Kamer maakt zich bezorgd over hogere belasting op benzine Defferre zoekt contact met zijn buitenlandse geestverwanten Oecumene der de aandacht In Hollandscheveld liggen gronden al een jaar braak culturen onder in Nijmegen PLEIDOOIEN VOOR HET BEROEPSVERVOER PvdA-er Peschar trekt tijdelijkheid van het wetsontwerp in twijfel Waarnemersstatus in de N.S.R. voor de Studentenvakbeweging Na negen maanden gepakt maar weer ontsnapt Politie doet inval bij Duitslands lastigste blad „Grappenmakers" in de zaak van Timo Rinnelt Spoedig reclame op tweede net Eerst naar Verenigde Staten; daarna besprekingen met Brandt en Wilson Ook het Landbouwschap weet niet wat er met de verlaten bedrijven moet gebeuren 1 T reinmoor denaar in Duitsland? Watoetsi niet met opzet verdreven DONDERDAG 5 MAART 1964 Liever alcohol lilSIIIlll T TV-rapport: I Bij de debatten in de Tweede Kamer over de verhoging van de belasting op benzine en sigaretten zaten de minister van Financiën, prof. Witte- veen, en zijn staatssecretaris, dr. Van den Berg, geconcentreerd te luisteren. De voorgestelde verhoging van de be lasting op sigaretten en benzine is gis teren in de Tweede Kamer zwaar onder vuur genomen. Vooral over de verhoging van de benzinebelasting hebben minister Witteveen en staatssecretaris Van den Berge weinig goeds te horen gekregen. De meerderheid van de Kamer maakte zich ernstige zorgen over de druk die de verhoging zou leggen op het beroeps vervoer. Als de verhoging doorberekend kan worden in de vrachtprijzen worden vele goederen duurder waardoor de prijsstabilisatie wordt doorkruist. Als de doorberekening niet wordt toegestaan wordt de belastingdruk onrechtvaardig verdeeld, zo ongeveer luidde de argu mentatie van de tegenstanders. De belastingverhogingen waarover de Kamer ook vandaag weer debatteert om vatten zoals bekend een tijdelijke verho ging van het bijzonder invoerrecht on ben- sine van f 24,25 op 28 per 100 liter en een tijdelijke verhoging van de om zetbelasting op sigaretten van 5 tot 7 percent De regering verwacht dat de verhoging van het invoerrecht op benzine 75 miljoen per jaar zal op leveren. De verhoging van de sigaret- tenaccijns zal een bedrag van 135 miljoen per jaar opleveren. De Inkomsten van de fiscus zullen dus bij aanvaarding van de voorstellen met 210 miljoen gulden per jaar stijgen. De regering wil belde verhogingen op 1 april Invoeren en is van plan ze na een jaar weer In te trekken. Om althans een deel van het beroepsver voer van de verhoging te vrijwaren vroegen zowel de woordvoerder van de K V.P. als die van de A.R. en de C.H. aan de minis ter om de verhoging van de wegenbelasting voor de niet benzinerijders te laten vallen. De V.V.D.-er Joekes rekende de Kamer echter voor dat daarmee een discrimine rende grens dwars door het wegverkeer getrokken zou worden. Van het zware weg verkeer behoort meer dan de helft tot de benzinerijders. Bovendien zijn er onder het personenverkeer vele beroepsmatige rijders De heer Joekes stelde de minis ter voor het in de toekomst te zoeken in twee verschillende soorten benzine. Een soort voor de beroepsrijders met weinig belasting en een soort voor de plezierrij- ders met meer belasting. De K.V.P.-er dr. Lucas wilde zijn eind oordeel over het complex van verhogingen laten afhangen van het antwoord van de minister. Hij uitte sterke twijfel aan het nuttige effect van de maatregelen. „Ik ben bang dat de minister de kip slacht die de gouden eieren legt", zei deze K.V.P.-er. Dr. Lucas maakte duidelijk dat hij zijn houding voor een groot deel zal laten be palen door de bereidheid van de minister om snel een wetsontwerp tot neutralisering van de progressie in de loon- en inkom stenbelasting in te dienen. Reeds lang zijn we nu al met de beloften overstroomd, aldus deze woordvoerder. Over belastingverzwaring hoeft de rege ring niet lang te denken, zo klaagde de A.R.