Wisseling ter sportredactie Zwitserse kampioen speelde nu veel beter dan in Eindhoven Nederlands jeugdelftal bleek sterker dan Belgische ploeg Glasfiberstok uit de gratie Beroepsbond ontving enkele invitaties uit buitenland Zenuwachtige PSV-ers kregen kwartier de genadeklap van Zürich Jan Janssen heeft de leiding in de etappe-coui se Parijs-Nice FC Zürich Inter in de oopt niet op halve finales in eerste Inleiding tot het derde doelpunt Monsterzege (16-0) van Oostduitsers Stürmer weer grote gevaar Gans bokste goed in kampioenschap Lute was sterkste in nederiaagrit DONDERDAG 12 MAART 1964 25 Nuttigeoefenwedstrijd Horselenberg bedankte voor de handbalploeg VIJFTIEN PROFRONDES IN NEDERLAND Okker versloeg McMillan Turkije door Italië gekraakt in voorronde Spaanse elftal loert op de Europese titel Tafeltennisploeg 22 maart tegen West-Duitsland Onnodig Tot onze sportredactie is toegetreden de heer H. Rombouts, tot voor kort sportredacteur van het Nieuwsblad van het Zuiden te Til burg. Hij gaat de heer E. Koning op volgen als chef van de sportredactie van onze bladen. De heer Koning treedt toe tot de hoofd- H. Rombouts redactie' hi> zal Zich in die functie voor lopig speciaal gaan wijden.aan de be langen van ons kopblad de IJmuider Courant. Het rumoerige, soms vreemd toegetakelde volkje dat de laatste dag toch nog met treinen, vliegtuigen en autobussen PSV te hulp was gekomen en de stad en het ■tadion in een voor Zwitsers vreemde lawaaierigheid zette heeft met een voetbal kater de lange terugreis naar Nederland aanvaard. En diezelfde kater had PSV. Zoals wjj het elftal laat in de avond een hotel in het centrum van de stad zagen binnenkomen, leek het meer op een gezelschap dat zojuist afscheid had genomen van een dierbare. Zo was het ook wel een beetje die dierbare was de Europa-cup, althans de halve finale om deze kostbare bokaal Maar als Bram Appel en zijn mannen eerlijk zjjn, moeten zij ruiterlijk toegeven dat zjj deze ook niet verdienden te halen, zelfs niet de beslissingswedstrijd, welke toch tot het laatst toe binnen hun bereik is geweest. De Zwitsers hebben voor hun eigen publiek 15.000 toeschouwers bewezen de besten te zijn. De inleiding tot het derde en beslissende doelpunt van FC Zürich. Brodman heeft de bal b\j een vrije trap tegen de paal geschoten. (Van Wissen had Stiirmer vp harde wijze ge vloerd.) Rüfli staat klaar om een goede correctie aan tv L brengen. Het Nederlands jeugdelftal (16-18 jaar) heeft de traditie gehandhaafd, die wil dat onze juniores zich ten opzichte van ande re landen uitstekend weren. Na de recen te overwinningen op Valenciennes (0-3) en West-Duitsland (0-1), won Nederland woensdag in het Bossche De Vliert voor een handjevol toeschouwers verdiend met 3-1 van België. Deze prestatie wekt des te meer vertrouwen omdat onze zuider buren in de afgelopen weken reeds over winningen boekten op Luxemburg en Frankrijk. Het lijkt dan ook gewettigd de verrichtingen van Nederland in het VEFA-toeVnooi, dat van 26 maart tot 5 april in ons land zal worden gehouden met vertrouwen tegemoet te zien. Ook in een ander opzicht toont dit jeugd elftal frappante gelijkenis met voorgaan de jaren: steeds liep er tussen uitsteken de spelers iemand met buitengewone kwa liteiten, een man die het spel leidt en eenvoudig domineert. Het waren in het verleden o.a. Bouw meester, Keizer en vorig jaar nog Gie- sen. Nu was het de achttienjarige Feije- noorder Van der Vall die het predikaat ..beste speler van het veld" verwierf. De