LET OP! Wethouder J. G. Kolkman zal vrijdag vijfde gashouder in gebruik stellen DE BROMCROSSERS VAN ABCDE „TAFELTJE DEK JE" IN BEVERWIJK In en om de stad Centralisatie Gouden tientje als wisselgeld Bok tilt kraan Nieuwe aanwinst betekent geen afstand van aardgas voor de toekomst Radio uit auto ontvreemd De Heygraeff kan nu gaan bouwen DONDERDAG 12 MAART 1964 9 ■pp*» Kort nieuws „Fauna Felisena" U KUNT VIJFHONDERD GULDEN VERDIENEN Lees daarvoor onze op vrijdag 13 maart huis aan huis bezorgde „IN HOL LAND STAAT EEN HUIS"-KRANT. INTERIEURVERZORGING Geen aardgas voor Velsenf Ook gas voor Beverwijk Het loffelijk initiatief van de Woning stichting Velsen om althans te trachten de bedenkelijk snelle toeneming van antennes op de daken van de huizen in de gemeente af te remmen lijkt weinig enthousiast te zijn ontvangen door de betrokken bewo ners. Op de achthonderd verzonden brie ven, waarin 'n toch goed gefundeerd plei dooi voor het centrale antennesysteem wordt gehouden, zijn tot dusver tweehon derd antwoorden binnengekomen van in- stemmers. Nochtans heeft men de hoop, dat de enquête na 'n huis-aan-huis-opwek- king een positief resultaat zal opleveren, niet geheel jaten varen. Dwang, nog méér voorschriften, waar en waarvoor ook, lijkt altijd onsympathiek, maar wij vrezen dat in dit geval er niet veel anders zal overschieten. Temperen van het groeiproces op de vruchtbare Vel sense daken is niet alleen noodzakelijk uit esthetische maar evenzeer uit veiligheids overwegingen, zoals trouwens ook is uit eengezet in het uitgaande schrijven van de Woningstichting en andere woningbouw verenigingen; wat dit laatste betreft, zal een halt toeroepen aan het nog dichter doen beplanten van de antennemastbossen niet eens voldoende zijn, doch zou tot uit dunning moeten worden overgegaan. Wat de esthetische kant betreft, enkele nieuwe straten in de gemeente laten het wel heel grote verschil zien tussen hoe het wel en niet moet: aan een zijde huizenblokken met elk één centrale antenne, aan de an dere zijde woningcomplexen met comple te oerwouden van masten. Tegengesteld is de reactie bij inwoners van Velsen ten aanzien van iets anders dat óók „centraal" kan. Wij doelen hier op de graagte waarmee men een worp doet naar een centraal verwarmde woning. Ge zien de opgegeven reden(en) voor de gro te vraag bij een miniem aanbod (Velsen is op dit terrein wel heel ver achterge bleven gebied) is er een groeiend aantal mensen dat het IJmuidende klimaat zeer slecht kan verdragen. Voor de gegadigden is het uitstellen van de bouw van de centraal te verwarmen to renflat in Zeewijk (primeur in deze ge meente) dan ook een grotè teleurstelling; ook thans is nog niet te zeggen wanneer met die bouw een begin zal worden ge maakt, zodat de 144 liefhebbers het nog wel een poosje zullen moeten uitzingen bij kolen- of oliehaardverwarming. Overigens, de jongste ontwikkelingen op het gebied van centrale verwarming, me de door de mogelijkheden die het (hier nog niet ingevoerde) aardgas biedt, maken het niet gemakkelijk op korte termijn het ver standigste besluit te nemen ten aanzien van het in te bouwen centrale verwar mingssysteem. En zo'n beslissing lijkt toch wel noodzakelijk alvorens men met bouwen begint. Een scholier uit Hengelo heeft gistermid dag een vreemde ontdekking gedaan. Hij had in verschillende winkels boodschappen gedaan en in een van die