Schipper van de HA 51 zorgde allereerst voor zijn vangst Monument ter herinnering aan tragedie op de Zuiderzee Aanvoer van visserijprodukten in oktober 1963 gestegen Chr. gymnastiekvereniging gaf een goede uitvoering Gereformeerden voelen veel voor wereldraad van kerken i Groenten en bloemen Bij stranding verloren scheepsschroef werd op de wadden teruggevonden Ben Gurion begrijpt Amerika niet Jonge Stormvogels naar Duitsland Kort IJmondnieuws Eerste lustrum van N VV -V rouwengroep Somali wil praten DONDERDAG 5 MAART 1964 n De telefoon doet het al Tankauto verspert spoorbaan Jeugdige autobestuurder was onder de invloed Kerkelijk nieuws Garel Briels verwacht drie ton Kort nieuws Vandaag wordt de inventaris van de kantoren van het Gewestelijk Ar beidsbureau uit IJmuiden en Bever wijk overgebracht naar het fraaie nieuwe onderkomen aan de Prins Bernhardlaan in Beverwijk. Zoals bekend is de behuizing al lange tijd zo bekrompen geworden, dat de offi ciële opening aan het eind van deze maand niet kon worden afgewacht, zodat het gebouw reeds maandag in gebruik zal worden genomen. De foto geeft een idee van de frisse ont vangsthal, waar de bezoekers alle ruimte wordt geboden voor een rustig en ongestoord gesprek. Sinds vanochtend acht uur is het spoor wegverkeer tussen Zutphen en Lochem enige uren gestremd geweest. Een tank auto moest nabij de overweg draaien. De wagen zakte in de berm weg en versperde gedeeltelijk de spoorwegovergang. Tussen Lochem en Zutphen zijn de treinreizigers met autobussen vervoerd. Woensdag reed een negentienjarige jongeman uit Heemskerk met een perso nenauto tegen de stoeprand van de Een- drachtstraat in Velsen-Noord. Een surveil lerende politieman, die zich met het ge val ging bezighouden, constateerde dat de bestuurder enigszins onder de invloed van sterke-drank verkeerde. Vandaar dat de jongeman naar het hoofdbureau van po litie werd overgebracht voor het gebruike lijk ritueel van bloedproef en invordering van zijn rijbewijs. Het bleek dat hij de auto in Heemskerk had gehuurd. Door het koude weer was op de Bever - wijkse groentemarkt de vraag naar prei teer groot: de prijzen liepen belangrijk op en er werd tot 1,20 per kilo betaald. De spinazie daarentegen liep in prijs iets terug en varieerde van 77 tot 87 cent per kilo. De noteringen waren als volgt: Spinazie 7788; rabarber 85120; prei 56120; witlof 4564; waspeen 2843; spruiten 70 120; groenekool 1837; rodekool 714; uien 617; peen 68. Ondanks de vrieskou viel de bloemenaan- voer niet tegen; er passeerden 110 wagens de veilingklok. De vraag, zowel voor het binnen- als voor buitenland was heel groot. Het waren de tulpen die met spron gen in prijs omhoog schoten. Zo ging een prachtige bos Oxford voor 2,75 en de zware tulpen gingen alle boven de twee gulden per bos. Ook de narcissen trokken in prijs aan; grote partijen Carlton liepen op tot 1,25 per bos; terwijl de Flower Record nog tot 1,10 per bos kwam. Tussen al deze voorjaarsbloemen kwa men enige mooie partijtjes chrysanten; ook hiernaar was de vraag groot; een bosje troschrysanten bracht f 2,75 op. BURGERLIJKE STAND BEVERWIJK. GEBOREN: Anna J. C., d. v. J. P. Koo- men en A. A. Mul; Johan, z. v. S. Visser en H. van Bruggen; Vincentius H. J., z. v. J. van Zandvoord en A. M. Zwager; Son ja C. M., d. v. H. Scheerman en J. C. Sminia; Marina V. J., d. v. R. de Jong en C. A. Ma joor; Jan, z. v. J. Dekker en A. Schieving; Antoinette P. A. M., d. v. J P. M. van der Putten en J. Spierenburg; Hendricus