Pokermachines kloppen geld uit zakken van Australiërs Regering trekt kapitalen uit goklust van duizenden SKODA 1 Belgische minister van Defensie treedt niet af Mikojan hekelt W est-Duitsland Ruimte om aarde is vrij gebied voor spionage van satellieten Amerika en foto's aan Rusland maken lopende band Josef Strauss geeft het Westen de schuld van Berlijnse muur TRESLONG 3 Wil De Gaulle een reorganisatie NAVO? VS en Panama gaan met elkaar praten Socialisten willen de coalitie met de rooms-katholieken niet verbreken V. J f. 4990 /RIJDAG 13 MAART 1964 15 Concurrentie Clubpaleizen „Het Hoge Duin" WIJK AAN ZEE - TEL. 02517-322 „CAROUSSEL TRIO" Loterijen Kruis of munt een veilige keuze geheel compleet SYDNEY. Weekloon verterende gok kasten in de Limburgse mijnstreek en mo dernisering van de Nederlandse Staats loterij mogen door sommigen worden be schouwd als bewijs van de goklust van het Nederlandse volk, maar wie een kijkje zou nemen in Australië, zou op slag worden overtuigd dat onze tegenvoeters hun gok lust kunnen botvieren op een manier, die zelfs Monte Carlo en Las Vegas in de scha duw stelt. Het gokspel wordt in de Austra lische staat Nieuw Zuid Wales namelijk, In andere vormen dan de roulette en bacca rat, niet alleen door de overheid getole reerd, maar zelfs bevorderd, want zij spint er door middel van een speciale belasting, zijde bij. De „speelholen" zijn over geheel Nieuw Zuid Wales ruim twee keer zo groot als Frankrijk en met vier miljoen inwoners verspreid en staan onder de naam „clubs" te goeder naam en faam bekend, want zij hebben officieel toestemming om gelegenheid tot gokken te geven door „pokermachines", ook wel „eenarmige ban dieten" genoemd, omdat velen er hun weekloon aan verliezen en ze met één han del of kruk worden bespeeld. De clubs, waarin deze „bandieten" opereren, varen er zo wel bij, dat zij zich in de afgelopen tien jaren hebben ontwikkeld tot de best geoutilleerde bedrijven van ontspanning en vermaak, waar uitstekende artiesten optreden. Lange tijd hebben de cafés hier hotels genoemd getracht de ontwikkeling van deze clubs tegen te houden, doch tever geefs. De clubs, die meestal opgezet zijn door verenigingen zowel door allerlei sportverenigingen als verenigingen van zakenlieden, oud-strijders, journalisten, envrouwen zijn besloten, maar in de praktijk staan zij voor iedereen open, die er een jaarlijkse contributie van 25 gul den of meer voor over heeft. Elk lid kan bovendien gasten meenemen. Omdat de contributie alleen nooit vol doende zou zijn om de club in staat te stellen de vele faciliteiten te bieden die haar zo aantrekkelijk maken restau rant, leeszaal, badkamers en douches, bar enz. heeft men de „pokermachines" ge koppeld aan de drankvergunning. Zowel bier drinken als gokken zijn twee eigen- schappij, die de meeste inkomsten kunnen opleveren voor wie die ondeugden weet uit te buiten. De gokmachines roelerende speelkaar ten, door middel van een kruk in beweging gebracht betalen automatisch geldprij zen uit, maar het meeste geld komt er na tuurlijk niet uit, maar blijft er in. En daarom staan Australiërs urenlang voor zo'n machine, onophoudelijk de kruk neer drukkende, in de hoop, dat de kans zal keren. Sommige clubs beschikken over vijfen twintig, andere over vijftig en enkele zelfs over meer dan honderd gokkasten. Ze ma ken zo'n lawaai, dat één club er toe is overgegaan ze in een afzonderlijke, geluid- dichte zaal op te stellen. De St. George Leagues Club in Sydney 15.000 leden heeft onlangs een nieuw gebouw geopend, dat bijna acht miljoen gulden heeft gekost. Het is vorstelijk in gericht. Allemaal betaald uit de winst, die