Aanvaring belemmert op Noordzeekanaal scheepvaart ernstig Averdijk en Alexandra K zijn zwaar beschadigd frionor HET WEER Geen hoop voor Griekse koning Veiligheidsraad aanvaardt plan voor UNO-macht op Cyprus Regeringspartijen tegen ontwerp wijziging van de Prijzenwet v ZOEK grote tapijt- en gordijnenshow ederland föcup O FRIO DIEPVRIES NAM laat paleis Soestdijk trillen T sjechoslowakije betaalt ons land schadevergoeding SERIE AMENDEMENTEN INGEDIEND Scherpe critiek van liberalen s w. t FOTO L0EK ANDERSON P0TASGH EN PERLEMOER IN CONSERVEN Aartsen's banketbakkerij Kabeljauw Grilletten Extra voordelig 8 porties per doos SMAKELIJK ETEN eforeijou Snif! FALCON CAMELJASSEN Vorst houdt aan Miljoenen schade Crisis in Bonn pagina Kamer bezorgd over hogere benzineprijs pagina 7 PSV met voorsprong naar Zwitserland pagina 19 Het woord is aan In de krant van heden: Alle partijen verheugd over eenstemmig besluit Maar één jaar P.v.d.A. vóór Slechts één doelpunt te bejubelen bij PSV Ook in Amsterdam was de première van een groot succes. Bezocht u al onze HOTEL ROYAL? WONINGINRICHTING Marktplein 29 - IJmuiden GEBAK bestellen 4713 bellen! 6 slagroomgebakjes van 1.92 voor 1.80 49e JAARGANG NUMMER 103 Kantoor Lange Nieuwstraat 427, IJmiriden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDKN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DONDERDAG 5 MAART 1964 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 10,25. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Na de aanvaring bleef de veel klei nere Alexandra K. aan de voorste ven van de Averdijk .Jiangen". De met asfalt geladen Alexandra K. maakte veel water. Het schip bleef op de drempel tussen het ondiepe en diepe gedeelte van het kanaal liggen. Het gat in de Alexandra K. moet eerst worden gedicht voordat de Averdijk zich van het aangevaren schip kan losmaken. Deze foto laat duidelijk zien hoe de 10.000 ton metende Averdijk flinks) zich met zijn neus meters diep in het voorschip van de Alexandra K. heeft geboord. De Averdijk, die van Am sterdam op weg naar zee was, kwam na de aanvaring vrijwel dwars op het Noordzeekanaal te liggen. Sinds gisteravond zeven uur is Am sterdam van zee afgesloten. Halverwege tussen IJmuiden en Amsterdam zijn de Averdijk en de Alexandra K met elkaar in aanvaring gekomen. Beide schepen zijn zwaar beschadigd. Persoonlijke on gelukken zijn niet voorgekomen. In IJmuiden, buitengaats, op het Noordzee kanaal en in Amsterdam wachten tien tallen schepen op het moment dat het verkeer kan worden hervat. De 3500 ton metende Alexandra K., een onder Panamese vlag varend schip, was van Zonguldah (Turkije) op weg naar Amsterdam met een lading pek. De Aver dijk behoort tot de vloot van de Holland Amerika-lijn en meet 10.750 ton. De schepen voeren elkaar tegemoet, toen de aanvaring gebeurde. De Averdijk drong met de boeg in de Panamees, die onmiddellijk slagzij begon te maken. De Alexandra K werd aan stuurboord getrof fen, ver voor de brug. Het schip maakte veel water, dat men met eigen pompen en materiaal van toegesnelde sleepboten trachtte te verwijderen. Het gat in de Pa namees is zo groot, dat er wel drie grote personenauto's naast elkaar door zouden kunnen rijden. ..„nf^voorl^Z- BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Wisselende bewolking met hiel en daar een sneeuwbui. Aan vankelijk nog krachtige, morgen geleidelijk tot matig afnemende noordoostelijke wind. Overwe gend lichte, maar in het oosten van het land hier en daar ma tige vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. Volgens ooggetuigen is de Panamees naar links afgezwenkt door de zuiging van het water tijdens het passeren van de te gemoetkomende Noorse vrachtboot Boni' ta. De Averdijk, die vlakbij was, kon de aanvaring toen niet meer voorkomen. Wel kon men het stuurboordanker nog laten vallen, waardoor werd voorkomen dat het schip midscheeps werd getroffen. Vanmorgen omstreeks half tien lagen vier grote zeeschepen buiten de pieren van IJmuiden te wachten tot het scheep vaartverkeer op het Noordzeekanaal zou kunnen