FOTOGRAFISCH MEKKA OP DE UTRECHTSE VOORJAARSBEURS PANDA EN DE MEESTEE-MEESTER WERELD-EXPO IN NEW YORK CITY VERWACHT 70 MILJOEN KIJKERS DE SMARAGDEN RINC lljMBBBBBBIBl Liston weer in de clinch met politie 21 Om ycrvoigrerhaat Zeg maar,, ja tegen y Gigantisch project nadert voltooiing DONDERDAG 12 MAART 1964 (A princess for Port Royal) door Frederick du Quesnay S3 H. C. Plan voor fotomuseum CONSTANT - VERLOVINGS Lastige kijkers Get lost!" -C; - wwwwwvwwwwvw -j I J 14) Enkele jaren na mijn komst met het bezettingsleger, was er weinig te doen op het gebied van amusement en daarom gingen we wilde zwijnen jagen in de heuvels. Het waren niet zozeer evers als wel varkens, die achterge laten waren door de terugtrekkende Spanjaarden, ik denk dat ze verwil derd waren, maar ze konden wild ge noeg zijn. Bij een van die gelegenheden strui kelde mijn paard over een boom stronk en wierp me af. Toen heb ik dit been opgelopen". Max hielp de oude man zich te ontkleden en bracht hem naar bed. Ondertussen vertel de de kolonel verhalen over zijn avon turen in de vroegere dagen van de Engelse veroveringsoorlogen. En ook van zijn aandeel in de slavenoorlog tegen de wilde Spaanse slaven, die in de bergen gevlucht waren om de Engelsen te bestoken in een guerril lastrijd, die jaren duurde. In die tijd had hij de rang van kolonel gekre gen bij de plaatselijke militie. Toen Max weer op het balkon kwam, za ten Stella en Peter nog aan tafel te praten en hij ging bij hen zitten. Pe ter zei: „Max, je hebt een wonder verricht aan vader, hij was zichzelf weer vanavond. Ik kon aan de glin stering in zijn ogen zien en aan de manier waarop hij voortdurend te gen je sprak, dat hij op hoge prijs stelt wat je voor hem hebt gedaan en ook dat hij dol op je is". „Als hij me mag", antwoordde Max, „betekent dat heel wat voor me". Peter begreep waarom hij dit zei. Onder voorwendsel dat hij de boe ken na moest kijken, verliet hij hen en ging naar beneden. Max en Stel la deden hetzelfde en zochten de tuin op. Het was daar nu geheel donker, alleen de witte bloenjen waren zicht baar als sterren tussen de donkere bladeren. „Ik ben blij dat je erover denkt om je in St. Jago de la Verga te vestigen. Dat is dichter bij ons, je kunt altijd hierheen rijden", zei Stel la terwijl ze arm in arm voortwan- delden. „Ik hoop niet, dat ik al te lang van je verwijderd hoef te zijn", zei Max, zich over haar heen buigend en haar haar kussend. HOOFDSTUK VIII Er was in juni grote sensatie ver oorzaakt door de aankomst van Sir Thomas Lynch in Port Royal. Het was nu juli, twee volle maanden sinds Mary's Carletons komst in Ja maica. Door de vasthoudendheid en de niet aflatende aandrang van de Spaanse ambassadeur, Conde de Mo lina, bij Whitehall was Karei II, of schoon met tegenzin, wel gedwongen iets te doen aan de situatie in Ja maica, speciaal met betrekking tot Modyford en Morgan. Verontschuldi gingen waren tevergeefs, Conde de Molina wenste Morgan's hoofd voor de misdaden tegen zijn land begaan. Daarom had de koning Sir Thomas Lynch benoemd tot luitenant-gouver neur van Jamaica en hem de order meegegeven Modyford in arrest te stellen en hem onverwijld naar Lon den te sturen voor een onderzoek. Om trent Morgan was toen nog niets de finitiefs bepaald. Vreemd genoeg ont moette Lynch weinig tegenstand bij zijn aankomst en hij nam onmiddel lijk de post over. Lynch was geen vriend van Modyford: zij hadden me ningsverschillen gehad in 1664, toen Lynch president van de raad was in Jamaica. Hij