Felle aanval van Sovjet-Unie op de Westduitse politiek Weg wordt gebaand voor komst van tweede Hitier" Abdoel Rachman verliest tenslotte zijn geduld HET WEER Vandaag valt de beslissing: beroep op UNO of nationale mobilisatie Kostganger ging vrouw en kind met bijl te lijf Fokker gaat 4 pet boven CAO betalen Ontvoerders Sinatra krijgen levenslang Juwelen Koninklijk paar naar begrafenis van Griekse koning] Infiltranten komen uit gevangenissen Wapenstilstand op Cyprus verbroken Voorjaarsbeurs ging vanmorgen van start Geen aardgas in Vlaanderen? Geen nationalisatie oliebedrijven in Indonesië Boter 34 cent per kilo duurder Prachtig duinterrein ging in vlammen op éeë MORRIS "ie/ore you êuy! DAGBLAD VOOR V EL S E N - IJ M U ID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING MAANDAG 9 M j" Uitgaven Koude douche Het woord is aan Miljoenenzwendel met vliegbiljetten pagina J Twee nieuwe staatsleningen pagina 7 SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES FME ging akkoord Regering van wilden Overdag minder koud Schietpartijen te Ktima eisen zeker 8 levens In de krant van heden: Weerrapporten 1, 2 Agenda van ljmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Radio en t.v4 Kunst In de Vishal en op zee5 Uit stad en omgeving 5, 6 Economisch nieuws7 Beurs 7 Scheepsberichten 7 Topsy Feuilleton y Sport 10, 11, 12, 10 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Persbureau Tanjug 500 gr. botermalse Runderlappen 2.48 500 gr. Gehakt Kruiden 1.98 Topslagerij Leeuwenkamp 49e JAARGANG NUMMER 106 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. ÏJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh op roti en fr-::en. Abonnement pei week 75 cent. [ici ix.vaiiaal 9,75, franco per post 10.25 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur! Simop Koster Adj. Hoofdredacteur; Jos L. Lodewijks Redactiechef te Ijroiiiden: J- Kosak I». MM. D-*» W.V, O* 93, HmH- Directie! P. W. Peereboom en Mr. H. C. vapderMije MOSKOU (AP en Reuter). De Sov jet-Unie heeft een felle aanval gedaan op West-Duitsland. Het Kremlin be schuldigt Bonn ervan een politiek te volgen die in Duitsland een nieuwe dictator, een tweede Hitier, aan de re gering kan brengen. Die zal dan de be schikking hebben over een modern uit geruste strijdmacht, de nieuwe Bundes- wehr. De politieke verklaring is zaterdag door het Russische persbureau Tass ge publiceerd. Zij telt ongeveer drieduizend woorden. Er wordt in gewaarschuwd voor een botsing tussen Oost- en West-Duitsland. Zulk een botsing, aldus de verklaring, zou tot een wereldoorlog leiden, omdat daardoor de NAVO en de landen van het pact van Warschau in de strijd zullen worden betrokken. De verklaring is de felste aanval op West-Duitsland sedert vele jaren. West- Duitsland wordt onder meer het „meest agressieve en avonturistische" Europese land van het ogenblik genoemd. Voor het eerst spreekt de Sovjet-Unie zich duidelijk over het bewind van dr. Ludwig Erhard uit. Naar aanleiding van het verslag over 1963 van de Westduitse regering wordt gezegd, dat de Westduitse buitenlandse politiek geen enkele belang rijke verandering heeft ondergaan sinds Erhard de leiding van Adenauer overnam. „Deze politiek blijft agressief en is nog steeds op revanche uit", zo wordt in de Russische verklaring opgemerkt. Er is geen garantie, dat in de huidige sfeer van chauvinisme en groei van het militairisme in West-Duitsland geen nieu we Hitier zal verschijnen die dezelfde leu zen van mensenhaat poneert. W.