-woordvoerder Kieft, maar het duurt jarenlang voor er iets concreets aan de Op een vergadering van de Nederlandse Studentenraad heeft de Studenten vakbewe ging besloten het haar aangeboden waar nemerschap binnen de N.S.R. te aanvaar den. Vele raadsleden spraken voor de instal latie de hoop uit dat de S.V.B. meer een constructieve dan een concurrerende posi tie zou gaan innemen. Het zou immers ongewenst zijn dat bui ten een democratische nationale Unie, waarin alle studenten zich vertegenwoor digd weten, een groepering blijft opereren, waardoor de eenheid binnen de studenten wereld verstoord zou worden. Een uitspraak van de heer Regtien over de oprichting van een nieuwe Nationale Unie zou een ontkenning betekenen van de algemeenheid van de N.S.R. Voldaan toonde men zich dat de S.V.B. de weg naar de Nationale Raad toch heeft gevonden. Men verwacht dat de S.V.B. als loyale oppositie haar taak zal vervullen en zal medewerken aan het ontstaan van een krachtige vertegenwoordiging van de Ne derlandse student. Tevens heeft de L.S.V.N. (Liberale stu denten vereniging in Nederland) een waar nemerszetel geaccepteerd. Politiepatrouilles en militairen zoeken in de omgeving van Breda naar twee jon gens van 17 en 18 jaar, die naar de tucht school in Breda, waaruit zij negen maan den geleden ontsnapten, werden terugge bracht, maar opnieuw kans zagen te ont vluchten. De knapen, die talrijke inbraken en diefstallen op hun naam hebben staan, zijn negen maanden lang met steeds andere gestolen auto's door Duitsland, Oostenrijk, Italië en Zwitserland getrokken. In Zwit serland werden zij gepakt. Zij werden per vliegtuig op transport gesteld naar ons tand, afgehaald op Schiphol en per cel wagen naar Breda gebracht. Daar zagen zij hun kans schoon en verdwenen op nieuw. verlichting wordt gedaan. De heer Kieft vroeg de minister of hij wel overleg had gepleegd met zijn ambtgenoot van verkeer en waterstaat. Evenals de CH.-woordvoer- der Seholten en de socialist Peschar meende deze spreker dat de minister beter de ac cijns op alcohol had kunnen verhogen in- plaats van het invoerrecht op benzine. Met verschillende andere sprekers maak te de heer Scholten zich niet veel illusies over de door de minister beloofde tijde lijkheid van de verhoging. De heer Pe schar noemde deze tijdelijkheid zelfs een steeds schimmiger zaak. Hij vreesde even als de heer Scholten dat de minister de verhogingen zal inbouwen in een structu rele belastingwijziging waarin ook de neu tralisering van de progressie zal worden opgenomen. Daarmee zal dan de tijde lijkheid verdwenen zijn. Hij waarschuwde de minister er niet al te veel op te reke nen dat zijn fractie zal voorstemmen. Be trekkelijk weinig kritiek had de V.V.D.-er Joekes. Hij achtte het hele complex acceptabel als de minister duidelijk zou zeggen wan- (Van onze correspondent) BONN. Duitslands lastigste tijdschrift D.M. heeft gisteravond (woensdag) politie- bezoek gehad. D.M., hetgeen Deutsche Mark betekent, is een onafhankelijk consumentenblad dat zijn lezers waar voor hun geld wil be zorgen. Het publiceert aan de lopende band openbaringen over echte of ver meende knoeierijen. Eén daarvan was vorig jaar de artike lenserie „Stenen zijn stom", waarin het blad de bouwindustrie beschuldigde van prijsafspraken. En wat meer is: D.M. noemde de namen van enige Stuttgartse gemeenteraadsleden die bij dit schandaal betrokken zouden zijn. D.M. heeft het geweten: gisteravond verschenen bij het Stuttgartse blad zes politiemannen met een gerechtelijk huiszoekingsbevel. Ze doorzochten archieven en boekhouding naar bewijzen dat D.M. langs illegale weg aan zijn gegevens zou zijn gekomen. Uit de boekhouding namen zij twee afschriften van betalingen mee, hetgeen er op duidt dat D.M. van