Onderaannemer reed boos w in auto van een aannemer Gereformeerde kerken en het P. v. d. A.-lidmaatschap Miljoenenproject voor behoud van Rolde „Legerpredikant is jegens eigen kerk verantwoordelijk" Liever gevangenis dan Kruisberg KLM-toestel liep schade op bij landing in Genève Roof motief voor aanslag op taxi-chauffeur Granaten gevonden in Oosterbeek Geen vorst meer Rovers sloegen vrouw met strijkijzer Recreatiegebied of militair terrein A. DE HOOP HAARLEM N.V. DONDERDAG 12 MAART 1964 KONINGINNEWEG 44-48 Telefoon 13609 uit de zuiverste tabakken Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk WEERRAPPORTEN nieuws mankeer miets 1 lopen r— Zijlstraat 56 Telefoon 11828 De commissie voor interkerkelijk con tact in overheidszaken-militair heeft uit gesproken dat elke krijgsmachtpredikant inzake de vervulling van zyn ambtelijke opdracht verantwoordelijk is jegens zijn eigen kerk, terwijl de kerken op hun beurt, ingevolge het interkerkelijk karak ter van het werk, elkander vinden in het interkerkelijk contact (CIOM). Het als dienaars des woords niet onder worpen zijn aan de krijgstucht geeft de predikant enerzijds ruimte om zijn ambt volwaardig uit te oefenen, anderzijds mag het hem hier, zo min als elders in de uit oefening van het pastoraat verleiden tot misbruik van de hem geschonken vrijheid. De commissie meent dan ook dat de voorlichting ten aanzien van de implicaties van de evangelieverkondiging zoals die be treffende het militair zijn en de moderne bewapening een genuanceerd karakter zal kunnen dragen. Dit zal uit de aard der zaak ook tot uitdrukking moeten worden gebracht in de opleiding der krijgsmacht predikanten. OFFICIAL DEALER Een betonnen wand in hoefijzervorm zal rond het monumentale gedeelte van Rol- duc de abdij, de kerk, toren en crypte, worden aangebracht. Dit miljoenenpro ject maakt deel uit van de voorzorgsmaat regelen, die getroffen moeten worden om deze bouwwerken, die op de lijst van mo numentenzorg voorkomen, te kunnen be houden. Een speciale commissie heeft de kwes tie Rolduc onderzocht. Zij kwam tot het besluit, dat de betonnen ring dient te wor den aangelegd. De commissie, onder lei ding van de inspecteur-generaal der mij- tegen woordigers van de domaniale mijn- bouwkundigen, mijnschade-experts en ver tegenwoordigers van de dominiale mijn maatschappij, rijksmonumentenzorg en Rolduc. De maatregel vloeit voort uit de kolen- winningsplannen van de domaniale mijn in Kerkrade. Onder Rolduc ligt een pakket van vier miljoen ton huisbrandkolen ter waarde van 350 miljoen gulden. Het win nen van de kolen onder Rolduc zou zon der speciale voorzorgsmaatregelen voor de bouwwerken ernstig schade opleveren. Ook overlegt de commissie nog over de finitieve maatregelen voor het behoud van het gehele compacte gebouwencomplex bij de abdij, waarin het klein seminarie van het bisdom Roermond is gevestigd. Een speciale studie moet nog worden gewijd aan de bescherming van de toren. Reeds enige tijd boterde het niet tussen een aannemer uit Hoornaar en een onder aannemer uit Driebergen. Laatstgenoem de had voor de aannemer in '60 in in aan bouw zijnde woningen in Gorinchem vloe ren gelegd, waarbij was overeengekomen dat de aannemer ongeveer 5.500.- zou betalen. Er was nog een bedrag van ongeveer 1500.