwicht maar de schamele oogst van één doelpunt De enige goal Bisschop kwam PSV-spelers in hun kleedkamer gelukwensen Internazionale plaatste zich voor halve finales Europa-cup Coureur Clark kreeg trofee zegevieren Van Looy won rit op Sardinië Landenwedstrijd zaalhandbal Hoge prijzen voor één fout Borussia las Dukla de les DONDERDAG 5 MAART 1964 19 KNVB afd. Twente wil eigen trainer GAVRIL KORABKOV „Wij kunnen op alle nummers Knokkracht Dicht hij treffer In sporttoto Celtic Glasgow schakelde Slovan uit Eindelijk sfeer shirtje, Brusselers nam de vrije trap knap, de bal stuitte hoog op de paal en Theunissen zorgde voor de beslissende kopstoot, 1-0. Eindelijk kwam er wat sfeer. PSV vocht fanatiek om de voorsprong op te voeren. Ziirich verdedigde zich halsstar rig. Zo kon men dan toch nog even iets proeven van wat het had kunnen zijn: een pikant cupduel. Het bestuur van de afdeling Twente van de KNVB is voornemens per 1 september a.s. een trainer in vaste dienst te nemen. Het bestuur heeft contact opgenomen met de KNVB om te trachten (financiële) me dewerking van de grote bond te krijgen. Het ligt in de bedoeling dat de te benoe men functionaris van de afdeling selectie trainingen gaat houden en indien nodig of gewenst, oefenmeesters van kleine clubs ter zijde zal staan of hun voorlichting zal geven over trainingsmethoden. Door voor al jeugdige spelers uit de wijde omtrek, die bij hun clubs niet die gelegenheid heb ben om vooruit te komen, onder de afde lingstrainer bijeen te brengen, hoopt het bestuur dat het ongetwijfeld aanwezige talent zich beter zal kunnen ontwikkelen. De eerste, die de spelers van PSV na de wedstrijd tegen FC Zürich, kwam feliciteren, was mgr. Bekkers, de bisschop van Den Bosch. Iedereen was stomverbaasd ineens een bis schop het kleedlokaal te zien binnenstappen. De prelaat zei bij zijn entree: „Jongens, ge feliciteerd, we hadden wel op wat meer dan 10 gehoopt, maar zo is het toch ook al mooi." En hij drukte alle spe lers de hand. Hoenen en Don- ners zaten wat verlegen te kijken, maar Van Wissen be gon meteen een babbeltje met de bisschop over de wedstrijd en kletste honderd uit. Na mgr. Bekkers kwam een groot aantal officials en sup porters gelukwensen aanbie den. Men was in de kleed kamer van PSV wel tevreden, maar niet uitgelaten. Daarvoor was één doelpunt niet vol doende. We hebben verscheidene spelers gevraagd, hoe ze dach ten over de kansen voor vol gende week, in Zürich. Trai ner Appel die vol lof was over zijn mannen: „PSV speelde een grootse wedstrijd", meende, dat het zeer lastig zou wor den. Van Wissen's oordeel was: „Als de instelling van de ploeg woensdag ook zo is als nu dan maken we een beste kans." Toni Allemann merkte tussen een paar flinke slokken uit een fles melk op: „Zürich speelt in uitwedstrijden altijd „10 in een uitwedstrijd is beslist niet slecht. Wanneer we volop in de aanval gaan zult u eens wat zien". Ook de kalende rechtsbuiten Feller zag de strijd in Zürich opti mistisch tegemoet. Doelman Bals tastte eens over de schram op zijn gezicht. „Ik kreeg een trap, toen ik onderuit was gelopen in de beter dan thuis. Daarom ge loof ik, dat we gaan winnen. Het was voor mij anders wel moeilijk. Het was een morele belasting om tegen mijn eigen landgenoten te moeten spelen. Ze kennen bovendien mijn spel." Trainer Maurer van FC Zü rich was niet pessimistisch over de Zwitserse kansen: eerste helft. Ach, nu heb ik een tijdelijk souvenirtje." En hij keek terloops naar Pierre Kerkhoffs, die ge troost werd door Bert Theunissen: „Pierre, de volgende keer sta je er mis schien weer in," waarop Kerkhoffs repliceerde met: „Ja, maar je moet een win nend elftal nooit veranderen. Ik weet niet of mijnheer Appel daar ook zo over denkt. Zater dagmiddag speel ik met het tweede elftal en hij zal dan wel extra op me letten, denk ik". Kerkhoffs had het langs de kant wel moeilijk gehad: „Je ziet alle1- veel duidelijker en dan denk je: als ik daar nou gestaan had." Van Wissen klopte hem op de schouder: „Kop op, Pierre." En hij pakte voorzichtig de contactlenzen van zijn ogen en stopte die in een glazen potje met boorwater. „Ik heb het weer lekker kunnen zien. 