met de pokermachines wordt gemaakt. In totaal zijn er ruim 1.200 geregistreerde clubs in Nieuw Zuid Wales, met meer dan 12.000 pokermaehines. Zo'n machine kost 3.600 gulden. De regering int 12l/2 percent belasting op de brutowinst afgezien van de twaalf miljoen gulden, die zij per jaar aan registratiekosten int. In totaal beurt de regering veertig mil joen gulden per jaar uit deze machines, die gemiddeld 800 gulden winst per week maken. De overheid beweert, dat zij reeds duizend huizen voor ouden van dagen heeft gebouwd met geld, dat afkomstig is uit de belasting op pokermachines. Gezien de voordelen die de regering uit de machi nes trekt, is het geen wonder, dat pro testen tegen de gokkasten geen succes Unieke ligging - exclusieve visge rechten. Beide paasdagen optreden van het bekende NEW YORK (AP) De New York Ti mes heeft in Parijs vernomen, dat gene raal De Gaulle zal aandringen op een re organisatie van de Noordatlantische Ver dragsorganisatie. „Het Franse aandringen op een reorga nisatie zou vergezeld kunnen gaan van verdere beperking van de reeds zwakke Franse banden met het bondgenootschap", «chrijft het blad. Volgens president De Gaulle moet de NAVO herzien worden om de militaire verantwoordelijkheid van zijn Europese le den te vergroten en om Frankrijk's onaf hankelijkheid van de Verenigde Staten ten volle tot uiting te laten komen. Naar verluidt streeft de generaal naar het einde van het huidige stelsel van mi litaire integratie in het bondgenootschap, voordat het verdrag in 1969 voor herzie ning in aanmerking komt. Vermoed wordt, dat het hoofddoel van de generaal een geïntegreerd commando is onder een Amerikaanse opperbevelheb ber. Het geïntegreerde commando moet dan leiding geven aan de operaties van de Franse strijdkrachten in Duitsland. een hebben Volgens het resultaat van onderzoek naar de publieke opinie wenst 62 percent van de bevolking de machines afgeschaft te zien, maar desondanks is on langs een vrouwenclub geopend compleet met gokkasten. Tegenstanders van de gokkasten krijgen steevast te horen, dat vele clubs een deel van de winst gebruiken voor liefdadige doeleinden, of voor de bouw van huizen voor hun leden. Eén club in Sydney heeft in de afgelopen vijf jaar meer dan een miljoen gulden voor liefdadige doeleinden uitgekeerd. Ook dit is de regering na tuurlijk welgevallig. De regering is een meesteres in het ma ken van geld uit de Australische goklust. In Nieuw Zuid Wales heeft zij de gelegen heid tot het spelen in de staatsloterij sterk uitgebreid. Elke dag trekken er nu staats loterijen behalve zaterdag en zondag Elke week winnen meer dan tienduizend mensen een prijs in de zogenaamde kleine loterijen met als hoofdprijzen 48.000 gul den, 96.000 gulden en 240.000 gulden. On langs won een Nederlandse banketbakker, Peter Giele, 240.000 gulden in een staats loterij in West-Australië Een bankbedien de, die 100.000 gulden verduisterd had, won later 800.000 gulden in de staatsloterij van Nieuw Zuid Wales. Hij biechtte zijn misdaad op, en betaalde het geld terug, kreeg een jaar gevangenis straf en komt straks uit de gevangenis met 700.000 gulden op zak. Elke negen dagen trekt er een staats loterij met een hoofdprijs van 800.000 gul den. Deze loterij dient om de bouw van een opera in Sydney te financieren. Reeds heeft zij de regering 64 miljoen gulden in het laatje gebracht. Loten kan men kopen in vrijwel elke winkel, bij de kapper en in de sigarenzaak of in het dames- of herenkledingmagazijn. Ook in de officiële loterijkantoren. Er is een onafgebroken stroom van kopers. Naast die staatsloterijen zijn er talloze „art unions", die met