Sterke zijde van president zijn binnenlandse politiek Vietnam kan wel eens het grote struikelblok worden IS AEG Australische bodem verbergt enorme rijkdom aan aardgas Ontwikkeling van continent wordt erdoor beïnvloed Westberlijners mogen twaalf Oostduitse steden bezoeken AEG PERFECT L Duel in Parijs DE HONDERD DAGEN VAN JOHNSON Klaaglied „Dode" met honger Fransen maken vleugels voor de Fokker-28 DONDERDAG 12 MAART 1964 15 Pittig Binnenlands beleid Ondoorzichtig AUTOMATIC TOASTER f69.50 Mits zij op doorreis zijn naar het buitenland Pijpleiding Nieuwe bronnen Elektriciteit A merikaans kapitaal (Van onze correspondent) WASHINGTON. Ruim honderd dagen is Lyndon B. Johnson nu presi dent van de Verenigde Staten, een pe riode die het mogelijk maakt te beoor delen wat er zoal veranderd is in Wash ington .Ondanks de dagelijks geventi leerde officiële mening dat de era Ken nedy ononderbroken voortgaat en dat Johnsons presidentschap in het teken staat van de verwezenlijking van Kenne dy's denkbeelden. Honderd dagen vormen natuurlijk een toevallige periode, die door Napoleons bewind na Elba weliswaar een historisch burgerrecht heeft gekregen, maar die vooral in Amerika, waar het decimale stelsel nog maar zeer ten dele ingang heeft gevonden, niets zegt. Desondanks wagen wij ons er aan een zeer voorlopige rekening op te maken. Johnson is zonder twijfel populairder in de Verenigde Staten dan Kennedy. Dat is in de eerste plaats het gevolg van zijn afkomst uit Texas, die hem de steun verzekert van vele zuiderlingen, die van de intellectuele Yankee Kennedy niet veel moesten hebben. Maar verder liggen Johnson en zijn gezin ook de grote massa van de Ameri kanen in het noorden na aan het hart, omdat Lyndon B. met zijn initialen op al zijn bezittingen, en zijn vrouw lady Bird met haar twee dochters, een door snee Amerikaans gezin vormen. Het uiterlijk van de Johnson-dames lijkt bijvoorbeeld zo overgenomen van de reclame-dames met big smile, die per manent de Amerikaanse televisieprogram ma's teisteren. Lyndon zelf is het toon beeld van de pittige, in hemdsmouwen zwoegende Amerikaan, die vooruit heeft weten te komen. En voor velen mag de Kennedy-familie met haar onmetelijke rijkdom, haar originele levensstijl en artistieke instelling fascinerend en be wonderenswaardig geweest zijn, de grote massa lijkt zich meer thuis te voelen bij de Johnsons. Politieke commentatoren en andere waarnemers in Washington zijn het er voorts over eens dat Johnson zich van de zware taak, die zo plotseling op zijn schouders viel, de eerste maanden goed heeft gekweten, hoewel beter op het thuis front dan in de internationale politiek. Thuis heeft hij de wet op de burger rechten, die de negers volledige gelijkheid moet bezorgen, op gang weten te brengen. Het Huis van Afgevaardigden nam de wet aan en voor de Senaat, waarin ob structie wordt verwacht, ligt al een plan- li! 111 hiiii n min Mini 11 urn i min i lihui mini iiuiui De Zuidafrikaanse negerzangeres I van volksliederen Miriam Makeba heeft 1 voor de speciale VN-commissie, die i de kwestie van de apartheid behandelt, 1 een lied gezongen, waarin wordt ge-1 vraagd om snelle maatregelen tegen de rassenpolitiek in haar land. „Deze regering dreigt onze leiders het leven te ontnemen en ons volk het 1 zwijgen op te leggen door duizenden in de gevangenis te werpen en hen aan onbeschrijfelijke folteringen te onder- werpen. Keer op keer worden er resoluties in de Verenigde Naties aanvaard. Onze re- geerders slaan echter geen acht op de- ze resoluties, die zij dan ook schenden. 