F., z. v. C. F. van Dessel en A. C. Wessel; Emma A., d. v. P. A. van Buggenum en A. L. Duijn; Sjoerd, z. v. B. Patrouille en IJ. v. d. Ploeg; Jantje, d. v. J. Rijkeboer en T. Snijder; Jenne V,. z. v. A. Leenstra en A. Rudolphi; Maria C. M., d. v. H. J. de Goede en G. H. Morsch; Guiseppa R., d. v. A. Cardia en J. Huizer; Rudolf P., z. v. P. Hal- bersma en J. Huft; Loes B., d. v. J. W. Westenborg en E. M Franse. GETROUWD: P. W. Hulscher en C. M. Hoogeland; A. L. Griekspoor en S. Buss; G. van Lenthe en A. F. Venema; H. Visser en T. Toersen; G. Cziechy en N. C. van der Kolk. ONDERTROUWD: J. Peereboom en E. E. Alders; J. H. A. de Boer en H C. M. Bak ker; J. Hoekman en F. J. Jepma; J. A. de Reus en G. van den Berg. OVERLEDEN: H. Rooth, oud 65 jaren, geh. m. J. J. Gigault; J. van Zutphen, oud 86 jaren, geh. gew. m. C. v. der Meij; F. Docter, oud 95 jaren, geh. gew. m. W. Kooijman; G. Groeneveld, oud 73 jaren, geh. gew. m. A. W. von Wolzogen; W. van t)riel, oud 87 jaren, gieh. gew. met J. Lede gang. „Zo, dat zit er weer op", zei de Har- linger visser J. Oving gisteren in Delf zijl, toen hij het laatste kistje met garna len van zijn schip, de HA 51, op de kade had gekregen. Het lossen van de vangst was het eerste wat hij deed bij aankomst in de haven. Eerst de garnalen op de wal en dan vertellen over alles wat hij en zijn knecht Albert van der Molen aan boord van zijn scheepje de laatste dagen hadden meegemaakt. Ten oosten van Bor- kum waren ze aan de grond gelopen en hebben daar enkele dagen in spanning gewacht op het ogenblik dat ze opge merkt werden. Natuurlijk waren ze blij weer binnen te zijn. Dat waren vooral hun familieleden, die enige dagen in grote ongerustheid hebben verkeerd. Over de hulp van de Borkummers, maar ook over die van de mannen van de Rijkspolitie te water uit Delfzijl waren beide mannen bijzonder tevreden. Tussen de waddeneilanden Memmert en Borkum door waren ze vorige week vrij dagavond laat de Oostereems in gevaren. „Ik dacht dat er vloed liep, maar het was toen al eb", zei de visser, die ver klaarde geen getijboekje aan boord te heb ben. Omstreeks twee uur 's nachts liep het schip aan de grond. „Het was mistig en we zijn bij het hoge water buiten de vaargeul geraakt. Bij pogingen om het schip weer vlot te krijgen, verloren we de schroef". Omdat men dit scheepsonderdeel, dat nog maar pas 100 uren had gedraaid en ongeveer 780 had gekost graag terug wilde hebben, gingen beide mannen zater dag gedurende enkele uren dreggen. Wel werd de schroef gevonden, maar niet de spie voor het vastzetten op de as. „We hebben toen een provisorische spie ge maakt", aldus de schipper. „Helaas hield die het niet, zodat we later nog een nieu we moesten fabriceren. Die hield beter, maar onze pogingen om vlot te komen, slaagden niet". Zaterdagnacht tussen 12 en 2 uur hadden zij zes rode pijlen af geschoten. Zondag en maandag stookten zij op de zandplaat naast het schip met olie, petroleum en oude netten een groot vuur, dat door de Borkummers blijkbaar niet is gezien. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Goes (4e pred.pl.) W. M. Kalmijn te Rotterdam-Charlois; te Zalk en Veecaten G. J. Voortman te Dussen (N.B.); te Sluiskil (toez.) H. J. Ruis, kand. te Utrecht. Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Den Heider H. Smit te Ter- neuzen. Evang. Luth. Kerk Beroepen te Leeuwarden H. L. G. Ou- werkerk te Tiel; te Den Helder G. W. v. Dunnewold prop. te Aalten. Baptisten Gemeenten Beroepen te Zwijndrecht W. Veenstra te Musselkanaal. Veertien dagen brachten de vissers Klaassen Bording en zijn zoons Klaas en Jakob uit Burgerdam in het jaar 1849 door op een ijsschots op de Zuiderzee. Vissers uit Vollenhove redden het trio, van wie alleen de jongste de ontberingen te boven kwam. De slachtoffers werden in Vollen hove begraven. De visserij vereniging „De Eendracht" uit Durgerdam onderhield de zerk op het graf, maar de steen heeft de tand des tijds niet doorstaan. Nu zijn de handen ineengeslagen. Het monument ter herinne ring aan het drama op de Zuiderzee wordt ten zerk van Zweeds graniet. „De Eendracht" heeft 800 beschikbaar voor vernieuwing van de zerk, maar dit bedrag is niet toereikend. De gemeente Vollenhove wil nu de ontbrekende duizend gulden bijpassen. De gemeenteraad is voorgesteld daartoe te besluiten. Honderd vijftien jaar geleden was de visserij op de Zuiderzee een bijzonder hard bestaan. Ook in de tijd, dat de bot ters in de havens lagen vastgevroren, was het noodzaak zo goed en zo kwaad als dat ging, het dagelijks brood te verdienen. Als zovele vissers destijds gingen ook de Bor- dings in februari 1849 de bevroren Zuider zee op om bot te „kloppen", zoals het heette. De Durgerdammers hadden zoveel aandacht bij hun werk, dat zij niet merk ten. dat het ijs, waarop zij werkten, los raakte en afdreef. Veertien barre dagen en nachten hebben zij op de schots moeten doorbrengen voor hulp kwam opdagen. In Vollenhove aan wal gebracht, bezweken de 45-jarige Klaassen Bording en zijn negentienjarige zoon Klaas. Alleen Jakob herstelde en keerde naar Durgerdam terug. NEW YORK (AP) Oud-minister-pre sident David Ben-Gurion van Israel heeft woensdag in een vraaggesprek voor de Amerikaanse radio verklaard niet te kunnen begrijpen hoe er vrede in de we reld kan komen zonder dat communis tisch China tot de Verenigde Naties wordt toegelaten. Hij verweet in het bijzonder de Ver enigde Staten het feit, dat het Peking niet erkend heeft: „De Verenigde Staten is de enige grote mogendheid, die niets van China genomen heeft en het land niet ver nederd heeft Ik begrijp niet waarom het China niet wil erkennen". Over de controverse rondom paus Pius' houding in de massamoord op joden in de tweede wereldoorlog, zei Ben-Gurion „voorzover ik weet heeft hij nimmer een moord op een mens veroordeelde". Ben-Gurion, was in de tweede wereld oorlog voorzitter van het Jewish Agency. Op de vraag of Pius ernstige pogingen gedaan had om zich tegen het genocide programma van de nazi's te verzetten, zei Ben-Gurion: „voor zover ik weet heeft hij dat nooit gedaan". Hij noemde generaal De Gaulle de groot ste staatsman van deze tijd. De reddingboot van Borkum kwam dins dagmiddag, nadat een vliegtuig het scheep je had opgemerkt. De reddingboot deed twee pogingen om de HA 51 los te trek ken. Maar beide keren brak de tros. Het gelukte beter, toen ook de patrouilleboot RP 19 uit Delfzijl te hulp kwam. Deze po- litieboot heeft het vissersvaartuig gisteren van Borkum naar Delfzijl gesleept. Visser Oving had sinds een half jaar geen scheepsradio meer aan boord. Bijna zes jaar lang had hij er wel een ge had, maar deze afgeschaft omdat hij de installatie maar weinig gebruikte. De HA 51 zal nu naar een scheepswerf in Delfzijl gaan, waar de schroef weer deugdelijk zal worden bevestigd. De schip- en zjjn i-nccht zijn naar Harlingen gegaan, waarheen ook reeds de ongeveer 600 kilogram garnalen werden getranspor teerd. De totale aanvoer