't Ging prima, echt ouderwets. Lekker wedstrijdje." Scheidsrechter Holland ten slotte, die in het „burgerleven" ondergronds mijnwerker is, vond het een zeer gemakkelijk bekerduel geweest. „Beide par tijen speelden correct en wa ren erg vriendelijk. In de Engelse cupfinal zal het wel anders zijn," besloot de man, die voortreffelijk voor de dag kwam. Holland kan er wat van. Dat heeft hij trouwens ook in de finale voor de Europa-cup MilanBenfica la ten zien. Wereldkampioen-coureur Jim Clark is onderscheiden met de Ferodo-trofee, het fraaiste eerbewijs, dat een Britse coureur zich kan denken. Clark, de eerste coureur die zeven grote- prijs-wedstrijden voor het wereldkam pioenschap heeft gewonnen, heeft volgens de bijbehorende oorkonden in 1963 de grootste bijdrage van alle coureurs van het Gemenebest aan de autosport geleverd. De „vliegende Schot", die zijn 28ste ver jaardag vierde, heeft in 1963 met zijn Lo tus overwinningen behaald in de wedstrij den om de grote prijzen van België, Neder land, Frankrijk, Groot-Brittannië, Italië, Mexico en Zuid-Afrika. In Duitsland werd hij tweede. Behalve dat hij de jongste wereldkam pioen is, is hij ook de eerste Britse cou reur, die het wereldkampioenschap met een Britse auto op zijn naam gebracht heeft. Gavril Koropkov, de coach van de Rus sische Olympische atleten, verwacht met een zo sterke en goed voorbereide ploeg naar Tokio te gaan, dat, ongeacht de kracht der tegenstanders, op alle num mers kan worden gewonnen. De hele win ter door hebben de hardlopers geoefend in de sneeuw om zich te verbeteren op de nummers, die in Rome zwak waren. De coach schrijft in Sowjetsky sport: „Onze taak in Tokio zal uiterst moeilijk zijn, speciaal voor de lopers. Het is duide lijk, dat met de resultaten van het vorig jaar voor ogen bijvoorbeeld onze sprinters tijd zouden verknoeien als zij naar Tokio gingen. Daarom hebben de topmannen, zo als Evin Ozolin, Slava Prokhorovsky, Bo ris Savtsjoek, Nikolai Politiko en Gusman Kosanov dagelijks 10 a 12 km gelopen, en acht a tien keer per dag gesprint. De es tafette-ploeg, die de laatste drie Olympia des tweede werd, heeft het overgeven van de stok verbeterd. De selectie van de atleten zal na de na tionale kampioenschappen gebeuren, die van 27 tot 30 augustus in Kiev worden ge houden. Korobkov besluit: de Russische ploeg kan onder alle omstandigheden winnen in Tokio. De vierde etappe van de ronde van Sar dinië, die over een afstand van 133 kilo meter van Nuoro naar Olbia leidde, is er een zonder historie geworden. Na een wei nig opwindende rit, die tenslotte door oud wereldkampioen Rik van Looy in de sprint werd gewonnen, vóór het vrijwel voltallige peloton, behield de Italiaan Vittorio Adorni de eerste plaats in het klassement voor onze landgenoot Zilverberg. De uitslag van de 4e etappe luidt: 1. Van Looy (België) 3.34.50; 2. Bruni (It.); 3. Adomi (It.); 4. Marcoli (België); 5. Daglia (It.); 6. Grassi (It.) allen in dezelfde tijd als de winnaar. Vervolgens het grote pelo ton, eveneens in dezelfde tijd als Van Looy. Na de vierde etappe luidt het algemeen klassement: 1. Adorni (It.) 18.03.19; 2. Zil verberg (Ned.) op 43 seconden; 3. De Rosso (It.) op 1.24; 4. Ferretti (It.) op 