- Prins Bernhard opent nieuwe Irene-hal de ciTOsm bestrijdt Gijn en koorts pijlsnel èn veilig nieuw! Vader Uitgifte twee staatsleningen Dividenden Fiscus ontving f 31 min. meer omzetbelasting Halve werktijden en half werk in Britse industrie De Beurs VOORJAARSBEURS TECHNI-SHOW 1964 Voorjaarsbeurs '64 van start Wrijving tussen YS en Marokko? Nederlandse drukopdrachten in Oost-Duitsland Vervroegde aflossing lening 1962-'64 Hoge lonen in België en Duitsland lokken Japanse autoverkopers naar ons land Rijksmiddelen in januari Groei Duitse economie gaat langzamer SCHEEPVAARTBERICHTEN Nieuwe regering in Perzië Sociale revolutie op Zanzibar Oud-minister Soewandi van Indonesië overleden Amerikaan veroordeelt Britse luiheid Pachtprijswensen van het Landbouwschap GEVITAMINEERDE SneLTABLETTEN MAANDAG 9 MAART 1964 -v - I VREDENBURG EN CROESELAAN GEOPEND VAN '9-17- UUR en tegen pijn, griep en koorts Veel arbeiders laten hun gezin ervoor in de steek Tijdschrittenwinkel mag na 6 uur openblijven Vierling in Italië MacArthur geopereerd I Chinese artsen hebben Soekarno niet genezen i' v 'J*&; e De nieuwe Irenehal van de Konink lijke Nederlandse Jaarbeurs op het Croeselaanterrein te Utrecht is vanmor gen voordat de Voorjaarsbeurs begon officieel geopend. Het werd gedaan door prins Bernhard, in aanwezigheid van de jaarbeursdirectie, mr. C. Th. E. graaf van Lijnden van Sandenburg, de commissaris der koningin in de provincie Utrecht, en dr. J. de Nooij, Utrechts loco-burgemeester. De openingshande ling die de prins moest verrichten was zeer eenvoudig, want hij hoefde niet meer te doen dan een der zon weringsgordijnen open te trekken. Na de opening heeft de prins een rond gang gemaakt door de nieuwe hal en de overige expositie-ruimten aan de Croese- laan. Het einddoel van de wandeling was de stand van het Nederlands Normalisa tie-instituut in de Margriethal. Prins Bern hard sprak hier over het grote belang van de normalisatie als instrument voor de economische integratie. Zaterdag heerste er nog een koortsach tige activiteit op de terreinen aan de Croeselaan. Men legde de laatste hand aan de vele stands die hier in de hallen of op het open terrein zijn ingericht. Bij zonder aandacht trekken de gieterij straat en de Irenehal. De hal is gebouwd in zes maanden tijd omdat er een zeer grote be hoefte bestaat aan expositieruimte. De be langstelling voor de Utrechtse beurs neemt telkenj are toe en men is nu op een punt aangeland, dat men niet langer expositieruimte kan uitgeven aan iedereen die er belangstelling voor heeft en een stand wil inrichten. Ondanks de krappe ruimte zijn er meer standhouders op de Utrechtse jaarbeurs dan ooit te voren en nog nooit is er zoveel overdekte expositieruimte geweest. Door de tijdige voltooiing van de Irenehal vol gens een montagebouwsysteem en naar een ontwerp van de architect R. H. Fled- derus heeft men de beschikking gekregen over 13.000 vierkante meter overdekte ruimte méér en heeft onder de gegadig den in totaal 103.000 vierkante meter kun nen verdelen. Op de terreinen aan de Croeselaan heeft men na het gereedkomen en openen van de Irenehal tevens de beschikking gekre gen over een congreszaal die plaats biedt aan 450 personen. Daar de jaarbeursdirec tie er naar streeft om de beurs te om lijsten met een reeks van lezingen waar belangstellenden en vakmensen kennis kunnen nemen van de stand van zaken op technisch en wetenschappelijk gebied komt deze congreszaal voor het organiseren van lezingen bijzonder goed van pas. Dat komt door het speciale Citosil procédé. Doe zo'n modern sneltablet in 'n glas water. Kijk, het valt uiteen in een nevel van micro-deeltjes. Pijlsnel: zo kan uw bloed het sneller opnemen. Veilig: zo maakt uw maag geen bezwaar. de gele sneltabletten met de pijlen. Pijn en koorts verhogen de behoefte aan vitaminen: Citosil bevat Bi en C. Om u te beschermen tegen infectie - om uw weerstand te verhogen. Citosil is een sneltablet. Dus: zonder bijmenging van schadelijke stoffen, enkelvoudig, veilig. 