wedstrijd zelf was al na twntig mi nuten beslist. De Nederlandse meerder heid resulteerde na resp. vijf en twintig minuten in treffers van Van der Kuylen en Hartjes beide van flinke afstand ge scoord. De Belgen hadden slechts in Del- mulle en Van Puymbroek uitblinkers maar enig gevaarlijk werk kreeg Van Straaten niet. In de tweede helft schoot Van Dijk buiten bereik van San ders tegen de paal maar Koens nam spor tief wraak door na een snelle aanval een slimme pass van Van der Kuylen te be nutten: 3-0. De strijd was gestreden. De Belgen redden nog wel de eer toen Van Puymbroek een corner van Lespoix in kopte, maar dat was eigenlijk meer dan zij verdienden. Nederland bleef heer en mees ter en de zege kwam niet meer in ge vaar. 228 atletiek-experts uit 36 landen hebben op de eerste dag van het wereldcongres voor atletiektrainers, dat van 11 tot 13 maart in de Wedau-sportschool in Duis burg wordt gehouden, hun veto uitgespro ken over de glasfiberpolsstok. Vooral in de discussies na een lezing van dr. Lindner, die het springen met de z.g. katapultstok wetenschappelijk benaderde, kwamen de vooroordelen aan het licht. Men was van mening dat de glasfiber stok niets meer met sport te maken had. In de tweede nederiaagrit van de Haar lemse wielerclub „De Kampioen", die met „Kennemerland" uit Beverwijk als tegenstander op het parcours in het „Van der Aartsportpark" in Haarlem-Noord werd gereden, heeft de Beverwqkse professional Cees Lute zich onbetwist de sterkste getoond. Samen met zijn club makkers Jan van Rijn en Jan Tasch was hjj met succes uit het peloton ontsnapt. De snelle finisher Rasch verspeelde door pech zijn kansen op de volle winst. Aan deze nederiaagrit namen 46 A en B-klassers deel. Na de gebruikelijke scher mutselingen werd halverwege de race door een ogenschijnlijk ongevaarlijke solovlucht van de jonge B-klasser Joop Schenk het beslissende gevecht ingeleid. De favorieten Cees Lute, Jan van Rijn en Jan Rasch wierpen zich met de B-klasser Peter Slo- temaker in het spoor van Schenk en die aanval konden Coen Visser, Henk Peters, Ted Blom, Thijs Bouma en Rinus Ste vens niet meer pareren. Zij kregen Slote- maker en Schenk die aan het slot van de veertigste ronde een streep onder het avontuur konden zetten en met de beste prijzen van de B-rijders aan de haal gin gen nog wel te pakken, maar de sterk rijdende Lute, Van Rijn en Rasch bleven buiten hun bereik. Het was alleen jammer dat Rasch met nog acht ronden te rijden voor pech uit het zadel moest en daar mee zijn fraaie positie op het voorplan verspeelde. Kort daarop ontdeed Lute zich met een felle demarrage van Van Rijn en toen kon niets of niemand hem meer van de zege weerhouden. De uitslag was: 1 C. Lute, 2 J. van Rijn op 100 meter, 3 J Rasch op 850 meter, 4 C. Visser op 1000 meter (allen K'lnad), 5 Th. Blom, 6 H. Peters, 7 R. Stevens, 8 M. Bouma (Allen Kamp.), 9. C. Duyker op 1 ronde, 10 J. Serpenti (beiden K'land). Het Oostduitse voetbalelftal heeft woens dag, op de dag voor het vertrek naar Ne derland, nog een laatste oefenwedstrijd ge speeld tegen een vereniging uit Oost-Ber lijn. De geselecteerden zegevierden met 16-0. Het Oostduitse elftal speelde in de zelfde opstelling, waarmee het tegen het Nederlandse amateurteam denkt uit te ko men: Heinsch; Urbanczyk, Unger en See- haus; Pankau en Körner; Barthels, Klei- minger, Frassdorf, Liebrecht en Stöcker. Na de rust werden een aantal wijzigin gen in het team aangebracht. Hambeck kwam in plaats van Heinsch, Weickert