Zaterdag 6 juni genoemd als de huwelijksdatum Halve hofrouw HET WEER PTT voor een ton opgelicht Stichting v.d. Arbeid verwerpt dispensatieverzoek van reders Geen CAO voor de bouw Hogere prijzen van Hoogovens LANCÓME Rouw in Athene Prinses Irene trouwt op Soestdijk Storm in EMS over verkoop van het Doelenhotel Massa-ontslag in Appingedam Perzische regering afgetreden Nu zwarte lonen in Scheveningen Prestatiebeloning bleek struikelblok Koning Paul wordt 12 maart begraven GHRISTIAANSE 49e JAARGANG NUMMER 105 ZATERDAG 7 MAART 1964 BRUYNZEELKEUKENS voor huidverzorging en make-np 'ums N.V. CARROSSERIEFABRIEK UITDEUKEN - REPAREREN 'efore you üulj'. LAMSVACHTJASSEN Schraal weer Valse postwissels op zestig postkantoren uitbetaald STORMVOGELS 1-N.A.S. 1 HOOFDTERREIN SPORTPARK SCHOONENBERG EZF" D0UCHEBAKKEN HANG- EN LEGKASTEN ZAANLANDSCHE HOUTHANDEL COIFFURES DE VRIES DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING cüLÜT"! UB* Het woord is aan Oe Thant in moeilijkheden pagina 3 Zwarte sneeuw in Amsterdam pagina 5 Knipselkrant pagina 5 In de krant van heden Er is nog geen nauwkeurige datum vastgesteld voor het huwelijk van prinses Irene met don Carlos tijdens het overleg tussen het Nederlandse koninklijke paar en de inmiddels weer naar Frankrijk ver trokken familie De Bourbon Parma. Aan genomen kan worden, zo vernemen wij van de Rijksvoorlichtingsdienst, dat het huwelijk zal worden gesloten tussen de pinksterdagen en het begin van juli. De gedachten gaan uit, zo vernemen wjj verder, naar een burgerlijke huwelijksvol trekking op paleis Soestdijk en een kerke lijke huwelijkssluiting in een kerk in de omgeving van Soestdijk. Welke kerk dat zou zijn is echter nog niet vastgesteld. De voorgenomen reis in de eerste helft van april van koningin Juliana en prins Bernhard naar Mexico, de nationale feest en gedenkdagen, de pinksterviering en de NAVO-conferentie leverden een aantal praktische bezwaren op tegen een huwe- De grootmeester van het huis van de koningin heeft medegedeeld, dat het hof, ingevolge de bevelen van de koningin, we gens het overlijden van koning Paul I van Griekenland veertien dagen halve rouw zal aannemen, ingaande 7 maart 1964. De minister-president, mr. V. G. M. Ma- rijnen, heeft namens het Nederlandse ka binet een telegram van rouwbeklag gezon den aan de Griekse premier, de heer G. Papandreou. De minister van Buitenland se Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft een telegram aan zijn Griekse ambtgenoot, minister S. Costopoulos, gestuurd. Lange Herenstr. 36-38 - Haarlem Telefoon 14371 BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Droog weer met opklaringen maar ook plaatselijk wolkenvel den. Matige, af en toe nog vrij krachtige wind tussen noordoost en oost. In de nacht en vroege ochtend plaatselijk matige vorst, midden op de dag temperaturen om het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee. lijksvoltrekking voor Pinksteren, zo zei ons de zegsman van de rijksvoorlichtings dienst. Nader vernemen wij, dat zaterdag 6 juni ernstig als huwelijksdatum wordt overwogen. In de onmiddellijke omgeving van pa leis Soestdijk komen drie kerken in aan merking. Op vijfhonderd meter afstand van het paleis ligt de kerk van de paro chie Maria Onbevlekt Ontvangen naast de kapel van huize Nieuw Mariënburg, in welke kapel prinses Armgard en prin ses Irene ter kerke zijn gegaan. Deze kerk telt zeshonderd zitplaatsen. In Baarn zijn twee kerken. In één er van, de kerk van de Sint Nicolaas-paro- chie, is prinses Irene sinds kort inge schreven als parochiaan. In deze kerk In de maand januari zijn bij een aan tal Nederlandse postkantoren vervalste uit Duitsland afkomstige postwissels uit betaald, zo heeft de postale recherche nu bekendgemaakt. Van de dader(s) ont breekt tot nu toe ieder spoor. Waar schijnlijk is dit de grootste lekenoplich- ting van het staatsbedrijf van de P.T.T. in de geschiedenis. Met een even een voudige als geraffineerde truc is de P.T.T. in één maand voor hoogstwaar schijnlijk honderdduizend gulden op gelicht. De onbekende heeft Duitse postwissels vervalst. Hij vulde een bedrag aan Duitse marken in, dat aan tegenwaarde Neder lands geld de tweehonderd gulden nooit te boven ging. In januari reisde hij zestig postkantoren af en legitimeerde zich daar