Kunstenaarsfederatie: Cultuurpolitiek van de overheid op de ontwikkeling vèr achter GROEN CO 1 LJÜH 1 -UITGAAN IN H AARLEM- VOGELVLUCHT OVER LACUNES IN CULTUURBELEID het boekenweekgeschenk haal het vandaag nog Teleurstellende voorstelling Vakbonden en N.R.U. akkoord over salarissen VRIJDAG 6 MAART 1964 9 Zilveren museummedaille voor Otto Meyer is dit jaar een spannende detective die u gratis krijgt als u in de boekhandel voor f5- boeken koopt Centrale verwarming Duiker olieliranders W nabeschouwingen Ad Interim Joop Doderer in nieuwe t.v.-serie Experts verkeken zich op onlangs gevonden Watteau De radio geeft zaterdag MUZIEK JAZZ TONEEL CABARET INTERSCHOLAIR COMITÉ VOLKSUNIVERSITEIT TENTOONSTELLINGEN DIVERSEN T elevisieprogramma Het hoofdbestuur der Nederlandse Federatie van Beroeps verenigingen van Kunstenaars heeft een omvangrijk (door jhr. Sandberg typografisch verzorgd) geschrift (1 m bij 30 cm), getiteld „Welvaart voor de Kunst in 1964", aan geboden aan de rijks-, provinciale- en gemeentelijke over heden, alsmede aan de volksvertegenwoordiging en talrijke culturele organisaties. Daarin wordt een opsomming gegeven van de voorzieningen waaraan het kunstleven dringend be hoefte heeft. Er is een grote kloof tussen wat wij materieel bereiken en wat wij op geestelijk gebied mogelijk maken. De overheid dient zich tot taak te stellen aldus de fede ratie: het functioneren van de kunst in de samenleving, niet primair terwille van de kunstenaars, maar terwille van het menselijke welzijn. Het hoofdbestuur zegt nadrukkelijk een open oog te hebben voor de positieve kanten van het over heidsbeleid tot dusver. Dan volgen er acht punten. NODIG IS EEN net van culturele centra (punt 1) over het gehele land, waar accommodatie is voor de opleiding van kunstenaars, voor hun werkplaatsen en voor de presentatie van de kunst. Alle voorzieningen worden incidenteel ge troffen, het is dringend nodig dat de regering een subsidieregeling schept voor de stichting van gebouwen voor culturele doeleinden. Daarmede wordt aan vele gemeentebesturen een onmisbare handreiking gedaan en een gecoördineerd beleid bevorderd. Verschillende belastingen (punt 2) heb ben in het kunstleven een funeste invloed. In de eerste plaats is de handhaving van de vermakelijkheidsbelasting een anachro nisme. Een minieme verhoging van de uit keringen uit het gemeentefonds kan een afdoende compensatie bieden voor de der ving van inkomsten uit deze belasting. De individuele kunstenaars, de kunstbedrijven en tal van organisaties en instellingen op kunstgebied blijven aan de omzetbelasting onderworpen. Het moet volgens de fede ratie zonder aanzienlijke financiële reper cussies en zonder onaanvaardbare prece denten mogelijk zijn, in de komende ja ren deze belasting in het kunstleven volle dig te elimineren. OVER DE KUNSTZINNIGE vorming van de 'jeugd (punt 3) zegt de federatie on der meer dat in haar kring de overtuiging veld wint, dat tal van activiteiten beter tot hun recht kunnen komen buiten de school, die zich slechts langzaam en in zeer beperkte mate openstelt voor vernieu wing op dit terrein. De stichting van cen tra ten behoeve van de kunstzinnige vor ming in tientallen plaatsen van ons land zal noodzakelijk zijn, zowel ten behoeve van het onderwijs, als ten bate van de buitenschoolse activiteiten. Zoals de mu ziekschool thans op één gebied reeds mo gelijkheden biedt, zullen bedoelde centra ten dienste kunnen staan van kunstzinnige vorming op allerlei terrein. Hiermede zijn belangrijke investeringen gemoeid. Zij zijn evenwel onontbeerlijk indien men wenst dat met de kunstzinnige vorming ernst wordt gemaakt. Even