Chauffeur veroorzaakte dood van acht scholieren in Borger AGENDA 3 Middenstand tegen opheffing van verticale prijsbinding HUMPIETUMPIE Vier doden in het verkeer POLLE, PELLI EN PINGO d en H O O RTO E STELLE N BONTEKOE - Heemstede - Spoorplein 4 Man gewond bij een natrium-explosie Jaar geëist voor Asser rechtbank BEVAN heeft veel critiek op auto rijexamen Frans eredoctoraat voor J. Renaud P0TTER'S|fgl§ „LINIA Apeldoorn krijgt drie tunnels Professor dr. Vlekke in Brussel onderscheiden Twee jaar geëist wegens messteek Aanhoudend koud ZATERDAG 7 MAART 1964 1 *V 2 Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk ZIEKENFONDSBIJDRAGE Internationaal wegvervoer wil van de dubbele belasting af Beoordelingsnorm schriftelijk rijexamen is verhoogd Se es Om een hoeveelheid witte kalk, die al enkele jaren bewaard werd te verdunnen goot vrijdagmiddag de bejaarde heer J. J. de Jong uit Rotterdam wat water In de emmer. Meteen ontstond een ontploffing, die de heer De Jong aan het gezicht ver wondde, een ruit aan diggelen sloeg en de stukken plafond omlaag deed komen. Bij onderzoek bleek dat de emmer geen witkalk maar een natriumverbinding be vatte. De verfhandelaar, bij wie de heer De Jong beweerde dit gevaarlijke goedje gekocht te hebben, wijst die mogelijkheid beslist van de hand. De heer De Jong is naar het ziekenhuis vervoerd, waar la ter ook zijn vrouw wegens brandwonden werd behandeld- Gisteren heeft de Asser rechtbank, ge presideerd door mr. A. Murman, zich beziggehouden met het ernstige verkeers ongeval, dat op 4 november van het vorig jaar naby Borger is geschied. Acht leer lingen van de christelijke kweekschool te Groningen, die samen met 'n aantal mede scholieren in busjes op weg waren naar Emmen, zijn hierbij omgekomen. Het voorste busje van de vier reed zich daar in dichte mist op een vrachtauto tot een huiveringwekkend wrak. Drie van de tien inzittenden werden eruit geslingerd. Zes kwekelingen waren op slag dood, twee anderen overleden slechts korte tijd later. c Concertgebouw, vandaag 20 u.: Concert door het Amadeus Kwartet (Haarlems Comité voor de Kamermuziek). Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: De Haagsche Comedie met „Tot elke prijs" van David Turner. M.m.v. Bob de Lange, Georgette Hagendoorn, Bas ten Batenburg, Trins Snijders, Jan van Ees, Paula Petri, Guido de Moor, Annie Leenders e.a. Zon dag 20 u.: De Haagsche Comedie met „De Maxibulen" van Marcel Aymé. M.m.v. Bob de Lange, Myra Ward, Do van Stek, Eric van Ingen, Bas ten Batenburg e.v.a. Maandag 19.30 u.: Demonstraties voor dracht, dans en toneel (Interscholair Co mité). Bakenesserkerk (Bakenessergracht), zon dag 19.45 u.: Dienst m.m.v. het Haarlems Bach Ensemble o.l.v. George Robert. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 en 20 u.: „West-Side- story", 14 j. Frans Hals, 19 en 21.15 u. en zondag ook 14 en 16.30 u.: „En schiep de vrouw", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u. en zondag ook 16.15 u.: „De man met de wassen beelden", 18 j. Vandaag 23.30 u.: „Te heet om aan te pakken", 18 j. Zondag llu.: „The flute and the arrow", a.l. Luxor, 14, 19 en 21.15 u. en zondag ook 16.15 u.: „Mr. Stanislas geheim agent", 14 j. Minerva, vandaag en zondag 19 en 21.15 u.: „Wedren met de ooievaar", 14 j. Zon dag 14 en 16.15 u.: „Gezworen kameraden", a.l. Maandag 20 u.: „Eva", 18 j. Rembrandt, 14 en 20 u.: „Irma la Douce", 18 j. Zondag 11 u.: „Nepal, troon der goden", a.l. Roxy, vandaag 14.30, 19 en 21.15 u. en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Piraten van het recht", 14 j. Van maandag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „Karima en de ge maskerde ridder', 18 j. Studio, vandaag 14.15, 19 en 21.15 u. en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Een bed voor twee", 18 j. Zondag 11 u.: „Via Mala", 18 j. Monopole (Zandvoort), vandaag en za terdag 20 u.: „Girls, girls, girls", 14 j. Zondag 14.30 u.: „Tarzan's verborgen schat", a.l. Van maandag tot en met woensdag geen filmvoorstellingen. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks geopend van 10-17 uur en zon- en feest dagen van 13-17 uur Renaissance-zaal: „Perzische miniaturen". Tot 15 april. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat- Nieuwe Kerksplein) Tentoonstelling van tekeningen van Frieda Holleman. Tot en met 31 maart. Dagelijks geopend van 10-18 uur en van 20-24 uur. 's Zaterdags en zon dags van 10-18 uur en van 20-21 uur. Dagelijks grammofoonplatenconcert van 20-21 uur: Jean Baptiste Bréval. Vishal (Grote Markt): Tentoonstelling „Hedendaagse Engelse typografie en boe ken". Tot 8 maart. Dagelijks van 10-17 u. en 's zondags van 13-17 uur. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Eerste etage: Tentoonstelling „5 tot 500"; Bootzaal: „100 Ambachten" van Jan Luyken. Dagelijks geopend van 10-20 uur. Klassiek grammofoonplatenconcert van 20-23.30 u. Woonhuis Van Looy (ingang KI. Hout weg 103): Geopend donderdags van 10- 12.30 en van 13.30-17 u. Zon- en feestdagen van 14-17 uur. Museum „Huis Van Looy" (ing. Kamper laan): Interscholair Jeugdtoemooi: ten toonstelling van tekeningen, foto's, hand werken en handenarbeid. Dagelijks van 9-13 en 14-17 u., woensdag- en vrijdag avond ook van 20-22 u., en zondag van 14-17 u. Tot en met 22 maart. Kunstzaal Barteljoris: Tentoonstelling van werken van C. J- Kemper. Geopend op maandag van 1318 u. Dinsdag tot en met zondag van 918 u. Tot en met 28 maart. Teylers Museum (Spaame 16): Tentoon stelling van tekeningen van de Hollandse, Italiaanse en Franse school uit de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 11-15 uur en de eerste zondag van de maand van 13-15 u. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Oude religieuze kunst, schilderijen, mid deleeuwse beeldhouwwerken, handschrif ten en kunstnijverheid Dagelijks (behalve maandag) geopend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. Zon- en feestdagen van 14 tot 17 uur. Huize Bloemenheuvel (Bloemendaalse- weg, Overveen): Tentoonstelling van wer ken van Dirk Breed. Van 8 tot 28 maart. Dagelijks geopend van 1017 u. en zondag van 1417 u. DIVERSEN Café-chantant „Adam en Eva", Raam- vest. Cabaret ..'t Is Zonde", door Frans en Fiet Koster, Carry Tefsen, Cees van Ooyen en Enrico Neckheim (piano). Dagelijks ge opend (behalve maandag en dinsdag) van 20 uur af: Cabaret van 21-23.15 uur. Krelagehuis (Leidsevaart), Haarlemse Voorjaarsbeurs. Geopend van 10 tot 17 u. en 19 tot 23 u. Tot 14 maart. Waag-Taveeme. Iedere vrijdag, zaterdag en zondag van 201 u. het programma „Wiedewagen" van Cobi Schr^yer en Ron nie Potsdammer. Vanavond m.m.v. Pete Seeger. Minerva Theater, vandaag 14 u.: Circus Elleboog (t.b.v. voogdijver. „Tot Steun"). (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 6 maart). ZATERDAG 7 MAART City, 19 en 21.15 uur: „Liefde op staats- bevel". Stadsschouwburg, 20 uur: „Constantijn de Grote''. Gebouw Snelliusstraat 41, 20 uur: Dans avond „Criterion", met muziek van „The Silver Kings". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. ZONDAG 8 MAART City, 14.30 uur: „De zoon van de rode piraat"; 19 en 21.15 uur: „Liefde op staats- bevel". Stadsschouwburg, 15 uur: „Soldaten in nylon"; 20 uur: „Constantijn de Grote''. MAANDAG 9 MAART City, 20 uur: „Liefde op staatsbevel". Stadsschouwburg, 20 uur: Blaaser en Boskamp spelen „Potasch en Perlemoer in conserven" voor lezers van de „IJmuider Courant". Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur; filiaal Velsen-Noord: 14 tot 17 uur; filiaal Santpoort: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur (ook voor r.k.-bibliotheek). R. K. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 uur; parochiezaal, Venusstraat: 15 tot 18 en 19 tot 21 uur; Jozefhuis, Velsen- Noord: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur. Cultureel Centrum, 20 u.: P. W. Poste- ma spreekt voor N.V.V. en B.B.IJ. over „Pierenbouw in IJmuiden"; 20 uur: Jaar vergadering V.A.R.A., afd. IJmuiden. ZATERDAG 7 MAART Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Mo gen wij zwijgen?"; 23.30 u.: „Iwo Jima". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Zorro blijft Zorro". W.B. Theater, 20 u.: „In het vuur van de Strijd". ZONDAG 8 MAART Kennemer Theater, 14.30 u.: „De dood van een bandiet"; 16.30, 19 en 21.15 u.: „Mogen wij zwijgen?" Luxor Theater, 14.30 u.: „Zorro blijft Zorro"; 16.30, 19 en 21.15 u.: „Zorro blijft Zorro". W.B. Theater, 14.30 u.: „Het purperen masker"; 16.30 en 20 u.: „De tijger van Eschnapur". MAANDAG 9 MAART Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Mo gen wij zwijgen?" Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Zorro blijft Zorro". W.B. Theater, 20 u.: „De tijger van Esch napur". Tegen de vierentwintigjarige chauffeur uit Eerbeek, die aan de aanrijding schuldig zou zijn, eiste de officier van Justitie de maximum straf: een jaar gevangenisstraf, met als bijkomende straf drie jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid. Volgens de tenlastelegging zou de chauf feur tijdens plaatselijk zeer dichte mist een voor hem liggende auto hebben willen in halen. Hij kwam daarbij op de linker weg helft en botste toen tegen het busje. Vijf getuigen waren gedagvaard, waar onder één van de twee overlevenden uit het rampbusje, de negentienjarige Hiske Koksma, die zich nu nog steeds op kruk ken moet voortbewegen. De officier van Justitie, mr. C. M. baron van Dedem, noemde dit het meest ver schrikkelijke ongeluk uit zijn loopbaan. Hij vond dat de chauffeur van de vrachtauto een te groot risico had genomen en achtte geen verzachtende omstandigheden aan wezig. De raadsman van verdachte, mr. Van der Hout uit Amsterdam, vroeg om clementie. De Belangenvereniging Autorijschool houders Nederland (BEVAN) heeft een rapport aan de minister van Verkeer en Waterstaat en van Onderwijs en aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer gezonden, waarin zij stelling neemt tegen het VAMOR-diploma, dat zij beschouwt als een poging om de positie van de FNOP, BBN, BOVAG en ABAN veilig te stellen. Dat het diploma voordelen zou opleveren wordt ontkend. Ook heeft de BEVAN veel critiek op de gang van zaken bij het Cen traal Bureau voor de Afgifte van Rijvaar digheidsbewijzen. Het zou van belang zijn als de heer H. M. W. Westerlaken zijn post als directeur ter beschikking zou stellen, aldus het rapport. Tegen het rij-examen heeft de BEVAN ook overwegende be zwaren omdat de kandidaten worden ge ëxamineerd onder verschillende omstan digheden, omdat één man het examen afneemt en omdat het praktische gedeelte te kort is. De BEVAN noemt het theore tische schriftelijke gedeelte een farce. Zij pleit ervoor de invloed van de rij-instruc teur op het examen te vergroten door de examinator kennis te laten nemen van rapporten over de