speelde voor Urbanczyk, Frenzel voor Lie brecht en Vogel voor Stöcker. Het lijkt zeer onzeker dat rechtshalf Pankau tegen Nederland zal uitkomen. De speler uit Rostock kreeg in de tweede helft weer last van een blessure, die hij tijdens de tournee door Afrika heeft op gelopen. De kans bestaat dat Liebrecht in de halflinie zal worden opgesteld en Frenzel, die woensdag een goede indruk maakte, zijn plaats in de voorhoede zal innemen. De zestien Oostduitse spelers zijn van morgen per vliegtuig naar Nederland ver trokken. De eerste van de beide kwalifica tiewedstrijden heeft zaterdag in Den Haag plaats. De returnwedstrijd wordt gehouden op 28 maart in Rostock. De uiteindelijke winnaar komt in de laatste ronde van het Olympisch kwalificatietoernooi uit tegen Rusland. Horselenberg, handballer van Olympia Hengelo, die vijftien maal uitkwam in de Nederlandse zaal- en veldhandbalploeg, heeft het NHV-bestuur meegedeeld, zijn functie als trainer van de handbalploegen Donar (Hengelo) en Avanti (Glanerbrug) niet langer te kunnen verenigen met het spelen van interlandwedstrijden. Vijftien data staan nu vast, waarop in Nederland wielerwedstrijden voor profes sionals zullen worden gehouden.' De Neder landse bond van beroepsrenners poogt op allerlei, manieren de profwielrennerij in Nederland uit het slop te halen en dank zij in het bijzonder de grote activiteiten van het Rotterdamse bestuurslid Ton Vis sers begint dat aardig te lukken. De be roepsbond heeft ook een aantal uitnodi gingen gekregen voor wedstrijden in het buitenland. Bekend was al, dat via Klaas Buchly een ploeg naar de ronde van Spanje zal gaan. Nu zijn ook ploegen aangewezen voor de Dauphiné Libéré en de ronde van Luxem burg. Verder zullen waarschijnlijk ook ren ners onder de vlag van de beroepsbond starten in de vierdaagse van Duinkerken. De ploeg voor de Dauphiné Libéré (20 mei-6 juni) bestaat uit Wim van Est, Mar tin van den Borg, Leo Knops, Rein de Jong, Lex van Kreuningen, Cees Lute, Jan Schroder, Lambert van der Ven, Jaap Kersten en Jos Linders. In de ronde van Luxemburg starten: Cees van Amsterdam, Theo Sijthoff, Maar ten Breure, Gerrit de Wit, Jos Linders, Cees Lute en Rein de Jong. Deze wed strijd is van 12 tot en met 15 juni. De vijftien data voor de profrondes in Nederland zijn als volgt' 28 maart, Olden- zaal, 30 april Numansdorp, 18 mei Oir- schot, 4 juli Kruiningen, 18 juli Dintel- oord, 19 juli Kerkrade, 25 juli Gilze-Rijen, 1 augustus Wezep, 2 augustus Veldhoven, 8 augustus Schiedam, 15 augustus Maar- heeze, 16 augustus Goirle, 22 augustus St. Willebrord, 23 augustus Simpel veld, 7 sep tember Zundert. De organiserende comités van deze ron den hebben de organisatie en het beschik bare prijzenbedrag in handen van de be roepsbond gegeven. Op zijn beurt zorgt de bond er dan voor, dat rennersveld wordt aangeworven. In de meeste van deze wed strijden zal ook de volledige „Televizier"- ploeg van Kees Pellenaars aan de start komen. De Haarlemse tennisser Tom Okker heeft woensdag in de derde ronde van een toernooi in de Zuidafrikaanse stad Bloem fontein een overwinning behaald op de Zuidafrikaan Fred McMillan. McMillan, die twee jaar geleden deelnam aan de in ternationale kampioenschappen van Ne derland in Hilversum, verloor met 6-2, 4-6. 