art kunst niets te maken hebben, maar liefdadigheid na streven en officieel toestemming hebben een loterij te houden, met bijvoorbeeld een huis en een auto als hoofdprijs. Als toppunt van de goklust geldt „two- up", eenvoudig „kruis of munt", gespeeld met twee duitstukken waarde Zl/2 cent. Doch dit spel is bij de wet verboden, het geen niet wegneemt, dat het op verborgen plaatsen ijverige beoefenaars vindt. In het verre westen, in de mijnstad Broken Hill 30.000 inwoners bestaat een „two-up" school speelhol waar dit spel, tegen alle wetten in, door de overheid oogluikend wordt toegestaan, in een speciaal voor dit doel bestemde ruimte, compleet met amfi theater en restaurant. Als men dan nog bedenkt, dat de re gering binnenkort totalisatorkantoren gaat openen om het wedden op paarden te ver gemakkelijken en natuurlijk belasting te heffen zodat men geen bookmakers meer nodig heeft, dan kan men terecht zeggen, dat Nieuw Zuid Wales het Las Vegas van Amerika en het Monte Carlo van Europa is. H. ENGLEBERT N.V. - VOORSCHOTEN - TEL (01717-20t0) DEALER: Garage VERBEEK, Bloemendaalseweg 5-7, Bloemendaal, tel.52301 Een met de horen dreigende stier, een man met een lap en toch geen stierengevecht. Bloedige ernst was het wel, want de stier rende door een raam van het slachthuis in Chi cago het dak op van een vleespak- kerij, waarin zijn uiteindelijke be stemming lag. Mucio Zacarias, een arbeider van het slachthuis volgde de stier en hield hem bezig terwijl zijn mede-arbeiders touwen haalden om het beest op de ouderwetse manier te strikken. (Telefoto) WASHINGTON (AP De Verenigde Staten en Panama hebben overeenstem ming bereikt over een formule voor de hervatting van de diplomatieke betrekkin gen en het openen van onderhandelingen over het geschil over het Panamakanaal. De bekendmaking over het akkoord wordt alleen tegengehouden door een klein meningsverschil over de bewoordingen van de verklaringen, die de presidenten Johnson en Roberto Chiari zullen afleggen. (Van onze correspondent) BRUSSEL Het militair schandaal in de legerplaats Leopoldsburg waarbij drie Belgische soldaten de dood hebben ge vonden, zal hoogstwaarschijnlijk niet het aftreden van de rooms-katholieke minis ter van landsverdediging, P. W. Segers ten gevolge hebben. De socialistische fractie in de Kamer heeft gistermiddag zijn voorstel tot het instellen van een par lementaire enquête-commissie ingetrok ken, nadat de minister had toegezegd dat de parlementaire commissie van lands verdediging nauw bij het onderzoek door de commissie van deskundigen zou wor den betrokken. BERLIJN (AP) Mikojan, vice-pre- mier van de Sovjet-Unie, heeft verklaard dat kernbewapening van West-Duitsland „niet kan worden getolereerd". Hij wijdde donderdag het grootste deel van een toespraak van een uur in een Oostberlijnse staalfabriek aan een aanval op West-Duitsland. Hij zei dat West-Duitsland een lid van de NAVO is en dat het gehele apparaat van dit bondgenootschap in werking kan worden gebracht, indien Westduitse re- vanchisten de vrede verstoren. Hij meent dat Bonn van plan is kern wapens te bemachtigen voor zijn strijd krachten en dat het een leidende posi tie wil verwerven in een multilaterale kernmacht. Mikojan is dinsdag in, O.