1 Ik doe een beroep op uw commissie ervoor te zorgen dat u ditmaal geen i valse hoop zult opwekken en ons volk I niet weer zult teleurstellen, maar dat u 1 zult verzekeren dat de racistische lei- ders van Zuid-Afrika gedwongen wor- den op te houden met de vernedering en vervolging van ons volk", aldus Mi- I riam Makeba. Daarna las zij verzen voor van een i lied, gecomponeerd door de organisa-1 tie tegen apartheid. Het refrein van dit 1 lied luidt: „u zegt dat u mij wil bevrijden. On- derhandelt dan niet met degenen, die f mij doden en zegt niet dat u medelij- 1 den met mij hebt" In 't lied wordt critiek uitgeoefend op f de Westerse landen, die de resoluties 1 1 om Zuid-Afrika te boycotten niet steu- I nen. I S TlililiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimilllllllllllllllllllllllllilllluilllllllllllllluT de-campagne klaar. De belastingen zijn verlaagd om het economische leven een nieuwe impuls te geven en er is een groot programma ontwikkeld om de ondanks alle welvaart toch nog bestaande ar moede te bestrijden. Thema's weliswaar, die door Kennedy waren voorbereid, maar die Johnson toch maar naar de verwezenlijking leidt. Dat hij dat voor elkaar brengt, komt voor een groot deel door zijn enorme ervaring met het Huis en Senaat. In beide heeft hij zitting gehad. Zijn „gemoedsmassage" als het er op aankomt een wet er door te krijgen is in Washington beroemd en gevreesd te gelijk. Want er zijn maar weinig volks vertegenwoordigers, die nog neen weten te zeggen als de president opbelt met een jolig „Hello, here Lyndon speaking", ge volgd door een niet te stelpen stroom argumenten ten bate van de zaak, die Johnson na aan het hart ligt. Op dit punt is de huidige president on getwijfeld talentvoller dan Kennedy, wiens argumenten vaak te intellectueel waren en die het slaan op de schouders en por ren in de ribben nooit goed in zijn vingers had weten te krijgen. Wat Kennedy echter onovertroffen in de hand had was het buitenlandse beleid. Johnson heeft daarvoor minder aanleg, ook al heeft hij zich in de afgelopen maanden door stapels memoranda over de buitenlandse ploitiek heengelezen. Of ficieel houdt hij zich echter maar één keer per week diepgaand met dit terrein bezig. Namelijk op een zeer exclusieve bespreking, waaraan naast minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, ook de minister van Defensie, McNamara, en de adviseur voor zaken van de Nationale Veiligheid, Mc George Bundy, deelnemen. Alleen in crisistoestanden mengt hij zich natuurlijk ook in het dagelijkse be leid, dat verder wordt overgelaten aan de leidende ambtenaren. Begrijpelijk is het daardoor dat Johnson veel meer dan Kennedy, die graag tegenstrijdige menin gen hoorde om tenslotte zelf de beslissing te nemen, vertrouwde medewerkers op alle sleutelposities wil hebben, van wie hij weet dat zij ook zonder hem in alles te mengen, in zijn geest zullen handelen. In dit licht moet men de benoemingen zien van Thomas Mann tot hoofd van het bureau Zuid-Amerika, van William Bun dy, de broer van Mc George, tot hoofd van de afdeling Zuidoost-Azië en van William Sullivan tot speciale adviseur voor de onrusthaard Vietnam. Naast deze benoemingen betekent de op vallendste verschuiving ten aanzien van het buitenlandse beleid de winst aan ge wicht, die McNamara sinds Kennedys dood heeft gekregen. Onder Kennedy was de republikeinse oud-Ford-directeur al een van de allerbelangrijkste stemmen in het kapittel van de buitenlandse politiek. Onder Johnson is zijn positie, mede door zijn grote mobiliteit, werkkracht en ver bluffende intelligentie nog aanzienlijk versterkt. Johnsons andere werkwijze en de over gang daarnaar hebben al een hele rij on doorzichtigheden in de Amerikaanse positie teweeggebracht. In de kwesties Vietnam Panama, Cuba, de Kennedyronde weet niemand meer precies wat de lijn is. Voor al ten aanzien van Vietnam geldt dit sterk. Hoe de oorlog daar gewonnen moet wor den lijkt niemand te weten, ook McNamara niet, die iedereen heeft verbluft met de opmerking dat het grootste deel van de Amerikaanse troepen in Vietnam eind 1965 wel naar huis terug zou kunnen keren. En al even duister is het, waar Washington een stabiel regime vandaan wil halen, nu men het corrupte en reactionaire bewind van Diem ten "val heeft gebracht. Men fluistert dan ook dat Johnson hele maal niets wil in Vietnam. De troepen moeten er maar blijven om ervoor te zor gen dat de Noordvietnamese communisten, die in Pekings vaarwater koersen, geen overwinning boeken, die een pro-Chinees effect zou kunnen hebben op andere com munistische partijen en bewegingen in Azië. Maar verder