Weer strijd op Cyprus Pools plan wil kernwapens in centraal Europa „bevriezen" Toezicht op naleving door NA VO en Warschaupact CDU en FDP zijn het weer eens, maar niet over passen Amerika's ambassadeur in Parijs voor overleg naar Washington stretchkant slip WERELDNIEUWS c 1 l/an c/a# fof dag Dakota verbrandt, geen slachtoffers Spoorwegstaking dreigt met Pasen in Frankrijk Er is nu óók Itehllh haarbouclé in RIJNMOND-kwaliteit380 mbreeddus I,,kamerbreed"Deze 'broadloom' staat bijzonder rijk. IJzersterk door de extra hoge dichte pool. Bovendien motecht. Zij, die eisen stellen interieur zonder te diep in de willen tasten, kiezen haarbouclé RIJNM O ND -k walit eitKeuz e uit warme moderne kleuren. Ideaal voor uw zit- of studeerkamer. Let op de ingeweven naam 'i*€'ëtV> op de achterkant. blijvend aan hun beurs te A. DE HOOP HAARLEM N.V. VRIJDAG 6 MAART 1964 Een product van de N.V. Vereenigde Touwfabrieken - Rotterdam Onder druk Buitenlandse politiek van 1 S in discussie Rangeerder omgekomen Op de '^raatótoel l Floris Flaneur a SS 1 3 —2 —3 —4 —5 —3 -25 -14 —5 —1 1 —5 —4 1 lï Cyprus heeft drie maanden om de vrede op het eiland te herstellen. Dat is de be tekenis van het besluit van de Veiligheids raad om een V.N.-vredesmacht en een V.N.-bemiddelaar naar het eiland te stu ren. Oe Thant hoopt natuurlijk dat de Vei ligheidsraad de termijn van drie maan den voor de vredestroepen eventueel zal willen verlengen. Of de Sovjet-Unie en Frankrijk daaraan te zijner tijd willen meewerken, is echter dubieus. Drie maanden is niet veel. Er moet in dat kwartaal een politieke oplossing wor den gevonden die het mogelijk maakt een periode van afkoeling in te luiden. Het is duidelijk dat de grondwet van 1960 niet langer te hanteren is. Zij geeft de Turkse minderheid een positie die de Griekse be volking niet langer wil aanvaarden. Die meerderheid wenst ook geen deling van het eiland. De Turken echter voelen niets voor een regeling die hen een kleine minderheid aan de Grieken overlevert. Voor een bemiddelaar liggen er vele voetangels en klemmen op Cyprus. Hij zal die moeten vermijden zonder te vervallen in de fout van de Engelsen, die het eiland hebben opgescheept met een onmogelijke grondwet. Daaruit zijn de huidige moeilijk heden voortgekomen. Zij regelden niets, doch verschoven alleen de uitbarsting naar een wat later tijdstip. Er is nu een kans het anders en beter te doen. Frankrijk heeft gestemd vóór de toelating van de Volksrepubliek China tot de We reld-gezondheids-organisatie. In Washing ton heeft dat nogal wat ongerustheid ge wekt en critiek veroorzaakt. Het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken sprak in dit verband zelfs van „een ernstig verschil van mening". Die Amerikaanse officiële reacties lijken ons nogal naïef. Generaal De Gaulle heeft, toen hij Taiwan en Tsjang Kai-Sjek inwis selde voor Peking en Mao Tse-Toeng, voor Frankrijk de poort van het machtig ste land van Azië geopend. Hij is er de man niet naar het daarbij rustig te laten. Hij wil laten zien, dat het hem ernst is met de erkenning van de Volksrepubliek China. Dat is een logische consequentie van zijn politiek in dit opzicht. De Fransen zullen voortaan overal te vinden zijn aan de zijde van de landen die communistisch China willen betrekken in het internationale werk. Dat zal ongetwij feld consequenties hebben. Heel wat Afri kaanse en Aziatische landen die tot nu toe de Amerikaanse afwijzende houding steun den vaak schoorvoetend krijgen nu de kans overstag te gaan. Zij kunnen zich daarbij beroepen op Frankrijk en op de opvatting van vele vooraanstaande politici die sinds