VAL DA CLAUDIA UITGAAN IN HAARLEM- Het Nieuw Rotterdams Toneel in april première van „Der Stellvertreter geeft Willy Caron, bekroond in het Verdi- concours, krijgt zijn grote kans NEGEN MUZEN Jazzconcerten JAN LEMAIRE GLORIEERDE 17 VRIJDAG 13 MAART 196 4 Veel wijzigingen in tableau de la troupe Franse ontsmet-verzacht verfrist Uitbreiding van het museum Boymans Marcel Brion lid van de Académie Frangaise „Satchmo" in ziekenhuis T elevisie programma nabeschouwingen de verlovingsring voor moderne mensen NSTAI MUZIEK JAZZ AMATEURTONEEL TONEEL CABARET VOLKSUNIVERSITEIT TENTOONSTELLINGEN DIVERSEN J. Damshuizer De radio geeft zaterdag De touwtrekkerij tussen de diverse directies van toneelgezelschappen in Nederland om het tableau de la troupe aan te vullen of uit te dunnen is dit jaar, omdat er geen onderlinge afspraken meer bestonden, al in november, toen et seizoen nauwelijks een aanvang had genomen, begonnen. Half-januari was het hoogtepunt bereikt en half-februari had de situatie vorm gekregen. Voor het Rotterdamse Toneel betekent bewerkingen die in het buitenland op de het, dat Caro van Eijck, Elise Hoomans, Pleuni Touw, Christine Crefcoeur de vrou welijke gelederen gaan verlaten en bij de mannelijke leden van het gezelschap Ar nold Geldermans, Frans't Hoen, John Lan- ting, Hans Pauwels, Aart Staartjes en Guus Verstraete niet meer zullen meedoen. Maar daar staat tegenover, dat Coen Flink weer terugkomt, Ko van Dijk in „Faust" en mogelijk in meer stukken gast rollen zal spelen, Jan Teulings voorlopig nog even blijft en Hans Polman, Elie Blom, Trees van den Donk en de jeugdige Belgische actrice Maria Verheijden de troep komen aanvullen. Met enkele spelers en -sters wordt nog overlegd en de drie toneelscholen, die Nederland telt, zullen veertien leerlingen afleveren, waarvan een enkele zijn of haar weg naar Rotterdam wel zal vinden. Het oudste lid van het gezelschap, Jan Lemaire, 11 maart 80 jaar geworden, zal deswege recipiëren op 21 maart in de schouwburg van Rotterdam. In een gesprek met directeur Robert de Vries wees deze erop, dat er een ontstel lend tekort aan goede eigentijdse toneel stukken is. Van de vooraanstaande moder ne schrijvers is alleen Arthur Miller er in geslaagd een acceptabel stuk te brengen. Alle anderen, zonder uitzondering, hebben met hun laatste stuk geen succes gehad, zo zei hij Daarom zit er weinig anders op dan terug te grijpen naar oude stukken of stukken te brengen, die op een tweede plan staan, wat niet wegneemt, dat ook dan goed toneel kan worden geboden. Over het repertoire voor het komend seizoen is op het ogenblik nog heel weinig te ver tellen. In volle voorbereiding is inmiddels een bewerking van „Der Stellvertreter", dat waarschijnlijk onder de titel „De Plaats vervanger" op 3 april zijn Nederlandse première zal beleven. Richard Flink voert de regie en kon ervan vertellen, dat de oorspronkelijke tekst, die 6V2 uur toneel omvat, zodanig is bewerkt en ingekort, dat de voorstelling een tijdsduur van ongeveer drie uur zal hebben. In tegenstelling tot planken zijn gebracht, zijn in de voorstel lingen van het N.R.T. wel de kelderscènes opgenomen. Het omstreden stuk van Rolf Hochhuth is vertaald door Kouwenaar. De rolverdeling is vrijwel klaar. De rol van pater Ricardo speelt Eric Schneider, die van de nuntius in Berlijn Adolf Rijkers, die van de S.S.'er Gerstein Theo de Har- togh, Von Ruta jr. is Henk van Efferen, graaf Fontana wordt gespeeld door Steije van Brandenberg, Elie Blom is de Joodse onderduiker Jacobson, paus Pius Johan Schmitz, de kardinaal Jan Teulings en verder spelen vrijwel alle andere man nelijke leden behalve Robert de Vries en Jan Lemaire rollen in dit stuk. De bewerking is van de dramaturge van het gezelschap, mevrouw Anty Westerling. Ri chard Flink besloot zijn opvatting over het stuk met te zeggen: „Der Stellvertreter is een stuk van het algemeen menselijke- christelijke-tekortniet een stuk