winkels in plaats van een stuiver een gouden tien tje als wisselgeld terug gekregen. De vraag is echter in welke winkel. De jon gen is heel eerlijk met zijn waardevol muntstuk naar de politie gestapt, die het als gevonden voorwerp heeft genoteerd. Emigratie. Nederland zal een grote emigrantenbron voor Australië blijven, zo heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. Veldkamp, woensdag in Sydney verklaard bij zijn aankomst uit Nieuw-Zeeland. De minister is in Australië om een indruk te krijgen van de integratie van Nederlandse emigranten. Expressebrleven naar Canada. Van april af is het mogelijk naar en van Canada expressebrleven te verzenden. Deze mogelijkheid is beperkt tot die Cana dese plaatsen, waar een expressebestelling bestaat (in het algemeen de belangrijkste steden). Alleen voor gewone en aange tekende brieven is expressebestelling mo gelijk. Het was geen alledaags karwei, waar onze fotograaf woensdagmiddag ge tuige van was: in de Rijksbinnen haven te IJmuiden moest een kraan van Hoogovens verplaatst worden. Er kwam nog een grotere krachtpatser bij te pas, een drijvende bok, die de landrot als een poes in haar nekvel greep en over het water naar de plaats van bestemming bracht. „Fauna Felisena" in Velsen heeft een nieuw bestuur, dat als volgt is samen gesteld: D. Haak, eerste voorzitter, Wijk aan Zeeërweg 85; A. Levasier, tweede voorzitter, v. d. Zwaagstraat 20; C. Eel man, eerste penningmeester, Lagerstraat 20; J. de Rooij, tweede penningmeester. Waalstraat 116; C. Heuperman, eerste secdetaris en redactie, Burg. Rambonnet- laan 35; J. P. Jung, tweede secretaris, Moerbergplantsoen 115; H. Koster, mate- rialencommissaris, Daltonstraat 7; J. A Leenknegt, materialencommissaris, Een- hoomstraat 135; E. Wout, commissaris algemene zaken, Daltonstraat 12. Diplomatieke dienst. Thans is het koninklijk besluit verschenen waarbij dr. J. H. van Roijen benoemd is tot ambas sadeur te Londen en tevens tot ambas sadeur in de republiek IJsland, met stand plaats Londen. MARKTPLEIN Zoals wij reeds eerder hebben bericht, zal morgenmiddag door wethouder J. G. Kolkman voor Velsen de vijfde gashouder in gebruik worden gesteld. De afmetingen van dit gevaarte zijn veertig meter hoog en achtendertig meter in doorsnee. Deze nieuwe gashouder heeft een inhoud van 30.000 kubieke meter, hetgeen precies de helft bedraagt van de vier andere gezamenlijk. Van vrijdag af zal Velsen aldus over een voorraad van 60.000 kubieke meter gas kunnen beschikken. Betekent nu deze verdubbeling van ca paciteit, dat het gemeentebestuur geen re kening wenst te houden met de ontdekking van het aardgas? Geenszins. Maar er be staat nu eenmaal zoiets als een contract met Hoogovens, dat op voordelige voor waarden werd afgesloten in een tijd, dat er van aardgas nog geen sprake was. De ze overeenkomst geldt nog voor ongeveer twintig jaar, waarbij de gemeente zich verplichtte dagelijks een bepaalde hoeveel heid gas af te nemen. Dit contract is door Hoogovens steeds uiterst soepel ge hanteerd, want door gebrek aan „berg ruimte" is de gemeente hier nimmer toe In staat geweest. Strikt genomen was de voorraad gas voor een grote gemeente als Velsen daar door wel eens te gering, zodat de directie van het gasbedrijf meermalen met grote zorgen was vervuld over het probleem, op welke wijze aan de sterk verhoogde vraag van de verbruikers moest