1 Verkoudheid JAN LEMAIRE 80 JAAR wees mooi in de lente met De Indonesische schilder Salim exposeert in Amsterdam Alphenaar NEGEN MUZEN Weihnachtsoratorium in Hillegom Als ik ga niksen is het met me gedaan Man vrijgesproken van doodslag Verzending van zeepost VOORDRACHT, TONEEL EN DANS IN DE INTERSCHOLAIRE DONDERDAG 12 MAART 1964 19 Tekening van Raphael bracht 320.000 op Voorkom Rillerig? Onprettig? Vlug: Bob Buys KRUISWÉG 47-49 HAARLEM Vragen van Kamerlid over Vaticaan-en EEG A W nabeschouwingen „Als u het mij vraagt" op dreef De radio geeft vrijdag televisieprogramma J. Damshuizer Een kleine, rode pasteltekening van Raphael bracht woensdag op de kunstvei ling van Sotheby's in Londen ruim 320.000 gulden op. Het is een studie voor een doek, voor stellende Maria met het kindje Jezus, dat zich nu in het Kunsthistorisch Museum te Wenen bevindt. De tekening meet twintig bij vijftien centimer. Te zware balleteisen. Volgens twee vooraanstaande Russische balletdanseres sen, Galina Oelanova en Maja Plissets- kaja, wordt de gezondheid van de Rus sische ballerina's ernstig bedreigd. Sta tistieken wijzen nl. uit dat het aantal verwondingen bij ballerina's onrustbarend toeneemt. De twee danseressen zeggen dat de oorzaak hiervan .ligt in het feit, dat er te dikwijls een beroep op de veelal overwerkte ballet-artiesten wordt gedaan zonder rekening te houden met hun ver moeidheid of met de omstandigheden dat zij soms ziek zijn. BIJ DE KUNSTHANDEL M. L. de Boer te Amsterdam is tot 28 maart een tenotonstelling van werken van de In donesische schilder Salim te zien. Salim heeft voor, tijdens en nog korte tijd na de laatste wereldoorlog te Amsterdam gewoond en gewerkt. Hij had daar vele vrienden. En daaraan danken wij een belangrijke expositie. Al weten we te weinig van hetgeen in Indonesië op het terrein van, de beeldende kunst gepres teerd wordt, ik geloof dat Salim een van de belangrijkste Indonesische kunste^ naars is. Kort na de oorlog hebben we nog enig werk van andere Indonesiërs in Amsterdam mogen zien. Het was verre van groots, hetgeen ook eigenlijk te ver wachten was. Opnieuw zal Indonesië zich een cultuur moeten scheppen. SALIM NU HEEFT zich kunnen ontwik kelen in een bijzondere situatie. Hij is enigszins te vergelijken met grote Neder landse figuren als Jongkind, Van Gogh en Van Dongen, die buiten de grenzen van het moederland tot het beste van zichzelf kwamen. Salim is nu 15 jaar achtereen in Frankrijk gevestigd. In zijn Nederlandse tijd was hij bovendien steeds op Frankrijk en de Franse schilderkunst van de grote Parijse school georiënteerd. Aldus werd hij in zijn ontwikkeling zo weinig mogelijk geremd door controversen in de kolonia le periode, werd hij in zijn werk niet te zeer afgeleid door wat men in Indonesië een revolutie wil noemen. Ik leerde Salim al voor de oorlog kennen en kende hem van die tijd af als een nationalist. Ver schillende malen is hij na de oorlog weer in het moederland geweest. Hij is Indone siër. Hij werd een goed schilder. En van af het begin van onze kennismaking weet ik hoezeer hij zich het eigene bewust trachtte te maken, ook het Indonesisch eigene. Hij heeft bewust een bijdrage wil len leveren aan een nieuwe Indonesische cultuur. NU ACHT IK het een hachelijke onder neming voor ons het typisch Indonesische in zijn werk aan te wijzen. Wij hebben daar te weinig afstand voor. Voor Salim stonden bepaalde dingen ook niet zo zeker. Ooit heeft hij met lichte ironie wel eens gesproken van een mogelijk aanwijsbare angst voor lege vlakteen. „Tachisten" leer den