Nieuwe offerte aan KLM voor zes Caravelles Dooi in Oost-Duitsland? Acht doden in het verkeer Gunstige vooruitzichten voor de kernenergie SS-er Kaduk mishandelde in Auschwitz de huidige premier van Polen Marechaussee blijft grenzen bewaken Professor Havematin eist ongestraft meer vrijheid voor de burgers Hongersnood op Java Begroting W.G.D, beloopt 138 min Regering gaat Midden- Limburg steunen Rapport-Battistini verschenen Binnenschip gezonken na aanvaring op het IJ* Franse regering poogt stakingen „af te kopen" John Okello van Zanzibar verbannen Nieuwe president voor Venezuela DONDERDAG 12 MAART 1964 5 wees mooi in de lente met Toenadering tussen Maleisië en Philippijnen De Franse genationaliseerde vliegtuig fabriek „Sud Aviation" heeft aan de KLM de hernieuwde offerte gedaan voor zes Caravelle-straalverkeersvliegtuigen. „Sud Aviation" heeft bij deze offerte gebruik ge maakt van haar door de KLM verstrekte cijfers over het luchtnet der Nederlandse maatschappij in Europa, van Warschau en Istanbul tot Las Palmas. „Sud Aviation" heeft bij haar offerte verder betrokken cijfers over de Douglas DC-9 de British Aircraft Corporation, Bac-111, zoals die gegevens door de be trokken fabrieken worden verstrekt en wat in de wandeling heten potentiële af nemers. Op grond van een groepering van deze cijfers meent „Sud Aviation" dat de KLM er in geen enkel opzicht beter aan kan doen dan door de „Caravelle" aan te schaffen. de „Caravelle" ter sprake kwamen. Een paar weken geleden verklaarde ons een zegsman van de British Aircraft Corpora tion, fabrikanten van de BAC-111, dat de Douglas DC-9 (die er nog niet is) wel van de BAC zou kunnen zijn nagebouwd; gis teren merkte een medewerker van „Sud Aviation" op dat de Douglas DC-9 wel van de „Caravelle" kon zijn nagebouwd. Nu is het wachten op de verklaring dat de BAC-111 (waarvan er twee vliegen) wel gecopieerd zou kunnen zijn van de „Ca ravelle" (waarvan er een 160 vliegen) en dan is de kring rond. Maar BAC en „Sud Aviation" bijten elkaar niet zo gauw, want zij bouwen samen het Brits-Franse ont werp voor een supersonisch verkeersvlieg tuig de „Concorde". Alleen de naam van dit toestel verdraagt al geen tweestrijd en zeker geen zusterstrijd. Gisteren kwamen ln Athene de hoge gasten aan die vandaag de begrafenis van koning Paul van Grieken land zullen bijwonen. Koningin Juliana en prins Bernhard werden van het vliegveld afgehaald door prins Michael, president Makarios van Cyprus door koning Konstantijn en prins Philip van Groot- Brittannië door kroonprinses Irene van Griekenland. De Amerikaanse regering wordt vertegenwoordigd door mevrouw Johnson (Lady „Bird"), de echtgenote van de president en oud-president Truman (links) Om haar offerte niet alleen de taal van de cijfers der vliegtuigprestaties te laten spreken, heeft de Franse fabriek aange boden onderdelen van de „Caravelle" voor haar rekening gedurende vier jaar te deponeren op de plaatsen, die de KLM aanwijst, zonder opslagkosten en dergelij ke. Bovendien zou de fabriek wellicht niet ongenegen zijn de KLM nog op andere wij ze financieel tegemoet te komen. De KLM heeft, zoals steeds meer van die kant wordt gezegd, als het gaat om nieuwe vliegtuigtypen, altijd belangstel ling daarvoor. Dat is ook gezegd toen de Britse „Trident," de BAC-111, de DC-9 en Het korps Marechaussee zal voorlopig belast blijven met de bewaking van on ze grenzen. Een woordvoerder van het ministerie van Defensie heeft bevestigd dat de minister dit besluit heeft genomen. Wel is er over deze kwestie nog interde partementaal overleg gaande, speciaal met het ministerie van Justitie, onder welks feitelijke verantwoordelijkheid de grensbe waking valt. Van de zijde van Defensie zou er bij Justitie op zijn aangedrongen de fi nanciële bijdrage die dit departement in de kosten van de grensbewaking levert, te verhogen. Minister Scholten