- te voldoen, toen de aannemer van hogerhand te horen kreeg dat de vloeren niet aan de gestelde eisen voldeden. Hij moest derhalve nieuwe vloeren laten leg gen. De onderaannemer echter, meende dat hij hier volledig buiten stond, eist de 1500 op, hetgeen door de aannemer werd geweigerd. De onderaannemer nam dat niet en zon op wraak en op klaarlichte dag was hij daartoe dinsdag in de gelegenheid. Samen met een van zijn werknemers in stalleerde hij zich in een café naast de woning van de aannemer en toen hij de ze zag vertrekken stapte hij met zijn ka meraad naar de woning. De echtgenote van de aannemer deed open en antwoordde op hun vraag of haar man thuis was dat dit niet het geval was. Of ze dan maar de rest van de reke ning van de vloeren wilde betalen, was de volgende vraag maar dat wilde ze niet en de vrouw was evenmin bang voor het dreigement dat de voor de woning gepar keerde personenauto zou worden meege nomen. Dat moesten de heren dan maar doen, zou ze lakoniek hebben gezegd. Tot haar verbazing haalde het tweetal een touw voor de dag, dat werd bevestigd aan de bumper van de auto, doch toen de onderaannemer en zijn makker consta teerden dat het contactsleuteltje erin zat, borgen ze het touw rustig op, namen plaats achter het stuur van de auto en reden ermee weg. De vrouw belde na een uur de politie, die zich onmiddellijk in ver binding stelde met de collega's in Drie-1 bergen. Daar had de onderaannemer, die I onderweg kennelijk spijt had gekregen van zijn onbesuisde daad, zich inmiddels ge meld. Een telefoontje van de politie uit Meerkerk leerde hem dat hij de volgende dag om tien uur met de gestolen auto op het politiebureau aldaar moest komen, waar men de zaak verder zou bespreken. I Woensdagmorgen zat de onderaannemer I eerst geruime tijd bij de politie in Meer kerk, waar later op de dag ook de aanne mer kwam. De onderaannemer heeft de auto teruggegeven en de verreden kilome ters vergoed. Zijn vijftienhonderd gulden heeft hij overigens nog niet ontvangen, I maar het ziet ernaar uit dat beide par tijen tot een vergelijk zullen komen. Isu-PRINt*! De rijkspolitie in het Brabantse plaatsje Mierlo heeft een 32-jarige man aangehou den, nadat deze verleden week was ge vlucht uit huize de Kruisberg, een rijks inrichting te Doetinchem. De man, een ongehuwde zwerver, heeft al vele jaren in gevangenissen doorge bracht. In de week van zijn ontvluchting heeft hij op diverse plaatsen ingebroken. Hij zou dit hebben gedaan om een zwaar dere straf te kunnen krijgen. In elk geval wilde hij weg uit de inrichting te Doetin chem, waarheen hij uit Groningen was overgeplaatst. In Genève is gistermiddag een DC 7C van de K.L.M., de P.H.-D.S.N. bij de lan ding aan het eind van de baan nog 30 a 40 meter doorgeschoten, waarbij een hou ten hek werd geraakt. Het vliegtuig liep schade op aan propellers en vleugelklep pen. De 25 passagiers konden de machine ongedeerd verlaten. Het KLM-toestel uit Amsterdam dat in een sneeuwstorm over de lan dingsbaan van het vliegveld van Genève heenschoot, beschadigde een houten geleideblok en werd zelf ook beschadigd. (Telefoto) De achttienjarige Haagse scholier, die de overval op taxichauffeur H. N. Delfos heeft bekend, is op roof uit geweest. Geld om een motor te kopen, dat was de be doeling toen hij zaterdagavond met een hamer onder zijn jas en met een brilletje in de taxi stapte. Met opzet ging hij op de achterbank zitten en met opzet vroeg hij chauffeur Delfos de stille donkere Waalsdorperlaan op te rijden. Toen de chauffeur weigerde werd de scholier onzeker. Hij pakte de hamer en haalde uit voor een krachtige slag. Daar bij raakte de hamer het dak van de taxi, waardoor de slag aan kracht verloor. Toen de chauffeur hevig bloedend voorover op zijn stuur zakte en de claxon begon te loeien nam de scholier de vlucht. De hamer en de veiligheidsbril werden in de wagen teruggevonden. Ze bleken eigendom van de technische school. Ha mer en bril waren al drie dagen spoor loos. De jongen is nog steeds ingesloten. Hij is al eerder met de politie in aan raking geweest onder andere na een in braak bij Vroom en Dreesmann, waar bandrecorders en transistorradio's wer den gestolen. De kinderrechter stuurde hem naar een rijksinrichting voor moei lijk opvoedbare jongens te Hoenderloo. De jongen is daar een maand geleden ontsla gen. DONDERDAG 12 MAART City, 20 u.: „Congo vivo". Petrazaal, Spaarnestraat, 