omkoping wordt verdacht. Veronderstellingen als zou hier een tweede Spiegel-affaire op komst zijn, een indirecte aanslag op de vrijheid van de pers, zijn overigens niet op hun plaats. D.M. is wel wat gewend; het blad be weegt zich met zijn openhartige mede delingen over de slechte kwaliteit van verbruiksgoederen voortdurend op juri disch gevaarlijk terrein. Hoe gevaarlijk, bewijzen de eisen die de Volkswagen fabriek tegen D.M. heeft ingediend. V.W. vraagt 14 miljoen mark. D.M. had de Volkswagen 1500 s als on betrouwbaar gekwalificeerd nadat zijn berijders er in waren geslaagd de motor in de soep te draaien. Het antwoord van V.W.: Zij hebben de motor in de lage versnellingen 45 pereent over zijn toeren gedraaid. Daar kan geen enkele auto tegen. Het antwoord van D.M.: „Veertien mil joen schadevergoeding? Dat bewijst dat men in West-Duitsland niets over de V.W. mag zeggen". neer het wetsontwerp tot neutralisering van de progressie zou worden ingediend. Deze indiening zal op korte termijn moe ten geschieden, aldus de liberale woord voerder, die er overigens volkomen mee akkoord zou gaan als in het wetsontwerp de datum van invoering open gelaten zou worden. Belastingverlaging nu is econo mische waanzin, zei hij. WIESBADEN (AP) De politie van Wiesbaden heeft woensdag weer twee mannen gearresteerd die getracht hebben geld van de ouders van Timo Rinnelt te krijgen. De jongen verdween dertien fe bruari. Tot nu toe ontbreekt elk spoor van hem. Hiermee is het aantal mensen dat is gearresteerd voor pogingen geld van de ouders los te krijgen tot zeven gestegen. Er zijn verschillende bedragen uitgeloofd voor de opsporing van Timo. Tot nu toe zijn, volgens de politie, alleen antwoor den ontvangen van zogenaamde „grappen makers". De echte brief waarin om losgeld werd gevraagd, werd door de ouders van de jongen ontvangen. Deze brief bevatte de sleutel van een bagageautomaat op het station waarin de politie een schoen van Timo aantrof. De politie zei woensdag dat ze een vijf tienjarige jongen had gearresteerd die een losgeld van zesduizend mark had geëist voor Timo en een man van 41 die even eens getracht had geld uit deze tragedie te slaan door te beweren dat hij de jon gen had ontvoerd. Nu de REM heeft besloten de reclame uitzendingen met het tv-eiland niet op 1 juli doch op 1 september te starten, heb ben de omroepen ruimer de tijd gekre gen tegenmaatregelen te nemen. Algmeen is de verwachting, dat de NTS zo spoedig mogelijk in contact zal treden met de lo yale concessionarissen voor reclame in de ether om nog vóór 1 september adverten ties in het programma van het tweede net op te nemen. Maar bij de NTS zei men ons vanmor gen hierover: „ons is niets bekend van onderhandelingen met kandidaat-conces sionarissen en er zijn geen nieuwe plannen op korte termijn reclame op televisie in te voeren. Wel blijven de NTS en de om roepen bereid reclame op bepaalde voor waarden te accepteren, maar dat stand punt is al geruime tijd aglemeen bekend. Op het ogenblik geldt voor ons: komt het initiatief tot het invoeren van reclame uit Den Haag of uit Hilversum. (Van onze correspondent) PARIJS De socialistische burgemees ter van Marseille en kandidaat voor het presidentschap van de Franse republiek Gaston Defferre, die gisteren eregast was van de buitenlandse persvereniging in Pa rijs heeft, ondanks de boycot die hij van de radio en de televisie ondervindt, alle vertrouwen in de afloop van de competitie met zijn illustere rivaal generaal De Gaul le. Defferre zei in de grote toeloop van buitenlandse en Franse journalisten een nieuw bewijs te zien voor de belangstel ling binnen en buiten Frankrijk voor zijn ambities om het Elysee te veroveren. De enige die ik in deze zaal nu mis, zo merk te hij ironisch op, zijn de vertegenwoordi gers van de Franse