onontbeerlijk is de kadervorming op het gebied van de kunst zinnige vorming. VOORTS PLEIT de federatie met grote nadruk nogmaals voor een integrale ver wezenlijking van het beginsel, dat kun stenaars, die door buiten hun wil liggen de omstandigheden niet van de opbrengst van hun werk kunnen bestaan*(punt 4), van overheidswege in staat worden gesteld tot regelmatige arbeid. In de komende ja ren vergt zulk een beleid aanzienlijke be dragen, die evenwel in het niet verdwijnen in verhouding tot de aan de kunstbedrij ven bestede sommen. DE MAMMOETWET brengt het gehele kunstonderwijs (punt 5) binnen de sfeer der wettelijk geregelde beroepsopleiding. In verband daarmede wijst de federatie er op dat het kunstonderwijs in al zijn vormen gebukt gaat onder wat zij noemt een schrikbarend tekort aan musische vorming bjj het algemeen vormend en voorbereidend hoger onderwijs dat aan het vakonderwijs vooraf gaat. Mede hierdoor is er voor alle vor men van kunstonderwijs een te beperkt recruteringsgebied. De selectiemogelijkhe den voor het kunstonderwijs zijn door het totaal ontbreken van research uiterst schamel. Vernieuwing van onderwijsme thoden is, gezien de verstarring die op tal van punten aanwijsbaar is, dringend no dig, aldus de federatie. AANGEZIEN DE MEESTE subsidies aan kunstinstellingen (punt 6) niet berus ten op regelingen, heerst met betrekking tot de jaarlijkse toekenning daarvan alom grote onzekerheid, aldus de Federatie. Het is duidelijk dat dit aan de werkzaamheid van de instellingen afbreuk doet, temeer daar meestal sprake is van subsidiëring van tekorten, in plaats van financiering van werkzaamheden. Het is thans bijna 20 jaar nadat de overheidszorg voor de kunst een aanvang nam de hoogste tijd dat op dit terrein orde op zaken wordt ge steld, evenals dat op andere gebieden van overheidszorg reeds is geschied. De over heid in het bijzonder de rijksoverheid heeft in dit opzicht een eigen taak en ver- antwoordelijkeid, aldus de federatie. MET BETREKKING tot cultuursprei ding (punt 7) merkt het hoofdbestuur on der meer op dat het onontbeerlijk is, dat aandacht wordt geschonken aan de vor ming van nieuw publiek. De symptomen van een voortdurende veroudering van het bestaande publiek zijn hier en daar reeds waarneembaar. Van de centrale overheid kan en mag men in dit opzicht geen be slissende maatregelen verwachten. De plaatselijke en regionale, respectievelijk regionaal samenwerkende overheden die nen de vorming van een nieuw publiek mogelijk te maken door steun te verlenen aan initiatieven en door deze zelf te ne- De N.R.U. en de bij het N.V.V. het K.N.V. en het C.N.V. aangesloten vakbon den zijn een salarisregeling overeengeko men voor musici en koorleden die in dienstbetrekking zijn bij de Nederlandse Radio Unie. De regeling is ter goedkeu, ring toegezonden aan de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen. De in houd van het bereikte akkoord luidt als volgt: 10,4 percent salarisverhoging met terugwerkende kracht tot 1 januari 1963 hls vakantiecompensatie. De aanleiding hiertoe is, dat de radiomedewerkers, die vier weken vakantie genieten, 26 dagen minder vakantie hebben dan de musici van de landelijke symfonieorkesten; 10,6 per cent salarisverhoging per 1 januari 1964 in navolging van de regeling die is getrof fen voor het overheidspersoneel en beta, ling door de werkgevers van de 8,1 per cent A.O.W. en A.W.W.