WERELDNIEUWS Proces tegen Jack Ruby begonnen zacht en zuiver ja graag! Barst FDP in de Westduitse coalitie: stemt tegen de regering Ex-kanselier Adenauer: CDU krijgt oorvijg op oorvijg Skandinavisch plan voor vredesleger slaat in Alphenaar Van dag tot dag Papieren tijger ^firacitótoel Sneeuw in België en Frankrijk Nederland en Canada willen meedoen GRAMMOFOONPLATEN DONDERDAG 5 MAART 196 4 3 't is lekker Op tJe Zevenjarig meisje in Oost- Londen vermoord Gewetensonderzoek Onbehagen Cri Stellweg •üti öi«HKKH«.i j RED BAND- ROOSENDAAL Het Pentagon hoofdkwartier van de Amerikaanse strijdkrachten heeft ken nelijk geen hoge dunk van de militaire macht van communistisch China. Het ge looft wel, dat Peking in Azië vooral langs de eigen grenzen veel onrust kan zaaien. Op grond van vele recente militaire gegevens heeft het Pentagon ech ter de Amerikaanse politieke leiders ver zekerd, dat de Volksrepubliek China niet ln staat is een moderne oorlog met enige kans op succes te voeren. „Communistisch China is in termen van moderne techniek geen formidabele macht", zo zegt het Pen tagon. De Amerikaanse militaire leiders zeg gen, dat communistisch China beschikt over het grootste staande leger ter we- rold. Het telt bijna drie miljoen soldaten. Maar, zo concluderen zij, dat enorme leger marcheert op een schoen en een slof. Gro te operaties buiten de eigen grenzen zijn vrijwel uitgesloten. De 120 Chinese divi sies hebben weinig tanks, pantserwagens en artillerie. De beweeglijkheid en vuur kracht van die mensenmassa zijn dus zeer beperkt. De Chinese luchtmacht zou over minder dan tweeduizend toestellen beschikken. De meeste ervan zijn verouderd. De stroom Russische wapens en uitrustingsstukken vloeit niet meer tengevolge van het ideolo gische conflict met Moskou. De olieproduktie van het land is zeer ge ring. Het heeft weinig goede raffinaderijen •n er wordt alleen in Sinkiang, in het uiterste noordwesten van China, olie ge vonden. De Chinezen hebben het transport probleem voor die brandstof naar de mi litaire centra niet opgelost. Het spoorwegnet van het land is, evenals het wegennet, primitief. Het is zeer kwets baar, omdat het voert over duizenden ri vieren, stromen, bergengten en dalen. Het leger kan het strategische voordeel van de interne verbindingen niet uitbuiten. Het leger heeft geen levensmiddelenre- ■erves. De soldaten verbouwen bij hun gar nizoenen en legerkampen hun eigen voed- ael. Zodra er wordt gemarcheerd en ge vochten, moet de ravitaillering op gang komen. Er is echter nauwelijks iets om te lavitailleren. De produktie van ijzer en staal bedraagt achttien miljoen ton per jaar. De kwali teit ervan is slecht.. De Verenigde Sta ten produceren 104 miljoen ton ijzer en ■taal per jaar, van prima kwaliteit. Op grond van deze gegevens menen de militaire deskundigen van de Verenigde Staten dat de Chinese communisten China heeft geen kernbommen in geen geval langer dan drie maanden een grote oorlog kunnen volhouden. Dat heeft de Chinezen ertoe gebracht in de landen die aan China grenzen guerrilla oorlogen te laten voeren door speciaal daarvoor opgeleide mannen. Die strijd im mers stelt heel andere eisen dan een mo derne oorlog, vraagt weinig technisch ma terieel en stelt de aanvoer van voedsel niet voor onoverkomelijke problemen. Dat de Chinezen in de grensoorlog met India geen gebruik hebben gemaakt van de nederlaag die zij hun tegenstanders toe brachten om de laagvlakte te overstromen is, zo meent het Pentagon, een gevolg van het feit dat de Chinese leiders we ten dat hun leger niet in staat is met enige kans op succes een bewegingsoorlog te voeren. Wij kunnen slechts hopen, dat de Ameri kaanse politici zich bij het uitstippelen van hun politiek in Azië niet uitsluitend laten leiden