over de paus en de joden". De gemeenteraad van Rotterdam heeft een bedrag van 233.000 beschikbaar ge steld ten behoeve van de uitbreiding van het Museum Boymans-Van Beuningen- Met dit crediet zal de eerste fase van de uitbreiding worden gefinancierd. Deze uit breiding zal, evenals het huidige museum, uit drie bouwlagen bestaan. De begane grond en de verdieping zijn voor tentoonstellingsdoeleinden bestemd; de kelder zal als dienstruimte worden in gericht. Op de begane grond is aan de zuidzijde voor de bezoekers van het mu seum een koffiekamer met terras gepro jecteerd, vanwaar men een uitzicht op de tuinen van het museum heeft. Wan neer de eerste fase van de uitbreiding ge reed is zullen de tentoonstellingsruimten van het Museum Boymans-Van Beunin- gen, die thans een oppervlakte hebben van 3170 m2, zijn uitgebreid met 2325 m2. Over het ontwerp van de tweede bouw fase zal de commissie voor de openbare werken te zijner tijd nog mededelingen doen. AVRO MAAKT TV-REPORTAGE OP CYPRUS Deze week vertrekken cameraman Piet van Strien en journalist mr. G. B. J. Hil- termann voor de AVRO naar Cyprus voor een beeldverslag van de ongeregeldheden dat op 20 maart in de actualiteitenrubriek wordt uitgezonden. Mr. Hiltermann hoopt gesprekken te hebben met president Ma- karios, de leider van de Turkse beweging en Nederlanders op Cyprus. DE 28-JARIGE, FORSGEBOUWDE Willy Caron zou de balken van zijn zeer be grensde zolderwoninkje aan splinters willen zingen. Niet van sjagrijn om zijn waar- empel wel magere bedoeninkje, maar van puur enthousiasme. Opgewekt, maar zonder veel hoop op daverend succes, ging hij eind februari naar Venetië om er deel te nemen aan het „Internationale Verdi Concours". Hij stond er naast zangers, die al acht jaar engagementen hebben bij gerenommeerde operagezelschappen en hij won een der felbegeerde prijzen: een beurs voor drie maanden studie in Venetië. Marcel Brion, de Franse romanschrij ver en auteur van boeken over littera tuur en kunst, is vandaag gekozen tot lid van de Académie, Frangaise. Brion is ex pert op het gebied van de Duitse roman tiek en de Duitse romantische dichters. Hij is ook bijzonder geïnteresseerd in de Italiaanse Renaissance en heeft boeken gepubliceerd over Leonardo da Vinci, Mi chelangelo, Machiavelli, Savonarola en de Borgia's. Veiling bjj Sotheby's. Schilderijen van Europese meesters hebben in de grote kunstveiling van Sotheby's in Londen bijna 2,8 miljoen gulden opgebracht. Vijf grote doeken van de Franse schilder Boucher gingen voor 1,3 miljoen gulden van de hand. Een riviergezicht van de Vlaamse schilder Pieter Brueghel de Ou dere werd voor ruim 100.000 gulden ver kocht. „To Kill a Mockingbird". Volgens het Russische persbureau Tass zijn in de Sovjet-Unie een miljoen Russische exem plaren uitgegeven van de Amerikaanse „bestseller": „To kill a Mockingbird" van Harper Lee. In het voorwaard staat: „Het boek brengt de lezer er toe het antwoord te vinden op de filosofie en psychologie van het racisme en zijn sociale wortels. Namens de ware Amerikanen, eerlijke en oprechte mensen, valt de schrijver raciale vooroordelen meedogenloos aan", aldus Tass. Het persbureau meldt niet wie dit voorwoord heinct geschreven. Toen „To Kill a Mockingbird" eerder door een Rus sisch litterair tijdschrift werd gepubli ceerd, werd het unaniem geprezen door de Russische kritici. De Jacob-Marisprjjzen. Het bestuur van de stichting de Haagse Salon zal van 1 tot 24 augustus in samenwerking met de Stichting Jacob Maris een tentoonstelling houden van werken van Haagse beeldende kunstenaars, waarbij op zaterdag 1 augus tus drie Jacob-Marisprijzen en op 23 augustus een publiekprijs (beschikbaar gesteld door het Anjerfonds 's-Graven- hage) zullen worden uitgereikt. Culturele paspoorten. De stichting „Gemeentelijke Kunstcommissie voor de Jeugd" in Rotterdam gaat met ingang van 1 september aan jongelui van 16 tot 22 jaar een cultureel