worden voldaan. Bij voorbeeld bij diverse piekuren en ge durende de wintermaanden. Vooral tijdens fle ongewoon strenge winter van 1963-'64 is de situatie wel eens kritiek geweest, zo dat toen meermalen propaangas werd ge distribueerd. Daar komt bij dat nu ook rekening moet worden gehouden met een stijgende be langstelling voor de gaskachel, die met het aardgas in het vooruitzicht, wellicht door velen zal worden aangeschaft. En omdat deze vorm van verwarming in de IJmond voorlopig nog niet zal zijn gerealiseerd, moet het gasbedrijf zich er toch op voor bereiden dat ook deze nieuwe verbruikers gedurende een eventuele overbruggingspe riode nog van hoogovengas kunnen worden voorzien. Voorts is deze gashouder noodzakelijk ge worden door een contract voor drie jaar tussen Velsen en Beverwijk, waardoor laatstgenoemde gemeente, waar de gas po sitie eveneens krap is geworden, in af wachting van een eigen nieuwe gashouder een gedeelte van zijn gas via Velsen kan betrekken. Het is duidelijk dat de gemeen te Velsen hierdoor over een reservoir moet beschikken, waar gedurende de nachtelij ke uren voldoende nieuwe voorraad kan worden gevormd. Voor deze nieuwe aanwinst heeft de di rectie de voorkeur gegeven aan de zoge naamde „natte gashouder", die van onde ren niet minder dan 12.000 ton water be vat. In 1962 werd met de bouw begonnen, waarbij de werkzaamheden door diverse oorzaken niet altijd even vlot zijn ver lopen. Zo heeft het werk wegens de stren ge winter van 1963-'64 ongeveer 4 maan den „plat" gelegen en weer later stagneer de de aflevering van het materiaal, om dat de fabriek aan enige NATO-opdrachten voorrang moest verlenen. Toch is de di rectie van het gasbedrijf vol lof over de manier, waarop dit moeilijke werk is af geleverd. Een 23-jarige automobilist uit Santpoort heeft bij de politie aangifte gedaan van de diefstal van zijn transistorradio uit zijn auto, die in de nacht van dinsdag op woensdag op de nieuwe pontweg in Vel- sen-Noord geparkeerd stond. De wagen was niet afgesloten zodat het voor de dief een koud kunstje was zijn slag te slaan. BURGERLIJKE STAND Geboren: Adrianus, z. v. A. van Wanrooij en S. Pruijmboom; Sandra, A„ d. v. G. J. Henneman en C. Kloes; Christianne C. M„ d. v. C. J. Bakker en A. T. M. Mens; Ar nold L„ z. v. A. F. Herf en G. Keymans; Bernard, z. v. B. Hilberts en A.A. de Ruiter; Willem, z. v. C. de Jonge en J. Hendriks; Wilhelmina J. M., d. v. J. H. M. Duijn en M. E. van Piere; Aukje B„ d. v. A. de Vries en B. Bijma; Adrianus J. N. M„ z. v. B. R. M. Castricum en A. J. op 't Veld; Cornelia, d. v. J. N. Rijkhoff en I. Bak; Gerard A., z. v. A. Broere en G. Visscher; Elizabeth B„ d. v. G. J. Ha verkort en D. A. van Oosten; Wolfgang C. z. v. J. F. M. C. de Rijk en A. C. Ver hezen; Jacob, z. v. J. L. W. A. Davidson en C. J. Bosman; Catharina M„ d. v. S. P. Spaansen en E. A. Broers. Ondertrouwd: J. J. Timmer en E. C. M. van Lieshout; T. A. J. de Graaf en M. M. Duinmeijer; T. J. Schouws en N. C. M. van Straten; G. Boontjes en J. A. Keepers; H. M. Schaaper en J. M. Diemeer; F. G. van Sprang en C. E. J. Maathuis. Getrouwd: A. Zwart en G. E. Monné; V. Smeraglia en M. J. A. Kuijper. Overleden, G. H. Wermers, oud 82 jaren, geh. gew. m. C. A. de Vries; H. van der Zon, oud 57 jaren, geh. gew. m. G. v. Balen; I. Keiler, oud 83 jaren, ongeh.; J. Boon, oud 78 jaren, geh. gew. m. J. Vrouwe; G. van