van visserijproduk ten heeft in oktober ruim 43 miljoen kilo bedragen met een waarde van 14,2 miljoen gulden, terwijl in de over eenkomstige maand van 1962 39,6 mil joen kilo (bijna 20 miljoen gulden) werd aangevoerd. Gedetailleerd was de stand van zaken als volgt: Hoeveelheid waarde oktober oktober 1962 1963 1962 1963 milj. kilo milj.gld. 39,6 43,0 20,0 14,2 2,4 2,1 1,4 1,5 3,2 2,7 4,6 3,4 Verse harinig 5,5 7,7 2,9 2,1 Gezouten haring 7,5 6,4 5,3 2,6 1,4 1,0 0,7 0,5 Mosselen 15,0 18,9 1,8 2,2 1,0 1,5 1,3 1.1 Zoetwatervis 0,2 0,3 0,5 0,4 In vergelijking met de cijfers in oktober 1962 daalde ondanks een grote aanvoer van 3,4 miljoen kilo de opbrengst belangrijk, namelijk met 5,8 miljoen gulden. De stij ging van de aanvoer werd vooral bepaald door goedkopere soorten als verse haring en mosselen, terwijl van duurdere soorten (platvis) zowel de aanvoer als de opbrengst daalde. In de groep rondvis valt alleen bij de schelvis en koolvis een toeneming in aan voer en opbrengst waar te nemen. Van de overige rondvissoorten liep de aanvoer terug. De produktie van platvis vermin derde iets naar hoeveelheid en opbrengst door een lagere gemiddelde prijs per kilo. Een uitzondering hierop maakte de aan voer van schol, waarbij ook de opbrengst zowel absoluut als per kilo steeg. De tong- produktie daalde zeer sterk, de gemiddel de prijs toont echter een sterke stijging. Harting De produktie van verse haring steeg met 2,2 miljoen kilo tot 7,7 miljoen kilo, echter door een minder goede afzet daal de de opbrengst tot 2,1 miljoen gulden. De aanvoer van gezouten haring ver minderde met 1,1 miljoen kilo, de waar de liep met ongeveer vijftig percent terug, namelijk met 2,7 miljoen gulden. De verzending van mosselen nam met 3,9 miljoen kilo toe. De produktie van gar nalen steeg tot 1,5 miljoen kilo. De grote De christelijke gymnastiekvereniging IJmuiden heeft in de Stadsschouwburg voor een enthousiast publiek, dat alle be schikbare zitplaatsen had ingenomen, woensdag de eerste uitvoering gegeven. Na een vlotte opmars van een groot aantal leden waarbij het tambours- en pijper corps assisteerde, volgde de gebruikelijke opening door de voorzitter, waarna begon nen werd met een negentien nummers du rend programma. Zoals steeds openden de kleuters het programma met verschillende vormen van gaan, lopen, zitten en liggen, voor welk optreden uiteraard de ouders van de kin deren veel belangstelling hadden. Daarna zagen wij in bonte afwisseling vrije oefe ningen zonder en met handgereedschap pen, toestellen en verschillende vormen van springen. Zo lieten de meisjes 9-10 jaar een aar dige vrije oefening zien op een melodie die vrij lastig te volgen was. Toch brach ten zij het er zeer goed af, hetgeen ook gezegd kan worden van de oefeningen in het voortbewegen van de meisjes 10-11 jaar. De jongens 6-8 jaar demonstreerden een gedeelte van een les, die niet spe ciaal ingestudeerd was, zodat men een in- Donderdagochtend 26 maart vertrekt een groep jeugdleden van de voetbalvereni ging Stormvogels met twee bussen naar Rahlstadt een voorstad van Hamburg om daar te gaan voetballen tegen FC Hansa '05. Op tweede paasdag (30 maart) worden de jeugdige voetballertjes terug verwacht. Het IJmuidense gezelschap bestaat uit vijfenzestig personen, onder wie trainer Han Jansen en een zestal jeugdleiders. Het juniorenteam van Stormvogels zal in Rahlstadt deelnemen aan een groot internationaal junioren voetbaltoernooi; de andere vier elftallen gaan tegen elftallen