televisie en de radio. Over vier of vijf jaar zal Frankrijk zo- Ter voorbereiding van zijn achtste lus trum (27 mei tot 6 juni) organiseert het Njjmeegsch studenten corps een reeks van symposia en lezingen onder de titel „Oecumene der culturen". Op 6 en 7 maart vindt het eerste sym posion, „het experiment Polen", plaats, georganiseerd door de werkgroep Oost- Europa van de Nijmeegse afdeling van de katholieke staatkundige studiegroepen federatie. De huidige situatie in Polen zal bezien worden als een test case voor de ver- (Van onze correspondent) HOLLANDSCHEVELD Vandaag een jaar geleden stond een onafzienbare scha re mensen in Hollandscheveld voor de boerderij van Klaas Hartman. Van heinde en verre waren „vrije boeren" en nieuws gierigen naar Hollandscheveld gekomen om aanwezig te zijn bij het op last van het Landbouwschap ontruimen van dit be drijf. Maar de deurwaarder uit Hooge- veen en zijn helpers verschenen niet Plotseling ging het als een lopend vuur tje door de menigte: onder politiebewa king is hij verderop bezig de woning van boer Nijmeyer te ontruimen. De heer Nij- meyer was ook een van de „vrije boeren" die niet aan de verplichtingen van het Landbouwschap wensten te voldoen. De volgende dag, 6 maart, werd toch het bedrijf van Klaas Hartman ontruimd. En in de nacht van donderdag 7 op vrij dag 8 maart brandde de boerderij van Hartman door nooit opgehelderde oorzaak af. Vrijdag 8 maart was het bedrijf van Daniel van der Sleen aan de beurt, maar een dag later voldeed Van der Sleen alsnog aan zijn financiële verplichtingen en keer de hij op zijn hoeve terug. Nu, een jaar later, tiert het onkruid welig achter de door boer Nijmeyer verlaten woning. Van weiland is geen sprake meer. Het gras heeft de strijd tegen het onkruid opgege ven. Want het Landbouwschap heeft niets aan de gronden gedaan. In Hollandscheveld mompelt men dat de landerijen van Nijmeyer en Hartman braak blijven liggen totdat de ruilverka veling van de buurtschappen Elim en Hol landscheveld gerealiseerd zal worden. Het vee van de heer Hartman bleef tot het moment waarop hij de door de organisatie van de „Vrije Boeren" in de buurtschap Vossebelt in de gemeente Dalen gekochte boerderij met veertien hectare land be trok, rustig in het weiland achter de ver brande boerderij grazen. Kostbare gronden liggen reeds een jaar braak en dat kunnen de boeren in deze buurtschap van de gemeente Hooge- veen niet verwerken. Niet alleen de inwo ners van Hollandscheveld weten niet wat de toekomst van deze verlaten bedrijven zal zijn, ook het Landbouwschap weet als eigenaar niet wat er moet gebeuren. De voorzitter van het Landbouwschap, de heer A. W. Biewenga uit Groningen, heeft deze zaak reeds verschillende malen in het bestuur besproken. Er is weinig haast mee gemaakt, omdat de „Vrije Boeren" het Landbouwschap daarna in rechten aan spreken om de rechtsgeldigheid van de inbeslaglegging te betwisten. Maar het kan nog een hele tijd duren voordat er in dit proces uitspraak wordt gedaan. Het Land bouwschap is dan ook wel van mening dat het niet op die uitspraak kan wach ten en dat er iets met die gronden moet gebeuren. Zaterdagmiddag zal het in Hol landscheveld opnieuw een drukte van be lang zijn. Een comité gaat dan de ge beurtenissen van een jaar geleden herden ken. Het comité heeft ook de ministers van Landbouw en Visserij en van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid en de bestuurs leden van het Landbouwschap uitgenodigd. „Ik aanvaard geen uitnodiging van de heer Koekoek. Ik heb uiteraard veel over en van hem gelezen, maar ontmoet heb ik de voorzitter van de Vereniging voor Be- drijfsvrijheid in de Landbouw nog nooit", heeft de heer Biewenga gezegd. De belangstelling zal groot zijn, want er zullen ongetwijfeld ook weer vele nieuwsgierigen naar Hollandscheveld ko