-premie, echter met aftrek van 5,6 percent looncompensatie en met verhoging van de eigen pensioenbij drage van gemiddeld anderhalf percent 1,1 percent per januari jl. voor een maxi maal optreden van drie maal per jaar voor een televisie-uitzending. Dit is meegedeeld door het bestuur van de Algemene Bond van Kunstenaars, aan gesloten bij het N.V.V., welke organisatie de plaats heeft ingenomen van de ge royeerde Nederlandse Toonkunstenaars Bond, N.T.B. Het is de bedoeling, dat de nieuwe bond nog in 1964 het eerste congres zal houden. De waarnemend voorzitter is de heer A. T. Kuperus en de waarnemend secretaris-penningmeester is de heer Bonn. men. Doorbreking van het bestaande en in vele gevallen in verstarring geraakte pu- bliekspatroon is een eerste eis. Daartoe is ook de uitbreiding van de opleidingsmo gelijkheden van degenen die zich met cul tuuroverdracht belasten noodzakelijk. Voorts wordt genoemd voortzetting van de aankoopsubsidieregeling voor beeldende kunst en verhoging van de desbetreffende begrotingspost, die, naar de ervaring leert, een nieuw koperspubliek schept. Active ring van het filmvormingswerk en van de niet commerciële filmvoorziening, ook door subsidiëring van de centrale en plaat selijke organisaties worden tot dusver te zeer verwaarloosd, zo betoogt de federatie. AAN HET SLOT van haar geschrift be steedt het hoofdbestuur der Nederlandse Federatie van Beroepsverenigingen van Kunstenaars aandacht aan de sociale po sitie der kunstenaars (punt 8), waarbij wordt gesteld, dat de salariëring der dan sers ten enenmale onvoldoende is en op de kortst mogelijke termijn voor alle groe pen op een aanvaardbaar peil behoort te worden gebracht. De salariëring der or kestmusici dient te worden opgetrokken op basis van herwaardering van het beroep. De eregelden aan kunstenaars dienen te worden gesteld op een redelijk minimum. De pensioenregeling is in vele kunstbedrij ven beslist onvoldoende of ontbreekt zelfs geheel. En de verlenging van werkvergun ningen aan buitenlandse kunstenaars be hoeft volgens de Federatie dringend rege ling. De 70-jarige heer Otto Meyer, oud-hoofd conservator en waarnemend directeur der Amsterdamse Gemeentemusea, heeft op een in de ere-zaal van het Stedelijk Mu seum gehouden afscheidsreceptie van de wethouder voor de Kunstzaken, mr. R. van den Bergh de zilveren museummedaille van Amsterdam ontvangen. De heer Meyer, die van 1945 tot 1963 aan de musea was verbonden, kreeg de medaille wegens zijn bijzondere verdien sten voor de stad en de gemeentemusea. Wethouder Van den Bergh noemde het uitzonderlijk dat de heer Meyer de twee de helft van zijn leven aan de musea heeft willen geven. STUDIEBIJEENKOMST OVER RADIO- JOURNALISTIEK. Het internationale centrum voor hogere studies in de journalistiek aan de univer siteit van Straatsburg, zal, in samenwer king met de Unesco, van 5 tot 14 maart een studiebijeenkomst houden over radio- journalistiek. Van 5 tot 7 maart zullen rap porten bestudeerd worden over de luister, kring van radio-journalistieke uitzendin gen en de veranderingen, die er plaats hebben gevonden sinds de komst van de televisie. De mogelijkheden om onderzoe kingsmethoden te coördineren en een uit wisseling van resultaten te ontwikkelen zullen eveneens ter discussie worden ge steld. Van 9 tot 14 maart zullen journalis ten die verantwoordelijk zijn voor het radio-nieuws, de huidige ideeën en moge lijke veranderingen in de presentatie van radio-nieuws ten gevolge van de invloed van de televisie onder ogen zien en de werkmethoden op beide terreinen verge lijken. publikatie van de Commissie CPNB BLOEMENDAAL TELEFOON 54855 In een extra uitzending interviewde Dick van Ruler de beide scheppers van Stief geschakeld, ook in de nogal onhandige gevechtsscène, maar ondanks dat intensie- been en zoon, de Engelsen Ray Golton en ve geschakel (of juist daardoor) wilde het Allan Simpson. Zij vertelden, na drie af leveringen te hebben gezien van de Ne derlandse versie, dat de vertolking door geen televisie worden. Het werd slechte film. Behalve Ramses Shaffy, die kan bo gen op een Egyptische vader en in het Van Nunen en Romer bijzonder goed is, stuk als heuler met Egypte dus mooi op zijn plaats was, kon bijna niemand ons maar dat Stiefbeen senior bij ons een meer komische figuur is dan in Engeland. Bij het kijken naar het t.v.