Kroesjtsjev doelt op problemen in de Russische landbouw Verontwaardiging in België over militaire opleiding McNamara vijf dagen in Saigon WERELDNIEUWS Miljoenenzwendel met vliegtuigbiljetten rN ...voor mij zware Brandaris! OLYMPISCH SPEL Van dag tot dag Vliegtuigrampen eisen 27 levens Socialisten winnen in Augsburg n <~Praatótoel BRANDARIS Verf Van Ifeftewinkel MAANDAG 9 MAART 1964 3 Amerikaans systeem ten voorbeeld gesteld Buitenland Loethoeli's schoonzoon in Transkei gearresteerd v im Op de Zware shag met mooie lange draad, dus soepel draaien. ,i Zuivere Kentucky-tabak. Lekker pittig maar niet scherp. Goed verpakt, geen kans op uitdrogen. Elk pakje van begin tot eind pure tabak. ZWARE 1 Drie dienstplichtigen omgekomen, twee ernstig gewond en de minister weet van niets vervetal Ofschoon de innerlijke kracht van de NATO door de ontwikkelingen van de laat ste maanden allerminst is toegenomen, zal volgens berichten van organisatoren de ko mende NATO-taptoe in Arnhem grootser zijn dan ooit. Van 18 tot 27 juni zal deze militaire hoempa-demonstratie de gemoe deren van duizenden trachten op te war men en de beste militaire orkesten uit Amerika, België, Nederland, Duitsland en Italië zullen er aan deelnemen. De laatste twee landen behoren uiter aard onverbrekelijk bij de NATO, maar hun medewerking aan dit schitterende fes tijn komt in een enigszins vals schijnwer- perlicht te staan, als men verneemt dat de NATO-taptoe dit jaar gewijd zal zijn aan een herdenking van D-Day, twintig jaar geleden. D-Day, de glorieuze prelude op de verlossing van Europa uit de klau wen van de1 nationaal-socialistische en fas cistische terroristen, was géén NATO-aan- gelegenheid. Integendeel, het was een militaire inspanning van historische groot heid in nauwe samenwerking tussen alle volken die de ultra-rechtse boosaardigheid voorgoed wilden uitroeien en tot die vol ken behoorden ook zij, die thans als ver klaarde vijanden van de NATO worden be schouwd, terwijl de vijanden van toen thans bondgenoten zijn. Dit alles ligt besloten in de onbereken bare ontwikkelingen van de politiek en het zou onvruchtbaar zijn, daarover te mok ken. Maar even onvruchtbaar lijkt het, met muziek en ganzepas een groot his torisch feit te herdenken in een kader dat er niet omheen past. De NATO-taptoe van 1964, grootser en imponerender dan ooit, hinkt vervaarlijk op twee gedachten. NA TO en D-Day zijn moeilijk in één enthou siasme te vangen. De vervaarlijke tonen van het militaire festijn in Arnhem zullen bedenkelijk vals klinken, omdat zij zullen worden voortgebracht in 'n poging om de mislukkingen te overstemmen, die na 1944 de hoop van de wereld hebben vervangen. Een hoop op eerlijke voortvarendheid ten aanzien van de leuzen, waarmee op D-Day duizenden jonge mensen de dood ingingen. Laat men in Arnhem donderende muziek maken en soldaten kunstig door elkander doen wandelen om den volke een avond van kleurig militair operette-vermaak te leveren. Maar laat men er D-Day liever buiten houden. Aan deze dag hebben wij en miljoenen in Europa een andere, edeler en reëler betekenis gehecht. MSOKOU (AFP) I)e materiële voor waarden voor een snelle groei van de Rus sische landbouw zijn aanwezig. Dat heeft premier Kroesjtsjev gezegd in een toe spraak op de Russische landbouwconfer- entie in Moskou. Kroesjtsjev deelde mee, dat de kolchozen en sovchozen dit jaar 25 miljoen ton kunstmest zullen krijgen en het volgend jaar 35 miljoen ton. Dit jaar zal voor een waarde van 5,4 miljard roe bel in de landbouweconomie worden gein- vesteerd. Kroesjtsjev zei dat de twee jaar gele den ingevoerde reorganisatie van de land bouweconomie goede resultaten afwierp. Hij voegde er echter aan toe dat de re sultaten nog groter kunnen zijn. „Toen het Centrale Comité overging