jeugdpaspoort uitgeven dat, tegen betaling van 1,50 per jaar, recht geeft op een reductie van vijftig per cent op de entreeprijzen van een aantal culturele activiteiten in de Maasstad en op gratis toegang tot de gemeentemusea. Chris le Roy. In het Arnhems Ge meentemuseum zal van 3 april tot 3 mei werk worden geëxposeerd van de hoog bejaarde graficus Chris le Roy, wiens werk zich in de laatste jaren ontwikkeld heeft in de richting van de abstracte kunst en wiens werkterrein vooral de bosvege- tatie in Noord-Limburg is geworden. Van 19 april tot en met 5 juli wordt in het mu seum een overzichtstentoonstelling gehou den van de landschapskunst in de zeven tiende eeuw, waarin bekende Nederlandse landschapsschilders vertegenwoordigd zul len zijn met een zestigtal schilderijen. MAAR WILLY. CARON, werkzaam in de Amsterdamse marechaussee-kazerne voor't levensonderhoud van vrouw, zoon en doch ter zou niet naar Venetië gegaan zijn als hem niet van alle kanten de helpende hand was toegestoken. Zijn werkgever heeft hem drie maanden verlof gegeven; Venetië betaalt zijn reis naar en zijn ver blijf in muziekminnend Italië en de Neder landse Radio Unie zorgt voor de inkom sten van Caron's gezin. Hilversum wil Ca ron zijn grote kans op een klankrijke car rière geven. Tweeënhalf jaar geleden werd de zang- peragoge Paula Lind'berg benaderd door een functionaris van Philips. Of mevrouw Lindberg eens wilde luisteren naar een 26-jarige Limburgse jongeman, die zo aar dig maar ongeschoold over zijn geboorte streek kon zingen. Paula Lindberg liet Wil ly Caron naar Amsterdam komen, hoorde zijn fraaie tenor aan en zei „Je hebt een prachtige stem, maar als je er wat mee wilt bereiken, zul je heel hard moe ten werken. Jarenlang"- WILLY CARON HEEFT zich er niet door laten afschrikken. Geruime tijd kwam hij iedere zaterdag vanuit zijn geboorte plaats een gehucht nabij Venlo naar Amsterdam om de lessen van mevrouw Lindberg te volgen. Toen dat tenslotte te bar en te boos werd, wist Paula Lindberg van zijn commandant gedaan ie krijgen, dat hij overgeplaatst werd naar de hoofd stad. Sindsdien komt hij enkele avonden per week na zijn dagtaak in de marechaus see-kazerne naar het huis van zijn lerares, maar dan heeft hij eerst thuis al ander half of twee uur gestudeerd. „Het is ongelooflijk, wat die jongen pres teert," zei mevrouw Linderb enthousisast tegen ons. „Hij is natuurlijk een groot ta lent, maar zonder zijn geweldig doorzet tingsvermogen zou hij weinig bereikt heb ben. Hij heeft helemaal ,de mentaliteit om een volbloed-zanger te worden 'n men taliteit, waar ontelbare beroemde zangers een voorbeeld aan zouden kunnen nemen." Mevrouw Lindberg had Willy Caron's stu die in Venetië liever een jaartje uitgesteld omdat haar pupil er dan beter op voorbe reid zou zijn geweest. „OVER EEN JAAR is zijn stem techniek vrijwel voltooid. Natuurlijk zal hij er nu ook wel een heleboel van opsteken, maar het zal hem minder gemakkelijk vallen. Al was het alleen al om zijn gebrekkige kennis van de Italiaanse taal." De Lim burgse Caruso heeft een onbetaalbe stuw kracht aan zijn Amsterdamse lerares. Als hij terugkomt uit Venetië zal hij nog ge ruime tijd moeten studeren voor hij de stap naar het podium kan wagen. „Mo menteel zijn we bezig hem helemaal vrij te maken uit de dienst," vertelde ze ons. „Het ziet er wel naar uit, dat ons dat lukt Deze week willen we het voor elkaar heb ben, dat hij voorlopig voor twee jaar op non-actief wordt gesteld. Hoe het met de financiële verzorging van zijn vrouw en kinderen moet gaan, zullen we daarna wel zien." In 't Concertgebouw treedt vrijdagavond 24 april de voortreffelijke combinatie Oscar Peterson Trio, Ella Fitzgerald en het Roy Eldridge-kwartet op. Dit concert heeft 's avonds plaats. Van het Roy Eldridge- kwartet maakt' de bekende pianist Tommy Flanagan deel uit. De bekende trompettist Louis „Satch mo" Armstrong wordt in een ziekenhuis te New York