door de argumenten van de militairen, hoe juist die op zichzelf mis schien ook zijn. In Azië spelen namelijk ook heel andere factoren een rol die juist militairen maar al te licht over het hoofd zien. Het zijn factoren van psychologische aard. Het zijn factoren die onder meer hun oorsprong vinden in eeuwenlange onvoorstelbare ar moede, onderdrukking van de menselijke persoonlijkheid, frustratie van nationale gevoelens en haat tegen de blanken. Het bestaan van de Volksrepubliek China zelf bewijst dat een combinatie van die fac toren, mits kundig bespeeld, bergen kan verzetten en ertoe kan leiden dat wat des kundigen voor onmogelijk houden toch mogelijk wordt. Goed vijftien jaar geleden was er geen deskundige in het Westen die het voor mogelijk hield dat Mao Tse-Toeng en zijn groepje medestanders de macht in China zouden gaan veroveren. Zij hebben het mis gehad. Het is helemaal niet zeker dat de Ameri kaanse militaire deskundigen de feiten waarover zij beschikken nü juist interpre teren. Zij hebben de betekenis van de men selijke factor uitgeschakeld. Die is ook militair vaak doorslaggevend. WWAWHWWWftWWMWWWWWWWMWVWWMMWWMWWWWVW ilwtwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwvwwvwwwwww Naar het Castle DALLAS (AP en Reuter) Woensdag is in Dallas het eigenlijke proces begon nen tegen Jack Ruby Rubenstein die Lee Oswald, de vermoedelijke moordenaar van president John Kennedy, doodschoot. De openbare aanklager en de verdedi ging van Ruby hebben een halve maand nodig gehad om een jury van twaalf men sen samen te stellen. In het juridische ge vecht dat hierover is gevoerd, ging het vaak zeer hard toe. De jury bestaat uit acht mannen en vier vrouwen. De verdachte heeft bij het begin van het geding verklaard zich niet schuldig te voelen. Zijn verdediging verklaarde daar op dat Ruby zich ook niet schuldig achtte aan het plegen van de moord in een toe stand van gestoorde geestesgesteldheid. Rechter Brown, die dinsdag ziek was, was woensdag hersteld. Het proces wordt bij gewoond door zeker honderd Amerikaan se en buitenlandse journalisten. PARIJS (AP) In de afgelopen nacht is de Franse hoofdstad met een licht sneeuwdek verrast. De temperatuur was er om het vriespunt. Ook vanmorgen bleef de sneeuw in Parijs een gevaar opleveren voor het verkeer. Ook in geheel België ondervindt het ver keer ernstige hinder van zware sneeuwval en gladde wegen. Op alle belangrijke snel- verkeerswegen in het land rijdt men zeer langzaam. LONDEN Men is in Groot-Brittannië diep geschokt door de moord op het zeven jarige meisje Kim Roberts uit Stepney in Oost-Londen dat door een man was mee gelokt en sinds zondag werd vermist. De politie had reeds een onderzoek ingesteld in 5.000 woningen in de omgeving en hon derden andere plekken doorzocht, toen een man, die brandhout zocht in een bos bij de Theems op 22 kilometer van de woning van het kind het lijkje woensdag vond. Het kind was ernstig mishandeld voordat de dood intrad. (Van onze correspondent) BONN. De spanningen in de West duitse regeringscoalitie verhevigen zich met de dag en hebben gisteravond tot een drie uur lange bijzondere kabinets- zittimg geleid. Aanleiding hiertoe was het zeldzame feit dat gistermiddag de liberale F.D.P. met de socialistische S.P.D. in de Bondsdag tegen de regering- Erhard stemde, waarin zijzelf door vijf ministers vertegenwoordigd is. De stemming gold, in tweede lezing, het wetsontwerp ter verhoging van de kinder bijslag. Alle partijen waren het er over eens dat die verhoging met terugwerken de kracht op 1 januari 1964 zal moeten ingaan. Strijdpunt was slechts roet ingang van welke datum de bondsregering de kos ten daarvoor van de werkgevers zou over nemen. „1 juli," zei de regering. „1 april," zeiden de liberalen en socialistische frac ties. De verwarring bereikte haar hoogte punt bij de stemming over een zeer ge compliceerd C.D.U.