met een ANWB-kaart of een spoorwegabonnement. De rechercheurs hebben een vaag signale ment van de dader, wiens truc bij routine controle in begin februari is ontdekt. Op de honderden postwissels zijn alle punten als datumstempels, kantoorstem pels en handtekeningen perfect vervalst. Geen enkele loketambtenaar koesterde arg waan. Het vreemde is, dat de man niet meer opduikt nu zijn vervalsingen zijn ontdekt. Bezoekt u a.s. zondag 8 maart de belang rijke wedstrijd Resp. de no's 1 en 2 op de ranglijst. Deze wedstrijd zal worden gespeeld op Aanvang 14.30 uur. Prijzen der plaatsen: Hoofdtribune 1.00; staanplaatsen 50 ct.; jongensplaatsen 25 ct. woonde de prinses twee jaar geleden een nachtmis op Kerstmis bij. De parochieherder, pastoor I. Kaasga ren, zei ons gisteravond nog geen be richt te hebben ontvangen dat het hu welijk in zijn kerk zou worden ingeze gend. Hij vond het niet onlogisch dat de prinses in haar eigen parochiekerk zou trouwen. De kerk bevat ruim duizend zit plaatsen en is zestig jaar geleden gesticht door wijlen pastoor P. Kok. De Sint Ni- colaaskerk is in ons land bekend doordat vandaar uit vele malen hoogmissen en lij densmeditaties via de radio zijn uitgezon den. De andere kerk in Baarn is het vorig jaar gereed gekomen. Het is een ultra modern gebouw, waarin 550 zitplaatsen zijn. De pastoor hiervan, pastoor S. Vis ser, had gisteravond geen enkele aanwij zing dat het huwelijk van de prinses in zijn kerk zou worden ingezegend. Indien er op meer dan diïizend gasten en belangstellenden wordt gerekend is geen van de drie kerkgebouwen in de omge ving van het paleis geschikt voor deze huwelijksinzegening. Dan zal men onge twijfeld het oog richten op de grote Sint Vituskerk te Hilversum. In de top van de E.M.S. is een storm ontstaan over de verkoop van het Amster damse Doelenhotel aan de heer M. Ca- ranza. Dit hotel en enkele zeer prijzige winkelpanden in de Amsterdamse Kalver- straat die ook aan Caranza zijn verkocht stonden voor veel lager geboekt dan het bedrag waarvoor ze verkocht zijn. Bij de verkoop zijn dus enorme boekwinsten ge maakt die bij de fiscus belast zijn voor 43 percent. Bij Zwolsman is het gewoonte dergelijke winsten te verrekenen met oude verliezen van andere maatschappijen die het con cern daartoe opkoopt. Dit keer schijnt men vergeten te zijn het trucje toe te passen met het gevolg, dat er een belastingschuld van enkele miljoenen is ontstaan. Dit is geheel in strijd met het beleid van de E.M.S. Daarover is het gisteren in het bestuur tot meningsverschillen ge komen. Zelfs zouden enkele topfunctiona rissen van E.M.S. willen proberen de heer Caranza te verzoeken de verkoop onge daan te maken. De E.M.S. zou dan de te verkopen panden eerst intern willen ver handelen en voor de boekwaarde verkopen aan een van de maatschappijen van het eigen concern, die een fiscaal verreken baar verlies heeft. Daarna zouden de pan den pas voor verkoop aan derden in aan merking komen. ALLE ONDERDELEN APART VERKRIJGBAAR OOK GESCHIKT VOOR KLEIN-BEHUISDEN SHOWROOM: WIJK AAN ZEEÉRWEG 9 TELEFOON 02550-7593 IJMUIDEN Vierendertig personeelsleden van de in financiële moeilijkheden verkerende n.v. Groninger Scheepsbouw- en Handelsonder neming te Appingedam hebben gistermid dag plotseling de mededeling ontvangen, dat ze met ingang van heden zijn ont slagen. Slechts aan de vier leidinggevende functionarissen van het bedrijf is nog geen ontslag aangezegd. Bij beschikking van de arrondissements rechtbank te Groningen is aan de onder neming voorlopig surseance van betaling verleend. De ontslagen werknemers zullen bij het zoeken van werk waarschijnlijk geen grote moeilijkheden ondervinden, om dat in de omgeving van Appingedam en Delfzijl grote behoefte bestaat aan vak lieden uit de metaalsector. TEHERAN (AFP) De Perzische rege ring onder leiding van premier Assadollah Alam is afgetreden. Men verwacht dat Ali Mansoer een nieuwe regering zal vormen. Ali Mansoer is secretaris-generaal van de partij „Nieuw-Perzië", die de steun van de meerderheid in het parlement heeft. De Stichting van de Arbeid heeft be sloten het dispensatieverzoek van de re dersvereniging voor de Nederlandse zee visserij d.d. 27 februari 1964 niet in be handeling te nemen, omdat het in strijd wordt geacht met de in Nederland gelden