behandeld voor een aderont steking in het linkerbeen. Men verwacht dat de 63-jarige patiënt over enkele dagen naar huis zal kunnen gaan. WILLEM RAVELLI ONDERSCHEIDEN De vroegere bas-bariton Willem Ravelli uit Den Haag is gistermiddag op de Bel gische ambassade in Den Haag door de ambassadeur van België in ons land, F. X. baron Van der Straten-Waillet, de onder scheiding van officier in de Kroonorde van België uitgereikt. De onderscheiding is de heer Ravelli vooral toegekend wegens de lessen, die hij jarenlang aan het Conser vatorium in Antwerpen heeft gegeven. VOOR VRIJDAG NTS: 14.00 Schooltelevisie: Bouwvakkers der naastenliefde, (herhaling van dinsdag 3 maart jl.). 14.35-14.50 Schooltelevisie: Mechanisatie (herhaling van dinsdag 10 maart jl.). KRO: 19.30 Concert voor jon geren: Kunstmaandorkest. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. KRO: 20.20 Brandpunt. 20.50 Ja of nee, een muzikaal kansspel. 21.30 Bonanza, t.v.-film (dl 4). 22.20 Zie de mens, 4e vastenepiloog. NTS: 22.30-22.35 Journaal. VOOR ZATERDAG AVRO' 15.00 Jazz Soene USA-, 15.30 Uit de voeten. 16.30 In 't T.V.-lab. 17.00-17.45 Voor de kinderen. 19.30 Luipaard op schoot, documentaire T.V.-film. NTS: 20.00 Jour naal en weeroverzicht. AVRO: 20.20 Pinky en Perky, T.V.-film. 20.35 Dick van Dyke Show. (dl. 11). 21.00 AVRO's Quiz Uur. 22.00 Kijk die Rijk, amusementsprogram ma. 22.50 AVRO's Televizier. NTS: 23.10- 23.15 Journaal. Experimentele uitzendingen op het twee de net (kanaal 27). 21.00 Operettemelo dieën. 21.50 Tekenfilm Mr. Magoo. 22.00- 22.50 Operatie Fiësta, T.V.-film. Grotten van Lascaux. De schimmel, die de bekende grotschilderingen van Las caux bedreigde, is thans bestreden, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van Cultuur in Parijs meegedeeld. De grotten zullen echter voor 1965 nog niet worden opengesteld voor het publiek. Zoals bekend werden de schilderingen in 1940 bij toeval door vier jongelui ontdekt toen zij zochten naar hun hond die in een gat was ver dwenen. De ouderdom van de fresco's wordt op 25.000 jaar geschat. Het was wèl een gezelschap, dat wij aantroffen in het stuk „De Zwanen van de Theems" dat gisteravond door de VARA-t.v. werd uitgezonden: een meisje van 37, dat door 'n ongezonde binding met een uitgeleefde oom niet in staat is, weg te vliegen naar een eigen leven; de oom, eens sergeant-majoor van het KNIL, te rend op het verleden van de grote leugen, dat hij een mannetjesputter van een kolo nel was; de beide zusters van die oom, de een bits, nuchter en alles doorschou wend, de ander, nog altijd lief, gezellig, menselijk. Dan nog een a-morele, praat zieke en zielige Don Juan, een legerka- pitein, die met zijn zwangere vriendin in hetzelfde huis wonend, het eerstgenoemde meisje tracht te verleiden en zich daartoe zlefs bedient van chantage. En vergeten wij niet dat a.s. moedertje, zuiver en fris ondanks haar misstap, alsmede de nobele huisvriend, die slechts met woorden tracht zijn grote liefde, ook al dat eerstgenoem de meisje, aan dit verziekte milieu te ont trekkenvergeefs uiteraard. Via deze figuren pompte de auteur Cees Nooteboom de vervallen villa, waarin het drama zich voltrekt, tot berstens toe vol met onbehageh, angst, onvrede, afgunst en haat. Door toepassing van allerlei drama tische middelen werkte hij dit tafreel af, dat al bij al de mens niet siert, maar ont luistert. Bij menig kijker en luisteraar moet dit zeer zwarte drama wel gevoelens van on behagen, zo niet van weerzin en afkeer opgeroepen hebben. Wie echter erin slaagde dit spel en zijn figuren te ontdoen van bepaalde, schok kende, karikaturale elementen, kon er me nige menselijke situatie misschien wel van zichzelf of van zijn naaste omgeving in herkennen. En volgde op die herken ning bezinning, dan heeft Nooteboom wel licht toch het doel bereikt, dat hij met de ze ogenschijnlijk cynische karikatuur be oogde. De wijze, waarop het stuk gespeeld werd, heeft