IN MEMORIAM KONING PAUL DER HELLENEN Kernenergie voor de vrede Koning Konstantijn een veelbelovende jongeman Britse verkiezingsstrijd is in feite al ontbrand De „zwarte sneeuw" viel ook in de hoofdstad 1/ 11 in (t r 1 V n a LONEN, PRIJZEN EN I, nmr dbLnnnn i Hiswa-Goed Kamp groter dan ooit Laatste officiële daad van Sir Andrew Noble Noorse zeelieden uit ziekenhuis Russisch protest over reportage in Amerikaans blad Rietverbranding in polder Oostelijk Flevoland is thans gestaakt Tegen Carel Briels nu ƒ400.- boete geëist ZATERDAG 7 MAART 1964 5 NIET BEHAAGLIJK LIBERALE RENTREE Sir Alec legt het af tegen Wilson in Lagerhuis Koppensneller (Van onze correspondent) ATHENE G.P.D. De paradoxale loop van de geschiedenis wil dat koning Paul I der Hellenen door de wijze waarop hij zijn laatste ziekte heeft ondergaan (hij liet haar tenminste een maand ge heimhouden om het oplossen van de po litieke crisis niet te vertragen) de alge mene bewondering en sympathie heeft geoogst die hem eerder in zijn leven niet ten deel zijn gevallen. Er was respect voor zijn plichtsbetrachting (een van de hoogste deugden voor een modern consti tutioneel vorst) en er was waardering voor zijn positie als familiehoofd, een po sitie die in de huidige constellatie voor een koning ook niet altijd even gemakke lijk is. De bewondering en de sympathie (hetgeen in het Grieks eigenlijk „samen- lijden" betekent) die er nu zijn voor de zelfwegcijfering die hem misschien nood lottig is geworden, zijn nieuwe elementen In de relatie tussen de „Hellenen" en hun vorst. Toen ruim een jaar geledén het honderd- Jarig bestaan van zijn dynastie werd ge vierd, bleek dat van een waar volksfeest rondom dit feit geen sprake kon zijn, net zo min als dat het geval was geweest bij zijn zestigste verjaardag, zijn zilveren bruiloft en het huwelijk van zijn oudste dochter. Maar nu, rond de begrafenis, zal er toch wel een soort algemene rouw zijn, zoals die er een halve eeuw geleden ook was bij de begrafenis van zijn grootvader, George, die als stamvader van de Deen se dynastie een andere halve eeuw had ge regeerd en wiens dood (hij werd ver moord door een maniak in het pas op de Turken veroverde Thessaloniki) eveneens nationale proporties kreeg. De intimiteit die het Griekse volk met George I had (het was de tijd dat wie naar een ontvangst op het paleis moest, bijtijds een rijtuig moest zien te vinden, want de koetsier, die ook was uitgenodigd, moest zich nog kunnen verkleden) moest onder diens opvolgers plaatsmaken voor grotere afstand en voor partijschappen voor en tegen de monarchie of de koning persoonlijk, hetgeen leidde tot drie afzet tingen en drie terugroepingen. De nu over leden vorst is de eerste geweest die „van zelfsprekend" heeft kunnen regeren zon der op onregelmatige wijze geroepen of weggestuurd te zijn. Maar dat het ko ningshuis in Griekenland nog steeds niet behaaglijk gevestigd is, zoals in de tweede helft van de 19de eeuw, is ook tijdens de ze regering meermalen pijnlijk gebleken, onder andere bij de kwestie van de bruids schat die voor zijn dochter Sophia moest worden opgebracht en bij de latere, even eens financiële, aangelegenheid van de plotselinge en aanzienlijke verhoging van zijn eigen salaris. Ook was er in de pe riode dat de huidige premier Papandreou zijn „onvermurwbare strijd" voerde tegen de in zijn ogen onwettige regering-Kara- manlis meer dan eens sprake van dat de liberale leider de „kwestie van regime" opnieuw zou stellen, om de koning onder druk te zetten. Men kan vaststellen dat de koning de constitutionele klippen die dit laatste meebracht vrij elegant heeft omzeild. De vorst die de laatste jaren, misschien onder invloed van zijn gemalin, tactische fouten heeft gemaakt die verlies van po pulariteit met zich meebrachten, gaat niettemin