HET WEER Toelatingsexamen blijft dit jaar gehandhaafd Op na Cyprus nieuwe dreigt een bloedbad inbreuk op bestand Inflatie in EEG zet door Dorp Ktima staat in brand na urenlange gevechten Argentinië levert Gerhard Bohne uit Onvoorwaardelijk VS-hulp voor Saigon Libië heeft marineman nog niet vrijgelaten Ondanks critiek veel animo voor de Bogaerswoning Nederlandse diplomaten gaan ook Luxemburgse belangen behartigen Verzetshelden op postzegels? Maleisië besluit tot mobilisatie 49e JAARGANG NUMMER 107 DINSDAG 10 MAART 1964 - Overstromingen op Sumatra tó'MORRIS 'ée fore you êuy! FALCON REGENJASSEN Warmer overdag Onbevoegdheid-korting bij VHMO-extra lessen zal vervallen In de krant van heden: Voor VHMO-scholen in en om Haarlem Slechts één uitzondering op uniforme regeling Het woord is aan Voor verkiezingen in V.S. pagina 3 Ziekenhuis zonder personeel pagina 3 Hij was van plan geweest naar Egypte te vliegen iniiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiimmiiiiiiiiiiinminiiiiiiii, Soekarno s politiek in Djakarta goedgekeurd Veldslag BUENOS AIRES (AFP) De Argen tijnse regering heeft besloten de ex-ad vocaat Gerhard Bohne, die door de West- duitse justitie is beschuldigd van het ple gen van euthanasie-moorden onder het nazi-regime, aan West-Duitsland uit te le veren. Bohne was na de tweede wereldoorlog naar Argentinië gevlucht. Hij heeft in 1955 een bezoek gebracht aan Duitsland, waarbij hij zich als ambtenaar van het ministerie van Landbouw uitgaf. In 1963 werd hij in staat van beschul diging gesteld, maar weer vrij gelaten. Hij vluchtte toen onder een valse naam naar Argentinië, waar hij bij zijn zuster introk. Bohne was na het verzoek om uitlevering door de Argentijnse justitie in voorlopige hechtenis genomen. Gerhard Bohne heeft toegegeven bij de euthanasie-moorden betrokken te zijn ge weest. Hij zegt dat hij slechts ambtelijk werk heeft verricht. DJAKARTA (AP) Antara meldt dat •ls gevolg van zware stromingen 50.000 mensen in midden Sumatra hebben moe ten vluchten. De overstromingen begon nen op 29 februari en er zijn nog steeds geen tekenen dat het waterpeil zal zak ken. Er zijn geen meldingen over slacht offers. BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Droog weer roet weinig bewol king en in de nacht en vroege ochtend plaatselijk mist. In de komende nacht over het alge meen lichte vorst, morgenmid dag dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. De minister van Onderwijs, mr. Bot heeft er geen bezwaar tegen, dat met in gang van het schooljaar 1963-1964 de re geling tot het ongekort bezoldigen van on bevoegd gegeven lessen ook zal worden toegepast op de beloning voor extra- lessen. Bij het v.h.m.o. wordt op de beloning voor extra-uren door leraren in volledige betrekking gegeven vakken waarvoor zij de onderwijsbevoegdheid missen, thans nog een korting wegens onbevoegdheid toegepast. In die gevallen, waarin de leraar voor de door hem gegeven extra-uren iedere voor het, v.h.m.o. geldende onder wijsbevoegdheid mist, werd op de beloning een korting van 27.75 percent toegepast. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Beeldverhalen 2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Uit stad en omgeving4 In de Vishal en op zee4 Langs sluizen en havens4 Geestelijk Leven 5 Radio en t.v7 Kunst 7 Feuilleton 9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Dit jaar zullen alle vhmo-scholen in Haarlem en omgeving met uitzondering van het stedelijk gymnasium iu Haarlem een schriftelijk toelatingsexamen afnemen en wel op dinsdag 16 en woensdag 17 juni. Deze examens zullen worden gehouden in de betrokken vhmo-scholen en betrekking hebben op de vakken Nederlands, rekenen, aardrijkskunde en geschiedenis. Na dit schriftelijk examen zal indien nodig een nader onderzoek plaats hebben in de vorm van een mondeling examen of een proefklasse. Naast deze regeling blijft voor de scholen die dit wenselijk achten de mo gelijkheid voor een testonderzoek aanwe zig. Dit heeft de kring van rectoren en direc teuren van scholen voor vhmo in Haarlem