leerling die door de in structeur zijn samengesteld. Tenslotte meent de BEVAN, dat het C.B.R. als parti culiere instelling moet verdwijnen en dat er op het rij schoolwezen volledig staats toezicht moet komen met onafhankelijke examinatoren. Wij kunnen u elk merk en type leveren en behandelen voor u uw U kunt tevens uw oude toestel inruilen. Bel ons of schrijf ons even voor het vrijblijvend geven van inlichtingen. (zijstraat van de Leidsevaartweg) Bus 3, halte station Heemstede telefoon 38099 De 43-jarige Nederlandse oudheidkundi ge Jacob Gerard Nicolaas Renaud uit Amersfoort heeft, als eerste Nederlander na de schilder S. Ruysdael in de zeven tiende eeuw, het eredoctoraat in de facul teit van de letteren van de universiteit te Caen in Normandië gekregen. De heer Renaud is wetenschappelijk hoofdambtenaar van de rijksdienst voor het oudheidkundig bodemonderzoek te Amersfoort. Zijn specialiteit is middel eeuwse archeologie. De wegvervoersorganisaties E. V. O., N.O.B.-Wegtransport en K.N.V.T.O. heb ben de staatssecretaris van Financiën gevraagd om restitutie van door de Ne derlandse internationale transportonderne mers dubbel betaalde belasting. De staatssecretaris wil geen regeling treffen om Nederlandse vrachtauto's, die een niet onbelangrijk deel van het jaar in het buitenland zijn, vrijstelling van mo torrijtuigenbelasting te verlenen voor de tijd dat zij in het buitenland verblijven. De staatssecretaris meent, dat zijn regeling in het buitenland tegenmaatregelen tegen de Nederlandse vervoerondernemers zou kun nen uitlokken. De vervoersorganisaties zeggen in hun brief, dat het verzoek om een restitutierege ling voor motorrijtuigenbelasting juist als reden heeft dat in de verschillende Euro pese landen soortgelijke en ook vele an- derssoortige beschermende maatregelen voor het eigen wegvervoer zijn getroffen. De Nederlandse internationale wegvervoer ders worden in die andere landen echter veelal aan hoge belastingen onderworpen hoewel Nederland geen belastingen heeft ten aanzien van buitenlandse vrachtwagen die van onze wegen gebruik maken. De Nederlandse transportondernemers vragen nu, dat zij, evenals hun buitenlandse col lega's, één en dezelfde belasting slechts één keer behoeven te betalen. mentholpeliets Te den hoest en Keelpij Uitwerking frappanti Staatssecretaris Bakker van Economi sche Zaken die de maatregelen tegen de verticale prijsbinding voorbereidt, wil een flink aantal bindende prijsafspraken tussen fabrikanten en detaillisten onver bindend verklaren. Hiermee is tien per cent van de omzet van de detailhandel in Nederland gemoeid. Behalve tegen de ze zogenoemde individuele verticale prijs binding in de elektrotechnische (radio, tv, stofzuigers, koelkasten, enz.) en cosmeti sche (schoonheidsmiddelen) branche, wil de staatssecretaris ook optreden tegen de vastgestelde prijzen van onder meer auto's en bromfietsen. De heer Bakker is voornemens de prij zen vrij te maken voor onderlinge con currentie in branches, waar de volgende driefactoren samengaan: verkoop van in overgrote mate prijsgebonden merkar tikelen; ruime winstmarges, die een prijs elasticiteit en daardoor een omzetvergro- ting mogelijk maken; „gedwongen" ser vice, waarvoor de klant betaalt zonder dat hij keus heeft tussen wel en geen service. 