de geschiedenis in als een, on der wie Griekenland in vrijwel alle opzich ten vorderingen heeft gemaakt. En merk waardig is ook weer dat hij daartoe op twee momenten doch op twee verschillen de wijzen zelf heeft bijgedragen. Eenmaal door een positieve, eenmaal door een ne gatieve daad. De eerste maal, in 1955, door Karamanlis uit te kiezen als premier NEW YORK Geleerden in Oak Ridge In de Amerikaanse staat Tennessee heb ben door een laboratoriumproef bewezen, dat het mogelijk is de energie die vrij komt bjj een waterstofkernfusie te ge bruiken voor vredelievende doeleinden. In een apparaat, dat 4'/2 meter lang is, hebben ze uit een zelfde reactie als die welke in de waterstofbom optreedt bruik bare energie verkregen. De proef zou in principe hebben aange toond, dat de enorme energie die in de waterstofatomen vrijkomt binnen afzien bare tijd kon worden gebruikt voor andere doeleinden dan voor een kernbom. De hit te die vrijkomt bij deze fusie wordt ge- «chat op zes miljard graden. Een geleerde in Oak Ridge heeft ver klaard „we weten nu dat we het kunnen, we hoeven nu alleen nog maar de prakti- «che toepassing te ontwikkelen." Dit zou betekenen dat onbeperkte hoe veelheden warmte energie zouden kunnen worden gewonnen uit een brand- itof deuterium die uit zeewater kan worden gehaald en die zeer goedkoop is, de tweede maal in dit en het vorige jaar door zijn val niet te verhinderen, mis schien zelfs te bevorderen. Het kan een zegen voor Griekenland worden genoemd dat koning Paul, toen maarschalk Papa- gos in 1955 was overleden die drie jaar tevoren door zowat de helft van het electoraat als premier was aangewezen, de opdracht tot kabinetsformatie gaf aan de toen nog jonge, energieke en populaire Karamanlis en niet aan een van de twee onderling kibbelende politici van de oude stempel die elk voor zich recht meenden te hebben op dit politieke „been", waar mee een derde wegliep en het acht jaar lang niet los liet, een stabiliteit die Grie kenland zeker goed heeft gedaan. Maar even loffelijk is het dat de koning zich niet op overdreven wijze aan deze rechtse partij heeft vastgeklampt toen de ze toenemende tekenen van bederf begon te vertonen. Afgezien van het persoonlijke geschil tussen hem en de premier rond om de koninklijke reis naar Londen in de afgelopen zomer, heeft hij strikt constitu tioneel tot tweemaal toe de verkiezingen laten houden die tenslotte leidden tot de rentree van de liberalen die het konings huis uit traditie wat minder vriendelijk zijn gezind. Wat er ongetwijfeld op wijst dat het land er tijdens Pauls bewind er niet alleen .economisch maar ook institu tioneel op vooruit is gegaan. In de jaren, volgende op zijn troonsbestijging, gold de vorst als minder energiek dan zijn gema ling Frederika bij wie hij, naar het voort durend heette, „in de schaduw stond". Dat tekort is echter nu, aan het einde van zijn leven, in zijn voordeel en haar nadeel gekeerd. Frederika heeft haar energie, die ze aanvankelijk aanwendde voor bezoeken, vaak zonder haar man, aan afgelegen of door natuurrampen getroffen dorpen, de laatste jaren in minder populair makende verrichtingen geworpen, en van koning Pauls gebrek aan energie ziet men nu de constitutionele voordelen. De derde internationale watersport-, kam peer- en caravantentoonstelling Hiswa- Goed Kamp, die op 17 maart wordt ge opend door de staatssecretaris van O. K. en W. drs. L. J. M. van de Laar en die tot 27 maart in het Amsterdamse RAI-ge- bouw wordt gehouden zal groter zijn dan de beide vorige exposities. Op 45.000 vier kante meter vloeroppervlakte wordt deze schouw van boten, tenten, caravans en al les wat daarmee samenhangt ingericht. Het aantal exposanten op deze grootste ge combineerde watersportkampeer- en cara van-tentoonstelling van Europa is vergele ken