was zo ontstemd ge weest, dat hij alles erbij neergegooid had en kort daarna naar Engeland was teruggekeerd. Toch, hoewel hij nu te bevelen had over Modyford, hinderde het hem verschrikkelijk Mo- dyfords huis en gastvrijheid te moe ten delen, terwijl hij een arrestatie bevel tegen hem in zijn zak had. Evenwel: de plicht moest gedaan worden en Lynch stelde Modyford on der arrest. Nu, tegen het eind van ju li, was hij nog in Jamaica. Er voe ren zo weinig schepen naar Engeland. dat er niets anders overbleef dan de eerstvolgende gelegenheid af te wach ten en niemand wist precies wanneer die zich zou voordoen. Deze dingen boezemden Mary weinig zorg in. Ze hoorde ervan natuurlijk, want in Port Royal sprak men nergens anders over. Zóveel, dat ze er beu van was. Ze had nooit iets van politiek begrepen en verlangde er zeker niet naar zich daarvoor te gaan interesseren. Haar zaken liepen niet zo voorspoedig als ze wel gewenst had. O zeker, ze was er eindelijk in geslaagd Morgan aan zich te binden. Het was een zware strijd geweest, maar ze had tenslotte gewon nen. Ze was al begonnen te denken, dat ze haar oude trefzekerheid aan het verliezen was, zo lang duurde het, eer hij zich overgaf. De moeilijkheid was dat, al zag Tom hem veelvuldig in de Wilde Zwaan, hij ditmaal geen achterdocht scheen te koesteren. Zij waren veel grotere vrienden dan zij had verondersteld, maar op de een of andere wijze had zij deze barrica de weten te nemen. Meer dan ooit was de begeerte om de herberg voor zichzelf te hebben, een voortdurende en bedwelmende ob sessie. Met de aankomst van de nieu we luitenant-gouverneur terwijl ieder een stapelgek was, had zij vastgeze ten in deze kroeg, terwijl ze dolgraag had verkeerd in deftige kringen, een sensatie creërend en een diner of een bal gevend voor de oude gouverneur en de nieuwe, die, niet alleen met zijn gezin was gekomen, maar met een groot gevolg. Het moest een ver schrikkelijk gedrang zijn in de offi ciële residentie. Mary vroeg zich ver baasd af hoe ze er allemaal in onder gebracht zouden zijn; het moest er vol zijn als een potje met pieren. Als ze nu een prachtig huis had gehad, had ze hun bij haar een verblijf kun nen aanbieden, of deed men zoiets niet? Ze wist het niet, maar daar ze geen prachtig huis had, kon het haar verder niet schelen. Ze was op weg naar de markt om te trachten wat vers fruit te bemachtigen. Wat een el lendige hitte, dacht ze. Het was bijna middag en de zon stond gloeiend heet in de wolkeloze hemel. Een goeiend hete wind blies het stof bij wolken in ogen en mond van de voorbijgangers. Pearly liep vlak achter Mary met een mand. Ze kocht altijd alles zelf in, want ze vond, dat ze zo veel meer voor haar geld kreeg dan wanneer men diefachtige slaven stuurde. Ze hoopte wat citroenen te kunnen krij gen, rum met citroensap was heer lijk. Ze wou, dat ze nu op haar veranda zat in een lekkere makke lijke stoel met haar waaier en een groot glas van dat spul. ze meende, dat ze rum zelfs lekkerder vond dan thee hoe heerlijk ze thee vroeger ook gevonden had! Zelfs voor de exor bitante prijs van vijftien shilling per pond en de grote moeilijkheid om het te krijgen, was zij er vaak in geslaagd thee te veroveren als anderen, rijker dan zijzelf dat niet gelukt was. Ze riep ongeduldig naar Pearly want zoals ge woonlijk was hij weer achtergeble ven: „Vooruit maak voort, ik wil niet de hele dag stof eten!" Een hoek van de straat omslaand, gingen Mary's gedachten naar Henry Morgan; hemeltje wat