-Berlijn aan gekomen. De officiële reden voor zijn be zoek was de viering van de zeventigste verjaardag van de Oostduitse premier Otto Grotewohl. Mevrouw Budding, die in Lienden (Betuwe) woont, houdt van dieren. Zij bezit naast een veestapel onder meer een hond van twee jaar oud, van onbestemd ras, luisterend naar de wat exotisch klinkende naam OEDA. Afgelopen zomer werd Oeda moeder van enkele jongen, die helaas niet lang leefden. Een jonge poes, die ook in het huis van mevrouw Budding rondliep, ynaakte gebruik van de gelegenheid om bij Oeda haar dagelijkse melkrantsoen te vergro ten. De jonge poes en Oeda leefden bepaald niet als kat en hond met el kaar en tot op de dag van vandaag haalt de poes haar dagelijkse melk rantsoen als ontbijt bij Oeda. De hond heeft ook vriendschap gesloten met enkele biggen, die onlangs werden geboren. Deze biggetjes komen ook hun melk bij Oeda halen. De laatste weken taant echter de moederliefde, omdat de biggetjes af en toe te hard bijten. Al bijt Oeda dan wel meteen terug. (Van onze correspondent) WASHINGTON Vier jaar lang hebben de Amerikanen met de U2 waarne mingen verricht boven de Sovjet-Unie. Zo lang de Russen daar niets tegen konden doen, werd er over dat soort spionage ge zwegen, maar zodra Powers werd neerge schoten, werd er een groot schandaal ge maakt en het gevolg was, dat de Ameri kanen beloofden niet meer met de U2 over de Sovjet-Unie te vliegen. De regering van Formosa gebruikte echter de U2 voor vluchten over China en men mag aanne men, dat de Amerikanen de U2 herhaal delijk hebben gebruikt om na te gaan wat er in Cuba gebeurde. Na Powers' fiasco werd de U2 dus niet op stal gezet. Toch is dit spionage-toestel alweer wat verouderd. Vijf maanden nadat Powers was neergeschoten, namen de Amerikanen reeds een proef met een ander spionage- middel: de fotograferende satelliet, die men weieens ziet aangeduid als de U3, maar vaker als de Samos. Die eerste proef slaagde niet, maar sindsdien heeft men grote vorderingen ge maakt in dit soort waarnemingen en men heeft reden om te geloven, dat de Russen het in deze nieuwe kunst ook ver hebben gebracht. Het feit, dat zij er in slaagden de achterkant van de maan te fotografe ren, toont aan, dat ook de Sovjet-Unie een heel eind in de nieuwe techniek is gevor derd. Men zal zich herinneren, dat Eisenho wer, op de topconferentie te Genève in 1955, het voorstel deed om het luchtruim vrij te verklaren, zodat bij voorbeeld de Sovjet-Unie en Amerika, over en weer, foto's van eikaars gebied konden nemen. De Russen wezen dit voorstel terstond van de hand. Zij noemden het een spionage- poging. In elk geval was het een voorstel, waar de Amerikanen meer profijt van kon den verwachten dan de Russen Amerika is zulk een open land, dat de Russen of hun helpers een enorme hoeveelheid infor matie over de Verenigde Staten kunnen in winnen, zonder tot luchtfoto's hun toe vlucht te moeten nemen. Lange tijd hebben de Russen en te recht met argwaan gesproken en ge schreven over het satellietprogramma van de Amerikanen. Zij moeten geweten heb ben, dat verkenning en spionage een be langrijk doel waren in het Amerikaanse programma om fotograferende satellieten rond de aarde te laten circuleren. De laatste tijd echter schijnen de Rus sen nauwelijks meer te sputteren over de Amerikaanse activiteit. Misschien stemt het hun tot voldoening zelf eveneens grote vorderingen te hebben gemaakt met een „spy in the sky"-programma. Is die laatste veronderstelling juist, dan is de wereld zonder fanfare in een nieuw stadium geraakt. Een stadium, waarin een grote mate van internationale controle tot stand zou zijn gekomen, zon der dat de grote mogendheden hun gren zen behoefden te openen voor inspecteurs. Letterlijk is inspectie op aarde natuurlijk het meest „grondig", maar het is fantas tisch wat luchtfoto's kunnen openbaren. Te Washington gevoelde men bijvoorbeeld wat Cuba betrof absoluut te kunnen vertrouwen op de controle vanuit de lucht. Zelfs in Amerika waar men soms on gelooflijk openhartig over