met vorig jaar met 20 percent toege nomen. Er zullen meer dan 400 plezier vaartuigen en 230 caravans te zien zijn, o.a. het 22'/j meter lange dubbelschroef- dieselmotorjacht Caravelle II, het grootste jacht dat ooit op een overdekte expositie te zien was. Er komen 230 caravans uit elf landen. De tenten maken ook een evolutie door. Onder invloed van het gestegen autobezit worden de bungalowtenten steeds groter. Er zijn er zelfs met vier slaapvertrekken. Dat kamperen ook luxueuzer wordt, zal op Hiswa-Goed Kamp o.m. blijken uit de kampeer-koelkastjes, de „Camping Grills" en t.v.-toestellen voor aansluiting op de auto-accu. België, Denemarken, West- en Oost-Duits- land, Finland, Frankrijk, Groot-Brittannië, Hongarije, Hong Kong, Israel, Japan, Ne derland, Noorwegen, Spanje, de V.S., Zwe den en Zwitserland zullen op Hiswa-Goed Kamp hun produkten tonen. Met het verrichten van de officiële ope ning van het nieuwe bedrijfscomplex van „Rank-Xerox" aan de Rotterdamse Schie- kade heeft gistermiddag de Britse ambas sadeur in Nederland, sir Andrew Noble, zijn laatste officiële daad in Nederland ver richt. Op 12 maart keert de heer Noble naar Engeland terug. Dit vertrek is niet alleen een afscheid van Nederland, maar betekent tevens het einde van een lang durige carrière in de Britse diplomatieke dienst. v (Van onze correspondent) ATHENE Zoals er In de waardering voor de overleden koning Paul schomme lingen zjjn opgetreden, zo is er ook in de wijze waarop men in Griekenland over zijn zoon Konstantijn sprak reeds een wis seling geweest, hoe jong hij ook nog is. In zijn jeugd, die begon met een zwerf tocht in zijn kleuterjaren langs de opeen volgende zetels van de Griekse regering- in-ballingschap was er de waardering die er in Griekenland bestaat voor elke jon gen („agori" hetgeen onrijp betekent) waaruit nog alles groeien kan. De, deels platonische, principes volgens welke de prins werd opgevoed en onder richt op de moderne school van Kalavry- ta vonden bijval. Na zijn zeventiende jaar volgde echter een periode van toenemen de wrevel over de wijze waarop hij leek te worden verwend en moest worden ont zien; zijn geraas langs de Atheense bou levards met verboden snelheden zonder te worden bekeurd langs al of niet afgezette trajecten wekte ergernis. Men vreesde dat de prins zich zou ontwikkelen tot „sport- jongen" zonder meer, een vrees waaraan een inderdaad zeer vage en onvoldragen rechtenstudie waar men later weinig meer van hoorde extra toe bijdroeg. Deze wrevel werd echter de laatste ja ren op drie punten afgezwakt: ten eerste door het feit dat hij op sportgebied inder daad iets presteerde: de Grieken hebben respect voor elk succes en zeker voor een Olympisch, ten tweede door de on gedwongen wijze waarop hij weet om te gaan met de pers, die in Griekenland machtig is en die waar zo nodig zeker niet tegen critiek op het vorstenhuis op ziet, en ten derde door zijn verloving met de jonge Annemarie, die des te populair der is omdat met haar Deens (volgens de Grieken identiek met democratisch) bloed zijn herintrede doet in de dynastie die oor spronkelijk ook Deens was maar gaande weg in overdreven protocollaire starheid het contact met het volk verloor. Als rest van het laatste geldt nog het feit dat de (toen nog) kroonprins („Diado- chos") er op stond dat zijn titel „hertog van Sparta" volledig eer werd aangedaan, ook in het Griekse olympisch comité waar' van hij de voorzitter is. De jonge prins, die in het regentschap al enige ervaring opdeed, aanvaardt on der vrij gunstige voortekenen een regering waarvan de Grieken verwachten dat zij in ieder geval „sportief" zal zijn. Eén ding wordt gevreesd: dat zijn dynamische moe der een te grote invloed op hem zal uit oefenen. Eén ding wordt gehoopt: dat hij niet het lot van zijn