-spel „Vijan den van het licht" kreeg men de indruk, dat er in hoge mate kortsluiting was ont staan tussen de buitenlandse maker Alexander Ramati en de mogelijkheden die de Nederlandse televisie heeft te bie den. Ramati is gewend films te regisseren, en dat was maar al te duidelijk merk baar bij dit t.v.-spel, dat geen t.v.-spel was, maar een mislukte poging om een film te maken met t.v.-camera's. Ramati is het waarschijnlijk gewoon met veel fi guranten te werken. Welnu, hij wilde fi' guranten, een heel dorp zelfs, en hij kreeg ze van de N.C.R.V., alleenhet aan. tal figuranten dat bij ons ook nog geloof waardig kan acteren is beperkt. Dat heb ben we gisteren op pijnlijke wijze moe ten ervaren, vooral aan het eind, toen het meer op een mislukte klucht of operette begon te lijken dan op een met bijbeltek- ten volle in de verkleedpartij doen gelo- (Van onze radio- en t.v.-medewerker) De N.C.R.V.-televisie begint in septem ber een komische serie van acht afleve ringen met als centrale figuur Joop Do derer. De serie is gebaseerd op het suc cesrijke B.B.C.-programma „Hancock's half Hour" van „Stiefbeen"-auteurs Allan Simpson en Ray Galton, die er tot nu toe zeventig afleveringen van schreven. Vorig jaar introduceerde de N.C.R.V.- t.v. een Nederlandse versie van „Han cocks half Hour" met in de hoofdrol Coen Flink, maar men nam de serie van het sten omfloerst stuk waarin een vader dra- programma, omdat hij geen succes oogst- matisch zijn zoon neerschoot. Ook had Ra- te. N.C.R.V.-dramaturg David Koning mati kennelijk de mogelijkheden van de koos onlangs samen met de auteu s televisie (niet alleen van de Nederlandse) overschat. Al dat realistische detailwerk moest ten slotte wel stuklopen op die de tails zelf. Toegegeven, er werd steeds tij dig van de ene op de andere camera over- DE SCHOONMAAK van een sterk vervuild schilderij uit een Engelse par ticuliere verzameling heeft onlangs de eigenaar van het doek en de Britse kunstwereld een schok bezorgd. Onder de door de eeuwen heen verkleurde vernislaag bleek een verloren meester werk schuil te gaan: de Lente van de Franse schilder Watteau. De waarde van het doek, dat de kroning voorstelt van de Lente door de zuidenwind Zephyr, wordt geschat op 1 miljoen gulden. DE ONTDEKKING mocht dan voor de eigenaar, een Londense zakenman, eei sensationele verrassing zijn, minder ver heugend was het nieuws voor enige schil- derijenexperts. Met name de directie van de Schotse National Gallery zal zich wel de haren kunnen uittrekken van- spijt. Het doek werd haar in 1959 geschonken door een testamentaire beschikking van me- vrouw Sybil Grant, de dochter van een vroegere minister-president. De museum directie achtte de WaUeau echter niet waar dig om in de collectie te worden opgeno- ze achttal nieuwe afleveringen, waarin Joop Doderer de hoofdrol zal vervullen. Jaap van der Merwe, die „Stiefbeen en Zoon voor Nederland bewerkt, zal ook voor Joop Doderer de vertaling maken. De serie „Stiefbeen en zoon" wordt het volgende seizoen voortgezet met tien afleveringen. HILVERSUM I. 402 m. 746 kc.s. 7.00- 24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Morgengebed. 715 Klassieke grammofoonmuziek. 7.45 Geestelijke liederen. 