tot de reorganisatie hebben we bepaalde din gen aan de Amerikaanse landbouw ont leend en dan denk ik vooral aan de toe passing van de wetenschap", aldus Kroesjtsjev. De Russische premier zei voorts, dat de Amerikaanse specialisten in hun land voor de resultaten van hun werk worden be loond en stelde voor de beloning van de bestuursfunctionarissen en wetenschappe lijke medewerkers in de Sovjet-Unie te verbinden aan de resultaten die op de kol chozen en sovchozen worden bereikt. Volgens Kroesjtsjev zouden de opleiding en de vorming van het kader niet alleen moeten zijn gebaseerd op het moreel. Er zou ook een materiële aansporing moeten zijn, waarbij de beloning voor het werk nauw verbonden is met de resultaten van de produktie De Russische leider legde de nadruk op de noodzaak van het op grote schaal toe passen van de Russische wetenschap. Ook PORT ELIZABETH (Zuid-Afrika). (AP) - De schoonzoon van de Zuid-Afrikaanse nobelprijswinnaar Albert Loethoeli, de 33-jarige dr. Pascal Ngakane, is gearres teerd op grond van de uitzonderingsbepa lingen van Transkei. Hij zit gevangen in Mataleile in het oos telijke deel van Transkei en kan voor on bepaalde tijd vastgehouden worden. Ngakane, een Afrikaan, verliet zijn huis in Durban negentien februari en verdween toen hij op een zakenreis was naar Kim- berley. Zijn vrouw, dr. Alvetine Loethoe li, kreeg donderdag een anoniem telefoon tje, waarin haar meegedeeld werd dat de auto van haar man gezien was in Mata leile. De minister van Justitie, Johan Vorster, gaf haar verlof haar man in Mataleile te bezoeken. Onder de uitzonderingsbepa lingen heeft de regering bevoegdheden om een ieder die verdacht wordt van onder mijnende activiteit vast te houden. WWWWWWWVWWWWWMIWfWWMWWWWHfWWIWWWfWMWVAWAWWWWWSAWfWWWWWVWWWWWWWWWWyMWWWWWMWW BOGOTA CHICAGO (AP, AFP en Reu ter) Het afgelopen weekeind zijn bij vliegtuigongelukken 27 mensen om het le ven gekomen. 31 mensen 28 passagiers en 3 bemanningsleden van een toe ristenvliegtuig dat zaterdag bij Chicago een noodlanding maakte, brachten er het leven af. Bij Bogota in Columbia explodeerde zon dagavond een vliegtuig in de mcht. Het stortte brandend neer. De DC-3 had con tact met de verkeerstoren van het vlieg veld. Plotseling verdween het uit de lucht. Alle inzittenden kwamen om het leven. Over de oorzaak van de ramp tast men in het duister. Een particulier toestel met twee inzit tenden stortte zaterdag neer in de omge ving van Longview in Texas. Beide pas sagiers verloren het leven. Een DC-3 van een industriële onderne ming met skiërs aan boord slaagde erin bij Chicago een noodlanding te maken op een open terrein. Het stond op het punt te landen op het vliegveld O'Hara in Chicago. Vlak voordat het aan de grond kwam, scheerde het rakelings over een huis heen. Enkele passagiers en een lid van de bemanning liepen lichte verwon dingen op. Het huwelijk van de nieuwe Griekse koning Konstantijn met de 17-jarige Deense prinses Anne-Marie, zal wel licht worden vervroegd en misschien nog dit jaar worden voltrokken. Men verwacht een bekendmaking na de uitvaart van koning Paul, die zal worden bijgewoond door de ouders van Anne-Marie, koning Frederik en koningin Ingrid, alsmede door de 23- jarige kroonprinses Margrethe en de 19-jarige Benedikte. was hij niet tegen het gebruik van de vin dingen van de buitenlandse wetenschap. Sprekend over de bewerking van onge repte grond zei Kroesjtsjev: „onze vijan den beweren dikwijls dat de belangrijke investeringen die wij hebben gedaan niet gerechtvaardigd zijn. De maagdelijke ge bieden hebben 141 miljoen ton graan opge leverd en de staat heeft niet alleen de kos ten gedragen, maar ook een netto winst van bijna drie miljard roebel gemaakt". De Russische premier deelde voorts mee dat de Russische