Staveren, oud 68 jaren, geh. gew. m. E. W. Kok; D. M. G. Stapper, oud 67 jaren, geh. m. S. Kat. Twee avonden in de week komen ze in een schuurtje achter „De Brulboei" in IJmuiden bij elkaar, de bromcrossers van ABCDE, afkorting van „Algemene Bromcross Club De Eén- pitter". Vijftien jongens tus sen 14 en 19 jaar buigen zich urenlang over een paar gesloopte bromfietsen. Fra mes, motor- en andere on derdelen hebben voor hen geen geheimen. Er wordt ge sleuteld dat het een lieve lust is en langzaam maar zeker naderen de in felle kleuren geschilderde brom mers hun ideaal. Straks zal het „racemonster" hen brul lend door het duin scheu ren. Als Broer Dirks zullen ze de zandheuvels bestormen vol gas geven in de bochten en daverend op de finish afstuiven. In dat schuurtje achter „De Brulboei" wor den jongensdromen werke lijkheid. Die beginnen bij het zelf uit elkaar halen en weer in elkaar zetten van de „Kijk", zegt Peter Zwaan (rechts) „die moer zit niet goed. Hij mag niet ramme len." De bromcrossers van ABCDE krijgen een prima technische scholing. racebrommer. „Helemaal in het lijf zitten" heet dat in het vakjargon. Een goede coureur moet immers zijn machine door en door ken nen. In januari van dit jaar werd de ABCDE opgericht als een onderafdeling van het clubhuiswerk van „De Brulboei". Leider is de heer J. van der Schoor, die ge assisteerd wordt door Peter Zwaan. Peter, van beroep elektro-monteur, heeft als hobby motorrennen. Hij hoopt dit jaar voor het eerst als junior te starten op het circuit van Zand- voort in de 50 cc-klasse. „Het bromcrossen begint in Nederland al aardig po pulair te worden", zegt Pe ter Zwaan. „Er worden overal wedstrijden georga niseerd. De jongens hier zijn er vol van. Maar voordat ze achter het stuur kruipen moeten ze goed kunnen mon teren. De animo voor onze club is zo groot dat we eigenlijk ruimte tekort ko men om alle liefhebbers te herbergen. Als we een gro tere werkplaats hadden kon den we veel meer leden hebben. Het is een boeiende vrije-tijdsbesteding en we houden ze ermee van de straat". Hij wordt weg geroepen naar de werkbank waar een jongen uitleg wil hebben over de montage van een zuiger. Bouten, moeren, kleppen en veren spreken hun eigen taal. En iedere Sinds 1 november 1963 is voor een aantal Beverwijkse bejaarden en invaliden het sprookje van „Tafelje dek je" tastbare werkelijkheid geworden. Driemaal per week krijgen ze een com plete maaltijd thuis bezorgd. Ook zij die om andere reden dan ouderdom of invalidi teit moeilijk in de gelegen heid zijn geregeld een war me maaltijd te bereiden, kunnen van deze voorzie ning profiteren, omdat hier sprake is van een sociaal recht en niet van een be paalde vorm van bedeling. Diverse bejaarde en in valide bewoners van Bever wijk hebben al een dank baar gebruik van deze moge lijkheid gemaakt. Tot dus ver zijn 763 maaltijden door vrijwillige helpsters thuis bezorgd. Deze maaltijden worden met de grootste zorg toebereid in de keukens van „Westerburcht", „Lommer oord" en „Heliomare". Ver volgens worden de gerech ten in voorverwarmde pan netjes, omgeven door een moltonnen zak en een plas tic hoes rondgebracht. Voor deze bezorgdienst hebben zich vijf-en-twintig dames opgegeven, waarvan acht tien als chauffeuse en zeven als invalster. Dit werk wordt met zulk een enthousiasme en spontaniteit verricht, dat de meeste dames de ben zinevergoeding