20 u.: Ge- spreksavond over „Aardgas" door Politiek Jongeren Contact Velsen. Gymnasium „Paulinum", Driehuis, 20 u.: Bijeenkomst tuinbouwstudieclub „Vel sen". Cultureel Centrum, 20 u.: Filmavond aquariumvereniging „Velsen". Hervormde kerk, Kanaalstraat, 19.30 u.: Uitvoering als woensdag. Stadhuis „Scheybeeck", Beverwijk, 19.30 u.: Vergadering gemeenteraad. VRIJDAG 13 MAART City, 20 u.: „Dokte Mabuse contra Scotland Yard". Stadsschouwburg, 14 u.: Toneeelgroep „Arena" speelt „Op de kermis" voor Vel- sense schooljeugd; 20 u.: „Guadalcanal". Gym. Paulinum, Driehuis, 20 u.: drs. J. Brautigam, over: Soc.ec. ontwikkeling N.- Holland, voor stichting Opb. Kath. Kenne- merland en Oriëntatiecentrum K. Concordia, Velsen-Noord, toneeluitvoe ring voor bejaarden: „In de vergulde os". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. DONDERDAG 12 MAART Kennemer Theater, géén voorstelling. Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Alle vrouwen van de wereld". ADVISEUR VOOR HERENKLEDINQ demi saisons in voorjaarsruiten, v.a. 185.00 Flannel costuums 2- en 3-delig, in London grey 198.00 248.00 Regenjassen Cotton/Diolen/ Terlenka v.a. 89.00 Harris tweed colberts vanaf 79.00 BREESTRAAT 138 BEVERWIJK BARTELJORISSTRAAT S HAARLEM Over hetgeen de vorige week in de ver gadering vap. de generale synode van de gereformeerde kerken is opgemerkt over het lidmaatschap van gereformeerden van de P.v.d.A. wordt in een thans gepubli ceerd verslag van de informatiedienst van de gereformeerde kerken in Nederland het volgende medegedeeld: Het K.N.M.I. deelt mee: Een oceaandepressie heeft zijn invloed uitgebreid over Engeland, Frankrijk en het westelijk deel van de Middellandse Zee. Tegelijkertijd is de luchtdruk in Scan dinavië belangrijk gestegen, zodat daar een hogedrukgebied tot ontwikkeling kwam dat vanochtend nog steeds in be tekenis toenam. Door deze ontwikkelin gen nam de wind in onze omgeving toe en werd de mist overal verdreven. Boven dien had de sterkere wind tot gevolg dat het in de afgelopen nacht slechts enkele graden heeft gevroren. In de komende nacht en ochtend zal de oostelijke wind blijven aanhouden. De uit Duitsland ko mende lucht is niet koud, zodat het in de komende nacht waarschijnlijk nergens meer zal vriezen. De depressie-activiteit heeft tot gevolg dat een oceaanfront on» land nadert. Er komt daardoor wat meer bewolking, maar de regenkansen worden niet groot. „Ter synode is duidelijk misnoegen over de soms zeer wantrouwende toon van de reacties op de in januari gedane uit spraak naar voren gekomen. Zij heeft ech ter dit misnoegen niet officieel willen uit spreken, maar volstaan met de „oude" uit spraken van de Zwolse synode van 1946 ten aanzien van de christelijke organisa ties nog altijd kerkelijke geldigheid be zitten (men weet dat hierin duidelijk voor de christelijke organisatie gekozen wordt, zonder dat men deze verabsoluteert), en „dat de persoonlijke verantwoordelijkheid VRIJDAG 13 MAART Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „In de greep van Dr. Marbuse". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Alle vrouwen van de wereld". W.B. Theater, 20 uur: „Vijand in de schaduw". Twee rovers zijn woensdagavond binnen gedrongen in de woning van de 63-jarige mejuffrouw Antonia Jansje Brienne ach ter haar drogisterij in de Van de Spiegel straat no 1 in Den Haag. Zij mishandel den de alleenwonende vrouw met een strijkijzer en gingen er met een bedrag van ongeveer tweehonderd gulden van door. Mejuffrouw Brienne liep hoofdletsel op en is voor onderzoek naar de Zuidwal gebracht. Mejuffrouw Brienne kwam die avond omstreeks kwart voor tien thuis. Zij sloot de deur van de drogisterij en ging naar het achterhuis. Kort daarna werd er ge beld. Er stonden twee mannen op de stoep, die zeiden dat ze van de politie wa ren. Ze beweerden dat er bij haar