VAN DAG TOT DAG Oost-Duitsland trekt de reisfaciliteiten in „Bommenpastoor" voor de rechtbank in Bonn Hoe krijgt U een witte was als U niet kookt T ropenkolder in Gabon R.B.-66 voor Amerika nog onbereikbaar KREYMBORG JONGENS PANTALON KREYMBORG WERELDNIEUWS nü 14?° Ontwikkelingsplan Hoopgevend Acht jaar gevangenis voor James Hoffa Conflict Weer roofoverval in Brussel Visa niet bestemd voor Westduitsers en evenmin voor de Westberlijners Zeg het met bloemen Proces tegen 26 Kroaten die aanslag pleegden op Joegoslavische missie Dr. Globke getuige in Kiels proces Schandaal in de aannemerswereld van België Kordate man Op de ^^raatatcel VRIJDAG 13 MAART 196 4 3 Terlenka 55/45 In grija blauw en bruin. Alléén geldig 14 maart. 8 jaar President Kwame Nkroemah van Ghana heeft een zeven jarenplan aangekondigd. Hij wil de levensstandaard van zijn volk verhogen door de industriële en agrari sche ontwikkeling van zijn land te stimu leren. Hij wil daar bijna vijf miljard gul den aan overheidsgeld insteken. Hij rekent er bovendien op, dat particulieren er nog eens vijfenhalf miljard bij zullen doen. Dat laatste getuigt van een merkwaar dig optimisme. Het kan Nkroemah, een van de bekwaamste Afrikaanse staatslie den, niet onbekend zijn, dat buitenlandse investeerders er als regel niets voor voe len geld te beleggen in een land waar recht en rede niet regeren. Wie garan deert hun dat zij dat geld ooit terug krijgen? Nkroemah heeft helaas noodge dwongen het pad van de dictatuur en de willekeur betreden. Hij heeft de jonge de mocratie om hals gebracht en de rechts pleging op dood spoor gezet. Men hoeft er niet aan te twijfelen, dat Nkroemah begaan is met het lot van zijn landgenoten. Humanitaire en politieke overwegingen liggen ongetwijfeld aan dat plan ten grondslag. Als het ontwikkelingsplan van Nkroe mah echter staat of valt met de finan ciële hulp die particuliere beleggers uit het buitenland eraan moeten geven, maakt het weinig kans. Dan is het niet meer dan een noodsprong. Dat moet Nkroemah ook weten. De 55-jarige Romulo Betancourt, presi dent van Venezuela, heeft de politieke lei ding van zijn land overgedragen aan zijn wettig gekozen opvolger, dr. Raoul Lêo- ni. Dat is een gebeurtenis die waard is dat er de aandacht op wordt gevestigd. Voor het eerst in de aan terreur en ge welddaden zo rijke historie van Venezue la heeft een op constitutionele wijze geko zen president zijn ambtstermijn volge- maakt. Betancourt kan terugzien op vijf zeer bewogen jaren. Hij. de revolutionair, heeft zich met een democratische grond wet in de hand weten te handhaven. Hij deed dat met grote persoonlijke moed. Hij ging niet door zijn knieën voor de samenzweringen in bepaalde topgroepen van de strijdkrachten. Hij nam harde maatregelen om de terreur van de aan hangers van Fidel Castro te breken. Hij ging door, ondanks de moordaanslagen die op hem werden gepleegd. Hij overhandigt zijn opvolger een goe de erfenis. De economische toestand in zijn land is beter dan ooit. De buitenland se beleggers hebben weer vertrouwen ge kregen in Venezuela. De vakorganisatie is er gezond en doet opbouwend werk. De strijd tegen de armoede wordt krach tig, en vooral doelmatig, gevoerd. De agrarische hervormingen van Betancourt beginnen resultaten af te werpen. Maar het belangrijkste is wel, dat de terroristen buiten spel zijn gezet. Hun dreigementen hebben niet kunnen voorko men dat de bevolking van Venezuela mas saal heeft deelgenomen aan de verkiezing van een nieuwe president. Dat was een moedige daad van die Venezolanen, een voorbeeld voor allen in Latijns-Amerika. Leoni zal het niet gemakkelijk krijgen. Hij mist de populariteit van zijn voorgan ger. Hij moet rekenen op een sterke par lementaire oppositie. Maar Betancourt heef het regeringsgebouw een zeer stevige fun dering gegeven. Leoni heeft dan ook ze ker een heel goede kans zijn vijf jaar vol te maken. Dat is hoopgevend. CHATTANOOGA (Tennessee) (AFP, Reu ter) De voorzitter van de machtige Amerikaanse vakbond voor vrachtauto