zou daar weinig voor voelen, hij heeft echter nog geen definitief standpunt ingenomen. Het terugtrekken van de marechaussee bij de grensbewaking was in studie ge nomen als onderdeel van staatssecretaris Haex' bezuinigingsactie, die bekend staat als „Operatie Chirurg". Enige weken ge leden stelde het tweede-Kamerlid de heer Couzy (V.V.D.) vragen over deze kwes tie. In het ministeriële antwoord op die vragen werd gezegd dat het afwegen van voor- en nadelen van deze maatregel in tern nog niet geëindigd was. Van de legervoorlichtingsdienst verne men we dat bij de grensbewaking, ook op vliegvelden en waterwegen, totaal 650 ma rechaussees dienstdoen, vrijwel allemaal beroepspersoneel. (Van onze correspondent) BONN Breekt in Ulbrichts diepvries- staat werkelijk de dooi aan? Het heeft er alle schijn van. Na het verrassende Oost- duitse aanbod om aan Westberiijners de gelegenheid te geven zich 72 uur in Oost- duitse steden op te houden, heeft de Oost- duitse professor Robert Havemann op nieuw een verrassende verklaring afgege ven. Havemann zei in een interview met een Hamburgs avondblad: „De burgers van Oóst-Duitsland moeten vrijer worden dan die van welk westelijk land ook. Als de regering van de D.D.R. van meet af aan zulk een politiek gevoerd zou hebben, zou zij zich veel moeilijkheden hebben be spaard." Havemanns kritische verklaring volgt op zijn colleges aan de Oostberlijnse Hum- boldt-universiteit, waarin hij meer vrijheid eiste en waarin hij zei dat Oost-Duitsland een staat moet worden waarin de burgers naar hun eigen individuele streven mogen handelen en waarin hun vrijheid niet be perkt mag worden door „bevelen, verorde ningen en grondslagen." Furieuze verkla ringen van de ideologische zetbazen van Ulbrichts S.E.D. hebben de professor dus niet de mond kunnen snoeren. Havemanns DJAKARTA (Reuter) President Soe- karno heeft woensdag de economische moeilijkheden van Indonesië de gevolgen genoemd van een revolutie die nog niet is voltooid. Hij deed dit op de openings bijeenkomst van 'n conferentie in Djakar ta over de ondervoeding, waarvan de be volking van Midden-Java te lijden heeft. De president zei het te betreuren dat Indonesiërs moeten lijden, maar elke re volutie heeft haar eigen moeilijkheden. De minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soe- bandrio, was van oordeel dat de economi sche moeilijkheden niet kunnen worden overwonnen op een gewone manier, „zo als door het invoeren van voedingsmidde len". Het officiële persbureau Antara heeft in tussen gemeld, dat op een onlangs gehou den conferentie van banken in Djakarta gepleit is voor invoering van een ploegen- stelsel in de levensmiddelen- en kleding industrie, opdat er dag en nacht kan wor den geproduceerd. „liberalisme" zou hem in vroeger tijden in het concentratiekamp Bautzen hebben gebracht. Nu is hij slechts door de Oost- duitse secretaris voor hoger onderwijs „ge- inviteerd voor een onderhoud." Dit betekent dat voor het eerst een pro minent partijlid openlijk critiek op het Ul- bricht-regime heeft kunnen oefenen en dat nog wel in een Westduits blad zonder dat hij onmiddellijk door de „Staatssicherheitsdienst" werd gearres teerd. Het Oostduitse besluit om aan Westber iijners, Westduitsers en buitenlanders de gelegenheid te geven zich met een transit visum voor 72 uur in twaalf Oostduitse ste den op te houden, heeft West-Duitsland vol komen verrast. De regeringswoordvoerder in Bonn kon nog niets anders zeggen dan dat de bondsregering „met terughoudend heid" kennis heeft genomen van de Oost duitse beslissing. GENèVE (Reuter). Woensdag is op de bijeenkomst van de Wereldgezondheids organisatie in Genève de begroting voor i965 van ongeveer 138 miljoen gulden met 79 tegen drie stemmen bij 33 onthoudingen aangenomen. Frankrijk en West-Duitsland stemden tegen, omdat zij de begroting te hoog vin den .Groot-Brittannië