aan de achterzijde van 't huis was ingebroken. De vrouw liet ze binnen en de mannen wezen haar op een keukenraam dat tien centimeter open stond. Toen mejuffrouw Brienne het huis verlaten had was dat raam inderdaad gesloten geweest. Verder stond er tegen een schutting in de tuin een trapje dat uit een schuur was gehaald. Toen zij zich in de slaapkamer bevon den greep een van de mannen de vrouw van achteren vast. De andere sloeg haar daarna met een strijkijzer op het hoofd. Het slachtoffer smeekte om genade, waar op een van de mannen zei, dat het hem speet. Na de vrouw van wat geld te hebben be roofd, trokken ze de draad uit het tele foontoestel en gingen er van door. Het mishandelde slachtoffer strompelde naar I buren, die de politie en de G.G.D. in lichtten. De daders zijn nog niet gepakt. Maximum-temperaturen binnen- en buitenland RADIO - TELEVISIE Ypenburg licht bew. ozo 3 1 Den Helder onbewolkt ozo 4 4 Vlissingen onbewolkt ono 8 1 Eelde mist o 6 2 De Bilt onbewolkt o 7 2 Twente onbewolkt ono 8 1 Eindhoven onbewolkt o 9 1 Z.-Limburg onbewolkt o 9 2 Helsinki onbewolkt n 2 -12 Stockholm onbewolkt windst. 5 7 Oslo licht bew. wnw 8 5 Kopenhagen geheel bew. zo 2 0 Aberdeen zwaar bew. zzo 7 3 Londen geheel bew. ono 11 2 Amsterdam onbewolkt o 4 2 Brussel licht bew. o 10 2 Luxemburg half bew. ono 10 0 Parijs zwaar bew. o 12 2 Bordeaux onbewolkt o 18 10 Grenoble geheel bew. windst. 10 2 Nice geheel bew. ono 9 8 Berlijn geheel bew. o 7 2 Frankfort onbewolkt no 10 3 München onbewolkt ozo 7 3 I Zürich awaar bew. wnw 8 1 Genève mist w 3 2 Locarno geheel bew. windst. 12 0 Wenen geheel bew. o 2 Innsbruck onbewolkt nnw 3 Belgrado onbewolkt o 5 3 Rome licht bew. windst. 16 4 Ajaccio zwaar bew. ono 18 7 Madrid regenbui zw 13 7 Mallorca geheel bew. zw 21 8 Lissabon regenbui wzw 11 Vrydag 13 maart Zon op 6 59 uur, onder 18.41 uur. Maan op 7.17 uur onder 17.51 uur. Maanstanden 14 maart 3.14 uur nieuwe maan 20 maart 21.39 uur eerste kwartier 28 maart 3.48 uur volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 12 maart Hoog water 2.53 uur en 15.06 uur. Laag water 10.40 uur en 23.08 uur. Vrijdag 13 maart Hoog water 3.30 uur en 15.43 uur. Laag water 11.25 uur en 23.47 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden. Naar Leningrad- Vijf-en-dertig stu denten van de medische faculteit der universiteit van Amsterdam gaan een studiereis maken naar Rusland. Ze gaan voor tien a twaalf dagen naar Leningrad onder leiding van prof. dr. J. F. Hampe, buitengewoon hoogleraar in de patholo gische anatomie. 52-53. De Oude wijze knikte vriendelijk naar Bert je. Welkom! zei hij. Zozo.... mijn jon ge vriend wil dus beter worden. Laat me maar eens even goed nadenken, wat er met hem gebeuren moet! Terwijl Bertje, Humpietumpie en de sterremannetjes stil wachtten, legde de Oude Wijze z'n vinger tegen zijn hoofd en trok rimpels in z'n voorhoofd, want hij dacht heel diep na. Ja, zei hij toen. Ik weet het al! MAAR, IK PACHT IK Her NIET, EEN LOSSE MELKTAND f=i WE6 ER M6E I I DE 8I666T4ES HESSEN TOCH KIESPIJN J WACHT MAAR-HIERRR - JULLIE WILDEN WE6' Twee dijkvakken van de toekomstige af sluitdijk in de Lauwerszee zijn reeds klaar. Zij hebben elk een lengte van een halve kilometer. De afsluitdijk krijgt een totale lengte van 13 kilometer. Verwacht wordt dat de afsluiting van de Lauwerszee in 1967 of 1968 voltooid zal zijn. Er is reeds een recreatieplan voor de Lauwers zee ontworpen door de Fries-Groningse re creatiecommissie. Deze commissie is met haar werk door gegaan, ondanks de plannen om de Lau werszee te bestemmen tot militair oefen terrein, een bestemming die naar het oor deel van de commissie minder gewenst is. Gehoopt wordt, dat aan de recreatieve en agrarische bestemming van de Lauwers zee de voorkeur zal worden gegeven,

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 2