worden hervat. Zes kleine sche pen hebben vastgemaakt aan de dijk van het Noordzeekanaal in IJmuiden. Het aantal schepen, dat in Amsterdam wordt vastgehouden, is vele malen groter. Men probeert sedert vannacht de lading van de Averdijk te lossen. Met snijbran ders wordt getracht de twee in elkaar gestrengélde schepen los te maken. Het is echter een werk, dat vele uren zal ver gen. Op de plaats van de aanvaring tus sen de Hemforug en het pontveer bij Bui tenhuizen is het kanaal over de volle breedte gestremd. Zelfs kleine binnen schepen kunnen niet passeren. Vanmorgen lagen aan de westzijde van de scheepsbotsing vijf zeeschepen te wachten op doorvaart naar Amsterdam. In de Amsterdamse haven zijn tien sche pen verhinderd uit te varen. Tot mor genochtend zal dit aantal met nog een tiental groeien, waarmee de schade als gevolg van de aanvaring tot in de mil joenen zal lopen. Het bergingsbedrijf van Rederij Goed koop heeft uit IJmuiden een kraan en drie onderlossers gezonden en aan de Amster damse zijde zijn kraan en drie lichters beschikbaar. Voorts zijn negen Goedkoop sleepboten ter plaatse. Vanmorgen vroeg is met dit lossen, dat onder zeer moeilijke omstandigheden ge beurt, een begin gemaakt. Om te voorko men dat de Alexandra K. te veel water zal maken, blijven drie sleepboten de Aver dijk tegen de Panamees aanduwen zodat de boeg het grote gat van het Panamese schip dicht houdt. Het lossen van de brokken asfalt uit het gehavende schip vormt een spectaculair schouwspel, dat aan beide oevers van het Noordzeekanaal door vele honderden nieuwsgierigen wordt gevolgd. Tal van autoriteiten zijn vanmorgen met kleine motorboten uit Amsterdam naar de plaats van de aanvaring vertrokken. Onder hen bevonden zich de havenmeester, de heer W. A. Montanus en de directeur van de gemeentelijke dienst voor havens en han delsinrichtingen, ir. N. Snijders. Omstreeks half twaalf werd in IJmuiden verwacht dat het aantal schepen dat bui tengaats moet blijven liggen tot vijf zal aangroeien, waaronder een lege tanker. Tot dusver hebben geen schepen die op weg zijn naar Amsterdam besloten naar een andere haven door te varen. Nog nooit in de geschiedenis van het Noordzeekanaal is een stremming van de scheepvaart op De Nederlandse Aardoliemaatschappij (NAM), die sinds oktober in de provincie Utrecht grondboringen verricht teneinde daarna aardolie of aardgas op te kunnen sporen, heeft gisteren de domeingrond van het paleis Soestdijk laten trillen. De lijn van boringen loopt sinds eergisteren langs de Praamgracht, hetgeen betekent dat gisteren gaten werden geboord nabij het paleis, daar deze gracht langs de paleistuin loopt. De boringsploeg is thans bezig in de polder, nabij de Stadshouderslaan te Soest. Men rukt twee kilometer per dag op en zal bij de IJsselmeerkust halt houden. Ook in Lage Vuursohe zijn deze boringen ver richt. het kanaal van zo'n lange duur geweest als die van vandaag. Bij het ter perse gaan van deze editie was nog steeds niet met zekerheid vast te stellen hoe lang het oponthoud nog zal duren. In ieder geval is wel vast komen te staan hoe kwetsbaar het Noordzeekanaal is en dat de maatre gelen tot verbreding en verdieping van het kanaal beslist niet ais een overbodige luxe moeten worden beschouwd. Het Noordzeekanaal heeft ter plaatse een spiegelbreedte van bijna 175 meter en een bodembreedte van 75 meter. Er worden op het ogenblik voor een bedrag van 80 miljoen werkzaamheden aan het kanaal verricht om de breedte in eerste instantie op 200 meter (in een volgende fase op 300 meter te brengen), waarbij de diepte van 10.60 meter op 14 meter respectieve lijk 15 meter wordt gebracht. In 1965 zal het mogelijk zijn dat de Am sterdamse haven door schepen tot 80.000 ton wordt bezocht. ATHENE (AP, AFP en Reuter). De levenskansen van koning Paul van Griekenland nemen langzaam af. Sinds woensdagavond zou de 62-jarige vorst niet meer bij kennis zijn. De artsen hebben de gehele Griekse koninklijke familie toegestaan in de ziekenkamer te komen. Hun communiqués zijn uiterst kort. Dat duidt erop, dat zij