de orde. De redersvereniging had haar dispensa tieverzoek gedaan om de werknemers in de visserij een loon van 125 per week te kunnen garanderen en afrekenen per reis mogelijk te maken. Deze voorwaarden, ge- eist door de stakende vissers, kwamen niet voor in de C.A.O., waarover de re dersvereniging en de erkende vakbonden in het begin van dit jaar overeenstemming hadden bereikt. Het beraad in de Stichting van de Arbeid is gevoerd op verzoek van de drie vakcentrales. Volgens de heer De Boon van de Centra le van Zeevarenden ter koopvaardij en vis serij zullen de reders nu wel moeten in trekken wat ze beloofd hebben. Door de hun door de erkende werknemersbonden aangeboden vrijheid niet te aanvaarden deze hebben zich immers bereid ver klaard de reders van hun uit de C.A.O. Het overleg over de nieuwe collec tieve arbeidsovereenkomst voor de bouw is gisteren met veel strubbelingen ver lopen. Na een dag van druk vergaderen is de feitelijke situatie op liet ogenblik dat die nieuwe C.A.O. die voor 250.000 arbeiders in de 18 a 19.000 bouwbedrij ven in ons land een aanzienlijke loons verhoging moet brengen, nog niet is goedgekeurd. Dat het beraad binnen de Stichting van den Arbeid niet bijzonder vlot zou verlo pen kon eigenlijk al worden afgeleid uit het vooroverleg dat op het laatste mo ment plaats vond. Donderdag nog verga derde het Centraal Sociaal Werkgevers verbond en zelfs gistermorgen, voordat om tien uur het beraad in de Stichting begon, vond nog vooroverleg plaats tus sen de drie vakcentrales. Een aanwijzing dat in de Stichting het beraad niet van een leien dakje ging was het feit dat het om kwart voor twaalf geschorst werd om de vertegenwoordigers van de werkgeve- vers gelegenheid te geven tot onderling overleg. Veel optimistischer was ineens echter de stemming toen, nadat het hervatte beraad beëindigd was, van de kant van de Stich ting werd meegedeeld dat ze bereid was de nieuwe C.A.O. in hoofdzaak goed te keuren. Wel, zo werd gezegd zou de loon- commissie van de Stichting nog nader moeten overleggen met partijen over het systeem van prestatiebeloning en de leef tijd waarop het zogenaamde volwassen loon wordt bereikt, maar het zag er toch niet naar uit dat de arbeidsovereenkomst daar nog over zou struikelen. Ook al omdat het bestuur van de Stich ting van den Arbeid de looncommissie ge machtigd had de C.A.O. onmiddellijk goed te keuren als bij het nadere overleg over eenstemming werd bereikt, leek het er sterk op dat de nieuwe arbeidsovereen komst vandaag nog een feit zou worden, temeer daar het college van Rijksbemid delaars te kennen had gegeven zich met deze procedure te kunnen verenigen. Het liep echter anders. De looncommis sie en partijen hebben elkaar gisteren niet gevonden. Met name het punt van de pres tatiebeloning is het struikelblok gebleken. Die prestatiebeloning kan het is bekend in de nieuwe C.A.O. uitlopen tot 35 per cent maximaal. Werkgevers en werkne mers in de bouw waren overeengekomen dat indien bij een werk de prestatiebe loning het percentage van 30 gehaald zou worden, zulks gemeld diende te worden aan een door beide partijen in het leven te roepen bureau. Indien de zaak „gezond" zou zijn bevon den zou dat bureau toestemming geven „door te lopen" naar 35 percent presta tiebeloning. Het standpunt waaraan de looncommissie van de Stichting heeft vastgehouden is, dat de „meldingsplicht" moet komen te liggen bij 25 percent. Werkgevers en werknemers vonden dit on aanvaardbaar en dus heeft de looncom missie de nieuwe C.A.O. nog niet kunnen goedkeuren. slaan hebben ze aan de bestaands voortvloeiende verplichtingen te ont- C.A.O. vastgehouden. Veel gevaar voor een hernieuwde sta king zag de heer De Boon niet: de vis sers zitten op zee, de besommingen zijn behoorlijk. De materiële consequenties van de door de stichting genomen beslissing zijn uiterst gering. Het gaat om slechts een paar tientjes per jaar, maar de vak centrales ging het om de principiële kant van de zaak. De heer Koning van de bedrijfsorganisa tie voor zeevarenden gaf als commen taar, dat de beslissing van de stichting tot zwarte lonen zal kunnen leiden en zei overtuigd te zijn, dat bij reders, die het garantieloon van 125.