ons inmiddels, dat dit nu niet bepaald een bijzonderheid van Salims volk alleen is. Met lichte spot kon hij bij sommige zijner werkstukken wel spreken van „In donesische bidprentjes". Dan doelde hij •werk, dat er bij ons publiek nogal aardig in ginig en dat min of meer kon steunen op Indonesische motieven en vaak van sterk ornamentale aard was. Zijn succes hiermee maakte hem wantrouwend, be ducht als hij wellicht was voor een folk lore, die juist wijst op een verleden tijd, waarmee hij bepaald niet veel te maken wilde hebben. THANS STAAT ZIJN werk zeer positief voor ons. Het heeft een duidelijk en sterk eigen gezicht. En daarmee kan Salim ons nu juist leren wat een Indonesische kunst kan zijn. Ik acht hem bovendien voorbeel dig voor zijn landgenoten. Het grootste deel van zijn schilderijen en gouaches steunt op herinneringen aan Indonesië en landschappen aan de Middellandse Zee bij de Pyreneeën, waar hij graag verkeert. Men kan als men wil in zijn werk een verbinding zien tussen Oosterse en Wes terse schilderkunst. Toch valt 't te beden ken dat wanneer van invloeden uit 't Wes ten sprake is, deze konden komen van toch weer door Oosterse cultuur beïnvloede fi- Op een vergadering, die in Weltevreden in Hillegom gehouden is namen de leden van de Hillegomse Orkestvereniging het besluit in december een uitvoering te ge ven van het Weihnachts-Oratorium. Voor deze beslissing viel, had de dirigent de heer Sander Visser een duidelijke uiteen zetting van dit stuk gegeven. Na de suc cesvolle uitvoering van „Die Schöpfung" op 11 oktober is het ledenaantal van de vereniging sterk toegenomen. Gezien deze toename is een uitvoering van boven genoemd oratorium verantwoord. guren. Enkele kleine aquarellen vertonen zeker geen angst voor lege vlakken. Wel zijn de meeste schilderijen vol van motie ven, vormen, die sterk naar het ornamen tale neigen. Maar ze zijn beslist niet vol ler te noemen als die van de Franse schil der en vriend van Salim, Desnoyer. De zin tot het decoratieve en het ornament vin den we ook sterk terug in het werk van die zo puur Franse schilder Dufy, duidelijk ooit door Salim bewonderd. Het duidelijke verschil tussen Salims werk en dat van ge noemde Fransen ligt, dacht ik, toch sterk in de achtergronden van deze schilders; die van de Fransen is voor ons duidelijk en van die van Salim kunnen we alleen zeggen dat die een andere is. OP UITZONDERLIJKE WIJZE weet Sa lim fantasie en realiteit in een schilderij te verbinden. Op herinnering geschilderde motieven, vereenvoudigd en verwerkt bij na tot symbolen, plaatst hij tegen atmosfe rische achtergronden van luchten en door bergen of heuvels begrensde vlakten. Het is niet onmogelijk dat sommige surrealisten hem hierbij de weg hebben gewezen, maar ik geloof niet, dat men voor zijn schilde rijen staande daaraan direct zal denken. Men vindt in Salims werk een synthese van waarden, die in verscheidene richtin gen in de moderne schilderkunst stuk voor stuk benadrukt werden, maar die voor een deel ook gezocht werden in het land van herkomst. En met dit laatste levert Salim in ieder geval een unieke bijdrage aan het beeld van de moderne kunst, dat wij ons kunnen verschaffen. piano's „Bloemen" van Salim Het Tweede Kamerlid ir. Van Dis (st. Geref. Partij) heeft vragen gesteld over de plannen die bij het Vaticaan bestaan om bij de Europese Gemeenschappen een diplomatieke vertegenwoordiger aan te stellen. Hij vraagt de ministers van Bui tenlandse Zaken, van Economische Zaken, van Landbouw en Visserij en van Verkeer en Waterstaat of zij