20 stuks f 1.-. WASHINGTON (AP) De Verenigde Staten onderzoekt, of een Marokkaanse zending kobalterts naar communistisch China gebruikt kan worden voor de ver vaardiging van kernbommen. De zending zou vierduizend ton kobalt omvatten. Als de zending strategische militaire waarde heeft, zal de Marokkaanse rege ring moeilijkheden krijgen met Washing ton, dat Marokko op grote schaal hulp ver leent. Er zijn reeds Amerikaans-Marokkaanse besprekingen aan de gang over Marok kaanse schepen die bezoeken brengen aan Cuba. De wet op de Amerikaanse hulp aan het buitenland schrijft voor dat deze hulp afgesneden zal worden van landen waarvan de schepen Cuba aandoen. De Amerikaanse economische hulp aan Marokko bedraagt ongeveer 72 miljoen gulden per jaar. Het bedrag aan militaire hulp is geheim. LEIPZIG, (ADN) Naar het Oostduitse persbureau A.D.N. meedeelt zijn ter gele genheid van Leipziger Messe op het ogen blik in Leipzig vertegenwoordigers aan wezig van de Bijenkorf, Vroom Drees- mann, Wehkamp en Unilever voor han delsbesprekingen over de aankoop van produkten uit Oost-Duitsland. Nederlandse bedrijven hebben op de tentoonstelling on der meer accordeons ter waarde van f 36.000 en kerstversiering voor 260.000 gekocht, terwijl volgens A.D.N. Nederland se drukopdrachten in Oost-Duitsland zijn geplaatst voor 94.000 gulden. De 83-jarige gepensioneerde Zweed, Emil Blixt („bliksem") is voor de twaalfde keer vader geworden. Zijn veertigjarige vrouw Viola schonk het leven aan een zoon. Blixt zei over de telefoon tegen een verslaggever: „Ik ben net aan de was. Hoe ik het maak? Goed ik heb veel ervaring, zie je." De nieuwe aanwinst brengt het aantal kinderen op vijf meisjes en zeven jon gens. De jongens heten allen Knut, de meisjes Viola. Het gezin werd in 1941 gesticht, toen de heer Blixt zestig jaar was. De oudste vader ter wereld zou een Amerikaanse boer zijn, die net 94 was geworden toen zijn 27-jarige vrouw haar eerste kind kreeg. Maar hij had er al zestien uit een vorig huwelijk. (Reuter) De trek naar het industriegebied van West-Duitsland en naar het industrie bekken rond Luik in België van onge schoolde Limburgse arbeiders begint een tragisohe nasleep te krijgen. Vele arbeiders trekken naar het buitenland en laten hun gezin in Limburg onverzorgd achter. De grote magneet in het aangrenzende buiten land is het hoge loon. De kwaadwilligen, meest ongeschoolde arbeiders, verdwijnen naar West-Duitsland en komen niet meer terug. Zij onttrekken zich aan de onder houdsplicht van echtgenote en kinderen en duiken onder. Het aantal opzettelijke ver latingen van het gezin door deze mannen stijgt in Zuid-Limburg met de dag. Alleen al in Heerlen zijn er 75 gezinnen die aan hun lot werden overgelaten omdat de man naar West-Duitsland verdween. Deze lieden laten niets meer van zich horen en sturen geen cent meer voor het levens onderhoud. Een gemeenteraadslid in Heerlen heeft over dit zorgwekkend ver schijnsel reeds vragen gesteld aan B. en W. In zijn antwoord zegt het college dat het aantal door het hoofd van het gezin moedwillig verlaten