grootvader-naamge noot zal ondergaan, (tweemaal) het land te worden uitgejaagd. (Van onze correspondent) LONDEN Het rumoer om Wilsons verklaringen in Washington vond donder dagavond zijn echo in het Lagerhuis, waar het tot een felle botsing kwam tus sen premier Sir Alec Douglas Home en de oppositieleider. Sir Alec had buiten het parlement de door Wilson gewraakte be wering herhaald, dat een Labourregering de Britse vloot ter beschikking van de Ver enigde Naties wil stellen. Wilson sprong protesterend op temidden van groot tu mult gejuich van Labour en honende uitroepen van de Tories. Wilson tartte de premier met de vraag of het niet beter zou zijn geweest inlich tingen in te winnen bij de Britse ambas sade in Washington in plaats van een avondblad als bron te gebruiken. De premier krabbelde terug: „als Wilson zegt dat hij deze dingen niet in een rede heeft beweerd en dat ik geïnsinueerd heb dat hij dit gedaan heeft, dan zal ik mijn woorden intrekken". Sir Alec had zijn aan val op Wilson gedaan in een bijeenkomst van de Conservatieve partijraad, waar hij een staande ovatie ontving toen hij ver klaarde: j,Samen zullen we de verkiezingen winnen. Hij zei ook bereid te zijn tot een televisieduel met Wilson, maar alleen wanneer ik hem daartoe uitnodig, niet om gekeerd. Wilson heeft gezegd, dat Sir Alec bang is voor een televisiedebat. „De al gemene verkiezingen zullen tussen nu en oktober worden gehouden", aldus Sir Alec. Premier Douglas-Home beschuldigd Wil son van „het stelen van de frontpagina". „Hij rekende erop dat hij op de voorpagi na's zou belanden", zei Douglas-Home. „En dat niemand erover zou vallen". Vol gens de premier had de felle reactie op het persbericht Wilson genoodzaakt het te ont kennen. Door deze uitbarsting vol weder zijdse bitterheid en demagogie is Enge land onmiskenbaar, voorbarig of niet, midden in de verkiezingssfeer geploft. Naaste medewerkers van de leider van de Britse oppositie zeiden dat Wilson de hele zaak van „het onbeschikbaar stellen van de Britse vloot" aan de zogenaamde raad voor de pers zou voorleggen voor een onderzoek naar de oorsprong van het bericht. Volgens Wilson heeft hij alleen maar een eventuele taak van de Britse vloot bij het bestrijden van plaatselijke vijande lijkheden over de gehele wereld ter sprake gebracht. Wilsons denkbeeld wordt onder andere door een belangrijk blad als de Guardian met sympathie begroet. Het liberale dag De twaalf Noorse zeelieden en de twee vrou\vérff die in het afgelopen weekeinde tengevolge van een methyl-alcoholvergifti- ging in het ziekenhuis te Amsterdam wer den opgenomen, zijn daaruit gisteren ont slagen. De stoffelijke resten van de twee aan de vergiftiging bezweken zeelieden morgen op Westerveld worden gecremeerd. Hun as zal naar Noorwegen worden opgezonden. blad beschouwt het voorstel als een logisch uitvloeisel van de politiek welke de La- bour-partij sinds jaren heeft gevolgd, na melijk dat Groot-Brittannië naar vermo gen loyale en praktische steun zal geven aan de Verenigde Naties, die een kern zou dienen te vormen van een permanen te internationale politiestrijdmacht. Indien Groot-Brittannië zijn vlootstrijdkrachten voor dat doel in gereedheid houdt, zou dit de nuttigste bijdrage vormen tot hetgeen als een gemeenschappelijke zaak dient te worden beschouwd. Zolang Groot-Brittan nië over het veto in de Veiligheidsraad be schikt behoeft niet te worden gevreesd dat de Verenigde Naties misbruik kunnen ma ken van de Britse militaire macht. MOSKOU (AP) Het Russisch ministe rie van Buitenlandse Zaken heeft 't Ame- kaanse weekblad Time gewaarschuwd dat zijn Moskouse bureau gesloten zal worden indien er geen einde komt aan de „laster lijke artikelen in Time over de Sovjet- Unie". De waarschuwing, gegeven aan Israel Shenker, de correspondent van