geen hoop meer hebben de koning in leven te kun nen houden. Van de zijde van de Griekse regering is meegedeeld dat alle maatregelen zijn genomen voor de opvolging, als de vorst is overleden. Kroonprins-regent Constan- tijn wordt dan koning. In heel Griekenland zijn alle open bare feestelijkheden afgelast. De radio zendt alleen ernstige muziek uit. In alle kerken worden bidstonden gehouden. Ts jechoslowak ij e zal Nederland f 5,4 miljoen betalen als schadevergoeding voor genationaliseerde Nederlandse belangen in Tsjechoslowakpe. In Den Haag is gisteren daartoe een akkoord geparafeerd. Voor de verdeling van dit bedrag onder Neder landse belanghebbenden komt een regeling die zal voorzien in 'n verdelingscommissie voor de behandeling van de claims. Vauvenargues: Het nut der deugd is zo overduide lijk, dat de boosaardigen haar beoefe nen uit eigen belang. Weerrapporten 2, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 15 Uit het binnenland2, 4, 7, 10 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3, 4, 7, 10 Kunst 5 Radio en t.v5 Uit stad en omgeving .9, 11, 13, 27 Kennemer Kruimels11 In de Vishal en op zee13 Feuilleton 15 Economisch nieuws17 Beurs 17 Scheepsberichten 17 Sport. 19, 20 Dit nummer bestaat uit achtentwintig pagina's NEW YORK (AFP, AP en Reuter). - Er komt een V.N.-vredesmacht voor Cy prus. Daartoe heeft de Veiligheidsraad woensdag besloten. Ook zal een be middelaar van de Verenigde Naties wor den benoemd die moet proberen tussen de Griekse en Turkse Cyprioten te be middelen. Deze voorstellen waren neergelegd in een ontwerp-resolutie die was ingediend door vijf niet-permanente leden van de Veiligheidsraad. Deze resolutie werd met algemene stemmen aangenomen. Aanvankelijk had men gevreesd dat de Sovjet-Unie zou tegenstemmen. Dat zou gelijk hebben gestaan met een veto. De Russische afgevaardigde verklaarde, dat zijn land vóór de resolutie stemde, omdat Vernietigende critiek van liberale zijde en ernstige bezwaren van de drie an dere regeringspartijen heeft minister Andriessen (Economische Zaken) gister avond in de Tweede Kamer te horen gekregen over zijn voorstel tot wijzi ging van de Prijzenwet. De minister wil met deze wijziging optreden tegen in dividuele ondernemers, die zich niet houden aan de prijsgedragsregels die ge baseerd zijn op het akkoord van de Stichting van de Arbeid. De bevoegd heden die de minister nu bezit geven hem slechts de mogelijkheid op te tre den tegen overtredingen door bedrijfs takken en niet door individuele onder nemers. De liberale woordvoerder mr. Portheine noemde het ontwerp zonder meer onaan vaardbaar. Ook de amendementen die door de andere regeringspartijen in de loop van 't debat werden ingediend zouden de hou ding van de V.V.D. niet kunnen verande ren, zo zei mr. Portheine. De liberale woordvoerder nam het evenals andere sprekers de minister nogal kwalijk dat hij het advies van de S.E.R. niet had ge vraagd. Hij meende dat de minister met de hui dige wet al zeer goed, wel eens te goed, een slagvaardig beleid kan voeren. De minister realiseert het zich misschien niet maar dit is een veel te forse ingreep in ons rechtsbestel, zo ongeveer vatte mr. Portheine zijn ernstige juridische bezwaren samen, die voor zijn fractie, nog los van de economische bezwaren het wetsontwerp niet aanvaardbaar maakten. Wij zijn ver ontrust over het wetsontwerp, aldus mr. Portheine. Het zet de deur open voor sub jectief ingrijpen en willekeur introduceren. De drie confessionele regeringspartijen dienden samen een aantal amendementen in die stuk voor stuk verzachting van de werking van 't wetsontwerp ten doel had den. Het voornaamste was het amende- ment-Roolvink dat de werkingsduur van de wet tot een jaar wilde terugbrengen. De heer Roolvink (A.R.), die minister An driessen recht op de man vroeg waarom deze de S.E.R. niet had ingeschakeld gaf de minister de raad in dat jaar de S.E.R. te horen en daarna rustig te overwegen hoe het onderwerp in een definitieve wet beter geregeld zou kunnen worden. Hij zei begrip te hebben voor het verzoek van de minister, maar waarschuwde hem de zaak niet te overtrekken door een te zware wis sel te trekken op het prijsbeleid. Evenals de C.H.