-amendement. Tot ieders verbijstering bemerkte men pas daarna dat besloten was dat de bondsre gering reeds op 1 januari zelf de verhoog de kosten zou moeten dragen. Men ver plichtte de regering daarmee tot een door niets gedekte uitgave van 500 miljoen mark. Dit besluit werd later weer onge daan gemaakt. Op haar bijzondere zitting besloot de bondsregering haar oorspronkelijke voor stel dat nog een derde lezing in de Bonds dag door moet maken, te handhaven. Over de houding van de vijf F.D.P.-ministers in die zitting werd niets bekend gemaakt. Maar de twist is nog niet voorbij: van ochtend kwam bondskanselier Erhard met de F.D.P.-ministers en de F.D.P.-fractie bijeen om hun te vragen wat hun voor stellingen omtrent een coalitie nu eigenlijk inhouden. Zoals ex-kanselier Adenauer gis teravond op een C.D.U.-fractievergadering zei: „De C.D.U. krijgt de laatste dagen van de F.D.P. oorvijg op oorvijg." Dat is moeilijk te ontkennen. De F.D.P. heeft zich in feite solidair verklaard met Willy Brandts toespeling dat het de schuld is van de bondsregering dat de nieuwe Berlijnse pasjesregeling voor Pasen is mis lukt. Zij heeft verklaard dat zij het eens is met Brandts voorstel om een sociale commissie voor de pasjeskwestie te vor men. Daarin zouden vertegenwoordigers van de drie partijfracties, de bondsrege ring en de Westberlijnse Senaat zitting moeten hebben. Die commissie zou zich ook bezig moeten houden met het uitwer ken van een politiek op lange termijn voor de betrekkingen tussen de Bondsrepubliek en de D.D.R. Ze zou in feite een drie- partijenregering voor de inter-Duitse poli tiek vormen. Dit thema komt morgen op- De gastvrouwen-in-de-lucht van de Franse nationale luchtvaartmaat schappij hebben een originele manier bedacht om te demonstreren tegen het feit, dat de directie geen perso- neelsvervoer beschikbaar stelt van de luchthaven Orly naar Parijs. De meisjes liften nu in uniform heen en weer en lang behoeven ze nooit te wachten. nieuw in het middelpunt der belangstelling bij een gesprek tussen Erhard en Brandt. Een ander twistpunt tussen C.D.U. en F.D.P. is de keuze van een nieuwe bonds president in juli. De C.D.U. wil de huidige president Lübke nogmaals kandidaat stel len. De F.D.P.-leider Mende heeft al la ten weten dat hij daarvoor niets voelt. Achter al deze concrete punten schuilt bij de F.D.P. ook een vaag onbehagen over de hele Duitsland-politiek. Er zijn de laatste maanden in de F.D.P. steeds weer stemmen opgegaan die een nieuwe bena dering van de Duitse hereniging voorstaan, die meer contacten willen, die voor een Duitse nationale politiek pleiten en die er in feite vanuit gaan dat de prijs voor de Duitse hereniging de Duitse neutralise ring zal moeten zijn. Al deze dingen hebben in de C.D.U. te> leurstelling en verbittering gewekt. Ade nauer zei gisteren ook: „Wij willen nog niet tot het uiterste gaan, maar als de reis zo verder gaat, dan komen we tot een lelijk slot." In de C.D.U.-fractie werd al gevraagd of de F.D.P. de C.D.U. soms in de armen van de S.P.D. wil drijven. Zo ver is het nog niet. Maar het is voor de toekomst niet uitgesloten: de coalitiemogelijkheden zijn wederom wijd open. (Van onze correspondent) LONDEN Nederland en Canada zou den in beginsel bereid zijn deel te nemen aan het door Denemarken, Noorwegen en Zweden te vormen vredesleger dat zijn diensten aan de Verenigde Naties wil aan bieden. Ook Finland zou willen meedoen, Per Haekkerup, de Deense minister van Buitenlandse Zaken, heeft woensdag bij ^aankomst in Londen gezegd dat Denemar ken, Noorwegen en Zweden in totaal 3.800 man zouden bijdragen. Hij had in de loop van de dag een