jaar en dag hebben betoogd dat men de vertegen woordigers van een natie van zevenhon derd miljoen zielen niet kan blijven nege ren. Ben Goerion heeft dat van de week nog eens gezegd voor de Amerikaanse ra dio. Hij stelde scherp, dat men geen ont spanning in de wereld kan bereiken, als men communistisch China niet betrekt in het internationale overleg. Het gesprek in Bangkok tussen Indone sië, Maleisië en de Philippijnen is op niets uitgelopen. De weigering van de Indone siërs een loyale naleving van het bestand op Borneo mogelijk te maken door de guerrillas terug te roepen, heeft tot de mislukking geleid. De bliksempoging van de Amerikaanse minister van Justitie, Robert Kennedy, om in Zuidoost-Azië de rust te herstel len, heeft geen resultaat gehad. Hij heeft nooit begrepen, dat voor z'n slimme tegen speler Soekarno de kwestie Maleisië niet alleen politieke maar heel sterke emotione le betekenis heeft die betrekking heeft op de grenzen. Er is in Bangkok door Indonesië niet echt geprobeerd tot een vergelijk te ko men. Het heeft vertragingsacties gevoerd, uitvluchten gezocht, eisen gesteld die bij voorbaat onvervulbaar waren. Misschien gaat het gesprek straks weer door. Het zal geen werkelijk resultaat heb ben. Dat heeft het staatshoofd van Malei sië, Toenkoe Abdoel Rachman, begrepen. Hij beseft dat Soekarno geen eerlijke ge sprekspartner is. In Zuidoost-Azië stapelen de onweerswolken zich op. Wanneer de bui in alle hevigheid gaat losbarsten is nog niet te zeggen. Maar dat hij nog zal over drijven, begint twijfelachtig te worden. ifWWWVWWIAIWWWIlWWVVWVIIVWWWWVVWWWWWWVWVIIir KWWIW<VVAAIIAAftAAAI\IWWWWWWWWU\imAAAAAW<WIA*im OSLO (AFP) Vijftien mensen zijn don derdag op het vliegveld Fornebu bij Oslo op wonderbaarlijke wijze aan de dood ont snapt. De Dakota waarmee zij naar Rot terdam zouden vliegen raakte vlak voor het vertrek door een ontploffing in de rechter motor in brand en was binnen en kele seconden geheel vernield. De passa giers en de bemanning kregen nog juist de tijd om het brandende toestel te ver laten. Een stewardess en twee passagiers liepen lichte verwondingen op, toen zij uit het toestel sprongen. NICOSIA (AP en Reuter) Britse sol daten op Cyprus hebben donderdagavond voor de eerste maal het vuur geopend om Grieks-Cypriotische schoolkinderen tegen Turkse Cyprioten te beschermen. Het incident vond plaats in het dorp Karmi b\j Kyrenia, na een vuurgevecht tussen Griekse en Turkse Cyprioten. Er z(jn geen berichten over slachtoffers. Zeker vier Turkse Cyprioten zijn don derdag gewond bij een ontploffing in een modern kantoorgebouw in Nicosia. Op de eerste verdieping van het gebouw, vlak boven de plaats waar de ontploffing plaats vond, bevindt zich het bureau van de Turks-Cyprische leider Rauf Denktash die de bijeenkomst van de Veiligheidsraad over Cyprus heeft bijgewoond. Verwacht wordt, dat secretaris-generaal Oe Thant van Brazilië, Ierland en Zweden een reactie zal krijgen op zijn verzoek om troepen voor de samenstelling van een VN-vredesmacht voor Cyprus. Finland en Canada hebben om inlichtingen gevraagd. Men verwacht in New York dat Oe Thant de benoeming zal bekendmaken van de 52-jarige Indische luitenant-generaal Singh Gyani tot bevelhebber van deze vredes macht. Oe Thant zal zeer waarschijnlijk Jose Rolz-Bennett van Guatemala aanwijzen als bemiddelaar in de kwestie-Cyprus. Rolz-Bennett is plaatsvervangend hoofd van het kabinet van de secretaris-generaal. In januari heeft hij al een bezoek aan Cyprus gebracht. PARIJS (Reuter) De kans is groot dat nog voor Pasen een algemene spoor wegstaking in Frankrijk zal uitbreken doordat