chauffeurs, James Hoffa, is tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij getracht zou hebben een jury van een fe derale rechtbank te beïnvloeden. Hij kreeg tevens een boete van 10.000 dollar, de hoogste boete die kon worden opgelegd. Hoffa, leider van de 1.700.000 leden tel lende grootste vakbond ter wereld, werd op 4 maart jongstleden schuldig bevonden aan een poging om in 1962 met drie ande ren, leden van een jury om te kopen. Deze jury kon het niet eens worden over een uitspraak over een aanklacht dat Hoffa schuldig was aan samenzwering. Het was de eerste maal in vier proces sen dat Hoffa schuldig werd bevonden. De drie andere beklaagden werden elk tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. Zij kre gen geen boete. Hoezeer dr. Bos, de hoofdlegerpredikant. ook probeert zijn gezag tot gelding te brengen uit het functionele standpunt dat hij huldigt, toch kan hij niet voorkomen dat er op het gebied van de geestelijke zorg voor militairen een crisissituatie ont staat. Men zou zelfs kunnen zeggen dat die crisis de logische consequentie vormt van hetgeen ds. Bos onderneemt. Het gaat in dit geval immers niet om een eenvou dig verschil van mening tussen geeste lijke verzorgers, maar om een zeer diep gaand principieel onderscheid tussen twee praktijken van zielzorg: aan de ene kant staat de onwankelbare christelijke overtuiging als basis van de prediking, aan de andere kant het twijfelachtige en wankele compromis tussen levensovertui ging en maatschappelijke situatiedwang. Ds. Bos heeft in zijn functie twee zeer sterk uiteenlopende verantwoordelijkheden aanvaard: zijn verantwoordelijkheid als religieus prediker en zijn verantwoorde lijkheid als bij het militaire apparaat in geschakelde functionaris. In de laatste kwaliteit is hij weliswaar niet gehouden aan de krijgstucht, doch heeft hij wel een zeer duidelijke ondergeschiktheid aan de doelstellingen van het leger geaccep teerd. In zijn eerstgenoemde functie is moeilijk enige ruimte voor compromissen te ontdekken. Een zielzorger gaat volstrekt uit van de waarheden zijner rqjigie, met de onontkenbare opdracht die waarhe den „als desem" te doen doordringen in de maatschappij. De maatschappij omvat de krijgsmacht en bestempelt haar doel. Een doel echter, dat niet gediend doch slechts ondergaan kan worden door de religie. Ds. Bos heeft blijkbaar het onderscheid verloren tussen zielzorg voor gewone mensen en zielzorg voor militairen. In feite is er geen onder scheid, vermits militairen gewone mensen zijn. Als de krijgsmacht decreteert dat de „gewone mensen in uniform" anders moe ten denken en oordelen over christelijke waarheden dan zij, die buiten de krijgs macht leven, is dat haar zaak. Een ziel zorger in het leger kan daar echter niet aan voorbijgaan. Hij dient niet te zorgen, dat zijn pupillen „goede" soldaten zijn, maar „goede" mensen blijven. „Goed" in militaire zin heeft een zui ver maatschappelijke en militair-functione le betekenis, terwijl „goede mensen" in christelijke zin het goede vinden in de op rechte en consequente beleving van hun religie. Ds. Bos heeft niet uit te maken, dat in bepaalde situaties die beleving moet worden achtergesteld bij de maatschappe lijke eisen. Hij probeert dit echter wel te doen en daar ligt de kern van het conflict met zijn predikanten, van wie velen thans nog duidelijker dan tevoren beseffen dat de christelijke levensopvatting en de bele ving van christelijke waarheden in onze tijd niet meer te rijmen zijn met de maat schappelijke eis van de kernoorlog. BRUSSEL (ANP) In Brussel is don derdag weer een roofoverval op klaarlich te dag gepleegd. De buit bedroeg ditmaal 400.000 Belgische frank. De daders waren twee jonge, gemaskerde mannen. Zij had den automatische wapens bij zich. De overval werd gepleegd op het kantoor van een firma in geneesmiddelen. (Van onze correspondent) BONN De vreugde van de Westber lijners over de mogelijkheid hun families in Oost-Duitsland te bezoeken, is van kor te duur geweest. Even verrassend