was die de laatste dagen in een sombere stem ming! Ofschoon hij uiterlijk kalm leek, wist ze dat hij ernstig bezorgd was over de arrestatie van zijn vriend Modyford. Voor zover zij het be greep, leek hij bang te zijn voor zijn eigen hachje als hoofdmedeplichtige in de hele zaak. Ja, Morgan was niet op zijn gemak, ook al zwalkte hij in een vals vertoon van bravour door de straten met opgeheven hoofd: de rol die hij speelde was overtrokken en vals. Zij wilde zichzelf niet toestaan te denken, dat Harry iets zou over komen zij was verbaasd over zichzelf dit te bemerken want er gens in haar hart was een gevoel voor hem, dat zij nooit tevoren gekend had. (Wordt vervolgd) NA HET ECLATANTE SUCCES van vorig jaar lag het voor de hand dat de Nederlandse foto- en cinebranche ook ditmaal met een eigen expositie op de Utrechtse Voorjaars- beurs zou verschijnen, een beurs in de beurs die, in klein bestek, een overzicht zou geven van het totale aanbod in deze hobbysector. „In klein bestek" is trouwens maar be trekkelijk, want de fotohoek beslaat ditmaal alle expositie ruimte op de honderden meters lange, lichte balkons in de Beatrixhal in het Vredenburgcomplex en geen enkele impor teur of groothandelaar van enig belang heeft verstek laten gaan: een soort Photokina in gecomprimeerde vorm, waar vakman en liefhebber een overzichtelijk beeld krijgen van wat er op hun gebied aan de markt is. EN DAT IS HEEL wat. Wij importeren op het ogenblik foto- en filmapparatuur toebehoren en hulpmiddelen uit een dertig tal landen en de omzet in groot- en klein handel is groter dan hij ooit geweest is, Het leeuwendeel van het debiet leveren natuurlijk de amateurs en daarop is het aanbod dan ook voornamelijk gericht. Toch vindt ook de vakfotograaf en -cineast in Utrecht alles wat hij zoekt, van com plete lampenparken tot automatische ont- wikkelinrichtingen, print-robots en mon ster-statieven, waarbij er zijn van vier meter hoogteOok in de professionele apparatuur ziet men de tendens tot meer „ingebouwd comfort": de 35- en 16-mm. filmcamera's worden, de een na de ander, thans ook van belichtingsautomaten, mo- torzoom-installaties en al die andere ex tra's voorzien, die voor de 8mm-amateur al enkele jaren gemeengoed zijn. De vak fotograaf kan nog altijd kiezen uit een se rie grootformaatcamera's zoals de univer sele Linhof-toestellen, maar tegenwoordig is hij ook in de markt voor 6/6 (Rollei, Hasselblad, Bronica) en voor kleinbeeld als Leica, Asahi Pentax en Canon, voor welk laatste merk in de duurste uitvoering, de Canon 7, thans 21 verschillende lenzen te leveren zijn, waaronder het lichtkanon van f: 0.95 dat viermaal lichtsterker is dan het menselijk oog. IN DE AMATEURSECTOR is de laatste jaren een veelbelovende nieuwe markt ontstaan voor het halve kleinbeeldformaat, in welke categorie de Japanse pionier, Olympus Pen, volgens insiders nog altijd de leiding heeft. Er zijn nu al een dertig tal merken en typen „halfkleinbeelds" in de prijsklasse tussen 120 en 300 gulden en het is geen wonder dat zij zo snel popu lair geworden zijn. Immers, behalve het Een nieuwe halfk.leinbeeld-cam.era voor snelschieters. Het veerwerk spant de sluiter voor twintig achtereenvolgende opnamen. Een Amerikaanse „overhead projec tor" die vooral het onderwijs goede diensten kan bewijzen. De lerares zit met het gezicht naar de klas. Op het verlichte projectortafeltje vóór haar legt zij het model (een landkaart, tekst of tekening) die op transparant materiaal getekend is. Via