UNO krijgt vredesmacht voor Cyprus niet bijeen Bisschop tegen voor godslastering Hoor en zie de in onze etalage Brandt buigt het hoofd voorlopig voor Erhard Kantonale verkiezingen morgen in Frankrijk straf Indonesische guerrilla's gesneuveld in Sera wak WERELDNIEUWS r Van dag tot dag Goeioelka^plaii Ook bezwaren tegen de bemiddelaar die Oe Thant heeft aangewezen Kwestie-Habsburg remt Oostenrijkse kabinetsformatie Roken veroorzaakt geen longkanker Formeel maar geen feitelijk akkoord over de Berlijnse pasjespolitiek Arabisch offensief tegen Israel op diplomatiek vlak t^raatótoel 3' Op de ZATERDAG 7 MAART 1964 Drie Duitse artsen: deze populaire radio- en T.V. troubadours laten, al zingend, zien, hoe uw LUXAFLEX gemaakt wordt. Van 6 t/m. 18 maart, in onze etalages, wanneer de zaak geopend is. Kom kijken naar die leuke en leerzame film. Stoutenbeek Woninginrichting is één van de grootste LUXAFLEX- leveranciers van Nederland. De deskundige adviseurs kennen door hun grote ervaring de moeilijkheden, maar ook de fantastische mogelijkheden van LUXAFLEX. Zij zijn in staat u de beste adviezen te geven, voor deze waarde volle zon-, koude-,verduisterings-, afscheidings- of dekoratiejalou- zieën. Enu profiteert van de bekende Stoutenbeek-service. Een Stoutenbeek LUXAFLEX is dus een waardevolle LUXAFLEX. WONINGINRICHTING BEVERWIJK Timo Rinnelt niet gezien Floris Flaneur Nixon is „beroepbaar" geconcentreerd bleekmiddel verwijdert de vlekken die zelfs het beste was-| middel laat zitten Polen heeft een „nieuw" vredesplan. Het draagt de naam van de Poolse com munistische partijleider Gomoelka. Het wil de kernbewapening van Midden-Euro pa bevriezen. Het bevat ongetwijfeld elementen die een ernstige en diepgaande studie waard zijn. Het Westen zal zich in ieder geval bij de beoordeling van het plan niet op een zijspoor moeten laten brengen door de po gingen van bepaalde Westduitse politici de discussie erover bij voorbaat te vertroebe len. De onvermijdelijke dr. Adenauer is daarmee reeds begonnen toen de inkt waarmee het plan was geschreven nauwe lijks was opgedroogd. Een hinderpaal voor zulk een studie en beoordeling lijkt ons de nogal sensationele wijze, waarop Polens minister van Bui tenlandse Zaken de heer Rapacki de Poolse conceptie wereldkundig heeft ge' maakt. Vanuit propagandistisch oogpunt was die lancering zeer geslaagd; vanuit politiek oogpunt echter beslist niet. Dat geeft te denken. Rapacki vertelde dat de bondgenoten van Polen de landen van het (commu nistische) Warschau-pact dus met het plan instemden. Dat geeft voedsel aan het vermoeden, dat de Polen het Westen een gerecht hebben voorgezet, dat geen nieu we gezichtspunten bevat. Het kan een schotel zijn met de geliefde communis tische ontwapeningskost. Is hier wel sprake van een Pools plan? Wordt niet geprobeerd, langs de vast gelopen Geneefse ontwapeningsconfe rentie heen, de bekende Russische opvat ting over ontwapening opnieuw te introdu ceren? Proberen de Russen op deze ma nier te ontkomen aan het geven van een duidelijk antwoord op het Amerikaanse plan dat in Genève nog steeds onafgedaan op tafel ligt? Waarom is dit Poolse plan niet in Genève ter sprake gebracht? Vragen, vragen en nog eens vragen, waarop nog geen onthullend ant woord mogelijk is. Zij komen ook voort uit een diepgeworteld wantrouwen, dat in het Westen bestaat tegen alles wat de communistische landen ondernemen om in de wereld een zekere mate van ontspan ning te bereiken. Het is goed dat wij ons ook dat realiseren. De heer Rapacki zei dat zijn regering een heel stelsel had ontworpen om a beide zijden van het ijzeren gordijn con trole op de naleving der in het