gezinnen in Limburg een tragische omvang gaat aannemen.. De in de steek gelaten gezinnen blijven on verzorgd achter en de gemeenten en de sociale instellingen moeten bijspringen. Pogingen tot opsporing van deze geweten loze individuen leiden zelden tot succes. Politie en Justitie in West-Duitsland wer ken samen met de Limburgse politie- opsporingsinstanties. Als zo'n „onder duiker" merkt dat de politie hem op het spoor is, zoekt hij een nieuwe baas en een andere woonplaats. Beslagleggen op het loon lukt in de praktijk zelden. Het intrek ken van het paspoort van arbeiders, die hun gezinnen in de steek laten, is in de praktijk moeilijk uitvoerbaar. De keerzijde van de medaille is dat vele vreemde arbeidskrachten in de Limburgse mijn streek komen werken, Spaanse, Italiaanse en Griekse arbeiders. Er is reeds een stichting die voor deze vreemde arbeids krachten een klimaat wil scheppen waarin deze zuiderlingen zich op hun gemak zullen voelen. De Porselein- en Tegelfabriek Mosa stelt voor het dividend over het boekjaar 1963 te bepalen op 18 percent waarvan 11% per cent naar keuze in aandelen of contanten. (Over 1962 werd 16 percent uitgekeerd waarvan 11 percent in contanten en 5 per cent naar keuze in aandelen of contanten). Nu als slotdividend van de „Koninklijke' wordt voorgesteld 3,65 per aandeel van f 20 (18W percent), vernemen wü, dat de raad van beheer der Dordtsche Petroleum Industrie Maatschappij n.v. voornemens is om, na ontvangst van dit slotdividend, over te gaan tot betaalbaarstelling van een eer ste interimdividend over 1964 van 19 per cent (onv.) zowel op de oude als de nieuwe preferente en gewone aandelen en onder- aandelen Hollandia Kattenburg stelt over 1963 een dividend voor van 4 percent in contanten (nihil). De minister van Financiën is voor nemens over te gaan tot vervroegde aflos sing a pari op 15 april 1964 van de 3 per cent Nederlandse staatslening per 1962-'64, pro rcsto groot f 305.404.000. Ter conversie van voornoemde lening en ter consolidatie van vlottende schuld zal voorts een tweetal nieuwe leningen worden uitgegeven en wel een 4%t percent lening 1964 en een 5 percent lening 1964. Het bedrag van elke lening zal nader worden vastgesteld De 4y2 percent lening 1964 zal worden uitgegeven tegen een koers van 99 percent. De aflossing van deze lening zal, te be ginnen op 15 april 1965, geschieden in tien gelijke jaarlijkse termijnen. Versterkte af lossing is niet toegestaan. Schuldbewijzen in deze lening zullen worden afgegeven in stukken van 10.000, f 1.000 en 100, ter wijl deelneming in de lening in de vorm van schuldregisterinschrij vingen zal kun nen geschieden tot bedragen van tenminste 100.000. De rente gaat in op 15 april 1964, de coupons verschijnen jaarlijks op 15 april. De 5 pet. lening 1964 zal worden uit gegeven tegen een koers van 100 percent. De aflossing van deze lening zal, te be ginnen op 15 april 1965, geschieden in dertig jaarlijkse termijnen en wel afwisse lend 3 percent, 4 percent en 3 percent per jaar, zodat telkens in drie opeenvolgende jaren 10 percent van de lening wordt ge delgd. Versterkte of algehele aflossing zal de eerste tien jaren niet toegestaan zijn. Schuldbewijzen in deze lening zullen wor den afgegeven in stukken van 10.000 en 100, terwijl deelneming in de lening in de vorm van schuldregisterinschrijvingen zal kunnen geschieden tot bedragen van tenminste 100.000. De rente gaat in op 15 april 1964, de coupons verschijnen jaar lijks op 15 april. Houders van de per 15 april 1964 aflos baar gestelde lening per 