keurde de begroting goed, maar drong er op aan verdere be grotingsverhogingen zo laag mogelijk te houden. De nieuwe begroting is elf percent hoger dan die van 1964. De regering gaat de midden-Limburgse Roerstreek, die na de exploratiestop van de staatsmijn Beatrix te Vlodrop een pro bleemgebied is geworden, financiële steun verlenen. Dat heeft de staatssecretaris van Economische Zaken, drs. J. A. Bakker, gisteren aan het slot van zijn tweedaags werkbezoek aan de provincie Limburg meegedeeld. De 45-jarige meubelmaker B. J. Klein tienjarige ongehuwde M. Hielkema uit Mid- Stapel uit Winterswijk is gistermiddag overleden aan de gevolgen van een onge luk, dat hij negen dagen geleden met een bromfiets had gehad. Hij is toen waar schijnlijk tegen een boom gereden. De kettingbotsing bij Maarssen, die wij gisteren al meldden, heeft niet drie maar twee slachtoffers geëist. Om het leven zijn gekomen de zestigjarige A. Schreurs uit Amsterdam en de 58-jarige P. J. Versteeg uit Utrecht. Gistermorgen omstreeks half negen is de 47-jarige A. Iedema uit Purmerend op de provinciale weg Purmerend-Amsterdam nabij het dorp Iipendam door een auto ongeluk om het leven gekomen. De bouwvakarbeider J. H. A. van der Hijkant uit Dorst is gistermorgen om kwart over zeven bij een verkeersonge luk op rijksweg 16 in de gemeente Hoge en Lage Zwaluwe om het leven gekomen. De chauffeur De Nijs uit Dronten is gistermorgen omgekomen, toen hij met zijn vrachtwagen in dichte mist bij Rogge- botsluis in oostelijk Flevoland tegen een autobus van de lijndienst Kampen-Dronte botste. Op het rijwielpad tussen Edam en Mon nikendam zijn gisteren twee bromfietsers met elkaar in botsing gekomen. De acht- delie liep hierbij een schedelbasisfractuur op. Hij werd overgebracht naar het stads ziekenhuis te Purmerend, waar hij in de loop van de middag overleed. Op rijksweg 2 onder Breukelen hebben zich sinds gistermiddag vijf uur een aan tal kettingbotsingen voorgedaan over een lengte van drie-en-een-halve kilometer. Een van de kleinere kettingbotsingen werd de oorzaak van een dodelijk onge luk. Een Belg reed namelijk met hoge snel heid op de stilstaande wagens af. Hij wist de auto's te ontwijken, maar schoot door de middenberm en kwam op de andere rijbaan in botsing met een tegenligger, bestuurd door een 31-jarige vertegenwoor diger, de heer G. J. H. Hermans uit Utrecht. De heer Hermans was op slag dood. In het Sint Jansziekenhuis in Weert is gisteren overleden de steenfabrikant H. van Grootel uit Mierlohout. Hij was za terdag op de Wilhelminasingel in Weert aangereden door een personenauto. Na ruim een maand in een ziekenhuis in Zwolle te hebben gelegen zonder bij be wustzijn te zijn geweest, is dinsdagavond de twintigjarige J. Nolte uit Tubbergen overleden. Hij werd in de nacht van 8 en 9 februari ernstig gewond bij een ongeluk met een auto in Marienheem, waarbij drie plaatsgenoten licht gewond raakten. Op de rijksweg te Heesch in Noord- Brabant is woensdagmorgen een autobus in een zware mistbank tegen een met een paard bespannen tweewielige wagen gere den. De wagen was niet verlicht. Het paard liep ernstig letsel op en werd op advies van de dierenarts ter plaatse dood geschoten, De ontwikkeling van kernenergiecentra les, die in de periode 1967-1971 geleidelijk in de gehele Europese gemeenschap zul len kunnen concurreren met de gewone elektriciteitscentrales, wordt begunstigd door de snelle stijging van de elektrici teitsbehoefte, aldus een verslag dat de Italiaan G. Battistini heeft samengesteld voor het Europese parlement. De elektriciteitsbehoefte stijgt veel snel ler dan de totale energiebehoefte. In 1970 wordt een elektriciteitsverbruik verwacht van 574 miljard kwh (30,3 percent van de totale energiebehoefte) tegen 258 miljard kwh in 1960 (21.6 percent). De verwachting is, dat met ingang van 1970 de elektriciteitsproducenten