als het besluit van de DDR om visa voor een op onthoud van 72 uur voor twaalf Oostduitse steden af te geven, is dat besluit onge daan gemaakt. Alleen buitenlanders, dus niet Westberlijners en Westduitsers, kun nen zulke visa krijgen. Volgens de Oostduitsers is de eerste bekendmaking verkeerd begrepen. Maar en... bestel tijdig! (Van onze correspondent) Met pijnlijke nauwkeurigheid fouilleerde de politie gisteren de bezoekers van de rechtbank in Bonn op verborgen wapens en explosieve stoffen. De reden: het begin van het proces tegen de 26 Kroaten die in november 1962 een aanslag pleegden op het gebouw van de Joegoslavische han delsmissie in Bad Godesberg. Daarbij viel een dode en een zwaar gewonde Men wil de de Kroatische ballingen op de tribune verhinderen hun politieke argumenten op nieuw met vuur kracht bij te zetten. De 26 aangeklaagden vormen een merk waardig gezelschap. Zij zijn leden van de Advertentie Ja, daar gaat het om: een prachtig witte was Alle wassende huisvrouwen streven ernaar. En wie dat resultaat bereikt, heeft het in de eerste plaats te danken aan eigen ervaring en aan de eigen manier van wassen. Maar behalve daaraan, bvendien aan de keuze van het juiste wasmiddel. Vele huisvrouwen die hun was koken, weten dat OMO hun de beste resultaten geeft. Maar ook huisvrouwen die regelmatig bij lagere temperaturen wassen weten dat juist OMO onder deze omstandigheden zijn weerga niet vindt. Hiervan kunnen alle niet-kooksters profiteren. Wie dat zijn?.... De huisvrouw die haar was koud opzet en tot een graad of 70 verhit, de huisvrouw die water gebruikt uit geyser of boiler, maar ook de huisvrouw die een sopje maakt voor haar nylon goed. Zo telt OMO onder zijn honderdduizenden gebruiksters vele huisvrouwen die wanneer zij hun was niet koken, geen ander wasmiddel zouden wensen. Kroatische „Kruisbond", een geheime or ganisatie met vertakkingen over de gehele wereld die de strijd tegen Servië nog niet heeft opgegeven. De aanvoerder van de Kruisbond in Noordwest-Duitsland zit ook op de verdachtenbank. Hij is pastoor Rafael Medic-Skolo. Gedu rende de oorlog was hij hofprediker en biechtvader van Ante Pavelic, de dictator van de „onafhankelijke staat Kroatië". Pavelic was niet alleen strijdmakker van Hitier, zijn troepen hebben tegen Joe goslavische partisanen een aantal beest achtigheden op hun naam gebracht, waar bij die van de SS nog tamelijk liberaal aandoen. Na de oorlog was dit soort Kro aten in Joegoslavië niet gezien. Vandaar dat zij via Oostenrijk en Italië vluchtten naar het land van hun voormalige wa penbroeders. Voor de gastvrijheid in West-Duitsland ontvangen hebben zij zich later gerevan cheerd met de bomaanslag op een offciële geaccrediteerde handelsmissie. Zij lieten op het verwoeste gebouw een advies aan hun Westduitse gastheren achter: „Zo moet men een muur afbreken". Voor de rechtbank in Bonn geven alle 26 te kennen dat zij waarachtige anti-com munistische vrijheidsstrijders en patriot ten zijn. De rechtbank stuitte onmid dellijk op een moeilijkheid: de nationali teit van de verdachten. Westduitsers zijn zij niet, de door hen opgeëiste Kroatische nationaliteit bestaat niet en Joegoslaviers willen zij niet zijn. Alleen pastoor Medic- Skolo kwam met een verrassing. Hij zegt Cubaan te zijn. De Joegoslavische regering heeft twee waarnemers naar het proces gezonden. op de Oostduitse bescheiden die Westber- lijnse reisbureaus over de visa-regeling ont vingen, staat uitdrukkelijk „buitenlanders, Westberlijners en Westduitsers". Er is in Oost-Berlijn op een politiek zo belangrijk punt dus op z'n minst een vergissing gemaakt. Het blijft evenzeer mogelijk dat liberale re functionarissen van het Ülbricht-regime geprobeerd hebben op eigen houtje een re geling er door te drukken en dat zij in middels door de dogmatici tot de stalinis tische orde zijn teruggroepen. Een woordvoerder van de Westberlijnse senaat vond een passende omschrijving voor deze gang van zaken die men in een straf georganiseerd communistisch