1962-'64 worden in de gelegenheid gesteld om met recht van voorkeur in te schrijven op de nieuwe leningen en wel tot een gelijk nominaal bedrag als door hen aan aflosbaar gestelde schuldbewijzen wordt ingeleverd ter uit oefening van dit recht van voorkeur. Op de met recht van voorkeur ingeleverde in schrijvingen zal de toewijzing ten volle plaats vinden. Het ligt in de bedoeling de inschrijving op beide leningen open te stellen op 25 maart. Opneming van voornoemde le ningen in de notering ter beurze van Am sterdam en Rotterdam zal worden be vorderd. Het prospectus zal vermoedelijk op 17 maart verschijnen. Een Japanse delegatie van belangrijke figuren op het gebied van de autoverkoop en de financiering van auto-aankopen zal deze week een bezoek aan ons land bren gen. Donderdag 12 maart arriveert het gezelschap in Amsterdam. Vrijdag 13 maart komt men naar Den Haag, waar een bezoek zal worden gebracht aan de Nederlandse Middenstandsbank, aan het Centraal Autobedrijf en aan de kantoren van de Bovag. Op zaterdag 14 maart ver trekt het gezelschap naar Londen. Het ministerie van financiën heeft in een overzicht meegedeeld, dat in januari 1964 vanwege de gezamenlijke kohierbelastin gen 146 min. werd opgelegd tegenover f 142 min. in dezelfde maand van vorig jaar. Het kohierbedrag van het boekings tijdvak 1963-64 van de inkomstenbelasting nam in de verslagmaand met 89 min. toe tot 1.609 min., in hoofdzaak betrof het hier nadere voorlopige en definitieve aanslagen over 1962. Aan voorlopige en definitieve aanslagen over 1963 werd f 14 min. ten gunste van het boekingstijdvak 1963-64 van de vermogensbelasting ge bracht, zodat de stand daarvan thans f 124 min. bedraagt. Als gevolg van aanslagen over de boek jaren 1963-64 en ouder verscheen in janua ri op het boekingstijdvak 1964-65 van de vennootschapsbelasting een bedrag van f 53 min. Door tegenkohieren daalde het kohierbedrag van het boekingstijdsvak 1963-64 van deze belasting met 22 min tot 1.459 min. De regeling van de aan slagen personele belasting 1963-64 werd voortgezet. Inclusief opcenten werd uit dien hoofde 12 miljoen ten kohiere ge bracht. In januari 1964 werd uit hoofde van de kohierbelastingen in totaal 422 ontvan gen, waarvan 334 min. de inkomstenbe lasting betrof. Aangezien in dezelfde pe riode, zoals vermeld, 146 min. werd op gelegd daalde het nog in te vorderen be drag met 276 miljoen. Het beloopt thans f 1.027 min. Vanwege de gezamenlijke niet-kohierbe- iastingen werd in de verslagperiode 664 min. geïnd tegenover 696 min in okto ber j.l. en 612 min in januari 1963. De daling van de opbrengst in januari t.o.v. de 1ste maand van het vorige kwartaal, FRANKFORT (DPA). De economische groei in West-Duitsland is het afgelopen jaar langzamer verlopen, zo merkt de Deutsche Bundesbank in een overzicht op. Het reële bruto nationaal produkt in prijzen van 1954 steeg volgens voorlopige gegeven van DM 268,6 miljard in 1961 en 279,8 miljard in 1962 tot DM 288,8 miljard in het overzichtsjaar. Dit betekent voor 1963 een groei van 3,2 percent tegen res pectievelijk 4,2 percent en 5,4 percent in beide voorgaande jaren. De bank schrijft de vermindering van het groeitempo in de eerste plaats toe aan de lange en strenge winter 1962-1963. Bovendien droegen, vooral in de eerste helft van het jaar, conjuncturele factoren hun steentje aan de vertraging bij. Het prijsindexcijfer van het nationaal produkt, waarin de totale prijsstijging van de binnenlandse produktie tot uitdrukking komt, gaf over 1963 slechts een stijging van 2,9 percent te