van de F. C. Hansa '05 spelen. Naast de sport vermeldt het uitvoerige programma ook een bezoek aan de bezienswaardigheden in de omgeving van Hamburg. Met Pinksteren ontvangt Stormvogels in IJmuiden de FC Hansa '05 voor een tegenbezoek. druk kreeg van een normale les in de turnzaal. Bij de grondgymnastiek op lange mat ten door de meisjes 8-9 jaar vertoonden velen al een grote behendigheid met o.a. goede radslagen. De heren lieten oefenin gen zien op de lange mat, afgewisseld met springen met de kleine trampoline. De oefening met één knots blonk uit door goe de uitvoering en discipline. De meisjes 6-8 jaar demonstreerden hun behendigheid op en over lange banken en hadden dikwijls de lachters op hun hand bij kleine foutjes. Helaas wat minder ge slaagd vonden wij de rekstok (vier stok ken in carré geplaatst) van de jongens 9 12 jaar. Zij lieten enige persoonlijke oefe ningen zien. De voordelen van goede afwerking kon men duidelijk constateren bij springkast dames junioren, brug ongelijk dames, rin gen dames, meisjes en heren. Met spron gen en oefeningen van middelhoog tot hoog gehalte. Ook hoogbrug en hoogrek van de heren viel te loven al kregen wij de in druk, dat sommige te zware onderdelen in de oefening hadden verwerkt. Een zéér goede vrije oefening met veel voortbewe gen lieten de grote meisjes zien. Spring- tafel jongens vertoonde wel de nodige durf maar ook gebrek aan lichaamsbeheersing. De gereedschapsoefening van de dames (hoepel en bal gecombineerd) was een prachtige sluiting van het programma met een melodie, die naar onze smaak voor de dames met bal net iets te snel was. De nummers werden enkele keren onder broken voor enige keurige persoonlijke vrije oefeningen en grondgymnastiek van twee dames en een aardige intermezzo over „dromen". Verder trad nog het tam bours- en pijpercorps op in een speciaal nummer. Al is het aantal leden van dit corps sedert verleden jaar iets verminderd de technische vaardigheid was beter dan ooit te voren. De vereniging kan beslist met groot vertrouwen de tweede uitvoe ring, die donderdagavond wordt gegeven, tegemoet zien. De Van der Aart-beker. De finale om de Van der Aart-beiter, het jaarlijkse ju nioren-toernooi van de afdeling Haarlem van de KNVB wordt niet zondag 8 maart in het sportpark „Schoonenberg" in Velsen gehouden, maar zondag 15 maart. garnalenaanvoer veroorzaakte een prijs daling van 135 tot 77 cent per kilo. De aanvoer van consumptievis uit het IJselmeer nam iets toe. Vooral de produk tie van baars en witvis was groter. Januari-oktober In de eerste tien maanden was de totale aanvoer van visserijprodukten 248,7 mil joen kilo met een waarde van 118 miljoen gulden tegen 219,7 miljoen kilo (129,7 mil joen gulden) in de overeenkomstige periode van 1962. Hoeveelheid waarde jan.-okt. jan.-okt 1962 1963 1962 1963 milj. kilo milj. gld. Totaal 219,7 248,7 129,7 118,0 22,7 27,4 12,8 13,3 Platvis 29,9 31,8 46,7 42,3 Verse haring 25,0 43,5 10,9 11,6 Gezouten haring 31,8 49,5 26,0 24,0 Makreel 18,5 9,8 5,4 4,0 Mosselen 63,5 54,5 7,6 6,3 Garnalen 4,2 6,0 8,5 8,5 Zoetwatervis 2,5 2,1 5,8 5,0 Een stijging in de produktie ging in deze periode, vergeleken met de overeenkom stige periode in 1962, samen met een daling in de opbrengst. De produktiestijging van tong was terug te voeren op grotere aan voeren van rond- en platvis, haring en garnalen. Vooral de overvloedige haring vangsten, gepaard gaande met een gebrek aan arbeidskrachten en een tekort aan verwerkingsmateriaal (tonnen en derge lijke) deed de prijzen sterk teruglopen, namelijk voor verse haring van 44 tot 27 cent, en voor gezouten harinig van 82 tot 49 cent per kilo. In de rondvissector steeg de aanvoer van alle produkten, maar daalde de gemiddelde rondvisprijs van 56 tot 49 cent, hetgeen de opbrengsten beïnvloedde. In de platvis- groep steeg de aanvoer van schol met 3,2 miljoen kilo, terwijl de tongproduktie met 1,0 miljoen kilo daalde. De tongprijs verminderde van 289 tot 281 cent per kilo, hetgeen de tongopbrengst deed dalen van 36,0 tot 32,2 miljoen gulden. De makreelproduktie daalde in sterke mate. De verzending van mosselen ver minderde van 63,5 tot 54,5 miljoen kilo. De hogere garnalenproduktie bracht lagere prijzen met zich hetgeen de opbrengst on veranderd deed blijven op 8,5 miljoen gul den. De aanvoer van consumptievis uit 't IJselmeer verminderde van 2,5 tot 2,1 mil joen kilo. Prijsindexcijfer Het prijsindexcijfer voor de visserij (1950/1952 100) bedroeg 143 tegen 124 in september en 181 in oktober 1962. De stij ging ten opzichte van september houdt verband met hogere prijzen van kabel jauw, schelvis, wijting, schol, tong, tarbot, haring en zoetwatervis. De daling ten opzichte van oktober 1962 werd veroorzaakt door een daling in de prijzen van koolvis, sprot, haring, gar nalen, witvis en aal en paling. De leden van de N.V.V.-Vrouwengroep te Beverwijk hebben woensdagavond het eerste lustrum gevierd. Het zaaltje van het Verenigingsgebouw aan de Plesman- straat was bijna te klein om allen een plaats te geven. De voorzitster, mevrouw D. de Ruiter-Hamer, was zeer dankbaar voor de hulp van de dames en van de verschillende besturen. Begon men vijf jaar geleden met 18 leden, nu zijn er ruim 80 en de groei zet zich nog steeds voort. Namens de Beverwijkse Bestuurders Bond sprak de heer W. Alberda: de da mes doen het beter dan de heren. De heer Jb. Honig, die voor de A.N.M.B. het woord voerde, sloot zich hierbij aan. Beide over handigden bloemen en een geschenk onder couvert. Mevrouw Duin, van het district Noordholland-Zuid, vroeg, naar het ge heim van de gezellige sfeer op de bijeen komsten en zei dat andere afdelingen aan Beverwijk een voorbeeld kunnen nemen. Ook de jeugd was aanwezig en bij monde van de voorzitter van Jonge Strijd, de heer A. Spits, werden dankbare woorden over de samenwerking gezegd, die naar men hoopte, nog lang zal duren. Nadat mevrouw De Ruiter de spreker» had beantwoord, was het woord aan d» heer J. W. Meijer uit Bergen, die „alee« met muziek" zei. De heer Carel Briels heeft in Schevenin- gen een bespreking gehad met een aantal persvertegenwoordigers over de moeilijk heden die er vorig jaar zijn geweest rond om de manifestatie „De Tuin van Europa" in Nijmegen. De heer Briels zei onder meer te verwachten dat al zijn medewerker» voor honderd percent zullen worden be- taals, zonder dat rijk, provincie, gemeent» of stichting eraan te pas zouden komen. De heer Briels kon niet zeggen waar het geld vandaan zou komen Het gaat om ruim 300.000, De heer Briels zei voorts van plan t» zijn zich tot de Raad van de Journalistiek te wenden met een verzoek om een ob jectief onderzoek te laten instellen naar de verslaggeving rondom de Nijmeegs» manifestatie. MODAGISCIO (Reuter) Somali is be reid om rechtstreeks met Ethiopië te onder handelen over een regeling van het grens geschil. Dat heeft de minister van Buiten landse Zaken van Somali, Mohamed All gezegd. Hij wees echter het Ethiopische voor