in ieder geval niet aan een dergelijke bedoeling in de weg gestaan: de bezetting van de rollen was namelijk voor treffelijk, zo ook de door uitstekend de cors opgeroepen sfeer van vergane glorie en de aan de t.v. aangepaste enscenering. (We vergeten graag, dat wij één keertje de souffleur hoorden). Jan Lemaire, die in de rol van de 78-jarige pseudo-kolonel De Vries Huydecooper zijn 60-jarig toneel jubileum vierde (hij werd woensdag j.l. 80 jaar!) creëerde zelf het grootste ca- CLAUDIA de nieuwste creatie van de CONSTANT IT (abrieken Een der mooiste ringen uit de Constant collectie Levering van ar producten der CONSTANT-fabrieken uitsluitend via de erkende juwelierswaar de kleurenfoldcr met alle CONSTANT-modellen gratis verkrijgbaar is. Vrijdag 13 maart, Hildebrandzaal, 20 u.: Jeugdkoor „De Kleine Stem" o.l.v. An ton de Beer. Vrijdag 13 maart. Concertgebouw, 16.15 en 19.30 u.: Jeugdconcert door het Noord hollands Philharmonisch Orkest o.l.v. Marinus Adam. Programma: Handel, Mozart en Mendelssohn. Zondag 15 maart, Concertgebouw, 14 uur: Leerlingenuitvoering van de Koninklij ke Nederlandsche Toonkunstenaars Ver- eeniging afdeling Haarlem e.o. Maandag 16 maart, Concertgebouw, 20 u.: Leerlingenuitvoering van de Mij. tot bevordering der Toonkunst o.l.v. Marinus Adam. Woensdag 17 maart, Minerva Theater, 20.15 uur: Concert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest o.l.v. Henri Arends. Solisten: Pieter Odé, fluit en Edward Witsenburg, harp. Programma: Haydn (Symfonie no. 103 in es gr. t.), Mozart (Concert voor fluit, harp en or kest KV 299), Seiber (Pastorale en Bur lesque voor fluit en strijkorkest) en Han del (harpconcert). Vrijdag 20 maart, Concertgebouw, 20 uur: Concert .door het Radio Philharmonisch Orkest o.l.v. Willem van Otterloo. Solis ten Annette de la Bije, sopraan en An nie Delorie, alt. Programma: Symfonie no. 2 van Mahler. Taveerne „In 't Goede Uur", Korte Hout straat-Nieuwe Kerksplein: Dagelijks klassiek grammofoonplatenconcert van 21 tot 22 u. Tot en met 15 maart: Pergo- lesi. Tot en met 22 maart: Telemann. Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heilig land 1: Dagelijks van 20-23.30 u. klas siek grammofoonplatenconcert. Vrijdag: Liszt, zaterdag: Tsjaikofsky, zondag: Beethoven, maandag: Bach, dinsdag: Vi valdi, woensdag: Matthaus Passion, don derdag: diverse componisten. Zondag 15 maart, Sociëteit Ekestos, Sta tionsplein 2, 20 u.: Workshop-kwartet, bestaande uit Theo Loevendie (sax), Nedley Elstak (trompet), Maarten van Regteren Altena (bas) en Leo de Ruyter (drums). Zaterdag 14 maart, Nieuw Berkenrode (Herenweg 101), 20 u.: Toneelvereniging Gereformeerd Jeugdverband ,,'n Partij tje poker" van Robert Smiley Peple. Woensdag 18 maart, Concertgebouw, 20 u.: Friese Vereniging „Gysbert Japicx", to neelvoorstelling. Vrijdag 13 maart, Stadsschouwburg, 20 u.: Toneelgroep Centrum met „Judith" van Charles de Peyret-Chappuis. Regie: Vla- dek Sheybal. M.m.v. Henny Orri en An- dré van den Heuvel. Zaterdag 14 maart en zondag 15 maart, Stadsschouwburg, 20 u.: Toneelgroep Centrum met „Huis Clos" van Jean Paul Sartre, voorafgegaan door „De luizen barones" van Tennessee Williams. Re gie: Walter Kous. M.m.v. Elisabeth An dersen, Ann Hasekamp, Guus Hermus, Nell Knoop, Ellen de Thouars, Jan Grefe en Jaap Donselaar. Zondag 15 maart, Minerva Theater, 14 u.: Toneelgroep Harlekino met „Ivanhoe". Maandag 16 maart, Minerva Theater, 20.15 uur: Toneelgroep Ensemble met „De klaploper" van Iwan Toergenjev. Regie: Peter Scharoff. M.m.v. Jan Retèl, Marja Habraken, Max Croiset, e.v.a. Maandag 16 maart Stadsschouwburg 20 u.: De Nederlandse Comedie met „Het sprookje van de wolf" van Molnar. Re gie: Ton Lutz. M.m.v. Andrea Domburg, Mimi Boesnach, Joan Remmelts e.a. Dinsdag 17 en woensdag 18 maart, Stads schouwburg 20 u.: De Haagse Comedie met „Mesalliance" van Bernard Shaw. Regie: Frans v. d. Lingen. M.m.v. Geor gette Hagedoorn, Annemarie