zien tegen respectieve lijk 4,4 en 4,34 percent in 1962 en 1961. Deze ontwikkeling vloeide voort uit de omstandigheid, dat de lonen en salarissen het vorige jaar iets minder stegen dan in beide voorafgaande jaren, terwijl de toe neming van de produktiviteit slechts iets kleiner was dan in 1962. betekent een afwijking van het normale seizoenbeeld. De oorzaak hiervan was voor een deel gelegen bij de dividendbelasting, waarvan de opbrengst in oktober j.l. rela tief zeer hoog is geweest, en voor een an der deel bij de loonbelasting, die in de verslagmaand een relatief laag bedrag op leverde. Deze laatste belasting bracht 88 min. op tegenover 203 miln. resp. 211 min. in de maanden januari en oktober van vorig jaar. De verklaring van de achter uitgang t.o.v. deze beide maanden moet zijn gelegen in een verschuiving van de afdrachten. Uit hoofde van de omzetbelasting werd f 191 min. ontvangen, dit is 31 min. meer dan in de eerste maand van 1963 en 9 min. meer dan in oktober jl. Uit de eerstgenoemde stijging blijkt de in vloed van de toeneming van de bestedin gen op de opbrengst van deze belasting. De opbrengst van de motorrijtuigenbelas ting ad 18,9 min. was de hoogste sinds mei 1963. In de drie voorafgaande jaren werd in januari steeds ruim f 15 min. geïnd. De economische kamer van het gerechts hof in Amsterdam heeft de directie van -•en t id- die wegens overtreding van de Winkelslui tingswet was veroordeeld, ontslagen van alle rechtsvervolging. De Amsterdamse politierechter had een boete van 260 op gelegd. Artikel 2 der Winkelsluitingswet bepaalt dat winkels na 18.00 uur en op zon- en feestdagen gesloten moeten zijn. In arti kel 15 worden als uitzondering daarop o.a genoemd winkels, die in hoofdzaak nieuws bladen en tijdschriften verkopen. De eco nomische opsporingsdienst had destijds proces-verbaal opgemaakt omdat de win kei na 18.00 uur geopend was. Deze dienst meende dat het geen winkel betrof die in hoofdzaak nieuwsbladen verkoopt omdat de omzet van boeken veel hoger zijn dan die van de nieuwsbladen. De directie zei evenwel dat de verkoop van nieuwsbladen en tijdschriften ruim twee keer zo groot is als die van boeken. Het gerechtshof ver klaarde de uitzonderingsbepaling van toe passing en ontsloeg de directie van rechts vervolging. Abbekerk 8 te Botterdam. Acmaea 8 v. Washington n. Curagao. Agamemnon 7 te Port au Prince. Algol 7 v. Amsterdam n. Zuid-Afrika Alhena 7 v. Rio Grande do Sul n. Porto Alegre. Alkes 7 v. Livorno n. Marseille. Almkerk 7 v. Barcelona n. Antwerpen. Alphacca 9 ten anker rede Colombo. Aludra 8 te Rotterdam- Amsteldiep 8 te Hsingkang. Angolakust 6 v Amsterdam n. West-Afrlka. Area 7 v. Singapore n. Perzische Golf. Arneb 7 te Rotterdam. Artemis 7 te Baltimore. Asmidiske 8 te Amsterdam. Attis 8 v. San Jose de Guatemala n. Amapala. Baarn 7 v. Puerto Ordaz n. Europa. Bali 7 te Amsterdam. Bengkalis 7 v. Bremerhaven n. Antwerpen. Beninkust 8 te Hamburg v. Amsterdam. Bennekom 7 v. Amsterdam n. Curasao. Breda 7 te Savannah De La Mar. Bussum 9 te Antwerpen verwacht. Calamares 7 v. Rotterdam n. Golfito. Caltex Delft 7 te Dumai. Caltex Nederland pass. 9 Ouessant n Slagen Caltex Rotterdam 7 v. Bombay n. Rastanura Casamance 7 v. Djifere n. Kaolack. Ceres 7 te Amsterdam. Charis 8 v. Willemstad n. Puerto Cabello. Cinulia 7 165 m. z. Porto Rico n. Rotterdam. Congokust 7 v. ema n. Lagos. Dahomeykust 7 v. Abidjan n. Buchanan. Diemerdijk 7 v. San Francisco n. Seattle. Diogenes 7 te Guayaquil v. Buena Ventura. Dinetldijk 7 v. Portland n. Stockton. Forest Town 9 te