7.55 Overweging. 8.00 Nieu-ws. 8.15 Strip voor de jeugd. 8.20 Djinn: gevarieerd programma. 12.00 An- «UU.IUUU.U.»., v»-. gelus. 12.04 Katholiek nieuws 12.10 Coun- liet het schilderij op zijn beurt door try- and Western Express (g -- dedelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 ensemble en zang. men en weigerde de schenking. Door de- fatale kortzichtigheid ging het doek over naar de erfgenaam Van de overle den kunstliefhebster, Robert Grant. De- enige deskundigen van de beroemde So- theby-veiling taxeren. Maar ook zij verke ken zich op de waarde van de Watteau, die zij op niet meer dan 7500 gulden schat- ten. DE MAN AAN WIE uiteindelijk de eer tebeurt valt, de Watteau te hebben ont dekt, is een assistent-conservator van de Londense National Gallery. Op uitnodiging van de eigenaar nam hij het schoonge maakte schilderij nauwkeurig onder de loep: een studie, die aan het licht bracht, dat het hier ging om een verloren ge waande Watteau. „De Lente" is een van de 4 schilderijen die de 18e eeuwse Fran se schilder maakte op het thema van de vier jaargetijden. Twee doeken uit deze reeks gingen in de loop van de tijd ver loren. Alleen „De Zomer" hangt in de Na Lakoniek commentaar van de museumdirectie op de ontdekking: „Ik denk, dat we er op een of andere manier overheen hebben gekeken". Licht instrumentaal ensemble en 13.00 Nieuws. 13.15 Marktberichten. 13.18 Musicerende dilettanten. 13.40 Franse les. 14.00 Voor de jeugd. 15.00 Promenade-or kest en zangsolisten: amusementsmuziek. 15.45 Licht pianospel. 16.00 Grensland: uit zending voor jonge mensen. 16.15 Jazzmu ziek met commentaar. 16.40 Strijkorkest: lichte muziek. 17.00 Leiding geven, lezing. Boekbespreking. 17.40 Roulette: muzikaal spelletje. 18.00 Kunstkroniek. 18.30 Dans muziek. 18.50 Lichtbaken, lezing. 19.00 Nws. 19.10 Actualiteiten. 19.33 Sportperiscoop. 19.30 Radio Philharmonisch orkest: popu lair klassieke muziek. 20.15 Pianorecital: klassieke muziek. 20.30 Rieleksen: amuse mentsprogramma. 21.30 Buurman's krant: informaties uit het buitenland. 21.50 Bi ic a Brac, cabaret. 22.20? 22.25 Boek bespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Kruispunt: Schotse discussie over de verschijningsvorm van de kerk in de wereld van vandaag. 23.10 Be spreking van nieuwe klassieke grammo foonplaten. 23.55-24.00 Nieuws. Vrijdag 6 maart, „De Sneeuwbal", Heren weg 111, Heemstede, 20 u.: Concert door „Jeugd en Muziek" ten bate van Nieuw Unicum. Vrjjdag 6 maart, Verlosserskerk, Generaal Spoorlaan, 20 u.: Concert door het kerk koor „Animato" o.l.v. Willem L. Boer. M.m.v. Adriaan Verschoor (orgel), Nel Bogaards-De Zwart (alt), het koperkwar tet van Arti et Religioni. Programma: Bach, Handel, Dworsjak, Hermann de Wolff, Cor Kee. Vrjjdag 6 maart, Concertgebouw, 20 u.: De Heemsteedse Christelijke Oratorium Vereniging met de „Johannes Passion" van J. S. Bach. M.m.v. Ank Reinders (sopraan), Aafje Heijnis (alt), Jan Waayer (tenor), Ruth Pos (tenor), Peter de Vos (bas), Max van Egmond (bas), Hans Philpis (clavecimbel), Corry Jan- sen-Reder (viola da gamba), Simon C- Jansen (orgel), het Noordhollands Phil harmonisch Orkest. Het geheel o.l.v. Jan Pasveer. Zaterdag 7 maart, Concertgebouw, 20 u.: Het Amadeus Kwartet. Programma: Haydn, Bartok, Schubert. (Haarlems Comité voor Kamermuziek). Zondag 8 maart, Bakenesserkerk, Bake- nessergracht, 19.45 u.: Dienst m.m.v. het Haarlems Bach Ensemble o.l.v. George Robert. Uitvoering van de Cantate nr. 105 van J. S. Bach: „Es ist euch gut, dass ich hingehe". Dinsdag 10 maart, Stadsschouwburg, 20 u.: Concert door het Noordhollands Phil harmonisch Orkest o.l.v. Henri Arends. Solist: André Navarra (violoncel). Pro gramma: Mozart, Haydn, Poulenc, Jo- livet. Donderdag 12 maart, Concertgebouw, 20 u, Orgelconcert door Albert de Klerk. Pro gramma: Martin, Langlais, Peeters, Pep ping, Ibert, Franck. Vrijdag 13 maar, Hildebrandzaal, 20 u. Concert door het jeugdkoor „De kleine stem" onder leiding van Anton de Beer. Taveerne „In 't Goede Uur", Korte Hout straat Nieuwe Kerksplein: Dagelijks klassiek grammofoonplatenconcert van 21 tot 22 u. Tot en met 8 maart: Jean- Baptiste Bréval. Tot en met 15 maart: Pergolesi. Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heilig land 1: Dagelijks van 2023.30 u. klas siek grammofoonplatenconcert. Vrijdag: Mozart; zaterdag: Beethoven; zondag: opera; maandag: Die Hohe Messe; dins dag: Vivaldi; woensdag: Franse com ponisten; donderdag: moderne compo nisten. Zondag 8 maart, Sociëteit Ekestos, Sta tionsplein, 14 u.: Kwartet Rob Hoeke. Bezetting: Rob Hoeke (piano), Kees Kuypers (bas), Wim Bitter (elektrische gitaar), Paul Hoeke (drums); 20 u Kwartet Dick Vennik. Bezetting: Dick Vennik (sax), Roland Langestraat (piano), Arend Nijenhuis (bas), Han Bennink (drums). Vrjjdag 6 maart. Stadsschouwburg, 20 u.: Toneelgroep Theater met: „O hé, de lucht valt naar benee" van Leonard Spigelgass. Regie: Ferd. Sterneberg. M.m.v. Enny Mols de Leeuwe, Bé Schenk,, Anita Menist, Annet Langena- ken, Carla de Raet, Elly Ruimschotel, Eli Blom, Ferd. Sterneberg, Willem Nij- holt, Eric v. d. Donk e.v.a. Zaterdag 7 maart, Stadsschouwburg, 20 u.: De Haagsche Comedie met „Tot elke prijs" van David Turner. Regie: Pim Dikkers. M.m.v. Bob de Lange, Georget te Hagendoorn, Bas ten Batenburg, Trins Snijders, Jan van Ees, Paula Petri, Guido de Moor, Annie Leenders e.a. Zondag 8 maart, Stadsschouwburg, 20 u.: De Haagsche Comedie met „De Maxi- bulen" van Marcel Aymé. Regie: Bob de Lange. M.m.v. Myra Ward, Bob de Lange, Do van Stek, Eric van Ingen, Bas ten Batenburg e.v.a. Donderdag 12 maart, Stadsschouwburg, 14 u. (huisvrouwenmatinee) en 20 u.: Toneelgroep Studio met „Pas op dat je geen woord zegt" van Dimitri Fren- kel Frank. Regie: Peter Oosthoek. M.m.v. Nell Koppen, Marlies van Alcmaer, Els Bouman, Lettie Oosthoek, Dore Smit, Ingeborg Uyt den Bogaard en Jack Horn. Vrjjdag 13 maart, Stadsschouwburg, 20 u.: Toneelgroep Centrum met „Judith" van Charles de Peyret-Chappuis. Regie: Vladek Sheybal. M.m.v. Henny Orri en André van den Heuvel. Waag-Taveerne: Iedere vrijdag, zaterdag en zondag van 201 u. het programma „Wiedewagen" van Coby Schreyer en Ronnie Potsdammer. Zaterdag m.m.v. Sonja Bernd. Café-chantant „Adam en Eva", Raamvest: Iedere avond cabaret van 2123.15 u.: ,,'t Is zonde". Iedere maandag besloten voorstelling en dinsdag gesloten. Mede werkenden: Frans en Fiet Koster, Carry Tefsen, Cees van Oyen en Enrico Neck- heim (piano). Geopend van 20 u. af. Donderdag 12 maart, Concertgebouw, 20 u.: Cabaret „De lachende kerk" door Fons Jansen. M.m.v. Michel Plempel (vleugel). Muziek van Hans Scheltema. Maandag 9 en woensdag 11 maart, Stads schouwburg, 19.30 u.: Demonstraties voordracht, dans en toneel. Maandag 9 maart, Frans Halsmuseum, 20 u.: Prof. dr. G. C. Niftrik: Tweede lezing in serie van drie over „Is er nog plaats voor de mens als individualiteit?" Dinsdag 10 maart, Frans Halsmuseum, 20 u.: „Levende schrijvers": mr. F. Bor- dewijk. Woensdag 11 maart, Frans Halsmuseum, 14 u.: H. P. Baard: Derde lezing in serie van vier over „De kunstschatten van het Frans Halsmuseum". .Woensdag 11 maart, Frans Halsmuseum, 20 u.: Mej. dr. K. Akkerman: Laatste lezing in serie van drie- over „Het ver schijnsel mens van Pierre Teilhard de Chardin". Vrjjdag 13 maart, Minerva-theater, 20 u.: Simon de Waard: „Turkije, het land van Ataturk". Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62: Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Geopend dagelijks van 1017 uur, zon- en feestdagen van 13 tot 17 uur. Prentenkabinet, tentoonstel ling van Perzische miniaturen. Tot 15 april. Woonhuis Jacobus van Looy, ingang Kleine Houtweg 103: Geopend donderdag van 10—12.30 uur en van 13.30—17 uur. Zon en feestdagen van 14-17 u. Museum Het Huis Van Looy, Kleine Hout weg 103Interscholair Jeugdtournooi: tentoonstelling van tekeningen, foto's en produkten van handwerken en handen arbeid. Geopend dagelijks van 9-13 u„ 14-17 u.; woensdag en vrijdag ook van 20-22 u. en zondag van 14-17 u. Tot en met 22 maart. Kunstzaal „In 't Goede Uur", Korte Hout straat Nieuwe Kerksplein: Tentoonstel ling van tekeningen van Frieda Holle man. Dagelijks geopend van 10-18 u. en van 20-24 u. 's Zaterdags en zondags van 10-18 u. en van 20-21 u. Ku -tcentrum „De Ark", Nieuw Heilig land: Eerste etage: Expositie „5 tot 500 (gulden)" schilderijen, tekeningen, aquarellen en gravures. Bootzaal: „100 Ambachten" van Jan Luyken. Dagelijks van 10-23.30 u. Teylers Museum, Spaarne 16: Tentoonstel ling van schilderijen 19de"'en 20ste eeuw. Tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse school 16de tot en met 19de eeuw. Fossielen, hist, natuurkundige instru menten, mineralen, 31-toons Fokker orgel. Geopend (behalve maandag) van 11-15 uur, de eerste zondag van de maand van 13-15 uur. Vishal, Grote Markt: Tentoonstelling van hedendaagse Engelse typografie en boe ken. Dagelijks van 10-17 u. en 's zondags van 13-17 u. Tot 8 maart. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79 Tentoonstelling van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunst nijverheid. Dagelijks behalve maandag geopend van 1012.30 uur en van 13.30 17 uur, zon- en feestdagen van 14 17 uur. Huize Bloemenheuvel, Bloemendaalseweg, Overveen: Tentoonstelling van schilde rijen, aquarellen en tekeningen van Charles J. Kemper. Geopend op maan dag van 13-18 u.; dinsdag tot en met zaterdag van 9-18 u. Van 7 tot en met 28 maart. Kunstzaal Barteljoris", Barteljorisstraat no. 32: Tentoonstelling van werken van Charles J. Kemper. Geopend: maandag van 13 tot 18 u.; dinsdag tot en met zaterdag van 9 tot 18 u. Van 7 tot en met 28 maart. Marius Bauerlaan 7, Aerdenhout: Tentoon stelling van schilderijen van Hugo Land heer. Geopend op zaterdag van 14— 17 uur of na afspraak, tel. 43644. Wandelgangen Stadsschouwburg: Ter ge legenheid van zijn 80ste verjaardag ex poseert de etser Dirk Harting zijn wer ken in de wandelgangen en bovenfoyer. r.-K. Kathedrale Basiliek: Voor bezichti ging melden bij de portier. Grote of St Bavokerk, Oude Groenmarkt 23, te bezichtigen op werkdagen van 9-17 uur. Stadhuis: Te bezichtigen op werkdagen van 912.30 uur. Daarna melden bij de portier. Zaterdag gesloten. Zaterdag 7 maart. Kantine Sportveld Kle verlaan, 20 u.: Jongerensociëteit „Haar lem": Franse chansons door Jos van Stelten. Maandag 9 maart, Concertgebouw, 14 u.: Nederlandse Vereniging van Huisvrou wen: Voorlichtingsmiddag „Handig Huis houden". Maandag 9 maart, Concertgebouw, 20 u.: Nederl. Reisvereniging: propaganda- avond. Dinsdag 10 maart, restaurant Brinkmann, 20 u.: Humanistisch Verbond: dr. G. Soeters over „Een oude preek". Dinsdag 10 maart, Lorentz-lyceum. Sant poorterplein, 19.45 u.: Weer- en Sterre- kundige Kring: dr. A. Ollongren: „Drie dimensionale banen van sterren in het melkwegstelsel". Woensdag 11 maart, restaurant Brinkmann, 20 u.: Kon. Ned. Natuurhistorische Ver eniging: G. L. van Eyndhoven: „Biolo gische indrukken van