willen meedelen welke economische, politieke, militaire of andere belangen gediend zijn bij het verlenen van toestemming tot de benoeming van een di plomatiek vertegenwoordiger van het Va ticaan bij de Europese Gemeenschappen, „zulks mede gelet op het feit dat althans het economisch potentieel van de stad Va ticaan van notoir geringe betekenis is." Het Kamerlid vraagt ook of de ministers de verklaring onderschrijven van een woordvoerder van het ministerie van Bui tenlandse Zaken dat indien door het Vati caan een dergelijk verzoek zal worden ge daan, Nederland daar niet tegen gekant zou zijn. Wereldmuziekconcours. Dr. ir. P. Wintgens. directeur van de steenkolen mijnen Willem-Sophia te Kerkrade, is op de algemene vergadering van de stich ting Wereldmuziekconcours Kerkrade met algemene stemmen benoemd tot voorzitter van de stichting Wereldmuziekconcours. (Van onze radio- en t.v.-medewerker) VANAVOND ZIET U op uw televisie scherm de bijna twee meter lange reus Jan Lemaire als de trieste oud-militair Arthur de Vries Huydecooper in „De Zwa nen van de Theems". Jan Lemaire is gis teren 80 jaar geworden eii als zijn hon derden vrienden en bewonderaars daar even met ontzag bij stilstaan, vindt hij dat wel leuk zo lang ze hem niet te lang aan de praat houden. Want hij heeft het druk. Druk met de onafgebroken reeks voorstellingen van „Schakels" waarin hij een belangrijke rol speelt: maandag in Nijmegen, dinsdag in Emmen, woensdag in Den Haag, donderdag in Tilburg en ga zo maar door. WIJ GENOTEN het voorrecht aan de vooravond van zijn 80ste verjaardag een reis van enkele uren dwars door Neder land met hem te maken. „Je moet wel duidelijk tegen me praten, want ik ben links een beetje doof. Dat doe je wel, he? Ik leuter maar een beetje aan en je ziet zelf maar wat je ervan wilt onthouden. Nee, nee, roken doe ik niet meer, maar ga gerust je gang. Met roken ben ik ge stopt in Egypte. Man, man, wat een ver rukkelijk land is dat. Ik zal je vertellen hoe ik er gekomen ben. Vier jaar gele den word ik op een morgen opgebeld door een vent van de K.L.M. en die zegt: Meneer Lemaire, we gaan een reclame filmpje maken en nu zoeken we iemand, die de rol van een oude archeoloog kan spelen. En nu vraagt de- regisseur of u even wilt langskomen. Ik erop af en die regisseur ene De Wit was het zei tegen me: „Oh nee, meneer Lemaire, we zoeken een schriel mannetje voor die rol en u bent een forse kerel. Maar ik wil toch wel even een proef shot je van u ma ken. daar niet van". En wat denk je? Een dag of wat later gaat mijn telefoon en diezelfde De Wit zei: We nemen u er toch maar voor. „IK HEB GÈDANST door de kamer en ik riep maar tegen mijn vrouw: Ik ga naar Egypte, ik ga naar de Sfinx. Een week later zat ik prinsheerlijk eersteklas in het vliegtuig. Dat is een reisje, waar voor je toen in de toeristenklas zo'n ƒ750,- neertelde, maar alles werd voor me be- De technische voorzieningen, die de N.C.R.V. getroffen had om miljoenen thuis- kijkers de reacties te laten zien van een tegenover een bioscoop-t.v.