plan neer gelegde maatregelen ter beperking van de kernbewapening in Midden-Europa te ver zekeren. Dat zou kunnen gebeuren door een commissie uit de NAVO en het Pact van Warschau. Hij ging daarop niet verder ln. NEW YORK (Reuter, AP) Secretaris generaal Oe Thant van de UNO zou voor ernstige moeilijkheden staan bij zijn po ging om een vredesmacht voor Cyprus te vormen. Brazilië, dat al deelneemt aan de strijdmacht van de UNO in het Nabije Oosten en Kongo, weigert om financiële redenen troepen af te staan voor de nieu we vredesmacht. Zweden heeft laten we ten, dat het in principe bereid is een ba taljon van 500 tot 700 man te leveren, als het tenminste niet het enige neutrale land is dat dit doet. Finland en Ierland Het is duidelijk dat die controle een van de belangrijkste onderdelen van het plan is. Het feit, dat de openhartigheid van de heer Rapacki daarover verstek liet gaan, doet het vermoeden rijzen dat hier de voetangels en klemmen liggen die het Wes ten zal moeten vermijden. De Amerikanen gaan een van hun groot- ite kernreactoren onder internationale controle plaatsen. Zij stellen daaraan geen voorwaarden. De beslissing is genomen, ongeacht de vraag of ook de Russen be reid zijn een dergelijke stap te nemen. Natuurlijk hoopt Washington met dit op zienbarende initiatief andere landen over de brug van de internationale controle te trekken. De Sovjet-Unie heeft steeds be- toogd dat deze controle alleen maar een soort gesanctioneerde spionage zou zijn Voor de Russen moet het Amerikaanse voorstel danook wel als een grote verras sing komen. Als men in Moskou zou kunnen besluiten de Amerikanen op deze weg te volgen, zou 'n geheel nieuwe mogelijkheid gescha pen zijn voor het vredesoverleg in Genève en de ontwikkeling van de kernenergie voor vreedzame doeleinden in de wereld. I (Van onze correspondent) BONN De Evangelisch Lutherse bis schop van Oldenburg, Gerhard Jacobi, heeft zich tegen het Duitse wetsontwerp tot bestraffing van godslastering en beledi ging van religieuze groeperingen verklaard. Hij wil weliswaar een wettelijke regeling die de openbare orde beschermt, maar zegt dat vrijdenkers, atheïsten en nihilis ten hetzelfde recht op staatsbescherming hebben als de kerken. Bisschop Jacobi zegt, dat het geloof door geen mens gekwetst kan worden en daar om ook niet door een paragraaf van het Wetboek van Strafrecht beschermd kan worden. De staat mag niet beoordelen welk geloof of ongeloof het juiste is. De bisschop wil alleen wettelijke maat regelen om te voorkomen dat schrifturen, afbeeldingen of scheldpartijen de religieu ze vrede en daarmee de openbare rust en orde verstoren. Maar dat geldt uiteraard niet alleen anti-kerkelijke activiteiten, maar ook geloofstwisten tussen verschil lende religies. (Van onze correspondent) WENEN Over het toekomstige re geringsprogramma zijn de rooms-katho- lieke Volkspartij en de socialisten in Oos tenrijk het vrijwel eens geworden, alleen heerst e'r nog verschil van mening over de formulering in zake de kwestie-Habs- burg. Het eerste gedeelte, van de door de socialisten geformuleerde tekst, luidt als volgt: „De twee regeringspartijen heb ben besloten om de kwestie-Habsburg op de basis van de grondwet gezamenlijk en op vreedzame wijze op te lossen. De bonds regering zal ervoor zorgen dat er intus sen geen voorbarige stappen worden on dernomen". Tot zover kan de Volkspartij haar toe stemming geven aan de formulering van de socialisten, niet echter aan het ge volg: „Er zal vermeden moeten worden dat het vooral door een terugkeer van Ot to von Habsburg tot een politieke twee dracht en tot een nieuw gevaar voor de samenwerking komt". Tegen deze