ZU HEEFT =t<lIW- ONTBETEN! LEXINGTON Franse provinciale pers voert felle strijd tegen de regering President De Gaulle poogt persbreidel door te voeren voordelig navul-sachet Jager „Biddle" proefschip multilaterale kernmacht YAR en Arabië zijn het eens over Jemen Britse troepen weg uit Oeganda Straalgeweer is nu werkelijkheid Peter Hurkos nu officieel in staat van beschuldiging Feest na grote desillusie Twee jaar cel voor een chemicus Lufthansa bestelt drie supersonische vliegtuigen Plan vervanging van Panamakanaal Bodem kost 120 miljoen gulden DONDERDAG 5 MAART 1964 A. MAGGI Zij draalt op volle toeren... Verticale organisatie bij Koninklijke Luchtmacht uit de zuiverste tabakken Bovendien kunt u ook profiteren van de zeer tijdelijke aan bieding MAGGI AROMA-SET, inhoudende 1 fles Maggi Aroma +lnavul-sachet strooi-aroma voor slechts f 1.25, terwijl u GRATIS krijgt 1 ledige tafelstrooier en het inspi rerende receptenboekje „Over de kunst van het kruiden". Kort nieuws NU OOK IN Basis Soeverein vullen van uw strooier doet u door even de bodem los te maken FIJN GEKRUID r Vs-?r,.'.r •>\'V J.V - waarvan er nu nog drie op voltooiing wach- De internationale bemanning zal zich op het schip goed thuis voelen. De verblij ven zijn comfortabel ingericht. Het hele schip is voorzien van air-conditioning. Alle schepen van de klasse waartoe de Biddle behoort de D.D.G.-klasse zijn door hun grote wendbaarheid in de eerste plaats bestemd voor het escorteren van amfibische landingseenheden. Ook maken deze schepen dikwijls deel uit van de zo genoemde „Hunter-Killer- Groups" bestaande uit vliegkampschepen, jagers en onderzeeboten en bedoeld voor de bestrijding van vijandelijke onderzee bootactiviteiten in zeegebieden met vitale konvooi-routes. De Amerikaanse belastingbetalers heb ben voor deze schepen 34 miljoen dollar per stuk neergeteld. Zonder de ultramoder ne elektronische uitrusting kosten deze schepen ongeveer achttien miljoen dollar. Er wordt naar gestreefd de in gang zijnde verticale coördinatie en concentra tie van beleid van de Koninklijke Lucht macht tegen 1 april haar beslag te doen krijgen. Dit heeft de staatssecretaris van Defensie (Luchtmacht) luitenant-generaal W. den Toom dinsdagavond meegedeeld in een vergadering van de Nederlandse vereniging van lucht- en ruimtevaartpu blicisten in Den Haag. In de luchtmachtraad zullen de direc teur materieel luchtmacht, de chef van de luchtmachtstaf en de opperofficier perso neel samen het beleid bepalen, zoals dat gecoördineerd wordt door de staatssecre taris. De chef van de luchtmachtstaf blijft in de nieuwe organisatie bevel! «Mwr van de luchtstrijdkrachten. ten. De lengte van de Biddle is 130 me ter, de waterverplaatsing 1500 kubieke me ter. CAIRO (AP) De Verenigde Arabische Republiek en Saoedi Arabië, die sinds 1962 twisten over hun hulp aan de twee partijen in de Jemenitische revolutie hebben bekendgemaakt, dat zij steun zul len verlenen aan „de onafhankelijkheid van Jemen en de vrijheid van het Jeme nitische volk." In een gemeenschappelijk communiqué, uitgegeven na besprekingen te Riyadh, de hoofdstad van Saoedi-Arabië, werd boven dien gezegd, dat beide landen in Jemen geen ambities hebben. Verder is meegedeeld, dat de standpun ten van beide partijen dichter bij elkaar gekomen zijn en dat president Nasser en koning Feisal de besprekingen ter regeling van alle problemen einde april te Cairo zullen hervatten. In het communiqué is bekendgemaakt, dat de diplomatieke betrekkingen tussen de V.A.R. en Saoedi-Arabië, die in 1962 na het begin van de Jemenitische revolutie verbroken werden, onmiddellijk hersteld sullen worden. Behalve de grote snelheid 35 knopen is de kracht van het schip vooral ge legen in de ultramoderne bewapening, waartoe onder meer een dubbele afvuur- installatie voor luchtdoelraketten van het type Tartar behoort. Deze Tartars zijn ont wikkeld uit het type Terrier, waarmee de „Zeven Provinciën" wordt uitgerust. De Tartars, kleiner dan de Terriers, zijn bestemd voor kleinere doelen en hebben een minder groot bereik. De Biddle is voorts uitgerust met snelvuurkanonnen en torpedo's. De bemanning bestaat uit 333 koppen, waarvan achttien officieren. Carlo waarvan de Franse regering de mees te aandelen bezit, sterk uitgebreid. Tegen dat tweede