Heiligers en Jules Croiset. Donderdag 19 maart, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep Studio met „Pas op dat je geen woord zegt" van Dimitri Frenkgl Frank. Regie: Peter Oosthoek. M.m.v. Nell Koppen, Marlies van Alc- maer, Jack Horn e.a. Vrijdag 20 maart, Stadsschouwburg, 20 u.: Nieuw Rotterdams Toneel met „Kiss me Kate" van S. en B. Spewack. Muziek van Cole Porter. Bewerking Seth Gaaikema. Regie: L. Steckel. M.m.v. Lia Dorana, Robert de Vries, Annet Nieuwenhuyzen, Donald Jones, John Lanting, Pieter Lutz, Adolf Rijkens, Jo Fischer jr. e.v.a. Waag-Taveerne: Iedere vrijdag, zaterdag en zondag van 20-1 u. het programma „Wiedewagen" van Coby Schreyer en Ronnie Potsdammer. Zaterdag m.v.v. Sonja Bernd. Café-chantant „Adam en Eva", Raamvest: Iedere avond cabaret van 21-23.15 u.: ,,'t Is zonde". Iedere maandag besloten voorstelling en dinsdag gesloten. Mede werkenden: Frans en Fiet Koster, Carry Tefsen, Cees van Oyen en Enrico Neck- heim (piano). Geopend van 20 uur af. Vrijdag 13 maart. Minerva Theater, 20 u.: Simon de Waard over „Turkije, het land van Ataturk", Woensdag 18 maart, Frans Halsmuseum, 20 uur: P. W. Brander over „Het Am sterdams bos". Woensdag 18 maart, Frans Halsmuseum, 14 uur: H. P. Baard over „De kunst schatten van het Frans Halsmuseum". Donderdag 19 maart, Frans Halsmuseum, 20 uur: Anton Koolhaas over het werk van Bert Haanstra. Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62: Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Geopend dagelijks van 1017 uur, zon- en feestdagen van 13 tot 17 uur. Prentenkabinet, tentoonstel ling van Perzische miniaturen. Tot 15 april. Woonhuis Jacobus van Looy, ingang Kleine Houtweg 103: Geopend donderdag van 1012.30 uur en van 13.3017 uur. Zon en feestdagen van 14-17 u. Museum Het Huis Van Looy, Kleine Hout weg 103 Interscholair Jeugdtournooi: tentoonstelling van tekeningen, foto's en produkten van handwerken en handen arbeid. Geopend dagelijks van 9-13 u., 14-17 u.; woensdag en vrijdag ook van 20-22 u. en zondag van 14-17 u. Tot en met 22 maart. Kunstzaal „In 't Goede Uur", Korte Hout straat/Nieuwe Kerksplein: Tentoonstel ling van tekeningen van Frieda Holle man. Dagelijks geopend van 10-18 u. en van 20-24 u. 's Zaterdags en zondags van 10-18 u. en van 20-21 u. Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heilig land: Eerste etage: Expositie „5 tot 500 (gulden)"schilderijen, tekeningen, aquarellen en gravures. Bootzaal: „100 Ambachten" van Jan Luyken. Dagelijks van 10-23.30 u. Teylers Museum, Spaarne 16: Tentoonstel ling van schilderijen 19de en 20ste eeuw. Tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse school 16de tot en met 19de eeuw. Fossielen, hist, natuurkundige instru menten, mineralen, 31-toons Fokker orgel. Geopend (behalve maandag) van 11-15 uur, de eerste zondag van de maand van 13-15 uur Vishal, Grote Markt: Tentoonstelling van werken van Co Westerik. Dagelijks ge opend van 10-17 u. en 's zondags van 13-17 u. Tot en met 19 april. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79 Tentoonstelling van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunst nijverheid. Dagelijks behalve maandag geopend van 1012.30 uur en van 13.30 17 uur, zon- en feestdagen van 14 17 uur. Van zondag 15 maart af tentoon stelling „Passie en verrijzenis" (beeld bouwwerken, houtsneden, paramenten en miniaturen). Tot 10 mei. Huize Bloemenheuvel, Bloemendaalseweg, (Overveen): Tentoonstelling van werken van Dirk Breed. Dagelijks geopend van 10-17 uur en zondag van 14-17 uur. Tot 28 maart. „Kunstzaal Barteljoris", Barteljorisstraat no. 32: Tentoonstelling van werken van Charles J. Kemper. Geopend: maandag van 13 tot 18 u.; dinsdag tot en met zaterdag van 9 tot 18 u. Van 7 tot en met 28 maart. Marius Bauerlaan 7, Aerdenhout: Tentoon' stelling van schilderijen van Hugo Land heer. Geopend op zaterdag van 14 17 uur of na afspraak, tel. 43644. Wandelgangen Stadsschouwburg: Ter ge legenheid van zijn 80ste verjaardag ex poseert de etser Dirk Harting zijn wer ken in de wandelgangen en bovenfoyer. R.