Eastham verwacht. Friesland KRL 6 500 m. n. Honolulu n. H'kong. Graveland 8 te Vitoria v. Paranagua. Grote Dijk 8 te Rottredam. Guineekust 7 v. Antwerpen n. Freetown. Hathor 6 130 m. z. Porto Rico n. Port of Spain. Helicon 9 te Curasao verwacht. Isis 7 160 m. z.z.w. Port au Prince n. Mobile. Ivoorkust 10 te Abidjan verwacht. Izalco 9 te Valparaiso verwacht. Jacob Verolmt 8 v. Panamakanaal n. Mollendo. Johannes Frans 8 v. Aruba n. Balboa. Kabylia 7 v. Curasao n. Buenis Aires. Katwijk 7 v. Vlissingen n. Golf van Mexico. Keizerswaard 7 v. Curasao n. Balboa. Kermia 9 v. Hobart n. Devonport. Kloosterdijk 8 v. Rotterdam n. Vera Cruz. Koningswaard 8 v. Punta Cardon n. Buen. Aires. Kopionella 8 te Singapore. Krebsia 8 te Gan eiland. Kreon 7 150 m. z.w. San Miguel n. Amsterdam. Loosdrecht 8 te Las Palmas v. Kaapstad. Loppersum 7 v. Jacksconville n. Charleston. Maaslloyd 7 240 m. z. San Diego n. Curasao. Mainlloyd pass. 8 Willemstad n. La Guaira. Mediter. Sprinter 8 v. Las Palmas n. Teneriffe. Medon 8 5 m. z. Willemstad n. Oranjestad. Mentor 7 v. Rotterdam n. Sfax. Naess Tiger pass. 7 Kreta n. Einswarden. Nashira 7 60 m. o.n.o. Fort Aleza n. New York. Neder-Elbe 9 te Alexandrlë verwacht. Nieuw Amsterdam 7 v. New York n. Curasao Oldekerk 7 v. Le Havre n. Marseille. Ootmarsum 7 v. Sfax n. Tunis. Oranje 7 v. Fremantle n. Melbourne. Oranjefontein 6 230 m. z. Kp. Palmas n. Tenerife Oranje Nassau 7 v. Southampton n. Curasao Overijsel 7 v. Dar es Salaam n. Zanzibar. Pacaya 6 v. Pensacola n. Cristobal. Parkhaven 8 te La Coruna. Peperkust 7 v. Lagos n. Port Harcourt. Pericles 6 600 m. z.o. Azoren n. Curagao. P. G. Thulin 7 v. Balboa n. Quintero. Prins Frederik Hendrik 7 te Hamburg. Prins Frederik Willem 9 te Duinkerken verw. Prins der Nederl. 8 v. Curasao n. Port of Spain Prov.singel 7 440 m. z.w. Guaymas (bestemming) Purmerend 8 te Fao v. Djibouti. Radja 8 v. Amsterdam n. Bremen. Rondo 9 te Karachi verwach.t Rossum 7 60 m. z. Costarica n. Los Angeles. Rotte 7 v. Madras n. Calcutta. Sabang 8 te Rangoon. Schouten 7 v. Kaochiung n. Bangkok. Sepia 8 v. Rotterdam n. Banias. Serooskerk 8 v. Akaba n. Suez Silindoeng 9 te Chalna verwacht. Sinoutskerk 8 te Manilla. Situla 8 1000 m. n. Fort Aleza n. Porto Alegre. Skadi pass. 9 Kp. Da Gata n. Marseille. Socrates 8 te Rotterdam. Soestdijk 7 v. New York n. Antwerpen. Solon 6 te San Juan v. Amsterdam. Stad Amsterdam 9 v. El Ferrol n. Rotterdam. Stad Kampen 7 v Norfolk n. Ryeka. Stad Maastricht pass. 7 Casquets n. Rio de Jan, Statendam 7 v. Montegobay n. Nassau, Stentor 6 v. Iskenderun n Izmir. Straat Chatham 7 te Mauritius. Straat Freetown 9 te Durban verwacht. Straat Madura 8 te Sydney v. Melbourne. Straat Magelhaen 10 te Hongkong verwacht. Straat Mozambique 7 v. Mauritius n. L. Marques Tahama 7 v. Genua n Milazzo. Tara 8 te Rotterdam. Triton 8 v. Paramaribo n. Georgetown. Tweelingen 9 te Rotterdam. Vlvipara 7 v. Bandar Mashur n. Rotterdam. Waikelo pass. 7 Pulu Sambu n. Tandjong Priox Waterland 9 op Elbe n. Hamburg. Westerdam 7 v. Rotterdam n. New York. Willem Ruys 9 te Rotterdam. Willemstad 8 v. Amsterdam n. Antwerpen. Witmarsum 7 te Rotterdam Wonosobo 8 v. Lissabon n. Port Said Zaankerk 7 te Beira. Zaanland 7 v. Ilheus n. Bahia. Zafra 6 te Yokomhama. Zuiderkerk pass. 7 Dakar n. Kaapstad. KLEINE VAART Appingedam 6 50 m. w.z.w. Casquets n. Le Havre Batavier-5 6 60 m. n.o. Lsa Palmas n. Pirea. David 7 op Thames n. Sheerness. Elsa 6 v. Rouaa nn. Casablanca. Jetty 6 50 m. z.z.w. Holyhead n. Mostyn. Jupiter 6 v. St. Nazaire te Bayonne. Marianne