-scherm geze ten schare van duizend PSV-supporters, en om beide groepen een praatje met een tweetal spelers in Zürich door te geven, waren beslist een overwinning van de Eindhovense Cup-club waard. En waar schijnlijk waren ze daar ook wel op ge richt, want anders had Dick van Bommel wel dichterbij huis aan bekende spelers kunnen vragen, of ze al dan niet vóór za terdagvoetbal waren. Het geheel werd in ieder geval een imposante inleiding tot de vijfde aflevering van „Als U het mij vraagt", die om te beginnen het merk waardige feit opleverde, dat 46 percent van de Nederlandse bevolking met de PSV-ers Wiersma en Brusselers vóór zaterdagvoetbal is. Op het uit de toon vallende slot-onder- werp (Helpt de Nederlandse man meer dan één keer per week met de afwas?) bevestigde deze uitzending ons vermoe den, dat de NCRV uit dit van oorsprong Franse programma de factor amusement geschrapt heeft. Mede dankzij de pretti ge wijze, waarop Nico van Vliet deze reeks leidt, werd het niettemin een vaak interessant stuk t.v. Nu de Tellem-expeditie aan de slag ge- taald. Ik naar de Sfinx. Jawel, daar staat me dat ding recht tegenover mijn hotel. Als ik naar buiten keek door mijn raam, zag ik hem zo staan, met grote flaporen, Machtig mooi. Maar ik werkte door voor die film met mijn blote kop in de bran dende zon en dat heeft me een even wichtsstoornis gekost, waar ik een paar weken mee zoet ben geweest. Toch was het een mooie tijd en ik heb daar in dat Egypte fijn gewerkt. Een leuk rolletje. Zo'n oude gekke archeoloog. Je kent het type wel. Ik zie het nog: die camera van bovenaf op mijn kop en dan moest ik zeggenals ik me er even op con- HILVERSUM I 402 m. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Ouverture.radio voor vroege men sen. 7.55 Overweging. 8.Ö0 Nieuws. 815 Strip voor de jeugd. 8.20 Lichte grammo- foonmuziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.05 Lich te grammofoonmuziek. 10.20 In de platen- roos: programma voor oudere luisteraars. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gitaarduo. 11.50 Als de ziele luistert, lezing. 12.00 Ange lus. 12.04 Sterren van vroeger: muzikaal klankbeeld. 12.30 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw. 12.33 Pianospel met ritmi sche begeleiding en zangsoliste. 12.50 Pla- tennieuws. 12.55 Katholiek nieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 Wissewassen. licht pro gramma. 13.35 Lichte orkestmuziek (gr.) 14.00 Voor de vrouw. 14.15 Electronisch orgelspel. 14.30 Metropole-orkest en zang soliste. 15.00 Schoolradio. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Klassieke kamermuziek. 17.00 Boekbespreking voor de jeugd. 17.20 Meisjeskoor en instrumentaal ensemble. 17.40 Licht ensemble en zangsoliste. 18.05 Hulp en Continuïteit," lezing. 18.15 Lichte orkestmuziek en zangsolisten. 18.50 Re geringsuitzending: De aanmelding van eerstejaarsstudenten in de tandheelkun de voor het studiejaar 1964-1965, door prof. dr. H. M. J. Scheffer, Hoogleraar- Direkteur van het tandheelkundig insti tuut van de Rijksuniversiteit te Utrecht. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.25 Boekbespreking voor de jeugd. 19.30 Vlie gende schijven: verzoekprogramma voor de militairen. 20.20 Wie het weet, mag het zeggen: wedstrijd in muzieklitera tuurkennis. 20.50 Treffers.van overal: maandelijks overzicht van de wereld-hit- parade. 21.15 Halt! Westerschelde, klankbeeld over de laatste barrière tus sen Europoort en Calais. 21.35 Strijk orkest. 21.55 Lichte grammofoonmuziek. Nieuws. 22.40 Grammofoonmuziek. Ver volgens: Voor het sneeuwgebergte, hoor spel. Daarna: Grammofoonmuziek. 23-55- 24.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 m. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00 VARA. 13.00 AVRO. 16.00 VPRO. 21.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7-10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte grammofoonmuziek. (Om 7.30 Van de voorpagina, praatje). 8.00 Nieuws en socialistisch strijdlied. 8.18 Lichte gram mofoonmuziek. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Klassieke en moderne kamer muziek (gr.). VPRO: 9.40 Morgenwijding. VARA: 1000 Schoolradio. 10.20 Lichte grammofoonmuziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.40 Voor de kleuters. 11.55 Orgelspel. 12.20 Regeringsuitzending: Voor de land bouw. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Tentoonstellingsagenda. 12.38 Licht instrumentaal ensemble. AVRO 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen, eventu eel actueel of grammofoonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Lichte orkestmu ziek. 14.00 Kinderkoor. 14.20 Bij de tijd en bij de thee: gevarieerd programma. VPRO: 16.00 Klassieke muziek. 16.30 In zicht en Uitzicht, een halfuur voor wie de tijd heeft om te luisteren. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Ronduit, uitzending voor jonge mensen. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muziek. 18.30 Boekbespreking. 18.35 Klas sieke grammofoonmuziek. 19.00 Kiosk: bespreking van artikelen uit zojuist ver schenen weekbladen. 19.10 Jazzmuziek. 19.30 Kunstkroniek. 20.00 Nieuws. 20.05 Glasverpakking: de toekomst van het sta tiegeld, documentaire. 20.30 Moderne or kestmuziek (gr.) 20.50 Bèta, nieuws uit de wereld van de natuurwetenschappen. VARA: 21.00 Promenade-orkest en solis ten: amusementsmuziek. 22.00 Machten in onze economie, documentaire. 22.30 Nws. 22.40 Marimba: actuele satirische kroniek. 23.10 Lichte grammofoonmuziek. 23.45 So cialistisch nieuws in Esperanto. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Grammofoonmuziek. 12.15 Lichte muziek. 12.50 Beursberichten. 13.00 Nieuws. 13.20 Satireliertjes. 14.00 Nieuws. 14.03 Schoolradio. 15.45 Lichte mu ziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Klassieke muziek. 17.00 Nieuws. 17.15 Lichte muziek. 17.45 Duitse les. 18.00 Nws. 18.03 Voor de soldaten. 18.30 Moderne mu ziek. 19.00 Nieuws. 19.40 Accordeonmuziek. 19 45 Voor de natuurvrienden. 20.00 Lied jes. 20.15 Theater- en filmkroniek. 20.40 Vlaamse volksliederen en -dansen. 21.00 Boekbespreking. 21.15 Gevarieerde koor muziek. 21.45 Volkskunde. 22.00 Nieuws. 22.15 Nieuwe grammofoonmuziek. 22.55 De zeven kunsten. 22.50 Lichte muziek. 23.00 Nieuws 23.05 Gevarieerde muziek. 23.55- 24.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG VARA: 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Pau ze. 16.00-16.15 Voor de kleuters. 19.30 Pro gramma over nieuwe litteratuur. NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Uit. 21.10 De zwanen van de Theems, toneelstuk. NTS: 22.45-22.50 Jour naal. VOOR VRIJDAG NTS: 14.00 Schooltelevisie: Bouwvakkers der naastenliefde, (herhaling van dinsdag 3 maart jl.). 14.35-14.50 Schooltelevisie: Mechanisatie (herhaling van dinsdag 10 maart jl.). KRO: 19.30 Concert voor jon geren: Kunstmaandorkest. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. KRO: 20.20 Brandpunt. 20.50 Ja of nee, een muzikaal kansspel. 21.30 Bonanza, t.v.-film (dl 4). 22.20 Zie de mens, 4e vastenepiloog. NTS: 22.30-22.35 Journaal. Jan Lemaire kreeg gisteren op zijn tachtigste verjaardag in de Vitus Studio, waar hij repeteerde, van de omroepsecretaris van de VARA een platenspeler aangeboden. centreer, zeg ik die hele tekst nog voor je op. Ik heb nooit moeite gehad met het leren van teksten, want dat gaat me gemakkelijk af. Als je me nou in dat te levisiestuk donderdagavond bezig ziet, denk je bij jezelf: hoe krijgt die vent dat in zijn harsens? Maar dat is gelukkig geen probleem voor me. Een kwestie van in training blijven. Dat is toneelspelen trouwens helemaal. Je moet het blijven