en omgeving in een brief aan alle hoof den der scholen bekend gemaakt. Hierdoor is een eind gekomen aan de nogal ver warde geruchten die over de kwestie van het toelatingsexamen de ronde deden. De nieuwe regeling is voortgekomen uit de in het algemeen gevoelde behoefte om de al jaren bestaande goede samenwerking tus sen de vhmo-scholen met betrekking tot de toelating van leerlingen te continueren. Op de vier Westduitse kinderpost zegels die op 10 april uitkomen zijn vier vissen afgebeeld. Deze derde serie kinderpostzegels in West-Duits land is ontworpen door Reinhart Heinsdorff. Deze regeling is van toepassing op all# vhmo-scholen in Haarlem, Badhoevedorp, Beverwijk, Bloemendaal, Heemstede, Lis- se, Velsen en IJmuiden. Slechts het stede lijk gymnasium blijft zijn uitzonderingspo sitie om leerlingen zonder toelatingsexa men toe te laten behouden. Het gymna sium kan het recht hiertoe ontlenen aan de Wet op het hoger onderwijs. Deze wet vereist namelijk geen toelatingsexamen, dit in tegenstelling tot de wet voor het M.O., die wel eisen ten aanzien van de toelating stelt. Dit jaar is er nogal enige verwarring over de toelating van leerlingen tot de vhmo-scholen ontstaan. De Kennemer Scholengemeenschap had namelijk beslo ten af te wijken van de oorspronkelijke regeling door leerlingen aan te nemen op grond van een duidelijke verklaring van het hoofd der school. Ook enkele andere scholen wilden dit jaar 'n afwijkende gang van zaken. Gedurende de laatste jaren was er in Haarlem en omgeving een uniforme rege ling, waarvan slechts twee scholen afwe ken. Dit waren het stedelijk gymnasium, dat ook in de toekomst geen toelatingsexa men zal houden, en het Lourens Costerly- ceum, dat al zeven jaar selecteerde door middel van proefklassen, maar nu van dit systeem afwijkt. De uniforme regeling voor dit jaar wil een overbrugging zijn naar de toekomst. Het komend jaar zal namelijk uitvoerig contact worden opgenomen tussen de rec toren en directeuren van de vhmo-scholen enerzijds en de hoofden van de lagere scholen anderzijds om tot een afdoende re geling te komen. Hierbij spelen de maatre gelen die verband houden met de Mam moetwet al een belangrijke rol. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSE N-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 10,25. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije C a rly1e De originele mensen maken de rijk dom der wereld uit; door hen en hun werken is zij wereld en geen wildernis. BRUSSEL (AP) Inflatie bedreigt nog steeds de economische situatie van de Europese Economische Gemeenschap (E.E.G.). In haar februari-overzieht maakte de uitvoerende commissie melding van voortgezette prijsverhoging, toenemend ar beidstekort, grotere consumptie en hogere lonen. Tegen het einde van 1963 waren de kleinhandelsprijzen hoger dan eind 1962. Zij stegen in Italië met 6.9 percent, in Frankrijk met 6 percent, in België met 4.2 percent, in Luxemburg met 3.7 percent, in Nederland met 3.6 percent en in West- Duitsland met 3.5 percent. De prijzen bleven stijgen in januari 1964 in de Beneluxlanden en in West-Duitsland. De index wijst op een tendens dat de prij zen nog meer zullen stijgen, hoewel niet in die mate als in andere landen. Grieken verworpen. „Wij wensen volledi ge en onvoorwaardelijke overgave," zo werd gezegd. 's Middags is er even een wapenstil stand geweest Die werd echter spoedig verbroken. Het Turkse stadsdeel ligt ge huld in rook en stof. Vele gebouwen staan er in brand. Aan blussen valt niet te den ken. Vanochtend schijnt men het erover eens geworden te zijn in Ktima de strijd te staken. De Turken zouden zich bereid heb ben verklaard te capituleren. Er schijnen enige vorderingen gemaakt te zijn voor de vorming van een interna tionaal politieleger voor het eiland. Groot- Brittannië, Canada, Zweden, Finland en Ierland hebben zich bereid verklaard troe pen te leveren. Brazilië wenst zich afzij dig te houden. Raouf Denktash. voorzitter van de Ka mer van de Turkse Gemeenschap op Cy prus, heeft de Veiligheidsraad meege