allerlei militai re zaken schrijft blijft men over de fotograferende satellieten nog graag zo vaag mogelijk. Maar toen deze spionage- kunst nog in opkomst was, bestond er minder geheimhouding over en daarom kan men wel vermoeden, hoe ver men het er na jaren experimenteren in gebracht heeft. Uit lezingen en uit artikelen in kranten en tijdschriften krijgt men in grote trek ken het volgende beeld van de zaak; her haaldelijk brengen de Amerikanen een fo tograferende satelliet in omloop rond de aarde. Men laat die zoveel mogelijk over de polen cirkelen, zodat de aarde als het ware onder de satelliet ronddraait. Tel kens wanneer de satelliet boven de Sov jet-Unie of China komt geeft men de sa telliet de opdracht reeksen foto's te ma ken en wanneer die landen zijn gepas seerd, zet men de camera weer af. De pakketten met foto's laat men aan pa rachutes neerwerpen boven de Stille Oceaan, waar zij door vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht, al neerzwevende worden opgepikt. Volgens sommige deskundigen zijn de Salaris. De salarissen van de Israëlische premier Levi Esjkol en zijn ministers zijn woensdag met ongeveer dertig per cent verhoogd. De premier zal voortaan een maandsalaris genieten van ongeveer 2150 gulden en de ministers krijgen on geveer tweeduizend gulden. foto's die een satelliet thans van een hoog te van 240 kilometer kan maken, even goed als de foto's die men vroeger uit een U2 kon nemen. Telkens wanneer een satelliet de Sovjet-Unie of China passeert kan zij een baan fotograferen, die hon derd kilometer breed is. De U2 werd tenslotte neergeschoten en het ligt voor de hand, dat men thans ook zint op middelen om de „U3" te onder scheppen. Tot nu toe schijnt men daar niet ,in geslaagd te zijn, maar onmogelijk is verdediging tegen zulk soort spionage niet. Men weet tenslotte heel precies hoe de baan is van zulk een satelliet. Eventueel kunnen de luchtspionnen ech ter ook weer gaan trachten aan belagers te ontsnappen, door van koers te veran deren. De Russen hebben bekend ge maakt, dat zij vorderingen hebben ge maakt in zulke wijzigingen van de koers. Een land dat zich gefotografeerd weet kan verder de tegenstander proberen te misleiden door het bouwen van schijnin- stallaties, die de luchtspion tot verkeer de conclusies kunnen doen komen. Een „doorbraak" op militair gebied is nooit een totale verandering. Maar niettemin kan de ontwikkeling van de satelliet-tech niek, in alle stilte, de toestand in de we reld aanmerkelijk hebben veranderd en de nieuwe situatie kan indien er van beide kanten goede wil is controle op de bewapening en gecontroleerde, gelei delijke ontwapening, stellig vergemakke lijken. Aan een en ander was een langdurig overleg tussen de C.V.P. en de B.S.P., de beide partijen van de regeringscoalitie, voorafgegaan. Vooral minister Spaak heeft een bemiddelende rol gespeeld. Hij wees zijn partijgenoten op het gevaar van een regeringscrisis, welke het gevolg zou kunnen zijn van het aftreden van minis ter Segers. Nadat de socialisten hun voorstel had den ingetrokken, namen de liberalen het over. Bij „zitten en opstaan", dus zon der hoofdelijke stemming, heeft de Ka mer het toen verworpen. De begroting van landsverdediging, waarvan de behan deling samenviel met de onrust over het incident van Leopoldsburg, werd ten slot te met de stemmen van de meerderheid tegen die van de oppositie aangenomen. Tien van de elf soldaten die in het hos pitaal van Beverlo werden verpleegd zijn inmiddels overgebracht naar het militai re hospitaal van Brussel, waar de minis ter van landsverdediging hun een bezoek heeft gebracht. Zij zullen na een