44-45. Hoe zijn jullie eigenlijk hier ge komenvroegen de sterremannetjes. Humpietumpie wees op z'n vliegtuigje. Daarmee, zei hij. Het was wel 'n heel eind vliegen. Ik wou Bertje de maan eens laten zien. Weet je, hij is nog een beetje ziek! Och! zeiden de sterremannetjes. Dat is jammer! Maar toen kwam één van de mannetjes naar voren. Zeg daar weet ik wel iets op! zei hij. We moeten met hem naar de Oude Wijze gaan, die kan hem vast wel beter maken! De staatssecretaris gaat dus de prijzen van de artikelen in die branches „los" ma ken, zodat de ondernemers zonder het ri sico van een proces of uitsluiting door de fabrikant, hun prijzen in de concurren tiestrijd kunnen verlagen. Natuurlijk zal hierdoor de service in een aantal geval len aan kwaliteit kunnen inboeten, maar de koper kan zelf beslissen of hij liever elders duurder en gedegener koopt. De bewindsman heeft zijn plannen gis teren in grote lijnen ontvouwd tijdens een gesprek met bestuursleden van de vier centrale middenstandsbonden. Deze bon den, die begin vorige maand van minister Andriessen de toezegging hadden gekre gen dat er met hen nader overleg zou worden gepleegd over de vraagstukken rondom de verticale prijsbinding, zijn over de wijze waarop men bij Economi sche Zaken over „overleg" denkt, weinig te spreken De Koninklijke Nederlandse Midden standsbond noemt de maatregelen, die de staatssecretaris van zins is te nemen, in strijd met het algemeen belang. De rege ring, aldus het bondsbestuur, gaat niet zorgvuldig te werk en draagt de zaak voor alsof verticale prijsbinding iets verwerpe lijks is. Ook bij de Nederlandse Katholieke Mid denstands Bond toont men grote veront waardiging over de aanpak van de verti cale prijsbinding. Wij hebben in Neder land contractvrijheid, zo wordt ook hier gesteld, en die vrijheid mag alleen wor den aangetast wanneer dit duidelijk in het algemeen belang is. De Christelijke Mid denstandsbond is evenzeer teleurgesteld door wat wordt gezien als een reactie van de regering op een overschatte politieke druk. Men voorspelt chaotische ontwikke lingen in de detailhandel en een sterke Het ziet er naar uit dat binnen betrek kelijk afzienbare tijd een oplossing zal ko men in het probleem, dat veroorzaakt wordt de spoorlijn Apeldoorn-Amersfoort. De spoorlijn snijdt namelijk het zuidelijk stadsdeel van Apeldoorn af van de rest van deze plaats, en vormt een voortdurend obstakel voor het verkeer. De dienst gemeentewerken van Apel doorn is nu met een plan gekomen dat bestaat uit de aanleg van drie tunnels on der de bestaande spoorlijn door. Met de bouw van de eerste tunnel, in de doorbraak van de Loolaan naar de Arnhemseweg, zal vermoedelijk reeds be gin volgend jaar Worden begonnen. Ver wacht wordt dat deze tunnel nog in 1967 klaar zal zijn. Het gehele project zal een bedrag van ruim tien miljoen vergen, het geen aanmerkelijk minder is dan voor gaande plannen. Er was namelijk ge dacht aan de verplaatsing van het station en de verlegging van de spoorbaan, waar mee een bedrag van meer dan 25 miljoen gulden zou zijn gemoeid. Het Centraal Bureau voor Afgifte van Rijvaardigheidsbewijzen heeft de beoorde lingsnorm voor het theoretisch examen verhoogd. Sinds het theoretisch examen niet meer mondeling maar schriftelijk wordt afgenomen is het percentage ge slaagden groter dan destijds bij de mon delinge examens. Van de zijde van de rij schoolhouders werd vernomen, dat de kan didaten zich minder in de theorie gingen verdiepen, hetgeen zijn weerslag ook had op het praktische gedeelte van het exa men. Besprekingen met de Commissie Overleg Autorijscholen heeft geleid tot verhoging van de beoordelingsnorm. De Leidsche hoogleraar prof. dr. B. H M. Vlekke is gisteren te Brussel onder scheiden. Tijdens een plechtige bijeen komt van het Belgische genootschap voor internationale zaken heeft de adjunct mi nister van Buitenlandse Zaken, Henri