een pris- ma-lenssysteem wordt het model op het scherm achter haar geprojec teerd. De projector is zo lichtsterk dat het lokaal niet verduisterd hoeft te worden. Het schoolbord, mits gaders het schoonmaken daarvan, wordt overbodig en de leerkracht behoudt altijd visueel contact met de leerlingen. Op de transparant kan tijdens de projectie bijgetekend of aangewezen worden: de projector geeft dit alles direct op het scherm door. CO». MAITEN TOONDE* 115. Een emmer water is geen gemakkelijke zit plaats en de heer Ambrosius wilde dan ook gehaast weer oprijzen. Dit ging echter niet, omdat hij gedeel telijk in de emmer bekneld was geraakt. Panda vond dit toch wel zielig voor de opvoeder van moeilijke kna pen, die het toch al zo moeilijk had. Bovendien had hij een vage angst, dat hij ook hier weer de schuld van zou krijgen. „Ik zal u wel even helpen, meneer", zei hij gedienstig. Maar dit ging niet makkelijk en in zijn zenuwen deed Panda het nogal onhandig. „Kijk uit, meneer!riepen zijn klasgenootjes, Die nieuwe pro- beert u weer te grazen te nemen!" „Niet waar!" hijg de Panda. „Ik wil alleen.Op dat ogenblik liet de emmer met zo'n ruk los, dat de geplaagde opvoeder met een bons op zijn schedel belandde. Hij kwam langzaam overeind en bekeek zijn leerlingen met broe dende, liefdeloze blikken. „Deugnieten!" begon hij met zachte stem, die langzaam aanzwol tot de muren er van daverden. „Ondankbare bengels! Mijn geduld is op! Thans zal er gestraft en streng gestraft worden. Dat geldt voor jullie allemaal!!" zuinige filmgebruik (72 opgenamen op een normaal kleinbeeldpatroon) hebben zij het voordeel van een bijzonder grote scherpte diepte en van (meestal) een belichtingsau tomaat, zodat alle „instellerij" overbodig wordt en zelfs een volslagen leek er onder de moeilijkste omstandigheden scherpe, goed-belichte foto's mee kan maken. Nog onopvallender en parater dan normaal kleinbeeld, worden deze toestellen met suc ces gebruikt voor de z.g. candid (verbor gen camera)-opnamen. Een interessante nieuwe verschijning in deze afdeling is de hierbij afgebeelde Ca non Dial 35 die behalve de (uitschakelba- re) lichtautomaat ook een veermotor heeft in het handvat) die snelle opnameserie (tot 2 per sekonde) mogelijk maakt. Als de motor geheel is opgewonden kan men zonder onderbreking 20 opnamen achter el kaar maken. De Canon Demi blijft naast dit nieuwe type gewoon gehandhaafd. AMATEUR-CINEASTEN vinden het neusje van hun zalm in de stand van Pail- lard, waar de nieuwe 8 mm Bolex Zoom Reflex Automatic K2 met Vario Switar f:1,9 met veranderlijk brandpunt van 8 tot 36 mm hun alle denkbare mogelijkheden van in-, uit- en overvloeiers, motor-zomen en lichtmeting-door-de-lens biedt. Maar dit juweeltje van vakmanschap kost dan ook bijna 2000 gulden. Vrijwel evenveel filmisch raffinement biedt de Oostduitse 8 mm Penta Zoom uit Jena voor de helft van dat bedrag. Diezelfde Jena-er „Staats fabrieken" presenteren nu ook een 8 mm projector, de Pentax P81, die in eenvoudige uitvoering als basisapparaat ongeveer 350 kost, maar later uit te bouwen is met hulpapparaten als synchroners en toonbandkoppelaars tot een geluidsprojec tor „mit allen Schickanen" zoals terug projectie, vertraagde projectie e.d. Een bijzonder veelzijdige en compacte projec tor bewonderden wij, alweer, bij de Ca- nongroep. REVOLUTIONAIR nieuws is er overi gens weinig zo kort na de Keulse Photo kina 1963. Maar wel is er voor de lief hebber veel moois te zien, onder andere een serie super-telelenzen