zou Johnson hopen de ver kiezingen van deze herfst te halen zonder gedwongen te zijn beslissingen te nemen, die eventueel tot een debacle zouden kun nen leiden, waardoor de magnifieke voor sprong, die hij nu op zijn rivalen voor het presidentschap 1964-1968 heeft, verloren zou kunnen gaan. Of dat zal lukken is overigens de vraag. Een van Amerika's meest prominente politieke commentatoren, Alsop, heeft Vietnam al „Johnsons Cuba" genoemd, met andere woorden in Vietnam zal de nieuwe president beslissingen moeten nemen, even essentieel voor de wereldvrede en het machtsevenwicht tussen Oost en West als de besluiten van Kennedy inzake Cuba in de herfst van 1962 Een bejaarde vrouw uit het dorp Pa- klestoca in Midden-Joegoslavië heeft vrienden en familieleden, die bij haar „lijk" zaten te rouwen, de schrik van hun leven bezorgd toen zij plotseling iets te eten vroeg. Zij was door haar familieleden in een coma- aangetroffen. Men dacht dat zij dood was. Er werd aangifte van haar overlijden gedaan. De nodige regelin gen voor de begrafenis werden getrof fen en de vrouw werd in haar woning opgebaard. Terwijl vrienden en familieleden bij kaarslicht bij de kist zaten te treuren ging de vrouw plotseling rechtop zit ten wreef met de hand over de rug en vroeg iets te eten Daarna klauterde zij uit de doodkist en kroop in bed waar het gerieflijker was. Een verdwaald biggetje is het enig grappige op dit plaatje: hoge mili tairen van het Britse leger en van de Verenigde Naties op Cyprus brengen een bezoek aan de Turkse wijk van het geteisterde dorp Ktima. In het midden generaal Gyani, de waar nemer van secretaris-generaal Oe Thant. V. V. \"V. SYDNEY. Als er elfhonderd miljard kubieke meter aardgas in het Groningse gasveld zit, hoeveel zou er dan wel niet zijn in Australië, dat zo onmetelijk rijk is aan mineralen dat de ontginning ervan, volgens de deskundigen, pas in haar kinderschoenen staat. Nauwelijks één percent van wat men meent dat er in de aardbodem van dit continent ligt verborgen, wordt thans aan de oppervlakte gebracht. Op zijn minst 43 verschillende mineralen worden in het vijfde wereld deel geëxploiteerd, van bauxiet voor aluminium tot goud en van asbest tot zilver en lood, van uranium tot opaleen en sinds kort ook olie en aardgas. De aanwezigheid van aardgas in Austra lië is al vele jaren geleden aangetoond maar sinds de ontdekking ervan omstreeks de eeuwwisseling is er, na een bescheiden poging in Roma in de staat Queensland weinig of niets aan de exploitatie ervan gedaan. Behalve in Queensland werd in de jaren 1900 tot 1910 aardgas ook aangeboord in Grafton in Nieuw Zuid Wales en Lake unga in Victoria. De ontdekking van aardgas in Roma op 1200 meter- diepte dateert uit 1900. Vier jaar later werd een (Van onze correspondent) BONN (G.P.D.), 11 maart. Ulbricht stapelt gloeiende kolen op de Westduitse hoofden. Hoewel zijn voorstel voor een pasjesregeling in Berlijn voor Pasen en Pinksteren gelijksoortig aan het Kerst arrangement dOor Bonn van de hand is gewezen, mogen Westberlijners voor het eerst sedert de bouw van de muur hun familieleden in de D.D.R. buiten Berlijn opzoeken. De Oostduitse regering heeft bepaald, dat Westberlijners, Westduitsers en bui tenlanders, van West-Berljjn op weg naar het buitenland, in twaalf Oostduitse ste den mogen uitstappen voor een verblijf Van maximaal 72 uur. Tot deze twaalf steden behoren Maagdenburg, Chemnitz •n Rostock. De treinreizigers kunnen deze transit visa aanvragen bij nader aan te wijzen reisbureaus in West-Berlijn. Hoewel Oost- Berlijn niet tot deze twaalf steden behoort, mag dit besluit als een belangrijke stap worden gezien. Ten eerste kunnen de wel varende Westberlijners nu uitzwermen over de andere steden van de D.D.R. en velen zullen daar ongetwijfeld een trein- reisje naar een min of meer fictief doel in de Bondsrepubliek voor over hebben. Ten tweede worden deze transit-visa niet door Oostduitse postbeambten in West- Berlijn behandeld, maar door reisbureaus, zodat de soevereiniteitskwestie buiten schot blijft. Al zal er op die visa onge twijfeld weer staan: Berlijn, hoofdstad der D.D.R. Het is overigens niet aannemelijk dat Ulbricht gezwicht is voor de „harde hou ding" van Bonn. Hij brengt de regering- Erhard eerder in een moeilijk parket door haar bij deze regeling buiten spel te zet ten en zich rechtstreeks te wenden tot Westduitsers en Westberlijners die zich onlangs in een publiek opinie-onderzoek in grote meerderheid vóór de passen- regeling hebben uitgesproken. Als reuzerupsen staan op de kade van Saigon (Vietnam) Amerikaanse helikopters, ontdaan van wieken en propellors en met hoezen over de motoren, klaar voor transport naar de Verenigde Staten. De toestellen worden uit de dienst genomen omdat ze schade hebben opgelopen in de langdurige strijd tegen de Vietcong- rebellen in Zuid-Vietnam. De 52-jarige bouwvakarbeider J. de Vries is gistermiddag tijdens een steiger bouw bij de in Amsterdam-west in aan bouw zijnde nieuwe zeevaartschool ter hoogte van de derde verdieping naar be neden gevallen en kort na aankomst in het ziekenhuis overleden. PARIJS (AFP) Op het Place des Vosges in het hartje van het oude Parijs is woensdag weer eens geduelleerd, al moesten de tegenstanders het zonder de uitrusting van de zo treffend door Dumas beschreven musketiers doen. De journalist en schrijver Sermonie Es- kahanazy en de schrijver Philippe Mor- dack stonden in hemsmouwen tegenover elkaar om een twist met de degen te be slechten. Het duel duurde niet lang. Eskahanazy wist na luttele seconden zijn tegenstan der te raken, die dit met het verlies van enkele druppels bloed moest bekopen. Toen konden de duiven het plein weer in bezit nemen. Mordack had Eskahanazy uitgedaagd, omdat deze in een van hem geleend boek over het leven van Leon Daudet beledi gende aantekeningen had geschreven. poging ondernomen het gas te gebruiken voor stadsverlichting, doch met weinig succes, hoewel de proeven werden voort gezet tot 1916. Het aardgas dat in Victoria werd aangeboord, bevond zich nog geen driehonderd meter diep, maar niet in vol doende hoeveelheid om economisch te worden gebruikt. In de laatste tijd is aardgas echter let terlijk en figuurlijk meer aan de opper vlakte getreden, als gevolg van onder zoekingen naar olie. Van de vijftien olie boringen in Roma hebben er veertien succes gehad, zowel wat olie als wat aardgas betreft. Deze zogenaamde Moonie-olievelden, ge noemd naar de streek, waar olie en gas zijn gevonden, zijn van een dergelijke omvang, dat exploitatie ecoonmisch moge lijk is. Reeds is een pijpleiding van meer dan driehonderd kilometer aangelegd naar de hoofdstad van de staat Queensland Brisbane, waar een raffinaderij wordt ge bouwd om de olie te kraken. De aanleg van de pijpleiding kostte 36 miljoen gulden. Inmiddels zijn ook maar aardgasbron nen aangeboord en wel in zo'n omvang, dat er vragen over gesteld zijn in het Parlement. De minister voor Nationale Ontwikkeling heeft daarop in niet mis te verstane bewoordingen geantwoord, dat de ontdekking ervan verreikende gevolgen voor de economische ontwikkeling van Australië zal kunnen hebben. Aardgas is, behalve in Roma-Moonie, gevonden in Sunnybank en Bony Creek, in Apple Grove nabij Roma en in Rolleston 250 kilo meter ten noorden van Roma en in Richmond, dichtbij Roma gelegen. In Zuid-Australië is bij Gidgealpa bij na vijfhonderd kilometer van de hoofd stad Adelaide gelegen een aardgasbron aangeboord, die een capaciteit schijnt te hebben van twintig miljoen kubieke voet en in centraal Australië ruim 20 kilo meter ten zuidwesten van Alice Springs is bij Mereenie een bron geslagen met een capaciteit van ongeveer vijf miljoen ku bieke voet. Rolleston heeft een capaciteit van 15 miljoen kubieke voet. Wanneer het oordeel van de deskundigen juist is, zou zelfs in het uitgestrekte Australië, waar de afstanden van de bron nen naar de bevolkte streken groot zijn, een voorziening van de hoofdsteden met aardgas in drie jaar tot de mogelijkheden behoren. De zogenaamde Associated Group heeft namelijk al negentien bronnen aan geboord, die een dagelijkse capaciteit heb ben van tachtig miljoen kubieke voet, meer dan twee-en-een-kwart