doen. Als ik er morgen mee uitschei en thuis in een stoel ga zitten niksen, is het met me gedaan. Ik moet blijven spelen en reizen en leren. Dat is goed voor me". „Ik heb veel geschreven in mijn leven: een toneelstuk en twee romans. Ken je „Gods Glimlach" van me? Niet? Kan ik gaan is, accepteren wij het gaarne, dat programma's worden toegevoegd. Het reportages van deze onderneming aan de beeldverslag, dat de N.C.R.V. gisteravond gaf van de eerste onderzoekingen was, ook al door de meer zakelijke commen taar van Kees van Langeraad, sterk en boeiend. De voortzetting van de serie „Herrie om Harrie" werd een kwelling, ook voor hen die nog terecht geloven in het be staan van Engelse humor. Het kan na tuurlijk ook zijn, dat de Nederlandse be werking (van Willy van Hemert) geen goed gedaan heeft aan het produkt van de heren Powell (niet Dick maar Vince) en Roscoe. Het is in ieder geval een zeer slechte imitatie van een gooi- en smijt- film uit de twintiger jaren. Beeldgrapjes, die daarin met de nodige vaart gebracht werden, krijgen nu irritante aanloopjes en worden zeer dilettantisch uitgevoerd. En de teksthumor, gebaseerd op de alou de slechthorenheid, is om te huilen. Het is voor ons en misschien ook voor Johan Kaart te hopen, dat het met de herrie om de idioot linkse Harry Links, spoedig afgelopen is. Een 52-jarige betonafwerker uit Elsloo is door het Bossche hof vrijgesproken. De procureur-generaal had vier jaar gevan genisstraf tegen hem geëist wegens dood slag op zijn dertigjarige zoon. Op 6 augustus 1962 hadden vader en zoon ruzie gekregen. Daarbij liep de zoon een steek op in de zij, waaraan hij enkele dagen later overleed. Volgens de procureur generaal had de vader gestoken, deze ont kende echter en beweerde, dat hij met een pannedeksel een messteek van zijn zoon had willen afweren. Daardoor zou het mes in het lichaam van de zoon terecht zijn gekomen. De Bossche rechtbank had de man in eerste instantie ook al vrijgesproken, na een eis van vier jaar van de officier van justitie. i Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Verenigde Staten: ms „Prinses Margriet" 18 maart; Argentinië: ms „Waterland" 15 maart en ss „Artillero" 18 maart; Au stralië: ms „Bischofstein" 17 maart en ms „Trianon" 18 maart; Brazilië: ms „Gaaster- land" 15 maart, ms „Cap Salinas" 16 maart en ms „Laënnec" 17 maart; Voorm. Brits- Oost-Afrika: ms „Yang-Tsé" 15 maart; Canada: ms „Ferd. de Lesseps" 18 maart en ms „Prinses Margriet" 18 maart; Chili: ms „Breitenstein" 15 maart; Indonesië: ms „Braunschweig" 19 maart; Nederlandse Antillen: ms „Sarpedon" 17 maart; Suri name: ms „Kreon" 18 maart; Republiek Zuid-Afrika en Zuidwest-Afrika: ms „Capetown Castle" 15 maart en ms „Radja" 18 maart. me ook best voorstellen. Het is niet zo gekocht, door de titel. De mensen dach ten dat het een religieus boek was. Be grijp je wel? Maar „Gods Glimlach" is een vijvertje nabij Hilversum en het boek is gewoon autobiografisch. Ik heb jaren lang in Hilversum gewoond en ik heb er nog vaak heimwee naar. Ik woon in Rot terdam; ook fijn, hoor. Ik heb er mijn werk en ik word er goed betaald. En mijn jongste is er opgegroeid. Zodoende. Ja, ik heb nog een meisje van dertien. Sta je van te kijken he? Het is jammer, dat het kind mij zo weinig ziet, want ik ben natuurlijk ontzettend vaak van huis. Overal in Nederland sta ik op de plan ken om mijn rol mee te spelen en ik vind het nog steeds heerlijk". De televisie-uitzending van de voetbalwedstrijd FC Zürich—PSV ten spijt, was de Stadsschouwburg woensdagavond bij de tweede