5-7. Woensdag zijn in Praag de wedstrijden begonnen voor de twee finalepoules vsm het toernooi om het wereldkampioenschap zaalhandel (heren). De uitslagen luiden: Poule A: Zweden Joegoslavië 23-18 (10-11), Hongarije—W. Duitsland 19-15 (7-7). Poule B: Tsjecho- slowakijeRusland 18-15 (9-8), Roeme niëDenemarken 25-15 (10-7). In de eerste wedstrijd voor de halve fi nales van het toernooi om de Europese basketbalbeker voor heren heeft OKK Bel grado woensdag met 103—94 gewonnen van Spartak Bmo. Het begon al met dat geweldige doel punt van de Duitser StiirmerJa, de laatkomers hebben het niet eens gezien. Want de wedstrijd was drie minuten aan de gang de meest vreemd toegetakelde en lastige „Schlachtenbummler" was nog maar net met zachte hand van het speel veld verwijderd, of de kleine Brizzi, het duiveltje dat nu rechtsbuiten was en de verdediging dol heeft gespeeld, plaatste de bal al naar Stürmer die met een mach tige omhaal van het linkerbeen de bal in de touwen joeg. Een Zwitser die naast ons zat sprong met een schreeuw overeind die niets menselijks meer had en aldus deden zijn landgenoten. Het Eindhovense legioen, die zich zo dapper met bellen, toeters en „geen woorden maar daden" had geweerd werd overspoeld en dat zelfde gebeurde met PSV. In de tweede wedstrijd voor de voor ronden van het Olympische voetbaltoer nooi heeft Italië woensdag in Bergamo met 71 gewonnen van Turkije. De eerste ont moeting tussen beide teams eindigde gelijk: 2—2. Italië komt nu uit tegen Polen voor een plaats bij de zestien die zich kwalificeren voor het Olympische voetbaltoernooi. Het Spaanse nationale voetbalelftal heeft woensdag in de eerste wedstrijd voor de kwartfinales van het toernooi om de Euro pese beker voor landenteams .met 5-1 ge wonnen van de Ierse Vrijstaat. Bij de rust hadden de Spanjaarden reeds met 4-1 de leiding. Jan Janssen heeft woensdag na de derde etappe de leiding in de wegwedstrijd Pa- rijs-Nice overgenomen van de Belg Seis. Voor woensdag stond een ploegentijdrit over 19,2 km op het programma. Op het circuit te Montceau les Mines toonde de Belgische equipe FlandriaRomeo waar van onder andere ook Post en Zilverberg deel uitmaken zich het snelst. De drie beste coureurs van de ploeg kregen een Zondag 22 maart zal het Nederlandse tafeltennisteam, bestaande uit Frans Schoofs, Gerard Bakker en Bert van der Helm, uitkomen tegen het team van West- Duitsland, waarin de volgende spelers zijn opgesteld: Michalek, Michailoff en For- ster. De wedstrijd wordt gespeeld in Hil versum. totaaltijd van 1 uur 11 minuten en 9 se conden. St. Raphael Gitane werd tweede en de ploeg van Jan Janssen PelforthSauvage Lejeune derde. De uitslag van de derde etappe luidt: 1. FlandriaRomeo 1.11.09, 2. St. Raphael Gitane 1.11.42, 3. PelforthSauvage Le jeune 1.11.57, 4. MargnatPaloma 1.12.18, 5. Mercier B.P. 1.12.54. Na de derde etappe luidt het algemene klassement: 1. Janssen (Ned.) 9.54.39, 2. Mahé (Fr.) z.t., 3. Milesi (Fr.) 9.54.46, 4. An- naert (Fr.) 9.54.58, 5. Van Coningsloo (Belg.) 9.55.19, 6. Seis (Belg.) 9.55.26. 7. ex aequo o.a. Post (Ned.) en Zilverberg (Ned.) beiden 9.27.28, 12. ex aequo o.a. Geldermans (Ned.) 9.57.39, 34: De Roo (Ned.) 10.05.09. 