deeld, dat de Grieks-Cyprioten van plan zijn de internationale vredesmacht te ge bruiken om „de Turken als rebellen te gen de staat, af te maken". Hij beschul digt president Makarios van „moord en geweld als politiek middel." SAIGON (Reuter) Een Zuidvietname- se woordvoerder heeft meegedeeld dat de Amerikaanse minister van Defensie, Mc- Namara, heeft verklaard dat de Ameri kaanse hulp aan Zuid-Vietnam voortaan zonder beperkingen en zonder voorwaar den zal worden gegeven. De woordvoerder zei, dat dit een van de drie belangrijke beslissingen is die op de zondag gehouden besprekingen tus sen McNamara en Vietnamese leiders zijn genomen. Het idee voor een gezamenlijk Ameri- kaans-Vietnamees hoofdkwartier voor de strijdkrachten schijnt van de baan te zijn. Men meent dat minister McNamara reeds veel heeft gedaan om de kans op een staatsgreep te verminderen door zijn vertrouwen in de eerste minister uit te spreken. Er waait een wind van vernieuwing in Zanzibar: de nieuwe president Abeid Karume gefotografeerd op het ogenblik dat hij een brandende lucifer werpt in een brandstapel van met petroleum overgoten rickshaws. „Het vernederende zwoegen en sla ven van de rickshawtrekkers als lastdieren" is afgelopen, aldus de president, die elke eigenaar een schadevergoeding van duizend gul den in het vooruitzicht stelde. De 21-jarige vliegtuigmaker-elektromon- teur van de Nederlandse marine, die zater dag met een Grumman Trackertoestel al leen en zonder toestemming van Malta naar Libië is gevlogen, bevindt zich nog steeds in Libië. Nederlandse officieren, die naar Libië waren gevlogen om de vrijlating van de 21-jarige marineman en het vrijgeven van de Grumman Tracker te bewerkstelligen, zijn onverrichterzake naar Malta terug gekeerd. De zaak wordt thans op regerings niveau behandeld. Het vliegtuig, dat op een niet meer ge bruikt vliegveld bij Benghazi was geland, had ong voor slechts tien minuten brand stof in de tanks. Van betrouwbare zijde in Benghazi is vernomen dat de vliegtuigmaker de Li bische autoriteiten meegedeeld zou hebben, dat hij van plan geweest was naar Egypte te gaan. Op de staf van de Koninklijke Marine en bij het ministerie van Buitenlandse Za ken heeft men de indruk, dat de autoritei ten in Libië de schending van hun lucht ruim door een militair vliegtuig nogal hoog opnemen. Een lid van de Nederland se ambassade in Cairo via welke ook de Nederlandse diplomatieke belangen in Li bië worden behartigd, is inmiddels naar Benghazi gereisd. De kruiser De Ruyter, die heeft deel genomen aan vlootoefeningen in de Middellandse Zee is in het weekeinde voor anker gegaan op de rede van Valetta, de hoofdstad van het eiland Malta. Met schilderachtige vaartuigen komen de Maltezers in de nabijheid van de gepantserde bezoeker uit Nederland. De animo voor het bouwen van Bogaers- woningen is nog steeds groot, al hebben enkele burgemeesters critiek op deze hui zen en ze „de krotten van de toekomst" genoemd. Tot begin maart zijn er voor een vijf- honderdtal Bogaers-woningen de rijks goedkeuringen afgegeven. Voor ruim acht honderd is rijksgoedkeuring aangevraagd en voor een vierhonderdtal staan er aan vragen op stapel. 562ste STAATSLOTERIJ Vierde klasse veertiende lijst Prijzen van:' ƒ2000 2611 4091 1500 21626 1000 1680 1903 7173 8127 9160 14775 17527 17568 18717 20519 400,—: 1420 1554 4932 6080 12852 16752 200,—: 1205 1213 4108 4670 6820 8521 10247 10896 15965 16424 jL. 17702 21378 2666 3006 3104 6289 11658 11957 16793 18013 18656 2122 2485 2655 4771 6230 6359 9017 9582 10213 11659 12067 13044 16659 17300 17430 21730 21801 Nederland heeft een overeenkomst ge sloten met Luxemburg, volgens welke de hoofden van Nederlandse diplomatieke missies die in landen geaccrediteerd zijn waar Luxemburg geen diplomatieke ver tegenwoordiging heeft, in het vervolg voor het groot-hertogdom kunnen optreden. De Nederlandse ambassadeurs zullen dan ook geloofsbrieven van het groot-hertogdom krijgen. Voor elk geval zal een afzonderlijke be slissing worden genomen door Nederland en Luxemburg gezamenlijk. (Van