Time in Moskou, verwees in het bijzonder naar het nummer van 21 februari van het week blad, dat een lang artikel over de Sovjet- Unie bevatte, getiteld „in de rij voor brood in Utopia". De afdeling pers van het ministerie van Buitenlandse Zaken be toogde dat dit speciale artikel was bedoeld „om de koude oorlog aan te wakkeren en de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten te vergiftigen". Nadat reeds een groot aantal plaatsen in het Gooi en Amstelland overlast heb ben gehad van uit de lucht neerdalende roetdeeltjes, afkomstig van grootscheep se rietverbrandingen in Oostelijk Flevo land, is een kleine verandering in de windrichting er gisteren oorzaak van ge weest dat tienduizenden verkoolde riet stukjes in Amsterdam zijn neergedaald. De schade en overlast die daardoor ver oorzaakt zijn, waren voor de Rijksdienst voor de IJselmeerpolders in Zwolle aan leiding de rietverbranding te staken. Woensdag is deze dienst begonnen met de rietverbranding. Totaal zou ruim 20.000 ha riet, dat door een plantenziekte was aan getast, vernietigd worden. Het riet is des tijds in de polder geplant om de groei van onkruid tegen te gaan. Vrijdagmiddag was al meer dan 10.000 ha verbrand. Maar de honderden klachten hadden de verant woordelijke autoriteiten toen reeds doen besluiten geen nieuwe branden meer te ontsteken. Ook bij de politie en de brandweer in Amsterdam stonden de telefoons niet stil. Schilders zagen hun werk ernstig bescha digd door de roetdeeltjes die vastplakten in de natte verf. Een moeder belde op met de mededeling dat zij haar baby na een wandeling door Amsterdam als een neger tje uit de kinderwagen had gehaald. Voet gangers en fietsers kregen de roetdeeltjes in mond, neus en oren. Voorruiten van auto's werd bedekt met een zwart laagje en huisvrouwen klaagden, dat zij de was opnieuw konden gaan doen. Enige ingenieurs van de Rijksdienst voor de IJselmeerpolders zijn gisteren uit Zwolle naar Amsterdam en omgeving ge komen om zich op de hoogte te stellen van de overlast, die men daar van de „zwarte sneeuw" ondervond. Merkwaardig is, dat in een dertig kilometer brede strook tussen Oostelijk Flevoland en het Gooi nauwelijks iets van de rietverbrandingen te bespeuren is geweest. Gisteren waren rietvuren ontstoken bij Lelystad en Dronten. Er wordt bij dit af branden rekening gehouden met wild en vogels, die ruimschoots gelegenheid krijgen naar andere stukken land uit te wijken. Over de schade die door het roet is ver oorzaakt valt weinig te zeggen. Voorzover het wasgoed en puien betreft zal een fikse schoonmaakbeurt wel voldoende zijn. Maar wat te zeggen van de tientallen schilders die de Rijksdienst voor de IJselmeerpolders hebben opgebeld met de vraag: „Wie ver goedt mijn verloren arbeidsuren en mijn besmeurde verf?" Ook is het roet in eta lages gedrongen, zijn artikelen die op marktkraampjes lagen bedorven en zijn kleren beschadigd. Oogartsen kregen patiënten met as in de ogen op het spreekuur en een huismoeder ontdekte gaatjes in haar vitragegordijnen. De helft van het rietland is nu afgebrand. Vóór 15 maart moet het restant afgewerkt worden, want daarna moet rekening wor den gehouden met het broedseizoen van de vogels. De rijksdienst gaat eerst eens met het K.N.M.I. praten om aan de weet te komen waarom de wind de „zwarte sneeuw" vrij wel uitsluitend in het Gooi en in Amster dam heeft neergelaten. In hoger beroep heeft voor het gerechts hof te Arnhem terecht gestaan de 47-jari- ge producer Carel Briels te Mook, die er van wordt verdacht op 25 augustus de Nij meegse arts, \V. H. J. Nu ver te hebben mishandeld. De politierechter te Arnhem had hem op 30 oktober, veroordeeld tot zeven dagen voorv/aardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar en een geldboete van f 100 of tien dagen. De procureur-ge neraal bij het hof, mr. G. W. C. Bijvoet, eiste thans 400 of veertig dagen hech tenis. De lonen en de prijzen vormen nog steeds een der belangrijkste discussie onderwerpen. Zo schrijft het C.N.V.