50 Heto Produktschap voor siergewassen heft teeltregeling narcissen op Druk van buiten EEG voor Europees beleid gunstig? Compact-hektrawler Rijnmond IV toegevoegd aan vissersvloot Kampeermassificatie verdient positieve overheidsbemoeienis Overbezetting geen gevaar voor hygiëne mits sanitaire voorziening zeer goed is GEZOND GENIETEN Straatrovers gepakt in Amsterdam Lesvliegtuig raakte het zee-oppervlak Inbraak in fabriek aan vissershaven Voetballer kreeg tijdens training hartverlamming Nieuweling in IJmuiden Provinciale gezondheidsdag Noord-Holland: 7 ÏONDERDAG 12 MAART 1964 Vele wensen Dichtheid Drukke dag voor de boeg, drukke dag gehad? Een vol glas Hero tomatensap doet u goed. Smakelijk en boordevol gezondheid. (Rijk aan vitamine C). Let op het merk HERO SPECIAAL voor tomatensap op z'n fijnst. Keuze uit Jus de Tomates naturel en cocktail (licht gekruid). Kort nieuws 1 Regeling Narcissen Kerkelijk nieuws TIJDENS DE PROVINCIALE GEZONDHEIDSDAG die woensdag in het Haarlemse Concertgebouw werd gehouden, zijn nagenoeg alle facetten van het moderne kamperen besproken. De gezondheidsdag, die werd gehouden onder auspiciën van de provinciale raad voor de volksgezondheid in Noord-Holland, stond zoals de naam reeds doet vermoeden in het teken van de gezondheids zorg en vooral die ten aanzien van de hygiëne bij het kamperen. Het is niet verwonderlijk dat een zeer groot aantal belangstellenden deze dag hebben bijgewoond. Zoals we gisteren al schreven heeft Noord-Holland namelijk een vierde deel van onze nationale kampeeraccommodatie. Bovendien is deze kampeeraccommodatie een groot aantal maanden relatief veel sterker bezet dan in andere delen van het land. Deze topbezetting roept vanzelf problemen op, niet alleen van organisatorische of ruimtelijke aard. maar eerder nog hygiënische. Tijdens de inleidingen die woensdagmorgen en woensdagmiddag werden gehouden, is komen vast te staan dat de kampeeraccommodatie in de provincie Noord-Holland uitbreiding behoeft. Nog duidelijker werd aangetoond dat de hygiëne in belangrijke mate verbeterd diende te worden, met name door het aanbrengen van wasinstallaties op de terreinen, het plaatsen van goede spoeltoiletten, waslokalen, douches en het aanbrengen van putten voor het legen van de eigen toiletten en het deponeren van het vuil. Duidelijk kwam naar voren dat bij een nog grotere bezetting van de kampeerter reinen de hygiëne niet in gevaar behoeft te komen, mits de sanitaire voorzieningen aan de eisen beantwoorden. Het spreekt vanzelf dat geen der inleiders zich giste ren enthousiast getoond heeft over 'n over bezetting van de Noordhollandse kampeer terreinen. Gepleit werd voor een grotere vakantie- spreiding en een uitbreiding van de huidi ge accommodatie. Nagenoeg alle sprekers vonden dat op het gebied van kamperen, een steeds populairder wordende recreatie- vorm, voor de overheid een grote taak was weggelegd. Bij de wensen die de sprekers naar vo ren brachten, waren er vele waarover de helaas steeds schaarser wordende echte kampeerder de schouders zou ophalen. Men mag echter de ogen niet sluiten voor het feit dat de categorie luxe-kampeerder nu eenmaal steeds groter wordt en een gezonde vooruitstrevende planologie ten aanzien van de kampeeraccommodatie is zeer zeker een noodzakelijkheid. Vandaar dat de commissaris der konin gin in de provincie Noord-Holland, mr. F. J. Kranenburg, in zijn toespraak tot de staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, drs. L. J. M. van de Laar het initiatief van de provinciale raad voor de volksgezondheid zeer loffe lijk noemde. Nadat gistermorgen de gede puteerde J. de Jong Czn., als voorzitter van de raad de gezondheidsdag geopend had, sprak de directeur-arts van de pro vinciale raad, dr. A. J. Schilstra. De directeur stelde dat in de afgelopen jaren het kamperen vaak door diverse ge meentebesturen discriminerend behandeld is. „Nog steeds zijn in sommige gemeen ten de kampeerverordeningen onderge bracht onder het hoofdstuk „openbare ze delijkheid", een onverdiende discriminatie ten opzichte van de andere toeristische ac tiviteiten." „Kamperen is een gezonde bezigheid" zo stelde de heer Schilstra