gesprek met Butler, de Britse minister van Buitenlandse Zaken. Haekkerups bezoek aan Londen wordt echter uitdrukkelijk als privé beschouwd. De strijdmacht, welke aan het eind van dit jaar gereed zou moeten komen, zal in staat moeten zijn snel naar elk operatie terrein ter wereld te worden verplaatst. Het vredesleger zal over eigen transport vliegtuigen en helicopters moeten beschik ken. De jaarlijkse kosten van dit vredesor- gaan zijn op honderd miljoen gulden ge raamd. Engeland, dat zelf altijd klaar staat om met voortvarendheid en iets van de oude nationale trots in het Gemenebest politie- en defensietaken te vervullen, ver wacht niet te worden uitgenodigd aan de ze internationale eerste hulp-organisatie deel te nemen, omdat het een permanent lid is van de Veiligheidsraad. Het is nog te vroeg om te zeggen of de op te richten contingenten in tot het Britse Gemenebest behorende gebieden zullen kunnen optreden. Dit zal waarschijnlijk van de omstandigheden afhangen. De Brit ten zijn gewend hun eigen boontjes te dop pen met het risico echter dat ze voor neo- kolonialisten worden versleten. Wat Cyprus betreft kan dit verwijt ech ter moeilijk gelden, omdat Engeland ten slotte door president Makario9 is verzocht om te helpen de orde te herstellen waarbij Engeland zelf heeft gevraagd zo spoedig mogelijk door anderen in deze zeker voor de ex-heersers weinig benijdenswaardige taak te worden bijgestaan Cyprus is echter een speciaal geval we gens de Britse bases op het eiland en het door Engeland ondertekende garantiever drag. Londen staat sympathiek tegenover het Skandinavische plan, omdat het de taak van de Verenigde Naties zal verge makkelijken. Engeland heeft op het gebied van snel militair handelen in gevaarlijke situaties zelf altijd het goede voorbeeld gegeven. 's Morgens om tien uur moeten we alle maal in de garage, Bertrandstreet London, present zijn, allen die meewillen naar Eton en Windsor Castle. Het zijn er niet veel die willen: vier personen uit de USA, een Japanse, een Nieuwzeelander, een heer uit India en een Argentijnse. In de touringcar hangt dan ook een slaperi ge rust wanneer die zijn weg zoekt door een tumultueus Londens en vóór-Londent verkeer. De zon schijnt door de raampjes. Achterin kauwen de Amerikanen zoetjes op enige van hun wonderbaarlijke klanken en helemaal voorin ligt languit de gids en brengt ons alleen het allervoornaamste feitenmateriaal over de toestand buiten de raampjes ter kennis. Lang voor Eton zijn we dan ook allemaal onder zeil, zeven zachtkens schommelende bolletjes tegen de in het zonlicht badende hoofdsteuntjes. Al leen de India-er zit recht overeind. Hij rod delt zacht maar heftig. Over de Britten, Tegen de Nieuwzeelander. Die daar klaar wakker bij blijft. Bij het huisje van Nell Gwynn, de fa meuze minnares des konings, schudt de gids ons eruit. Het snoezige huisje maakt ons helemaal wakker. Het heeft rond ge bogen raampjes met kleine spiegelend ruitjes, waarachter antiquités. Mevrouw Argentinië schiet als een wesp naar bin nen en vir Amerikaanse toestellen voor film en kiek beginnen snorrend en klik kend aan hun dagtaak. De gids haalt on dertussen een Sherlock Holmesmutsje uit de colbertzak, zet het bovenop zijn houten gewezen-militair lijf en drijft ons dan on geduldig het castte in. Het castte is groot. Goeie genade wat groot, nooit nog zagen wij zo'n groot castte; met wegen en grasvelden en ge bouwen, groot en klein en lantarenpalen en torens en donjons en een kerk en auto's met de post voor Elisabeth II Re- gina en dat alles binnen de muren. Tjon- gejonge. Wij zuchten ervan en de gids glimlacht hoogmoedig. We gaan naar bin nen waar alles nog veel erger wordt. Bin nen, wil zeggen in één deeltje van het gebouwencomplex, in de state