Engeland wil spoedig troepen van Cyprus gaan terugtrekken Vorming VN-politiemacht gaat nog uiterst langzaam HET WEER Koning Paul begraven Amerikaanse diplomaat verrader uit vrees voor schandaal weggestuurd? Neergeschoten vliegtuig had verkenningsapparatuur bij zich I SPINAZIE VN vraagt ook ons land om geld Is 9n huid ook mooi zonder make-up? Breedband verhoogt het dividend Jury-uitspraak in het proces-Ruby aanstaande Vervoersbonden vragen senaat om verwerping hogere benzinebelasting Leraar verdwenen uit Amsterdam PSV uitgespeeld voor Europa-cup Hoofdlegerpredikant weer in conflict FRIO DIEPVRIES SCHERK SPECIALE AANBIEDING JERSEY PAKJES ƒ39.75 HOUSE OF IRELAND 49e JAARGANG NUMMER 109 DONDERDAG 12 MAART 1964 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJnnriden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 m. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5060. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. ieè MORRIS ibefore you duty! FALCON CAMELJASSEN Geen vorst Waarschuwing Hoogovens 20 pet (onv.) Hoofdprijzen staatsloterij Vanavond op radio en tv Prov. Gezondheidsdag over kamperen pagina 7 Nader beraad over bouw-CAO pagina 23 Het woord is aan In de krant van heden: Bemanning volgde hevel om te landen niet op Eindhovense lamp gedoofd 350 gr. van -ervoor 67 500 gr.van*M'voor VZ 700 gr. van ervoor 1.1/ SMAKELIJK ETEN GEBAK bestellen? 4713 bellen! AARTSEN's banketbakkerij Vz pond BANKETKOEK 1.20 150 gr. PINDAROTSJES 0.88 IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 10,25. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: ]m L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije I LONDEN (AFP, AP en Reuter). Groot-Brittannië denkt erover spoedig zijn troepen uit Cyprus terug te trekken. Met de vorming van een V.N.-vredesmacht voor het eiland dat op de rand van een burgeroorlog balanceert schijnen weinig vorderingen gemaakt te worden. De Amerikanen hebben beloofd twee miljoen dollar te zullen bijdragen in de kosten van het politieleger. De Engelsen zijn garant voor één miljoen dollar. Andere landen moeten samen nog eens drie miljoen dollar bijdragen. De Britse minister voor Gemenebest zaken, Duncan Sand ys, heeft woensdag in het parlement meege deeld, dat de Britse regering secretaris generaal Oe Thant heeft gewaarschuwd niet veel langer de last van de vredes taak op Cyprus alleen te kunnen dragen. Er is hem gevraagd de Engelsen vandaag mee te delen, hoever het staat met de vor ming van een V.N.- politieleger en of hij verwacht te zullen slagen. Van het ant woord dat Oe Thant geeft zal afhangen, of de Engelsen nog enige tij d hun vredes pogingen op het eiland zullen voort zetten. Als zij een ongunstig antwoord krijgen, zullen zij die troepen terugtrekken naar de „soevereine gebieden" op het eiland, Dhekelia en Episcopi. Onze Londense cor respondent tekent hierbij aan, dat het de Britse regering ernst is en dat zij een plan heeft opgesteld voor de evacuatie van Cyprus. Het omvat twee fasen. In de eer ste fase zullen de 14.000 burgers en vijf duizend soldaten die zich thans buiten de soevereine Britse bases op het eiland be vinden, in deze bases worden teruggetrok ken. Dit zou betekenen dat er op Cyprus geen neutrale strijdmacht meer aanwezig is om de elkaar naar het leven staande Grieken en Turken te scheiden. Een bur geroorlog zou dan onvermijdelijk zijn. In de tweede fase zullen de 14.000 burgers en militairen per schip en vliegtuig zo spoedig mogelijk uit de beide bases worden afge voerd. Er zou alleen een bezetting van tweeduizend soldaten over blijven om de veiligheid dezer bases te verzekeren. Uit New York komt het bericht, dat vier van de zes landen die zijn gevraagd troe pen voor de V.N.