en dus is ook het „kamperen-nieuwe-stijl" en de massa- ficatie van het kamperen van positieve waarde voor de volksgezondheid." De heer Schilstra maakte duidelijk dat ten aanzien van de verbeteringen op kam- peergebied door enkele organisaties, waar van hij de A.N.W.B. noemde, al jaren baanbrekend werk verricht wordt. De overheid kan aan het verbeteren van de kampeeromstandigheden het hare bijdra gen dóór 't ontwerpen van 'n stelsel goede verordeningen en door te steunen bij de aanleg van goede parkeerterreinen" aldus dr. Schilstra. Namens de NKFC, de Nederlandse fe deratie van kamperen en caravanning, een overkoepelende organisatie, waarbij zijn aangesloten de ANWB, de KNAC, de KNMV, de Nederlandse Caravanclub, de NKV, de NCRV en het NIVON sprak de heer H. van Wilsem. Hij schetste de diverse groepen kampeerders, waarbij hij vooral wees op de problematiek van de laatste jaren ten aanzien van de caravan houders die zeer lange tijd op een bepaal de plaats verblijven, de categorie „stati sche kampeerders". De toeneming van hel aantal caravans die permanent op een bepaalde plaats blij ven staan vond de heer Van Wilsem zeer verklaarbaar. De grote drukte op de we gen vooral tijdens de weekeinden was hiervan volgens hem de oorzaak. Een pro bleem voor de bezitters van een caravan noemde de heer Van Wilsem het feit dat deze wagens niet langer dan een dag langs de openbare weg geparkeerd mogen staan. Hij wees in dit verband op een goede op lossing die Amsterdam had getroffen door een groot terrein in de binnenstad dat aan vankelijk als helihaven was bedoeld aan te wijzen tot parkeerplaats voor caravans. Ten aanzien van de statische caravans op kampeerterreinen bepleitte de heer Van Wilsem het aanbrengen van vaste sani taire voorzieningen. Dr. P. Spaander, hoofd van het la boratorium Bodem, Water, Lucht van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid gaf een overzicht van de bezettingsdichtheid van onze kampeerterreinen. Hij was van mening dat het dicht op elkaar kamperen geen direct gevaar voor de volksgezond heid inhield. Als wenselijk voor een goed kampeerter rein gaf de heer Spaander een bezetting van maximaal tien personen per hectare aan, dat is tien bij tien meter per per soon. In forensenkampen zou elke kam peerder acht bij acht meter ruimte moe ten hebben. Als algemeen maximum aan de kust zou zeven bij zeven moeten wor den gesteld, maar het komt de laatste ja ren voor dat de kampeerder aan onze Noordzeekust nauwelijks vier bij vier me ter tot zijn beschikking heeft. J|JS DE TOWAT'5 Tomatensap 50 JAAR TOPKWALITEIT iai4-i9S4 Dr. Spaander toonde aan dat de bevol kingsdichtheid op deze kampeerterreinen dichter was dan die in de moderne nieu- we stadswijken. De inleider juichte welis waar de overbezetting niet toe, maar hij maakte zich toch geen al te grote zorgen, mits de sanitaire voorzieningen op de ter reinen maar aan optimale eisen zouden voldoen. Mr. L. G. van R e i j e n, directeur van de vereniging van Nederlandse Ge meenten hield een inleiding over het vraagstuk hoe de overheid een goede kam peeraccommodatie zou kunnen bevorde ren. Hij vertelde dat over twintig jaar ze ker zes a zeven miljoen Nederlanders in De Amsterdamse recherche heeft van nacht twee Tunesiërs aangehouden, die ervan worden verdacht in de afgelopen weken in de hoofdstad een reeks brutale ■traatroven te hebben gepleegd. Zij zouden leden zijn van een bende, die steeds hetzelfde trucje pleegt toe te passen, waarmee zij bij minstens vijf andere slachtoffers onder wie een doofstomme man succes hebben gehad: omhelzen of vastgrijpen en daarbij de indruk wekken dronken te zijn. Drie van de straatrovers hielden zich dan breedsprakig bezig met hun slacht offer, terwijl de vierde een greep in diens lakken deed. Twee leerlingen van de Rijksluchtvaart school in Eelde hebben zo laag boven de Waddenzee gevlogen, dat het Morane Saulnier-straalvliegtuig het wateropper vlak raakte en aan de onderzijde ernstig beschadigd werd. Desondanks zagen beide leerlingen kans met het toestel naar Eelde terug te vlie gen en het zonder ongelukken aan de grond te zetten. Zij hebben, door zo laag te vliegen, een ernstige