H00RT0ESTELLEN Politiemannen mishandelden twee Afrikaanse verdachten font Monarchie lijkt in Griekenland diep wortel te hebben geschoten Grieken voelen koningschap als iets vanzelfsprekends Ziekenfondsbijdragen Anderhalf jaar voor overval met een speelgoedpistool „Indonesië dient zich te beraden" Minister Luns terug uit Noorwegen C.P.N. viert jubileum Koninklijke brief voor prinses Anne-Marie? Amerikaanse nota voor Cambodja 3 RFFRUIIFT N M Koningstraat 7. after shave lotion VRIJDAG 13 MAART 1964 ULLll VLIL I II. V. Haarlem, Tel. (02500) 16171 van alle binnen- en buitenlandse fabrikaten. Veroverend fris.~ Australië meent: Herdenkingsdienst voor koning Paul in Moskou Exclusief verkrijgbaar bij de kapper! Bezoekt ons of bel ons op voor het vrijblijvend geven van Inlich tingen thuis. Dagelijks geopend van 9-17.30 uur. 's Zaterdags van 9-13 uur. BLOEMFONTEIN (Reuter). Een blanke politieman heeft donderdag voor het Hooggerechtshofin de Zuidafrikaan- se stad Bloemfontein bekend, een geboei de Afrikaan tijdens een verhoor te heb ben mishandeld. De 25-jarige Jacob Maree staat mét vier andere blanke politiemannen en een griffier terecht, beschuldigd van moord en mishandeling met poging tot moord. Volgens de aanklacht hebben de zes beklaagden drie december Izak Magaise vermoord en Philemon Makhetla mishan deld. Maree zei, dat Makhetla, Magaise en twee andere Afrikanen die dag werden verhoord op het politiebureau van Bloem fontein voor een diefstal van 13V2 rand, ruim 60 gulden. Hij had hen alle vier on geveer viermaal met zijn vlakke hand geslagen. Hij had Makhetla gedwongen op de vloer te gaan zitten met zijn ge boeide handen over zijn tegen zijn borst gedrukte knieën, waarna een bezemsteel tussen de armen en knieholten van de man gewrongen was. Vervolgens had men metalen plaatje» achter de oren van de man bevestigd en die verbonden met een elektrische gene rator, waarna hem „een keer of drie" een elektrische schok werd „toegediend" om hem aan het praten te krijgen. Ook had Maree Makhetla met een rottinkje op de knokkels geslagen. Maree had het verhoor van Makhetla 's avonds voortgezet. Hij had de Afrikaan op de grond gelegd en zijn voet op het hoofd van de man geplaatst. Hij ontken de op de geboeide man te hebben staan springen. Makhetla had tenslotte bekend om aan verdere mishandelingen te ont komen. Maree was daarop met de andere te rechtstaande politiemannen en de griffier naar de kamer van Makhetla gegaan, waar deze het gestolen geld verborgen zou hebben. Toen Makhetla slechts tien rand kon tonen was Maree woest gewor den en had hij de man met een Sjam bok een leren zweep afgeranseld. Deze had daarop gezegd, dat de rest van het geld in het bezit was van een zekere Izak. Die werd opgehaald en naar het politiebureau gebracht. Maree en een tweede politieman hadden Izak opgepakt en hem van een meter hoogte op da grond laten vallen. Dit werd nog twee maal herhaald, waarna Maree zag dat Izak buiten bewustzijn was geraakt. Hij had Izak toen naar een andere kamer gebracht en een dokter gewaarschuwd. CANBERRA (ANP) „Voor IndonesiS is de tijd aangebroken zich over zijn hui dige koers te beraden en de positie waarin het zich internationaal heeft geplaatst aan een onderzoek te onderwerpen." Dat heeft de Australische minister van Buitenlandse Zaken, Sir Garfield Barwick, in het Australische Parlement verklaard. Hij zei, dat Indonesië zijn toevlucht had genomen tot wapengeweld om Maleisië te bedreigen. Dat land vormt geen enkele bedreiging voor Indonesië. Volgens Sir Garfield liegen de feiten er niet om. In de Maleisische staten Sabah en Serawak zijn honderden Indonesische infiltranten. De Indonesische regering heeft dit niet ontkend, integendeel de meeste feiten zijn door de regering toegegeven. De Indone sische regering heeft bevestigd leiding t« geven aan en verantwoordelijkheid 1;e dra gen voor deze groepen. Sir