-vredesmacht te leveren nog niet definitief hebben geantwoord. Dat zijn Canada, Oostenrijk, Ierland en Fin land. Brazilië heeft geweigerd. Zweden heeft onder voorbehoud toegezegd. Men Nederland heeft een verzoek van de secretaris-generaal van de Verenigde Na ties, Oe Thant, ontvangen om een vrijwil lige financiële bijdrage voor een vredes- strijdmacht voor Cyprus. De Nederlandse regering overweegt dit verzoek. In politieke kringen in Den Haag meent men, dat dit verzoek morgen onderwerp van beraad in het kabinet zal zijn. Bij dat beraad zal, zo meende men in genoem de kringen, ongetwijfeld een rol spelen, dat er voor Nederland veel aan gelegen is dat de kwestie-Cyprus niet zal leiden tot strijd tussen twee landen van de Navo. BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRA.AT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Durft u de straat niet op zonder make-up *n Huid hoort stralend fris te zijn! U reinigt uw huid regelmatig, maar Scherk Gezichtslotion alleen reinigt haar grondig. Neem een watje met Scherk Gezichtslo tion en voel en kijk hoe tintelend schoon Scherk Gezichtslotion werkt. Stralend is uw gezicht na Scherk Gezichtslotion. In flacons v.a. f2.95 6 105 Verwachting tot morgenavond: Over het algemeen meer bewol king, maar geen regen van be tekenis. Krachtige tot matige oostelijke wind. Vannacht geen vorst meer, morgen dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. Griekse Cyprioten houden op een balkon bij Nicosia met een geweer en een brengun een Turks-Cyprisch kon vooi onder schot dat onder geleide van twee pantservoertuigen van het Britse leger op weg was naar de Turkse wijk in de ommuurde oude stad. De Grieken hielden zeven vrachtauto's en hun geleide bijna een uur lang op omdat de Britten wei gerden een onderzoek toe te staan naar de papieren en bezittingen van de Turken in het konvooi. (Telefoto) hoopt dat de vier weifelaars mee zullen doen, als duidelijk wordt dat dit voor hen geen financiële consequenties heeft. Ook zou het voor Oe Thant niet eenvou dig zijn een bemiddelaar te vinden nu de Turkse regering niet akkoord is gegaan met de benoeming van José Rolz-Bennet. Het hoofd van het V.N.-bureau in Europa, Pier Spinella, is woensdag naar Nicosia vertrokken. Hij treedt daar op als tijde lijk plaatsvervanger van de V.N.-generaal Gjani, die om „persoonlijke en dringende" redenen een week verlof heeft. De Turkse regering heeft Groot-Brit- tannië en de Verenigde Staten opnieuw ge waarschuwd voor de gevolgen van voort durende gevechten op het eiland. De activiteit in de Turkse havens die het dichtst bij Cyprus liggen wordt groter. Eenheden van de Turkse vloot uit de Zwarte Zee zijn onverwacht naar de Mid dellandse Zee opgestoomd. De anti-Britse en anti-Amerikaanse stemming onder de Griekse bevolking van het eiland neemt nog steeds toe. In Nico sia zijn betogingen aan de orde van de dag. Turken en Grieken hebben de afge lopen nacht vrijwel overal de rust weten te bewaren. De spanning in vele plaatsen is echter zo groot, dat elk ogenblik nieu we uitbarstingen kunnen voorkomen. Aartsbisschop president Makarios is sa men met zijn minister van Buitenlandse Zaken Kyprianou in Athene om er de be grafenis van koning Paul bij te wonen. Hij zal ook besprekingen voeren met de Griekse eerste minister Papandreou. Hoogovens stelt over het boekjaar 1963 een onveranderd dividend voor van 20 per cent op de gewone aandelen en van 4 per cent eveneens onveranderd op de priori teitsaandelen. Op de gewone aandelen werd in december reeds 6 percent als in terim betaald. De vergadering is op 21 april. Breedband stelt voor over 1963 een di vidend uit te keren van 20 percent (v.j. 17 percent). Hiervan is reeds 6 percent in de vorm van een interim-dividend uit gekeerd. 5000,—: 19253 ƒ2000,—: 3560 17001 1500,—: 3997 8641 1000,—: 9391 13602 14789 15628 18724 19336 19494 20135 20789 21205 21491. f 400: 5963 7609 10156 13257 15676 20619 20878 21850 200: 1343 1439 1492 2314 2638 2667 2773 3191 3466 4384 5257 5698 7803 8010 9148 10889 11464 12191 12298 12431 13595 14450 14918 17267 17587 18285 18830 18894 19825 20056 20279 21336 21720 ATHENE (AP) Honderdduizenden rouwende Grieken stonden vandaag langs de route van de begrafenisstoet van ko ning Paul. Toen de begrafenis begon werd het werk in geheel Griekenland stilgelegd. Scholen, winkels, kantoren en cafés wa ren gesloten. Naar schatting een half mil joen mensen zagen de met de vlag bedekte kist in Athene voorbijtrekken. Reeds gedurpnde de nacht begonnen de mensen zich op te stellen. Hele gezin nen installeerden zich met dekens op de trottoirs. Bij het aanbreken van de dag scheen de zon en de binnenstad was prop vol mensen. De begrafenis begon met een dienst in de Grieks orthodoxe kathedraal in het hart van de stad, waar het stoffelijk overschot sedert maandag opgebaard was. Aarts bisschop Chrysostomes, de Grieks-ortho doxe primaat van Griekenland, leidde de uitvaartdienst in aanwezigheid van zes re gerende monarchen uit Europa. Het stof felijk overschot werd langs de route van 25 kilometer naar het koninklijke paleis Tatoi gebracht, waar het op het domein ter aarde werd besteld. De N.T.S. zal vanavond in het t.v.