onze correspondent) De centrale directie van de PTT over weegt volgend jaar, bij de herdenking van het feit, dat Nederland dan twintig jaar bevrijd is van de Duitse overheersing, over te gaan tot de uitgifte van een serie her denkingszegels. Van verschillende zijden, onder andere van de Expoge, is aangedron gen op het laten verschijnen van een der gelijke serie. De PTT staat hier sympa thiek tegenover en gaat de mogelijkheden bestuderen. Een beslissing is nog niet ge nomen. Men denkt aan de mogelijkheid de spe ciale postzegels te voorzien van de por tretten van bekende verzetsstrijders. NICOSIA (AFP, AP en Reuter). Er dreigt een bloedbad op Cyprus. De Griekse en Turkse bevolkingsgroepen staan tot de tanden gewapend tegenover elkaar. Op verscheidene plaatsen is en wordt zwaar gevochten. De spanning op bet eiland is tot kookhitte gestegen. Het lijkt vrijwel onmogelijk een algemene uitbarsting te voorkomen. De Turkse regering gaat niet akkoord met de benoeming van José Rolz-Bennet uit Guatamala als bemiddelaar van de Verenigde Naties op Cyprus. Zij vindt dat hij de internationale ervaring voor zulk een taak mist. De Griekse minister van Buitenlandse Zaken, Kyprianoe, heeft maandag in Parijs gesproken met zijn Franse collega Couve de Murville. De Griek had om dit gesprek gevraagd. KOEALA LOEMPOER (Reuter) Tij dens een buitengewone zitting van het ka binet van Maleisië is besloten tot het op roepen voor militaire en burgerdienstplicht van mannen tussen 21 en 29 jaar. Het be sluit werd genomen na het afbreken der besprekingen met Indonesië over een vreedzame regeling van de moeilijkheden die zijn gerezen rondom de stichting van de federatie Maleisië. De regering van Maleisië heeft daarbij geëist dat de Indone sische guerrillastrijders uit Sabah en Se- rawak zullen worden teruggetrokken. BOGOR (RUETER, ANP) De politie ke en militaire leiders van Indonesië heb ben met algemene stemmen president Soekarno's politiek ter „verplettering van Maleisië" goedgekeurd, zo is meegedeeld door minister van Buitenlandse Zaken Soe- bandrio na een bijeenkomst te Bogor in West-Java. Soebandrio voegde hieraan toe dat er nu nieuwe stappen genomen zullen worden. Hierop ging hij echter niet ver der in. Twee maal binnen 48 uur is Soe karno met zijn belangrijkste medewer kers bijeen geweest om de houding van Indonesië tegenover Maleisië te bepalen na de mislukking van het overleg tussen beide landen om hun geschil te regelen. „De erkenning door Indonesië van het revolutionaire bewind van sjeik Azahari in Broenei is slechts een kwestie van tijd", aldus minister Soebandrio volgens radio- Djakarta in 'n uitzending die in Singapore is beluisterd. De minister ontkende dat de actie tegen Maleisië dient om de aandacht af te leiden van Indonesië's binnenlandse moeilijkheden. Het stadje Ktima aan de westkust van het eiland brandt. In en rond deze plaats zijn maandag verwoede gevechten gele verd. Griekse Cyprioten eisen dat de Turk se bevolkingsgroep zich daar onvoorwaar delijk overgeeft. In Paphos, in de buurt van Ktima, zijn eveneens gevechten uitgebroken. Vanoch tend is er een vuurgevecht geleverd in het dorp Malia, op de zuidelijke hellingen van het Troodosgebergts. De Turkse regering heeft de spanning nog verhoogd door te verklaren, dat zij ten volle bevoegd is in te grijpen om aan het bloedvergieten een einde te maken. De strijd in Ktima nam de vorm van een geregelde veldslag aan. De Turkse Cyprioten lagen er onder vuur ban bazoo ka's, mortieren en machinegeweren. Weg versperringen sluiten de toegangen naar het dorp af. Een afdeling Britse militai ren van honderd man bevond zich in het Turkse deel van de stad. Ze werden be schoten door de Grieken en hebben het vuren beantwoord. In het stadje wonen zesduizend Grieken en drieduizend Turken. De Turkse bevol kingsgroep was geheel omsingeld. Een voorstel van de Britten om het vuren te staken, opdat in ieder geval de vrouwen en kinderen van de Turken zouden kun nen worden geëvacueerd, werd door de

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1