4.14; 5. Bailetti (It.) op 4.33; 6. Van Looy (Belg.) op 4.46; 7. Carlesi (It.) op 5.12. Op zaterdag 7 maart wordt in Antwer pen de zaalhandbalinterland België Nederland (heren) gespeeld. Voor de Ne derlandse ploeg zijn de volgende spelers uitgenodigd: Van Noesel (Swift, Arnhem); Mastenbroek (Olympia, Hengelo); Cantel- berg (Sittardia, Sittard); Slopsema (Olym pia, Groningen); Van der Heyden (Niloc, Amsterdam); Gillissen (Niloc, Amsterdam); Veenhuizen (ESCA, Arnhem); Van Kop penhagen (ESCA, Arnhem): Boomsma (ESCA, Arnhem); Botterman (Operatie, Den Haag); De Haan (Operatie, Den Haag); Kuipers (Olympia, Hengelo); Horselenberg (Olympia, Hengelo). De harmonie van de Eindhovense gloeilampenfabriek mocht dan al vóór de wedstrijd PSV—FC Zürich volop carnavalsliedjes de ijskoude lucht inblazen, een uitbundig carnavaleske stemming is er toch bepaald niet in Eindhoven geweest. Wij geloven dan ook niet meer in de staande uitdrukking „zuidelijk vuur". Voetbalvuur kan men in ons land alleen nog maar in Rotterdam vinden, in de Feijenoord-kuip. Nergens anders. Natuurlijk was er wel vreugde om de over winning van de noest strijdende PSV'ers. Natuurlijk werd het ene doelpunt van Theunissen uitbundig toegejuicht de jeugd stormde het veld op om de helden te fêteren. Natuurlijk ook klopte men elkaar na afloop op de schouders. Maar toch: de vreugde was getemperd. Want één-doelpunt-verschil is weinig; het vreet aan de zenuwen. Het bijt als een venijnige chemische stof aan het moreel van de ploeg. Juist en vooral, omdat er in Eindhoven meer in heeft gezeten dan die magere 1—0. En daarbij komt dan nog, dat het vertoonde spel bepaald niet groots was te noemen, ook al nam trainer Bram Appel die kwalifi catie na afloop wel in de mond. Volgende week woensdag trekt PSV naar Zürich, waar de koeiebellen de toeters zullen overstemmen. Dat wordt heel lastig. Het gaat immers allemaal zo moeilijk en nerveus bij de Brabanders. In de kleedkamer spraken wij na afloop met Brusselers van PSV over het feit, dat er nog niet zo'n uitbun dige stemming is als indertijd rond de prestaties van Feijenoord. Brusselers had er geen afdoende verklaring voor, wel merkte hij ietwat verbitterd op: „Wij moeten per se van dit kluppie, hoor me goed, zo wordt er over FC Zürich gesproken, wij moeten per se van dit kluppie winnen. Maar nou vraag ik je: is het een stevig elftal ja of nee. En kon Feijenoord ook niet pas in een beslissingswedstrijd van de Zwitserse kampioen Servette winnen? Maar wij hebben alles te verliezen, niets te winnen met een zegepraal over Zürich. Men neemt het ons gewoon kwalijk, als we de halve finales niet bereiken. En dat legt volgens mij een grote druk op de jongens. Daarom ook spelen ze niet in hun beste vorm. Het is net als met een vent, die een straf schop moet nemen: als hij inschiet is dat vanzelfsprekend, maar als hij mist is het een prutser. En zo is het nu ook met PSV". Aldus een wat verbol gen Brusselers, die maar weer voor een groot deel voor het doelpunt zorg de Brusselers Terugdenkend aan de delicatessen, wel ke Feyenoord ons vorig jaar heeft voor gezet dat is het noodlot van PSV, ge loven we hadden we ditmaal na de matte vertoning tegen Plovdiv op iets pit tigs, iets pikants gerekend. Het werd ech ter noch een bijtende Zwitserse kaas, noch een zonnige Goudse, welke den cup-bege rende volke werd geoffreerd. Het werd een laffe, smakeloze kaas zonder nationale kraak of smaak. Terwijl bij de Europa- cup-duels van Feyenoord de stampvolle tribunes kraakten van het enthousiasme van de kijkers; terwijl toen de donder van de toejuichingen op de spelers neerviel, werd hier in de bij lange na niet gevulde miniatuur-kuip van PSV slechts