-blad DE GIDS, dat prijsverhogingen, zeker ongemotiveerde, te diep in het bestaan van de gezinnen snijden om ze niet met alle kracht tegen te gaan. Over de verti cale prijsbinding zegt dit blad: „Er zit een goede zijde aan die verticale prijsbinding. Het is van belang als een klant voor sigaretten of havermout op Ameland of in Amsterdam hetzelfde be taalt. Maar de bezwaren zijn groter. Waarom zou die winkelier, die een vlotte verkoop heeft in een „loopzaak" en-of die weinig of geen service biedt, niet onder de prijs mogen doorschieten? Daarin kan zijn concurrentie schuilen tegen de service-zaak". Het blad meent dat de huisvrouwen prijsbewust moeten zijn. Geen SER-advies In DE TIJD wordt er over gesproken, dat de leden van de SER ontstemd zijn, omdat minister Andriessen geen advies heeft gevraagd over het ontwerp tot wijzi ging van de prijzenwet. „De raad heeft gelijk, want de wet ver plicht de minister inderdaad tot zulk een adviesaanvrage. Nu zijn er wel ministe ries, wij denken bijvoorbeeld aan Finan ciën die zich vrijwel nooit aan dit voor schrift storen, maar dat is een gewoonte recht geworden waaraan de raad zich nog slechts bij plechtige gelegenheden schijnt te ergeren bij Economische Zaken ligt de zaak echter anders en men had van de heer Andriessen, als oud-kroonlid van de raad, toch minstens een motivering van zijn omissie mogen verwachten." TROUW vindt dat het globale prijsbe- wakingsbeleid van minister Andriessen tot dusverre redelijk resultaat afwerpt. „In de mist blijven we wel, want de kernvraag is welke consequenties de grote operatie aan het loon- en prijsfront zal hebben op onze betalingsbalans. Te ver doorschieten mogen we niet. Overbesteding leidt onvermijdelijk tot min of meer grote werkloosheid. Het gehele jaar door zal daarom de vinger aan de pols moeten blij ven. Ontspanning op de arbeidsmarkt is gewenst. Maar het is voldoende als de grote vraag naar arbeidskrachten overgaat in een zeker evenwicht tussen vraag en aanbod. Bijsturen zal noodzakelijk zijn, zodra de balans naar de verkeerde kant gaat doorslaan." Bezorgdheid Het ALGEMEEN HANDELSBLAD is het met prof. Zijlstra eens dat verdovende in- flatoire maatregelen gevaarlijk kunnen zijn. Maar het blad meent toch een grotere bezorgdheid voor de toekomst te moeten tonen dan hij. Waar de inflatie voor een belangrijk deel haar oorzaken in het buitenland heeft zou het de regering wel eens moeilijker kunnen vallen zich aan de internationale zuigkracht te onttrekken, dan op het oog lijkt." Geen veren bedjes ELSEVIERS WEEKBLAD meent dat de ontwikkeling in de lonen- en prij zensfeer de ondernemer thans in bepaalde richtin gen drijft. „De marges krimpen in: ongeëvenaarde verhoging van het werknemersaandeel in het nationale inkomen voor 1Ö64 met ruim drie percent tot bijna 76 percent, zoals deze door het Centraal Planbureau wordt geraamd, valt niet te kleineren. Minister Andriessen meent dat dit zal moeten lei den tot meer diepte-investeringen, die immers veelal arbeidsbesparend moeten werken. Daarnaast zal het feit dat het nu voor goed uit is met ons kostenvoordeel in de internationale markt onze onder nemers er automatisch toe moeten voeren een wijziging in hun exportpolitiek tot stand te brengen. Tot dusver „leefden" vele Nederlandse exporteurs in hoofdzaak van deze prijzenvoorsprong. Voortaan zal men het vooral in de exclusiviteit en de kwaliteit moeten zoeken. Wij geloven, dat het einde van de periode van gemakkelijk exporteren voor de Nederlandse onder nemersmentaliteit nuttig kan zijn: geen veren bedjes meer". Mooi portret Graag nog even aandacht