overtreding begaan. De di recteur van de school heeft het tweetal ter verwijdering van de school moeten voordragen aan de directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst. Voor lesvlieg- tuigen van de school geldt een minimum vlieghoogte van 500 meter. Aan drs. W. J. Zwart is op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als consul der Nederlanden te Durban. Encyclopedie voor prinses. Uit waar dering voor hetgeen prinses Beatrix heeft verricht voor het verwoeste Dousadj in Perzië heeft senator William Benton, am bassadeur van de Verenigde Staten bij de Unesco, haar de nieuwste uitgave van de Encyclopaedia Britannica ten geschenke gegeven. Een bewaker van de nachtveiligheids dienst in IJmuiden ontdekte in de afge lopen nacht dat ingebroken was in een fabriek van honden- en kattenvoer aan de vissershaven. De inbreker heeft zich na het stukslaan van een ruit aan de zijkant van het pand toegang verschaft. Alle bureaus waren doorzocht eigen land zullen kamperen. De heer Van Rei jen bepleitte overheidssteun bij het bouwen van kampeergelegenheden die dui delijk een sociaal-toeristisch doel dienen. Tenslotte gaf de heer Th. de Haas, alge meen beheerder van de kampeerterreinen van Staatsbosbeheer een overzicht van de exploitatie-mogelijkheden van de particu lieren en overheidskampeerterreinen. De heer De Haas waarschuwde voor te veel comfort op de kampeerterreinen „Is al dat comfort wel noodzakelijk?" zo vroeg hij zich af. „Het publiek vraagt om een goede, maar niet altijd om een hyperdure en hypercomfortabele accommodatie!" Vanzelfsprekend gingen de diverse spre kers in op vele details. Zo werden proble men van de vuilafvoer, de sanitaire voor zieningen, de bezetting, de kosten en vele andere facetten doorgepraat. Een interessante discussie volgde op de inleidingen. Het werd duidelijk op deze provinciale gezondheidsdag dat het moderne kam peren en de problematiek daarvan zich in de warme belangstelling van vele instanties, instellingen en zeker niet in de laatste plaats van de overheid mag verheugen. Een probleem van het kamperen- nieuwe-stijl vormt het toenemende aantal statische kampeerders, dat zijn de bezitters van caravans die hun mobiele kampeerwoning gedu rende enkele maanden of gedurende het hele seizoen op één plaats laten staan. Dit dikwijls tot grote ergernis van de andere kampeerders omdat de (in de week vaak onbewoonde cara vans) op de mooiste plekjes staan. Het bestuur van het Produktschap voor Siergewassen heeft gisteren besloten, met ingang van 1 augustus a.s. de teeltregeling voor narcissen op te heffen. Deze teelt zal dus niet meer aan oppervlaktebeperkingen gebonden zijn. Een werke lijke teeltuitbreiding zal er volgens het Produktschap beslist niet komen, omdat er al heel veel teeltrecht ongebruikt bleef. Zelfs het feit dat nu geen teeltrecht meer gekocht hoeft te worden zal, naar men aanneemt, geen stimulans betekenen. Het produktschapsbestuur had het be sluit vorig jaar al in principe genomen. Met het nemen van een definitief besluit wachtte men, omdat men eerst de reac ties van het buitenland wilde kennen. Onze E.E.G.-partners zwegen stil, maar wel kwamen er reacties uit Engeland en Ame rika, waar men zich afvroeg of afschaf fing van de teeltregeling ook afschaffing van de Nederlandse minimum-exportprij zen zou betekenen. De Engelse landbouw organisatie „National Farmers Union" wil .ii .mi p i mi in de prijsafspraken voor bloembollen, die tussen Nederland en Engeland bestaan, be houden. Als de E.E.G. het Nederland on mogelijk maakt, de bestaande regelingen te handhaven, dan zal de E.E.G. de be staande Nederlandse verplichtingen tegen over de Britse producenten moeten over nemen. Gebeurt dat niet, dan wil de Far mers' Union haar regering vragen om ver hoging van de invoerrechten op bloembollen uit de E.E.G.-landen. Volgens het produkt schap zijn ook van Amerika tegenmaatre gelen te averwachten als de minimum-ex port-prijzen zouden verdwijnen. Het produktschap was met de brief van de farmers' Union in zekere zin wel te vreden, omdat hij een argument verschaft om bij de E.E.G.