stel, dat slechts zou worden gesproken over de zuidelijke grens van de hand Hij zei, dat zijn regering het betreurde dat Ethio pië dit voorbehoud heeft gemaakt, voor dat de twee regeringen hadden getracht overeenstemming te bereiken over een ba sis voor de onderhandelingen. De regering van Somali ziet in het Ethio pische voorstel een opzettelijke poging om de onderhandelingen bij voorbaat te blok keren. De generale synode van de gereformeer de kerken heeft zich in Lunteren een gehe le dag bezig gehouden met het vraagstuk der oecumeniciteit. Reeds in de januari- zittingen diende deze zaak ter synode. De commissie van rapport was in twee gelijke delen uiteengevallen en beide kwa men met een rapport. Deze rapporten ver schilden van de in de januarizittingen be handelde rapporten. Dat van commissie A koerste in de richting van de wereldraad van kerken, dat van commissie B was daartegen meer geporteerd voor de inter nationale raad van christelijke kerken. Prof. dr. A. D. N. Polman van Kampen heeft in een zeer uitvoerige toespraak een verdediging gegeven van de wereldraad van kerken, die hij tegen allerlei, zijns inziens, onjuiste aanvallen wilde bescher men. Hij deed dit door te citeren uit het geschrift van de wereldraad „New Delhi spreekt". Prof. dr. H. N. Ridderbos van Kampen wees er op, dat de greformeerde oecu menische synode de eerste en de belang rijkste oecumenische roeping is van de gereformeerde kerken, maar dit houdt niet in, dat men met andere kerken geen bemoeienis zou hebben. Als men stelt dat men alleen maar wil samenwerken met kerken van gerefor meerd belijden versmalt men de basis. Men moet in de gereformeerde kerken naar elkander luisteren en proberen el kander te overtuigen. Als de synode geen oplossing ziet is het heel geen schande om zulks dan ook open lijk te zeggen. In de avondzitting viel een principebe sluit. De synode sprak zich met veertig tegen veertien stemmen uit voor het rap port van commissie A. Hoewel er op zich zelf tegen aansluiting bij de wereldraad geen bezwaar behoeft te bestaan wilde d» commissie daartoe thans nog niet over gaan. Een gehele reeks amendementen was ingediend, die nog nader in behande ling zullen komen, zodat nog niet precie» valt te omschrijven tot welke beslissing de synode uiteindelijk zal komen. Nieuwe keuzeplannen. De Keuzecom missie Effiënte Woningbouw heeft een nieuwe collectie keuzeplannen uitgebracht. De beide voorgaande zijn vervallen. Da collectie omvat 50 plannen, waarvan er 32 ontleend zijn aan de vorige collectie; 18 plannen werden gekozen uit nieuwe voorstellen. Aantal als verscheidenheid van deze plannen zijn thans zodanig, dat de keuzecommissie verdere uitbreiding niet doeltreffend acht. Zaag raakte kogel. Vier mannen dia in Wezep bezig waren met het stukzagen van boomstronken, werden getroffen door de splinters van een exploderende kogel, die door de zaag werd geraakt. Twea mannen moesten ter behandeling van hun verwondingen in een ziekenhuis worden opgenomen. De anderen kregen geen let sel. Waarschijnlijk is de kogel bij een be schieting in de oorlogsjaren in de boom blijven steken. Een tekening van het schip dat de stichting „Wij komen" in samen werking met Verolme wil laten bou wen. Het zal plaats bieden aan 850 passagiers, die familie in emigratie- landen willen bezoeken. Over de financiering van de bouw zijn besprekingen gaande. 1 "*'r'IÏ IU»ï:it4tt 1 tiNMflii ;fT*TTW ■ijllU""1'

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 9