weigeren. Weer andere vrijwilligsters zorgen voor de afwas, zodat het materiaal geregeld voor gebruik gereed kan blijven. Bij het rondbrengen van de maaltijden staan de deuren van de te bezoeken adressen meestal reeds op een kier en ligt het geld al klaar. De kosten zijn 1,25 voor alleenstaanden en 2,voor echtparen. De dames, die bij toer beurt éénmaal per maand zeventien maaltijden rond brengen, ontvangen hiervoor v via de sectie Maatschappe lijk Werk van de Bever wijkse Sociaal Culturele Raad de meest prettige re acties en men is ervan over tuigd, dat nog gemakkelijk twintig alleenstaanden of echtparen kunnen worden bediend. Men kan zich hier voor opgeven aan het adres Romerkerkweg 39, Bever wijk, telefoon 23398. Woensdag heeft onze foto graaf een kijkje genomen in „Lommerlust", waar de laat ste hand werd gelegd aan een smakelijke maaltijd, be staande uit soep, aardappe len, spinazie en vlees. De diners werden daarop rond gebracht door de dames A. C. Wevers en M. W. Blokker, respectievelijk als chauf feuse en serveerster, waarbij de tweede foto het bewijs levert van de voldoening, waarmee haar komst door het echtpaar Landzaat in de Oostertuinen te Bever wijk wordt begroet. De door het bestuur van de oudervereniging „In vei lige haven" in Velsen geor ganiseerde huis-aan-huis- en Lium iijstencollecte heeft in totaal opgebracht 3.420,43. Zoals bekend is dit bedrag bestemd voor de bouw van een over dekte speelplaats bij de stichting „De Heygraeff" in Woudenberg, waar geestelijk en lichamelijk gehandicapte kinderen worden verpleegd. Gevoegd bij het bedrag dat zich reeds in de „spaarpot" van deze vereniging bevond, beschikt het bestuur thans precies over 16.274,14, waarmee men het wel aan durft met het bouwen van de speelplaats te beginnen. De andere helft van de bouwsom hoopt men dan bijeen te krijgen door mid del van collectes in Bever wijk en Woudenberg. Uiteraard is het bestuur niet alleen de milde gevers buitengewoon erkentelijk, die voortkomen uit het par ticuliere en bedrijfsleven, maar ook de verschillende medewerkers en autoritei ten, die deze collecte hebben mogelijk gemaakt. Tenslotte vermelden wij voor de goede verstaanders, die de collecte eventueel hebben gemist, nog eens het gironummer van de vereniging. Dit is 62 79 91, ten name van de penningmeester van „In veilige haven". Aan een crossbrommer valt heel wat te sleutelen voor- dat-ie piekfijn in orde is. En dan maar scheuren duin op, duin af. keer is er weer de spanning of het werk goed is gedaan. Zal de motor het doen? Hoe hard gaat-ie? Binnen enkele weken zullen ze het alle maal weten. Dan worden de gashandles vol openge draaid. In een stukje duin terrein achter de vuilnisbelt aan het eind van de Heren duinweg worden de eerste onderlinge crosswedstrijden gehouden. „We hebben toe stemming om daar ons gang te gaan", zegt Peter Zwaan. „Elke keer komen twee jon gens tegen elkaar uit totdat we weten wie de beste rij der is. En misschien gaan we dan aan echte wedstrij den meedoen. Want dat is toch wel de bedoeling". De bromcrossers in de dop popelen om hun opgefokte machine te testen. Om er alles uit te halen wat er in zit. En misschien nog meer. Voor een jongen van ABCDE gaat er niets boven een bromcross. IIUUIIIIIIIHHIIIIHI IHWIHffllllHHIIIHHIHHHmillllHIIIHIHIHIIHiminniimnnimnr I

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 9