-Duitsland heeft al 150 miljard mark uitgegeven voor militaire voorbereidingen. Hitier gaf negentig miljard uit. Het tekenen van 'n Duits vredesverdrag blijft een dringende zaak. De huidige nog niet geregelde toestand in West-Berlijn houdt zeer ernstige gevaren voor de vre de in Europa in. De verklaring constateert, dat maatrege len ter verzekering van de Europese vei ligheid in de toekomst ook beperking van de Bundeswehr moeten omvatten, omdat de Westduitse strijdkrachten afmetingen hebben aangenomen welke „in strijd" zijn met de „viermogendhedenovereen- komsten". Onze correspondent in Bonn tekent hier bij aan dat de verklaring van de Sovjet- Unie de Westduitse regering rauw op het lijf is gevallen. Zij wordt door Bonn gekenschetst als „een terugval tot de toon van de koude oorlog". Het document is inderdaad ver re van hartelijk. Daarbij komt, dat voor het eerst sinds Erhard het kanslierschap heeft overgenomen de Sovjet-Unie zo scherp uithaalt tegen de Bondsregering. De Russische aanval bevat overigens niets nieuws. Dezelfde bijvoeglijke naamwoorden, mi- litairistisch, revanchistisch, agressief, ver pakt in dezelfde Russische wensen: een vredesverdrag met de beide Duitslanden en normalisering van de toestand in West- Berlijn, dat wil zeggen een „gedemilitai- riseerde en vrije stad West-Berlijn". Maar het komt als een koude douche, omdat Erhard dezer dagen had laten doorschemeren dat hij geïnteresseerd is in betere betrekkingen met Moskou. Op zoek naar oorzaken van deze scherpe uit val komt men hier tot de volgende con clusie: A. Moskou is gebruuskeerd omdat het antwoord van Bonn op de nieuwjaarsbood schap van Kroesjtsjev door een bode van de' Westduitse ambassade in Moskou per bestelwagen naar het Kremlin werd ge bracht en daar aan de wacht werd over handigd; B. De aanval hangt samen met het mis lukken van de besprekingen over een Ber- lijnse pasjesregeling voor Pasen. Moskou wil diegenen, die binnen en buiten de Bondsrepubliek andere inzichten hebben over de Duitsland-politiek dan Bonn aan moedigen. Met zoveel woorden zegt het stuk uit Moskou, dat de Westberlijnse senaat de verstandige weg van directe contacten met Oost-Duitsland had ingeslagen, maar dat hij daarbij door Bonn voor de voeten is gelopen. Moskou's aanval geeft ook enig nieuw voedsel aan de hier heersende onzeker heid over de duurzaamheid van de ge meenschappelijke Frans-Duitse politiek. Het valt op, dat de Bondsrepubliek, die zij het na lang aarzelen het Mos- kouse verdrag tot stopzetten van de kern proeven ondertekende, als agressiefste staat werd gekwalificeerd. Agressiever dus dan Frankrijk, dat dit verdrag niet ondertekende. Moskou hoopt op betere be trekkingen met De Gaulle en zelfs op een staatsbezoek van de Franse president en het doel daarvan is uiteraard een wig te drijven tussen de Frans-Duitse bondge noten. Dat die poging wordt omgeven met een vervaarlijke campagne om de Bondsre publiek als verstoorders van de vrede in Europa te boek te stellen, is in feite niet zo verwonderlijk. Vandaar dat Moskou's verklaring zegt, dat Bonn zich niet wil neerleggen bij de „reële toestand die een gevolg is van de door Duitsland begonnen oorlog". En ook dat de enige wezenlijke weg naar de her eniging van Duitsland loopt over directe onderhandelingen tussen de Bondsrepu bliek en Oost-Duitsland. Die laatste ge dachte wordt overigens sinds enige tijd geleidelijk aan door meer en meer mensen in Duitsland overwogen. Cyrano de Bergerac: Er zijn veel mensen bij wie het ge mak van spreken slechts voortkomt uit het onvermogen om te zwijgen. Een 36-jarige man, die kostganger was in het gezin van de heer Bremmen in Spijkenisse, heeft 's nachts met een biil de 31-jarige vrouw des huizes en één van haar kinderen zeer ernstig gewond. De echtgenoot en een van de twee kinderen liepen minder ernstig letsel op. De dader kon kort na het misdrijf wor den aangehouden. Hij had zich in het struikgewas op enkele tientallen meters van het huis verstopt. Bij zijn verhoor zei hij dat hij buiten zijn zinnen was geraakt over het lawaai dat de kinderen maak ten. Vermoedelijk heeft de man ge droomd, want de kinderen sliepen toen hij met een bijltje de leden van het gezin te lijf ging. Hij is reeds meermalen in een zenuwinrichting verpleegd geweest. De vrouw en het vijfjarig dochtertje zijn in een ziekenhuis in Rotterdam opgenomen. BARÏÏTSST HAARLEM TEL 13439 LEIOSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Op voorwaarde dat de commissie van de vakraad voor de metaalindustrie goedkeu ring geeft zal Fokker vanaf 9 april gebruik maken van de mogelijkheid om tot 4 per- cent boven de C.A.O.