-K. Kathedrale Basiliek: Voor bezichti ging melden bij de portier. Grote of St Bavokerk, Oude Groenmarkt 23, te bezichtigen op werkdagen van 9-17 uur. Stadhuis: Te bezichtigen op werkdagen van 912.30 uur. Daarna melden bij de portier. Zaterdag gesloten. Zaterdag 14 maart. Concertgebouw: „Euro- pamarkt". Zaterdag 14 maart, „Het Baken", Bake- nessergracht, 20 u.: Kienavond van de NIVON-jongerengroep, afdeling Haar lem. Zaterdag 14 maart, Kantine Sportveld Kleverlaan 20 u.: De zingende vlootpre- dikant ds. Bedaan vertelt over zijn we reldreizen voor de leden van de sociëteit „Haerlem". Zaterdag 14 maart, Minerva Theater, 14.30 uur: Filmmiddag voor de Nederlandse Jeugd Gemeenschap voor kinderen van 8-12 jaar. Maandag 16 maart, Gebouw Vrijzinnig Hervormden, Jacobstraat: E. Scherpen- huizen over „Stereofonie" voor de ver eniging „Weten en werken". Maandag 16 maart, Hervormd Jeugdhuis, Schoterweg, 20 u.: Mevrouw A. M. Boss hardt over „Het Leger des Heils". Maandag 16 maart, Minerva Theater, 11 u.: Eurythmi- opvoering door de vereniging van Nederlandse eurythmisten. Dinsdag 17 maart, Bloemenheuvel, 20 u.: M. Jager spreekt voor de buurtvereni ging „Overveen" over het onderhoud van tuinen. Woensdag 18 maart, Concertgebouw, 20 u.: Films over reis van prinses Beatrix naar het Verre Oosten voor de verenigingen Oost en West en Onze Vloot. Woensdag 18 april, Brinkmann, 20 uur: C. Brakel en G. Huijser over „Wonen in en buiten het huis" voor het Humanis tisch Verbond. Donderdag 19 maart, Hildebrandzaal, 14 u. Zang door de dames Luteijn en v. Soldt en modeshow (Ned. Ver. van Huisvrou wen). Donderdag 19 maart, A. H. Gerhardschool (Raaks), 20 u.: Haarlemse Discoclub. deau, dat hij bij dit jubileum mocht ont vangen: de bewondering die hij toch wel van elke kijker moet afgedwongen hebben voor de manier waarop hij, een toneelspe ler van de oude stempel, hier voor de zeer critische tv.-camera's een voort-vegete rende, oude fantast uitbeeldde. Wij had den hem gaarne met applaus vele keren terug geroepen. Henny Orri was zeer overtuigend als Anna, de hoofdfiguur, die zichzelf vergeleek met een zwarte zwaan, vleugellam geworden door olievlekken op de Theems, een plaats waar het dier niet meer thuis hoorde. Geroutineerd, maar knap speelden Hetty Beck en Magda Jans- sens respectievelijk de bitse en de lieve tante. Door zijn knappe spel deed verder Allard van der Scheer ons gauw verge ten, dat zijn type, zijn figuur zich minder leende voor de rol van de zielige vrou wengek, kapitein Van der Meer. Diens minnares, Elsy Parroi (geestelijk en li chamelijk gezond, wijs en volwassen) werd zeer knap en ontroerend uitgebeeld door Heieen van Meurs. Ramses Shaffy tenslotte overwon goeddeels de moeilijkhe den, die de meest onechte figuur van het stuk, de karaktervolle huisvriend Peter Quelhorst, hem baarden. Met hen kan re gisseur Willy van Hemert terugzien op een boeiende voorstelling. In de nog niet afgebroken set van dit spel werd Jan Lemaire, 80 jaar oud, 60 jaar akteur, in intieme kring onder lei ding van Theo Eerdmans gehuldigd. Frap pant was de tegenstelling, die de vitale, vrolijke jubilaris, een boom van een kerel opleverde, vergeleken met de juist door (in een spel van twee uur) uit gebeelde grijsaard. Na enige zeer amica le, hartelijke woorden (gepaard gaande met wederzijdse schouderklopjes) bood Willy van Hemert de feesteling een prach tig model aan van de villa, waarin „De zwanen" gespeeld werd. Hartelijk en lo vend was ook de toespraak van Rob d« Vries, directeur van het Nieuw Rotter dams Toneel (waarvan Lemaire deel uit maakt). En de tot de kijkers gerichte uit nodiging van Rob de Vries, het bedrag nodig voor het grote cadeau (een reis, naar Israël) aan te vullen, opdat Lemaire ook de terugreis zou kunnen maken, werd al spoedig met gulle telefoontjes beant woord. Ontroerend waren de reacties van de jubilaris op de woorden, die zijn oud collega Johan Elsensohn vanaf het beeld scherm tot hem richtte. En de VARA hul digde in hem ook de man, de sociaal be wogen mens, die als acteur voor haar en haar leden al tientallen jaren lang veel goed werk verrichtte. Het was waarschijn lijk de eerste keer, dat een acteur zij het in intieme kring zo op de t.v. gehul digd werd. Die eerste t.v.