Fa- yat, prof. Vlekke het lint van comman deur van de Leopoldsorde omgehangen, na dat hij zijn verdiensten, onder andere als hoofdredacteur van de Internationale Spectator, in het licht had gesteld. De officier van justitie bij de rechtbank in Groningen heeft tegen een negentienja rige glasblazer uit Groningen twee jaar ge vangenisstraf geëist. Wegens het opzette lijk toebrengen van zwaar lichamelijk let sel aan de negentienjarige metselaar W. Drent, die door verdachte met een spring- mes in de buik werd gestoken. Het slacht offer, dat in de lever was geraakt, moest in het ziekenhuis worden geopereerd. neiging tot fusies, omdat binnen één bedrijf wel prijs voorschriften mogelijk zul len zijn, maar niet in combinaties van sa menwerkende winkeliers. De maatregelen tegen de prijsbinding worden gezien als een onrechtvaardig uit gedeelde klap op het hoofd van de twee honderdduizend detaillisten in Nederland, van wie 83 percent alleen of met huisge noten een zaak gaande houdt. Prijsdalingen door het verbod op ge dwongen vaste prijzen worden vooral ver wacht in de grote steden, door het con currerend optreden van „prijsboksers", die hoge omzetten moeten halen. In Schiedam is de zeven tien-jarige H. W. van Gils uit Rotterdam bij een inhaal manoeuvre met zijn bromfiets onder het achterwiel van een tankauto beklemd. Tijdens het vervoer naar het gemeen teziekenhuis in Schiedam is hij aan zijn verwondingen overleden. AtS IK Her KAM V--1 DRA66N BB6N6 PIT USBDOK eveM aan zeeaoe oeilll, IVAT IS DAT KOUD EN ZWAAR - DAT HAAL NOOIT De ZON ZAL we HEDP6N - DAN WORDT HET DICHTER i 1430-A. Op de Dongebrug te Geertruidenberg is gistermiddag de twaalf-jarige jongen Pe ter van Beek verongelukt, toen hij met zijn fiets voor het achterwiel van een vrachtauto viel. De jongen was op slag dood. Op de met halve bomen automatisch beveiligde spoorwegovergang te Schellui- nen bij Gorinchem is vrijdagavond om kwart over tien de 42-jarige stratenma ker A. C. Woudenberg uit Hardinxveld- Giessendam door een personentrein aan gereden. Hij was op slag dood. De man probeerde met zijn bromfiets tussen de halve bomen door te rijden, juist op het moment dat de trein uit Dordrecht pas seerde. Vrijdagavond omstreeks elf uur is op de rijksweg Utrecht-Arnhem ter hoogte van Driebergen een personenauto met vier inzittenden in volle vaart onder een trai ler met oplegger geschoven. De vier in zittenden, allen in Amsterdam wonende Surinamers, werden zeer ernstig gewond. Voor het leven van een van hen wordt ge vreesd. In het centraal ziekenhuis in Alkmaar is aan de gevolgen van een verkeersongeval overleden de 22-jarige veehouder J. G. Wa genaar uit Krabbendam (gemeente War- menhuizen). Donderdagavond was hij op de Westfriesedijk in zijn woonplaats toen hij met zijn bromfiets op de linkerweg helft terecht kwam, aangereden door een personenauto. 172 miljoen meer. De Tweede Ka mer is zonder hoofdelijke stemming akkoord gegaan met een verhoging van de begroting 1962 van het ministerie van O. K. en W. met 172 miljoen. De verhoging is vooral 't gevolg van salarisverhogingen bij instellingen welke door het ministerie van O. K. en W. worden gesubsidieerd. Geschenk. Ter gelegenheid van het 350-jarig bestaan van de rijksuniversiteit te Groningen is uit het noordelijk bedrijfs leven een comité gevormd, dat de univer siteit bij de lustrumviering in juni een fonds van 200.000 wil schenken voor ini tiatieven en acties op wetenschappelijk ge bied, die ook voor het bedrijfsleven van waarde zijn. Ontsnapten gepakt. De twee jongens, die negen maanden geleden uit de tucht school in