Garfield zei dat Maleisië deze toe stand niet kan aanvaarden. Het strekt d« Maleisiërs tot eer dat zij bereid zijn ge weest deel te nemen aan besprekingen om tot een staakt-het-vuren te komen. „Hun geduld en hun duidelijke bezorgdheid voor de vrede verdienen onze lof. De koers dia Indonesië volgt verdient internationale af keuring", aldus Sir Garfield. De Bossche rechtbank heeft een 26-ja- rige fabrieksarbeider uit Den Bosch con form de eis van de officier van Justitie veroordeeld tot anderhalf jaar gevange nisstraf. De man kocht op 10 januari van dit jaar in een warenhuis een .pistool voor drie kwartjes. Met dit speeltuig bedreig de hij even later de 59-jarige mejuffrouw L. Cramer, een alleenstaande dame, die een ijzerwarenzaak beheert in het cen trum van Den Bosch. (Van onze correspondent) ATHENE De dag der begrafenis van koning Paul was de eerste lente dag van dit jaar. De burgers, die zich al de avond tevoren hadden opgesteld bjj de Metropolekerk hebben geen koude nacht gehad. De wat meer kapi taalkrachtigen betaalden 25,voor een plaats op een balkon langs de route. Het prachtige Griekse volks lied klonk nog tien maal mooier wan neer het zo langzaam en toch zo zorgvuldig gespeeld wordt als nu, terwijl de eindeloze stoet zich voor de kerk begon te formeren. Met voorop in de groep staatshoofden Boudewjjn, koning der Belgen, koning Frederik IX van Denemarken, koning Gustaaf Adolf VI en koning Olaf, prins Rainier van Monaco, prins Phi lip van Groot-Brittannië en presi dent Lfibke van West-Duitsland, mevrouw Johnson (Lady Bird), pre sident Makarios, koningin Juliana naast koning Frederik (zie de foto's). Terzijde van de kerk merkte ik op datzelfde ogenblik Amalia Karaman- lis op, de echtgenote van de man die bijna de helft van koning Paul's be wind als premier heeft geregeerd. Zij stond daar wat ongelukkig tussen enkele agenten. Er was voor haar geen plaats in de stoet, waarin in Griekenland traditiegetrouw geen „gewone" vrouwen meelopen. Zij kon ook geen plaats vinden temidden van de ministersvrouwen, die nu moesten scheiden van hun mannen. Gelukkig ontfermde een hoge ambte naar zich over haar en bracht haar naar een betere plaats. De situatie was toch wat pijnlijk en tragisch. Griekenland betreurt het dat haar echtgenoot ook bjj deze gelegenheid nog geen vrede met het hof wil slui ten en op reis is in het Verre Oosten. Zeker de helft van de Atheners was uitgelopen om iets van de stoet te Zien. De meesten bleven 's middags in de parken rond het paleis om van de eindelijk doorgebroken zonne schijn te genieten, van de vrije dag, waarover achter de schermen werk gevers en werknemers een eevecht uitvechten wie hem nu moet betalen. Na een officieel bezoek van drie dagen aan Noorwegen is gistermiddag de minis ter van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, per vliegtuig uit Oslo naar Nederland te ruggekeerd. Bij zijn aankomst op Schip hol verklaarde hij zeer vruchtbare ge sprekken gevoerd te hebben met de Noor se regering over vele uiteenlopende on derwerpen, o.a. de E.E.G., de Kennedy- ronde en de Europese politieke unie. Op vele punten is eensgezindheid tussen bei de landen gebleken. Ook in Noorwegen is men geporteerd voor een langzaam naar elkaar toegroeien van de Westeuropese lan den tot een politieke eenheid, zei de mi nister. De Communistische Partij Nederland zal haar 45-jarig bestaan onder meer vieren met een bijeenkomst voor partijgenoten die van voor de oorlog lid zijn op zaterdag 21 maart in gebouw Felix Meritis in Am sterdam, waar Paul de Groot het woord zal voeren. Een opvoering van „Op hoop van zegen" door de Nederlandse Comedie op 5 april in de stadsschouwburg en een bijeenkomst van jongeren met als spreker Marcus Bakker op 25 april in Marcanti «taan yerder op het programma. (Van onze correspondent) De rouw duurde lang. De gewone Griek se hebbelijk- en onhebbelijkheden hebben