Frankrijks grootste vakverbond, de grotendeels communistische C.G.T., heeft voorgesteld van 18 tot en met 20 maart bij de spoorweegn te staken. Dit voorstel werd gedaan aan de andere spoorwegbonden, die in principe reeds heb ben besloten in de week voor Pasen eni ge tijd te laten staken indien de loonei sen van de spoorwegmensen niet worden ingewilligd. Zij zeggen dat hun lonen ze ven percent ten achter liggen bij die van andere werknemers. Ontploffing. Door ontploffing van een mu nitiedepot zijn bij Seoel in een gevange nis twee gevangenen gedood en negentig gewond. usw ((H .üaAitA s BW «r»» nssslalod WARSCHAU (AP en Reuter). - Er zijn nieuwe Poolse voorstellen gedaan om het gesprek over ontwapening in Genève weer op gang te brengen. Dit zogenaamde Gomoelka-plan wil in cen traal Europa de kernwapens „bevrie zen". Toezicht hierop moet dan worden uitgeoefend door de NAVO en de landen van het pact van Warschau. De Poolse minister van Buitenlandse Zaken Rapacki heeft bijzonderheden van het plan op een persconferentie bekend ge maakt. Het is zaterdag overhandigd aan de landen die er het meest mee te maken hebben. Het Gomoelka plan bestaat uit vijf onderdelen. 1) In het gebied van Polen, Tsjecho- Slowakije, Oost-Duitsland en West-Duits- land moet de kernbewapening van de strijdkrachten blijven zoals zij is. De mo gelijkheid wordt opengelaten deze „bevro ren" zone tot andere Europese landen uit te strekken. 2) „Bevroren" dienen te worden alle soorten kernwapens, ongeacht hun her komst of eigendom. 3) Alle landen, die strijdkrachten in de ze zone hebben, verplichten zich, geen kernwapens in dit gebied te vervaardigen, in- of uit te voeren of van andere landen aan te nemen. 4) Er zal een controle-systeem op het naleven van de bepalingen ingesteld wor den. 5) De aanvaarding van bovenstaande voorstellen zal door de deelnemende landen in een internationaal document vastgelegd worden. De Poolse regering is bereid over de voorstellen te spreken met de regeringen van de betrokken landen. Met betrekking tot de controle op de naleving van een eventuele overeenkomst, zei Rapacki, dat de gedachte is dat aan beide kanten van het ijzeren gordijn zee-, luchthavens en andere transportmogelijkheden moeten worden geïnspecteerd. De Poolse regering heeft daartoe een gedetailleerd plan uit gewerkt. Het Poolse plan voorziet ook in de uitwisseling van gegevens. Rapacki vertelde, dat ook de regering Van onze correspondent) BONN De crisis in de Westduitse regeringscoalitie is bezworen. De liberale F.D.P., die eergisteren met de socialisten over het kinderbijslag-wetsontwerp tegen de regering stemde, heeft gisteren, tijdens een bijeenkomst met bondskanselier Er- hard, bakzeil gehaald. Nadat zij in de Bondsdag had verklaard, dat de kosten van de verhoging van de kinderbijslag per 1 april ten laste van de regering zouden moeten komen, nadat zij abusievelijk voor een voorstel had gestemd dat die verho ging reeds op 1 januari liet ingaan, heeft zjj zich nu akkoord verklaard met het C.D.U.-voorstel deze lasten pas op 1 juli van de schouders van de ondernemers te wentelen. Om haar gehavend prestige te herstellen heeft de F.D.P. wel een concessie geëist. Het geld dat de bondsregering ten koste van de ondernemers uitspaart moet ge bruikt worden om andere tekorten te dek ken. Plechtig heeft Erhard de liberalen deze verzekering gegeven. Vandaag, bij de derde lezing van het wetsontwerp, zal de F.D.P. dus weer in de pas van de coalitie lopen. Dus: deze crisis is dood, leve de volgende, want de meningsverschillen tus sen F.D.P. en C.D.U. zijn met de kinder bijslag niet uitgeput. Rest immers nog de herverkiezing van bondspresident Lübke, waar de F.D.P. tegen is. Rest vooral vandaag de ontmoe ting tussen Brandt en Erhard over de Berlijnse pasjesregeling. In dat conflict heeft de C.D.U. de zwakste papieren. En wederom' heeft de F.D.P. zich hierin aan de zijde van de socialisten geschaard. Er- er op de kerstpasjes van de Westberlij- ners stond: „Berlijn, hoofdstad van de D.D.R." F.D.P.