Breda ontsnapten en na een zwerftocht in gestolen auto's in Zwitser land werden gearresteerd maar in Breda opnieuw de benen namen, zijn gepakt. Eén van hen was nog in Breda, de andere werd bij zijn zuster in Den Haag aan gehouden. De „Ruys" terug. Maandagmorgen wordt de „Willem Ruys" van zijn 23ste reis om de wereld in Rotterdam terugver wacht. Het schip vervoerde op deze reis ongeveer 2200 passagiers. De ontscheping van de bijna 275 voor Rotterdam bestemde passagiers begint maandagmorgen om half negen. Tegen verkeerd verkeer. Maandag begint de Haagse politie een actie tegen overtreders van de wacht- en stopver boden. Er is reeds een actie gaande tegen het door een stoplicht rijden, met in twee en een halve week meer dan duizend be keuringen. Vorige maand kwamen twee personen om het leven bij ongelukken nadat een stoplicht was genegeerd. Er komt ook nog een actie tegen overtreders van de maximumsnelheid. Het K.N.M.I. deelt mee: Een gordel van hogedrukgebieden blijft zich nog steeds uitstrekken van Zuid-Rus land via Zuid-Scandinaviè en Schotland tot ver op de oceaan. Aan de zuidzijde hiervan voeren oostelijke winden koude lucht naar 't westen, waarin afgelopen nacht de tem peraturen in het algemeen weer enige gra den lager waren dan in de vorige nacht. Uit Oost-Polen werd twintig graden vorst gemeld, uit de omgeving van Berlijn tien graden en uit het oosten van ons land vijf tot zeven graden. De koude is over Frank rijk ook doorgedrongen tot in Noord-Span- je waar het plaatselijk drie tot vijf graden vroor. Ook de komende 24 uur zullen mati ge, af en toe nog vrij krachtige oostelijke winden koude en droge lucht blijven aan- voren. In de nacht en vroege ochtend zal er plaatselijk weer matige vorst voorko men, terwijl de temperaturen midden op de dag bij overwegend zonnig weer in het algemeen wel iets minder laag zullen zijn dan vandaag, maar toch maar weinig bo ven het vriespunt zullen komen. WEERRAPPORTEN 00 Maximum-temperaturen c d binnen- en buitenland "o'-S u A G SS *p* SS Den Helder onbewolkt o -4 Ypenburg onbewolkt no 0 -5 Vlissingen geheel bew. no 0 -3 Eelde onbewolkt ono 0 -5 De Bilt onbewolkt no 0 -6 Twente onbewolkt no -0 -6 Eindhoven half bew. no 1 -4 Z.-Limburg sneeuw no -2 -4 Helsinki geheel bew. wzw -6 -6 Stockholm geheel bew. wzw 0 -6 Oslo geheel bew. w 5 -5 Kopenhagen half bew. no -1 -5 Aberdeen zwaar bew. windst. 7 -5 Londen sneeuw nno 4 -1 Amsterdam onbewolkt ono 0 -4 Brussel zwaar bew. o -1 -5 Luxemburg half bew. no -4 -7 Parijs licht bew. nno -0 -4 Bordeaux geheel bew. nno 2 -2 Grenoble geheel bew. nw -0 -3 Nice geheel bew. nnw 11 4 Berlijn onbewolkt ono -1 -10 München sneeuw ono -5 -7 Zürich geheel bew. ono -4 -5 Genève sneeuw n -4 Locamo geheel bew. o -2 Wenen sneeuw n -1 -9 Innsbruck sneeuw windst. -2 -8 Belgrado geheel bew. zo 1 -3 Rome mist ono 12 -1 Ajaccio zwaar bew. windst. 11 1 Madrid zwaar bew. ono 0 Mallorca zwaar bew. ono 3 Zondag 8 maart Zon op 7.11 uur, onder 18.32 uur. Maan op 4.18 uur onder 12.07 uur. Maandag 9 maart Zon op 7.08 uur, onder 18.34 uur. Maan op 5.08 uur, onder 13.01 uur. Maanstanden 14 maart 3.14 uur nieuwe maan 20 maart 21.39 uur eerste kwartier 28 maart 3.48 uur volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 7 maart Hoog water 9.43 uur en 22.23 uur. Laag water 4.47 uur en 17.24 uur. Zondag 8 maart Hoog water 11.00 uur en 23.51 uur. Laag water 5.56 uur en 18.49 uur. Maandag 9 maart Hoog water 12.35 uur en uur. Laag water 7.30 uur en 21.31 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort ia 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 2