44. Van der Ven (Ned.) 10.07.09. De ploeg wankelde als een bokser die onverhoeds op een stoot is gelopen en nog met sterretjes voor zijn ogen weer over eind is gekomen. Zürich rook zijn kans en joeg PSV tegen de touwen. Brusselers en Donners konden nog maar net op het nip pertje nieuwe doelpunten van Brizzi en Stürmer voorkomen. Een vertwijfelde po ging van PSV om zich los te werken re sulteerde in een vuurpijl van de kleine Hoenen, die trouwens meer van dit vuur werk te zien heeft gegevèn. De Zwitsers lieten het aan de supporters over om vuur werk af te knallen. Zij schoten liever met scherp, zoals de middenvoor Rüfli, wiens schot de Eindhovense doelman Bals nog maar net op de vuist kon Verwerken om de volgende minuut alweer getrakteerd te worden op een voetzoeker van Brizzi. Slaapwandelaars Wat mannen als Brusselers, Van Wissen, anders zulke geweldige knokkers, man keerde, we weten het niet, maar ze liepen tussen de aalgladde Zwitsers rond als slaapwandelaars. Daar klapte een van verre afstand ge schoten bal van Stürmer tegen de paal. De Eindhovenaren werden er een beetje wakker van, maar behalve de linksbuiten Verdonk was er toch niemand in de Eind hovense voorhoede die de Zwitsers angst in de kuiten joeg. Wat als een onweerswolk in de lucht hing kon niet uitblijven. In de zestiende minuut werd de Eindhovense verdediging op de rechter flank als een sardineblikje opengereten en het was de kleine Brizzi die met een hard laag schot de score naar 2-0 joeg. Er kwamen voor PSV daarna toch wel kansen. Zo zagen we na 25 minuten Theu- nissen, die nu toch wel zijn brevet van on macht heeft gegeven, voor open doel over schieten. Bals bleef doen wat hij kon, soms met levensgevaar, om de valbijl af te wenden. Hoenens arsenaal van vuurpijlen bleek on uitputtelijk. Tot in de 35ste minuut plot seling het ongelooflijke gebeurde. Spil Brodmann maakte freekick tegen Verdonk. Allemann nam de vrije trap en uit de scrimmage voor het Zwitserse doel zag Verdonk kans om de stand op 2-1 te bren gen. Met dit cadeautje van de lieve vrou we Fortuna was PSV zelfs weer gelijk ge komen met de Zwitsers en was de strijd geheel open. Dat wil zeggen op het score bord, maar niet onder de schijnwerpers van Letzigrund en heel Eindhoven slaak te een zucht van verlichting toen de Spaanse scheidsrechter Gardeazabal het rustsignaal floot. PSV had dus de kans om in de kleed kamer behalve warme thee ook wijze raad In te nemen en daarmee gesterkt in de tweede helft iets beters te laten zien. Maar zo was het niet. De Eindhovenaren bleven een systeemloos, slordig soort voetbal spe len en wisten er zelfs geen profijt van te trekken, dat de Zwitsers in de verdediging soms ook hun zenuwen geen baas waren. Het enige dat Van Wissen wist te doen, was na tien minuten volkomen onnodig in de clinch te gaan met Stürmer. De Duit ser werd kwaad, het publiek niet minder, maar wat veel erger was: spil Brodmann schoot de vrije trap over een muur van spelers tegen de paal. Geen Eindhovenaar in velden of wegen om de bal weg te trappen, wel de snelle middenvoor Rüfli die het leer toen maar voor het inschie ten had (3-1). En dat betekende voor PSV de genadeklap die de Eindhovense ploeg, hoewel er nog 35 minuten te spelen waren, niet meer te boven is gekomen. Of er nog kansen zijn geweest? Wel, we hebben de Zwitserse PSV-er Allemann nog een keer voor open goal gezien, maar meer dan een theatrale greep naar zijn haardos leverde dat niet op. We hebben het laatste kwartier Roel Aanvoerder Brusselers van PSV ver klaarde na de wedstrijd dat volgens hem de uitslag w4l juist is geweest, maar dat zijn ploeg in Eindhoven met een marge van twee a drie doelpunten had moeten winnen. „Ik ben mij ervan bewust dat wij een kleine club zijn, maar dat is Zürich ook. Ik denk dat het voor Zürich erg moeilijk zal worden door de halve finales te ko men, wie ook hun tegenstander zal wor den. De Zwitsers hebben een prachtig succes behaald door tot in de halve finales door te dringen". De aanvoerder van de Zwitsers, doel