-partners nog eens op een gemeenschappelijke regeling aan te dringen. De Europese commissie heeft in de eerste helft van het vorige jaar wel een voorlopig ontwerp voor een verorde ning betreffende de „niet-eetbare tuin- bouwprodukten" opgesteld, maar de werk groep, die bij de nadere uitwerking daar van zou helpen, is nog niet bijeengeroe pen. Wel schreef de commissie begin 1964 enkele brieven aan de Nederlandse rege ring, waarin zij stelde dat een aantal met name genoemde maatregelen en heffingen in de sierteeltsector in strijd zijn of zou. den kunnen zijn met de bepalingen van het E.E.G.-verdrag en in dat geval die nen te worden opgeheven. Het produktschap vindt dat een voor Ne derland aanvaardbare gemeenschappelij ke politiek moet voldoen aan de volgen de voorwaarden: de collectieve financie ring van algemene vakdoeleinden zal on verkort gehandhaafd moeten blijven. De maatregelen zullen gelijkwaardige waar borgen moeten bieden inzake de werkge legenheid en de levensstandaard voor de betrokken producenten. In het bijzonder zullen gemeenschappelijke regelingen ge troffen en effectief toegepast moeten wor den bij uitvoer van de gemeenschap naar derde landen, teneinde marktverstoringen door invoer in deze landen te voorko men. Zolang er geen gemeenschappelijke politiek is, die aan die voorwaarden vol doet, zal aan Nederland niet de bevoegd heid ontzegd kunnen worden, zijn natio nale marktorganisatie voor siergewassen in stand te houden. De opheffing van de teeltregeling voor narcissen geschiedde tegen de zin van de vereniging „de Narcis," de organisatie der telers. Deze had zich er vorig jaar wel mee akkoord verklaard, maar maak te later bezwaren, omdat zij van oordeel was dat de E.E.G. nog niet ver genoeg gevorderd was om deze nationale stap verantwoord te doen zijn. Als men de teeltregeling toch afschaft, meende deze vereniging, dan kan men be- tér ook het overnemen van surplussen en de binnenlandse minimumprijzen afschaf fen. Daar wilde het bestuur van het pro duktschap echter niet aan. Als er geen bin nenlandse minimumprijzen zijn, zo rede neerde het, dan kan men ook geen mini mum-exportprijzen vaststellen. Op het be houd daarvan stelt het, blijkens het voor gaande, juist hoge prijs. Gezien de over- produktie van narcissen in Engeland kan het niet stellen van minimum-exportprij zen groot gevaar opleveren, zo meent het. Tijdens een voetbaltraining op een van de bijvelden van het sportpark Schoonen- berg in Velsen is woensdagavond de 33- jarige heer C. Brouwer uit de Zanderstraat in IJmuiden-Oost plotseling in elkaar ge zakt. Kort daarop overleed hij aan d« gevolgen van een hartverlamming. Een nieuw, geel en blauw geschilderd schip, heeft vandaag zijn entree in de Nederlandse vissersvloot gemaakt. Het is de tweede compact-hektrawler KW 85 Rijnmond IV en de n.v. Rederij en haring- handel N. Parlevliet jr. in Katwijk aan Zee. De nieuweling is een zusterschip van de KW 44 Rijnmond III, die op 12 decem ber van het vorig jaar in de vaart kwam. De afmetingen van deze „gedrongen" hektrawler zijn: lengte 35 meter, breed te 8 meter en holte 4,27 meter. Op het achterdek staat een tweepotige vismast, die de hydraulische galg vervangt. De winch heeft vier trommels en wordt van de brug af bediend. De gevangen vis gaat op een lopende band naar de over dekte, verwarmde verwerkingsruimte. De Rijnmond IV, gebouwd op de werf van Kramer en Booy in Kootstertille vol gens het ontwerp van het raadgevend ingenieursbureau Propulsion in Leiden, wordt voortgestuwd door een Deutz-motor, die 950 pk. levert. Er is bovendien een hulpmotor van 60 pk. Het schip kan een snelheid van twaalf knopen bereiken. De KW 85 heeft accom modatie aan boord voor zestien beman ningsleden. In besloten kring heeft vanmorgen de overdracht plaats gehad. Belangstellen den kunnen het nieuwe schip morgen be zichtigen tussen half elf en half een. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ter Aa (toez.) W. v. Herpen te Kinderdijk; te Gramsbergen (toez.) J. W. v. d. Heide te Oudega (W.). Het kamperen-oude-stijl, met de shelter en de primus. Wordt deze categorie helemaal verdrongen? Het zou jammer zijn. TOMATENSAP

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 7