steeds meer de voorkeur zullen gaan geven aan kernenergiecentrales. Alle gewone cen trales zullen dan echter niet verouderd zijn. Zo zal de elektriciteit van centrales die met zg. bevoorrechte brandstof wer ken (aardgas, hoogovengas, bruinkool, wa terkracht) zeker nog twintig jaar goedko per blijven dan de kernenergie. Er bestaat een redelijk kans, aldus het verslag, dat in 1980 een kwart van de dan tot 1.080 miljard kwh gestegen elek triciteitsbehoefte door kernenergiecentra les zal worden gedekt. Dit zal dan over eenkomen met ongeveer tien percent van de totale energiebehoefte. Het rapport-Battistini verwacht, dat na 1970 de uitbreiding van het aantal kern energiecentrales voornamelijk zal wor den beperkt door de mogelijkheid die de bouwers hebben om aan de vraag te vol doen. Daarom is het van groot belang dat Euratom de ontwikkeling van een Euro pese industrie voor de bouw van kerncen trales krachtig stimuleert, met name door steun aan de bouw en exploitatie van gro te centrales (van 300 tot 500 mw.). Men heeft ze nodig om ervaring op te doen, ook al kunnen ze nog niet concurreren met de gewone centrales. In de afgelopen nacht is op het Binnen- IJ in Amsterdam het 100 ton grote bin nenschip „Goede Verwachting" in aanva ring gekomen met de zeegaande kustvaar der m.s. „Calchas" van de K.N.S.M. Het met tegels geladen binnenschip raakte lek en zonk. De twee opvarenden, de gebroe ders Jan en Willem Boon uit Giessendam- Hardinxveld, werden door vletterlieden gered. De aanvaring was een gevolg van het uit het roer lopen van het binnenschip. De kustvaarder liep geen schade op. KOE AL A LOEMPOER (AP). Premier Toenkoe Abdoel Rachman van Maleisië heeft bevestigd, dat zijn land consulaire betrekkingen gaat aanknopen met de Phi lippijnen. Hij verklaarde, dat hij een consul heeft benoemd, maar weigerde deze zaak verder te bespreken met de verklaring, dat hem werd verzocht geen verdere bijzonderheden bekend te maken, voordat een bekend making door Manilla wordt gedaan. Deze bekendmaking wordt binnen twee dagen tijd verwacht. (Van onze correspondent ARMS De Franse regering heeft in haar wekelijkse zitting van gisteren beslo ten de conclusies van een belangrijk so ciaal rapport, onlangs door de directeur van het planbureau Massé uitgebracht, voor haar rekening te nemen. Het rap port geeft richtlijnen voor een rechtvaar diger verdeling van de inkomsten en ba ten van de genationaliseerde bedrijven waarbij aan de directies ruimere bewe gingsvrijheid zal worden toegekend. Het is bekend dat deze opvattingen voor al bij de jonge conservatieve minister van Financiën en Economie Giscard d'Estaing weinig instemming vinden en het zag er aanmerkelijk naar uit dat het rapport zonder meer in de reeds welgevulde kast van dossiers met deskundige adviezen aan de regering zou worden geklasseerd. De belangstelling die de regering plotseling voor de gedachte van de directeur van het planbureau aan de dag legt wordt vooral gezien in het licht van nieuwe on rust op het sociale front. Premier Pompi dou hoopt komende dagen met de vak bondsleiders de conclusies van het rap port te bespreken. Ondertussen hebben de vakverenigingen hun plannen in de over heidsbedrijven, transport, post, onderwijs en elders volgende week grote stakingen te ontketenen nog altijd niet herroepen. Het lijkt de bedoeling van de regering te zijn met haar gebaar in de richting van het rapport de publieke opinie aan haar kant te krijgen om de vakcentrales bij da komende stakingen in het defensief te kun nen dringen. DAR ES SALAAM (AP) John Okello, de veldmaarschalk van Zanzibar, heeft meegedeeld, dat bijna 12.000 mannen, vrou wen en kinderen om het leven zijn ge komen bij de revolutie op het eiland van twee maanden geleden. Hij heeft voorts meegedeeld niet naar het eiland te mogen terugkeren. Hij gaat in Oeganda zijn be roep van metselaar weer