offensief, dat nog niet ont ketend is, zijn de dagbladdirecties min der doelmatig geharnast. In de rapporten die de tien verenigde regionale dagbladen hebben gepubliceerd kan men lezen dat een vermindering van inkomsten van vijf tot tien percent voor verschillende kranten al fataal zou kunnen worden. Publiciteit levert echter de helft van de totale inkomsten van die krantenbedrijven en als een deel van de adverteerders naar de radio en de televisie overscha kelt, zouden dus heel wat dagbladen in doodsnood komen te verkeren. De regering van generaal De Gaulle schijnt echter vast besloten te zijn aan de oppositie van de regionale dagbladen een einde te maken. Met het oog op dat ge vaar hebben deze hun afweermiddelen nu tot de hoogste graad van doelmatigheid en van kracht opgevoerd. De strijd zal zon der pardon gevoerd worden. KAMPALA (Reuter) De Britse troe pen die naar Oeganda waren gezonden om de muiterij, die daar op 23 januari uit brak de kop in te drukken, zullen maan dag naar hun basis in Kenya terugkeren. Hiertoe is besloten in een gesprek in En tebbe tussen premier Obote van Oeganda en de Britse minister voor Gemenebestza ken, Duncan Sandys. In Londen wordt meegedeeld, dat de Britse hoge commissaris in Zanzibar, Ti mothy Crosthwait, die negentien februari werd uitgewezen, omdat Groot-Brittannië het nieuwe regime op het eiland nog niet had erkend, dinsdag uit Londen is vertrok ken om zijn oude post weer te bezetten. Voor zijn vertrek zei hij geen enkele moeilijkheid te verwachten. „Ik ben er ze ker van, dat ik bij mijn terugkeer goed zal worden ontvangen," aldus Crosth wait. De Britse regering heeft de nieuwe regering van Zanzibar 23 februari erkend. BOSTON (AP). Een lichtgewicht legergeweer, dat een verwoestende straal in plaats van kogels afvuurt, is ontwikkeld door Maser Opties en aan het Amerikaanse leger overgedragen. Het wapen is lichter dan het ml-geweer en krijgt zijn energie van een aantal batte rijen in de kolf. De straal is niet sterk genoeg om zwaar lichamelijk letsel te ver oorzaken, maar kan de kleding van een soldaat in brand steken. Eveneens kan iemand binnen anderhalve kilometer af stand van hét geweer volkomen verblind worden door de straal. Het geweer kan ook gebruikt worden om explosieve lonten tot ontsteking te brengen of branden te stichten. De straal wordt niet beïnvloed door de zwaarte kracht en gaat derhalve in een rechte lijn naar zijn doel in tegenstelling tot een kogel, die altijd een boog beschrijft. Het wapen kan elke tien seconden een straal licht afgeven en heeft een levens duur voor 10.000 van die lichtstralen. MILWAUKEE (Wisconsin) (AP) Pe ter Hurkos, de 52 jaar oude Nederlander, die zegt over paranormale gaven te be schikken, is dinsdag in de Verenigde Sta ten door een federale Grand Jury in staat van beschuldiging gesteld, omdat hij zich voorgedaan zou hebben als agent van de F.B.I., het federale recherchebureau. In december zou Hurkos tegen een pompbediende gezegd hebben, dat hij de moordaanslag op president John F. Ken nedy opgelost had en dat hij op weg was naar Las Vegas om aan de ontvoering van Frank Sinatra jr. te werken. Toen hij in februari te New York aan gehouden werd, verklaarde hij met de politie van Boston samen te werken ter oplossing van een aantal geheimzinnige wurgmoorden in die stad. De 13-jarige Jetty Boetszkens uit Maas tricht heeft vele maanden lang lege siga rettenpakjes van een bepaald merk ge spaard, omdat zij destijds had gehoord dat zij voor 100.000 van die omhulsels een in validewagentje kon krijgen. Zo'n wagen tje wilde zij aan een lichamelijk gebrek kige jongen schenken. Toen zij die 100.000 pakjes bijeenhad, kwam de grote desillu sie: de sigarettenfabriek moest meedelen, dat haar niets bekend was van het inrui len van de lege pakjes tegen een invalide wagentje Maar de tranen van Jetty waren snel ge droogd toen de kranten melding hadden gemaakt van haar grote teleurstelling. Eén dag later waren haar al zes invaliden-wa gentjes aangeboden en een bedrag van 2.000 gulden. Een vertegenwoordiger van de sigarettenfabriek kwam namens de di rectie 500 gulden aanbieden als pleister op de wonde. Twee wagentjes konden al di rect ter beschikking worden gesteld van invalide jongens. Vier andere gaan naar jongens van de Maastrichtse