land niet verwacht zou hebben. Hij zei: „De linkerhand weet blijkbaar niet meer wat de rechterhand doet". Het is spijtig voor de duizenden West berlijners die de eerste dag al aanvraagfor muiieren hadden ingediend, maar er zit een verheugend aspect aan deze hele affaire. Niet alleen aan Westduitse kant steekt men elkaar spaken in het wiel bij het zoeken naar regelingen voor inter-Duits reisver keer ook in Oost-Duitsland gebeurt dat blijkbaar. En het feit dat de Oostduitse professor Robert Havemann voor het in terview met een Westduits blad waarin hij Ulbricht kritiseerde, slechts 'n „scher pe terechtwijzing" heeft gekregen, duidt erop dat er in de DDR niet alleen libe rale tendenzen zijn, maar ook dat zij aan invloed winnen. Het officiële Oostduitse persbureau ADN heeft gemeld, dat de directeur-generaal van het Oostduitse reisbureau in Oost Berlijn verklaard heeft, dat het verkeerd zou zijn Westduitsers en Westberlijners als buitenlanders te behandelen. LIBREVILLE <Gabon)(AP) In de Franse gemeenschap in de Westafrikaan- se staat Gabon begint een anti-Ameri kaanse stemming te groeien. Vorige week is er verschillende malen geschoten op de Amerikaanse ambassade in Libreville. De daders zijn tot nu nog niet gepakt. Wilde geruchten doen de ronde onder de zesduizend Fransen die in Gabon wo nen over Amerikaanse steun aan de re bellen die de vorige maand tegen de re gering van president Leon Mba in opstand kwamen. Vele Fransen in Gabon vrezen, dat de Verenigde Staten proberen de Franse in vloed in Gabon te neutraliseren. Het land is een belangrijke leverancier van ura nium aan Frankrijk. De Amerikaanse ambassade in Gabon heeft formeel ontkend dat er sprake zou zijn van Amerikaanse beïnvloeding in Ga bon. De ambassadeur van de Verenigde Staten Charles Darlington zei onlangs „ik prijs voortdurend de rol van Frankrijk in dit land en de acitiviteiten van de Franse gemeenschap." De geruchten over Amerikaans gestook in Gabon hebben de goede verstandhou ding tussen de Franse gemeenschap en de 250 Amerikanen in het land verstoord. Sommige Amerikanen worden in het opem baar Geledigd door hun voormalige Fran se vrienden. De ambassade heeft ver scheidene dreigementen ontvangen en wordt vaak opgebeld door mensen die de Amerikanen vragen het land te verlaten. BONN (AFP en Reuter) De Russen hebben nog geen Amerikanen toegelaten tot de plaats waar het wrak ligt van de dinsdag in Oost-Duitsland neergeschoten RB-66. De Amerikaanse ambassade in Bonn weet nog niets over het verblijf en de toestand van de bemanning. Dat heeft een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade meegedeeld. De nieuwste Britse Hovercraft, de Westland SR. N2 (27 ton) heeft on langs haar eerste proefvlucht van 350 kilometer over open zee ge maakt de langste tocht die ooit met een Hovercraft werd onder nomen. Het toestel haalde een ge middelde snelheid van tachtig kilo meter per uur. Het vaarvliegtuig is hier gefotografeerd in het moerassige deltagebied van de Beaulieu-rivier in de Solentbaai bij het eiland Wight, waar de laatste proefvaarten zijn gehouden. KIEL (Reuter) De vroegere West duitse staatssecretaris dr. Hans Globke heeft donderdag in het proces tegen de vroegere S.S.-kapitein Hans Graalfs in Kiel verklaard dat, ofschoon de uitroeiing van de joden door de nazi's een geheime reichs" zaak was, het nieuws van massa moorden in Oost-Europa toch tot Berlijn was doorgedrongen. De 65-j. dr. Globke was een vertrou weling van bondskanselier Adenauer met wie hij in oktober van het vorig jaar ge lijk aftrad. Globke was getuige a décharge in de zaak tegen Graalfs die wordt be schuldigd van „onmenselijke en laffe" moord op tenminste 1.500 joden in Wit- Rusland in 1941. Dr. Globke zei als ambtenaar op Hitiers ministerie van Binnenlandse Zaken slechts administratieve taken te hebben verricht. (Van onze correspondent) BRUSSEL. De Belgische politie en Interpol zijn op zoek naar de 39-jarige Belgische aannemer Robert Godard. Hij wordt beschuldigd van verduistering van