-woordvoerder Van der Mei raadde de heer Roolvink de minister aan te stre ven naar een zo goed mogelijke verhou ding met het bedrijfsleven. Anders zou het beleid niet haalbaar zijn. De K.V.P.-er Van Son had bezwaren tegen de criteria volgens welke de minis ter kan ingrijpen. Deze zijn alle gebonden aan het inzicht van de minister, aldus de ze woordvoerder. Namens zijn fractie en namens de C.H. en de A.R. diende hij een amendement in dat tot doel heeft bij het overwegen van maatregelen tegen prijsopdrijvers de geldelijke omstandighe den van deze bedrijven in aanmerking te nemen. Tevens diende hij een amende ment in dat de betrokken ondernemers meer gelegenheid wil geven om gehoord te worden. De moeilijkheid is, zo zei drs. Van Son, dat de wet iets strafbaar stelt waarover nog een communis opinio be staat. Omdat ook de vertegenwoordigers van de boeren, de G.P.V. en de S.G.P. zich tegen het ontwerp bleken te verzetten kreeg de minister slechts de onverdeelde steun van de pacifisten en van de Partij van de Arbeid. Namens deze laatste frae tie zei mevrouw Brautigam: de wijziging spreekt ons wel aan. Een brandweerman moet ook een schoorsteenbrand mogen blussen en niet moeten wachten tot er een uitslaande brand is ontstaan, die de belen dende percelen bedreigt. Ook meende zij dat de minister de S.E.R. had moeten raadplegen. Maar overigens vond zij dat het voorstel voldoende waarborgen voor de rechtszekerheid bevatte. Vanmiddag zou minister Andriessen aan het woord komen. in deze knipselkrant de koopjes van PSV heeft FC Zurich in Eindhoven in de eerste kwartwedstrijd van de strijd om de Europa-cup met 10 verslagen. Dat werd door de sup porters natuurlijk gevierd, al was de vreugde wat getemperd omdat de marge zo schraal is met het oog op de uitwedstrijd, volgende week woensdag. Wanneer het op een be slissingswedstrijd uitdraait, wordt deze op 18 maart in Essen gespeeld. Het PSVrstadion was overigens niet uitverkocht. Zelfs een actie van groot winkelbedrijven in Eindhoven bij aankoop van f 5,een kaartje cadeau kon daar niets aan verhelpen. de regering van Cyprus haar nuttig achtte. Hij stelde voorts de eis, dat er geen financiële verplichtingen uit het voor stemmen dienen te vloeien voor die landen die geen troepen afstaan voor de vredes macht. De Franse vertegenwoordiger in de Raad zei, dat zijn voorstemmen niet betekende, dat Frankrijk zonder meer akkoord gaat met het principe van een interventie door de Verenigde Naties. De secretaris-generaal van de Ver. Na ties, Oe Thant, heeft nu de taak een vredesmacht samen te stellen en een be middelaar te benoemen. Hij moet daar voor overleg plegen met de regeringen van Griekenland, Turkije en Cyprus. Hij heeft Brazilië, Canada, Finland, Ier land en Zweden gevraagd contingenten t® leveren voor de vredesmacht. Spiros Kyprianoe, de Cyprische minister vein Buitenlandse Zaken, interpreteerd® de resolutie als een uitspraak die de ver deling van het eiland uitsluit. Zijn rege ring zal alle mogelijke moe'te doen om de verdragen van 1960 over Cyprus, waar door de huidige situatie was geschapen, te vervangen. Het aannemen van de resolutie is in Athene en Ankara een positief besluit genoemd dat de weg naar een politieke oplossing van het vraagstuk-Cyprus kan effenen. 562ste STAATSLOTERIJ Vierde klasse twaalfde lijst ƒ5.000: 1075 1.000: 2495 4610 6460 12925 16562 ƒ400: 3281 3696 6655 7265 7515 8655 8694 15003 17344 18232 18612 21004 ƒ200: 1589 2788 2935 3034 4088 4276 4355 4775 4789 5787 7965 8418 9010 9095 9163 11310 11865 11948 11997 12439 12916 13101 13771 15773 17686 16087 19053 21729 U kunt op maandag 9 maart a.s, de tweede voorstelling in de Stadsschouw burg te Velsen/IJmuiden bijwonen. Kaarten a ƒ2.25 en ƒ1.75 verkrijgbaar aan onze bureaus L. Nieuwstraat 427, IJmuiden. Of loop even langs bij VRIJDAG en ZATERDAG Stephensonstraat 72 - 74 - Tel. 4713

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1