van diverse fa brikanten die, gemonteerd op kleinbeeld- camera's, gebruiksklaar geexposeerd wor den. Wie door de reflexzoeker ziet hoe b.v. zo'n 100 mm. Asahi-lens de top van de Utrechtse Dom als het ware vlak voor zijn neus neerzet, die begrijpt welke on vermoedelijke mogelijkheden zo'n tele-ka- non voor de fotojacht op mensen en die ren opent. PRETTIGE bijkomstigheid: ook de „ge wone man" kan in deze stands alle voor lichting krijgen die hij verlangt. Zaterdag en zondag zal het wel dringen worden, maar op de normale werkdagen is het op Japanse vinding: een repeteer flitser voor vijf opnamen, ideaal voor serie werk, maar vrij kostbaar f 42.50). Voor enkele tientjes meer is er een Westduitse elektronenflitser voor gebruik op het lichtnet met een richtgetal van 13 voor 18 Din kleurendiafilm. fotobalcons in de Beatrixhal nu niet zo druk, dat men er de niet-handelaar zou „wegkijken"; bijna overal zijn demonstra ties en kan men het geëxposeerde op zijn gemak bekijken en keuren. Bijzonder aan bevolen: de grote stand van de Stichting Bevordering Amateurfotografie, waar een omvangrijke collectie fotografische anti quiteiten, poseer-neksteunen, daguerro- typieën en andere curiosa uit de oertijd van de lichtbeeld nauwelijks een eeuw ver leden tijd te bewonderen is. De voorzitter van de stichting Film en Foto, de heer G. D. Bovendorp, heeft gis teren op de jaarbeurs meegedeeld dat er plannen zijn om, in samenwerking met het Rijksprentenkabinet in Leiden, te komen tot de oprichting van een fotomuseum. Stichting en kabinet bezitten elk voor zich een collectie waardevolle fotohistorischo documenten en apparaten, die de uitgangs basis voor een dergelijk museum zouden kunnen vormen. uw aanstaande verloofde, wanneer die staat op ringen. Want zo'n wens, die getuigt van een uitstekende smaak, kunt u het beste maar meteen inwilligen. Kijk maar eens naar die prachtige collectie bij die adviseert u goed het huis met het carillon Grote Houtstraat 49 Telefoon 2 00 49 NEW YORK. De wereldtentoonstellini 22 april zal worden geopend, is bijna gereei 1964-1965 te New York, die op Nu ongeveer 85 percent van de - - P£ tentoonstellingsgebouwen onder het dak is en de deelnemers hun stands in- richten, beginnen de zenuwen zich te doen gelden. „Als we er het oog niet op hielden, zouden sommigen van deze inzenders hun stand vandaag openen", zei een tentoonstellingsfunctionaris. ER BEVINDEN zich nog 4.000 bouw vakarbeiders op Flushing Meadow, om de laatste hand te leggen aan de grote hallen. De omgeving wordt overheerst door de 13-verdiepingen hoge globe van roestvrij staal, die het symbool van de tentoonstelling is. Van hier uit strekt zich de droomstad naar alle richtingen uit, doorsneden door kilometers en kilo meters trottoirs en beschaduwd door meer dan 3.000 pas geplante bomen. Tentoonstellingsfunctionarissen ver wachten, dat de expositie gedurende de beide zesmaandeljjkse openingsperioden door 70 miljoen personen zal worden bezocht. Gedurende de koude maanden zal zjj gesloten zjjn. Maar reeds thans vormen de bezoekers een probleem. „Sinds de gebouwen maanden ge leden vorm begonnen te krijgen heeft het ons vrij veel moeite gekost kijkers, die al vast iets wilden zien, van de ter reinen te weren", zei de woordvoerder. Op het ogenblik kunnen zij nog slechts enkele dingen zien, die de verwach tingen hoog gespannen doen zijn: De lichttoren met zijn prisma's, waarop de twaalf zoeklichten zullen rusten, die een lichtkolom ter sterkte van twaalf