-jour- naai filmopnamen vertonen van de begra fenis van de Griekse koning Paul die van daag plaatsvond. Voor de radio (AVRO en NCRV) verzorgt de AVRO-correspondent in Athene, drs. van Hasselt, twee korte ooggetuige verslagen. Vanavond om 19.30 uur zendt de NCRV op Hilversum I in de radiokrant „Vandaag" enkele eerder op de dag tele fonisch ontvangen flitsen uit. De AVRO gaf deze flitsen al vanmiddag om 13.15 uur, doch zal een tweede verslag vanavond om 22.40 uur in het radiojournaal uitzen den (Hilversum II). Jeremy Bentham: Oorlog is misdrijf op de grootste schaal. (In „Principles of 'International Law") DALLAS (AP) De verdediging en de aanklager in het proces tegen Jack Ruby verwachten de jury van acht mannen en vier vrouwen morgen over het lot van de verdachte te laten beslissen. De advocaten zijn het met elkaar eens, dat het getuigen verhoor vandaag zal worden voltooid. De staat heeft tegen Ruby de doodstraf geëist. De verdediging zegt dat Ruby, die van de moord op Lee Harvey Oswald de vermoedelijke moordenaar van presi dent Kennedy wordt beschuldigd, niet toerekeningsvatbaar was toen hij de moord pleegde. De aanklager beweert dat hij heel goed wist wat hij deed en heeft de mening geopperd dat Ruby uit zucht naar roem heeft gehandeld. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 5, 7, 17 Beeldverhalen 2, 21 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 De Kleine Wereld3 Uit stad en omgeving9, 10, 11 In de Vishal en op zee10 Kennemer Kruimels11 Radio en t.v19 Kunst 19 Feuilleton 21 Economisch nieuws23 Beurs 23 Scheepsberichten 23 Sport 25, 26 Fotonieuws van PSV 27 Dit nummer bestaat uit achtentwintig pagina's Het Centraal Overleg Nederlandse Weg- verkeers- en -vervoersfederatie heeft in een schrijven aan de vaste commissie voor financiën van de Eerste Kamer aangedron gen op verwerping van het door de Tweede Kamer aanvaarde wetsontwerp tot tijdelijke verhoging van hét bijzonder in voerrecht op benzine. In de federatie wer ken samen: de A.N.W.B., K.N.A.C., E.V.O., N.O.B., Wegtransport, K.N.V.T.O. en F.N.O.P. De enige effecten, die van de verhoging van het bijzonder invoerrecht op benzine kunnen worden verwacht, zijn, aldus de brief stijging van de vervoerskosten en vermindering van de concurrentiepositie van het Nederlandse beroepsvervoer. NEW YORK (AP) Een Amerikaanse diplomaat, die achttien jaar lang voor de Sovjet-Unie gespioneerd heeft, is drie jaar geleden de kans gegeven ontslag te nemen, uit vrees, dat zijn vervolging een groot schandaal op het departement van Buitenlandse Zaken zou veroorzaken, aldus meldt de „Journal American". De man, wiens naam niet wordt genoemd heeft de gelegenheid gekregen in Europa onder te duiken, aldus het blad. Hij en z(jn maitresse genieten daar vrjje be weging „De hoop, dat het verhaal van deze Amerikaanse verrader op hoog niveau en zijn Amferikaanse maitrêsse, die in de am bassade te Warschau werkte, voor goed GARDELEGEN (AP, AFP en Reuter). Het Amerikaanse verkenningsvliegtuig dat woensdag werd vermist, is hij Gardelegen in Oost-Duitsland brandend neergestort. Het is door een Russische jager aangevallen. De drie inzittenden konden het toestel met hun parachutes verlaten. Zij zijn in leven. Een hunner schijnt niet ernstig gewond te zijn. In een Russische nota aan de Verenigde Staten wordt scherp geprotesteerd tegen de verkenningsvluchten boven Oostduits gebied door NAVO-vliegtuigen. De Russen zeggen, dat ze geen genoe- Sinds zondagmiddag 1 maart wordt in Amsterdam de 48-jarige drs. C. J. van Eenennaam vermist. Hij is leraar Engels aan het Comeniuslyceum en ging die zon dagmiddag met zijn auto naar het stadion om een voetbalwedstrijd bij te wonen. Dat had hij althans aan zijn vrouw medege deeld. Zij ontving echter de maandag daarop een in Ouderkerk geposte brief, waarin hij afscheid van haar neemt. Hij had de laatste tijd huiselijke moeilijkheden met zijn twee kinderen, een zoon van 19 en een dochter van 17 jaar. Nasporingen van de