-chef Mende heeft zich vervolgens een pasje laten bezorgen waar mee Westduitsers zich al sinds lange tijd naar de D.D.R. kunnen begeven. Daarop staat: „Berlijn, hoofdstad van de D.D.R.". Erhard heeft zich ook door zijn partij genoot laten bewegen bezwaren aan te te kenen tegen de incidentele aanwezigheid van Oostduitse postbeambten in West-Ber- lijn. Maar zelfs de Berlijnse CDU heeft er nu op gewezen, dat die zich daar in derdaad slechts als „brievenbestellers" op hielden. De „daad van soevereiniteit", het afstempelen van passen, geschiedde in Oost-Berlijn. Wat vooral indruk begint te maken in de bondsrepubliek is de onthulling dat Ul- bracht zich met Kerstmis onder druk van de Sovjet-Unie genoopt heeft gezien, toe stemming te geven voor de invasie van „SS-welvaartburgers" in zijn armetierig rijk. De Russische ambassadeur Abrasi- mov heeft inmiddels opnieuw bij Ul- bricht op concessies aangedrongen als be wijs dat het de Sovjet-Unie ernst is met haar ontspanningspolitiek. Ulbricht heeft op jammerlijke toon moeten smeken niet verder te gaan. Aan beide zijden van de muur wordt de (inter)Duitse politiek door angst beheerst. Daarom wil Brandt van daag bij Erhard aandringen op een nieuwe door alle Westduitse partijen gedragen po litiek. Maar aan de Westduitse kant speelt niet alleen angst voor het onbekende. De (inter)Duitse politiek is ook speelbal van "Vk'n dé' Westduitse Bondsrepubliek door zijn regering op de hoogte is gesteld van de inhoud van het plan. Dat was ge beurd via de Westduitse ambassadeur in New Delhi. Hij zei, dat het plan de goedkeuring heeft van de bondgenoten van Polen: de Sovjet-Unie en de landen van het pact van Warschau. Toen men Rapacki vroeg, of het Pool se plan een erkenning van Oost-Duitsland inhield, antwoordde hij, dat Polen een dergelijke erkenning als „een van de meest belangrijke elementen voor de ver zekering van de vrede-in Europa" be schouwt. Hij voegde daar echter onmiddellijk aan toe, dat het plan niet was ingediend om alle belangrijke internationale problemen op te lossen. Uit Bonn komt het bericht dat dr. Kbn- rad Adenauer, voorzitter van de Christen- Democratische partij en voormalig bonds kanselier gezegd heeft dat West-Duitsland nooit een demilitairsering van midden- Europa, zal aanvaarden, omdat het geen derde- of vierderangs mogendheid wil zijn. Hij had vijftien jaar algn intensief ge werkt om de geest van het nationaal-so- cialisme te doen verdwijnen. „Dit land, dat in slavernij leefde, zal nooit een der gelijke slavernij aanvaarden", aldus Adenauer. Over de houding van Frankrijk tegenove de Navo zei Adenauer, dat president De Gaulle er absoluut van overtuigd is dat men zonder de Verenigde Staten niets kan doen tegen een Russische aanval. Adenauer achtte een hervorming van de Navo dito gend nodig. Hij vond de situatie „onge woon gevaarlijk", maar was desondanks optimistisch: „ik geloof niet in een grote kernoorlog", zei hij. NEW YORK (AP) De New York Times meldt dat de Amerikaanse ambas sadeur in Parijs, Charles E. Bohlen, van daag naar Washington zal gaan voor over leg met zijn regering „over verschillen in de Franse en Amerikaanse politiek". Het blad schreef in een artikel uit Pa rijs