bevolking de laatste tien jaar met 32 miljoen zielen is gestegen, dat is achttien percent. Gedurende dezelf de periode is de agrarische produktie glo baal met 61 percent gestegen. Sprekend over de industrie en de wo ningbouw zei Kroesjtsjev dat in alle fa brieken verborgen mogelijkheden zijn om de produktie te verhogen. Hij spoorde aan tot een doelmatiger gebruik van de be staande apparatuur. Over de chemische industrie zei de Rus sische premier, dat pogingen moeten wor den gedaan om het aantal exportartikelen te vergroten. De Sovjet-Unie heeft grote mogelijkheden om zijn export van cellulo se en hout uit te breiden, zo zei hij. MüNCHEN (AP) De Westduitse so ciaal-democraten hebben zondag een grote meerderheid behaald bij een verkiezing voor het stadsbestuur van Augsburg, de laatste grote stad van Beieren, die de Bei erse meerderheidspartij, de Christelijk- Sociale Unie, wipt. Augsurg heeft daarmede het voorbeeld gevolgd dat de steden München, Neuren berg en Regensburg de laatste jaren ge geven hebben. De socialist Wolfgang Pep per is tot burgemeester gekozen met een verrassende 61,5 percent meerderheid. Zes jaar geleden won de Christelijk-Sociale Unie kandidaat met een meerderheid van 65,5 percent. De Christelijk-Sociale Unie is de Beierse afdeling van kanselier Erhard's Christen- Democratische Unie. Hoewel zij in de grote steden de meerderheid verloren heeft, heeft zij veel aanhang op het platteland en heeft zij een meerderheid in de regering van de staat Beieren. De meerderheid van de Bundestagleden uit Beieren behoort eveneens tot de Christelijk-Sociale Unie. f 1.- in dubbelwandige tabakszak r -xmure -r-" \.il c' v-'V <m i r?/:w v-feu ja -v ;.j S A LECTtD mum (Van onze correspondent) BRUSSEL Zondag is een derde slacht offer van de oefening in 't militaire kamp van Leopoldsburg, waarbij een gaspatroon was terechtgekomen in een buis, waardoor heen militairen moesten kruipen, aan rookvergiftiging gestorven. Vrijdag had hij een operatie aan de luchtpijp ondergaan, daarna had de legervoorlichtingsdienst medegedeeld dat zijn gezondheidstoestand verbeterd was. Vandaar dat de mededeling van deze dienst, dat een van de twee an dere soldaten die bij het ongeluk waren getroffen, vrijwel bulten gevaar zou zijn en dat men hoopte hem te kunnen redden, met veel scepticisme is ontvangen. De toestand van de andere ernstig ge troffene was gisteravond nog steeds zorg wekkend. Dat was tenminste de officiële mededeling en na hetgeen is gebeurd vre zen zijn verwanten het ergste. De belangrijkste Belgische spe cialisten, zoals de professoren Moureau uit Luik, Monnis uit Leuven en Desmarez uit Brussel zijn bij de getroffenen geweest. De familieleden logeren in het militaire hospitaal van Beverlo waar de slachtoffers worden verpleegd. Het ongeluk, dat eind februari is ge beurd, doch dat de militaire autoriteiten pas vorige week hebben willen erkennen, is uitgegroeid tot een nationaal schan daal, dat de regering ongetwijfeld moei lijkheden zal brengen. De publieke opinie begint geladen te worden. Zij kant zich tegen de geheimzinnigheid waarmee de militaire autoriteiten dit ongeluk om ringen en tegen de nietszeggende woorden van de minister van Defensie, de rooms- katholieke politicus P. W. Segers, die in de senaat moest bekennen, dat hij nog niet wist hoe de toedracht van het ongeluk was geweest. Minister Segers heeft koning Boudewijn op 't paleis van Leken verslag moeten uit brengen en naar verluidt zou hij van deze zeer heftige verwijten hebben moeten aan horen over het gebeurde. De vader van een van de soldaten die slachtoffer zijn geworden van het ongeluk heeft een klacht ingediend bij de militaire rechtbank te Luik. Men verwacht dat deze klacht aan leiding zal worden tot een proces voor de krijgsraad. Het