men. „Geen woorden van de „Vrije Boe ren", maar daden van het Landbouw schap", zei een bewoner van de buurt schap. En met deze stelling zullen velen het eens zijn na een jaar onzekerheid. houding oost-west en de existentie van het christendom in een communistisch georganiseerde maatschappij. Als inleiders fungeren prof. dr. A. F. Manning (hoog leraar aan de katholieke universiteit), dr. M. Albinsky (docent aan de technische hogeschool te Eindhoven), Konrad Sienie- wicz (tot 1947 secretaris-generaal van de Poolse christelijke arbeiderspartij en mo menteel secretaris-generaal van de Chris tian Democratie Union of Central Europe) en prof. dr. R. C. Kwant O.E.S.A. Prof. Manning spreekt over „Polen en Europa in de 20ste eeuw". Or. Albinsky behan delt de huidige sociaal-economische situatie en de heer Sieniewicz zal de positie van het cristendom in Polen belichten. Het symposion wordt besloten met een voor dracht van prof. Kwant over het begrip vrijheid. Een ander aspect van de mondiale oecu mene komt aan de orde in het volgende symposion, georganiseerd door de theolo gische faculteitsvereniging Alcuin. Onder de titel „Waarom nu juist het christen dom?" zal een viertal inleiders de houding van het christendom tegenover andere religies en culturen aan een onderzoek onderwerpen. Dit symposion wordt op 13 maart geopend door dr. A. Hulsebosch met een referaat over de wereldgeschie denis als heilsgeschiedenis, waarna prof. dr. J. Blauw (hoogleraar aan de vrije universiteit) zal spreken over „Het chris telijk geloof en de religies". Op 14 maart volgen dan twee inleidingen van drs. F. van Trigt en H. Haas over twee concrete voorbeelden van acculturatie, namelijk respectievelijk „Afrikaanse en westers- christelijke waarden" en „Christendom en boeddhisme". Elf jongemannen uit Noorwegen zijn per vliegtuig uit Oslo vertrok ken naar Thule in Groenland. Van daaruit gaan zij op ski's de Noord pool doorkruisen van het Noord- amerikaanse continent tot Europa of Azië hetgeen nog niet eerder gepres teerd is. De expeditie bestaat uit sol daten, jagers, zeelieden en een tand arts. De gemiddelde leeftijd is 25 jaar. Leider van deze expeditie is de 25- jarige Björn Staib die vorig jaar Groenland doorkruiste op ski's en met een hondenslede. Hij volgde daarbij de weg van de bekende pool- ontdekker Fridtjof Nansen. Men stelt zich voor ongeveer 25 km per dag af te leggen. Indien men hierin slaagt zal de reis ongeveer 3 maan den duren. Op de foto: de elf Noren op de trap van het vliegtuig dat hen naar Groenland zal brengen. k veel televisie-apparaten hebben dat een kandidaat zich dan bij voorbaat verslagen moet achten wanneer de televisie-leiding hem zou willen negeren. Er zijn nu vier miljoen toestellen zodat elf tot twaalf mil joen Fransen zich via die weg over de ge beurtenissen van de dag laten voorlichten. Defferre beriep zich echter op een recente opiniepeiling van de verenigde regionale dagbladpers waarbij is vastgesteld dat 89 percent van het Franse publiek in zijn kranten de aanvulling of de uitvoeriger be vestiging van de televisievoorlichting zoekt. Met erkentelijkheid meende de oppositie leider te mogen zeggen dat hij zich bij d* geschreven pers over warme belangstel ling niet heeft te beklagen. Gaston Deffer re, zelf directeur van een groot dagblad in Marseille bleek zich tussen de journa listen, zijn collega's dus, best op zijn ge mak te voelen en met evenveel slagvaar digheid als loyaliteit beantwoordde hij alle vragen. Zonder het persoonlijke prestige van de legendarische generaal als histo risch monument te willen onderschatten vertrouwde Defferre toch dat de politiek van De Gaulle op de klippen van haar eigen inconsequentie zal moeten stranden. Hij maakte principeel onderscheid tussen de begrippen nationale onafhankelijkheid, die bijna