dat de aankondiging van de ambas sade donderdag is gedaan, een dag nadat de Franse minister van Buitenlandse Za ken, Maurice Couve de Murville „de si tuatie in Zuidoost Azië uitvoerig had be sproken". De conferentie in Washington zal wor den gehouden met de belangrijkste leden van de regering. De Times voegde daaraan toe dat „de reis, die door de Amerikaanse ambassa de een routine-aangelegenheid is genoemd, bijzonder goed van pas komt. De betrek kingen tussen de regeringen van Frank rijk en de Verenigde Staten zijn aan de oppervlakte vriendelijk, maar Franse en Amerikaanse woordvoerders zijn het er over eens, dat er in de laatste twee maan den een toenemend verschil aan het dag licht is getreden tussen de politiek van president De Gaulle en die van Johnson over belangrijke wereldvraagstukken". De New York Herald Tribune schreef over de Washingtonreis van Bohlen dat die komt op „het meest verwarrende en meest moeilijke moment sedert het einde van de tweede wereldoorlog". Zijlstraat 56 Telefoon 11828 GASFORNUIZEN hard maakte bezwaar tegen het feit, dat de partijstrijd geworden. De 38-jarige voorman-rangeerder Sj. Oenema is vanmorgen om het leven ge komen toen hij op het goederen-emplace ment Westerdoksdijk in Amsterdam ran geerwerkzaamheden verrichtte. Hij raakte bekneld tussen de buffers van twee trein stellen en was vrijwel terstond dood. Het blad wees erop dat het bezoek aan Washington „ook zal samenvallen met de terugkeer uit Moskou van ambassadeur Foy Kohier Men neemt aan, dat de heer Bohlen in Washington zal blijven, totdat de Ameri kaanse minister van Oorlog, McNamara, zijn missie naar Saigon heeft beëindigd en er beslissingen zullen zijn genomen over de Amerikaanse politiek in Zuid-Viet- nam. „Dus zal er de komende week een belangrijke bespreking zijn over de hou ding van de Verenigde Staten in de bui tenlandse politiek". Zo gaat dat altijd Het mooie van mijn vak is, dat het mij niet alleen veroorlooft doch zelfs ertoe dwingt over alles en nog wat mijn oordeel te geven.^En dat nog wel niet zoals u, binnen de vier wanden van uw woninkje en met uw geduldige gezinsleden als enig en pover gehoor doch fier en vrij en openlijk, ten aanhore van de indrukwek kende hoeveelheid wakkere lieden, die de intelligente lezerskring van dit aangena me dagblad vormen. Over alles en nog wat mag ik onver- veerd mijn babbel babbelen, een voorrecht dat nog groter is dan u, bij oppervlakkige beschouwing, zoudt denken, omdat het mij is toegestaan ook mijn oordelen uit te spreken over onderwerpen waar ik niet het minste verstand van heb. Dat is het mooie van nimmer au sérieux genomen te worden. De nar mag zijn woordje doen zonder dat dit gewogen wordt op het goudschaaltje, waarop de niet-nar het zijne moet leggen. Het is dan bovendien nog een bevredigende gedachte dat beide woord jes op korter of langer termijn meestal even waardeloos blijken te zijn. Heel veel van wat heel wijze personen met heel zwaar gewicht in de openbare arena heb ben geworpen wordt door de, in zijn grijze baard meesmuilende, Vader Tijd tot dulle dwaasheid gedegradeerd. De koning en zijn nar bevinden zich dan uiteindelijk in de zelfde domme positie. Hetgeen voor de ko ning een minder prettige overweging is dan voor de nar. Dit dan als, te lange, doch (naar ik hopen mag) wel instructieve inleiding tot de sensationele mededeling dat ik heb ken nis genomen van het feit dat onze Don niet als Spanjool doch als Fransoos beschouwd moet worden en dat ik van deze consta tering niet kapot ben. Als er iets is dat mijn binnenste, diepste zieleleven niet beroert dan is het dit cate gorische antwoord