eerste slachtoffer, is na zijn over lijden benoemd tot ridder in de Leopolds orde. Hij werd echter niet met militaire eer begraven en ook die omstandigheid heeft in België veel critiek ontmoet. De publieke opinie is ook verontwaardigd over de stuntelige wijze, waarop de ouders van de slachtoffers spartr-het ongeluk ih kennis zijn gesteld van het gebeurde en over de behandeling welke zij ondervonden. Zo wei gerde een sociale werkster van het leger, per jeep gekomen om de ouders in te lichten, „dezen naar het station van Brus sel te vervoeren," omdat haar instructies dat niet toelieten." De plaatsvervangende chef-geneesheer van het hospitaal van Beverlo moet de moeder van een van de soldaten aan de vooravond van diens dood nachtlogies heb ben geweigerd, zodat zij op eigen reke ning per trein terug moest keren naar Brussel Het meest bedroevende is nog wel dat de minister van landsverdediging bijna tien dagen na het ongeluk nog niet in staat bleek (of niet in staat wilde zijn, zo als men geneigd is te veronderstellen) een juist overzicht van de gebeurtenissen te geven. Het is ook mogelijk dat hij niet het minste overwicht op de legerleiding heeft. De advocaten van de gearresteerde ser geant, die de oefening heeft geleid, doen alles om diens verantwoordelijkheid zo klein mogelijk te maken. Vijftien vertegenwoordigers van Belgi sche jeugdgroeperingen van verschillende politieke en religieuze richtingen hebben het instellen van een parlementaire onder zoekcommissie gevraagd. SAIGON (Reuter) De Amerikaanse minister van Defensie, Robert McNamara, is onmiddellijk na zijn aankomst in Sai gon een reeks besprekingen begonnen over de militaire en economische toestand in Zuid-Vietnam. Het bezoek van de minister, die vergezeld wordt door de voorzitter van de commissie van Amerikaanse stafchefs, generaal Maxwell Taylor, en het hoofd van de geheime dienst, John McCone, zal vijf dagen duren. In Saigon maakt men zich zowel in Zuid- vietnamese als in Amerikaanse kringen ernstig bezorgd over een groeiend verlan gen naar neutralisme onder de bevolking. Deze politiek wordt voorgestaan door het pro-communistische „Nationale Bevrij dingsfront". Volgens de Zuidvietnamese regering steunen Franse agenten de com munisten in dit opzicht. De Amerikaanse staatssecretaris van Defensie, Arthur Sylvester,- heeft te ver staan gegeven dat de Verenigde Staten de logistieke mogelijkheden van een volledi ge oorlog tegen Noord-Vietnam bestude ren. Aan het slot van de eerste dag van het bezoek van McNamara en zijn gezelschap, zei Sylvester dat Mcnamara en andere le den van de missie „veel vragen gesteld hadden over de spoorlijn." Zuid-Vietnam heeft slechts één spoorlijn die van Saigon naar de negentiende breed tegraad loopt, de grens tussen Noord- en Zuid-Vietnam. Elke week worden er aan slagen op deze lijn gepleegd. Tante Nu had ik eens een tante, zo een, die je je ook in bed alleen maar stijf rechtop zittend kunt voorstellen. Zo iemand, die van moeder op dochter de manieren heeft meegekregen, de houding, het respekt voor de ouderdom, de welverzorgde handen, het „ton sur ton" haarnetje, de schone, blinkende keuken, de kanten kleedjes op de fauteuils, de naar lavendel geurende kasten. Zo'n tante, die alleen maar Ade laide, Hillegronda of Charlotte kan heten, met een horloge aan een gouden ketting en een camee en een dubbele trouwring omdat haar echtgenoot in 1897 is overle den. Mijn tante heette Hillegonda en ze kwam een keer per jaar op bezoek. Zeventien mei, weer of geen weer. Ze bracht dan bloemen voor mijn moeder mee, sigaren voor mijn vader en al naar gelang de zorgzaam uitgekozen nette boeken voor broer en zus. Ze gebruikte de lunch bi) ons, at muizehapjes van een zeer dun sneetje brood, zeer dun besmeerd met bo ter met een