laatste zinsnede verzet zich de Volkspartij. In de kringen van de twee partijbesturen niettemin verwacht men dat de onderhandelingen vandaag toch zouden worden afgesloten. Van beide partijen worden dus conces sies verwacht. Wanneer dit inderdaad het geval is, dan kan het nieuwe kabinet dins dag worden beeëdigd. (Van onze correspondent) Is alle opwinding over het verband tus sen roken en longkanker loos alarm? Tot deze conclusie komen drie artsen in het West-Duitse „Tijdschrift voor kankeron derzoek". Ze baseren hun conclusie op een statistisch onderzoek van 1229 longkanker patiënten in twaalf instellingen in Nord- rhein-Westfalen.Ze zeggen: luchtvervuiling is de primaire oorzaak van de gevreesde- ziekte. Hier zijn hun conclusies: a. Longkanker treedt bij zware rokers niet vroeger op dan bij lichte of niet-rokers; b. Er be staat geen verband tussen de gemiddelde leeftijd van longkankerpatiënten en het aantal sigaretten dat zij dagelijks rook ten. Uitzonderingen op deze regel zijn eer der van toevallige aard. De artsen wijzen wel op een ander ver band tussen gemiddelde leeftijd en zwaar roken: hart en vaatziekten. Bij straffe rokers komt dit inderdaad vaker voor dan bij niet-rdkers. Het afwijzen van roken als oorzaak van longkanker is regelrecht in tegenspraak met de bevindingen van Amerikaanse en Britse onderzoekers. Voordat u nu opge lucht weer een sigaret opsteekt moge twee dingen bedenken: 1. De Amerikaanse en Britse onderzoekingen betroffen 'n veel groter aantal patiënten en niet-patiënten dan waarover de drie West-Duitse artsen beschikten. 2. Het industriegebied van Nordrhein- Westfalen heeft de sterkst vervuilde lucht van West-Europa. Het gaat voortdurend schuil onder 'n smerige gele mist, zo zeer dat een van Brandts verkiezingsbeloftes luidt: een blauwe hemel boven de Ruhr. zullen eerst nadere gegevens aan Oe Tant vragen alvorens een besluit te ne- i. De Verenigde Staten zijn bereid vliegtuigen voor het vervoer van de troe pen naar Cyprus of andere bijdragen op logistiek gebied te leveren als Oe Tant hierom vraagt. Oe Thant zelf zou op moeilijkheden zijn gestuit bij de benoeming van een bemid delaar. Volgens doorgaans betrouwbare kringen is zijn keus gevallen op de sous chef van zijn kabinet, de Guatemaltees Jose Rolza Bennett. De Turken zouden het echter niet verstandig vinden een func tionaris van het UNO-secretariaat als be middelaar te laten optreden. Ook de Ame rikanen en Russen zouden liever zien dat Oe Thant niet iemand van het secretariaat voor deze belangrijke functie aanwijst. Oe Thant heeft de Indische generaal Prein Singh Guyani benoemd tot comman dant van de strijdmacht op Cyprus. NICOSIA (AP) In verschillende delen van Cyprus zijn weer gevechten opgelaaid tussen Griekse- en Turkse Cyprioten. Twee Turkse Cyprioten werden bij afzonderlijke incidenten gedood en vier Grieken en een Turks meisje gewond. President Makarios heeft bevel gegeven alle Turkse gijzelaars vrij te laten. Zij moeten vandaag voor het middaguur aan het Rode Kruis zijn uitgeleverd. Vice president Kutchuk heeft gezegd te gelo ven dat de Turks-C.yprioten de Griekse gijzelaars werkelijk hun vrijheid terug krijgen, gen. MOSKOU (AP) Andreas Araouzos, de Cyprische minister van Handel en Indus trie en waarnemend minister van Buiten landse Zaken, is voor een vriendschaps- bezoek in Moskou aangekomen. Hij reis de met het eerste Russische vliegtuig op de nieuwe luchtlijn Moskou-Nicosia, via Damascus. gedeponeerd handelsmerk van Hunter Douglas 'Ned. octrooien aangevr. - i •i. y*.* v*- t.