mytyl-school. Jetty Boetszkens kan haar geluk niet op na de ontgoocheling toen zij hoorde dat haar hele lange, maandenlange spaaractie nutteloos was geweest. Zij breekt zich alleen nog het hoofd wie haar wijsmaakte dat je voor die omhulsels van een be paald sigarettenmerk een invalidewagen tje zou krijgen. De rechtbank in Den Haag heeft een zware straf uitgedeeld voor de diefstal van een plankje met sleutels uit het in aanbouw zijnde pand van V. en D. in Voorburg door een 35-jarige Haagse che micus. Voor deze diefstal (en voor de vervalsing van een rijbewijs) kreeg de Hagenaar conform de eis twee jaar ge vangenisstraf. De verdachte heeft de sleutels gestolen om er afdrukken van te maken. Daarna bracht hij de sleutels terug. Was het zijn bedoeling te zijner tijd in te breken? De man wilde zich er op de zitting niet over uitlaten. Een verdachte omstandigheid is dat hij bij zijn arrestatie een sleutel van een groot Amsterdams warenhuis bij zich had. De „heg" van autobanden op deze foto is zeker geen verfraaiing van het landschap, ma.ar de doelmatigheid van deze bermbeveiliging wordt door iedereen hoog geprezen. Het idee is afkomstig uit Bulgarije. De tijd die nodig is om een afrastering te maken van deze banden is aanzienlijk korter dan bij toepassing van de andere systemen. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse regering heeft het Congres ge vraagd de mogelijkheid en de noodzaak te onderzoeken van een nieuwe scheep vaartweg door de land-engte tussen de Atlantische en de Grote Oceaan. Het verzoek werd door afgevaardigden van de ministeries van Buitenlandse Zaken en van Defensie gedaan op een vergade ring met de handelscommissie van de Senaat. Zowel de regeringsvertegenwoor digers als de commissie waren van oor deel dat de mogelijkheid van een nieuw kanaal moet worden overwogen zonder rekening te houden met de huidige moei lijkheden met Panama over het kanaal. De Lufthansa heeft in de Verenigde Staten een voorlopige bestelling geplaatst voor drie Amerikaanse S.S.T.-vliegtuigen, het supersonische toestel, dat 2 3 maal sneller dan het geluid zal kunnen vliegen. Het ontwerpen en bouwen van dit vlieg tuig zullen echter nog vele jaren in be slag nemen. kruidig nieuwtje 58 et Dit zusterschip van de Biddle, de jager Adams, maakte in 1961 zijn proefvaart. Hij bracht toen ook een bezoek aan Rotterdam. (Van onze correspondent) PARIJS In de binnenlandse politieke ■trijd in Frankrijk die op het oog weinig om het lijf lijkt te hebben, is sinds kort een nieuw front geopend. Een front waar op de regering van generaal De Gaulie een steeds vinniger gevecht met de pro vinciale dagbladen moet leveren. Naar bui ten merkt het grote publiek van die oor log maar weinig, want voorlopig wordt de ■trijd met gesloten vizier gestreden. Maar wie wel eens achter de schermen van de regering en van de perse kar kijken, weet dat aan beide kanten verreikende maatregelen getroffen worden, maatrege len die bewijzen dat men zich bewust is dat er grote waarden op het spel staan. De grote regionale dagbladen hebben ook in Frankrijk hun positie, vooral ten koste van de Parijse of de „landelijke pers", steeds sterker weten te maken. Zij voelen zich nu bedreigd door de pogingen van de regering om met behulp van tele visie en radio hun posities direct te on dermijnen. In Frankrijk verschijnen per dag ongeveer elf miljoen kranten. Daar van neemt de provincie er zeven tot acht miljoen voor haar rekening. Tien van de grootste regionale dagbladen, die samen haast vijfenhalf miljoen exemplaren druk ken, hebben hun afweer nu georganiseerd. Ze hebben hun gemeenschappelijke nieuwsdienst, binnen- en buitenlands, ver sterkt en uitgebreid en een grootscheepse campagne voor het werven van nieuwe abonnees en adverteerder gelanceerd. Ook hebben zij een grondige opiniepeiling ge houden om de aard van de banden te be palen, waarmee de lezers zich aan hun dagbladen verbonden voelen. De resulta ten van die peiling die in brochures zijn neergelegd, zijn bijzonder opbeurend voor de krantendirecties. Zevenenzeventig percent van de lezers zou de regionale krant voor geen geld meer willen missen, omdat ze zich anders ge ïsoleerd voelen, en het gevoel zouden heb ben niet meer mee te kunnen praten. Een meerderheid leest het dagblad sedert de