vliedertje ham erop. Hoewel mijn moeder voor de gelegenheid juist dan van alles in huis haalde. Tante Hille gonda dronk daar één kopje koffie bij met één klontje suiker en veel melk. Daarna ging ze zeer rechtop in een leunstoel zit ten en sloot voor een half uur haar ogen. Als ze ze weer opende werd geacht dat de thee werd opgedragen. Ze dronk één kopje met één klontje suiker en een wolk je melk en at daar een kaakje bij, niet te verwarren met een koekje. Na dit ritu eel zag zij neer op haar horloge en kon digde aan, dat zij zich huiswaarts diende te begeven, aangezien ze op tijd voor het diner wilde zijn. Daarop verdween ze voor een jaar. Dat ze in die tussentijd nog bestond, concludeerden we uit haar bloemige verjaarskaarten; ze vergat er nooit een. Tante Hillegonda was een antiquarisch familiebezit dat niet weg te denken viel, maar waar we ook geen stuk verder mee kwamen. Mijn broer en ik giechelden wel over haar, maar we zouden haar nooit onheus behandelen durven. Want ze wat een beetje meer dan de ouderwetse schijn die ze tegen zich had. Dat ontdekten we in de oorlog. Toen werd haar broer Bram gevangen genomen. Bram zat als geheim zinnige hoge autoriteit ondergedoken bi) tante Hillegonda. Omdat Bram dus bi) Hillegonda zat, namen ze haar ook maar mee. Tante Hillegonda zat zeer rechtop, zeer uiterlijk verzorgd, met zeer koele ogen op een stoel. Tegenover haar, zo ver telde ze ons later, stond een Duitser die haar het leven zuur trachtte te maken. Hij zei: „Der Mann in uw hois, ist dat uw broeder?" Tante Hillegonda: „Het is niet hois, maar huis, met een ui. Zegt u eens ui." „Ja aber", zei de Duitser perplex, hois, hois, antworten Sie. Der Mann. „Ui", herhaalde tante Hillegonda. Zegt u eens ui, ui, dat onwelriekend bolgewas. Kom, probeert u het eens: ui, uit, huis, muis, vuist. Een halfuur later zat tante Hillegonda weer in haar hoge leunstoel aan een kant werkje te haken. „Bram komt er wel uit", zei ze, „die politie-agent spreekt niet eens behoorlijk Nederlands!" Lizzy Sara May INCASSO WEEKABONNEMENTEN De incasso van het abonnementsgeld iedere week kost veel tijd en moeite, aan u en aan onze bezorgers. Er zijn twee mogelijkheden om het ongemak in dit opzicht te vermijden a. Overgang op een kwartaalabonne ment. b. Betaling aan de bezorger voor een periode van 4—5 weken. U krijgt dan een door de bezorger onder tekend ontvangstbewijs. Misver stand over de betaling is daardoor uitgesloten. Het resultaat voor u Minder geloop naar en gebel aan de deur; in uw wijk daardoor een vlottere bezorging. Voor de bezorger minder last. Proéeert u het eens. DE ADMINISTRATIE c J Padvindsters. Mevrouw Holton R. Price jr. uit St. Louis, nationale presidente van de padvindsters van Amerika is naar Europa vertrokken onder andere voor het inspecteren van padvindsters- eenheden Zij zal bezoeken brengen aan Nederland, België, Duitsland en Zwitser land. Parachutist. Donald West, een Australi sche amateur-parachutist, is zondag bij Adelaide doodgevallen. Bij een vrije val, die zestig seconden duurde, wist hij een stokje zes maal aan een andere val schermspringer over te geven. Hij even aarde daarmee het wereldrecord voor deze variatie op parachutespringen. De 26-jarige West slaagde er echter niet in zijn parachute open te krijgen. Hij was de grond toen al te dicht genaderd om nog door zijn reserve-valscherm te kun nen worden gered. (Van onze correspondent) LONDEN De internationale luchtlij nen zijn sinds het begin van vorig jaar door uitstekend georganiseerde benden voor een bedrag van negen miljoen gul den opgelicht. De fraude functioneert zo goed, dat een vliegtuigbiljet, dat op on rechtmatige wijze in Toronto is verkre gen, enkele uren later in Londen of New York kan worden gekocht. In Engeland bevindt zich een