gelden van zijn aannemersmaatschappij die aan ongeveer zestig werken tegelijk bezig was. Het tekort wordt tussen de 50 en 100 miljoen Belgische frank (3'/i7 miljoen gulden) getaxeerd. Bijna achthonderd bouwvakarbeiders zijn zonder werk gekomen en met die van de onderaannemers mee waarschijnlijk zelfs meer dan duizend. Het faillissement van de onderneming is uitgesproken. Men neemt aan dat vele repatrianten uit Kongo getroffen zijn omdat zij bouwopdrachten aan Godard hadden gegeven en reeds gelden daarvoor hadden gedeponeerd. Men veronderstelt dat Godard gevlucht is naar Argentinië. „Nu is het genoeg" zei een inwoner van het Westduitse plaatsje Koeditz tot zichzelf. Hij rukte de verbindingen van zijn televisie-apparaat los en gooide het toestel met een grote boog het raam uit. De man had zich er vreselijk over op gewonden dat zijn familieleden elke avond bij hem kwamen „kastje kijken". Het was zo erg, dat ze zelfs bleven slapen als het programma laat was af gelopen. Miesen Mies was zo'n meisje dat de puberteit van alle mistig aangelegde jongemannen van poëtische inslag en puistige uitslag pleegt te belagen met die inspiratie, welkte bestrijding neerslag vindt in kluwerige kwatrijnen en sonnetten (zonder een uit zondering: aan mies). Na wat moeilijke jaren verdwijnen die aanvechtingen dan weer en men wordt wat in de maatschappij zoals alle vaders en moeders vermanend plegen te voorspel len. Maar wat wordt er van al die Miesen7 Laatst kwam ik haar tegen. Op een per ron. Ze had nog vijf minuten, genoeg voor een gevoelige terugblik. Ik heb je kwat rijnen nog, hoor, vertrouwde ze me met een toe. Ik schrok me dood. Grutjes, dacht ik, afschuwelijk. Wim en ik hebben ze laatst nog eens doorgelezen. Haar blik zwom een beetje. Mijn hart kromp ineen, een mengeling van gene en vertedering. Ben je getrouwd? vroeg ik, toch jaloers. Flooft- zei ze op een toon alsof ze het met mij was. De vijf minuten waren om. Ben jij.vroeg ze. Verder kwam zs niet. Nou daaag, zei ik hesig. Nog uren daarna voelde ik de vochtig heid van haar lippen op m'n wang: een ondefinieerbaar dromerig gevoel bezorgd* me een van die heerlijke redenen om zon der reden een kroeg in te duiken. Borrt kleine stijging per meat GROTE MARKT 1-7 - HAARLEM J Grootvader. Premier sir Alec Douglas-Ho me van Groot-Brittannië is voor de eer ste keer grootvader geworden. Zijn doch ter, mevrouw L. A. Wolf Murray, heeft een dochter gekregen. Traangas. In de Franse havenstad Saint Nazaire moest de oproerpolitie donderdag traangas gebruiken om arbeiders van een scheepswerf te verspreiden die betoog den tegen het 146 collega's aangezegde ontslag. De directie van de werf heeft het massale ontslag gemotiveerd door te wijzen op het gebrek aan orders. Samenwerking. De drie grote partijen in Katanga, de Atckar, de Baloebakat en de Conakat, gaan samenwerken om te komen tot een „sterke" partij. Dit be sluit is genomen op een congres van ver tegenwoordigers van de drie partijen in Jadotstad. In Elisabethstad zijn vlugschriften ver spreid waarin staat dat het ABC-ver- bond de „hereniging van Katanga" be tekent. Boot. Een op een Italiaanse werf gebouw de draagvleugelboot, die 140 passagiers kan vervoeren, zal half april in dienst worden genomen om de verbinding te onderhouden tussen de Britse kanaal eilanden Guernsey en Jersey en de Franse havensteden St. Malo en Grand- ville. Wapen. In Z.-Rhodesië kan men nu een vergunning aanvragen voor het bezit van een traangaswapen in zakformaat voor zelfverdediging. De Zuidrhodesische re gering heeft hiertoe besloten in navolging van Zuid-Afrika. Zij hoopt hiermee de veiligheid te vergroten. Onderscheiding. De Oostenrijkse genees heer professor K. Fellinger is door In donesië onderscheiden met de „ster der derde klasse van de verheven zoon". Professor Fellinger, die de onderschei ding krijgt voor een Indonesië bewezen diensten, heeft in 1962 president Soe- karno behandeld tijdens diens verblijf in Oostenrijk.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3