- 250 MODELKAMERS (Van onze correspondent) BONN Met een handige manoeuvre heeft bondskanselier Erhard zijn politieke tegenspeler Willy Brandt weer in het ga reel gebracht van een formeel solidair beleid inzake de Berlijnse pasjes-politiek. Kortgeleden fulmineerde hij voor radio en televisie over de hardnekkigheid van Bonn dat een pasjesregeling voor Pasen torpedeerde en eiste hij een commissie van regering, Berlijnse senaat en de drie partijen om een pasjespolitiek op lange termijn te ontwerpen. Vandaag, na een lang gesprek met Erhard en de minister van Buitenlandse Zaken, Schroder, legde Brandt voorlopig het hoofd in de schoot. Voorlopig. Want hoewel Brandt dat hoofd in Bonn braaf pleegt te buigen, steekt hij het in Berlijn weer op zo gauw als er een microfoon in de buurt is. Het slotcommuniqué verraad Erhards tactiek. Hij zegt dat het doel van de regering en alle partijen is en blijft de volledige vrijheid van het personenver keer voor geheel Duitsland. En ook dat, zoals tot nu toe, alles gedaan moet wor den om de moeilijkheden van de Berlij- ners te verlichten, mits dit „onder aanne melijke voorwaarden" kan geschieden. Tegen deze zeer algemene formulering kan niemand bezwaar maken. Hoewel het om die volledige vrijheid niet ging, want die staat op de kalender met sint jutte- mis. En over de „aannemelijke voorwaar den", kan iedereen zijn mening hebben. Bonn vindt het vervelend wanneer Zanzi bar de D.D.R. erkent onder het motto „U sluit zelf toch ook overeenkomsten met Oost-Berlijn". Brandt vindt andere dingen belangrijker dan de Hallstein-doctrine. Het communique stelt voor de zekerheid vast dat voor de politiek jegens Oost- Duitsland de door de grondwet voorziene instanties verantwoordelijk blijven: de bondsregering dus. Geen nieuwe commis sie derhalve van alle betrokkenen en alle partijen, waarvan Brandt overigens gis teren zei dat hij er nooit om had ge vraagd. Hij bedoelde slechts een algemeen beraad. Maar deze streng constitutionele verwijzing wordt weer verzacht met een staande invitatie voor Brandt om bij Er hard op bezoek te komen als hij iets in zake Berlijn op de lever heeft. Formele overeenstemming dus, feitelijke overeen stemming volstrekt niet. Brandt blijft een herziening van de Duitsland-politiek wen sen. Maar met een stembusstrijd om het kanseliersschap op komst, durft de Ber lijnse burgemeester niet het risico te lo pen directe Berlijnse belangen boven ver onderstelde Duitse interessen te stellen. Nog niet: hij wacht op een beter tijdstip (Van onze correspondent) PARIJS Morgen en volgende week zondag voor de tweede ronde, kan onge veer de helft van het Franse volk ten ge tale van veertien miljoen koppen, voor het eerst sinds bijna anderhalf jaar, weer eens een bezoek aan het stemlokaal brengen voor de vernieuwing van een 1600 zetels in de kantonale raden, bestuurslichamen die ten naasten bij met onze provinciale staten te vergelijken zijn. De helft dier algemene raden wordt om de drie jaar vernieuwd en met dat doel heerste er de afgelopen weken in een deel van het land een lichte verkiezingskoorts. Te Parijs is van die spanning slechts in direct iets te merken geweest, want het departement van de Seine, waarin de hoofdstad is gelegen, is dit keer niet zelf van de partij. Onder de ruim 5.000 kan didaten voor de meer dan 1600 vacatures bevinden zich een 200 parlementariërs plus nog negen ministers en de actieve belangstelling die zij voor de competitie tonen, liet ook politiek Parijs niet geheel onberoerd. De algemene raden hebben po litiek gesproken echter maar weinig om het lijf. Ze houden zich in het bijzonder met administratieve en financiële aangele genheden bezig en van oudsher zijn het vooral wel lokale- en regionale notabelen zonder uitgesproken politieke kleur