-huldiging slaag de tenvolle en dat verdiende Lemaire ten- volle. HILVERSUM I. 402 m. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Klassieke grammofoonmuziek. 7.45 Geestelijke liederen. 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Strip voor de jeugd. 8.20 Djinn: gevarieerd programma. 12.00 Ange lus. 12.04 Katholiek nieuws. 12.10 Liedjes over het verre Westen. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Licht in strumentaal kwartet en zangsoliste. 12.50 Kinderliedjes (gr.). 13.00 Nieuws. 13.15 Marktberichten. 13.18 Musicerende dilet tanten (vrouwenkoor). 13.40 Franse les. 14.00 Voor de jeugd. 15.00 Licht instru mentaal kwartet. 15.20 Gevarieerde mu ziek. 15.40 Licht ensemble en zangsolist: Italiaans programma. 16.00 Grensland, uit zending voor jonge mensen. 16.15 Jazzmu ziek met commentaar. 16.40 De Spring plank jonge artiesten. 17.00 Leiding ge ven, lezing. 17.10 Lichte grammofoonmu ziek. 17.30 Boekbespreking. 17.40 Instru mentaal Octet. 18.00 Kunstkroniek. 18.30 Lichte orkestmuziek. 18.50 Lichtbaken, le zing. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.22 Sportperiscoop. 19.30 Omroeporkest en piano: Populaire klassieke muziek. 20.30 Amsterdammers over de tong, klank beeld. 21.30 Bric a Brac, cabaret. 22.00 Buurman's krant: berichten van buiten landse correspondenten. 22.20 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Kruis punt: discussie over de verschijningsvorm in de wereld van vandaag. 23.10 Moderne orkestmuziek en zang (stereofonische uit zending). 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte grammofoonmuziek (7.30 Van da voorpagina, praatje). 8.00 Nieuws en so cialistisch strijdlied. 8.18 Lichte grammo foonmuziek. 8.30 Wegwijs: tips voor trips en vakantie. 8.40 Lichte grammofoonmu ziek. 9 00 Loon naar werken, praatje. 9.10 Klassieke grammofooonmuziek. VPRO: 9.40 Bijbelse miniaturen, lezing. 9.55 De Jonge Gezinnen Beweging, gesprek. VARA 10.00 Buitenlands overzicht. 10.15 Geknipt voor herhaling. 11.00 Licht ensemble en zangsolisten. 11.25 Techniek en leven Psychotechniek, discussie. 12.00 Musette- orkest. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Actueel sportnieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Tijd voor teenagers. 14.10 Uitlaat, programma voor de twintigers. 14.45 Artistieke staalkaart. 15.15 Radio Jazzclub. 15.45 Openbaar maar toch bijzonder, lezing. 16.00 De Metropoli tan 1925-1950: operaconcert (gr.). 17.10 Boekbespreking. 17.30 Salon-orest en zangsolist. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Draaiorgelklanken (gr.). 18.30 Weer klank: muziekrevue. 19.00 Paulus de bos kabouter. 19.10 Radioraad: beantwoording van telefonische vragen van luisteraars. 20.00 Nieuws. 20.05 En nu... Groningen, ge varieerd programma. 21.00 Socialistisch commentaar. 21.15 Metropole-orkest. 22.00 Langs vergeten wegen, hoorspel. 22.30 Nieuws. 22.45 Actualiteiten. 22.50 Te waar om mooi te zijn, cabaretprogramma. 23.20 Lichte grammofoonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.05 Lichte muziek. 12 30 Hello, met Henk! 2.55 Programmaover zicht. 13.00 Nieuws. 13.20 Lichte muziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Voor de jeugd. 14.20 Filmmuziek. 15.00 Nieuws. 15.03 Hoorspel. 16-05 Werken van Belgische componisten. 17.00 Nieuws. 17.15 Koorzang. 17.35 Litur gische gezangen. 17.45 Engelse les. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. t

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 17