-maximumlonen it gaan betalen. De Federatie voor Metaal nijverheid en Elektrotechniek (F.M.E.) in Den Haag is hiermee akkoord gegaan. LOS ANGELES (Reuter) Een recht bank in Los Angeles heeft zaterdagavond twee jongemannen tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld voor de ontvoe ring van de zoon van de zanger Frank Sinatra op 8 december jl. Het zijn Barry Keenan en Joseph Ams- ler, beiden 23 jaar. Sinatra jr. werd ont voerd uit een motel aan het meer van Tahoe in Nevada en drie dagen later vrij- I gelaten, nadat zijn vader een losprijs van 240.000 dollar had betaald. Keenan en Amsler zijn door de jury op alle zes punten van aanklacht schuldig be vonden. Zij kregen levenslang wegens het onder bedreiging met een wapen ontvoe ren van Sinatra jr. Vier gemaskerde bandieten hebben in Nassau op de Bahama-eilanden een taxi aangehouden, die drie Amerikaanse echtparen van een speelzaal naar huis bracht. Met revolvers dwongen de bandieten de echtparen in een verlaten straat al hun juwelen ter waarde van 500.000 dol lars af te geven. Een van de bandieten dwong de taxi chauffeur op de vloer te gaan liggen, terwijl de andere drie de Amerikanen uitschudden. De bandieten maakten ook nog dui zend dollar buit. KOEALA LOEMPOER (AP) De Ma leisische premier Toenkoe Abdoel Rach man heeft gisteren op een bijeenkomst verklaard dat zijn kabinet vandaag de In donesische dreigementen tegen Maleisië zal bespreken en eventuele stappen ter ver sterking van de defensie van de jonge Zuidoostaziatische staat. „Wij zullen dan beslissen of wij zullen beginnen aan een nationale mobilisatie en of wij de kwes tie officieel aan de Verenigde Naties zul len voorleggen. Ik zelf ben van mening dat wij onmiddellijk dienen te mobiliseren omdat wij geen tijd te verliezen hebben. Wij moeten erg oppassen en alle voor zorgsmaatregelen nemen om massa-infil tratie te voorkomen", aldus Abdoel Rach man. Hij ging hierop niet verder in maar doelde kennelijk op berichten uit Djakarta dat president Soekarno bevel gegeven heeft voor een „revolutionair offensief" in de „verpletter-Maleisië" campagne. Pre mier Soebandrio, die met de pers sprak, na een spoedzitting van de hoogste mili taire en politieke leiders van het land over de Maleisische crisis, verklaarde: „De president zei, dat wij met langer meer in het revolutionaire defensief zijn, maar dat wij overgegaan zijn naar het revolutionaire offensief tegen Maleisië". Abdoel Rachman noemde de Indonesi sche president „een dictator" en zijn me dewerkers „moderne barbaren". „Het is een regering van wilden. Als de Indone siërs wordt toegestaan dit land te regeren, zal de vrede die wij nu genieten voorgoed voorbij zijn. Indonesië heeft geen goede regering en geen moderne denkbeelden," zo zei hij. Deze krachtige woorden van de gewoon lijk zachtmoedige Abdoel Rachman zijn, zo werd gezegd, het resultaat van nieuwe aanvallen door guerrilla's vanuit Indo nesisch Bornea op de Maleisische staten op Borneo, Sabah en Serawak. DJAKARTA (AP) President Soekar no riep gisteravond zijn hoogste militaire, politieke en regeringsleiders bijeen om de crisis te bespreken. Een belangrijk punt is waarschijnlijk de vraag hoe het verder moet gaan met het bestand tussen Malei sië en Indonesië, dat zes weken geleden werd gesloten. Verwachting tot morgenavond: Droog weer en weinig bewol king, maar in het uiterste noor den van het land plaatselijk wolkenvelden. Zwakke tot ma tige wind uit oostelijke richtin gen. In de komende nacht hier en daar nog matige vorst, mor genmiddag in het algemeen iets hogere temperaturen dan van daag. Volledige weerrapporten op pagina twee. HOGE PRIJZEN 562e STAATSLOTERIJ 13e LJjst, 4e klas Prijzen van: 2000.— 20664 f 1500.— 4956 12846 15485 16036 1000.— 2603 3691 5647 7094 184551 20486 21071 400.