een reis door de Verenigde Staten" Haarlemse Voorjaarsbeurs, Krelagehuis, Leidsevaart: Van 5 tot en met 13 maart Geopend van 10-17 en 19-23 u. Hildebrandzaal, zon- en feestdagen dansen van 20-23 uur, orkest: „The Sunbeams", o.l.v. R. van de Berg. ELIZABETH TAYLOR GESCHEIDEN Het huwelijk van Elizabeth Taylor en Eddie Fisher is donderdag door echt scheiding ontbonden. Hierdoor is de weg gebaand voor haar huwelijk met Richard Burton. HAARLEMMER EXPOSEERT IN BREUKELEN. De 29-jarige Haarlemse kunstenaar Herman Dootjes exposeert zaterdag en zondag aanstaande tekeningen en gouaches in kasteel Nijenrode te Breukelen, ter ge legenheid van een reünie van studenten van het daar gevestigde Nederlandse Op leidingsinstituut voor het Buitenland. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc.s. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte grammofoonmuziek. (Om 7.30 Van de voorpagina). 8.00 Nieuws en socialis tisch strijdlied. 8.18 Lichte grammofoon muziek. 8.30 Wegwijs: tips voor trips en vakantie. 8.40 Lichte grammofoonmuziek (verv.). 9.00 Loon naar werken, uitzending in samenwerking met het N.V.V. 9.10 Voor- r(ot)onde, gevarieerd programma. VPRO: 9.40 Bijbelse miniaturen, lezing. 9.55 Als het kind maar een naam heeft, praatje. VARA: 10.00 Buitenlands weekoverzicht. 10.15 Rotonde, gevarieerd programma. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Tussen start en finish sportnieuws. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Lich te grammofoonmuziek voor teenagers. 14.10 Programma voor twintigers. 14.45 Artistie ke Staalkaart. 15.15 Radio jazzclub. 15.45 Het gaat de verkeerde kant uit!, lezing. 16.00 Omroeporkest, groot omroepkoor en soliste: operamuziek. In de pauze pl.m. 16.50-17.50 Boekenwijsheid. 18.00 Nieuws en commentaar op het nieuws. 18.20 Zang en lichte muziek. 18.30 Muziekkiosk. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Radioraad. 20.00 Nieuws. 20.05 VARA's Bekercompetitie. 21.00 Socialistisch commentaar. 21.15 Ka priolen: liedjes, cabaretliedjes en parodie- tjes. 21.45 Lichte grammofoonmuziek. 22.00 Langs vergeten wegen, hoorspel. 22.50 Ba bysitten. 23.20 Licht instrumentaal trio met zangsoliste. 23.40 Lichte grammo foonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Orkestmuziek. 12.30 Licht programma. 12.55 Programmaover zicht. 13.00 Nieuws en weerbericht. 13.20 Hitparade. 14.00 Nieuws. 14.03 Voor de jeugd. 14.20 Filmmuziek. 15.00 Nieuws. 15.03 Hoorspel. 16.21 Belgische muziek. 17.00 Nieuws en weerbericht. 17.15 Ad te levavi, liturgische zangen. 17.25 Ama teurkoren. 17.45 Engelse les. 18.00 Nieuws. VOOR VRIJDAG VARA: 19.30 Vogeleiland, filmreportage. NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Voorstelling: spectacle- coupé. 21.40 Reactie op reacties. 21.45 Zo is het toevallig ook nog eens een keer. NTS: 22.30-22.35 Journaal. Experimentele uitzendingen op het twee de net (knaal 27). NTS: 20.20-22.20 Die Du- barry, opera (een opname van de Duitse televisie). VOOR ZATERDAG KRO: 15.00 De avonturen van Cristobal, t.v.-film. 15.25 Licht in de Sierra, filmim pressie van het Spaanse land. 15.40 De gro te vlucht, documentaire film. 16.10 Huis, thuis, wonen. 17.00-17.45 Voor de kinderen. 19.30 De avonturen van Ivanhoe, t.v.-film (dl. 28). NTS: 20.00 Journaal en weerover- zicht. KRO: 20.20 Brandpunt. 21.00 Johnny Kraaykamp-show. 21.40 De brief van For- tunata, t.v.-spel. 22.15 Gehuwd en onge huwd. NTS: 22.40-22.45 Journaal. Experimentele uitzendingen op het twee de net (kanaal 27). NTS: 20.00-22.00 Recht streekse reportage van een internationaal zwemtoernooi te Bremen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 9