voor de heer Reindert Zwolsman, die Nederland via de tv heeft veroverd. DE FRIESE KOERIER zei er onder meer het volgende van: „Het beeld, dat hij van zichzelf tekende, bestond, op één kleine en begrijpelijke vergissing na, uit louter de bekende sym pathieke trekjes. Hij had van de week geen geld bij zich en moest poffen bij de kapper. Hij had geen pretenties en gaf zonder er doekjes om te winden toe als zanger te zijn mislukt. Een beminnelijk toetsje was ook, dat hij almaar doorgaat met hard werken en niet voor het geld. Zijn menselijk gevoel sprak uit het feit dat hij zyn medewerkers het uitzicht gunt op enkele van zijn schilderijen, welke meesterwerken hij bovendien niet protse rig aan de wand heeft hangen, maar achteloos heeft weggezet op zolder, zodat zij zijn gasten niet voortdurend verwijtend aanstaren. Padvinder Wij voor ons waren verheugd dat hij bij het vertonen van door eenvoud en harte lijkheid treffende familiefoto's niet ver gat te vertellen hoezeer hij nog altijd pad vinder is. Grote zelfbeheersing sprak uit het verhaal over zijn oefeningen in het restaureren van de oude meesters. Nadat hij een zeventiende-eeuws schilderijtje grondig had vernield heeft hij zich voor genomen nimmer een Rembrandt ter hand te nemen. Degenen, die treuren om het ver lies van dat andere werkje moeten be denken dat hij een tweederangsmeester was, die hij waarschijnlijk zelf had ge kocht, dus waar bemoeien ze zich eigen lijk mee? Ieder ander, die een stulpje voor de zaterdag zou bouwen van een miljoen zouden wij een poen noemen, maar ook hier was daarvoor geen enkele aanleiding, zo groot was de fijngevoeligheid van deze harde werker." Vergissinkje Wat was dan wel de vergissing? zal men vragen. Dat was dit volgens het Friese blad: „De heer Zwolsman gaf toe, dat hij het prettig vindt rijk te zijn omdat alleen rijk dom iemand in staat stelt scheppend werk te doen. Dat had hij beter niet kunnen zeggen, want hij verried daarmee zijn schilderijen op zolder niet allemaal goed te hebben bekeken." Kun je zingen... Het blad wenst de heer Zwolsman iets kostbaars toe, namelijk meer vrije tijd. „Hij zei op een bepaald moment dat hij niet zo erg best meer kon zingen. Wel, met die vrije tijd erbij zou hij zich nog eens kunnen oefenen. Een toontje lager misschien, dat klinkt zo mooi." R andhandstand Klinkt overigens dit proza uit DE VOLKSKRANT over een biljartwedstrijd niet mooi? Clement van Hossel is weer wat kaler geworden, maar verder is hij met zijn 42 jaren nog dezelfde duivelskunstenaar van vroeger, een artiest, die met liefde „Zeker, zeker, 10 percent van mijn sala ris is 75.maar nu moet je horen hoe de boekhouder uitlegt waarom ik f 23,44 krijg." (Telegraaf) balanceert op een angstig dun touwtje. In onze verbeelding zien we hem wel eens een handstandje maken op de rand van een biljarttafel, die hoog in een circustent heen en weer slingert. Er volgt meestal een klaterend applaus, soms ook een doodse stilte. Clement moest gisteren in de marine kantine van Den Helder zijn kunsten ver tonen op het internationale podium, dat hij, de Belgische kader- en libre-specialist, al jaren had gemeden engemist. Zijn openingspartij voor het Europese kam pioenschap bandstoten ging tegen Ray mond Ceulemans. Dit nu had hem be spaard moeten blijven. Een driftig ras- paardje als Van Hassel dient even de tijd te krijgen, om te wennen, om de geur van het laken op te snuiven en zich weer thuis te gaan voelen. Ceulemans heeft dat niet meer nodig. Hij is „in" op elk moment van de dag, zodra zijn vingers het warme satijn betasten. Vandaar, dat Ceulemans onge hinderd naar de eindstreep kon marcheren, de glanzende dirigeerstok heen en weer halend in een gestroomlijnde, diep gecon centreerde beweging".

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5