op een vraag waarover ik geen minuut langer heb wakker gele gen dan gewoonlijk. Denk niet, dierb're lezersschaar, dat de romance die de voedingsbodem vormde voor de, daarop gevolgde problematiek van staatsrechtelijke en politieke aard, mij niet heeft geïnteresseerd, want dit was wèl het geval; alle romantiek heeft mijn volledig medegevoel; alle romantiek doet de strak gespannen snaren van dit, mijn warme hart, trillen maar of dat nu Hugues of Carlos was en Frans of Spaansneen, dit heb ik van de aanvang af gaarne aan serieuzer breien dan het mijne, ter over weging gelaten. Mijn narrige oppervlakkigheid heeft de ze problematiek van den beginne af nooit zo zwaar gewogen, dat ik er het herbe gin van een tachtigjarige oorlog in ver moedde. Rebus hie stantibus of: nu wij eenmaal zo ver zijn, lijkt het mij waarschijnlij ker dan ooit dat op zeer korte termijn de veel- en félkleurige sensatie zal verva gen tot een voldongen feit. Er zullen nog wat kleurige prentjes vol gen en nog wat bloerijke verhaaltjes en dan is ook dit weer bijgezet in de rij der geaccepteerde gebeurtelijkheden. Zo gaat dat altijd. COMF0ti Panty girdle "y breeches V slips -HELANCA- Sanitized super elastisch volledig geminderd Twisten. De 21-jarige Schot James McKensie heeft in Dundee het wereldre cord twisten met drie minuten gebroken en gebracht op 99 uur en 27 minuten. McKensie die van plan was om hon derd uur te dansen ging op advies van zijn dokter naar bed. Gebedsgenezing. Een op de vier Franse volwassenen is minstens eens in zijn le ven door een gebedsgenezer behandeld. 49 percent van de Franse volwassenen neemt zijn toevlucht tot gebedsgenezing, wanneer de officiële geneeskunde geen redding meer biedt, dertig percent meent dat het ook werkelijk helpt. Standbeeld. De Russische commissie voor oprichting van monumenten heeft beslo ten voor de ruimtevaarder Gagarin een standbeeld op te richten. Diamanten. Uit het postkantoor van het internationale vliegveld van Tokio is een zending uit Israel afkomstige dia manten ter waarde van zes miljoen yen verdwenen. Bankroof. Twee jongemannen met sjaals rond hun gezicht gedraaid hebben een bank in Buccinasco bij Milaan overval len. Zij bedreigden het personeel van de bank met revolvers toen ze over de toon bank klommen en dertien miljoen lire bij elkaar graaiden. Zij verdwenen daar na in een auto zonder een schot te lossen. Vrachtschepen. De scheepswerf te Pula aan de Adriatische Zee is begonnen met de bouw van tien 12.000 tons vrachtsche pen voor de Sovjet-Unie. Boek. Premier Fidel Castro van Cuba schrijft een boek over de revolutie in zijn land. Volgens radio-Havanna zal het boek in Italië uitgegeven worden. Een datum is niet genoemd. Beveiliging. Een Moskouse technicus was bang dat zijn auto uit de garage zou worden gestolen. Daarom stelde hij een geweer zo op, dat een inbreker automa tisch een schot in de benen zou krijgen. Dezer dagen was hij wat nonchalant toen hij zijn garage inging en kreeg het be wijs dat zijn val uitstekend wgs opge steld. Guerrillas. In het westen van Argentinië is een opleidingskamp voor Castrogezin- de guerrillastrijders ontdekt. Zes man nen, onder wie de Cubaanse kampleider, werden gearresteerd. Men maakte een groot aantal wapens buit. Aanvaring. Volgens de raad van de scheepvaart in Hamburg treft bij de aanvaring van de Nederlandse motor schepen Gaasterland en Angolakust, op elf december op de Elbe, niemand schuld. Door de dichte mist had de Gaas terland op grond van het radarbeeld aangenomen dat de langzaam varende Angolakust voor anker lag.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3