nu en dan de geest vaardig onder de supporters. Trouwens ook in het veld ging het voor een kwartfinale van de Europa-cup veel te tam en schiet niet op ons, omdat we dit schrijven te vriendelijk toe. Men had het bijna nog drukker met handen «chudden op het veld dan met voetballen. Begrijp ons niet verkeerd. Beide teams hebben hard voor de zege gestreden. PSV heeft weer alles aan knokkracht laten zien. Maar er lag geen glans over het geheel. De Eindhovenaren hebben de vorm nog niet hervonden. Het plaatsen liet te wen sen over en het schieten was al niet veel beter. Bovendien greep men niet naar lis tige tactische wapens om de defensiemuur van de Zwitsers te ondermijnen. Zoals te verwachten was hadden de Zwit sers een stevige grendel voor het doel van de zeer bekwame aanvoerder-doelman Schley aangebracht. PSV heeft met man en macht aan die grendel staan rukken. Het lukte slechts één keer ver in de tweede helft de sluiting op te lichten. De Zwitserse garde liet de Nederlandse aanvallers steeds komen. En PSV liep maar steeds te pletter op die veelheid van geheel in het oranje gestoken tegenstan ders. De Eindhovenaren zijn het grootste deel van de wedstrijd op het Zwitserse territo rium geweest. De schoten van Hoenen stuitten echter steeds weer af op de oran je-wal; Van Wissen, de grandioze sjouwer, mikte meestal te hoog; Theunissen kon maar niet tot een permanent gevaar uit groeien; Giesen bleef ook nu weer onder zijn interland-maat. Dan deed zijn collega op de linksbuitenplaats, Lambert Verdonk, het aanmerkelijk beter. Diens rushes en voorzetten leverden evenwel niets op, om dat alle PSV-ers in hun gehaaste gretig heid om te doelpunten keer op keer sa mendromden in het centrum. Er was nooit een man om van de rechterflank „in te lopen", hetgeen de taak van de Zwitsers aanmerkelijk vergemakkelijkte. De Nederlandse kampioen is wel enkele malen zeer dicht bij een treffer geweest, voordat 't winnende doelpunt viel. Na een minuut of twintig manoeuvreerde Van Wis sen zeer listig langs een aantal Helveten en schoof de bal naar de sprintende Gie- Van de 558.973 Nederlanders die in de sporttoto van de afgelopen week speelden heeft niemand alle uitslagen goed voor speld. De 118.868,20 die beschikbaar was voor de eerste prijs, werd daarom bij de f 64.837,20 van de tweede prijs gevoegd. Voor het totaal-bedrag van 183.705,40 komen vier gelukkigen, die twaalf wed strijden goed voorspelden in aanmerking. Zij ontvangen elk f 45.926,40. De spoeling voor de extra-prijs is aan merkelijk dunner. De 32.481,60 moet door 208 personen worden gedeeld, die ieder f 157,ontvangen. Europa-beker bekerhouders De Schotse bekerhouder Celtic Glasgow heeft zich in Bratislava geplaatst voor de halve finales van het toernooi om de Euro pese beker voor bekerwinnaars. De Schot ten versloegen in de kwartfinales in de tweede wedstrijd hun tegenstanders, Slo van Bratislava, met 1-0. De eerste ont moeting was met dezelfde cijfers eveneens in een Schotse zege geëindigd. In een zeer slechte wedstrijd heeft de Duitse bekerhouder Hamburger SV woens dagavond voor 45.000 toeschouwers in Hamburg met 1-1 gelijkgespeeld tegen het Franse Olympique Lyon. Bij de rust wa ren de beide doelpunten reeds gescoord. De returnwedstrijd is vastgesteld voor 18 maart. nuut. Leimgruber trok Hoenen aan zijn schikken. Borussia moet zeker in staat wordéh geacht zijn plaats in de halve fi nales veilig 1e stellen, wanneer op 18 maart Dukla naar Dortmund komt. Eer der in dit toernooi versloeg Borussia in het „Rote Erde" Stadion Benfica met niet minder dan 5-0. De zege in het met 35.000 toeschouwers gevulde Dynamo-stadion in Praag verliest echter iets van de glans, door het feit