die de algemene raden vormen. Toch kan aan de verkiezingen wel enig politiek gewicht worden gehecht. Want zo wel de oppositie als de regeringsmeerder heid heeft zich nogal ingespannen het ka rakter van een krachtmeting aan die ver kiezingen te geven. Zo zijn voor alle vaca tures communistische kandidaten aange treden, die zich bij voorbaat al hebben bereid verklaard zich eventueel volgende week terug te trekken wanneer ze daar door een gaullistische concurrent een ne derlaag zouden kunnen bezorgen. Een be reidverklaring die bij voorbaat de gedach te aan een nieuwe volksfront-coalitie tus sen communisten, socialisten en andere linkse groepen wat nieuw leven heeft in geblazen. De moeilijkheid zal echter wel weer zijn dat verschillende partijen zich de eer van overwinningen willen toeschrij ven, die onder nogal vage etiketten wer den geboekt. Die interpretatie van de uit slagen is echter een zorg van latere orde. Morgen zal het vooral interessant zijn om aan de hand van de toeloop naar de stem bus te kunnen aflezen of sinds ruim vijf jaar gaullistisch bewind, de belangstelling voor de publieke zaak gedaald of geste gen is. WIESBADEN (AP) De officier van justitie in Wiesbaden die het onderzoek leidt in de zaak van de vermiste jongen Timo Rinnelt heeft medegedeeld dat de jongen die gisteren in Noord-Frankrijk werd gezien niet de vermiste jongen was De officier zei dat de man en de vrouw die in Valenciennes waren opgemerkt, „waarschijnlijk door de politie in West- Duitsland worden gezocht. We weten dat ze een zesjarige jongen bij zich hebben. Maar dat is hun eigen kind, niet Timo". CAIRO (AP) De dertien landen, die bij de Arabische Liga zijn aangesloten, hebben besloten tot een diplomatiek offen sief tegen Israel. De ministers van Buiten landse Zaken van elk der dertien landen zullen daartoe Washington, Londen, Mos kou, Peking, Parijs en Bonn bezoeken. Ook andere landen zullen worden bezocht. Het streven is tenminste een Arabische minis ter van Buitenlandse Zaken een bezoek te laten brengen aan elk land, dat met een Arabisch land diplomatieke betrekkingen onderhoudt. Aanleiding tot het offensief is het voornemen van Israel om water van de Jordaan af te leiden voor irrigatie van de Negeb-woestijn. (Reuter) De Saoedi-Arabische regering is bereid de levering van olie aan elk westelijk of oostelijk land dat Israel steunt, stop te zetten, aldus heeft kroonprins Fai sal volgens Cairose bladen in Ryad gezegd. Er was eens NU HET allemaal gezakt is en wij weer met heel andere dingen bezig zijn, mag ik wel zeggen (dacht ik) dat ik niet kan begrijpen, hoe iemand er toe komt troon pretendent te zijn. Comment on se prend quelque chose aomme ga dans sa tête hoe haalt iemand zo iets in zijn hoofd! Ik had dat nog wel toen ik een jaar of tien was en dacht dat alle echte keizers koningen het net zo heerlijk hadden als alle keizers en koningen uit de sprook jes: elke dag sjokoladevla met schuimpjes en allemaal goud en zijde en fluweel en hermelijn en speellieden die, als je maar in je handen klapte, onmiddellijk kwamen toesnellen, zich op de onderste trede van mijn troon zetten en, bij snarenspel, lied jes gingen zingen, en heren met lange wit te baarden, die er alleen maar waren om mooie verhalen te vertellen. Aan hofda mes dacht ik toen nog niet zo zeer. Dat is later pas gekomen, maar toen wilde ik al geen koning meer zijn, omdat ik in de leesportefeuille bladen had gezien met platen van de moord op de koning van Portugal, ene Braganza, een dik persoon. Ik zie die platen nog voor me. Een open rijtuig. Steigerende paarden. Een man met een geweer. En de koning, die zijn beide handen op zijn dodelijk