appartements Eerst een heiezaal vol porselein. Van queen Victoria en queen Chariot en queen Anne en talrijke andere queenen. Van king James en king Charles en king Geor ge en talrijke andere kingen. De gids wuift ernaar met een benige hand: ds queen gebruikt dit niet meer, ze heeft zó veel van dat spulen hij beent door. Naar de ontvangstkamer en de wapenka mer en het kabinetje des konings. Overal gobelins langs de muren, luchters, prach tig satijn-bekleed meubilair, een tapijt dat De Gaulle op de rug heeft meegebracht als cadeautje en dan schilderijen. Ja, schil derijen, in één kamer (naar castle-begrip- pen kamertje, eentje van 4 bij 5 meter) tellen we 3 Rembrandts, 1 Memling, 2 Holbeinen, 1 Dürer, 3 Rubensen plus nog een en ander aan iets minder kostbaar doek. Verbluft zien we het aan en sukkelen dan maar weer verder. Receptiekamer. Hier neemt de gids de tijd. Wijdt uit over de kristallen kronen die elkaar werkelijk verdringen aan een plafond dat voor drie kwart met bladgoud is bedekt. Bladgoud ook in de panelen, de deuren. Stelt U zich voor hoe dat is als de queen hier receptie houdt, zegt de gids, al die flon kering, de glans, muziek, alle hoogge plaatsten in groot toilet, diademen. Hij likt zich de lippen. Jaja, dat Is waar lijk koninklijke pracht! roept hij dreigend en daar is geen speld tussen te krijgen. Maar een Amerikaan verstout zich iets te vragen. Is dat nou allemaal privé eigen dom'Van uw queen? knauwt hij argeloos. Zijn antwoord krijgt hij uit de twee kraak heldere ogen van de gewezen Britse mili tair: koel, licht ontstemd en uit de hoog te monsteren die hemDan draait de hele houten figuur zich om en jaagt ons het castte uit en de bus in. Bloody fo reigners! De hele weg terug doet hij geen mond meer open. Hongerstaking. Vijftig boeren van twee bergdorpen in het gebied van Modena in Italië zijn in hongerstaking gegaan om te bereiken dat de overheid een weg aan legt. Nu moeten zij het doen met een muilezelpad, dat in de winter onbruik baar is. Bandieten. In Columbia hebben bandieten een hefschroefvliegtuig van de Colum- biaanse luchtmacht neergeschoten. De vlieger en een officier van het leger werden gedood. De derde inzittende werd gevangen genomen. De helikopter werd in brand gestoken. Lawine. Een Zwitser en zijn twaalfjarige zoon zijn bij een skitocht in de buurt van de 1.500 meter hoge Axalp in het Bemer Oberland door een lawine getrof fen en om het leven gekomen. Een tien jarig zoontje van de man, dat ook be dolven werd, kon worden uitgegraven. Vredeskorps. Het Amerikaanse Congres heeft woensdag het voorstel van presi dent Johnson om een bedrag van onge veer 410 miljoen gulden ter beschikking te stellen voor het vredeskorps, goedge keurd. Heroïne. De politie in München heeft twee buitenlanders gearresteerd die in het be zit waren van een hoeveelheid heroïne, waarvan de waarde wordt geschat op 2.700.000 tot 3.600.000 gulden. Kanon. Op de Amerikaanse luchtmacht basis Lockbourne bij Columbus in Ohio is één militair gedood en een andere ge wond, toen een kanon dat uit een vlieg tuig was verwijderd, plotseling vuurde. Bezorgd. De Italiaanse regering heeft haar ambassade in Kartoem opdracht gegeven, uiting te geven aan haar be zorgdheid over het besluit van Soedan om driehonderd buitenlandse missiona rissen uit te wijzen. Onder deze missio narissen bevinden zich ongeveer twee honderd Italianen. Sleepboten. De sleepbootbemanning in de haven van New York, die 33 dagen ge leden het werk neerlegden om salaris eisen kracht bij te zetten, zullen weer aan het werk gaan. Drieduizend zeelui besloten woensdag op een bijeenkomst met algemene stemmen de voorstellen van hun maatschappijen te aanvaarden. KRUISWEG 47-49 HAARLEM

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3