man Schley, verklaarde: „Ik geloof dat dit onze beste wedstrijd is geweest sinds wij voor het eerst aan het toernooi om de Europabeker hebben meegedaan. Het was tegelijkertijd de moeilijkste wedstrijd". Het moment, waarop iedereen weer vol goede moed was. PSV had de stand op 21 gebracht. Vandaar dat Giesen, Verdonk (nauwelijks zicht baar als maker van het doelpunt) en Van Wissen elkaar jubelend feli citeerden. Leimgruber en Stürmer (10) hadden evenwel later op de avond meer reden tot lachen. Wiersma naar voren zien trekken, maar ook deze oude en in vele interlands gehar de krijger, lukte het niet om cement te brengen in het voegloze Eindhovense bouwwerk, een slotoffensief, dat net niet genoeg vuur had om tot het gewenste re sultaat te komen: een beslissingswedstrijd in Essen. Aan de supporters van FC-Zü- rich het altijd weer aandoenlijke schouw spel om de spelers als helden naar de kleedkamers te dragen, aan hen de eer om tot de grote vier te behoren van de Europa-cup met een tegenstander als Bo- russia (Dortmund), Real (Madrid), of In- ter(Milaan). Misschien dat 'de Zwitsers' dan bereid zijn om een plaats van 20 of 25 francs zonder morren te betalen. Mis schien dat ze dan ook bereid zijn zonder chicanes een t.v.-uitzending toe te staan. PSV keert terug tot de orde van de dag. Zondag de big match tegen Feijenoord. „Ik hoop nu dat wij in de halve finales Real Madrid of Borussia Dortmund zullen ontmoeten. Hopelijk zullen wij niet tegen Internazionale uit Milaan loten. Het is voor een buitenlandse ploeg praktisch onmogelijk in Milaan te winnen". Stil zaten de Nederlanders intussen op de banken, stil ook was het onder de douche. Het was moeilijk te verwerken deze nederlaag. Bram Appel was een van de weinigen die sprak: „De geluk kigste heeft gewonnen. Aan weerskanten is hard gewerkt, wij gaan ons nu weer prepareren op de competitie en misschien zijn wij er volgend jaar dan weer bij" „Zij waren beter", was toch wel de in druk van de spelers, die het allemaal nog maar moeilijk konden verwerken. Geen Milaan, geen Madrid. Zondag tegen Feijenoord )y. s Op schitterende wijze bezorgt Stürmer FC Zürich het eerste doel punt. In de lucht hangend joeg hij de bal keihard langs doelman Bals. Van Wissen kan niet anders dan verbaasd en bewonderend toezien. De Amsterdamse kantoorbediende Gans, die ruim een week geleden in de inter landbokswedstrijd FrankrijkNederland in een schitterende stijl zijn kandidatuur voor de Olympische Spelen stelde, was ook deze week in de voorronden van de Noordhollandse kampioenschappen in Am sterdam de, ster van de avond. Gans bokste, evenals in de Franse hoofdstad, vlinderlicht en razendsnel maar was nu tevens aanmerkelijk feller. Hij overklaste zijn hardslaande stadgenoot Te Paske, de oud-kampioen van Nederland in het ban- tamgewicht, in de eerste twee ronden en legde toen de basis voor een ruime pun- tenzege. De tweede Tokio-kandidaat die in de ring kwam, de half-zwaargewicht Lub bers, boekte een snelle zege op Vijn. Deze werd binnen dertig seconden tweemaal zwaar door een rechtse op de kaak ge troffen en toen greep de scheidsrechter terecht in ten gunste van Lubbers. De verdere uitslagen van deze wed strijden, die op 23 maart gevolgd wor den door de finales, zijn: Middengewicht: eerste ronde: Hol (Am sterdam) wint door k.o. in de eerste rond van Portengen (Amsterdam), Gieltjes (Am sterdam) w.o.p. van Tol, Hallie (Amster dam) w.o.p. van Ooft.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 25