van de grootste zwendel- syndlcaten op dit gebied. Kolonel Ford, het hoofd van de fraude bestrijding in de internationale lucht vaart, heeft onthuld dat de Britse oplich tingsorganisatie verbindingen onderhoudt met 42 in- en uitvoerfirma's en twee ban ken met een bedenkelijke reputatie. De zwendelaars, voorzien van een aanbeve lingsbrief van één van deze firma's of banken, brengen vaak een samenwerking tot stand met een reisbureau dat minder goed loopt. Om vertrouwen te wekken zorgen zij ervoor dat de zaken beter wor den. Het reisbureau ziet zijn omzet ver dubbelen en wordt prompt betaald. De za ken gaan steeds beter en de verkoop neemt met sprongen toe. Maar aan het eind van de maand bemerkt het reisbu reau dat het een waardeloze chèque heeft ontvangen en dat het contact met de op drachtgevers is verbroken. Een ander reisbureau werd financieel door de bende overgenomen. Zij haalde de eigenaresse over met vakantie te gaan. Toen zij terug kwam, waren alle reisbiljet ten verdwenen en was de zaak gesloten. De chèque, getrokken op een Zwitserse bank, waarmee de bende haar had be taald voor de aankoop van het bedrijf, was waardeloos. De biljetten welke op deze manier wor den verkregen, worden met korting op de zwarte markt verkocht. Vele klanten zijn bezoekers uit het Gemenebest of immi granten. Sommigen hunner kunnen niet goed lezen en beseffen niet dat de prijs op het biljet aanzienlijk hoger is dan zij ervoor betaalden. Maar er is een belangrijk aantal eer lijke zakenlieden dat een vliegbiljet met korting probeert te bemachtigen. Het is soms zelfs een kwestie van prestige om een biljet tegen verminderde prijs te kun nen kopen. Ford waarschuwt het publiek te besef fen dat dergelijke biljetten zijn gestolen en dat de bezitters ervan kunnen worden vervolgd. Kortingen bestaan niet in de luchtvaart. Hij zei dat zijn eigen maat schappij, de B.O.A.C., nauwelijks van deze zwendel heeft geleden, omdat deze spoe dig werd ontdekt Overleden. In een sanatorium in Noord- Italië is op 61-jarige leeftijd overleden de economische deskundige van de West duitse sociaal-democraten, Heinrich Deist, die minister van Economische Za ken zou worden als de S.P.D. bij de al gemene verkiezingen in 1965 een over winning zou behalen. Demonstratie. In San Francisco zijn zater dag tijdens betogingen tegen rassendis criminatie meer dan honderd mensen gearresteerd, meest blanken, die de in gangen van een groot hotel blokkeerden, waarvan de directie bij de werving van personeel discriminatie zou toepassen. Een aantal betogers kreeg later toestem ming hun „bivak" in de hal van het ho tel op te slaan mits zij rustig zouden zijn. Artsen. In Algiers zijn honderd Russische artsen aangekomen die zich zullen voe gen bij hun vijftig collega's die al in Algerije werken. Volgens de Algerijnse minister van Sociale Zaken is nog meer Russische medische hulp onderweg. immoreel. Mandy Rice-Davies, een van de hoofdfiguren uit het Britse Profumo- schandaal, is door de Turkse overheid uitgewezen. Zij trad op in een nachtclub in Istanboel. Als reden wordt opgegeven, dat haar handelingen immoreel zijn en haar taal onbehoorlijk is. Bij de gouver neur van Istanboel zijn klachten over haar optreden binnengekomen van de vrouwenbond en de vereniging van moe ders. Processen. Dr. Max Güde, de vroegere federale procureur-generaal in West- Duitsland, verwacht dat er de komende vijf tot acht jaar nog vijfhonderd proces sen tegen nazi-oorlogsmisdadigers in de Bondsrepubliek zullen worden gevoerd. Rechten. Malta's negenhonderd priesters hebben zondag verklaard geen bepalin gen in de grondwet voor Malta te zul len aanvaarden die in strijd zijn met „de rechten en vrijheden van de rooms-ka- tholieke kerk".

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3