opvatten. CARACAS (Reuter) Woensdag is dr. Raul Leoni beëdigd als president van Ve nezuela. Omdat bij de autoriteiten de vrees bestond voor ordeverstoringen door pro-Castro figuren in de hoofdstad was er veel politie geconcentreerd bij het parle mentsgebouw. De plechtigheid is echter in alle rust verlopen. Het was voor de eerste keer in de 133 jaar oude geschiedenis van Venezuela, dat een democratisch gekozen president zijn bevoegdheden heeft kunnen overdragen aan een eveneens op democratische wijze gekozen opvolger. De aftredende president, Romulo Betancourt, is in de geschiedenis van Venezuela de enige gekozen president die zijn ambtstermijn volledig heeft kun nen uitdienen. FRANKFORT (DPA) In het Ausch- witz-proces zijn verklaringen voorgelezen die enkele jaren geleden, tijdens het voor onderzoek, zijn afgelegd door de voorma lige „Unterscharführer" van de S.S., Os wald Kaduk, een der 22 beklaagden in dit proces, die in Frankfort terecht staan voor hun aandeel in de dood van miljoe nen gevangenen in dit beruchte vernieti gingskamp. Kaduk, die een der hoofdbe- klaagden is en tot dusver voor zijn rech ters het stilzwijgen heeft bewaard, heeft destijds toegegeven de huidige Poolse pre mier Cyrankiewicz in een varkensstal in het kamp te hebben mishandeld, omdat deze weg liep. Cyrankiewicz reageerde echter niet noemenswaard op deze mis handeling, aldus Kaduk. „Als ik destijds de kans had gehad, zou ik hem hebben ge dood, want ik haat de communisten," zo had hij verder verklaard. Overigens ontkende Kaduk ooit iemand met opzet te hebben gedood, „alleen maar geslagen". Volgens zijn verklaringen zou Kaduk reeds in Auschwitz een voorgevoel hebben gehad, dat het daar gebeurde „eens zou worden gewroken". „Helaas kwam dit in de bondsrepubliek te laat". „Als ik aan Oberlander, die in Oost- Duitsland tot levenslange gevangenisstraf is veroordeeld, doch in de bondsrepubliek vrij rondloopt, en aan Globke denk, kan ik mij alleen maar afvragen waarom er met twee maten wordt gemeten,aldus Kaduk tijdens zijn eerste verhoren. De vroegere Westduitse minister voor Vluchtelingenzaken, Theodor Oberlander, die in Oost-Berlijn bij verstek wegens oor logsmisdaden in Polen tot levenslange ge vangenisstraf werd veroordeeld, in ver band met zijn nazi-yerleden afgetreden. Hij is nog lid van de bondsdag. Op Globke die onder Adenauer als staatssecretaris ja renlang aan de bondskanselarij verbonden was, is wegens zijn commentaren op de beruchte Neurenbergse wetten tegen de Joden, felle kritiek geleverd. Als getuige is gehoord dr. Konrad Mor gen, een voormalige rechter bij de SS, die destijds voor de SS het onderzoek heeft geleid tegen Karl Koch, de beruchte com mandant van het concentratiekamp Bu- chenwald, die wegens moord door de na zi's zelf ter dood werd veroordeeld en ge- executeerd. Dr. Morgen moest destijds in Ausch witz een onderzoek instellen, toen een pak ket, dat een verpleger aan zijn vrouw had gestuurd, was onderschept. In dat pakket zaten, naar dr. Morgen vertelde, drie sta ven goud, „een wel zo dik als twee pol sen". Het goud bleek afkomstig te zijn uit de gebitten van wel 20.000 tot 100.000 omgekomen gevangenen. SS-bewakers gebruikten „knappe jodin nen om zich te ontspannen van het ver gassen van duizenden joden," aldus dr. Morgen. Bij een inspectie van de kasten van de SS-bewakers trof getuige een grote hoe veelheid van de gevangenen gestolen voor werpen aan: parels, gouden kettingen, rin gen en allerlei soorten geld. Volgens dr. Morgen hadden sommige bewakers op de ze manier een fortuin vergaard. Een andere getuige, Hans Frankenthal, die toen hij nauwelijks zestien jaar oud was in 1943 met zijn hele familie in Ausch witz terechtkwam, herkende beklaagde Gerhard Neubert als een van degenen, die aan de selectie van de gevangenen had deelgenomen. I

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5