miljard kaars tegen de nachtelijke hemel zullen werpen. Het reuzenrad van de U.S. Rubber, een autoband met een middellijn van ongeveer 27 meter. De vijf zij dige Kodaktoren, die ver lichte kleurendia's van tien bij twaalf meter zal vertonen en een fotoplateau draagt voor amateurfotografen op een hoogte van tien meter boven de tentoon stelling. De bijna twaalf meter hoge ver brandingsmotor, waar de bezoekers van de inzending van Chrysler doorheen kunnen wandelen en de helihaven boven het tentoonstellingsrestaurant, dat reeds in bedrijf is. PAS OP de openingsdag evenwel zul len bezoekers de inzendingen van de 24 staten, meer dan 40 vreemde landen, tal van industrieën en godsdienstige genootschappen kunnen bezichtigen. De tentoonstellingsfunctionarissen kennen zelf niet de bijzonderheden van enkele zorgvuldig bewaarde tentoonstellings geheimen. De ex-wer eldkampioen zwaargewicht Sonny Liston, die vorige maand zijn ti tel aan Cassius Clay kwijtraakte, is door de politie van Denver gearresteerd op be schuldiging van gevaarlijk en roekeloos rijden, het rijden zonder een geldig rijbe wijs en wegens verboden wapenbezit. Liston werd gearresteerd toen hij met een snelheid van 110 km reed in een ge bied waar een snelheidslimiet van 50 km per uur was toegestaan. Bij zijn aanhou ding, waar meerdere agenten aan te pas moesten komen omdat hij tegenstand bood, had Liston een revolver met zes patronen in zijn zak. Liston is reeds 16 maal met de politie in aanraking geweest en heeft onder meer een gevangenisstraf ondergaan voor beroving en verzet tegen de politie. Liston is na het storten van een borgstel ling van 300 dollar oj> yrije voeten gesteld. „Wij hebben op de inzenders geen en kele druk uitgeoefend om zelfs om mede te delen wat zij zullen tentoon stellen", verklaarde een woordvoerder. „Wij hebben daar niets over te zeggen. We eisen alleen, dat de inzendingen van goede smaak getuigen en anders niet". Enkele inzenders hebben niettemin hun plannen bekendgemaakt. Daar zijn zaken bij als de internationale geld- boom, waaraan voor het gebouw van de American Express de valuta van vele landen zullen „groeien", een kunst matig meer waaruit Polynesische vrou wen parels zullen opduiken, 'n „Atoom- stad" (alleen voor kinderen), de „tover- rit langs de wolken" van Ford, een door Walt Disney gecreëerde attractie. En voor hen die moe zijn, heeft Sim mons Beatyrest „rustalcoven" ingericht, waar zij een half uur kunnen dutten op elektrisch verstelbare bedden. 99 Onder al die miljoenen bezoekers zullen natuurlijk ook honderdduizen den kinderen zijn. Men kan ze par kerenin bewaarplaatsen die voor zien zijn van het modernste speel tuig en van ervaren „bezighoudsters" en kinderverzórgsters. Maar ook als er spruiten in de drukte verloren raken wordt snel raad geschaft. De verloren zonen en dochters worden per auto snel naar een opvangcen trum gebracht waar zij voor een t.v.-camera komen. Deze zendt hun liefelijk aanschijn (in natuurlijke kleuren nog wel) uit naar een aan tal t.v.-ontvangers, die over het expositieterrein verspreid, zijn op gesteld. Gelijk daarmee waarschuwt de „stem van de reus" de ouders dat Pete of Joan daar en daar zijn op te halen. Dit belooft een enorme sen satie te worden en men vreest dan ook dat vele vaders en moeders hun kroost wel eens opzettelijk een ogen blikje zullen „kwijtraken" alleen om het genoegen te smaken, hun op de t.v. te kunnen aanschouwen: „Get lost!"

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 21