nieuw medisch onderzoek voor een maand met verlof worden gezonden. Daarna worden zij weer gekeurd en dan zullen zij hun dienst moeten hervatten. Een soldaat is in het hospitaal van Beverlo achtergeble ven, omdat zijn toestand zo ernstig is dat hij niet vervoerd kan worden. Men vreest nog steeds voor zijn leven. De be roepssergeant, die de oefening heeft ge leid, zit nog steeds in hechtenis. De krijgsraad van Luik heeft afwijzend be schikt op een verzoek van zijn advocaat hem voorlopig in vrijheid te stellen. Er gaan stemmen op die partij kiezen voor deze onderofficier. Sommigen zijn van oordeel dat de verantwoordelijkheid voor het gebeurde op hoger plan ligt en dat het niet aangaat een ondergeschikte te la ten opdraaien voor de onachtzaamheden van de legerleiding. De commissie van deskundigen zal zich hierover beraden. uitgebreide SPUSKAART onbiKIPETEN 6.5° dagelijks DINER.en SOIREE. DANSANTE HILLEGOM res-.02520.53q7 BERLIJN (AP) De voormalige West duitse minister van Defensie, Frans Jo- sef^ Strauss, heeft gezegd dat de Oost- Duitsers nooit de muur in Berlijn zouden hebben gebouwd, als de Westerse politiek „actiever" was geweest. Strauss verklaarde in zijn interview met Associated Press ook, dat de Verenigde Staten niet voldoende overleg heeft ge pleegd over de gezamenlijke strategie bin nen het Atlantische bondgenootschap. Strauss zei dat de Verenigde Staten haar bondgenoten onvoldoende ingelicht had over de verandering in haar strategie, waarbij in plaats van een volkomen ver trouwen op kernwapens een grotere na druk op conventionale bewapening werd gelegd. Strauss legde zijn verklaring over Ber lijn af, toen hem gevraagd werd commen taar te leveren op de recente opmerking van admiraal Burke, de vroegere stafchef van de Amerikaanse marine, dat hij „met een vloot van bulldozers dwars door de muur zou hebben geploegd". „Ik ken admiraal Burke heel goed", zei Strauss, „en dat is natuurlijk een krach tige verklaring. Ik moet toegeven, dat ik als minister van Defensie op dat ogenblik augustus 1961 hoewel ik natuurlijk niet de beslissingen hoefde te nemen voor het Westen, heb aangedrongen op nuchter inzicht en grote voorzichtigheid. „Maar de muur in Berlijn moet worden gezien in het grotere verband van de ge beurtenissen en mijn critiek is op andere punten van het beleid gericht. Het Wes ten is jarenlang veel te vriendelijk ge weest en heeft de dingen op zijn beloop gelaten in Oost-Berlijn zonder ernstig ta protesteren, zonder tegenmaatregelen ta nemen", aldus Strauss. Hij verklaarde voorts, dat de grot» vraag over de nieuwe Amerikaanse stra tegie was „of de versterking van de con ventionale bewapening er een mogelijke aanvaller toe zou kunnen brengen te gaan denken dat het Westen niet zijn toevlucht zou nemen tot kernwapens in antwoord op een aanval met conventionele strijd krachten. Ik geloof dat de nadruk zal moeten blij ven liggen op het afschrikwekkende ef fect van de kernwapens. Met andera woorden: men dient een mogelijke aanval ler te confronteren met een onberekenbaar risico. Ik ben geen voorstander van een Amerikaans monopolie op het gebied van kernwapens", aldus Strauss, „dat wil ik openlijk toegeven, maar aan de andere kant ben ik ook geen voorstander van een ongebreidelde verspreiding van kernwa pens in de handen van meer en meer lan den. Ik zou graag willen onderzoeken of een multilaterale kernmacht, na enige tijd, niet overgedragen zou kunnen worden aan een Europees politiek lichaam. Dit zou waarschijnlijk aanvaardbaar zijn voor Frankrijk, dat nu haar eigen kernmacht wenst", aldus Strauss.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 15