Hoofdlegerpredikant Bos krijgt steun van minister De Jong Humanisten boos over brief HET WEER Hoge Autoriteit dreigt Nederland inzake de vervoertarieven Schaapherder kudde door trok met zijn Bloemendaal ■HI HAZELNOOTGEBAKJES Turken schepen nu troepen in (1ST FLINTERMAN y „IJmuider Tong" Bloem en ster „Krenkende brief' Don Carlos sprak met premier Marijnen Half januari vertrok hij uit Groningen Theo van Eijck komt wellicht spoedig terug Minister tegen caravans voor bewoning Prijsindex levensonder houd onveranderd op 112 R'dam leent 54.4 miljoen onderhands Post Caravan Verkoop s s AUTOMATIEK DEKKERS HAZENBERG m m mheerlijk! VAN DUIVENBODEN MORRIS 'éeforeyou Snij! SUÊDE DAMES- EN HERENJASJES 5 3 Westfalia - Sprite - Eccles Bluebird - Fairholme Caravans i Vannacht om het vriespunt liet woord is aan Cjfi v van 38 voor 30 ct. Patisserie DEKKERS In de krant van heden Originele Loempia's 0.70 Hele kip3.00 TELSTAR jeugd— KFC jeugd BANKETBAKKERS-ALLERHANDE van 1.20 voor 95 ct per 250 gr. VAN BREUKELEN VOOR GOEDE HAARVERZORGING OOK ZONDER AFSPRAAK van HAZENBERG 250 gram van 1.50 voor 1.35 49e JAARGANG NUMMER 110 VRIJDAG 13 MAART 1964 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmulden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 10,25. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije „Er is geen sprake van censuur op de dienaren van do kerk door de overheid" heeft de minister van Defensie, P. J. S. de Jong. verklaard in antwoord op schriftelijke vragen van de Tweede-Kamerleden Baart, Kleijwegt en Patijn (P.v.d.A.) en het Eerste- Kamerlid Algra (A.R.). Hij zegt zich wat betreft maat regelen als aanstelling, overplaatsing of ontslag van legerpredikanten te conformeren aan de zienswijze van de hoofdlegerpredikant ds B. A. Bos. Zolang de hoofdlegerpredikant zijn voorstellen doet In overeenstemming met de visie van het C.I.O. (m), het contact in overheidszaken betreffende de pro testantse geestelijke verzorging van militairen, pleegt de bewindsman hieraan te voldoen. De hoofdleger predikant ontvangt derhalve volgens de minister op godsdienstig gebied geen aanwijzingen of opdrachten van de overheid. Minister De Jong acht het enerzijds juist dat de mogelijkheid van discussie omtrent het „atoom-paci- fisme" in de strijdkrachten openstaat, anderzijds meent hij te mogen verwachten dat de betrokken kerkgenootschappen zich realiseren dat deze vrijheid een grote verantwoordelijkheid met zich meebrengt, opdat ook de overheid haar opdracht kan vervullen. De humanistische raadslieden in het leger hebben nu ook een embleem gekregen. Naast de kruisen van pre dikanten en aalmoezeniers en de Davidsster met de twee wetstatels van de legerrabbi komt nu een com binatie van bloem en ster. De bloem drukt de verbondenheid van de mens met de aarde uit, de erboven geplaatste ster de band tussen mens en kosmos. Met betrekking tot maatregelen ten aan zien van in dienst zijnde legerpredikanten merkt de minister op dat deze zonodig alleen zullen worden getroffen overeen komstig een in overeenstemming met het C.I.O. (m) daartoe strekkend voorstel van de hoofdlegerpredikant. De hoofdlegerpredikant is overigens op nieuw in het nieuws gekomen door een brief, die bij aan alle legerpredikanten heeft gestuurd. „Het standpunt van de hoofdlegerpredikant, ds. B. A. Bos, is kren kend voor de overtuiging van de humanis ten. Ik moest het lef eens hebben, net zo over het Christendom te preken. Dan zou alles op zijn achterste benen staan". Dat is de reactie van de eerste humanistische geestelijke raadsman in het leger, de heer H. J. J. Lips, over deze brief. In zijn circulaire heeft ds. Bos de vol gende karakterisering gegeven van de boodschap van de heer Lips: „Hier wor den metterdaad stenen voor brood gege ven. Het is in zijn armoede bovendien anti-evangelisch en het meest troosteloze getuigenis dat gegeven kan worden". De opvattingen van de heer Lips zijn on der meer tot uiting gekomen in het blad „Ego" waarin een „Humanistisch Credo" is afgedrukt. De heer Lips acht de karak terisering door ds. Bos volstrekt onhoud baar. „Dit is volstrekt eenzijdig gezien. Ik kan ook wel zeggen dat zijn gereformeer de boodschap voor mij „stenen voor brood betekent. Het gaat erom of er bij de men sen behoefte bestaat aan een bepaalde boodschap. Nu de praktijk heeft bewezen, dat de