pass. 7 Goeree n. Malmö. Nero 7 15 m. o. Noordhinder n. Bilbao. Nusakan 8 v. IJmuiden n. Cardiff. Taras 7 80 m. n.n.o. Tunis n. Antwerpen. Wilpo 6 v. Preston n. Sevilla. TEHERAN (AP en AFP) Assadoelah Alam, die 32 maanden premier van Iran is geweest, heeft aan de sjah ontslag ge vraagd, de aanvraag is ingewilligd. Hassan Ali Mansour is tot premier be noemd. De veertigjarige Mansour is de lei der van de nieuwe Iraanse partij en lid van het Parlement. ZANZIBAR (Reuter) Al het grondbe zit op Zanzibar zal worden genationali seerd. Zonder overheidstoestemming zul len er geen nieuwe landbouwbedrijven mogen worden gevestigd. Dit heeft pre sident Abeid Karoeme in een toespraak tot een menigte van 50.000 mensen mee gedeeld. In wat hij noemde „de verkla ring van Zanzibar" kondigde hij voorts aan, dat de gebouwen in de stad Zanzibar die vóór de eerste wereldoorlog Duits be zit waren, zullen worden onteigend. Het staatshoofd zei, dat de regering zo veel mogelijk hulp zal geven aan de arm» boerenbevolking. Tegen 1 juni zal er vol ledige werkgelegenheid zijn. Ook zullen er tehuizen voor bejaarden komen. De enig toegestane partij, de Afrikaanse Sjirazi be weging, zal worden gereorganiseerd. Ten slotte zullen alle genootschappen van de afzonderlijke bevolkingsgroepen worden opgeheven, teneinde alle sporen van ras senscheiding uit te wissen. De oud-minister van Justitie en van On derwijs, Opvoeding en Cultuur van Indo nesië, mr. Soewandi, is vrijdag op 63-jarig» leeftijd in Djakarta overleden. Mr. Soewandi heeft deel uitgemaakt van de drie kabinetten van Sjahrir van novem ber 1945 tot juli 1947. In de eerste twea jaar was hij minister van Justitie en in het derde beheerde hij de portefeuille van Onderwijs, Opvoeding en Cultuur. Hij was de leider van de delegatie van de repu bliek Indonesië naar de besprekingen dia in april 1946 op de Hoge Veluwe zijn ge voerd over de onafhankelijkheid van In donesië. Na zijn politieke loopbaan had mr. Soewandi een notariskantoor in Dja karta. Mevrouw Mirella Mugnaini de Guercini, de 33-jarige vrouw van een timmerman in Poggibonsi, een stadje in Noord-Italië bij Siena, heeft het leven geschonken aan een vierling. De moeder en de vier meisjes maken het goed. De baby's wogen ieder 3 pond en 3 ons- Het echtpaar heeft zeven andere kinderen, twee jongens en vijf meisjes. In Turijn schonk de vrouw van een ar beider op 26 februari het leven aan twes jongens en twee meisjes. (AP). (Van onze correspondent) LONDEN De Amerikaanse bedrijfs- deskundige William W. Allen heeft in Groot-Brittannië een schok veroorzaakt door een aanval op de Britse industrie. Hij noemt Groot-Brittannië een land van halve werktijden, halve betaling voor half werk onder weinig geïnteresseerde be- bedrijfsleidingen. Hij gewaagt in een ar tikel van gebrek aan doelmatigheid, van verspilling van arbeidskrachten en luiheid in de directiekamers. Hij zegt dat voor elke arbeider die in de Verenigde Staten een pond staal maakt, er in Groot-Brittannië drie nodig zijn. Vier van de tien man in de scheepsbouw zijn onnodig. Het duurt in Groot-Brittan nië zesmaal zo lang om een huis te bou wen als in de Verenigde Staten. Hoewel de verkoopprijs van een Amerikaans huis niet veel hoger is dan die in Groot-Brit tannië verdienen de Britse bouwvakarbei ders driemaal zoveel als de Amerikaan se. De vakbonden falen omdat zij overuren tegen hoog tarief afdwingen, in plaats van harder werken in kortere arbeidstijd en hogere lonen te bevorderen. Ook de be- bedrijfsleidingen schieten op allerlei ma nieren