de afgelopen dagen hun rechten alweer hernomen. In mijn buurt, die anders enige weekenden achtereen het centrum van de carnavalsviering zou zijn geweest, heeft men maar een zorg: zal het laatste week end althans nog kunnen opbloeien, zo vlak na de begrafenis. Zullen de muziek instrumenten mogen spelen? Zullen de mensen komen? Vele versieringen zijn reeds weggehaald. Het was een goede ko ning maar hij heeft ons allen in het graf meegesleept, zegt mij een taveernehouder die het helemaal van het carnaval moet hebben. Langs ondoorgrondelijke wegen zet zo'n malaise zich bij de hele mid denstand voort, zodat ook mijn kapper en kruidenier klagen. Er zijn geen feesten dus laat men zich niet scheren en koopt men geen lekkere dingen. Hebbelijk- en onhebbelijkheden, ook bij andere groeperingen. Bij de parlements leden die tot hun woede niet bij de inder daad zeer geïmproviseerde beëdiging wa ren uitgenodigd. Bij de theaters die boos zijn dat de bioscopen bij nader inzien wel open mochten blijven en zij niet. Bij de min of meer republikeinse kranten, die nu al bezwaren beginnen te maken dat de weduwe Frederika zich nog steeds konin gin laat noemen. Zij schrijven dat er maar één koningin moet zijn en wel de zeer de mocratische Annemarie, die ongetwijfeld de hele hofhouding gaat reorganiseren. De Deense koninklijke familie die voltal lig voor de begrafenis was overgekomen, logeert op het paleis. Onhebbelijkheden tenslotte in de medi sche wereld, waarvan een deel met steun van een dagblad begonnen is aan een of fensief tegen de lijfarts van koning Paul, omdat hij niet voldoende opening van za ken zou hebben gegeven en zijn professor- titel onrechtmatig zou voeren. Hij zou ook de toenmalige kroonprins onvoldoende op de hoogte hebben gebracht van de ernst van de toestand en de operatie in het niet voldoende desinfecteerbare paleis zou onverantwoord zijn geweest. Koning Kon- stantijn heeft inmiddels aangedrongen op bespoediging van het rapport van het ziek teverloop van zijn vader. De arts laat in een ochtendblad een vraaggesprek afdruk ken waarin hij beschrijft hoe hij de ko ning aanzegging heeft gedaan van het on geneeslijk karakter van de ziekte maar niet wanneer. Naar aanleiding van dit al les heeft een ander dagblad namens de publieke opinie tien vragen opgesteld die om een spoedig antwoord vragen Zo ging dan de lange rouwtijd voorbij maar intussen was er toch nog een ander treffender fenoneem. Dag en nacht trok het volk langs de kist van de overleden vorst waarvoor nog steecjp de beroemde geheel met edelstenen b(/Iekte ikoon uit Tinos stond. Overdag was het een onvoor stelbaar lange rij die zich door allerlei straatjes kronkelde tot op het Grondwets plein. De rij schoot echter snel op want het publiek werd door de politie bijkans dravend langs de baar geleid. Maar deze honderdduizenden waren waarlijk het Griekse volk dat nog eenmaal aandacht aan zijn koning wilde wijden. Nog niet eerder leek het koningschap zo hecht ge fundeerd in de natie als een samenbunde lende factor. Er zijn er nog steeds genoeg die volhouden dat het arme Griekenland zich eigenlijk geen monarchie kan veroor loven. Republikeinse geluiden hoort men trouwens in Westeuropese koninkrijken ook meer en meer. Maar tegen de achtergrond van ver schijnselen als in de aanhef beschreven zal men toch ook gehoor moeten verlenen aan de anderen die zeggen dat juist Grie kenland een monarchie nodig heeft als sta biliserende en verenigende factor. Reeds tijdens de vrijheidsoorlog tegen de Turken in 1824 waren de Griekse leiders zo ver deeld dat zij boden uitstuurden om een koning te zoeken om zich boven hen te stellen, onverschillig welke. De gehele ne gentiende eeuw was er nauwelijks een re- KOPENHAGEN (AP) In Kopenhagen gaan geruchten, volgens welke de zeven tienjarige Deense prinses Anne-Marie wel licht een half jaar eerder dan aanvanke lijk vastgesteld