behoefte aan humanistische gees- LANDELIJKE HOOFDPRIJSWINNAAR Zie onze aankondiging pag. 16 VEILIG RIJDEN SAAB RIJDEN Bentveld Tel. 02500-42212 BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAÏ (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 WWMJrMMMWWWMWWMWWMMMWMWMMMMWMMWMWWWMMMÊVWWWm j Pieter de Hooghstraat 35 - Heemstede J g bij Jan v. Goyenstraat - Telefoon 34997 ^000000000000000000000000000000000000000000^i Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met in het midden en zuiden van het land hier en daar enige regen. In het noorden van het land ma tige tot krachtige wind tussen oost en zuidoost, elders matige tot zwakke wind tussen oost en zuid. In de komende nacht tem peraturen om het vriespunt, overdag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Minister De Jong telijke verzorging inderdaad aanwezig is, kan men niet spreken over stenen voor brood. En kan wat voor de een armoede is voor de ander geen rijkdom zijn? De woorden van ds. Bos ademen geen geest van liefde en zijn dus anti-evangelisch. Ik vind dat we zo slecht beginnen, al schrijft ds. Bos ook, dat de legerpredikanten een „christelijke, principiële, liefdevolle en waardige houding ten opzichte van de hu manistische raadslieden moeten innemen". Enige beroering is gewekt door een pu blicatie in „Trouw", dat de bewuste brief van ds. Bos aan de legerpredikanten sig naleerde. Het blad vermeldde namelijk de volgende alinea: „De hoofdlegerpredikant meent dat hoofdraadsman Lips en de vier raadsmannen, die nog aangewezen moeten worden, zich uitsluitend zullen mogen be zighouden met militairen, die uitdrukke lijk lid zijn van het Humanistisch Ver bond." Deze zin heeft in humanistische kring nogal beroering gewekt, omdat de mi nisteriële richtlijnen luiden, dat iedere militair, die een briefje van thuis mee krijgt, om humanistische begeleiding kan vragen. Ds. Bos heeft ons echter verzekerd, dat hij zich aan de ministeriële richtlijnen zal houden. De letterlijke tekst van de be doelde alinea luidt dan ook als volgt: „Het gaat er dus om op te letten of hij lid is van het Humanistisch Verbond dan wel dat hij verklaart zich onder humanis tische leiding op de levensvragen te willen bezinnen". Onder de legerpredikanten bestaat enige verontwaardiging over de rang van luite nant-kolonel, die de heer Lips heeft gekre gen. „De leger-rabbi, die als enige rabbi hoofd van dienst is, is maar majoor" zei ons gisteren de Haarlemse legerpredikant ds. J. J. Poort, die over de intrede van de humanistische zielzorgers opmerkte: „Voor het eerst komt een geestesstroom binnen het leger, die dwars tegen de gods dienst ingaat. Een vreemde zaak, omdat artikel 1 van het reglement op de krijgs tucht zegt, dat de godsdienst de bron is van alle deugd". Tijdens het korte bezoek dat de ver loofde van prinses Irene, don Carlos, aan ons land bracht, heeft hij een gesprek ge had met minister-president Marijnen in diens ambtswoning, het Catshuis. Waar schijnlijk is gesproken over datum en plaats van het huwelijk. Over de exacte inhoud van het gesprek kon de Rijksvoor lichtingsdienst geen mededelingen doen. Deze dienst kon ook niet meedelen of de prinsessen Beatrix en Irene het koninklijk paar zullen vergezellen op zijn reis naar Mexico in april. Als prinses Irene mee gaat zal don Carlos haar zeer waarschijn lijk niet vergezellen. Thomas a Kempis: Laat uw vrede niet zijn in de mond der mensen, want of zij u kwaad dan wel goed nageven, gij zijt daardoor geen ander mens. Koning Konstantijn, koningin-moe- der Frederika en prinses Sophia van Griekenland bij de laatste rustplaats van koning Paul op het domein van het koninklijke landgoed in Tatoi, een plek in het bos die de vorst zelf had uitgekozen. Koning Paul werd begraven in aanwezigheid van zijn familie en premier Papandreou. De op de kist liggende vlag, kroon, maar schalksstaf en het gekruiste zwaard met schede werden weggenomen. Alleen een eenvoudige lauwerkrans en een zilveren Byzantijns kruis bleven liggen. Tussen de graven van alle Griekse koningen en koninginnen op het landgoed te Tatoi, ligt ook dat van koning George, die de huidige Griekse dynastie vestigde en 49 jaar geleden in Saloniki werd vermoord. De Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (K.S.G.) heeft een brief aan de Neder landse regering gezonden, waarmee de