— 5825 7196 10677 13428 17343 18542 18660 200— 1566 2809 2949 4539 7102 7992 I 8886 9129 9472 10086 11796 12594 12637 12749 13275 14052 15160 15192 15357 15767 15891 17973 18159 18306 19085 19856 20089 21186 21627 De koningin en prins Bernhard zullen I woensdagmiddag 11 maart naar Athene vertrekken teneinde de begrafenis van I koning Paul van Griekenland bij te wonen. Koningin-moeder Frederika van Griekenland en haar zoon Konstan- tijn, de nieuwe vorst, in de stoet, waarmee het stoffelijk overschot van koning Paul van diens zomerresiden tie in Tatoi werd overgebracht naar het koninklijk paleis in Athene. Voor de zitting had de minister van De fensie generaal Adboel Haris Nasoetion een bespreking met de chefs van de drie staven en met de hoogste leiding van de politie. In het officiële communiqué werd dit overleg een routine-aangelegenheid ge noemd, maar er werd aan toegevoegd, dat de militaire paraatheid zou worden verhoogd met het oog op de Maleisische crisis. De Amerikaanse ambassadeur Howard P. Jones heeft zondag een onderhoud met Soekarno gehad, kennelijk om te trachten de spanning tussen Indonesië en Malei sië te matigen. Uit diplomatieke bron is vernomen, dat de Verenigde Staten in ver schillende Aziatische hoofdsteden hulp po gen te krijgen om het bestand te bewa ren dat in januari door de Amerikaanse minister van Justitie Robert Kennedy tot stand is gebracht. Jones zei na afloop van het onderhoud niet te geloven dat het bestand verbro ken zal worden. Volgens hem wordt het indirecte contact voortgezet, niettegen staande het vastlopen van de besprekin gen in Bangkok tussen de ministers van Maleisië, Indonesië en de Philippijnen. Van Britse zijde werd meegedeeld dat nieuwe anti-Britse demonstraties worden verwacht in Djakarta en andere grote ste den. (Van onze correspondent) LONDEN Een correspondent van de „Sunday Times" meldt uit Tawau in Sa bah (vroeger Noord-Borneo), dat president Soekarno zijn gevangenissen zou leegkam- men voor zijn guerrilla- en terreuropera- ties in Sabah. Hij zegt dat een aanzienlijk aantal Indonesiërs dat Noord-Borneo is binnengedrongen voor allerlei misdaden in de gevangenis heeft gezeten. Deze in filtranten worden ondervraagd. Zij werden door Indonesië in vrijheid gesteld op voor waarde dat zij als hervormde patriotten vrijwillig dienst zouden doen als guerril la's. Sommigen gaven zich gemakkelijk over en geven geestdriftig alle gevraagde inlichtingen. Anderen waren politieke ge vangenen, communisten, die er de voor keur aan gaven als vrijwilligers deel te nemen aan de invasie, in plaats van tien jaar als vijanden van de Indonesische staat in de gevangenis te zitten. (AP) Vorige week zijn in Serawak op Borneo drie Indonesische guerrilla's in uniform gedood. Aan Britse zijde sneu velden drie Goerkha's. Onder het oog van een Britse para chutist wordt een Griekse Cyprioot door een Turkse politieman op wapens gefouilleerd. NICOSIA (Reuter, AFP, AP) Vandaag is de wankele wapenstilstand die gisteren te Ktima (Paphos) in het westen van het eiland Cyprus door Britse tussenkomst werd gevestigd weer verbroken. Zaterdag kwamen er zeven Griekse en een Turkse Cyprioot om het leven ln Ktima, waar bijna driehonderd Grieken in gijzeling werden gehouden. De Turken lieten alle gijzelaars tegen de avond gaan. In Griek se handen zouden nog 35 gijzelaars zijn. De plaatsvervanger en politieke raadge ver van de V.N.-bevelhebber op Cyprus, George Howard en de Britse commandant van de westelyke zone, brigade-generaal Donald Crane, zitten door de schietpartijen ingesloten in het politiebureau van Ktima. De Indische generaal Gyani en de Cy prische minister van Binnenlandse Zaken Polycarpos Yeorgadjis gingen gisteren met een helikopter naar Ktima om te kunnen ingrijpen. De Grieken willen al leen onderhandelen met vertegenwoordi gers van de UNO en niet met de officie ren van de Britse veiligheidstroepen. Zondag zijn bij een algemene schiet partij nieuwe slachtoffers gevallen op de drukke markt van de stad, Turken be trokken de wacht op de minaret van de plaatselijke moskee, die door Grieken met een „bazooka" werd beschoten op het ogenblik dat een Britse kapitein naar bo ven was geklommen om de Turken te be wegen het vuren te staken. Verscheidene winkels rond de vernielde markt werden gepunderd. NEW YORK (AFP) Secretaris-Gene raal Oe Thant heeft alle UNO-leden ge vraagd „zo spoedig en zo gul mogelijk" een vrijwillige bijdrage te leveren in de kosten van de vredesmacht op Cyprus, daar