politie hebben tot dusver geen resultaat gehad. De bordeaux rode auto met crèmekleurig dak droeg het kenteken XK 81-36. PSV is uitgeschakeld voor de Europa cup. In een spectaculaire wedstrijd, waarin FC Zürich aanmerkelijk beter speelde dan vorige week in Eind hoven, werden de Nederlanders met 31 verslagen. Aangezien het eerste duel in een kleine zege van 10 voor PSV was geëindigd, werden de totaal cijfers 32 voor de Zwitsers en daar mee is het sprookje voor de Eind- hovenaren ten einde. Op de sport pagina's treft men uitvoerige ver slagen aan en een uitgebreide foto reportage van onze fotograaf Cees de Boer. gen kunnen nemen met de verklaring dat Amerikaanse militaire vliegtuigen „per ongeluk" uit de koers zijn geraakt, „te meer niet, omdat ze juist in die gebieden verschijnen, waarvoor de Amerikaanse spionagedienst bijzondere belangstelling heeft." De RB-66, die uit Frankrijk kwam en op een hoogte van meer dan 10.000 meter vloog, was zeventig kilometer in het Oost- duitse luchtruim doorgedrongen. Het toe stel werd toen onderschept door een Rus sisch jachtvliegtuig. De bemanning ne geerde bevelen tot landen en bleef door vliegen. Nadat waarschuwingsschoten waren ge lost werd het neergeschoten. Een onderzoek op de plaats waar het vliegtuig is neergestort heeft uitgewezen, dat het toestellen voor luchtfotografie en andere verkenningsapparatuur aan boord had. „De regering van de Sovjet-Unie dient een krachtig protest in en verwacht, dat de regering van de Verenigde Staten de nodige maatregelen zal nemen, opdat dergelijke, voor de zaak van de vrede ge vaarlijke, schendingen, in de toekomst niet worden herhaald," aldus de nota. De hoofdlegerpredikant, ds. B. A. Bos, is opnieuw in conflict gekomen met een van zjjn ondergeschikte predikanten. Na de moeilijkheden met het hoofd van de opleiding, ds. H. J. Diekerhof, die uit liepen in een ontslag voor deze laatste, is er nu sprake van een botsing tussen de opvattingen van ds. Bos en die van de legerpredikant ds. H. Bartlema in Vlis- singen, die belast is met de geestelijke verzorging in de eerste centrale opleidings school administratief kader te Middel burg. Ds. Bos heeft het boekje „Vrede en Vrijheid", waarin de gereformeerde leger predikant Brouwer een anti-communis tisch betoog levert, aan alle legerpredi- kanten gestuurd met het verzoek de aan dacht van officieren en andere ontwik kelde militairen er op te vestigen. In het boekje wordt onder meer scherpe kritiek geleverd op de tegenstanders van de kernbewapening en op de hervormde synode. Ds. Bartlema heeft het boekje terug gestuurd naar ds. Bos, omdat hij het „beneden niveau" vindt Hij is van me ning dat de naam van de protestantse geestelijke verzorging in opspraak zou worden gebracht, als hij het militairen zou aanbevelen. Ds. Bos heeft het boekje daarna aan de Middelburgse commandant gestuurd, maar deze heeft het voor ken nisgeving aangenomen en verder geen actie ondernomen. begraven is, is een van de voornaamste motieven voor de schier wanhopige pogin gen van het departement van Buitenlandse Zaken en de Centrale Inlichtingendienst om te voorkomen dat kolonel Golenievski verklaringen gaat afleggen voor de sub commissie voor Binnenlandse veiligheid van de Senaat, zo zegt het blad. „Een andere reden voor deze pogingen is de vrees voor zijn onthulling van da namen van negentien Amerikanen die voor de K.G.B. (de Russische geheime poli tie) werken twaalf op het departement van Buitenlandse Zaken, vier bij de Cen trale Inlichtingendienst en drie in Ameri kaanse laboratoria". T.e Washington is op 3 maart vernomen, dat kolonel Michael Golenievski, een 41 jaar oude Pool, die in 1961 van de Rus sische geheime politie naar het Westen is overgelopen, inlichtingen heeft verstrekt die geleid hebben tot de arrestatie van verschillende belangrijke communistische spionnen, die buiten de Verenigde Staten opereerden. Volgens de Journal American trad de spionerende diplomaat in 1938 in dienst bij het departement van Buitenlandse Zaken en heeft de Russische geheime politie sinds 1943 van zijn diensten gebruik gemaakt. ZUIVER WOLLEN diverse tinten Gen. Cronjéstr. 139, hoek Dr. Leydsstr. of loop even langs bij VRIJDAG en ZATERDAG STEPHENSONSTRAAT 72-74 - TEL. 4713 H

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1