procedure wordt ingeleid voor een offi cieel ingebrekestellen, zo heeft een woordvoerder van de Hoge Autoriteit verklaard. De Hoge Autoriteit is van mening, dat de Nederlandse regering in gebreke blijft om een aanbeveling uit Vele inwoners van Bloemendaal heb ben gisteren en vandaag verrast opge keken toen zij een levensechte schaap herder met zijn kudde voorbij zagen trekken. In deze tijd van pijlsnelle auto's, van snelwegen en televisie, van toren flats en mechanisatie is het voorbijtrek ken van een schaapskudde inderdaad een opzienbarend feit. Niet voor Boude wijn Guiljam, de 59-jarige Zeeuwse schaapherder echter, die met zijn kudde helemaal uit Groningen komt en die donderdagmiddag in Bloemendaal arri veerde. Bij de ruïne van Bredero kwam uit de richting Santpoort de kudde van achten twintig schapen en acht lammetjes lang zaam het zich in het weifelende lentezon- netje koesterende Bloemendaal binnen. De herdershond, die naar de naam Lotje luistert, rende heen en weer om de kud de in goede banen te leiden. De herder heeft vannacht onderdak gekregen in de werkplaats van de voormalige herberg „De Knip", aan het eind van de Klever laan in Bloemendaal. De kudde mocht zich tegoed doen aan het nog schaarse gras op het weiland in de Kleverlaan. Schaapherder Boudewijn Guiljam werd op 22 september 1904 op het Zeeuwse St. Filipsland geboren. Zijn hele leven heeft hij gezworven. In zijn prille jeugd ging de herder al met schapen om. Zijn va der had enkele kudden van meer dan tweehonderd dieren. „Ik doe het nu wat kalmer aan", ver telt de herder ons. „AI meer dan dertig jaar zwerf ik nu door Nederland, België en Duitsland. Het zit me nu eenmaal in het bloed!" (Zie verder pagina 9) Boudewijn Guiljam, zijn hond en zijn schapen: zeldzame gasten op het weiland bij de Kleverlaan in Bloemendaal. Luxemburg inzake publikatie van de ver- voerstarieven voor kolen en staal, of ter kennisbrengen aan de Hoge Autoriteit, na te komen. De Nederlandse regering heeft tot 30 april de tijd gekregen om haar opmerkin gen hierover te maken. Daarna kan de Hoge Autoriteit het Nederlandse verzuim vaststellen en een termijn stellen waarbin nen aan de verplichtingen moet worden voldaan. De procedure van ingebrekestel len kan in laatste instantie voeren tot sancties als er geen eir.dè aan de officieel vastgestelde verdragsschendingen komt. Over het verdragsartikel dat publikatie van vervoerstarieven voor kolen en staal- produkten voorschrijft, wordt reeds jaren gediscussieerd. Na langdurig overleg dat geen bevredigend resultaat opleverde en een uitspraak van het Europese hof, heeft de Hoge Autoriteit in 1961 een aanbe veling uitgevaardigd waarin de publi katie of terkennisbrenging verplicht werd gesteld, doch de lidstaten vrij bleven in het bepalen van de middelen om eraan te voldoen. In Nederland is daarna een wetsontwerp opgesteld om ter kennis brengen van ver- voerscontracten aan de Hoge Autoriteit te regelen, doch die voorgenomen voorzie ningen acht de Hoge Autoriteit onvoldoen de waar het de contracten met een korte looptijd betreft. Theo van Eijck, de marine-vliegtuigma ker, die met een Grumman-Tracker van Malta naar Libië vloog, zal vermoedelijk spoedig naar Nederland terugkeren. Dat is de mening van de burgemeester van de Brabantse plaats Riei, de heer D. Osse, die gisteren op verzoek van de familie van Theo een bezoek heeft gebracht aan het ministerie van Buitenlandse Zaken. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft over deze aangelegenheid dagelijks telefonisch contact met de heer J. B. an Loon, ambassade-secretaris in Cairo, die maandag naar Benghazi is vertrokken en daar zal blijven tot de zaak is opgelost. De heer Van Loon heeft reeds met de vliegtuigmaker gesproken. Het staat wel vast, dat de opzienbarende eenmansvlucht van Theo en zijn verzoek om asiel in Li bië niets met politiek te maken hebben gehad. Wegens enorm succes nogmaals als reklame 100 gram eigen fabrikaat bonbons. van 1.15 voor 1.05 Let u vooral op de'advertentie van volgende week; dan brengen wij een IJmuidense Dekker's specialiteit in de reklame. ISTANBOEL (AFP, AP en Reuter). - Turkse troepen en mariniers hebben zich donderdag ingescheept op de oorlogs bodems die zijn samengetrokken in Iskenderun, 160 kilometer ten noorden van Cyprus. De Griekse regering heeft gezegd af doende te zullen reageren op iedere een zijdige interventie op Cyprus. Griekse vlooteenheden zouden op dracht hebben hun manoeuvres tussen Kreta en de Dodekanesoseilanden te hervatten. Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties meent dat er zeer bin nenkort een V.N.-troepenmacht van zeven duizend man voor het eiland zal zijn. Ca nada wil vandaag troepen naar Cyprus sturen. Aartsbisschop president Makarios heeft in Athene een gesprek gehad met gene raal George Grivas, die de Grieks-Cypri sche verzetsbeweging leidde vóór 1960. De Turkse regering moet weerstand bie den aan steeds zwaarder druk in het eigen land. Steeds meer Turken dringen aan op interventie op het eiland. Zij heeft vanochtend president Makarios in een nota gewaarschuwd. Zij eist van hem drastische maatregelen om snel een einde te maken aan het bloedvergieten. Af schriften van deze nota zijn gegeven aan de ambassadeurs van Groot-Brittannië, de Verenigde Staten en Griekenland. Een korte schietpartij tussen Griekse en Turkse Cyprioten heeft vanochtend in Nicosia, waar de spanning zeer groot is, opwinding veroorzaakt. Op de rest van het eiland is het betrek kelijk rustig, hoewel de toestand nog ge spannen blijft. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid is tegen caravans voor permanente bewoning. Zij kunnen in een aantal gevallen als noodoplossing dienen, maar concentraties van grote caravans en „bungalow-caravans" acht de minis ter zowel uit het oogpunt van volkshuis vesting als uit het oogpunt van ruimtelijke ordening niet gewenst. De minister wijst erop dat bungalow- caravans in de zin van de Woningwet ge bouwen zijn, waarvoor een gemeentelijke bouwvergunning is vereist. Deze wordt al leen verleend als de caravan voldoet aan de bouwverordening en aan de voorschrif ten van het uitbreidingsplan. Caravans die nog kunnen rijden zijn gebonden aan een vergunning op grond van de Wet op Woonschepen en Woonwagens. Met deze mededelingen reageert de mi nister kennelijk op een actie van een gros siers- en winkelcombinatie die meewerken aan de verkoop van woon-caravans. Het landelijk prijsindexcijfer van het levensonderhoud voor gezinnen van hand en hoofdarbeiders, zoals het Centraal Bu reau voor de Statstiek dat maandelijks samenstelt op basis 1959-1960 100, be droeg per medio februari, evenals de vorige maand, 112. De prijsveranderingen waren over het algemeen van beperkte omvang. Vermel denswaardig is een daling van de prijs voor eieren, terwijl voorts het indexcijfer voor kleding, dat in januari als gevolg van de uitverkoop daalde tot 102, in februari met 106 weer op hetzelfde peil kwam als in december. Het indexcijfer inclusief de verplichte sociale verzekeringen en loon belasting liep van 109 in januari op tot 110 in februari. De Rotterdamse gemeenteraad is akkoord gegaan met een voorstel van B. en W. tot 't aangaan van vijf 5 percent onderhandse geldleningen, in totaal 54.400.000,Van één lening, groot 1 miljoen, bedraagt de looptijd 25 jaar, van de andere vier 30 jaar. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 5, 12 Beeldverhalen 2, 19 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3, 5, 15 Luidsprekers 4 Begrafenis koning Paul 5 Medische verzorging 7 Films 7 Uit stad en omgeving7, 9, 11 In de Vishal en op zee9 Topstj 11 Schrijvende lezers13 Uitgaan in Haarlem17 Kunst 17 Radio en t.v17 Feuilleton 19 Economisch nieuws21 Beurs 21 Scheepsberichten 21 Sport 23 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's Marokkaan gearresteerd. Bij een in val in een Amsterdams hotelletje heeft de recherche van het bureau Leidseplein gis termorgen een dertigjarige Marokkaan aangehouden voor ondervraging op het bureau in verband met de reeks straat roven in de hoofdstad. ZATERDAGMIDDAG 16.15 UUR rijk gesorteerd. ALLEEN a.s. ZATERDAG le klas BANKETBAKKERIJ Lagersstraat 13 - achter de De Noostraat. Telefoon 5362 DAMESKAPSALON Lange Nieuwstraat 471 Telefoon 8166 - na 6 uur 8768 het uitzonderlijk fijne boterkoekje en specialiteit voor IJmuiden, viel bij zonder in de smaak. Wij handhaven onze aanbieding ter meerdere kennismaking „TONG" die smelt op uw tong Een VERRUKKELIJKE BOTERKOEK ca. 500 gram 4 HEERLIJKE TAARTEN 4 VERSCHILLENDE SMAKEN ÉÉN KWALITEIT „Choco-room" - „Turko" „Mocca-room" - „Hazelnoot"

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1