demonstratie van voor dracht, toneel en dans in het negentiende interscholair jeugdtoernooi even goed bezet, als dit maandag bij de eerste voorstelling het geval is geweest. In zijn openingswoord constateerde wethouder D. J. A. Geluk hierbij woensdag tot zijn genoegen, dat er de laatste tijd op de Haarlemse scholen blijkbaar meer en beter toneel wordt gespeeld dan vroeger; vandaar het verheugend grote aanbod van deze tak van kunst voor de recente interscholaire. INDERDAAD WAS het toneel hier dit jaar ruim vertegenwoordigd. Zo kwam het Coornhertlyceum maandag met een subtiel gespeelde episode uit de Ierse vrijheids strijd, Lady I. Gregory's dramatische schets „De Poort", waarin op ongemeen boeiende wijze een aantal navrante aspec ten van oorlog en vrouwenleed zijn sa mengevoegd. Mede dank zij de knappe re gie werd er door de drie optredende jon gedames Karin Loeb, Mieke Houtzager en Nieneke van der Laan bijzonder gevoelig in geacteerd. Artistiek van minder bete kenis was de woensdag gespeelde Mexi caanse Klucht „Zondags kost 't vijf pesos", hoewel de leerlingen van het Karei van Manderlyceum er een vlotte en dikwijls guitige vertoning van wisten te geven. Door de fraaie kostuums werd het boven dien een fleurig kijkspel. In deze sector verdient ook het door Pieter Hoenderdos van het Mendelcollege verrassend goed ge speelde fragment uit Brederode's „Moor tje" met veel waardering te worden ver meld. Hij liet zich hierin kennen als een opmerkelijk knap typeur met een le vendige plastiek. Vooral woensdag, toen hij duidelijker articuleerde dan bij zijn eerste optreden. TOT DE BESTE nummers behoorde ook het Rijkskweekschoolcabaret met zijn ori ginele schetsjes, die door de opvallend goe de teksten menig televisieprogramma zou den versterken. De hoogste amusante en soms bijna virtuoos gebrachte persiflages op fotomodellen, radio Veronica en de televisie-serie „Vader weet 't beter" zou den dan ook stellig de basis kunnen vor men voor een behoorlijk studentencabaret. Veel succes behaalde voorts het Karei van Manderlyceum met enige fragmenten uit zijn jubileumrevue, zowaar ook al op eigen teksten. Een der aardigste nummers hier van was het kolderieke zwemballet, hoe wel het tafereeltje „Discriminatie" even eens knap in elkaar was gezet. DE BALLETTEN in deze interscholaire waren goed, met als uitschieters de wals van een bijna volledig corps de ballet en pittige Schotse en Israëlische volksdansen. Een klasse apart was het optreden van de 13-jarige Arda Brokmann van de m.m.s. ,,'t Kopje", die zich in haar soli met een aangeboren gratie over het toneel bewoog als een veelbelovende ballerina; waar schijnlijk is hier sprake van een natuur lijk talent. Bij de voordrachten hebben de scholie ren nu eens afstand willen doen van Kron kel en Annie M. G. Schmidt op een hoogst enkele uitzondering na zodat nu het serieuze genre de overhand kreeg. Zo mochten wij bijvoorbeeld zelfs driemaal Rosey E. Pool's „Gebed van een neger" beluisteren. Uiteraard liepen de individue le prestaties nog al eens ver uiteen, hoe wel wij de heilige ernst en de dikwijls vertederende mislukkingen van de jeugdi ge executanten voor geen geld hadden wil len missen. Zij vormen immers 'n niet ge ringe attractie van deze altijd weer char mante interscholaires. Jan van Dam Zuid-Hollands Orkest. Het onlangs opgerichte Zuid-Hollands Orkest zal voor het seizoen 19631964 van de provincie Zuid-Holland een subsidie ontvangen van 750,per concert, tot een maximum van twintig concerten.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 19