te Athene met koning Con- stantijn van Griekenland in het huwelijk zal treden. Sommige correspondenten van Deense bladen, die zich op het ogenblik te Athe ne bevinden, hebben hun kranten gemeld, dat het huwelijk, dat in januari van het komende jaar zou worden gesloten, om dat de prinses dan achttien jaar zal zijn, wellicht zal worden vervroegd tot mei of juni van dit jaar. De correspondent van het Deense pers bureau Ritzau meldde dat het „zo goed als zeker" is, dat het huwelijk in mei zal worden voltrokken. De reden hiervan is volgens hem, dat de Griekse politici van oordeel zijn, dat een spoedig huwe lijk grote steun zou geven aan de Griek se monarchie. De correspondent van Ekstrabladet ver wacht eveneens een huwelijk in mei, om dat premier Kroesjtsjev in juni een be zoek aan Kopenhagen brengt en die maand dus nauwelijks geschikt zou zijn Als het huwelijk in deze lente zou wor den gesloten, zou koning Frederik in de uitzonderlijke positie verkeren, dat hij zijn eigen dochter een „koninklijke brief" zou moeten geven. Zulk-een brief is de officiële toestemming dat een meisje of jongen onder de achttien jaar in het hu welijk mag treden. Deze toestemming kan aan Deense tieners slechts door de koning worden gegeven. publikeinse beweging in Griekenland. Die ontstond pas toen de opvolgers van George I niet meer boven de partijen konden staan. Rond de begrafenis van koning Paul krijgt men voor het eerst weer de indruk dat het koningschap in Griekenland als iets vanzelfsprekends gevoeld wordt. Zou het zo zijn dat de instelling, die in West Europa hier en daar problemen gaat op roepen, juist in Griekenland een nieuwe bloeiperiode tegemoet gaat? MOSKOU (AP) Een groep bejaar de Russische vrouwen heeft gisteren teza men met diplomaten een herdenkingsdienst voor wijlen koning Paul van Grieken land bijgewoond. De dienst werd door me tropoliet Nikodim van Leningrad en Novgo- rod gecelebreerd in de Elokhovsky-kathe- draal. De Russische regering was verte genwoordigd door een adjunct-directeur van de afdeling protocol van het ministe rie van Buitenlandse Zaken. De hoofden van de Amerikaanse en Britse diplomatie ke missies en diplomaten van alle andere NATO-landen, benevens vertegenwoordi gers van andere Westelijke landen waren aanwezig. De dienst was niet aangekondigd, maar niettemin waren verscheidene honderden mensen naar de kathedraal de grootste van Moskou gekomen. Ofschoon de overval op klaarlichte dag plaatsvond heeft niemand van de honder den voorbijgangers iets gemerkt, tot me juffrouw Cramer, die zich manhaftig te gen de man verweerde, ering slaagde de straat op te vluchten. De veroordeelde nam toen de benen zonder buit. Hij meld de zich 's avonds vrijwillig bij de politie, die vergeefs een uitgebreide klopjacht had georganiseerd. WASHINGTON (Reuter De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft in een nota aan het staatshoofd van Cambodja, prins Norodom Sihanouk, zijn verontrusting over het slechter worden van de betrekkingen tus sen de Verenigde Staten en Cambodja uit gesproken. De nota handelt over de aan vallen op de Amerikaanse ambassade in Pnom Penh en tevens worden aan de prins enkele vragen gesteld over de Cam bodjaanse politiek tegenover het Westen. Er bleef een aanzienlijke ravage ach ter na de aanslag op de Amerikaanse ambassade in Pnompenh, de hoofd stad van het Zuidaziatische koninkrijk Cambodja. Oproerige Cambodjanen plunderden het gebouw en smeten buiten geparkeerde auto's onderste boven. De vlag van het ambassade gebouw werd neergehaald, verbrand en vervangen door de vlag van Cam bodja. Tijdens het oproer dat drie uur duurde stond de hele stad op haar kop. Ook de Britse ambassade en het ge bouw van de Amerikaanse voorlich tingsdienst werden aangevallen. Voor de demonstratie was geen aanwijs bare reden aanwezig. (Telefoto)

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5