doorwonde borst drukt Toen begreep ik pas dat koning-zijn ook niet alles is. Ik herinner mij nu meer van hetzelfde soort platen. Nu.dan maar liever geen gouden troon en geen sprook jesvertellers en liederenzangers; wel hofda mes, om het hof aan- en de kachel mee aan te maken, maar daarvoor behoef je geen koning te zijn (dacht ik). Hoe krijgt iemand het zij overigens met alle respect gezegd het op rijpere leeftijd, in zijn hoofd om aanspraken te maken op een troon en een kroon! Ik begrijp wel dat zulke mensen een groot stuk historisch verantwoordelijk heidsgevoel op hun schouders voelen druk ken en dat zulke ambities hun van jongs- af met de gouden paplepel zijn ingegoten. Zoals uw grootvader het ideaal koesterde dat u, als zijn kleinzoon, op den duur de leiding van zijn snoepwinkel of dames hoedenzaak zou overnemen, zo is het in die families met de troon en dat dan nog veel vroeger; dat begint daar al bij de bet-, bet-, bet-, bet-overgrootvader. Ik hoop nu maar, dat het niet al te oneerbiedig klinkt dat ik (al is dit nu ook zeker niet mijn ideaal) toch nog liever sjo- koladerepen en hoedjes zou verkopen dan een scepter voeren, want ik sta bijzonder sceptisch tegenover de geneugten van deze laatste bezigheid. Maar misschien zegt u: „Waar bemoeit u zich eigenlijk mee? Waggattutje-an? En dan moet ik erkennen dat u gelijk hebt. Iedereen moet maar doen wat-ie niet la ten kan. Daarvoor hebben wij tachtig lan ge jaren tegen Spanje gevochten. Maar ik heb de vrijheid te zeggen, dat ik het raar vind. Ik zou alleen sprookjeskoning met mooie hofdames willen zijn. Dat ben ik trouwens heel vroeger ge weest. Er was eens KOETSJING (Maleisië) (AP) Indone sische guerrilla's en Maleisische veilig heidstroepen hebben vrijdag schermutse lingen geleverd die wijzen op een ver scherping zo niet een uitbreiding van de Zuidoostaziatische crisis, waardoor een op lossing aan de conferentietafel onmogelijk wordt. Een militaire woordvoerder deelde mee, dat de veiligheidstroepen in Serawak vier geüniformeerde infiltranten hebben gedood, van wie er een de onderschei dingstekenen droeg van sergeant van het Indonesische leger. Een andere infiltrant die licht gewond werd, gaf zich over. De eerste minister van Serawak, Ste phen Kalong Ningkan, heeft voor de ra dio verklaard, dat zijn regering goede re denen heeft om te veronderstellen dat In donesië van plan is een aantal gewapen de infiltranties op veel grotere schaal te verrichten. BANGKOK (AP) De driehoeksbespre kingen tussen Maleisië, Indonesië en de Philippijnen over het geschil rond Malei sië zijn in een zeer koude ijskast gestopt toen de drie ministers van Buitenlandse Zaken gisteren naar huis terugkeerden na dat zij geen gemeenschappelijke gespreks- basis hadden kunnen vinden om de con ferentie te hervatten. Deze ontwikkeling kwam nadat de drie ministers de gehele nacht hadden gewacht op antwoord uit Djakarta over een Philippijns voorstel van drie punten, dat bedoeld was de ne telige kwestie van het terugtrekken van Indonesische guerrillastrijders van Malei sisch grondgebied op Borneo. Er is niets uit de Indonesische hoofdstad gehoord. Voor zijn vertrek uit Bangkok verklaarde minister Soebandrio echter aan verslagge vers, dat Indonesië bereid zal zijn de te rugtrekking van de Indonesische guerrilla strijders uit Maleisisch Borneo te overwe gen, los van een politieke regeling van de crisis. Hij weidde hierover echter niet ver der uit. De drie punten van het Philip- pijnse voorstel zijn 1. Dat de Indone sische en de Maleisische regeringen er mee zouden instemmen hun troepen terug te trekken en hun activiteiten te beperken tot hun eigen grondgebied. 