tekort. Elke employé in de Britse industrie doet te weinig werk. De industriële lei ders deinzen ervoor terug op te treden tegen inefficiëntie en verspilling. Wat Allen onthult, is voor de Britten niet helemaal nieuw. Sinds jaar en dag wordt overal deze tekortkomingen ge klaagd. Het besef dringt hoe langer hoe meer door, dat Groot-Brittannië lang op de lauweren van een glorierijk verleden heeft gerust. De kreet „modernisering" gaat overal op en zal de komende ver kiezingsstrijd beheersen. Het gevoel overheerst dat eindelijk de tijd gekomen is dat de regering aan deze Het Landbouwschap wenst een verhoging van de hoogst toelaatbare pachtprijzen voor landbouwbedrijfsgebouwen die wat in richting en outillage aangaat betreft, be antwoorden aan de eisen van de moderne bedrijfsvoering. Verder ment het dat aan de grondkamers de bevoegdheid moet wor den gegeven, voor door de verpachter in overeenstemming met de pachter aange brachte of aan te brengen bijzondere voor zieningen in de gebouwen een pachtprijs- verhoging toe te staan ten bedrage van een redelijk percentage van het door de verpachter geïnvesteerde kapitaal. Het heeft deze wensen vorige week in zijn maandelijkse onderhoud met de minister van Landbouw geuit. De minister zegde toe, dat het Landbouwschap over deze aan gelegenheden binnenkort nader zal worden gehoord. vernieuwingsdrang positieve leiding zal moeten geven. De kiezers aarzelen tus sen de Conservatieven, die ten langen les te hun leven in dit opzicht aan het verbe teren zijn, en Labour, dat beweert de eni ge partij te zijn die van Groot-Brittannië een twintigste-eeuws land kan maken. Wilson drukt bijna dagelijks het stempel van zijn daverende denkbeelden op het Britse volk Maar het algemene vertrou wen bezit hij of zijn partij nog lang niet, zeker niet nu de Conservatieven zich aan het herstellen zijn. Maar een ding staat vast, Groot-Brittannië schreeuwt, na het vacuum van de Macmillan-periode, om lei ding. Wat de industrie betreft, kan er pas van een werkelijke doorbraak sprake zijn wanneer enorme menselijke problemen zijn opgelost. In de Verenigde Staten zijn er in verhouding driemaal zoveel werklo zen als in Groot-Brittannië. WASHINGTON (AP/AFP) Generaal MacArthur is vorige week aan de galblaas geopereerd. De chirurgen in het Walter Reed hoskiptaal te Washington, die de galblaas wegnamen, deelden mee dat zij niets hebben gevonden wat op een kwaad aardig gezwel zou duiden. De 84-jarige generaal werd enige dagen geleden in het legerziekenhuis opgenomen, omdat hij aan geelzucht leed. Zijn toestand is „bevredigend" genoemd. President Soekarno zal de volgend» week worden onderzocht door dr. K. Fel- linger, een Oostenrijkse specialist die het Indonesische staatshoofd in het afgelopen jaar voor een nierkwaal heeft behandeld. Fellinger heeft de president verscheidene malen behandeld en maakt op diens uit nodiging een reis door Indonesië. Soekar no heeft ook een nierperforatie ondergaan door Chinese artsen, die oeroude behande lingen toepassen. Na het bezoek van de Chinese doktoren in 1962 verklaarde de president dat hij van zijn nierkwaal was genezen. Eenzelfde verklaring werd ook gedaan toen Chinese specialisten, onder wie „moderne" en „traditionele" artsen verleden jaar een bezoek aan Djakarta brachten. VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv Slot 2de tijdv. A.K.U Hoogovens Kon. Olie Philips Unilever 528 gb—529 623—625 gl 622V2 154,80 154,60 146,20—146,80 g 146,70 142,20—142,40 142,40 f •V

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 7