vroegste jeugd en de schooljaren en her innert zich dezelfde krant nog eerder ook dagelijks in de handen van de ouders te hebben gezien. Ook de advertentiekolom men worden goed gelezen, zo niet gespeld. Tweeënveertig percent van het publiek verzekert zich minstens één keer door die publiciteit bij een belangrijke aankoop te hebben laten leiden. Wanneer dus statistisch is aangetoond dat de provinciale dagbladen door een sarris eeuwenoude binding met de streek en de lezersschaar nog altijd eveneens materieel op een stevige basis rusten, dan kunnen de directies hun ogen toch niet sluiten voor de nieuwe aanvallen die de regering thans op hun bestaanszekerheden opent. Preventieve censuur bestaat er niet in Frankrijk. Formeel zijn de kranten dus vrij te schrijven wat ze willen Omdat een deel van de pers een vrij felle oppositie tegen bepaalde uitingen van De Gaulle's politiek voert, heeft de regering zich ge rechtigd geacht, haar greep op de radio en de televisie voortdurend krachtiger te maken. De berichtendiensten en journaals van die beide media zijn dan ook praktisch „ge lijkgeschakeld" en de oppositie komt niet meer aan het woord. Generaal De Gaulle, die vooral de televi sie meesterlijk weet te hanteren en haar terecht als zijn „absolute wapen" in de binnenlandse politieke strijd beschouwt, is geenszins van plan van dat monopolie af stand te doen. Hij heeft zojuist bepaald, dat de campgane voor de presidentsver kiezingen slechts twee weken vóór de grote dag geopend zal worden en dat al leen in die tijd de verschillende kandida ten iedere twee uur voor t.v.-camera's zul len mogen verschijnen. Vóór dat tijdstip is het de hoofdredac ties van radio- en televisie-diensten ver boden enige aandacht te besteden aan re devoeringen of andere manifestaties van de zijde van de politieke tegenstanders, en van de socialistische tegenkandidaat Gas ton Defferre in het bijzonder. Tot voor kort werden de provinciale dag bladen door die monopolistische greep van de regering op de radio en televisie slechts in betrekkelijke mate verontrust of in elk geval bedreigd. Want hun eigen terrein, het nieuws uit de directe omgeving van stad en streek bleven zij immers soeve rein beheersen. De regering heeft nu ech ter een actie ontketend met het doel dat voordeel van de provinciale pers op te hef fen. De regionale radio- en televisiestations worden ingrijpend gereorganiseerd en uit gebreid, waarbij speciaal aan de plaatse lijke nieuwsvoorziening en de politieke commentaren bijzondere aandacht wordt besteed. Aanvankelijk had de regering nog ge poogd met de regionale pers tot een over eenkomst te komen, waarbij sommige ver slaggevers zowel voor de kranten als voor de radio en de televisie zouden kunnen werken. Dat aanbod is door de kranten directies van de hand gewezen. Sedertdien is de strijd dus ontbrand. Een van de staatssecretarissen, Pierre Dumas, die zijn mond wel meer voorbij praat, heeft openlijk erkend, dat de rege ring nu van plan is met alle middelen „het monopolie" lees het voortbestaan „der regionale dagbladen te breken". Wanneer de regering geen overwinning zou kunnen boeken op het front van de journalistieke concurrentie, dan heeft ze nog een ander wapen in haar arsenaal: de publiciteit, die dan in de radio en even tueel zelfs bij de televisie zou kunnen wor den toegestaan. Met dat doel wordt nu de actieradius van het commerciële radiostation' van Monte- Afgewezen. De Alblasserdamse ge meenteraad heeft een voorstel van B. en W. tot het verlenen van medewerking voor het stichten van een school op gerefor meerde grondslag met negen tegen vijf stemmen verworpen, hoewel het verzoek aan de wettelijke vereisten voldeed. De meerderheid van de raad achtte het argu ment van de vereniging die de aanvraag had ingediend, dat op de bestaande chris telijke scholen geen goed onderwijs zou worden gegeven, ongegrond. De Biddle, het schip dat is uitgekozen voor experimenten met een internationale bemanning, is een van de modernste sche pen van de Amerikaanse marine. De kiel voor deze jager werd gelegd op achttien mei 1959. Ruim drie jaar later, op acht tien juni 1962, werd het schip in dienst genomen. Het bouwprogramma waarin de Biddle is opgenomen omvat 23 jagers,

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 4