dat de Tsjechische record-international, linksback Novak, reeds na zeven minuten wegens een spierblessure van het veld moest, waardoor Dukla practisch de gehe le wedstrijd met 10 man heeft gespeeld. Bovendien is de vorm van de Tsjechen (zij verloren enkele weken geleden van Feijenoord met 3-1) nog niet bepaald im ponerend, zodat het Borussia niet veel moeite kostte door treffers van Brungs, Konietzka en Wosab (2) een belangrijke overwinning te behalen. Internazionale maakt het tweede doelpunt tegen Partizan. Het schot komt van de voet van Jair. nissen moesten zich er bij neerleggen, dat de bal voorlangs het doel zoefde. Boven dien kopte Allemann in droompositie over. Intussen werd Zürich nu en dan ook ge vaarlijk. Maar de uitstekend spelende Kemper klaarde het samen met Wiersma en zijn makkers wel. Het legioen kon tenslotte dan toch nog de kelen schor schreeuwen in de 33ste mi- Dit is het moment „dat hij zit": doel man Schley èn de hal. Brusselers heeft een vrije trap genomen en Theunissen (links) heeft de van de paal terugketsende bal ingekopt. Internazionale heeft niet veel moeite ge had met Partizan, Inter drong vanaf de aftrap sterk aan en vooral de Braziliaan se rechtsbuiten Jair en midvoor Mazzola onderscheidden zich door hun gevaarlijke acties. Slechts door het uitstekende ver dedigen van doelman Soskic kon Partizan de schade beperken tot twee treffers van Corso en Jair, waarmee de strijd in feite reeds beslist was. In de tweede helft kwam Partizan wat meer in de aanval, maar verder dan een tegenpunt van Bajic kwamen de Joegoslaven niet. sen. Er volgde een schuiver, Schley was geklopt, maar daar dook Van Wissen's cij- fergenoot Leimgruber ook met nummer vier op. Hij werkte de bal van de doel lijn af. Dezelfde Leimgruber lijmde de scherven van de Zwitserse deiensie ook weer aan elkaar, toen Hoenen Theunissen in fraaie schietpositie bracht. Op spectacu laire wijze griste de Helveet de bal voor de voeten van de Nederlander weg. Als men dan nog weet, dat Schley de ene cor ner na de ander moest verwerken, begrijpt men wel, dat PSV volop in de aanval is geweest. Zürich had bepaald geluk bij schuivers van Verdonk en van Theunissen, die buiten bereik van Schley naast de paal verdwenen. In het laatste kwartier voor de pauze ontworstelde Zürich zich wat aan de Eind hovense druk. Ook de Zwitsers bleken echter niet tot zuiver schieten in staat te zijn. Voor het voorbereidende werk van Stürmer en Leimgruber was dat wel wat triest. In de tweede helft begon PSV weer aan de grendel te rukken. Twee maal sprong het matte legioen op om een doelpunt te bejubelen, maar beide malen bleven de jubelkreten steken, want Hoenen en Theu- Internazionale uit Milaan heeft zich, na Real Madrid, ais tweede club geplaatst voor de halve finales van het Europees bekertoernooi (landskampioenen). De Ita liaanse kampioen won woensdag in Mi laan met 2-1 van Partizan Belgrado. Bij de rust was de stand reeds 2-0. De eerste wedstrijd tussen beide clubs was in een 2-0 zege voor de Italianen geëindigd. In de eerste wedstrijd voor de kwartfi nales heeft de Duitse kampioen Borus sia Dortmund woensdag in Praag een zege van 0-4 behaald op Dukla. Bij de rust ston den de Duitsers reeds met 1-0 vooi;. Borussia Dortmund slaagde erin Dukla Praag in een Europese bekerwedstrijd voor de eerste maal op eigen terrein te kloppen. In de afgelopen jaren hebben o.a. Benfica, Manchester United en Tottenham Hotspur de kracht van de Tsjechische le- gerploeg op eigen terrein ondervonden, maar de Duitsers bewezen met hun sen- sationale overwinning van 0-4, dat zij over een uitstekende „beker-mentaliteit" be-

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 19