voor geen enkel land meer is weggelegd en anderzijds gelijkheid onder de leden van de volkenfamilie waarop ook hij zich ten gunste van Frankrijk zal be roepen. De doelstellingen van generaal Da Gaulle in de militaire en diplomatieke ver houdingen houden evenwel geen rekening met de realiteit zoals nu ook bewezen is door het feit dat de politieke stabiliteit, die sinds vijf jaar in Frankrijk heerst, de in flatie toch niet heeft kunnen tegenhouden. Defferre schrijft die inflatie vooral toe aan de waanzinnige kosten die voor de natio nale kernbewapening worden uitgetrokken. Een Amerikaanse onderneming als da General Motors zet per Jaar, aldus Def ferre, een bedrag om dat even groot is als het hele Franse staatsbudget. Het is dan ook hard nodig, zo vond hij, dat de Euro pese eenwording intensief wordt voortgezet. Het probleem van de kernbewapening kan, zo verklaarde Defferre, alleen in Europees en niet meer in nationaal ver band aan de orde worden gesteld. Tenslotte bevestigde de president-kandi daat nog dat hij op 19 maart naar da Verenigde Staten zal vertrekken en daar na besprekingen met zijn Britse en YVest- duitse geestverwanten, Wilson en Willy Brandt, hoopt te voeren. Het is in ons al ler belang dat we reeds nu onderling on ze inzichten over de grote problemen van deze tijd met elkaar vergelijken, zo con cludeerde Defferre, opdat na een verhoop te overwinning in de drie Westeuropes* landen onmiddellijk gemeenschappelijk* richtlijnen gevolgd zullen kunnen worden, (Van onze correspondent) MüNSTER De Kriminalpolizei In Mflnster houdt zich op het ogenblik druk bezig met een mysterieus geval van „treinongevallen". In januari en februari zijn daarbij vijf doden gevallen. Men vraagt zich af, of men hier te doen heeft met een moordenaar die zijn slachtoffers in treinen zoekt en ze na de moord uit dn trein gooit. De vijf gevallen hebben zich alle voorgedaan in de trein van Keulen naar Münster. Eind januari werd de 34-jarige Spaansn arbeider Gonzales bij Appelhülsen in Mün- sterland met verbrijzelde schedel naast dn rails gevonden. Hij was op weg naar fa milie. Een medereiziger vond, toen Gonza les de coupé even had verlaten, de deur van de wagon openstaan en trok aan dn noodrem. Op 22 februari stortte de vijftigjarig* overste Merkwitz uit de D-trein naar Mün ster. Men vond hem, eveneens met verbrij zelde schedel, naast de rails liggen. Op even mysterieuze wijze werden daarna nog drie andere reizigers gevon den, onder wie een Engelsman. De Duitse politie breekt zich het hoofd over deze „ongevallen", doch heeft nog geen andere aanwijzingen dan dat dn slachtoffers allen met verbrijzelde schedel langs de lijn zijn gevonden. NEW YORK (Reuter) In een rapport van de Verenigde Naties over de gevech ten tussen de Watoetsi en Bahoetoe aan de grens tussen Rwanda en Boeroendi wordt gezegd, dat deze gevechten zijn ver oorzaakt door „opruiers", die Watoetsi- vluchtelingen geld gaven om wapens t* kopen en „huurlingen" aan te werven. Het rapport is opgesteld door Max Dor- sinville, de leider van de V.N.-operaties in Kongo, die als speciale afgevaardigd* van secretaris-generaal Oe Thant beide landen heeft bezocht. Volgens Dorsinville zijn de berichten over het aantal doden „sterk overdreven". In het rapport wordt het aantal doden ge schat op 1.000 tot 3.000. In persberichten was melding gemaakt van 20.000 doden. „Het schijnt juist te zijn, dat deze aan vallen het gevolg zijn van de activiteit van opruiers onder de vluchtelingen, die uit verscheidene bronnen financiële en an dere steun krijgen voor de aankoop van vuurwapens, vrachtwapens en jeeps en zelfs voor de aanwerving van huurlingen, aldus het rapport. Er zou geen sprake zijn van een systematische verdrijving of uitroeiing van de Watoetsi.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 7