- niet betalen, „de boel weer plat zal gaan". Volgens hem zouden de opvarenden daar zelf voor zor gen. Hoogovens heeft, in aansluiting op recente prijsverhogingen van Belgische staalproducenten, besloten voor nieuwe bestellingen de basisprijzen voor middel- dikke en dikke platen te verhogen met 40 per 1000 kg. Deze verhoging geldt zowel voor SM- als niet-SM-kwaliteit. De prijs verhoging voor de scheepsplaten varieert al naar gelang van de kwaliteit van 20 tot 40 per 1000 kg. Met deze verhogingen worden de prijs verlagingen, die in 1963 hebben plaats gevonden, nagenoeg gecompenseerd. De nieuwe prijzen liggen nog beneden de prijzen die golden per eind 1960. De verhoging van de invoerrechten, die enkele weken geleden voor verschillende walserij- produkten heeft plaats gehad, geldt niet voor de bovengenoemde platen, omdat de invoerrechten van deze platen in de Benelux en GATT-verband zijn gecon solideerd. depositaire: Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I 1 T 1 IP f 1 T TT 1T\ "f" Verschijnt dagelijks beh op zon-en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 o. L \JL 111 Abonnement per week ?5 ^per kwartaal Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519, 9,75, franco per post 10,25. Losse Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Bryan: Ik heb geen mensen nodig, die voor hun vaderland sterven; ik heb mensen nodig, die voor hun vaderland leven. ATHENE (Reuter, AFP en AP). Ko ning Paul van Griekenland, die gisteren op 62-jarige leeftijd is overleden, zal don derdag worden begraven. Het stoffelijk overschot is vandaag naar het koninklijk paleis vervoerd en zal maandag naar de Grieks-orthodoxe kathedraal van Athene worden gebracht waar het tot de begrafe nis opgebaard zal blijven. De vorst is op gevolgd door zijn 23-jarige zoon Konstan- tjjn, die verloofd is met de 17-jarige Deense prinses Anne-Marie Zij worden begin volgend jaar het jongste koninklijke paar ter wereld. Boven Athene wappert de nationale vlag halfstok. Op de achtergrond de Acropolis. Na het bekendworden van het over lijden van koning Paul draaiden de „Evzonen", de paleiswachten voor het koninklijk paleis in Athene, hun ge weren ondersteboven ten teken van rouw. Zij zullen hun wapen met de tromp naar beneden houden tot na de begrafenis van de vorst. In een radiotoespraak zei koning Con stants n: „Ik volg mijn vader op de troon op met de belofte diens voorbeeld te zullen volgen en mijn plicht te doen, daarbij ge ïnspireerd door zijn verdiensten". Intussen werd er voor een groot deel ge ïmproviseerd bij de wijze waarop het volk in kennis werd gesteld van de eedafleg ging van de nieuwe koning. Anderhalf uur lang kondigde de radio tussen flarden se rieuze muziek door aan, dat de eedsafleg ging zou worden uitgezonden, totdat werd meegedeeld dat zij reeds een uur tevoren in besloten kring was geschied. Waar schijnlijk speelde de voor Griekenland moeilijke kwestie of de jonge vorst Kon- stantijn II of de XIII gaat heten, daarbij een rol. Laatstgenoemd rangnummer is een onvriendelijke daad tegenover Turkije. Met dat nummer zou Konstantijn de pre tenties overnemen van de oude Byzantijnse keizers van die naam, terwijl Byzantium in de loop der eeuwen een Turkse stad is geworden, die Istanboel heet. Kroonprinses wordt nu Irene, Konstan- tijns jongste zuster. Tweede in de rang orde voor opvolging wordt zijn oom Pe tros, die echter een morganatisch huwelijk heeft gesloten. Royalisten en republikeinen bespreken met gelijke interesse hoeveel ge kroonde en ongekroonde staatshoofden er op de begrafenis zullen komen. Van presi dent De Gaulle en president Makarios is men reeds vrij zéker, wat mede van belang kan zijn voor de kwestie-Cyprus. De nieuwe koning, blakend van jeugd, gezondheid en sportiviteit, aldus het mani fest van premier Papandreou, aanvaardt nu zijn verre van benijdenswaardige taak. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 5 Beeldverhalen 2, 21 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Knipselkrant 5 Buitenlands nieuws 3, 5 Luidsprekers 6 Uit stad en omgeving7, 9 Kerkdiensten 9 Films 9 In de Vishal en op zee9 Scheepsberichten 11 Economisch nieuws11 Feuilleton 21 Radio en t.v19 Beurs 11 Effecten en Geldmarkt 11 Erbij 13 t/m 24 Kunst 19 Sport 23 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbif'

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1