miljoen kubieke meter. Het grootste deel van deze bronnen be vindt zich in het gebied rondom Roma. Reeds is men zover gevorderd met de commerciële exploitatie ervan, dat twee bronnen aardgas leveren aan Roma voor opwekking van elektriciteit. Dit is de eer ste praktische onderneming op dit gebied in Australië. Zij kan het begin betekenen van een nieuwe economische ontwikkeling van het vijfde werelddeel waar opwekking van elektriciteit van zulke grote betekenis wordt geacht, dat miljarden worden be steed aan verlegging van rivieren en bouw van enorme waterkeringen midden in de woeste sneeuwgebergte Ruim 75 percent van de elektriciteit in Roma wordt nu opgewekt door gebruik te maken van aardgas. Men is begonnen met de uitbreiding ervan door aanleg van nieuws elektriciteitsleidingen van Roma naar Surat tachtig kilometer en Mitchell honderd kilometer. Aanleg van een pijp leiding van Roma naar Brisbane en enkele andere steden zou, zo raamt men, tussen de veertig en tachtig miljoen gulden kos ten, maar om het gebruik van aardgas rendabel te maken, zou men moeten be schikken over een reservevoorraad van minstens vier-en-een-kwart miljard ku bieke meter. De capaciteit van de bestaande acht tien aardgasbronnen in en nabij Roma bedraagt misschien een derde deel daar van. Deskundigen achten het echter niet onmogelijk, dat de nodige reservevoorraad binnen twaalf maanden kan worden be reikt. De produktie moet evenwel voor minstens twintig jaar kunnen worden ge garandeerd om de exploitatie economisch verantwoord te maken. Aardgas wordt ook aangetroffen in de omgeving van Sydney. Een onderneming heeft zestien bronnen aangeboord bij Camden, Penrith en Dural. Binnenkort zal met de nieuwe boringen worden be gonnen. Twee andere bronnen zijn aange boord in de buurt van Grafton in Nieuw Zuid Wales. De ontdekking van aardgas in Gidgealpa in het Noordoosten van Zuid-Australië wordt echter beschouwd als de belangrijkste boring. De grootste naar de produktie te oor delen die tot nog toe in Australië is verricht en waarvoor de Amerikanen bij zondere belangstelling koesteren. Het veld is meer dan dertig vierkante kilometer groot. Een deskundige heeft uitgerekend dat de reserves aan aardgas in dit veld meer dan 280 miljoen kubieke meter bedragen met een waarde van twaalfhonderd miljoen gulden. De verwachting is algemeen dat er nog meer aardgas in de Australische bodem zit. Dit zou welkom zijn in verband met de nodige verdere ontsluiting en ontwikkeling van het land. Australische financiële des kundigen tonen zich echter bezorgd over het feit, dat Amerikanen aandelen in de Australische maatschappij, die de boringen in Zuid-Australië verricht, hebben opge kocht en thans al over een derde deel er van beschikken. De vraag is niettemin ge rechtvaardigd of Australië zelf voldoende kapitaal bezit om de exploitatie en explo ratie te bekostigen. Hoe de ontwikkeling ook zal zijn, het staat wel vast, dat aardgas in Australië een toekomst heeft, die ongekende moge lijkheden biedt. Gevoegd bij de grote reeks mineralen, die de bodem van het vijfde werelddeel rijk is, ziet het er naar uit, dat er meer weelde ligt verborgen dan de deskundigen zestig jaar geleden durfden hopen. Over een ding behoeft Australië zich geen zorgen te maken: er kunnen wel honderd Wadden-eilanden en nog eens honderd Eems-Dollard gebieden als aard gasvelden worden aangeboord zonder dat men voor het verlies van recreatie-oorden hoeft te vrezen. Wat de omvang van natuurschoon en ruimte om te ademen be treft, is Australië een gezegend land. De Franse vliegtuigfabriek „Sud Avia tion" is belast met de bouw van de vleu gels voor de vier prototypen van het nieuwe straalverkeersvliegtuig van Fok ker, de F-28. Bij deze vleugelbouw is onder andere voor de rolroeren de Italiaanse vliegtuigfabriek van Fiat mede inge schakeld. Dezer dagen heeft een vijftiental tech nici van „Sud Aviation" bij Fokker op Schiphol overlegd over de uitvoering van het project. Dergelijke bezoeken zullen over en weer worden voortgezet. i

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 15