bepaalde regeringen die eventueel troepen zullen sturen dit niet uit eigen middelen kunnen betalen. De kosten van de operatie worden op zes miljoen dollar geschat in de drie maan den van het voorgenomen verblijf van de troepen op Cyprus. Prins Bernhard heeft vanmorgen het startsein gegeven voor de Voorjaarsbeurs 1964, die tot en met 17 maart in Utrecht wordt gehouden. Door het ingebruiknemen van de nieuw gebouwde Irenehal overtreft voor het eerst in de geschiedenis de over dekte ruimte de honderdduizend vierkante meter. Bijna 4000 firma's zijn vertegen woordigd, waarvan 1503 met Nederlandse en 2467 met buitenlandse produkten. De inzendingen zijn afkomstig uit 30 landen. West-Duitsland is na ons land de grootste inzender. Een van de aantrekkelijkste on derdelen van de beurs is een grote ma chine-show. Verder staat de beurs in het teken van het aardgas. Voor een verslag van de opening verwijzen wij naar de pagina economie. (Van onze correspondent) BRUSSEL Het is onwaarschijnlijk dat in Vlaanderen petroleum of aardgas kan worden gevonden. Volgens het Belgische zondagsblad Dimanche Presse, een uitga ve van de Belgische socialistische partij, is de Belgian Shell tot deze conclusie ge komen na proefboringen op verscheidene plaatsen in de provincies Oost- en West- Vlaanderen. In augustus 1963 was men met deze boringen begonnen. Het resul taat ervan zou zijn dat de mogelijkheden tot het vinden van petroleum of aardgas te gering zijn om de werkzaamheden voort te zetten. De aanvraag voor conces sies zou op grond van een en ander zijn ingetrokken. DJAKARTA (Tanjug) volgens het Zuidslavische persbureau Tanjug heeft de Indonesische regering meegedeeld, dat zij op het ogenblik geen plannen heeft voor de nationalisatie van drie buiten landse aardoliemaatschappijen, die op Su matra en in Kalimantan (op Borneo) olie velden ontginnen. Wel zijn plannen aange nomen om in de toekomst maatregelen te nemen die de geleidelijk overdracht van de werkzaamheden der oliemaatschappij aan Indonesische ondernemingen mogelijk moeten maken. Het is in de eerste plaats de bedoeling de afzet van derivaten van aardolie over te geven aan de Indonesische maatschappij „Pertamin". De mededeling volgt op de herhaalde pogingen van de vakbonden, zo gaat het bericht van Ta;— jug verder, om het beheer over buitenland se olieondernemingen over te nemen als protest tegen de steun die Groot-Brittan- nië de Federatie van Maleisië verleent. Naar w(j vernemen is met ingang van vandaag de boterprys met 34 cent per kilo omhoog gegaan. Een en ander is het ge volg van een nieuwe richtprijs voor de melk van 33 cent per kilo, die het Land bouwschap van de regering heeft gevraagd. In zuivelkringen wordt verwacht dat de prys van de boter binnenkort verder zal sty gen. Ruim vyfduizend vierkante meter duin beplanting ging zaterdagmiddag verloren, toen omstreeks half vyf de brandweer van Zandvoort werd gealarmeerd voor een felle duinbrand in de waterleidingduinen, nabij de oude ingang van deze duinen aan de Zandvoortseiaan. Het vuur vond in de bar droge begroeiing gretig voedsel en de brand breidde zich op angstwekkende wij ze uit en belemmerde door de zware rook zelfs het verkeer op de Zandvoortseiaan. Daar de aan de laan staande huizen eveneens gevaar liepen door het vuur te worden aangetast, werden hiervoor door de brandweer speciale maatregelen geno men. Met vier stralen op de hogedruk spuit werden de huizen nat gehouden en het opdringende vuur, dat een ogenblik dreigde de weg over te slaan, in bedwang gehouden. Met schoppen en vuurzwepen wist de brandweer tenslotte de brand te localiseren, waarna de nablussing nog ge- ruimte tijd in beslag nam. De brandweer waarschuwt de bevolking in deze tijd van grote droogte en daar door zeer groot gevaar voor duinbranden, uiterst voorzichtig te zijn, met vuur. Ook deze brand is waarschijnlijk ontstaan door het achteloos wegwerpen van een sigaret- te- of sigarenpeukje. LET OP! DINSDAGREKLAME Denk aan uw Zilverzegels WOENSDAG Denk aan uw Zilverzegels SIRENESTRAAT 14 - TEL. 5613

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1