2. Dat de drie staten zich tegelijkertijd bereid zouden verklaren besprekingen te beginnen over de politieke aspecten van de crisis en 3 dat zij een topconferentie zouden aanbe velen van de drie staatshoofden. NEW YORK (AP) De voormalige vi ce-president van de Verenigde Staten Ri chard M. Nixon heeft verklaard dat hij bereid is de Republikeinse kandidaatstel ling voor dezelfde functie opnieuw te aan vaarden. Hij legde er de nadruk op dat hij niet mededingt voor de kandidaatstelling, noch voor het presidentschap noch voor het vi- ce-presidentschap, maar dat hij ieder be roep van zijn partij in deze zal aanvaarden. c J Nutteloos. De Britse minister van Buiten landse Zaken Butler heeft op een ver gadering van zijn Conservatieve partij verklaard van mening te zijn dat de Rus sen de nutteloosheid van oorlogen inzien en dat zij daarom een zekere bereidheid hebben om te proberen na het kernstop- verdrag ook op andere punten met het Westen tot overeenstemming te geraken. Sneeuw. Milaan, Turijn en andere steden in Noord-Italië waren vrijdag met een wit kleed bedekt. Zelfs zo zuidelijk als Florence viel sneeuw. In de Alpen en de Apenijnen is boven de 1.000 meter een dik pak gevallen. Hallo, met Peking? De Franse PTT meldt dat begonnen is met het aanleggen van een radiotelefonische verbinding tussen Parijs en Peking. Wanneer deze verbin ding gebruikt zal kunnen worden is nog niet bekend. Aftocht. Na besprekingen in Nairobi tus sen de Britse minister voor Gemenebest zaken Duncan Sandys en premier Ke- nyatta van Kenya, is bekendgemaakt, dat voor het einde van het jaar alle Britse troepen Kenya verlaten moeten hebben. Na die tijd zullen nog Britse militairen als deskundigen aan de Kenyase strijdkrachten verbonden blij ven. Proteststaking. Met ingang van midder nacht zijn in Noord-Rhodesië zesduizend Afrikaanse spoorweglieden in staking gegaan. De staking geldt als protest tegen „mishandeling van Afrikaanse em ployés door blanke spoorweglieden". Een regeringswoordvoerder heeft gezegd, dat voor zover bekend, er als gevolg van de staking geen trein meer rijdt in heel Noord-Rhodesië. Onwaardig. De rickshaws van Zanzibar zijn plechtig verbrand. President Karoe- me stak zelf het vuur aan. Hij vond de door de mens getrokken taxi onwaardig. Iedere eigenaar van een rickshaw krijgt van de overheid een schadevergoeding van duizend gulden. Bezoek. Mevrouw Sheile Wynne, de echt genote van de Britse zakenman Greville Wynne die vorig jaar in Moskou wegens spionage tot acht jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, heeft vrijdag haar man een bezoek kunnen brengen. Zij ont moetten elkaar in het gebouw van het hooggerechtshof in Moskou, in bijzijn van een tolk en een bewaker. Modelletje. Op het vliegveld van Verona in Noord-Italië is een modelvliegtuigje door een ruit van de verkeerstoren ge vlogen en op het bedieningspaneel ge land. De eigenaar was aan het oefenen voor een wedstrijd. Hij krijgt 1150 gul den schade te vergoeden. Euroscoop. De sterkste telescoop van Euro pa zal in Italië geplaatst worden, in Gori, ten zuiden van Rome of bij Syracuse op Sicilië. Het toestel zal twaalf meter lang zijn en een doorsnee hebben van drie meter. Sportief. Kardinaal Julius Döpfner van München heeft een wisselbeker uitge loofd voor priester-skiërs. De kardinaal zelf is een verwoed bergbeklimmer. Korting. Ofschoon de officiële benzineprijs in Italië is verhoogd met veertien lire per liter, is de benzineprijs voor de bui tenlandse toeristen door toedoen van de toeristische instanties ongewijzigd geble ven. Dat betekent een korting van ruim dertig percent.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3